AVONTUREN VAN JOOSJE PINDA EN PIETJE ROET. F0T0-ENGGL Automobielbedrijf „Bloemendaal" Losse Blaadjes. Rozen en doornen! Brokjes Levenswijsheid. Onze vijanden. GEMEENTERAAD. BIOSCOOP, De Haarlemsche Coöperatieve Diner - Verg. PREDIKBEURTEN ar* kerkconcert i. e. a. van gulick. TEL. 23592. Alb. Thijmlaan 31, FOTO-TOESTELLEN Dr. Dirk Bakkerlaan 12-16 - Telefoon 22992 Het Grootste en Modernste Bedrijf in BLOEMENDAAL General Motor Dealer, Vauxhall Bedford truck, Sub Dealer Buick In Amerika is men er na jaren lange proefnemingen in geslaagd, rozen zonder doornen te kweeken. Mijn vriend houdt van tuinieren. Dat werk is aardig, ja! Je ziet hem altijd hezig Met schoffel, hark of spa. Zijn eten en zijn drinken Laat hij er soms voor staan Ik moest hem gist'ren spreken, Dus ben 'k er heengegaan. Ik trof hem in zijn tuintje. Al vechtend met een roos, Een klimroos, die bij 't groeien Verkeerde richting koos. ,,Een oogenblikje, Xander.", Sprak hij, ,,'t is zóó gedaan" Ik zette m' op een tuinstoel Een keek het spul eens aan. Een hamer in den zijzak Van zijn versleten jas, Wat raffia en spijkers Verloren in het gras, Op ied're hand een landkaart Van schrammen, vurig rood. Zóó was het schouwspel, dat mij Mijn vriend dien middag bood. Een takje viel voorover En streelde langs zijn wang. Hij bette met zijn zakdoek Wel vijf minuten lang. Ik telde ondertusschen Vanuit mijn veil'gen hoek De kleine winkelhaakjes In 's mans flanellen broek. Twee losgewaaide takken Omstrengelden zijn. hals; Mijn vriend zei rare woorden, Die klonken lang niet malsch! Hij nam verwoed zijn hamer, Sprak toen zeer hoorbaar ,,Auü!" En likte aan een nagel. Verkleurd tot donkerblauw. Toen heeft hij 't opgegeven, Is bij mij komen staan En keek 't onschuldig roosje Bepaald wraakzuchtig aan. Als rozen zonder doornen Ook komen in ons land, Is hij vast 'd allereerste Die z' in zijn tuintje plant! (Nadruk verboden) Daar onze vijanden een veel grooter plaats ïn ons leven innemen dan onze vrienden, is het van belang, aan hen onze bizondere aandacht te besteden. Wie zijn onze vijanden? Hun aantal is legio. Enkelen hunner zijn ons bij name bekend; de meesten blijven in het duister gehuld. Er zijn er, met wie wij in persoonlijk contact staan en met wie wij als man tegen man vechten; er zijn er ook, die van ons bestaan niet afweten en die ons toch dagelijks de smartelijkste won den toebrengen. Elk die ons, op wat voor wijze dan ook, in den weg staat of leed doet, beschouwen Wij als onzen vijand. En om iemand schade te berok kenen, behoeft men hem niet persoonlijk te kennen. Wij leven in een tijd, waarin de menschheid door tegenstellingen verscheurd is. Rondom ons hebben zich opvattingen baan gebroken, welke met de onze in volstrekte tegenspraak zijn Naar onze overtuiging zijn deze opvattingen in strijd met rede en zedelijkheid en met het wel zijn der wereld. Wij beseffen, dat de bescha ving er aan te gronde zal gaan. Kunnen wij de verkondigers van dergelijke opvattingen anders dan als vijanden beschou wen? Zij belagen de maatschappij, waarvan wij deel uitmaken; den geest, waarin wij zijn op gevoed; de sfeer, welke ons lief is. Zij belagen het bestaan van de duizenden trouwhartige en eenvoudige zielen, die zich aan hun leuzen heb ben gevangen gegeven. Maar zij belagen ook de rust van ons huisgezin, de uitkomsten van onzen arbeid, de toekomst van onze kinderen. Dit voorbeeld bewijst, hoe wij onder vijanden niet uitsluitend persoonlijke tegenstanders heb ben te verstaan. Maar ook onze persoonlijke tegenstanders zijn ons niet allen van aangezicht tot aange zicht bekend. Het meest vreezen wij de ver borgen krachten, die het op ons hebben gemunt. Heimelijke mededingers, anonieme las teraars, menschen die uit hoofde van hun be voorrechte situatie ons bestaan voortdurend bedreigen. Onze vijandschap richt zich niet alleen tegen hen die ons opzettelijk kwellen. Er bestaan kwelgeesten, die er zelf geen vermoeden van [hebben, hoe hatelijk hun bestaan voor ons is. Haman, de grootvizier van koning Ahasveros, ergerde zich er aan, dat de Jood Mordechai niet voor hem boog en deze ergernis werd tenslotte zoo groot, dat hij de hand aan hem wilde slaan. Vaak is het moeilijk, van onze vijandige ge voelens een voldoende verklaring te geven. Af gunst, naijver, minderwaardigheidsbesef kun nen ons tegenover bepaalde personen met haat vervullen. Maar niet zelden gelijkt onze vijand schap op de instinctieve afkeer, welke hond en kat voor elkaar koesteren. In al deze gevallen prikkelt het bestaan van sommige medemenschen onze diepste driften, Want geen gevoel is zoo in ons innerlijk ge worteld, zoo hevig en onuitroeibaar als vijand schap. Deze haat kan het leven sterker beheer- schen dan zijn tegenpool: de liefde. Er mogen menschen van liefde ziek worden, er sterven meer menschen aan haat dan aan liefde. Er mogen misdaden uit liefde voorkomen, talloos veelvuldiger zijn de misdaden uit haat. Vijandschap is dus een wel zeer belangrijk verschijnsel. Er bestaat geen mensch, die geen vijanden heeft. Althans meent te hebben. Want vaker dan de liefde is de vijandschap vrucht van inbeelding. Zjj is van de ingebeelde kwalen de ergste. Hoe bestrijdt men deze verderfelijke kwaal? Een oud recept noemt een paardenmiddel: hebt uw vijanden lief. Hoe menigmaal heeft men over zoo'n voorschrift de schouders opgetrok ken en zelfs gelachen! Toch wijst het den eenigen weg. Want al die vijanden zijn menschen als wij. Zooals wij op onze beurt vijanden zijn van die anderen. Vaak zonder dat wij het zelf weten. Wij loopen in gedachten iemand zonder groeten voorbij. Maar de voorbijganger ziet in dit ver zuim opzet, en daar hij geen zelfvertrouwen bezit, acht hij zich vernederd. Hij vermoedt in ons hoogmoed, siert in zijn verbeelding ons leven op met allerlei luister die hem ontbreekt en voelt zich door afgunst verbitterd. Wij heb ben, zonder dat wij ons dit bewust zijn, een vijand gemaakt. Zulk een ontdekking is vruchtbaar voor ons. Want wy weten, hoe die man zich vergist. Maar...... als hij zich aldus op óns verkijkt, verkijken wij ons dan niet evenzoo op ónze vijand-en Als die man ons beter kende, zou hij over tuigd zijn, geen enkele reden te hebben om op ons afgunstig te zijn. Wij zijn niet hoog moedig, niet onwelwillend, niét kWalijknemend. Maar zijn ónze vijanden, bij wie wij dergelijke gebreken veronderstellen, het wèl? Wij meenen het goed. Maar zouden zij het niet even goed meenen Hoe bedriegen wij ons in het karakter van onze medemenschen, in het gehalte van hun gevoelens, in de drijfveeren van hun gedrag, in de beweegredenen, die aan hun optreden ten grondslag liggen. Hoe bedriegen wij ons in hun succes, in hun situatie! Telkens weer gaan wij af op den schijn en op onze verbeelding. Tel kens weer krijgen wij, zoodra wij ons tot ern stig onderzoek zetten, van de ervaring een les Als wij beproeven, ons in onze vijanden te verdiepen als in menschen van hetzelfde maak sel als wij; als wij trachten hen beter te be grijpen, zuiver te beoordeelen en tegemoet té treden in de hartelijke, welgezinde en meedoo gende houding, welke jegens den lotgenoot past, zullen wij ontdekken, dat onze vijanden strijders, strevers en stumperds zijn als wij zelf hun medeslachtoffers van de levenstragiek. "En dat vijandschap minder een gevolg van uitwen dige invloeden dan de vrucht van een inner ljjke gemoedsstemming is. H. G. CANNEGIETER door G. TH. ROTMAN. 69 Hierop gingen ze samen naar de plaats des onheils terug. De veldwachter was weg, maar het geld, de pinda's en het marmotje lagen er nog. Ze raapten alles op en gingen weer naar huis. Maar daar liepen ze leeiijk in den val. Ze kregen allebei van Joosjes vader voor hun broekje en Pietje kreeg later van zijn moeder nog een extra portie, zooals je hier boven op het plaatje ziet. 70. „En nu nemen we nooit meer een wagen in de firma!" zei Joosje, vastbesloten. En den hond verkoopen we ook! Daar hebben we al meer dan genoeg plezier van gehad!" En zoo geschiedde. Voortaan gingen Joosje en Pietje weer op de oude manier samen er op uit, zon der wagen en dat beviel hun uitstekend! EINDE. Suppletoire begrootingen het is geen nieuws zijn vervelende dingen. Het zijn re keningen, die men onder in den zak vindt, de clamaties van onkosten, waarop niet was gere kend, maar die toch onafwendbaar bleken. Bij suppletoire begrootingen merkwaardig, dat we ook uitgaven, die practiseh al lang gedaan zijn, nog begroeten moeten in de gemeentehuishouding is het goede gewoonte, dat een lid of een paar leden vragen stenen of op bezuinigingen aandringen. Men weet toch al van te voren, dat het antwoord zal zijn, dat aan de aangevochten post eenvoudig niet te tornen valt, maar dat men overigens zwaar op bezuinigingen uit is. Dat is zoo de adat. En daarom mocht de heer Quarles van Ufford bij de vaststelling van een vijfde suppletoire be grooting 1933 een beetje critiseeren en vragen stellen, van te voren wisten we al, dat er geen kwaad aan boord was en de suppletoire be grooting werd vastgesteld. Ook die ten be hoeve van water- en gasbedrijf, van welke be dragen ook de balans en verlies- en winstreke ning het lot van dergelijke bescheiden deel achtig werden, m.a.w. vastgesteld werden. Met dit alles waren zeven agendapunten gemoeid, zoodat we al aardig opgeschoten wa ren. School A. heeft banken en een leermidde- lenkast noodig. Ook dat kwam in orde, zoo goed als 't crediet voor een nieuwe brug in den Duinlustweg. „Toch in eenvoudige uitvoering?" vroeg de heer Quarles, waarop wethouder Prinsenberg zoetsappig informeerde, of men meende, dat men op 't chapiter van het bou wen van een zestien meter breede brug voor zeven mille het gevraagde bedrag kromme sprongen kan maken. Een voorstel tot voorloopige vaststelling van het uitbreidingsplan ten N. van den Zijl- weg veroorzaakte een rooilijndebat. De bedoe ling bleek te zijn, in de toekomst tegenover van Ouds het Raadhuis een plein te verkrijgen met gemeld hotel in de as daarvan. De heef Quarles nu meende, dat de aangegeven rooi lijn minder gewenscht was, maar wethouder Prinsenberg hing een toekomsttafereel op van een gebouw ten dienste vaq, Publieke Werken, Politie en Gemeente-ontvanger, dat wellicht eenmaal ter plaatse zal verrijzen er bestaan dienaangaande wel geen vaste plannen, maar de wethouder liet toch doorschemeren, dat het er van kan komen en waarmede bij het vaststellen der rooilijn rekening is gehouden. Dies berustte de heer Quarles. Dan was de gemeente verrijkt met een nieuwen weg, n.l. het Schoolpad, zijnde de ver binding tusschen Boschlaan en De Genestet- weg en een wijziging der op 13 Januari jJ. vastgestelde Politieverordening aangenomen. Het bleek hierbij, dat de verordening voorziet in bedenkingen, die men tegen fotografeeren tijdens een teraardebestelling mocht hebben. Indien de familie dit ongewenscht acht, blijft de fotograaf uit de buurt. Een goede bepaling. De Ingekomen Stukken gaven aanleiding-tot een verzoek van de N.V. Autobus-exploitatie „Stormvogels" om de vergunning voor de locale autobuslijn over den Zeeweg in te trek ken en vrijstelling te geven van de betaling van f 3000.en voorts om haar vergunning te verleenen voor exploitatie van een locale lijn van het Kinheimpark naar het strand. Het algemeen gevoelen bleek te zijn, dat het dorp Bloemendaal met deze lijn wel erg stief moederlijk bedeeld wordt. Een wandeling uit 't centrum van het dorp naar het Kinheimplein valt voor wie even naar 't strand wil toeren, nu niet mee. De heeren Van Riessen en Cassee, die zich tot tolk der gevoelens maakten, hadden dan ook succes met hun voorstel, om het ver zoek ad 1° in te willigen, op voorwaarde, dat de lijn aan de Iepenlaan zal beginnen en over aN. Stationsweg, Kerkplein en Rustenburger laan den Bloemendaalschen weg bereikt. De Voorzitter beloofde het nog eens met den exploitant te zullen bespreken. De man had als „publiek" alle motieven voor en tegen, die de Raadsleden te berde brachten, aangehoord en ■zal ér allicht zijn voordeel mee gedaan hebben. Tenslotte had een vrij uitvoerige gedachten- wisseling plaats naar aanleiding van de klacht, die door den heer De Graaf ter kennis van den Raad was gebracht. We hebben "deze klacht in ons vorig nummer opgenomen en kunnen dus daarnaar verwijzen. Zij slechts ge memoreerd, dat de heer De Graaf er bezwaar tegen maakt, dat de gunning van de levering van 220 H.L. breehcokes, waarvoor bij inschrij ving drie even hooge offertes waren binnenge komen, niet aan één der drie inschrijvers was geschied, doch aan alle drie voor een derde ge deelte, hetgeen naar zijn oordeel den prijs be ïnvloedde. Tot ons leedwezen kunnen wij het Dagelijksch Bestuur niet volgen in zijn uiteenzetting. Het schijnt, dat de adressant zich bij een bezoek aan den Burgemeester in onheusche, ja onver antwoordelijke termen heeft uitgedrukt en het is begrijpelijk, dat dit den Burgemeester zeer gegriefd had. De indruk werd echter gevestigd, dat deze onaangename ervaring de zienswijze van den voorzitter wel zeer beinvloedde. Het geen te betreuren valt, aangezien de klacht van den heer De Graaf niet van grond ontbloot is. Immers Wethouder Prinsenberg bracht het ge beurde terug tot een misverstand tusschen een ambtenaar, den directeur van Publieke Werken en den Wethouder zelf. Het had o.i. het aan zien van het Dagelijksch Bestuur allerminst ge schaad, indien dit misverstand-erkend was. De heer Posthumus Meijjes heeft hier bij herhaling op gewezen, onder bijval van den heer Quarles van Ufford. Het adres werd ten slotte voor kennisgeving aangenomen, doch in het bestek zal de volgende maal ongetwijfeld voorzien worden in het gesignaleerde geval. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Riessen om waarschuwingsborden op den Hoogen Duin. en Daalschen weg. De Voorzitter wees erop, welke problemen deze gevaarlijke helling al heeft veroorzaakt. De geschiedenis heeft vol- "doende geleerd, dat borden, noch waarschuwin gen, noch bekeuringen, helpen, zoolang het sommigen wielrijders aan voorzichtigheid en gezond verstand ontbreekt. De heer Quarles informeerde, hoe het staat met de drie weken verzuim, die iedere tewerk gestelde zich jaarlijksch moet getroosten. Ge antwoord werd, dat het uitkiezen van den tijd daarvoor aan den tewerkgestelden wordt over gelaten. Dan vroeg de heer Quarles, of al iets bekend was van de uitkeéring vanwege het gemeente fonds. De Voorzitter doofde alle illusie door zijn mededeeling, dat Bloemendaal aan het „generaal pardon" niet meer dan f 1200.te danken zal hebben. In antwoord op een vraag aangaande den Zuidelijken vijver van Duin en Daal deelde de voorzitter mede, dat deze aangelegenheid bij Publieke werken in behandeling is. Ten slotte vroeg de heer Enschedé hoe het staat met de verbetering van de Vondellaan. „Dat moet van de P.E.N. komen", ant woordde de heer Prinsenberg, „en dat vraagt een bijdrage van de gemeente van f 3000. hetgeen in dezen tijd een heeleboel is. Niettemin zal de wethouder nog eens zien, wat er aan te doen is. De heer Schulz had vernomen, dat aan het strand tentjes, die daar voor één dag opgezet worden, geweerd worden. Hij deed een goed woord voor d-e «houders van deze geïmprovi seerde zomerverblijven en met succes. Een- dags-tentjes zullen voortaan weer toegestaan worden. Als ze met zonsondergang maar weer opgebroken zijn. In het Luxor Theater draait: „DE SENSATIE-CORRESPONDENT". Buckley Joyce Thomas, buitenlandsch corres pondent van een groot Amerikaansch dagblad, neemt zijn intrek in een hotel te Moskou en legt beslag op de kamers, gereserveerd voor Pet- tingwaite, de correspondent van een concurree- rend blad. Tevens verwierf hij, door meer salaris te bieden de diensten van den reeds voor Petting- waite gereserveerden tolk. Met behulp van Lefty, zijn assistent, die vroeger lid was van een Ame- rikaansche bende, begint hij vooraanstaande per sonen te interviewen. Hij is vergezeld van Dolly, een koormeisje, dat het vriendinnetje van zijn directeur is. Zijn grootste zorg is, dat zijn baas zal merken dat hij er met zijn liefje van door is en hem daarom ontslaan. Om den schijn op te houden installeert hij Dolly in een ander hotel en vraagt Kate Nelson, een jonge journaliste, een oogje op haar te houden en aan niemand te verraden waar zij is. Intusschen heeft zijn concurrent Pettingwaite ontdekt dat Dolly in Moskou is en heeft een tele gram naar den baas gestuurd, die Thomas on middellijk ontslaat. Thomas besluit, datdeeenige manier om zijn betrekking te houden bluf is en hij maakt een plannetje. Zijn assistent Lefty zal op het balcon van de hotelkamers gaan staan en 'n Russischen pVins, dien zij ergens in 'n obscuur hotelletje opgeduikeld hebben, neerschieten. Dit zal Thomas in staat stellen een enorm bericht te seinen over een moordaanslag op de laatste der Romanoffs. Het plannetje wordt echter in de war gestuurd door een onverwacht bezoek van den commissaris van politie, die eindelijk inge gaan is op het verzoek van Thomas om zich te -laten interviewen. Hij gaat in den stoel zitten, die voor den prins bestemd is. Het schot wordt afgevuurd, maar Thomas springt er tusschen en krijgt twee kogels in den schouder. Hij heeft den commissaris gered en is nu den held van den dag. Zoodra hij zijn telegram naar het dag blad doorgestuurd heeft, krijgt hij niet alleen zijn betrekking terug, maar bovendien nog opslag. Op dit moment komt echter zijn con current Pettingwaite achter het complot en brengt de politie op de hoogte. Thomas heeft in dien tijd kennis gemaakt met een half gekken enthousiast, die graag zijn naam en zijn prin cipes in de krant wil zien en deze meldt zich aan bij de politie waar hij bekent op Thomas geschoten te hebben. Hij wordt gearresteerd en bereikt daardoor zijn levensdoel, zijn naam in de courant te zien. Dolly heeft Thomas in den steek gelaten. Thomas wordt uit Rusland gezet, maar hij wordt direct voor zijn blad naar China gezon den en neemt Kate, van wie hij altijd gehouden heeft en die hem in zijn moeilijkheden trouw ter zijde stond, mee als zijn vrouw. Bakenessergracht 27. Telefoon 14393. Opgericht in 1909 levert tegen kostprijs: Dinerprijs f 0.81met soep of toespijs f 0.15 meer. Geen lidmaatschap. Bezorging ook in de buitengemeenten. Prospectus op aanvrage. ZONDAG 1 JULI. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur, Dr. P. A. Klap, Em. Pred te Haarlem. Gereformeerde Kerk, Bloemendaal, V.m. 10 uur Ds. R. Oosterhoff, Pred. te Hoofddorp. N.m. 5 uur dezelfde. Catechismus, Zondag 31. Nederl. Protestantenbond Afdeeling Bloemendaal. V.m. 10.30 Dr. G. Horreus de Haas, Zwolle. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark V-m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Uitstelling van het H. Sacrament van 2-30 tot 5.30 n.m. Gelegenheid tot meditatie ook voor belang stellenden. Donderdag 5 Juli. V.m. 7-25 uur, Gesproken H. Mis, Zaterdag 7 Juli. V-m. 7.25 Gesproken H. Mis. Ned. Hervormde Gemeente Santpoort. V.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Zelfverloochening". (Joh. 3, vs. 30). Extra collecte voor de Kerk. Ned. Herv .Evangelisatie Santpoort. Zondag a.s. voorm. 10 uur: H. Heersema, Am sterdam. Geref. Kerk in H- V.. Haarlem. V.m. 10 uur en nm. 5 uur, Ds. P. A. E, Sillivis Smitt. Kort Fïlmnieuws. Ricardo Cortez is als vierde hoofdrol speler toegevoegd iaan de lijst van medespelers van de in productie zijnde Warner Bros film „A Lost Lady" met Barbara Stanwyck in de sterrenrol. Het verhaal is gebaseerd op de bekroonde no velle van Willa Cather. Alfred Green regisseert de film. Naar verluidt hebben Warner Bros de filmrechten aangekocht van „A Present from Margate" een met succes te Londen opgevoerd, tooneelstuk van A. E. W. Mason en Ian Hay. De film komt binnenkort met een all star cast in, productie. De mannelijke hoofdrol in „Farewell to Shanghai" een Warner Bros film met Dolores Del Rio als ster, zal door Franchot Tone worden vervuld. Hij is thans onder contract bij deze on derneming. James Cagney en Pat O'Brien spelen de Koofdrollen in Warner's „Air Devils". Het gege ven is ontleend aan een origineel verhaal van John Monk Saunders. Nadere bijzonderheden ontbreken. EEN LACHENDE TENTOONSTELLING. Humor in de reclame. Bij de ingebruikname van het nieuwe kan toorgebouw van het zakenmaandblad Succes, Koninginnegracht 14B te Den Haag op 16 Juni, werd daar een kleine tentoonstelling geopend van het humoristische werk van twee jonge Nederlandsche teekenaars, Peter Lutz en Lou den Hartogh. De expositie geeft een algemeen beeld, zoo wel van bun journalistiek als commercieel werk. De waarde van humoristische reclame en de veelzijdige mogelijkheden daarvan worden hier sterk naar voren gebracht. Duur van 16 Juni15 Juli. Toegang vrij. op Dinsdag 3 Juli 1934, des avonds 8.15 uur, in de Ned. Herv. Kerk, Kerkplein te Bloemendaal, met medewerking van BLOEMEND. GEM. KOOR, G. BETHS, Viool, PIET HALSEMA, Orgel. Het programma bevat uitsluitend werken van J. S. Bach. Programma, tevens bewijs van toegang, a f 0.50 verkrijg baar te Bloemendaal: Bur. Bloemend. Weekblad, Bloemend, weg 42, Tel. 23453; te Haarlem: W. Alphenaar, Kruis weg 49, Tel. 11532, en des avonds bij de Kerk. HIIBBIIBIBBBBI Lood- en Zinkwerker. Gas- en Waterleiding. - Sanitair. Bloemendaal. GROOTE SORTEERING reeds vanaf 1 4.25. KLEVERPARKWEG 7 Telef. 16246. SPAARNWOUDERSTRAAT 138 Normale Prijzen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 3