SPBRT MASSAGE P. A. KOK KUNST. PREDIKBEURTEN UIT BOEK EN BUD 1 u VOETBAL. DE UITSLAGEN VAN ZONDAG j.l. LUIDEN: Wsst Fnsia't Gooi 2—3 ZeeburgiaZ. V. V. 1o T. O. G.de Spartaan 21 W. F. C.—E. D. O. 5—3 BioemendaalVelox 32 H:t is West-Frisia weer niet gelukt zich te her- si. lien van het aantal nederlagen, dat het achter eenvolgens leed; thans werd en nog wel op e gen terrein, van 't Gooi verloren. De nederlaag was verdiend cok, want de Hilversummers zijn overwegend sterker geweest, vooral na rust, toen de thuisclub zelden meer over eigen helft kwam. Z. V, V. heeft de eerste plaats moeten ver laten en afstaan aan Zeeburgia, dat de Zaan- kantars in Amsterdam met. 10 sloeg. Erg over tuigend was deze overwinning overigens met, want Z. V. V. was over het algemeen meer in den aanval. De gasten misten een penalty, de midden voor Murris schoot den bal keihard tegen de bovenlat. Verder voorkwam van Wijk in het Zee burgia doel veel onheilen: aan hem in de eerste plaats heeft zijn elftal de overwinning te danken! T. O. G. is geen hekkensluiter meer, wat wij trouwens aan hebben zien komen. Het sloeg haar stadgenoot de Spartaan met 21. in een wed strijd. die op laag peil stond, en waarin vrij fcrsch gespeeld werd. T. O. G. speelde met twee invallers, en wist al vrij spoedig de leiding te vèrcveren, om den voorsprong kort daarop te ver- grcoten. Verder dan een tegenpunt wisten de be zoekers het niet te brengen. E.D.O. beleefde niet veel plezier van het uit stapje naar Wormerveer. want ze kwam met de kous op den kop terug. Ln het begin leek het geenszins ongunstig voor de Haarlemmers af te loopen. Met half time had den de rood-zwarten een 20 voorsprong; een kwartier voor tijd stond het zelfs nog 31. maar toen kwam W. F. C. onverdonderend opzetten. De E.D.O.-verdediging kon deze stormloopen niet w eerstaan en werd uit haar verband gespeeld, en zoo kon het gebeuren, dat E.D.O. een schijnbaar veüigen 3—1 voorsprong zag veranderen in een 53 achterstand, waarmede het einde .kwam. Blcemendaal toonde zich tegen het sterke Velox weer eens in de ware gedaante: als elftal, dat thuis spelende, welhaast onverslaanbaar is, en als een ploeg, die tegen een sterk spelende tegen partij buitengemeen fraai voetbal vertoont. Dit kwam ln het bijzonder tot uiting na de hervat ting. In een periode van twintig minuten was het een lust. de Bloemendalers aan het werk te zien. Velox, dat toch werkelijk van wanten weet, was teen nergens, en werd totaal overspeeld. Wij be vonden ons ln deze periode achter het Velox- tjcel en hebben genoten van de snelle, verras sende Bloemendaal-aanvailen, gevarieerd, tactisch en technisch hoog van opzet. De omzetting van Kohier en Immer kan als ge slaagd beschouwd worden. De verdediging was er belangrijk door verstrekt en de aanval niet ver zwakt. Wel was Immer niet de ideale midden voor, maai- men vergete niet, dat de overgang voor hem wel heel groot was. Te loven, viel zijn openen naar de vleugels. Onze half-back linie, waarin Beijik een prachtige "partif 'spëëTdéT voldeed èvérPgöéd. ai zouderTtvij Leemhuis in overweging willen geven, meer aan dacht aan den buitenman te besteden. Keeper de Haas heeft zijn doel uitnemend ver dedigd. De Wilde en Kohier vormden een goed backstel, al hebben zij hun kleine figuur niet mee. De voorhoele heeft met het scoren van drie goede doelpunten haar plicht gedaan. Door de opname van Immer, die een vooruitgeschoven po sitie innam, boette zij niets van haar snelheid in, waartoe vooral de rappe vleugelspelers het hunne bijdroegen. Velox heeft uitstekend partij gegeven. Wij be treuren het echter, dat in het laatste kwartier, teen Bioemendaal zich op verdedigen ging toe leggen, de wijze van aanvallen der Utrechtenaren niet steeds de juiste was. In het bijzonder het attaqueeren van den doelverdediger was unfair, en bij een minder slappe leiding (wat treffen we het weer slecht met den scheidsrechter!) zou ten minste één Velox-speler uit het veld gezonden zijn. Bioemendaal heeft nog nimmer in Utrecht ge wonnen, er zelfs zware nederlagen geleden, maar we hebben ons altijd goede verliezers getoond, ook daarom zijn we in de Domstad een gaarne geziene tegenpartij. Velox leere spoedig, naast goede winnaars, goede verliezers te zijn. Voor a.s. Zondag luidt het programma: W. F. C.—Velox T. O. G—E. D. O. Zeeburgiade Spartaan 't Gooi—Z. V. V. West-FrisiaBioemendaal Velox gaat weer een zwaren uitwedstrijd tege- moet, en het kan best zijn, dat hij geen succes oplevert. We achten W. F. C. best in staat, revanche te nemen op de in Utrecht geleden nederlaag. Met alle respect voor T. O. G. kunnen we toch niet aannemen, dat het van Edo wint. Bovendien zouden de Edo'ers dan leelijk uit de runnmg raken. Neen. we houden het op de club van Pigge. De Spartaan geven we weinig of geen kans tegen Zeeburgia, al houden we rekening met het karakter van een plaatselijke ontmoeting. Tusschen 't Gooi en Z. V. V. zal het spannen, evenals in Zaandam, waar beide elftallen gelijk speelden. Een dergelijk resultaat zien we opnieuw tegemoet. Bioemendaal gaat de verre reis naar Enkhuizen ondernemen, om daar West-Frisia een tegenbezoek te brengen. Het was de eerste competitie-wed strijd, dat Bioemendaal tegen de Enkhuizers aan den Brederodeweg gelijk speelden. De ex-eerste klassers hebben daarna niet veel rneer gepres teerd, ook niet in eigen omgeving. Daarom zijn de witten, met den moreelen steun van de Velox- overwinning in den rug, lang niet kansloos. Het Bioemendaal elftal is onveranderd; dus samengesteld de Haas de Wilde Kohier Röbken Beijk Leemhuis Cammeijer de Boer Immer v. Gelder v. Leuven Van de lagere elftallen speelt: Haarlem 3—Bioemendaal 2 10 uur Bioemendaal veteranenHaarlem 3a 10 uur Bioemendaal bSpaarndam.2 10 uur Junioren. I. V. O. aBioemendaal a 2 uur Bioemendaal bH. F. C. b 2 uur Blcemendaal cSpaamestad 2 uur Adspiranten (Zaterdag). Bioemendaal aEdo a 2.30 uur Bioemendaal b—R. C. H. b 2.30 uur HeemstedeBioemendaal d 2.30 uur NCderl. Protestantenbond. Afd. Bioemendaal. V.m. 10.30 uur, Ds. J. B: C. Poldervaart, Naarden. Gereformeerde Kerk Bcemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. Catechismus Zondag 43. HOCKEY. Dames. Uitslagen H. O. C.—B. D. H. C. 1—1 B. D. H. C. H—Hurley 1—2 B. D. H. C. IIITogo 6—1 Rood Wit 3—B. D. H. C. IV 1—2 FamosB. D. H. C. V 1I De kansen van B.D.H.C. op bet kampioen schap zijn na het gelijke spel tegen H.O.C. in den Haag gestegen, maar er kan nog veel ge beuren met zooveel wedstrijden voor dén boeg. Afgaande op het succes van Rocd Wit op den hockeydag, dat, zij het dan ook met eenig geluk, de finale wist te bereiken, zou het ver moeden wettigen, dat zij a.s. Zondag achter Zomerzorg tegen B.D.H.C. een goed resultaat zou bereiken. In de competitie vlot het echter niet met het spel van Rood Wit, terwijl dat bij B.D.kLC. wel het geval is. Wij verwachten dan ook een kleine overwinning vöor B.D.H.C., dat behalve het voordeel van eigen veld, ook met meer zelfvertrouwen in het veld zal komen. Ged. Heiig. Masseur. De Genestetlaan 28, Bioemendaal, Tel. 22251 Heeren, Uitslagen BioemendaalAmsterdam 23 De VierdeBioemendaal II 3I M.H.C. 3Bioemendaal III 31 Bioemendaal TV—M.H.C. TV O2 Bioemendaal trekt Zondag naar Hilversum om de club van dien naam te bekampen, Speelt zij als 1.1. Zondag tegen Amsterdam, dan zou een herhaling van het reeds eerder behaalde resultaat ln het begin aer competitie1 tegen Hilversum, n.l. een gelijk spel, niet uit gesloten zijn, Op eigen veld is Hilversum echter zeer moeilijk te slaan, succes voor Bioemendaal zou dan ook een verrassing zijn. Play up Bioemendaal, zorgt voor een St. Nicolaas-surprise. HA VRJEM1CHE OKKESTVEBEEMGING. Op het Dinsdagavond gegeven Leden con cert was het eerste gedeelte van het pro gramma gewijd aan werken van Claude De bussy. De wenk die Schuurman meende in het prov> -»-.ma te moetén geven, hebben wij ter harte genomen, en inderdaad onbevooroor deeld beluisterd., wat Debussy ons ia klanken te zeggen had. Onwillekeurig komt men ond.er de bekornig van deze nobel© doorschijnende kunst, welke op expressieve wijze schoone kiankformaties voortbrengt. De Prelude a l'apres midi d'un faune, inge zet coor fluit, klarinet en hobo bracht ons dadelijk in de rechte sfeer, ofschoon de oor spronkelijke voor piano geschreven Nocturnes, wat harmonisch effect aangaat, nog dankbaar der zijn. De drie liederen. geen Liedjes zooals Schuurman even opmerkte, werden zeer stijl vol gezongen door Berthe Seroen, wier stem wij hoe langer hoe meer gaan waardeeren en bewonderen. Allen kwamen onder de bekoring van die klare en gevoelvolle stem, die- voor deze muziek zoo bijzonder goed geeigend blijkt. De Heer Schuurman heeft, bij zijn reizen in Spanje wel goed zijn ooren opengezet en de psyche van de Spanjaarden uit alle lagen der bevolking bestudeerd. Vandaar dat hij ons kon laten genieten van 5 Spaansche liederen door hem voor orchest geschreven. Wanneer men ze zoo hoort, en daarbij ce vertolking door Berthe Seroen kan op prijs stellen, zc«.i men niet zeggen, dat ze eigenlijk voor bege leiding' met guitaar en doedelzak bestemd waren. Zoowel de Componist als Berthe Seroen oogstten groot succes met deze liederen en werden met bloemen gehuldigd (ook het Or chest vereerde haren Dirigent met bloemen) Berthe Seroen zong het Wiegenliedje nog maals. Moeder de gans van Ravel viel ook zeer in den. smaak door een goede voordracht eii juiste klankverhouding'. In het algemeen gaf dit Concert veel to genieten, en wij zijn dank baar voor de variatie welke Schuurman in zijn programma's weet te brengen. C E. Naar wij vernemen zal de Christelijke Ora- toriumvereenig'ing te Haarlem op 20 'Decem ber a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal, onder leiding van haar directeur Gorge Robert, ae eerste uitvoering geven van een nieuw wérk, een ..Requiem" voor solisten, koor en orkest, van den bekenden Hollandschen componist G H. (5. van Brucken Fock te Heemstede. Het ligt in de bedoeling deze eerste uitvoe ring tot een eere-avondi te maken voor den grijzen componist, naar aanleiding van diens 75en verjaardag, welke hij in December hoopt te vieren. Hiertoe is een uitgebreid comité in wording, waarvan tal van vooraanstaande personen uit stad en land deel zullen uitmaken. Binnenkort zal de samenstelling van dit comité kunnen worden medegedeeld en zullen tevens naderp bijzonderheden omtrent dit belangrijke con cert worden gepubliceerd. Eglise VVallonne. Dimanche 2 décembre. 10 h. 30 Service présedé par Mr. Ie pasteur Mahieu de Delft. Collecte pour les reparations. 11 h. 45 Service des Enfants. 20 h. Service. Pasteur Krafft. Vendredi 7 Déc. a 20 h. Service Pasteur Krafft. Ned. Herv. Kerk, Bioemendaal, V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Gebouw Maranatha. V.m. 10 uur de heer W. F. J, Dankbaar. Hulpdienst. Donderdag 6 Dec. 'e Av. 8 uür, Ds. J, C. van Dijk. Bijbellezing. Overveen. V.m. 10 uur, 'Ds. D. Kuilman, Fred, te Leiden. i Opbrengst Jubileumfonds -der N.C.R.V. 1934 bedraagt voor Bioemendaal f 191.16. De Vrqe Katholieke Kerk. Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Donderdag 6 Deo., 7.25 v.m., Gesproken H. Mis. Zaterdag 8 Dec., 7.25 v.m., Gesproken H. Mis. Ned. Protestantenbond afd. Bioemendaal. Zondag 2 Dec. Ds. J. P. C. Poldervaart. Naarden. Ned. Herv. Gem. Santpoort. Zondag 2 Dec. 1934. V.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Eerste Advent. (Jes. 40, 23, 5). Extra-collecte kerkelijke administratie. l Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. Zondag a.s. voorm. 10 uur J. Makkelie, Am sterdam. Zondag' nam. 5 uur Ds. M. G. Blauw, Scho ten. i Religieuze Kring Aerdenhout. Zondag 2 Dec. Ds. R. Miedema, Rem. Pre dikant, Amersfoort. Evang. Luth. Gem. Haarlem. Zondag 2 Dec. v.m. 10.30 Ds. D. Drijver. Geref, Kerk (in Hersteld Verband). (Kerkzaai ..Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt). V.m. 10 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. N.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smltt. DE DRAAIKOLK. .De derde abonnementsvoorstelling in den Stadsschouwburg bracht ons j.l. Maandag de Draaikolk door Noel ^Jjoward, en opgevoerd door de N. V. AmstercEmsche Tooneeivereeni- gmg. Dit stuk. dat vrij vlot gespeeld werd, gaf ons een kijkje in de intimiteit van de moderne English Society en den spelers volop gelegenheid hun krachten te ontplooien. Florence Lancaster, de vrouw van een eer zaam landedelman, laat zich het hof maken door een Engeisch officier, -die ondanks alle trucs van Florence - zachtjes aan genoeg van haar begint te krijgen ondanks haar schijnbaar onverwoestbare jeugd. Haar 24- 'jarige zoon Nickey komt thuis met een mo dern meisje Bimty, dat hij te Parijs heeft op gepikt, en waarop hij smoorlijk verliefd is ge worden. Ma heeft hiertegen geen bezwaar, maar na eenigen tijd blqkt dat Ma haar vriend Tom Veryan vroeger een Intieme verhouding gehad heeft met het moderne meisje uit Pa rijs, Nieky's verloofde. Dit geeft aanleiding tot jaloersche scènes, die tot een climax komen op een week-end party. Mama attrappeert n.l. haar vriend op- het moment dat hij Bunty om helst. Hevige scène, een oogenblik wel wat Jorcaanachtig, Ma wil Bunty op staanden voet uit haar huis gooien-, ma-ar merkt dat zij zich zelve daarbij zal compromitteeren. Als bemiddelaarster treedt telkens op Helen Saville, een rol die uitstekend vertolkt wordt door Willy Haak, al is haar kleeding in schril contrast met haar zedelessen. Nieky's verloofde geeft hem de bons, maar tevens is het -den jongen duidelijk geworden, dat de man. die hem zijn meisje afhan dig ma-akte, den minnaar van zijn moeder is. Dit grieft hem ten zeerste. In het derde be drijf maakt hij zijn moeder een ernstig verwijt van haar gedrag, maar nu blijkt, dat Nicky een cocaïnist is. Zijn moeder gooit een doosje cocaïne het raam uit, en Nicky veegt alle schoonheidsmiddelen van haar kaptafel. Einde lijk vinden ze elkander weer. In dit laatste bedrijf gaven Mien Duymaer v. Twist en Ben Rooyaards als Nicky prachtig spel te zien en bleken öe rollen voor die twee uiterst geschikt te zijn. De vader, Oscar Tourniaire gaf in een kleine rol op meesterlijke wijze te zien hoe hij lijdt onder en geheel staat buiten het moderne ge doe in zijn gezin. Hij kan zijn familie maar niet interesseeren voor zijn boerderij, en trekt zich meestal in zijn kamer terug. De dweepzieke Clara werd goed gespeeld door Nell Knoop, en ook de overigen maakten van bun rollen wat er van te maken is. Het ge heel werd onder de knappe regie van Defresne zeer vlot gespeeld, en verschafte den abonné's een genotvolle avond. E. VENETIë EN HET EILAND VAN DE ARMENIëRS. Ei1 is tusschen het groene, bevende geschitter van d-e venetiaansche ls-gune een eilandje vol bloemen bloelende én boomen: het eiland van San Lazzaro van de Armeniërs, waar sinds meer dan twee eeuwen hi een zaligheid, en toch harde eenzaamheid van de zee, asceten leven, gekleed in -het zwart, met de bedoeling den geest op le voeden in het gebed, in de studie, in het hand werk. Het zijn vluchtelingen van het ongeluk kige land Armenië, gevlucht voor de ba'.baarsche vervolgingen v. d. Muzelmannen. De republiek Venetië nam hen op en gaf aan hen dit arme eiland, dat het hospitaal was voor de meiaat- schen. Nu is het een liefelijk verblijf van ge zondheid en gratie; de natuur, de kunst, de ge schiedenis hebben haar troon van schoonheid en van zuiverheid op deze verlaten klip gevestigd, die nu telkens het doel is van bezoekers van de heele wereld. Schatten van bibliotheken en musea kaarten van de beste scholen van ons en buitens lands, een groote drukkerij, die boeken drukt in bijna alle levende talen van de wereld, ver fraaien het; zoo, dat bij de vroegere herinne ringen van beroemde bezoekers als Lord Byron, koningen en prinsen, diplomaten en menschen v. h. leger, koninginnen en dames v. d. groote wereld, studenten en asceten lederen dag voort durend toestroomen, zoodat San Lazzaro een van de groote verblijfplaatsen v. d. bedevaarten v. d. menscheiyken geest is geworden. En het is goed, te San Lazzaro te verblijven, in die heer lijke atmosfeer van -gezondheid en van kunst. Voor wie behoefte hebben aan rust en eenzaam heid, voor wie zich willen afzonderen van het wereldsche rumoer om te mediteeren en te loe ren. is het klooster van San Lazzaro de artis tieke oase, waar men zich dichter bij Goa ge voelt. In de dertiende eeuw bezochten tie Venetianen, toen meester van de zee, de oevers van Syrië en van Palestina, geroepen door de barmhartigheid van het heilige graf en door den rijk beloo- nenden handel. Die provincies waren besmet met de vreeseiyke, besmettelijke' ziekte lepra, die in de Middeleeuwen zooveel voorkwam en dik- wqls werden ze er besmet van en brachten, te ruggekeerd in hun vaderland, dis besmetting over aan tie ouders en aan de gasten in hun huis. Daar het thuis te klein was geworden voor die menigte van besmetten, bood een weldoend mensch, Leone Parlini geheeten en die eigenaar was va-n een eilandje van deze lagune, dit aan den Staat aan, om er een, hospitaal op te rich ten voor lepralijders. En de uitwerking hiervan was zoodanig, dat heel spoedig de fatale ziekte verminderde en verdween. En in korten tijd werd het eilandje een wilde plek, en de boomen waren gegroeid en de struiken vermenigvuldigd, zoo, dat vanuit de zee San Lazzaro een groen bosch van struiken leek, onbewaakt en woest. Niemand zou teen gedacht hebben, dat het eiland eens een oord van schoonheid en gezondheid zou zijn en zijn roem op het vasteland verspreid zou worden. Esvéa. BEKENTENISSEN VAN EEN KAPITALIST door E. J. P. BENN, i (bewerkt door Mr. E. C. van Dorp), J Uitgave: Meulenhoff, Amsterdam. I De Heer Benn, een zeer bekende zakenman lil Engeland, heeft getracht op eenvoudige, doch boéiende wijze te beschrijven, hoe hij er lang zaam in geslaagd is door vlijt, doch vooral door sparen, zich op te werken tot uitgever van tal van vakbladen, waardoor hij zich een belang rijke positie in de maatschappij kon veroveren. Wanneer men, zooals Benn, eenmaal te paard zit, is het betrekkelijk gemakkelijk, wqze lessen en raadgevingen uit te deelen. Veel groote mannen voor hem hebben dit reeds gedaan. Niettemin is er in dit boek veel, waaraan menigeen zich kan spiegelen, Benn zegt, dat zijn succes hoofdzakelijk te danken is aan per- Hjk initiatief. Hij hekelt elke staats- en ge meente-inmenging en zegt, dat hiermede reeds te veel geld verloren is gegaan. Dit had den werknemers ten goede kunnen komen. Hij is er dan ook voor dat dezen deelen in het succes van de onderneming. Het gespaarde wendde hq steeds aan als middel, om het risico van grootere ondernemin gen te dekken. Ben verdedigt het kapitalistisch stelsel, dat z.i. ten onrechte zoo door d-e Sociaal democraten verworpen wordt. Wanneer de overheid zich alleen in bijzon dere gevallen met zaken wilde inlaten, zou de gemeenschap er wel bij varen. Dit toont hij aan in eigen bedrijf, waarin 2000 werklieden een goed bestaan vinden. Benn ontkent, dat de Sociaal democratie haar oorsprong heeft in het proletariaat. Het zijn meer de ethisch gestemde inteliectueelen, die wenschen dat aan het volk bepaalde voor rechten worden gegeven, erkennende dat het daarop zekere rechten heeft, wil hij dit echter op andere wijze bereiken. Het socialisme zegt Benn is negatief, het stopt de bron van voor uitgang. en doodt den geest die alles drijft. Het initiatief van de gemeenschap bedoelt niet an ders, dan een productie, waarbij tallooze onder drukt worden. Benn maakt evenwel de fout, dat hij het ge vaar niet ziet van een opeenhooping van groote kapitalen in een hand. Hij propageert sterk het ruil-systeem; hq wil de volle waarde geven voor het besteede geld. Bij het maken van winst profiteeren velen. Hij is er sterk tegen gekant, dat lieden die veel geld verdiend hebben, dit op eene in het oog loopende wijze verspillen. Dit wekt terecht afgunst bij de minder bedeelden. Benn, die een tqd in Amerika vertoefde be wondert de Amerikaansche efficiency en merkt op, dat er ginder beter gewerkt wordt dan in Engeland. Hij laat John Buil tegen een werk man zeggen: Maak het werk zoo goed ge kunt, maar werk U vooral niet dood! De Amerikaansche werklieden zijn niet ge organiseerd, omdat ze daaraan, geen behoefte hebben. Dit doet denken aan de uitspraak van Oswald Spengler, die zegt dat het begrip prole tariër de vreugde van den arbeid uitsluit. Een arbeider die iets presteert, en trots is op zijn werk, voelt zich alles behalve als een prole tariër. Hij is zelfs een hinderpaal voor een re volutionaire beweging; hij wordt geproleta riseerd gedemoraliseerd om bruikbaar te wor den voor de Sociaal democratie. Benn oefent aan de hand van tal van cyfers, een sterke critiek uit op de stijgende belastin gen in Engeland, welke buiten verhouding staan tot de behoeften. NAAR NOVEMBER. DE SOMBERSTE MAAND. Wijnmaand spoedt ten einde. Daarmee zqn in kostelijke nazomerdagen de druiven van dit jaar rijp geworden, de laatste appelen geplukt en de walnoten afgeslagen. Ja „afgeslagen' schrijf ik niet bij vergissing, wan; hoe meer je de „noteboom" slaat hoe meer hij „voedt beweren de Gelaersche boeren, die er zograag een bij hun „höfte" hebben. Hoe zou de boerin anders ook ln den Heiligen Kerstavond, op daaropvolgenden St. Steffen en op St. Sil vester (31 Dec.) niet alleen kindieren en ouderen, maar ook gasten en „hoesgezetten" (dienstboden) op noten kunnen onthalen? Wijnmaand heeft, afgezien van wat storm en regenachtige dagen, frisch en opwekkend weer gegeven. Als de morgennevels optrokken lachte een gouden zonnetje over de herfstkleu ren van hagen, bosschen en lanen. De laatste trekkers, zwaluwien, kwikstaarten, roodborst je, akkerleeuwerik en kievit verdwenen, terwijl roodborsten en kieviten uit het Noorden met Kramsvogels en trekvinken hier kwamen fou- rageeren. Wat ruikt het nu eigenaardig in het bosch naar welkende varens en dorrend loof. In huis stervien de vliegen. Alleen de bevruchte wijfjes hebben een warm boekje in spleten en reten gezocht. "Vleermuizen zien wij niet meer. Ze zijn met egels en kikkers den langen win terslaap ingedommeld. -De iepen laten het gelige blad vallen, maar de eik en de beuk houden het nog even rossig vast. De zegen des jaars is binnen: schuur en kelder zijn gevuld. Met de intrede van Novem ber zeggen Allerheiligen en Allerzielen, dat de ernstige donkere maand van de herdenking der dooden begint. De boomen ontbladeren, 't wordt alles doodsch en kaal, Geel, rood en bruin blad ritselt onder de voeten of zwiert met een stormvlaag om je heen. De winterkoning tettert alleen nog in het bosch, waar sijsjes op de elzeproppen neer vallen om die van de zaadjes te ontdoen. In de schemering vliegt de kleine winter- Vlinder laag boven d:en grond, maar zijn wijfje met stompjes van vleugels, waarmee ze niet vliegen kan, klimt tegen de stammen op om op de knoppen eitjes te leggen. Voor 't ont botten in het voorjaar zijn de rupsjes uit en vinden dan dadelijk een tafeltje gedekt. Is er niets tegen dat vraatzuchtige goedje te be ginnen? Zeker wel. Nu het nog tijd is, keer- ringen om de staimmen brengen. Dit zijn strooken papier ter breedte van een hand, zoo «wn den stam te leggen, dat geen vlinderwijfje er onder door kan kruipen. De band moet be streken worden met ten kleverige stof. i Rimploos droomt de gore plas, Hooger kilt in grijs gewemel 't Zwarte naaldhout. Grauws lucht, weigert <3'inkijk in den Hemel. In het natte nevelfloers. Drapt -het verre en nabije; Moeizaam wiekt een trage roek stiltes-torend: „krei-e, krei-e D'eenen volgt een half dozijn; Schreeuwend twistend, loerend vorschend Strijken ze aan het Kolkje neer tuk elkanders buit vermorsend. Aan den open beukboschzoom Vullen onder distelstruikjes, Wildroos, braam en nist-slkruid Meerl en vink de grage buikjes. Vogelzang is lang verstomd; Onder natte, kille luchten Speent natuur in droefgepeins Grimmig de Aarde van geruchten. KERST ZWART. De critiek op de belastingen is natuurlqk niet toe te passen op Nederlandsche toestan den, al tracht d-e bewerkster zulks aan te toonen. Wel is het mogelijk, enkele paralellen te trekken, bijv. wat aangaat de ongemoti veerde stijging der begrootingeii in de verschil lende departementen. Het boek is overigens knap geschreven en voorzien van tal van sprekende cijfers, welke de beweringen van Benn moeten staven. Ongetwijfeld zal menig zakenman enkele wenken kunnen ter harte nemen, al zal hij ze moeten toetsen aan locale toestanden. In elk geval heeft Benn op overzichtelijke wijze aangetoond, hoe hij van een eenvoudige knaap, door zijn methode zich heeft weten op te werken tot een groot en succesvol zakenman van naam in Engeland. Een helder verstand en een c'-osis geluk hebben hem voorzeker daarbij geholpen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4