laarl. l'cöp. Diner-Ver. Brokjes Levenswijsheid. Aanvaarding. Losse Blaadjes. Waar gaat het heen? SPORT Massage - Heilgymnastiek PREDIKBEURTEN Gemeenteraad. INGEZONDEN STUKKEN. goiïMWim Moeilijk is het voor menschen, die bij be paalde opvattingen zijn grootgebracht en door innerlijken aanleg tot diezelfde opvattingen zijn voorbestemd, een leven te aanvaarden, dat met geheel hun wezenlijke structuur m strijd schijnt. Toch dwingen hen soms hiertoe de omstandig heden. Een in de vrijheidsbegrippen van het democra tische liberalisme opgevoed man ziet zich na een revolutie eensklaps verplaatst onder de dictatuur. Hij hleeft de keuze tusschen twee kwaden. Hij dient zich te onderwerpen aan wetten, waartegen heel zijn wezen in opstand 1 en zich uit te spreken voor leuzen, welke voor hem de onrede lijkheid en de onzedelijkheid zielf zijn, èf hij zal zich als martelaar gevangenschap en dood moe ten getroosten. Tegen dit laatste is zijn lichamelijke gesteld heid niet opgewassen; hij mist den physieken moed om folteringen aan den lijve te verduren en de voor elk schepsel natuurlijke doodsangst zegeviert bij hem over de ideale begeerte om voor zijn overtuiging te lijden. Zoo blijft er slechts één ding voor hem over; het onbegrepen en weerzinwekkende regime te aanvaarden. Voor den fijngevoelige beteekent dit een inwendige kwelling, die eigenlijk nog erger is dan het lichamelijk martelaarschap. Zoo gaan soms antimilitaristische jonge men schen den oorlog in en behoudzuchtige ouden van dagen zien zich genoopt hun laatste levens jaren te slijten temidden van een omgeving, waar mee zij niets meer gemeen schijnen te hebben. Bitter is hét verdriet van eenvoudige zielen, die zich niet kunnen gewennen aan de nieuwe levensgewoonten, welke hun als „zedenverwilde ring" voorkomen, of aan nieuwe godsdienstige opvattingen, welke zij niet "nders dan als „on geloof" kunnen veroordeelen. Inderdaad zijn er onder hen, die al het moge lijke doen, om zich in het hun wezensvreemde te leeren verplaatsen. Met een zelfverza kende heldhaftigheid trachten zij het standpunt van hun omgeving zich eigen te maken; voort durend prenten zij zich in, dat hun tegenstan ders gelijk en zij zelf ongelijk kunnen hebben; zij laten zich door betrouwbare gidsen inlichten en dapper doen zij him best, de verworven wijs- heid tot persoonlijk bezit te verwerken. Maar zij falen; het lukt hun niet; de oude, door hen ge- huldigde levensbeschouwing is in hun bloed opgenomen en één geworden met heel hun be staan. r Er komen soms oogenblikken, waarin wij de ons omringende wereld doorschouwen als bij een bizonder fel licht. Dan zien wij deze wereld als door-en-door bedorven en als volmaakt slecht. En met ontzetting maken wij ons bewust, dat ook wij deel van deze wereld uitmaken. Onze maatschappij is onrechtvaardig en gru welijk wreed. Noodeloos handhaaft zij armoede en bittere ellende; millioenen sterven van hon ger temidden van overvloed. Zij ontadelt den arbeid, de kunst en de wetenschap door deze in dienst te stellen van vernietigingsdoeJeinden. Op zettelijk wakkert zij de oorlogsgedachte aan; zij prent in het massa-bewustzijn der volken het besef, dat bet altijd nog beter is, heel de bloei ende aarde met al haar bewoners in de lucht te doen springen, dan aan medemenschen. die zij als mededingers beschouwt, ook maar één krui mel uit den gemeenschappelijken overvloed te gunnen. Zij ontzenuwt liever het jonge geslacht en geeft het aan wanhoop en verwildering prijs dan dat zij haar onmogelijk productie- en dis tributie-stelsel herziet en den chaos vervangt door planmatige samenwerking. In deze maatschappij leven wij. Wij heipen haar in stand houden door onzen arbeid. Wij verplichten ons aan haar door onze vertering. Wij genieten van de voorrechten, die zij ons schenkt. Wij leggen ons neer bij haar wetten. Wij gewennen ons aan haar praktijken. Wij vol gen haar in haar gewoonten en sluiten ons aan bij haar opvattingen. En daarmee zijn wij mede aansprakelijk voor een wereld, van welkfer gruwe lijkheid wij rillen. Is de heler niet evengoed als de steler? Ook ons blijft slechts de keus tusschen twee kwaden. De wereld verlaten kunnen wij niet dan op straffe des doods Onttrekken wij ons aan de maatschappij, dan onttrekken wij ons aan de bron van ons noodzakelijk onderhoud. Slechts zij kan onze levensbehoeften bevredigen. Buiten haar is er niets. Dus moeten wij leven in een voor ons weer zinwekkende maatschappij, welker redeloosheid en zedeloosheid wij mede in stand houden, om dat wij van haar volstrekt afhankelijk zijn. Maar wij kunnen dit doen onder protest. Levende in de maatschappij, kunnen wij door ons kritisch inzicht en onze kritische houding aan haar her vorming meewerken. Zooals een geloovige, die, levend in deze wereld, toch niet met deze we reld gelijkvormig wil worden. Ons maatschappe lijk bestaan is, behoed voor het lichamelijk mar telaarschap, een innerlijke marteling geworden. De marteling van een mensch, die tegen de nor men van zijn wezenlijk bestaan in moet leven. Wij aanvaarden de werkelijkheid, maar onder protest. Dit protest is ons voorbehoud, het eenige waaraan zich ons Zelfrespect en onze gewetens rust vastklampen. Maar de levenstragiek wil, dat wij ook dezen laatsten steun meermalen loslaten. En dan vallen wij, onzen vijand ten prooi, zon der dat wij het zelf weten. Totdat wij met schrik uit onze gemakzucht ontwaken! Want ook de met de wereld en met zichzelf strijdende mensch blijft onderworpen aap de .wetten der natuur. De boog kan niet altijd ge spannen zijn; het hart niet steeds protesteeren. Als de geurige wind door het hooiland ritselt en de koekoek roept in de verte en wij denken, dat de dag mooi zal zijn om naar zee te gaan, dan vergeten wij, dat de maatschappij slecht is en wij genieten het voorrecht om te leven zonder gewetensbezwaar. H. G. CANNEGIETER Sinds den grooten wereldoorlog Is Europa's welvaart stuk. Heel het economisch leven Zit no:g altijd in den druk. Dooi- de groote oorlogslasten Komt men er niet boven uit. Werkeloosheid en malaise Vormen saam de oorlogsbuit! Toen de Vrede was geteekend Riep men: „Nooit geen oorlog meer! Zulk een vreeselijke slachting Wensehen wij geen tweeden keer! Laat ons toonen, dat het ernst -is. Schaf geen oorlogstuig meer aan, Want de oorlog is een misdaad, Die men nooit meer mag begaan!" Och. wat klonk dat mooi en prachtig! Maa.r wat kwam er van terecht? Wel veel woorden, maar geen daden! 't Resultaat was bitter slecht! Want de wedloop in bewaap'nïng Ging in vliegend tempo door, En vergeefs klonk al die jaren Het protest van 't vredeskoor! Voor de wapenfabrikanten Breken gouden tijden aan! De gedachte aan den vrede Is voorloopig van de baan. Duitschland toont opnieuw de tanden Brengt een leger op de been! En de doodgewone burger Vraagt zich af: „Waar gaat het heen...? VOETBAL. VteloxBloemen coal 22 Z.V.V.West Frisia 00 W.F.C.Spartaan 20 Eindelijk na een serie nederlagen, heeft Bloe mendaal weer eens een puntje in de wacht ge sleept en dat nog tegen Velox in Utrecht. Dia witten hadden invallers voor P. Leemhuis en Oh. dC Bock. Z.V.V. heeft een kostbaar punt verspeeld tegen West Frisia, zoodat Zeeburgia's kans weer grooter is geworden. A.s. Zondag valt de beslissing, dan trekt Zeeburgia naar Zaandam om Z.V.V. te bestrijden. De kansen van Z.V.V. zijn het gunstigst, de Zaandammers hebben maar gelijk te spelen om kampioen te worden. Aan spanning- zal het zeer zeker niet ontbreken; we hopen, dat de sterkste partij zal zegevieren. Die strijd om de onderste plaats is nog lang niet beslist; daar kan nog van alles gebeuren. Bloemendaal krijgt a.s. Zondag Spartaan op bezoek, ook dat kan spannend ge noeg worden, want wil Bloemendaal definitief buiten üegredatiegevaar komen, dan dient zij zeer zeker gelijk te spelen, maar ook Spartaan heeft de punten erg noodig. Dat belooft dus wat Een voorspelling? Bloemendaal heeft de beste, kansen. Ook W.F.C. kan zich in veiligheid bren gen door van T.O.G. te winnen, of zij daarin zal slagen?In ieder geval zal de beslis sing Zondag nog niet vallen. West Frisia zal verstandig doen cm haar uitwedstrijd tegen het Gooi te winnen om buiten gevaar te komen, 't Gooi heeft niets meer tte winnen of te ver liezen tenzij zij er prijs op stelt de derde plaats te willen benouden. Het programma voor Zondag luidt: Z.V.V.Zeeburgia. 't Gcoi—West Frisia Bloemendaal—Spartaan. W.F.C.—T.O.G. Afd. 1 2B. Z.V.V. 17 10 3 4 23 29—18 1.35 Zecburiga 17 9 4 4 22 33—?0 1.29 't Gooi 17 8 5 4 21 33—22 1.23 EJJ.O. 17 8 4 5 20 38—25 1.17 Velox 18 9 2 7 20 4441 1.11 Bloemendaal 17 6 3 8 15 37—48 0.88 West-Frisia 17 5 4 8 14 20—30 0.82 WF.C. 16 5 1 10 11 29—30 0.68 Spartaan 16 4 3 9 11 29—38 0.68 T.O.G. 16 5 1 10 11 20—44 0.68 In Afdeeling 1 hleeft Ajax weer eens het kampioenschap behaald door met 40 van R.CH. te winnen. De overige wedstrijden waren van geen belang. Ook in Afdeeling- n beeft Amsterdam gezege vierd en wel door D.W.S. Het is wel een pracht prestatie door in ht?t eerste jaar reeds het PEDICURE MANICURE P. A. KOK, de Genestetweg 28, Bl'daal. Telefoon 22251. kampioensothap te 'behalen. We zijn benieuwd, hoe D.W.S. zich zal houden in de wedstrijden om het Landskampioenschap. Aan Ajax en D.W.S. onze gelukwenscihen. Ook om de onderste plaats is in Afd. II de beslissing gevallen, H.B.S. was tegen D.W.S. het slachtoffer en moet degredatiewiedstrijrten spelen. Het is niet uitgesloten, dat H.B.S. dan tegen H.V.V. uit moet komen, daar H.V.V.'s kansen om het kampioenschap te behalen weer gest gen zijn. Zie hier de Stand: H.V.V. C.V.V. U.V.V. 17 11 1 17 10 3 17 10 1 5 23 70—30 4 23 41—29 6 21 39—32 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Voor het eerste deel der wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland zijn de volgende data astgesteld 24 Maart: P.S.V.—D.W.S.; Ajax—Go-Ahead. 7 April; VelocitasAjax; Go-AhCadD.W.S. 14 April: D.W.S.—Ajax. 21 April: VelocitasP.S.V. 25 April: D.W.S.Velocitas; P.S.V.Go-Ahead. 5 Mbi: AjaxD.W.S.; Go-AheadVelocitas. De overige c»-ta worden op een bespreking data 19 Mei vastgesteld. Zondag 24 Maart. Nederl. Protestantenbond afd. Bloemendaal. V.m. 10.30 uur Ds. P. D. Tjalsma, Rotterdam. Gereformeerde Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Gebouw „Maranatha". V.m. 10 uur Jeugddienst. Ned. Herv. Kerk te Overveen. V.m. 10 uur Ds. L. D. Poot, Pred. te den Haag. Geref Kerk in Hersteld Verband. Wiistelaan, Santpoort. V.m. 10 uur Ds. P. v. d. Vloed. Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur Ds. D. Kuilman, Leiden. N.m. 5 uur Ds. M. G. Blauw, Schoten. Ned. Herv. Gem, te Santpoort. V.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, „Waakt en bidt!" (Mt. 26, vs. 41). Geref. Kerk in Herst. Verband, Brederodestraat 81, Zandvoort. V.m. 10 uur de heer A. C. Reuijl. N.m. 5 uur geen dienst. Evang. Luth. Gemeente, Haarlem. V.m. 10.30 uur, Ds. G. J. Duyvendak. Vereen. Religieuze Kring, Aerdenhout. V.m. 10.30 uur Ds. G. J. Frerichs, Doopsgez. Predikant, Haarlem. Eglise Walloune. Dimanche 24 mars 9 h 30 Service. 10 h 30 Service et Sermon: Collecte pour 1' Eglise. 20 h Service du soir. Vendredi 29 mars a 20 h Service: Pasteur F. Ch. Krafft. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur Gezongen H. Mis. Woensdag 27 Maart Completen en Lof 8 u. n.m. Donderdag 28 Maart, v.m. 7.25 uur Gesproken H. Mis. Zaterdag 30 Maart, v.m. 7.25 uur Gesproken H. Mis. College tot verbreiding van Spiritistische Beginselen, gebouw „Theosofia", Nassaupl. 8, Haarlem. V.m. 10.30 uur Wijdingsmorgen. Spreker de heer H. Nieukerke. Toegang vrij. Geref. Kerk. (H.V.) Kerkzaal „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 10. V.m. 9 uur 30 Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. N.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. (Verkort verslag). Gistermiddag kwam de Raad bijeen onder presidium van den Burgemeester, Jiir. Mr. C. J. A. den Tex. Punt 1: Ingekomen stukken. O.m. is ingekomen een dankbetuiging van de familie De Waaf Malefijt voor het eeren van de nagedachtenis van haar vader. B. en Wv deelen den raad in antwoord op een desbetreffend verzoek mede, dat algeheele verbreeding van den Zandvoorterweg te veel geld zal kosten. Wel is opdracht gegeven, het uitzicht in de bochten te verruimen. B. en W. prae-adviseeren afwijzend op een verzoek van den heer M. J, Heule, om restitutie van z. i. te veel betaald watergeld. Eveneens prae-adviseeren B. en W. ongun stig op een verzoek van M. L. Warmerdam om hem f 22.wenkloozenloon uit te keeren in plaats van f 13.B. en W. deelen evenwel mede, requestrant in uitzicht te hebben ge steld, na eenigen tijd het loon te zullen toe kennen, waarop hij als zijnde eenigen tijd ge leden gehuwd, aanspraak meent te kunnen maken. Punt 2: Uitbreidingsplan eindpunt Zeeweg. Besloten wordt tot 'defimtiewe vaststelling van het uitbreidingsplan eindpunt Zeeweg. Punt 3: Commissie van Toezicht L. O. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het L. O. worden herbenoemd de Heeren C. J. EXhont en S. A. Wilson. Punt 4: Hoofdstembureau. Benoemd worden in het Hoofdstemlbureau voor de verkieizing van leden van den Gemeen teraad: tot leden: Mr. A. J. Enschede, S. P. Reinierse, Mr. Dr. J. F. Veeren en Mr. W. M. J. van Lutterveld, en tot plaatsvervangende leden Mr. J. D. v. d. Plaats, Jhr. G. C. Quarles van Ufford en J. de Visser. Punt 5: Salarisherziening. B. en W. stellen voor, een Commissie te benoemen, die de aanpassing der salarissen en loonen van het gemeenteipersoneel aan de tijds omstandigheden zal hebben te beoordeelen. Punt 6: Commissie van Toezicht M. O. Tot lid der Commissie van Toezicht op het M. O. wordt herbenoemd de heer C. G. J. Bos. Punt 7: Ontheffing Drankwetverordening, Aan P. F. Witte wordt ten behoeve van de zaal der St. Adelbertscampagne ontheffing der Drankwetverordening verleend. Punt 8: Bebouwingsvoorschriften. Aan een aantal personen wordt ontheffing der Bebouwingsvoorschriften verleend. Punt 9: Aankoop grond Boekenroodeweg. B. en W. stellen een technische wijziging voor van het besluit d.d. 8 December j.l. tot overname van grond langs den Boekenroode weg. Punt 10: Verkoop grond Hooge Duin en Daalsche weg. B. en W. stellen voor, aan D. Bangert een strook grond langs den Hoogen Duin en Daal- schen weg te verkoopen. Punt 11. Vergoeding kosten van onderwijs. B. en W. 3tellen voor, aan het Bestuur der St. Theresiaschool de gebruikelijke vergoeding over de jaren 1930. 1931 en 1932, reeds gedeel telijk genoten, uit te keeren. Punt -2. Hoofd der afdeeling Plantsoenen B. en W. deelen den Raad mede, dat in de Commissie voor Georganiseerd Overleg inzake de positie van het nieuw te benoemen Hoofd van den Plantsoendienst overeenstemming is verkregen omtrent het volgende: De nieuw te benoemen functionaris zal deel moeten uitmaken van den Dienst van Publieke Werken en derhalve ondergeschikt zijn aan den Directeur van dien Dienst. Indien den func tionaris de titel wordt gegeven van Hoofdop zichter kan de Commissie zich er mede ver eenigen, dat de functie wordt opgenomen in klasse XIV van de salarisver-ordening (f 3000.- tot f 3500.- met 2 eenjaarlijksche verhoogin gen van f 150.- en twee eenjaarlijksche verhoo gingen van f 100.-). Indien de functionaris een zelfstandig hoofd van een tak van dienst zou worden, achten de vertegenwoordigers der organisaties in de Commissie de bezoldiging te gering. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Egmond aan Zee, 14 Maart 1935. Hooggeachte Redactie. Door dezen verzoeken wij U beleefd, maar met aandrang, om ter wille- van het goede doel, onderstaand stukje in Uw kolommen op te nemen. Bij voorbaat onze hartelijke dank, Hoogachtend, SCHUCKINK KOOL. VAN EENENNAAM. KETELAAR. A. A. KOOPAL. 100.000 zwakke kinderen verpleegd. Op Donderdag 14 Maart zijn wederom een aantal zwakke schoolkinderen toegelaten in de koloniehuizen van het Centraal Genoot schap te Egmond aan Zee. In 1905 begon het genootschap zijn zegen rijk werk met 12 kinderen uit Baarn, Doetin- chem en HoogezandSappemeer. Th^is zijn ruim 450 afdelingen over het land verspreid, die voor de uitzending van jaarlijks ruim 7000 kinderen zorg dragen. Gerekend van de eerste uitzending in 1905 af, trad op 14 Maart het 100.000ste zwakke kind de gastvrije vacantikolonie binnen. Het bestuur van het genootschap wil deze heuglijke gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij gaan. Wel noopt de ongunst der tijden tot grote soberheid, maar wie zou de zwakke jeugd één enkele zonnige dag willen onthouden? Op een nader te bepalen dag in April zal in een -der koloniehuizen een bijzonder prettige stemming heersen: onder het genot van zang en versnapering zal aan het 100.000ste kind een blijvend aandenken geschonken worden, evenils aan het eerste kind van het tweede honderdduizendtal. Er zijn zoveel kindervrienden in den lande: nimmer is vergeefs een beroep op hun beurs gedaan, waar dit het welzijn van het zwakke schoolkind aanging. Hier is nu een mooie gelegenheid. Meer en meer wordt er van de open lucht geprofiteerd en het genootschap heeft reeds bij verschillende van zijn koloniehuizen lighal- len done bouwen, waardoor het zelfs bij gure dagen mogelijk is, het zwakke kind, beschut tegen de al te ruwe vlagen, zo lang moge lijk van de buitenlucht te laten genieten. Bij het koloniehuis „Zwartendijk" is er reeds een; bij het koloniehuis „Kerdijk" is wel nieuw terrein aangekocht, maar een lighal is er nog niet. Het Hoofdbestuur zou het nu zo heerlijk vinden, als de vele vrienden van. het Centraal Genootschap ter gelegenheid van de opne ming van het 100.000ste kind een bijdrage zouden willen schenken voor de oprichting van zulk een lighal. Men kan dat doen door een storing of een overschrijving cp de postgiro-rekening van „Het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings en Vacantiekolonies", onder no. 130427, Egmond aan Zee. Zowel kleine als grote giften zijn van harte welkom. Geachte Redactie! In verschillende bladen werden berichten op genomen op welke wijze het Zandvoortsche publiek weer het slachtoffer geworden is van de telepaath: „Don Silvestro", die op geraffineerde wijze 'de m-ensohheid bedriegt en een beroemd persoon aankondigt die belangeloos verder de Seancé zal voortzetten. Dat vooraf echter een collectie gehouen moest worden om „Don Silvestro" in de gelegenheid te stellen een boete welke hem is opgelegd wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te voldoen; is een bewijs dat niet de lijdende menschheid" doch de portemonnaie van den Telepaat-h de grootste factor is. Dat het publiek nu eens getoond heeft niet alles maar voor waarheid aan te nemen is een verheugend verschijnsel. Vooral in een tijd van laag conjunctuur dat vele menschen financieel en physisch ten on der dreigen te gaan is zelf vertrouwen geboden. Dit verkrijgt men niet door allerhande kwak zalvers. telepathen, kaartleggers (sters) te con sulteeren, die alleen uit finaneieele overwe gingen wandelen. Dat vooral bij menschen met zwakke karaktereigenschappen deze practijken een gevaarlijke uitwerking kunnen hebben zal ieder die objectief kan oordeelen moeten er kennen. Dat deze practijken ten koste gaan van de Volksgezondheid en 'n gevaar opleveren voor onze gehe-ele samenleving zal ieder wel denkend mensch moeten erkennen. Afgezien nog van 't feit dat het ten koste gaat van diegenen, die door ijverige studies de wettelijke rechten hebben vlerkregen terzake kundig op te treden. Het Ned. Comité tegen volksbedrog is dan ook van meening dat deze practijken ongeoor loofd zijn; en vraagt medewerking der pers, medici's en'aan allen die overtuigd zijn dat wij stelling moeten nemen tegen deze practijken. Namens het Ned. Comité tegen Volksbedrog. Secretariaat: J. Bijl Jr., Gaelstraat 7. Haarlem. Bij de hebben de verbruikers steeds vrijen toe gang tot het bedrijf en de magazijnen. Alleen dan heeft U waarborg voor bereiding en kwaliteit. Bestelt das daar Uwe maaltijden Levering tegen kostprijs. Prospectus op aanvrage. BAKENESSERGRACHT 27. TEL. 14393. Oplossingen, bijdragen, enz. te richten aan den Schaakredacteur, Bloemendaalschew. 42, Bloemendaal. PROBLEEM No. 454. C. Mansfield. (Bristol). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kd7, Da3, Tf7, Pfl, Pf3. Zwart; Ke4, Tg2, d4, d5. EINDSPELSTUDIE No. 126. G. Hum e. (West Bridgford) J Wit aan zet en Stand der stukken: Wit: Kg2, Ph3, e2, f3, g5, h2. Zwart: Ke5, a5, e3, f4, f5, g6. DE VOLMAAKTE SCHAAKSPELER moet de volgende eigenschappen hebben: 1. Het geduld van een Steinit-z. 2. De nauwkeurigheid van een Capablanca 3. De luister van een Aljechin. 4. De aanvalsgeest van een Spielmann. 5. De verdedigingskunst van een Maroezy. 6. De combinatiekracht van een Anderssen. 7. De eindspeltechniek van een Lasker. 8. De wil om te winnen van een Bogoljubow. 9. De ideeënrenkdom van een Réti. 10. Het zelfvertrouwen van een Tschigorin. OPLOSSING PROBLEEM No. 451. (Otto Würzburg). Stand der stukken: Wit: Kb3, Da7, Td2, Lfl. Zwart: Kc6, d6. 1. Td2e2, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. van Dort te Haarlem. ESPERANTO EN RADIO. Slechts een kleine handbeweging en de wereld is in Uw huis! Maar welk een inspan ning wordt er vereist, -om uit het gewirwar van talen, dat hiermede plotseling Uw kamer binnenstroomt, den weg te vinden. De radio golven storen zich niet aan grenzen van lan d-en 'èn volken. In 1 seconde dragen zij het ge luid 8 maal de wereld rond. En het is moge lijk, dat dit geschiedt in één voor ieder ver staanbare taal. De behoefte hieraan wordt steeds dringender gevoeld. Dit onderwerp komt -dan ook op congressen en conferentiën steeds weer ter sprake. De internationale 'Handelsconferentie te Venetië nam in 1930 reeds op 4 April de re solutie aan: „De uitbreiding der draadlooze tele fonie heeft dringend behoefte aan een middel, dat de door de taalverschil len ontstane belemmeringen weg neemt en beveelt Esperanto aan voor mededelingen, die voor buiten landse luisteraars bestemd zijn." Het eerste internationale congres van radio amateurs in Parijs 1925 heeft de studie en het gebruik van Esperanto aanbevolen en nam Esperanto als internationale hulptaal naast de gebruikelijke talen aan. De „Union Internationale Radiophone" heeft in meerdere vergaderingen bij haar leden op in-gebruik- name en verbreiding van het Esperanto aan gedrongen. In 1922 is voor het eerst met radio-uitzen dingen in en over Esperanto begonnen en wel vanuit Amerika (Newark) en Engeland (Londen). Daarop volgden stations in: Rus land, Brazilië, Canada, Tsjechoslovakije. Zwit serland, Finland, Frankrijk, Mexico, Austra lië Duitschland, Nederland, Denemarken, Uruguay, Oostenrijk, Spanje, Zweden, Japan, Italië, Hongarije, Noorwegen, China, Joego»

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3