mm mi mmm P. A. TAMMER; PREDIKBEURTEN KUNST. 1 SCHAAKRUBRIEK UIT BOEK EN BLAD Brokjes Levenswijsheid. Maartsche buien. Losse Blaadjes. Bloemenparadijs. Gemeenteraad. HOERA HOERA STOFZUIGER De Haarlemsche Coöperatieve Diner-Vereen. Maart ls wel de wonderlijkste maand van het jaar. Haar grilligheid lijkt het symbool van het menschelyk leven met zijn voortdurende tegen strijdigheid. Hoop en wanhoop, zwakte en kracht, wreedheid en zachtaardigheid wisselen elkaar at Vandaag is anders dan gister en men kan on mogelijk voorspellen, hoe het morgen zal zijn. Alleen één ding is zeker onder al dit buiige en onbestendige: het groei-prooes gaat zijn gang, de natuur staat niet stil; wat in knóp zit, ont vouwt zich, vroeger of later naar gelang van de omstandigheden, maar elke loot wordt een plant en elk zaadje een bloemgewas. Eén ding is zeker: de lente loopt uit op den zomer en de zomer vla den herfst op den winter. Wat klein is wordt groot, wat groot is, verschrompelt, wat verschrom pelt, sterft en valt af. Het leven baart den dood en de dood baart het leven, en nimmier wordt deze kringloop gesloten. Maartsohe buien! Er ls niets, wat zoo verdrie tig kan stemmen als sneeuw en kou in het voor jaar. In den winter zijn wij er op voorbereid. Dan hoort het er bij. Maar nu de dagen lengen, wachten we op zon en zuidenwind. En we krijgen, wat we verlangen. Een zoel zuchtje strijkt door het nog onbe- bladerd hout. Uit de aarde stijgt een vreemde, zwoele geur op. Flasmend fluiten de merels, een eenzame mug fladdert onwennig door het ver trek, waarin men voor het eerst zonder lamplicht zijn avondbrood eet. En daarbuiten bloeien in den schemer de krookjes, die lieftallige boden van een beteren tijd Van dien beteren tijd droomen wij op zoo'n dag- Ja, we leven er reeds in; we verbeelden ons, dat het zomer ls. We halen luchtiger kleeren te voorschijn; de huisvrouw voelt een onweerstaan bare behoefte, de woning te reinigen van het stof en vuil, dat de wintersche beslotenheid in de vertrekken heeft opgegaard. Wijd-open staan deuren en vensters; het beddegoed wordt naai buiten gedragen, het huisraad af gezeept en de tuinmeubels opnieuw geverfd. De huisvader raakt in een roes van spitten en harken; hij knipt heesters en heggen en gaat zaaien en poten Voorbij is de winter, de lente is aangebroken! Maar dan draait eensklaps de wind; de lucht betrekt en de thermometer zakt naar het nul punt. Sneeuw bedekt den geharkten tuin en de afgeknipte takken en de krookjes zijn onder het wintersche wit bedolven. Men sluit deuren en vensters en steekt de kachels weer aan. Merkwaardig, welk een neerdrukkenden in vloed een Maartsche hui uitoefent op den juist in dezen tijd zoo overgevoeligen mensch. Het voorjaar, met zijn belofte van kracht, ls het seizoen van ziekte en zwakte. De winter, met zijn gebrek aan frissche lucht en versch voedsel, met zijn gemis aan het versterkend en zuiverend zonlicht vooral, heeft het weerstandsvermogen uitgeput. We kunnen een tiidlang volhardend en dapper zijn, maar is eenmaal de proef door staan en de overwinning behaald, dan komt er een inzinking. Weerloos zouden voetballers staan, wanneer ze na een afmattenden wedstrijd onvoorbereid nogmaals in het veld werden geroepen. Ze zou den onder protest weigeren. Maar de wintersche aanval in Maart stoort zioh niet aan menschelijk protest. Hij vergt on middellijk na afloop van de party een nieuwe prestatie. En wij zetten de kraag op, huiverig, ontstemd. Dit is geen eeriyk spel, dit lykt op ver raad. Niets wat den mensch zoo verdriet als denood- zakeiykheid tot nieuwe inspanning, wanneer hij meent, dat hij zijn doel heeft bereikt. Wie met moeite een werkkring heeft verkregen, gevoelt zijn tevredenheid omslaan in wrevel, zoodra hij merkt, dat hij ook na het aanvaarden van zyn functie nog opnieuw moet gaan vechten voor zijn behoud. Een afgewezen minnaar lijdt min der dan de echtgenoot, die onmiddeliyk na de bruiloft zyn bruid verliest. Een Maartsche bui verstoort een illusie. Wreed aardig herinnert zij er ons aan, dat het geluk niet onkwetsbaar is, en dat geen overwinning van strijd ontslaat. Het bereikte blijft ondanks den schfjn van bestendigheid broos er onzeker. Steeds moet men rekening houden met het om slaan van 't weer. En wij, gemakzuchtigen, wil len zoo graag op onze lauweren rusten! Maar hoé onvast is toch ons geloof! Een Maart sche bui doet ons het vertrouwen in het op komst zynde zomergetijdla verliezen. In onze wanhoop staren wij ons dood op de witte sneeuw en we vergeten, hoe daaronder de krookjes bloeien. Doorbloeien, ondanks het witte winter sche laagje, dat de zon morgen of overmorgen Immers onvermijdelijk zal doen versmelten. Wij wantrouwigen. wij dadehjk ontgoochelden, wij lafaards, die enkele gure dag doet ons het blijde morgen en ovennorgen vergeten. Wij ver kniezen ons in het heden, alsof het van nu al weer altijd door winter zal zijn. Een Maartsche bui is een onvermijdelijke, maar een voorbij gaande episode in het mooiste sprookje van 't jaar. Zullen wy er ons door laten temeer drukken? Neeni (Nadruk verboden). H. G. CANNEGIETER De Internationale Bloemententoon stelling „Flora 1935" te Heemstede is heden geopend. De ..Mora" iaat zich héden bewonö'ren in haar pracht, 't Is feest in Heems^eê's dreven om 't feit, zoo lang verwacht: Een bloemenexpositte als men haast noodt beleeft, En die op heel de wereld haar wederga niet heeft! Na jaren voorbereiding kwam er iets schoons tot stand, Dat langen tijd zal wezen de roem van Nederland. Ondanks den druk der tijden, dien 't kweekersvak gevoelt, Is toch «ie oude geestdrift blijkbaar nog niet bekoeld. Hier is een bloemenweelde, zooals men nimmer zag! Hier toonen Flora's kind'ren, wat kw'cekerskunst vermag Ja, zoo iets te aanschouwen stelt iedereen op prijs. Men raakt niet uitgekeken in 't sprookjesparadijs! Het is niet te beschrijven, al 't schoons, dat men hier ziet. Als 'k spreek van wereldwonder, dan overdryf Ik niet! Kom, laten wij gaan dwalen, waar nu de Lente woont, In droom- en toovfèrtuinen, waar lachend Flora troont! In het begin van de maand Maart, die de kalender dit jaar bij vergissing lentemaand noemt, rich te verdiepen in de zomesrche onderwarpen als baden in zee, tentenkampen en verdere strandgeneugten eischt eenig aan passingsvermogen. Het was dan ook niet te onpas, dat publiek en pers een uurtje anti chambreeren moest, voordat Donderdag de openbare vergadering begon. Iets in het midden te brengen over de persvertegenwoordigers verbiedt de beschei denheid, maar moedgevend en opbeurend was het, waar te nemen, hoe de belangstelling van de zijde van het publiek bleek uit de tegenwoordigheid van een der beide wethou ders van Zandvoort en van een meneer, wiens uitrusting bij eersten oogopslag den ras- kampeerder verried. Ze waren beiden in niec geringe mate geïnteresseerd bij de raads- agenda op dezen dag. Men kent da feiten: Zandvoort had tot dus ver haar tentenkampen op het zuidelijk ge deelte van het strand. Dat gaf den laatsten tijd ongerief voor het dorp. Dus besloot de Zandvoortsche Raad in zyn jongste ritting het tentenkamp van Zuid naar Noord te ver plaatsen, waar van Zandvoort's standpunt gezien alles voor en weinig tegen is. Maar Bloemendaal zou by deze verhuizing aller minst gebaat zijn en het ligt daarom voor de hand, dat de Burgemeester den Raad in het geweer riep en met uitzondering van de hee- ren De Lestrieux Hendrichs en Witteman hadden dé leden aan het alarm gehoor ge geven. De Voorzitter leidde de besprekingen in. Het Zandvoortsche Raadsbesluit opent een toekomstbeeld, dat 80 of meer tenten toont op het gedeelte strand, dat onmiddellijk aan het Bloemendaalsehe donjein grenst. Vele honderden lieden zullen er, ook oes nachts, verbiyven en hun verbiyf zal geen geringe schade beteekenen voor de Bloemendaalsehe belangen. Bloemendalers, die aan hun strand komen baden, zullen het strand overstroomd vinden met tentbewoners, die zich er weinig aan zullen storen, of rij op Zandvoortsch dan wel op Bloemendaalsch gebied verblijven en het toezicht, vooral dat door de politie, zal handen vol werk krijgen. Reeds nu doet de Bloemendaalsehe politie dikwijls werk, dat feitelijk door die van Zandvoort verricht diende te worden, maar dan zal de zaak niet te overzien rijn. Bloemendaal als badplaats zal op deze wijze worden benadeeld. Maar ook als bezitster van vaste goederen riskeert de gemeente schade. Immers de waarde der terreinen langs den boulevard zal ongetwijfeld in waarde dalen, als het strand er voor als tentenkamp wordt gebezigd. De dreigende benadeeling der Bloemendaal sehe belangen noodzaken de gemeente daar om tot verweer. B. en W. zouden bijvoorbeeld niet kunnen medewerken tot afgangen van den straatweg naar het Zandvoortsche tentenkamp. Intus- schen, men is aan dergelijke maatregelen nog niet toe. Sprekers meening is, dat de Zandvoort sche Raad niet behoorlijk ingelicht is ge weest. De overtuiging is gewekt, dat Bloe mendaal blgmoedig alle medewerking zou verleenen bij de verplaatsing van het tenten kamp. De bezwaft-en, die de uitvoering van dit raadsbesluit zal ondervinden hééft men gewis niet ingezien. B. en W. stellen daarom voor, dat de Raad rich wende tot het Gemeentebestuur van Zandvoort met de mediedeeling dat eventueele medewerking van de rijde van Bloemendaal bezwaarlijk zal kunnen worden verleend, in verband waarmede den Raad verzocht wordt, rijn besluit te wijzigen. Het verloop van het debat leverde het be wijs, dat de Bloeniendaalsche Raad zich als één man achter het dagelijlrsch bestuur schaarde. De heer Quarles van Ufford Was de eerste, die betoogde, dat de Raad rich tegenover den Bloemendaalschen middenstand niet verantwoord kan achten, zoo hij geen middelen van verweer beraamt. Spr. geloof de intusschen, dat de Zandvoortsche Raad bij nader inzien tot redelijk overleg bereid zou worden bevonden. De heer Cassee betoogde, dat de voordeelen die dé Zeeweg in zoo groote getale biedt, grootendeels aan Zandvoort ten deel vallen, 't Zelfde geldt voor den Boulevard. Wat thans beoogd wordt door Zandvoort tast ech ter de belangen van Bloemendaal in hun vitale dselen aan. Ook deze spreker gelooft, dat de Zandvoortsche Raad verkeerd is inge licht, o.m. door de rapporten van de Bad- commissie en van den Burgemeester. Daarom juicht hij toe, dat Bloemendaal zal reques- treeren. In gemeen overleg zal zeker veel be reikt kunnen worden, waardoor men zal kun nen voorkomen, dat maatregelen van ver weer worden genomen. Ook de heer Schulz juichte toe, dat naar een redelijke oplossing zal worden gestreefd Toch staat deze aangelegenheid niet op zich zelf. Zij is een deel van het geheele kam- peervraagstuk. Mien heeft nu eenmaal te Nu wordt de schoonmaaktijd voor iedere huisvrouw 'n genot. Thans een Uw eigendom, in huurkoop 75 cent per week, geheel compleet, le. klas apparaat. Ned. tabrik. Electro-Techn. en Radio Bur. fcrkend Installateur G. E. B p Kleverlaan 176 üaarlem, Tel- 14753 Zondag 17 Maart. Gereformeerde Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Gem. te Santpoort. V.m. 10 uur geen dienst. 's Avonds 7 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Geen priesters meer". (Hebr. 7, vs. 24). Vereeniging Religieuze Kring, Aerdenhout. V.m. 1,0.30 uur Ds. G. J. Duyvendak, Evang. Luth. Pred., Haarlem. Geref Kerk in Hersteld Verband. Gebouw Bethel, Santpoort. V.m, 10 uur de heer K. v. d. Berg. N.m. 5 uur de heer K. v. d. Berg. Evang. Luth. Gemeente, Haarlem. Vm. 10.30 uur Ds. L. F. P. v. d. Chijs, van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dyk. Jeugddienst voor Ouderen. N.m. 7.30 uur Ds. G. W. C. Vunderink. Pred. Dir. v. h. Cfyr Lyceum te Zeist. Ned. Herv. Kerk te Overveen. V.m. 10 uur Ds. W. Th. BoiSsevain, Pred. te Leiden. Ned. Herv. Evangelisatie Santpoort. V.m. 10 uur H. Heeresma, Amsterdam. N.m. 5 uur Jac. de Graaff, Amsterdam. Geref. Kerk. (H.V.) Kerkzaal „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 10. V.m. 10 uur de heer K. H. Kammeyer. Oud-Zendeling onder Israël. N.m. 5 uur Ds. G. J. Duyvendak, Luth. Pred., Haarlem. In de voorzaal. V.m. 10 uur Kinderdienst. Rijwiélstalleh Clubhuis Damstraat. Eglise Wallonne. Dimanche 17 Mars. 9 h. 30 Service. 10 h. 30 Service et Sermon. Collecte pour 1. Eglise. 11 h. 45 Service des Enfants. 20 h. Service du soir. Vendredi 22 Mars k 20 h. service, Pasteur Krafft. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur Gezongen H. Mis met predi- catie van Priester Borsten. Donderdag 21 Maart v.m. 7.25 Gesproken H. Mis. Vrijz>nnig Christelijke Jeugd Gemeenschap. Afd. Haarlem. Zondag 17 Maart zal Ds. D. Drijver uit Den Haag spreken te half acht in het gebouw der Theosofia Stichting Nassauplein 8. Deze dienst is bestemd voor jongens en meisjes van 1420 jaar. N.B. Fietsenstalling kosteloos. maken met het feit, dat jaarüjks Amsterdam en Haarlem vele honderden kampeerders leve ren, die hier of daar op het strand neerstrij ken willen, en dit is van niet geringe betee- kenis voor de volksgezondheid. Wanneer er nu kwesties ontstaan zal gezocht moeten worden naar een oplossing, die de belangen der kampeerders niet in gevaar brengt en het zal daartoe noodig rijn, dat de gemeenten Zandvoort, Bloemendaal en Velsen in ge meenschappelijk overleg de bezwaren zoeken te overwinnen. Een weg daartoe zou mis schien zijn, een arbitrale uitspraak te vragen aan het Provinciaal Bestuur. De Voorzitter dankt den Raad voor zijn instemming met de zienswijze van B. en W. en verklaarde het principe uit het betoog van den heer Schulz in vele opzichten te kunner onderschrijven. Het voorstel van B. en W. werd daarop z. h, s. aangenomen. Wie rich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht.. Wie het laakt in een andere ge meente, dat deze tentenkampen op het Noor- derstrand tolereert, dient zich er voor te hoeden, zelf niet in deze fout te vervallen en zoo hadden B. en W. een goede kans, den Raad voor zich te winnen, toen de Voorzitter er op wees, hoe op het strand tegenov-er den weg door Duin en Kruidberg een tweede ten tenkamp en wel 4 K.M. benoorden den Zee weg aan het groeien is, wel te verstaan in de maanden dat het kwilr wat hooger staat. Deze groei wekt bezorgdheid. De Reddings brigade heeft al een wagen gevraagd, politie toezicht is er op dién duur onvermijdelijk, er zal een telefoon moeten worden aangelegd en allerlei inrichtingen van sanitairen aard zal men evenmin kunnen missen. Bloemendaal heeft nu één tentenkamp en dat is volgens velen al meer dan genoeg. B. en W. gaven daarom in overweging maatrege len te treffen, waardoor het tot stand komen van een tweede tentenkamp worde verhin derd. Het bleek, dat de Raad in bet algemeen weinig voelde voor de nieuwe lasten, die een tweede tentenkamp zullen veroorzaken. De heer Noorman meende echtér, dat de eigenaar van Duin en Kruidberg hier toezicht diende te houden. Over zijn grond komt men tegen betaling op het strand. Het ligt volgens aezen spreker, daarom voor de hand, dat hij op de bezoekers een oogje laat houden. Maar de heer Hogenbirk was het eens met B. en W. en juichte een verbod om te baden daar ter plaatse toe. Dat laatste aldus de voorzitter is niet zoo gemakkelijk te verbieden. Maar men zou bijvoorbeeld kunnen verbieden zich in een strandpak daar ter plaatse te vertoonen. De heer Schulz, tegenstander van een ver bod van baden, in welken vorm ook, betoogde terecht, dat ook dit geval behoort tot het groote geheel, zooeven door hem in het licht gesteld. De heer Enschedé geloofde, dat de gemeen te door het plaatsen van een bord, waarop vermeld staat, dat rij geen verantwoordeiyk- heid voor de gevolgen van baden daar ter plaatse aanvaardt, zich van vele zorgen ont heven kan achter), waarop de Voorzitter ant woordde, dat de gemeente rich nimmer, waar dan ook, aansprakelyk kan stéllen voor schade die het gevolg is van baden in zee. „Het geheele Noordzeestrand is tegenwoor dig één kampeerplaats!" zeide de heer Quar- les van Ufford en hij betoogde, dat het noo dig tijd wordt, dat er te dezen aanzien rege lend worde opgetreden. Daarom steunde hij het voorstel van B. en W, dat door den heer Prinsenberg nog eens verdedigd werd. Aldus werd het voorstel met de stemmen van de heeren Schulz en Noorman tegen aan genomen. Bij de rondvraag klaagde de héér Posthu mus M'jjes, dat tusschentydsche vergaderin gen als deze en op dit uur van den dag iedereen niet convenieeren. Als men daarvoor eens een avondvergadering bestemde? „Dan krijg ik de leden niet bij elkaar!" be toogde de voorzitter. „Des morgens dan?" vroeg de heer Meyjes. Dat was geen gemakkelijke vraag. Maar de Voorzitter zou er eens over denken. AFSCHEIDSCONCERT HAARLEMSCHE ORCHESTVEREENTGING. Op Dinsdagavond gaf de H. O. V. in de Ge meentelijke Concertzaal haar laatste leden concert van het seizoen. Hiertoe hadden alle leden toegang zoodat de zaal flink vol was. Toen Frits Schuurman op het podium ver scheen, werd hem in „roodwit" een bloemen hulde gebracht; de stemming was er dus dadelijk in. Het programma werd geopend met een in de puntjes verzorgde Oberon- Ouverture, niettegenstaande Schuurman later op den avond de clementie van het publiek inriep wegens bet uitvallen wegens riekte van enkele zijner medewerkers. Dit merk ten we gelukkig niet. Het glanspunt van den avond was evenwel het spel van den blinden Pianist Vico La Volpe die ons zoowel wat techniek als voordracht aangaat, een mees terlijke vertolking gaf van Franz Liszt's Pianoconcert in Es gr. terts. Dit concert, dat ook aan de begeleiding hooge eischen stelt, meest nu vanzelfsprekend onder nog moei-' liiker omstandigheden begeleid worden, en we brengen Schuurman dan ook hulde voor de buitengewoon beseheiden en correcte wijze waarop zijn orchest dit heeft volbracht. De pianist werd op uitbundige wijze, ook met bloemen gehuldigd, en gaf als toegift nog een étude van Chopin ten beste, gespeeld met een élan, eri virtuositeit die elkeen in verrukking bracht. Na de pauze speelde het orchest de uit 5 deelen bestaande, beschrijvende Symphonie fantastique van Berlioz, hier en daar wat lang gerekt, maar soms met verrassende ef fecten. Tenslotte zijn wij het volkomen eens met den woordvoeder van het bestuur, die Schuurman en de rijnen op dit laatste concert hartelijk dank bracht voor wat rij dit seizoen weer gepresteerd hebben, het publiek en vooral de leden opwekkende, dit nuttig In stituut zoo veel mogelijk te steunen ook door het aanwerven Ivan leden, opdat zoo kan worden voortgewerkt. Zij hebben het ver diend. Nogmaals bloemenhulde, ditmaal van het Bestuur en... het Concertseizoen voor da leden ligt weer achter den rug. E. RIJKSTELEFOON. Opgave van nieuwe aansluitingen in het telefoonnet Haarlem in het tijdvak 7 t/m 13 Maart 1935. 13007 Beelen, G. J„ Ijzerhandel, Wagenw. 2a. 16351 Bergen, P. v. d„ Ijzerwaren en Gereed schappen. Julianapark 26rood. 22887 Bouw school Ign. Bispincklaan, Bloe mendaal (tijd. aansluiting). 29268 Dam, Gebrs. van, Autoparkeerterrein Bloemententoonstelling Flora, Heem stede (tijd. aansluiting). 13019 Delden, H. van, Brandstoffenhandelaar, Karolingenstraat 7. 12995 Drielst, W- van. Berkenrodestraat 46. 12935 Driesten, J„ Vleeschhouwerij, Moluk- kenstraat 55. 26832 Dijk, H. van, Dahlialaan 24, Aerden hout. 12887 Garage Schoterweg 65, Taxiverhuur, P. S. A. Huiberts, Schoterweg 13rood. 26852 Hofman, P„ empl. St. Mij. „Neder land", Zandv.laan 155, Aerdenhout. 11448 Hunting, fa. Wesselingh, J. P. H., Kruisweg 25. 29277 Kooijman en Zn„ onder Rijkstoezicht gediplomeerd schoenhersteller, Raad huisstraat 32, Heemstede. 12993 Lammens Brood- en Banketbakkerijen, Botermarkt hoek Barrevoetsstraat. 12836 Mik, J. Th. de Mag. „Natura", Aquaria Visschen, Kooien, Vogels Voeders enz., KI. Houtstraat 6. 13596 Pollé C. H. L„ Banketbakkerij, Zijlvest 37 hoek Keizerstraat. 12964 Senn van Basel, Mevr. L. W„ Gr. Hout straat 168rood. 16514 Veldt v.h. Joh. Vijn, Jac„ Banketbak ker-Kok, Rykstraatweg 50. 13188 Vos en A. v. d. Laan de Vries, Joh. de, Graafschapstraat 42. 12829 Roozen en Zn., W. G. J„ Houtvaart 26. 29279 Stolk, Wed. J., Jacob v. Campenstraat 29, Heemstede. Bakenessergracht 27. Telef. 14393 Opgericht in 1909 levert tegen kostprijs: Dinerprijs f 0.81; met soep of toespijs f 0.15 meer. Geen lidmaatschap. Bezorging ook in de buitengemeenten. Prospectus op aanvrage. Oplossingen, bijdragen, enz. te richten aan den Schaakredacteur, Bloemendaalschew. 42, Bloemendaal. PROBLEEM No. 453. H. van Beek (Naaldwijk.) Mat in twee zetten. Stand dar stukken: Wit: Kc2, Da6, Le6, Lgl, Pc4, Pe2, a3. Zwart: Ke4, Lb6, a7, c6, f6. Dit probleem verwierf een eerste eervolle vermelding in een wedstrijd van den Neder- landschen Schaakbond. NIET MEER DAN 1 0. Het Joegoslavische bondstournooi in Veliki Beckerek (1930) verwierf groote publieke belangstelling. Een dagblad zond rijn Sport redacteur, een specialiteit voor voetbal, als verslaggever. Hij kwam 's avonds Iaat in bet wedstrijdlokaal, toen de meeste partijen reeds waren afgeloopen. „Hoe beeft Nedeljkovic gespeeld?" vroeg hij. Het antwoord was „1 o voor Nedeljkovic." Wat zegt u, niet meer dan 1 0?!", riep de reporter verbaasd uit, „dat is toch geen ver schil van beteekenis, ik had een veel betqr resultaat verwacht!" EINDSPEL No. 97. In een schaakpartij met levende figuren, gespeeld te Los Angeles, 9 April 1933, ont stond na den 16en zet van Zwart (H. Stei- ner, New York) de volgende stelling: De leider van de witte levende figuren was de (ex-) wereldkampioen J. R. Capablanca. die in eenige zetten, op schitterende wijze, zijn tegenstander matzette. Wat zou U spelen? OPLOSSING PROBLEEM No. 430. Mr. A. J. C. E. v. Heyc op t c n Ham. (1856—1925). i ,j„m<m»m Stand der stukken: W«: Kg8, De7, Lh7, Pe5, a3, d2, g2. Zwart: Kd5, Lb5, Pgl, a4, c3, c4, c5, eS f7, g5. 1. d2Xe3, enz. OPLOSSING PROBLEEM: No. 150 d2xe3, enz. No. 451 Td2—e2. No. 452 Te2h2. Goede oplossing ontvangen van: H. W. van. Dort, te Haarlem. Onze boekhandelaar geeft ons ter inzage. Ons literair Maandblad onder hoofdredactie van dr. P. H. Ritter Jr.. het wil geregeld de verschynende literatuur de revue laten passeeren, en belooft verder interviews en enquête's. Een aardig interview met Mevr. Boldingh-Goemans siert de eerste aflevering, waarin behalve andere illu straties ook een goed portret van mevr. Roland Holst voorkomt. Hernieuwd wordt aan de tentoonstelling van de werken en manuskripten dezer onze grootste levende dichteres, in wie „droom en daad ongeschei den" rijn, welke te Rotterdam is en te Am sterdam wordt en te Utrecht zal worden ge houden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3