TWEEDE BLAD UIT BOEM EN BLAD Losse Blaadjes. Koopt Weldadigheidszegels. Brokjes Levenswijsheid. Schimmen. Cijfers, die te denken geven SCHAAKRUBRIEK KUNST. Ja, het is al weer voorbij, 't Feest van geven en ontvangen. Sint heeft weer zijn best gedaan Te vervullen elks verlangen. En geen somb're crisistijd Kon zijn komst alhier beletten Nu laat hij aan óns de taak Om zijn werk eens voort tezetten! Want wij hebben thans den plicht Ook de khïd'ren te gedenken, Aan wie 't Sinterklaasfeest nooit Onverdeelde vreugd kan schenken. Armer dan het armste kind Zijn .zij,, die een zintuig missen, Doof zijn, achterlijk of blind En hun leed valt slechts te gissen! Hoe verschrikk'lijk moet het zijn Als het oor geen lied kan hooren; Als iets schoons in kleur of lijn 't Lichtloos oog niet kan bekoren! Alles, wat 't normale kind Dezer dagen zoo verheugde, Setenkt, hoe goed ook vaak bedoeld, Aan misdeelden halve vreugde. Daarom, doe iets extra's nog: Doe uw beurs nog eenmaal open, Loep naar 't naaste postkantoor En ga kinderzegels koopen- Weldra liggen ze gereed Stel niet dan! Wil bedenken: 'n Klein bedrag hieraan besteed Zal u zelf voldoening schenken! (Nadruk verboden) In de laatste weken van het jaar waren de schimmen rond. Al behooren wij niet tot de Engelschen, die tegen Kerstmis bij 't haardvuur elkaar op spookverhalen vergasten noch t„t de Scandinavlërs, die uit de grillig gevormde nevelen boven de sneeuwvelden dwergen en nimfen te voorschijn zien schrij den, ook de nuchtere Hollander ontkomt niet aan geestverschijningen-' De schimmen van het véi-feUerPspbken Inzonderheid rond in dezen tijd van net jaar. Geesten van afgestorvenen? Hun bestaan is minder raadselachtig en minder schrikwek. kend dan de geesten van levenden. Een ge. storvene is uit hef aardsche beslaan verftw-e. nen. Het ligt voor de hand dat zijn gestalte voor de nabestaanden allengs iets van het ge heimzinnige krijgt. Hij wordt een ander dan die hij tijdens zijn leven geweest is- De her innering vervaagt; sommige trekken slijt-n uit. andere verscherpen zich. Hoe kramp, achtig men zich aan het beeld van den overledene vasthecht, men kan niet verhoe den, dat het een vormverwisseling onder gaat. De gedachte aan den gestorvene is de gestorvene zelf niet meer, het is een schaduw van hem geworden, een afspiegeling, een schim. Deze schim wordt uit innerlijke beweeg redenen opgeroepen. In den droom, onder het ledig zitten mijmeren in eenzaamheid, maar soms ook midden onder den arbeid verschijnt hu, onwezenlijk en toch zoo ontstellend con creet. Men wordt door zulk een geestver schijning bezocht en ondergaat zijn bezoek als een weemoedig, maar toch niet onaangenaam terugzien van hetgeen eenmaal geweest is e;: door de onverbrekelijke wetten van worden en vergaan uit dit leven verdwijnen moest- Pijnlijker is de ontmoeting met de schim men van levenden. Levenden hebben - geen verontschuldiging om ons te verlaten, gesn reden tot vormverwisseling, geen aanleiding om ons. zonder dat zij dit zich bewust zijn, ten ontijde tegen het lijf te loopen. In den mist heb ik hem weer gezien, den man, wiens voorbijglijden in den stroom van bet grootestadsleven mij altijd weer dien vreemden schok geeft. Een paar jaar ge leden ontwaarde ik hem voor het eerst, op het drukst van den dag midden op straat. Ik ving een glimp van hem op en hij was achter mij verdwenen. Ik keek Om; ja, hij moést het geweest zijn! En nadien verschijnt hij gèregeld. Weer zie ik hem aankomen: zijn eigenaardig gelaat tusschen de gezichten der andere menschen zijn merkwaardige gang, zijn gestalte, die ik uit duizenden zou herkennen. Allerlei kleinig heden, de vorm van zijn oor, de stand van zijn oogen, die vreemde, melancholieke trek om zijn mondAls men op school vlak achter iemand heeft gezeten, ontdekt men wat niemand anders ontdekt- Als men zes jaar lang in een gezellige klasse al de dwaas heden, angsten en avonturen van het school leven met iemand gedeeld heeft, raakt men zijn figuur niet meev kwijt Hij glijdt mij voorbij in den mist. Zou hij ook mij hebben herkend? Hij staart, als altijd, naar een punt in de verte. Met wezenloozen. nietszeggenden blik. Deze blik houdt mij terug, hem zijn bijnaam van school in de opren te roepen. Want 't is me duidelijk, dat hij zou vragen: „Pardon, ik versta u niet; wat verlangt u van mij?" Ondanks de onweersprekelijke identiteit is hij een ander geworden- Ook hij, ofschoon in leven gebleven, heeft een vormverwisseling ondergaan. Het is nieo hijzelf, het is zijn Schim, die voorbijflitst. Bij geruchte heb ik het een en ander van hem vernomen. Ja, hij is een ander geworden dan de argelooze, zorgelooze schooljongen van toen, wien we dien gemoedelijken bijnaam gaven. Hij is nu niet argeloos en niet zor geloos meer, en de naam. waamee men hem thans aanduidt, klinkt niet meer gemoedelijk, doch zakelijk. Hij is niet meer zichzelf, hij is een firma geworden of de Co van een firma, Voor de zakenlieden, die hem passeeren, gaat een firma voorbij, voor mij de schim van een schooljongen. De schim van een af gestorvene heeft recht van. bestaan, de schim van een levende is een ongerijmdheid. Waarom is ons bestaan vol schimmen van levenden? Gezonde, krachtige menschen, die voor spook spelen; zakenlieden, die als geest verschijning aan 't rondwaren gaan. We komen ze tegen, op 't onverwachtst, op straat, in den trein, in de advertentie- ïubriek van een krant. Ze weren zich druk in het heden, ze heb ben nog een toekomst misschien, maar voor ons zijn ze een stuk uit het verleden. Een vreemd, levend, vleeschelijk getuigenis van hetgeen reeds lang is vervlogen en nog amper in de herinnering naklinkt. Verbijsterend denkbeeld; met dien man heb ben wij eens onze hartsgeheimen gedeeld; met die vrouw zijn wij door innige liefde verbonden geweest. En nu we herkennen elkaar nauwelijks, soms in het geheel niet. Stukken uit ons leven, eens ons dierbaarder dan ons eigen bestaan, dwarrelen rond in de wereld als snippers van verscheurde minne brieven uit ouden tijd Stukken van ons leven, door het onvermurwbare lot afgesneden en afgescheurd, maar niet, gelijk onze afgestor venen, bijgezet in de stille grafstee, hebben zich tot nieuwe combinaties gevormd, zijn op vreemden stam geënt en tot een nieuwe verbinding vermengd geworden. Tweeslachtige wezens, uit verleden en heden tezamen gelapt, spoken rond door de wereld. Schimmen, die wij nog voor levenden aanzjen! H. G. CANNEGIETER VOETBAL. De uitslagen van j.l. Zondag luiden: ZeeburgiaWest-Frisia 23 W. F. C.—Z. V. V0—1 VeloxSpartaan 44 Edo—Bloemendaal 02 Al Is het dan ook wat laat, de Sinter klaas-surprises zijn alsnog gekomen: in bijna alle afdelingen van het land vielen Zondag enige verrassende uitslagen te noteren. Ook in onze afdeling: de nederlaag van Zee burgia tegen West-Frisia, het gelijke spel van Velox tegen Spartaan en voor velen ook de overwinning van Bloemendaal op Edo zijn uit slagen, die-niet verwacht werden. Zeeburgia- kon tegen - West-Frisia -.haar: ge wone vorm niet vinden, misschien wel door net feit. dat een verjongd Enkhuizer elftal er niet de gelegenheid voor gaf. Twee maal namen de bezoekers de leiding,-tweemaal-wisten de gast- heerejj gelijk te maken. Even voor tijd deed een merkwaardig geval voor. Een der Wèst-Frisiaspelers 'probéerde' den ba! in het doel te slaan. Een der ZeeBufgia-baekS"'ïn'éê nende, "dat de scLe-3sreeh'ter'over déifé -öVer- "treding floot, pakte den bal op. Toen eerst floot de referee voorpenalty! De straf schop werd benut! Na afloop verklaarde de arbiter niet gezien te hebben, dat de Enkhuizer speler hands gemaakt had. Een protest had Zeeburgia dus niets geholpen. De ontmoeting W.F.C.Z.V.V. had weinig te betekenen. Reeds in de eerste, minuut doel puntte Hetteling voor Z.V.V. en hoewel de Wormerveerders gedurende het verdere ver loop van den strijd in den aanval waren, ge lukte het hun niet te doelpunten, vooral ook door het goede spel van der. Z.V.V. keeper. De ter elfder ure ingelaste wedstrijd Velox de Spartaan was geen succes voor de Utrechte naren, de Spartaan bood heftigen tegenstand, en speelde de geel-zwarten totaal uit hun even wicht. Dit kwam vooral uit in de tweede helft die begonnen werd met een 31 voorsprong van de thuisclub. De Amsterdammers zetten er een geweldige spurt in, die de Velox-defensie te machtig bleek. Zoo kan het gebeuren, dat, met nog enige minuten speeltijd de 31 voor sprong was omgezet in een 34 achterstand. Een laatste krachtsinspanning stelde ten slotte Lith Sr. nog in staat, de gelijkmaker te scoren. Vermelding verdient nog dat Spartaan protest heeft aangeteekenö tegen Velox eerste doelpunt. En danEdoBloemendaal. Een wedstrijd onder allergunstigste omstan digheden gespeeld. Twee volledige elftalen, prachtig weer, een uitstekend bespeelbaar terrein, veel publiek, alle factoren, die een goede ontmoeting deden verwachten. Hoewei die verwachtingen niet geheel in vervulling zijn gegaan, was er toch veel, dat de „derby" aantrekkelijk maakte. In de eerste plaats de spanning, welke eerst afnam, toen Bloemen daal, ongeveer 20 minuten na rust het tweede doelpunt maakte. Dan het snelle overrom pelende spel der witte voorhoede in de eerste twintig minuten na het begin, en de gevaar lijke uitvallen in de tweede helft, het uitste kende verdedigen der Bloemendaal-hacks en keeper, en het goede spel der Edo-halflinie, met den veteraan Jan Perucal aan 't hoofd. Daartegenover stonden de tekortkomingen: het ontactische en onvolkomen spel der Edo- backs en doelman, het onbevredigend spel van Bloemendaals linkerwing, die door het niet-fit zijn van Van Gelder belangrijk aan kracht had ingeboet. Hoewel Edo, en vooral na half-time, in het veld beduidend sterker was dan Bloemendaal, heeft zij de nederlaag o.i. toch verdiend, door de in-competentie harer voorhoede, en ook, omdat Bloemendaal de kansen beter wist te benutten. Bovendien beging Edo de fout. door het spel veel te veel in de breedte te houden, het tempo aanzienlijk te drukken. Tegenoverge steld aan Bloemendaal, dat, met gebruikma king der snelle vleugelspelers, het tempo op voerde, en daardoor de rood-zwarte verdedi ging uit haar verband rukte. De beste speler van het veld was ongetwij- veld keeper de Haas. Hij hoeft zijn deel schit terend verdedigd en talrijk Steunt de misdeelde jeugd. Wanneer gij 10 cent uitgeeft voor 1 kinder postzegel van 6 cent of voor 1 Kerst- of Nieuw jaarskaart met 1 ('2 cent kinderpostzegel, dan helpt gij 350 vereenigingen die kinderen verple gen en uitzenden, welke om geestelijk of licha melijk tekort niet in eigen gezin verpleegd kun nen worden. Wanneer alle dagbladabonnees meedoen aan de Weldadigheids-Dagblad-puzzle, dan kunnen, zeker 20 kinderen worden opgenomen die anders wegens geldgebrek moeter. worden af gewezen; misschien op een oogenblik dat voor hun gezondheid of hun welzijn beslissend is. Koopt dus Weldadigheidspostzegels. Doet mee aan de Ned. Dagbladpuzzle van 21 Decem ber. Wanneer er 40.000 oplossingen binnen komen, kunnen 100 kinderen méér naar kolonie huizen worden uitgezonden. het uitloopen eenige fouten, die echter door het gebrek aan actie door de Edo-aanvallers niet uitgebuit werden. Verder noemden we bil Bloemendaal reeds de beide backs, ook de middenlinie, met Beijk als uitblinker kan op een uitstekenden wedstrijd terugzien. Kortge- nomen een periode van ongeveer 20 minuten na het begin is de witte voorhoede ditmaal niet zo gevaarlijk geweest als anders, waaraan de diepe W-formatie waarin gespeeld werd niet vreemd was. Immer deed als middenvoor nuttig werk. Hij scoorde twee doelpunten; het eerste werd wegens buitenspel (wat voor Iedereen een raadsel was) geannuleerd,. het tweede was de beloning yan grote activiteit, bij het uittrappen' door den Edo-keeper liep hij op dezen in, en wipte hem den bal uit de handen, in het doel. De Bock maakte de tweede goal op handige wijze, hij kreeg he_t. Ieder ojj. hgt .middenveld te pakken, liep er even mee door, en toen de ge hele Edo-verdediging, de keeper incluis dacht, dat hij den bal aan een médespeler door zou geven,..loste hij. een zeer effect-vol, ver schot, dat doel trof. ©oor deze mooie overwinning is Bloémendaal volop in de running gebleven. Voor a.s. Zondag luidt hetprogramma VeloxT.O.G. Edo-Zeeburgia. de Spartaan't Gooi. ZV.V.West-Frisia. BloemendaalW.F.C. Een smakelijk programma, waarvan de uit slagen moeilijk zijn te voorspellen. Bij Velox— T.O.G. houden we het op Velox. Edo zien we winnen van Zeeburgia (als de rood-zwarten tenminste de fouten in hun spelwijze herzien) de Spartaan't Gooi kan een gelijk spel wor den, evenals Z.V.V.—West-Frisia. Bloemen daal speelt de tweede van c-e vier uitwedstrij den in December (23 December T.O.G.Bloe mendaal, 30 December West-FrisiaBloemen daal) en gaat naar Wormerveer, om W.F.C. een tegenbezoek te brengen. Zonder twijfel een lastig karweitje, dat evenwel door ons elftal opgeknapt kan wor den. als ieder van de gelangrijkheid doordron gen is. En daar twijfelen wij met aan. Wij ver wachten dan, dat onze jongens met heide pun ten in de zak uit de Zaan terugkomen. Nu of nooit, zij het parool! De lagere elftallen spelen als volgt: Bloemendaal 2Spaarnevogels 2, 10 uur. Dio 2—Bloemendaal Veteranen 11.30 uur. Brederode 3—Bloemendaal 3, 11.30 uur. Bloemendaal 5Repperda 4, 10 uur. H.S.V. 2Bloemendaal 6, 10 uur. Junioren: Bloemendaal c—Deo a, 12 uur. A H. VAN DER HOORN-SERIE: IK ZOEK WERK. (N.V. Leidsche Uitgeversmaatschappij. Leiden, 1934.) In de hol onzer letteren is, voorzover mij be kend, Mevrouw Van der Hoorn een onbekende. Dat is helemaal niet erg, want het is meer ver toond dat een coup d'essai een coup de mattre bleek te zijn en dat een schrijver zódanig werd gegrepen door zijn onderwerp, dat het hem niet slechts helder en klaar voor de cogen stond, maar hij tevens aan zijn scheppingsdrift de kracht ontleende een gTOot gegeven gróót uit te werken. De taak die Mevrouw Van der Hoorn zióh- zelve heeft opgelegd is inderdaad zwaar: het probleem der werkloosheid is voor ons méér dan een probleem, het is harde werkelijkheid, het is een ons allen dreigend gevaar, htet wordt voor velen een onafwendbaar noodlot, "EëtTbëheerst hst maatschappelijk leven en vreet door in de levens van ontelbare Individuen, ze knauwend en demoraliserend. De werkloze en zijn gezin het zijn niet langer de enkelen uit de arbeiders klasse, het zijn ook onze vrienden en kennissen, onze familieleden wellicht zijn wij het morgen zelf. Het gezin van den werkloze uit gegoed milieu heeft Mevrouw Van der Hoorn willen tekenen en ze is daarbij van de sympathieke gedachte uitgegaan, dat zij geen wanhoopsroman mocht schrijven, dat het haar zedelijke plicht was dui zendtallen van ongelukkigen een riem onder het hart te steken, hen op te beuren en hun een uit weg te wijzen uit de verbijstering en de ramp spoed. Maar om een uitweg te wijzen moet men er zelf een weten, en nu naderen wij de kern •van de kwestie; hist gezin uit „Ik zoek werk" is werkloos, maar heeft, nog altijd een warm schoteltje bij de koffie; het is werkloos, maar schoonmama zit er warmpjes bij en het kost der schrijfster heel wat moeite ons te doen geloven dat de heldin gelijk heeft als zij steun van die zijde weigert. Het gezin is werkloos, maar als Marian ben miskraam heeft gehad ligt ze enige maanden in het ziekenhuis op 'n kamer-alleen en niemand kikt over de kosten. Als de gelegen heid zich opent om in Zuid-Amerika geld te ver dienen, blijven de kinderen bij Oma en de ouders gaan samen het nieuwe geluk tegemoet. Op die manier is het hoogstens onaangenaam, maar niet zo héél erg verschrikkelijk om wterkloos te zijn. Als Marians vader van wien ze volkomen ver vreemd is in Zuid-Frankrijk op sterven ligt, reist zij er heen, neemt een slaapwagen, maar „wijst een porteur van de hand"; elke uitge spaarde franc is meegenomen! En Paul, haai man, die net in diezelfde dagen zijnnieuwe baanje verliestnaist haar achterna; 3e klas weliswaar („dus er is niet zooveel geld weg"), maar hij doét 't dan toch. En als Marian in zijn armen ziinkt „maken" zegt de schrijfster „ver langen en teed-erheid plaats voor zorg en on rust" -maar zü bedoelt het omgekeerde. Ik vraag U in gemoede: is dat het leed dei- werkloosheid? Is dat het leed hongerige kinderogen, om natte kindervoetjes, is dat de be lediging van cadeau gekregen afgedragen pak ken, de ellende om afgesneden electriciteit en onbetaalbare huishuur?. Deze Salon-werklozen met hun kapitaaltje op de Bank eii hun antieke spulletjes kunnen op z'n hoogst wat medelijden wekken om hun vlergans glorie, maar verder zijn ze mij totaal .onverschillig. En tenslotte: in de karakteruitbeelding van ihaar hoofdpersoon is Mevrouw Van der Hoorn hopeloos tekort geschoten. Al haar pogingen om Marian sympathiek en sterk te maken lopen te pletter als ze haai- teigen de tweede vrouw van haar op sterven liggenden vader laat op treden op zo'n 'infame manier, dat woorden haar gedrag moeilijk kunnen qualificeren; als zij haar „in een ragfijne georgette japon, waarin haar slanke beenen zich zebr duidelijk afteekenden, om van de rest niet te spreken" „in. een honderd- procent humeur" naar een zakenman laat gaan om hem een "verzekering aan te smeren en pas later „haar eigen fout laat realiseren", zoals de schrijfster vergoelijkend opmerkt. en Als men dan nog leest over „voorwereldlijk groote autobussen" en Marian hoort .uitroepen ,.In West-Indië roept de jonge rijstplant om jónge sterke handen", dan blijft er voor den criticus weinig anders over dan met een diepe zucht dit boek op zijde te leggen. Oplossingen, bijdragen, enz., te richten aan den Schaakredacteur, Bloemendaalscheweg 42, 3!oe. mendaal. PROBLEEM No. 445. C. K a i n e r, (Lukovecek.) Mat. in vier. zetten. Stand der stukken: Wit: Kf5, Db7, Pf2, Phl, d5, g2, g5. Zwart: Kh2, f3. Dit probleem werd met den eersten prijs be kroond in een wedstrijd van de „Züricher II- lustrierte" (1932). PARTIJ No. 206. Gespeeld in den internationalen wedstrijd te Klosterneuburg, li Juli 1934. Wit: Sir George Thomas (Londen). Zwart: St. Erdélyi (Boekarest), SICILIAANSCHE VERDEDIGING. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. e2—e4 Pblc3 g2-g3 Lfl—g2 d2d3 Lel.-e3 Ddl—d2 Pgl—e2 Pc3—dl c2-c3 Dd2xe2 0—O f2—f4 Pdl—f2 De betere zet is Dd8e7. 15. e4—e5! Nu zou Dd8e7 een pion kosten, wegens 16. e5Xd6, De7xd6; 17. Pf2—e4. 16. Le3Xc5 Tf8—e8 17. Pf2e4 Lg7f8 10. 11. 12. 13. 14. c7c5 Pb8—c6 g7—g6 Lf8—g7 d7d6 e7e6 Pg8e7 Pc6d4 Pe7cö Pd4 X e2 0—0 Lc8d7 Ta8—c& b7—b5 d6X«5 S. TELEVISIEZENDER IN KABELBALLON? WAT ZULLEN WE VANDAAG ETEN? Practische Menu-Kalender bevattende voor el- ken dag van het jaar een eenvoudig menu, een mebr uitgebreid menu en een vegetarisch menu door M. J. Krabbe, Leerares a. d. Amst. Huis houdschool- Dit werk is verschenen bij de „Uitgevers Mij. Kosmos", Keizersgracht 133, Amsterdam (C.) en tegen den prijs van f 1.90 verkrijgbaar gesteld. De uitgeefster heeft met deze practiese Menu- kalender-m-boekvorm, een werk het licht doen zien, waaraaar door de dames reeds lang met ver langen wórd uitgezien. De deskundige schrijfster geeft in dit keurig- verzorgde boek voor elke dag van het jaar, drie menu's en wel een eenvoudige een meer uitgebreide en een vegetariese spijs kaart. Bovendien bevat het voor elke maand een speciaal menu voor feestelijke gelegenheden. Het begin van elke maand wordt ingeleid door een overzicht van de groenten, het fruit, wild. de vis en de delicatessen, die in deze maand op den voorgrond treden, een-en-ander toegelicht door aanwijzingen voor het toebereiden, opdienen, de tafelversiering en een kleinte wenk omtrent d-e dranken, die daarbij het meest gewaardeerd wor den. Het opmaken van bet dagelijksch menu is Zoowel in Duitschland als in Engeland heeft men de laatste jaren veel proeven genomen op het gebied van televisie, dit is: zichtbaarmaking langs ï-adiografischen weg. Nu meent men hier voor zoogenaamde microgolven te moeten toe passen. dezelfde die Marconi kortgeleden 'ge bruikte „voor zijn draadlooze telefonie. Micro golven hebben echter de eigenaardigheid, dat ze zich. in tegenstelling met de „gewone" radio golven. rechtlijnig voortplanten. Ze vertoonen in deze dezelfde eigenschap als het licht en kunnen inderdaad alleen worden opgevangen door een in stallatie, die van den zender uit'te zien' zoii zijn, wanneer de blik oneindig ver reikte en geen opstakels in de weg stonden. Het if- echter on mogelijk met de hulp van microgolven een televisiezending uit Amsterdam in Batavia te doen ontvangen. Om nu eeu groote stad met behulp van één zender te tanen bestrijken is het noodzakelijk, dat dit station zeer ver boven den beganen grond wordt neergezet. Men heeft er al over gedacht cm den zender op een hoogen bergtop te plaatsen of wel boven op een volkenkrabber. Maar aan dit denkbeeld heeft men weinig, wanneer er geen bergen cf wolkenkrabber voorhanden zijn. Een andere op'ussing is: districtszer.dertjes neer te zetten, die alle - op aezelfde golflengte werken. Afgezien van de hooge kosten, doen zich bij dit systeem ook technische bezwaren voor, zoodat men al met al niet kar. zeggen, dat tot nu toe een bruikbare oplossing aan de hand is gedaan. Een nieuwe mogelijkheid is de kabel ballon. Ook hieraan zijn evenwel gevaren en andere moeilijkheden verbonden. Het weer is van grooten invloed; een contiunubedriif zou men op deze wijze niet tot stand kunnen brengen. De eenige methode, die momenteel bruikbaar lijkt, is die. waarbij van een centraal punt uit de zending wordt verzorgd, terwijl buurtstation- netjes vcor de verdere verspreiding zorgen. Hier- 18. Lc5Xf8 Te8Xf8 19. f4Xe5 Pc6—-e7 Op Pc6X®5 zou volgen 20. Pe4—f6fenz. 20. De2—e3 Kg8g7 21. Tfl—f2 Wit heeft een pion meer en bovendien sterken aanval. 21. Tc8c7 22. Tal—fl Ld7e8 23'. Pe4—f6 Pe7—f5 24. De3g5 Le8c6 Er dreigde verlies van de Dame door Pf6 h5f. 25. g3g4 Pf5—e7 26. Pf6—h5+ Kg7—g8 27. Tf2Xf7ü Tf8Xi7 28. Tfl X f7 Kg8'Xf7 29. Dg5—f6 j- Kf7e8 30. Ph5g7t Ke8—d7 31. Df6xe6 mat. OPLOSSING PROBLEEM No. 441. H. Men des da Costa, (1845—1923). Stand der stukken: Wit: Ka5 Dal Tel Lb6 Pc6 Pg5 b3 Zwart: Kd5 Lh4 Pc2 Pg6 b4 d6 d7. 1. Dal—h8. enz. Goede oplossing ontvangen van: H.-W. van Dort. te Haarlem. OPLOSSING PROBLEEM No. 442. (G. Humê). Stand der stukken: Wit: Kb4, Dc2, Th8, Lb3, Ld4, Pd2, b2, d3. Zwart.: Kal, DEI,... Te8, Th5, .La8, b5, d-7, ë3, g4. 1. Lb3—c4, enz. Goede oplossing ontvangen van: H.-W. van 'Dort, te Haarlem. voor de dames een steeds terugkeerend vraagstuk; fraaie „saves" i met haar Menu-kalender lost mevr. Krabbe het bij moet het land of de stad zonder overschot verricht, in aantrekkelijke stij\ Hij maakte bij jvraagstuk glansrijk op. Jin rayons zijn verdeeld. Zooals wij reeds meldden is de bekende diri gent Furtwangler in ong-enade geraakt van wege zijn copnecties met Hindemith. Prof. Peter Raabe trad voorloopig op als Furtw-jng- lers vervanger bij de Berlijnsche Opera. Nu vernemen wy, dat Clemens Kraus, Directeur van de Weener Staats opera, plotseling naar Berlijn is vertrokken, en dat hy vermoedelijk zal worden benoemd tot Directeur der Ber lijnsche Opera. Erich Klei'oer, die ontslag had- aangevraagd, zal moeten blijven tot in Fe bruari zijn contract zal zijn afgéloopen- Naar wij vernemen staat de nieuw te be roemen directeur Kraus bekend als een goed Nationaal. Socialist. Dit spreekt boekdeeien! GUARNERI-QUARTET. (Karpilowski-Quatuor) Het vermaarde Guarneri-Quartet. zal onder auspiciën van de N.V. Int. Concertdirectiê Ernst Krauss volgende maand een groote tournée door ons land maken en o.a.. optreden te Amsterdam Den Haag. Haar'em, Eindho ven. Arnhem, Hilversum, Groningen,, enz.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4