Tarbotn Tongen Een waschechte Hollander N. V. Vischhandel Boekbespreking. Kunst Nieuws van de week TCïmdn&sii MÊBSBÊBÊ Voor de kinderen Ons Kinderverhaal Postbus 84 Telefoon 4030 - 4130 iJMUlDEN Brengt U Bloemend tal en Omstreken Zoekt u een betrek king? Plaats dan een Kruidnoot Ontvangen boeken. De uitgever Mij. G. J. A. Ruys N.V. te Zutphen zendt ons ter recensie: Frank- rijks moderne letterkunde (19001934), dichtkunst, romankunst en tooneelkunst, door dr. J. W. Marmelstein. Dé schrijver zegt in zijn woord vooraf, dat geteekend is „Bloemendaal, herfst 1934", de publi catie met begrijpelijke schroom op zich te hebben genomen van wat bestaat uit een beknopt overzicht van en beschou wingen over wat er in de 20e eeuw in Frankrijk op die gebieden verschenen is, uit enkele monografieën en een bloemle zing in vertaling. Bij deze bloemlezing heeft schrijver enkele gedichten kunnen opnemen uit het vertaalwerk van den heer M. Stevense te Dordrecht. Zij en de andere vertalingen zijn o.i. 't minst ge slaagde in dit werk. Vertaling van poëzie is ontluistering. Het werk geeft blijk van groote belezenheid. Zoowel voor l'art- pour-l'art als voor rauw realisme is schrijver huiverig. Zoo nu en dan vloeit het woord „ellendig" hem wat erg gauw uit de pen, al dadelijk op bldz. 25 waar niemand minder dan Baudelaire genoemd wordt een der grootste, en misschien ook der ellendigste dichter-denkers der vorige eeuw. Naar aanleiding van Georges Du- hamel's reisverhaalboeken over Moscou en N. Amerika ontpopt schr. zelf zich als een moralist die onder het motto der be kende Delphische spreuk zich als een overtuigd christen doet kennen, zich la vende uit „the impregnable rock ofages" (Gladslone's definitie van de Bijbel) Augustinus en de Genestet. Men kan dit boek dan ook iedereen in handen geven; een bruikbaar alphabetisch register, waarin het „dadaisme" niet ontbreekt en een lijst van geraadpleegde verzamel werken besluit dit helder, eenvoudig en vlot geschreven boek. Den corrector van den uitgever komt geen lof toe, zelfs het motto op 't schutblad bevat een fout. Overigens voor druk en letter alle lof. Het werk kost gebonden f 3.90, ing. f 2.90. o Maurice Schwartz' Yiddisch Kunstthea ter van New-York komt naar Nederland. Slechts enkele voorstelliingen te Amsterdam en Den Haag. Het wereldvermaarde Yiddische Kunst theater van New-York onder artistieke leiding van Maurice Schwartz, den we- reldberoemden regisseur, wiens naam in een ademtocht genoemd mag worden met dien van Stanislawsky en Prof. Max Bernhardt, zal na het overweldigend suc ces te Parijs (twee maanden lang uitver kochte schouwburgen; April: Renaissan ce Théatre, Mei en Juni: Théatre Sarah Bernhardt) enkele voorstellingen geven in den Stadsschouwburg te Amsterdam en in den Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Te Amsterdam zullen de voorstellingen Plaats vinden op Dinsdag 25, Woensdag 26 en Donderdag. 27 Juni en in Den Haag op Zondag 30 Juni en Maandag 1 Juli. Te Parijs zal het gezelschap nog tot 17 Juni in het Théatre Sarah Bernhardt spelen en daarna eenige dagen te Brussel in het Théatre Royal des Galeries. door JOB STEYNEN. Op een berg van brokaten en goudbe- stikte zijden kussens zat Ahmet Ben Ga- zan zijn nargilee te rooken, en spuwde achteloos nu en dan in een met gouden drijfwerk versierde schaal, die een reus achtige slaaf hem telkenmale toereikte. Behaaglijk zuigend aan het formidabe le amberen mondstuk, de breede wasgele wangen appelrond boven den pikzwarten baard, de gitten oogen fonkelend onder den met topazen, saffieren en chrysolie ten gegarneerden turban, de vette leden gedrapeerd in een hard blauwen kaftan van het edelst cachemire, die met gou den halfmanen als overgoten was, de bloote voeten half verstoken in veder lichte muilen van aluminium. Zoo zat daar de vorst der Azonieten, en geleek een verblindend heerlijk afgodsbeeld. De rook, uit zijn koninklijken mond geblazen, 'bleef in het staatsievertrek hangen, en schiep daar met zijn parelmoeren nevel een atmosfeer van heilige en verheven geheimzinnigheid. „Schud mijn kussens op, Akki", beval BU, bespeurend, dat'hij wat weg begon te De Amerikaansche pnqsident-dicjtator en de Amerikaansche Rechter. De Noord-Amerikaansche Staten vor men een statenbond, welke Bond bestuurd wordt door een Congres en een Senaat onder leiding van een President, op 't oogenblik weder een Roosevel .Noord- Amerika is geen eenheidsstaat. De staten regelen elk afzonderlijk hunne eigen aan gelegenheden, en publicisten die (zooals de schrijver der Ec. Kroniek in de Scha- ger Courant van 3 Juni jJ.) dit over het hoofd zien, komen wel eens tot beschou wingen die geen hout snijden. De zooge naamde Code's door Rooseveld bedacht, hadden tot strekking het industrieeele leven over geheel Noord-Amerika eenigs- zins te normaliseeren en op te bouwen. Men heeft zulk een code aan een proef proces voor het hoogste rechterlijk Colle ge onderworpen en de proef is voor de regeering van den Statenond en voor Rooseveld verkeerd afgeloopen. Wij zou den zeggen, dat de President zich dien aangaande vooraf behoorlijk op de haag- te had behooren te stellen. Hoewel wij het niet beter willen weten dan Amerikaansche Staatslieden, komt 't ons toch voor dat de griezel-toestanden die in Noord-Amerika op misdadig gebied heerschen, en die mede een gevolg zijn van het verschil van wetgeving in elk dei- afzonderlijke staten, de staten zelf reeds lang hadden moeten wijzen uo de nood zakelijkheid van meerdere unificaie in wetgeving en bestuur. Hopelijk zal het toenemend en verbeterd verkeer over de geheele Unie, het uitwisschen van de ver schillen in wetten en maatregelen bevor deren. In de U.S.A. lijdt het Recht ond?r een overmaat van vrijheid. Tuschen bei den zij harmonie. Ned. Volksbeweging om Vrijheid en Recht. Deze beweging houdt a.s Donderdag 20 Juni om 8 uur 's avonds een ledenbij eenkomst in Brinkmann, Groote Markt1, om te komen tot oprichten eener Haar- lemsche af deeling; de uitnoodiging is ge teekend door den heer N. C. J. Drost, Kle verlaan 206, Tel. 23082, bij wien men zich voor eene introductie zal kunnen opgeven. Weer iets moois in Teyler. Nu een tijdelijke tentoonstelling van teekeningen (Hollandsche kasteelen en ruïnes) van Roeland Roghman (1597- 1686, 'n Amsterdamsch -kunstenaar) Ruysdael, Waterlo, de Bisschop e.a. Aquarellen van Isaac de Moucheron (16701744, ook 'n Amsterdammer); op de bovenzaal moderne aquarellen en tee keningen. 's Maandags is het museum ge sloten, overigens geopend van 114 uur. 's Zondags (alleen de le Zondag der maand) van 14. Zegt het voort. Mij. tot bevordering van Woordkunst. Slot-avond van dit seizoen op Dinsdag 18 Juni a.s., 8.15 uur nam., in de Haag- sche Kunstkring, Lange Voorhout, Den Haag. Ledenvergadering, waarna voor drachten. Herman Heuff-Fonds. De commissie van beheer heeft de con tribuanten volledig en prettig ingelicht. Wij wekken op tot nieuwe deelname Gaar ne lichten wij belangstellenden verder in. Men kan zich ook wenden tot Ir. W. zakken in den heuvel van dons. De zwar te glimmende athleet zette een wijle den spuugbak op een gueridon van kostelijk ingelegd palisanderhout, en begon met zijn ontzagwekkende armen de dozijnen kussens en peluwen te kloppen en te kneeden en op te bollen, zonder zijn ko ninklijke heer, die rustig liggen bleef, daarbij ook maar zóóveel te derangeeren. „Hoe laat is het op het oogenblik in.de eeuwigheid?" Vroeg de vorst daarna op vorschenden toon aan den slaaf, die in middels weder roerloos vóór hem was komen staan. De man trad op het marmeren boog venster toe, wierp een bik in het witheete park en zeide: „Verhevene, de schaduw van den dwèrg- olijf is nog ruim vijf voeten in het wes ten". „Pak aan", gebood de vorst dan, en wierp het zware ambere mondstuk met zulk een kracht naar Akki, dat de ellen lange gummislang als een lasso door het vertrek geslingerd werd. De reus ving hem tusschen duim en voorvinger met een handigheid, die de meest volleerde jongleur hem benijd zou hebben, wond met éénen welbereken'den bliksemsnellen zwaai de slang ineen, en wachtte met on beweeglijk gelaat de verdere orders van zijn gebieder af. „Ik heb dorst, knecht", zei deze thans met een mateloos trotsche stem, „geef mij. ê'én"snëIsorbet van' ananas." J. Burgersdijk, dr. M. Colenbrander, Mr. A. J. Backer, G. D. Gratama, Robert Peereboom, H. A. Robbé Groskamp en den secretaris J. Waldkötter. Dé Pinksterstorm heeft een leelijke streep gehaald door de rekening van de duizenden, die hun hoop hadden geves tigd op. een stralende zon aan een blau wen Pinksterhemel. Een zomersche Pink steren beteekent voor talloos velen heel wat zorg minder en het scheen aanvanke lijk, alsof er geen reden tot beklag zou zijn. De eerste Pinksterdag immers was 't prachtig weer, maar de tweede dag heeft alles grondig bedorven. Mocht het Oos ten des lands gespaard blijven, in het westen kregen we ruimschoots ons deel van regen, hagel en wind. De berichten uit de tuinbouwstreken zijn dan ook aller minst opwekkend. Ook Pinkster-drie is niet geheel zon der kleerscheuren hier en daar verloopen. Zoo woedde Dinsdag een hoos boven Dordrecht, waardoor tal van boomen ontworteld werden en een kermismanege weggeblazen werd. Een motorschip op het Hollandsch Diep zonk en een heistelling te Lage Zwaluwen kapseisde en verdween in de golven. Dezelfde storm verstoorde de zeilpret op de Loosdrechtsche plassen, waar op een gegeven oogenblik twintig zeilbooten omsloegen, zoodaf'Tieel wat in 't water spartelende zeilers gered moesten worden. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. i~<ow Stormen deed het ook op de Jaarverga dering dier Nederlandsche Handels Maat schappij, die Dinsdag te Amsterdam werd gehouden en waar een verbolgen aandeel houder een initiatief voorstel deed, om maar liefst de geheele directie plus het college van commissarissen te ontslaan. Natuurlijk maakte dit voorstel niet de minste kans, maar een typeerend teeken des tiids is het toch wel, dat op een ver gadering als deze de teleurstelling tot zulk een hoogte oplaait. Intusschen deelde de voorzitter den vergadering mede, dat men aan de Ned. Handel-Maatschappij voort gaat met be zuinigingen, in welke richting ook de ver mindering van het aantal directeuren en de tantième uitkeering wijst. Noodweer op den tweeden Pinksterdag. Op den eersten Pinksterdag was, tegen alle beweringen van Vaz Dias en andere weerprofeten in, het weer goed, zoodat duizenden erop uittrokken, te voet, per fiets of te water, om in de bosschen, op de hei of aan 't strand de crisis-zorgen eens echt te vergeten. Gelukkig hebben ze althans dien dag kunnen genieten. Den tweeden Pinksterdag was 't echter mis, en zij die he;t erop waagden, on danks de dreigende wolken ,toch naar buiten te gaan, veelal in lichte kleeding °n zonder jas, moestén hun stoutmoedig heid met een nat pqk bekoopen. Reeds in den voormiddag begoh de regen met stra len neer te vallen en de radio verried, dat er heel wat electriciteit in de lucht aan het werken was. In den namiddag onge veer 4 uur is. er dan;' óok een onweersbui boven Haarlem lqsgë|>i;oken, zooals we er in geen jaren een gekend hadden. Het onweer was op zichzeïf niet zoo hevig, maar het leek wel of er een wolkbreuk bij kwam, en er vielen hagelsteenen zoo groot als de traditioneele duiveneieren. Het werd zóó duister, dat men in de hui- Akki stoof heen achter een bont zijden gordijn, en stond na acht seconden, op den kop af, met een gevulde gouden beker op een onixblad vóór zijn heer. Deze scholfde den beker in één teug leeg, en zeide wellustig: „Bij Allah, dat smaakt als de melk dei- ezelin van den Profeet. Roep nu mijn gunsteling Eli Ben Kek." Reeds was de reus door een veelkleu rig koralen voorhangsel weggegleden, om het bevel op te volgen toen het nog nau welijks gesproken was. De vorst, zich alleen wetend, knapte zich een weinig op. Traag bracht hij een der vleezige handen omhoog, en begon er zijn mond, wangen en voorhoofd mee op te wrijven op de wijze van een poes, die zich wascht; daarna streek hij den we- ligen baard glad, totdat deze glom ais een spiegel, en zette den verrukkelijke turban, die een weinig op één oor gezat was, recht. Ongeduldig waren de donkere oogen als-kolen-vuur gericht naar het bonte koralen gordijn, waardoor het zonlicht gloorde. Het trotsche voorhoofd was ge fronst als een zee, waar de wind over draaft. „Het kan nog al," mompelde de vorst barsch in zichzelven, „die Eli neemt een loopje met mij, maar bij het graf. ;van mijn. - vaderen, hij 'moet mij niet Jn. het ootje nemen.; TYant dan .zal ik hem-, afc breken zooals ik hem heb opgebouwd. zen het licht moest ontsteken. Heel wat gedeelten van de stad stonden blank, en tal van kelders zullen wel zijn onderge- loopen. Op enkele punten is zelfs de brandweer in actie geweest, om de be hulpzame hand te bieden. Maar niet al leen Haarlem is geteisterd; alhoewel vol gens de berichten het weer hier bijzon der hevig is geweest. In het Westland heeft de hagel vel schade veroorzaakt aan de kassen. Ontelbare ruiten zijn gebroken en de gewassen beschadigd. Ook in Oost- voorne moet het erg gespookt hebben en zelfs Zeeuwsch Vlaanderen is niet ge spaard gebleven. Van persoonlijke onge lukken hebben we niet gehoord, behalve één geval te Neehorne (Fr.), waar een 55-jarige landbouwer W. de Boer, terwijl hij aan de deur stond, door den bliksem is getroffen en gedood. De kweekers heb ben echter enorme schade geleden, want de meesten waren tegen deze ramp niet verzekerd. Ten slotte kunnen we nog ver melden, dat het tramverkeer Haarlem Leiden ernstige vertraging door het on weer heeft ondervonden. Door sterke ontladingen sloegen op verschillende pun ten de zekeringen door zoodat de wissels enz. niet meer werkten. Eerst tegen den avond liep de dienst weer geregeld. Beste meisjes en jongens, De antwoorden op de raadsels van ver lenden week waren: 1. Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. 2. Hij bedoelde: als de spreeuwen komen en het graszaad opeten, dan komt er geen gras. Maar komen ze niet, dan komt het gras wel. 3. f 2.25. De nieuwe raadsels zijn: 1. Welke paarden eten nooit haver en worden toch nooit mager? 2. Wie kan de meeste plaatsnamen in Nederland vinden, die eindigen op „mond", zooals Helmond enz. 3. Welk woord wordt kor ter, als men er twee letters bijdoet, en lang, als men er twee letters afdoet? OOM KAREL. o De avontuurlijke geschiedenis van Koning Frikadel de Tweede. 4. Door Irène van Vliet. (Nadruk verbo den. - Alle rechten voorbehouden). „Daar heb je het nu al", dacht de ech te Koning Frikadel bij zich zelf, „dat komt nu alleen, omdat ik die ééne haar kwijt ben. Twee en twintig haren lijken natuurlijk veel minder dan drie en twin tig". Ondertusschen dronken koning Pimpo en Kniptang en de andere gasten een heerlijk kopje koffie, en koning Pimpo kreeg er drie volle schepjes sui ker in, omdat hij daar zoo dol op was. Toen men aan tafel ging want er zou een groote feestmaaltijd gehouden wor den vroeg Kniptang aan koning Pim po, waarvan hij nu wel het meeste hield. „Nu, als ik het mag zeggen, beste ko- Daar kan hij donder op zeggen Als een opgeworpen boemerang zoo snel en zoo zeker kwam de slaaf nu weer voor de voeten van zijn vorst neerschie ten. Zijn blik aarzelde schuchter, zijn mond beefde het angstig uit: „Ver-he-ve-ne, ik zoek hem tevergeefs. Ik ontdek den edelen Eli in geen velden of wegen." „Ellendeling, breng hem hier, zooals ik je gezegd heb, klonk het vol ingehouden woestheid uit den vorstelijken mond. „Ver-he-ve-ne, begon doodelijk be nauwd de slaaf te stotteren. „Breng hem hier, of En weer was de slaaf, snel als een pan ter op de lichte voeten weggeslipt achter de koralen slingers, en de vorst, kokend van toorn en ongeduld, hechtte zijn fei len leeuwenblik op de goud-tintelende, zondoorvonkte parels, die zacht ritselend trilden. „Bij de oogappels mijner moedei," zoo gromde de vorst, als de ondankbare mij na al die jaren toch nog eens verlaten zou, om naar zijn platte natte vader land Holland te gaanNeen, zijn heimwee is voorbijHij praat niet meer over het verleden. Ik heb het hem doen vergeten, door hem met weldaden te overladen. Ha, hij heeft hier een ander leventje dan. alshahahaals schipper in dat land..;.-Wie zou,in den vorsten- genoot den sjófelën vérdwaaldën reiziger ning Frikadel, dan houd ik erg van slag roompudding met roomhoorntjessaus, en met rozijnen en krenten, met bruine sui ker. En u, kat is uw lievelingskost, beste koning Frikadel?" „Ik ben gek op de kaantjes van het uit gebakken vet. Op een boterham met bo ter vind ik dat gewoonweg heerlijk!" zei Kniptang zonder na te denken. Iedereen barstte in lachen uit, en de echte koning Frikadel kreeg een kleur als vuur. Ko ning Pimpo mompelde: „Nou, dat is me ook een deftige koning, wie eet er nu kaantjes van het vet?" Kniptang, die dacht dat iedereen hem toejuichte en dat* hij zijn rol erg goed speelde, ging voort: „Ja, en met een uit gebakken uitje smaakt het nog veel lek kerder. Ja, wat moet je al niet doen, als je maar zeven stuivers zakgeld in de week van je vrouw krijgt?" „Wat zegt u daar?" vroeg koning Pim po stomverbaasd. „Heeft u dan een vrouw? Waar is de Koningin dan?" „Och, ikke.... hmik bedoel het was allemaal maar een grapje majesteit", stotterde Kniptang, die op eens begreep dat hij zich weer leelijk ver praat had. Koning Pimpo keek hem hoofdschuddend aan. Hij snapte er niets meer van. Die rare koning, die aldoor gekke dingen zei, en die bleeke hofkap- per met zijn anderhalve haar op zijn kale bol, het was alles even vreemd. Koning Pimpo kon er geen touw aan vastknoo- pen. Maar één ding was zeker, hier was iets niet in orde. En hij besloot dus dub bel op te passen, temeer, daar hij zag, dat koning en hofkapper stiekum af en toe een paar woorden wisselden. Opeens werd er heftig aan de deur ge klopt. „Binnen", riep Kniptang verschrikt D:e generaal kwam binnen, die door ko ning Frikadel was uitgestuurd^ om zijn gestolen haar te zoeken. Zoodra kreeg de generaal Kniptang in het oog, of hij ram melde woedend met zijn sabel, en riep: „Wat is dat, bommen en granaten? Wat doet die brutale baardkrabber op den troon?" Woedend stormde hij op Knip tang af. Doch toen hij vlak bij den troon was, fluisterde de echte koning Frikadel den generaal wat in het oor, zoodat die opeens al zijn boosheid inslikte en Itot Kniptang zei: „Hm. Majesteit, ik maak te maar een grapje; ik kwam u vertel len, dat ik de dief ontdekt heb. Het is.." Hij liet zijn stem zóó dalen, dat nie mand anders kon hooren, wat hij verder zei. Koning Pimpo schudde opnieuw zijn hoofd. Het werd hoe langer hoe vreem der. Nu was er weer een generaal, die rare dingen zei, en dan later beweerde, dat het maar grapjes waren. Iedereen aan het hof van koning Frikadel scheen een grappenmaker te zijn. „Vreemd, heel vreemd" mompelde ko ning Pimpo, „Ik zal een boon worden als ik er iets van snap". En hoofdschuddend nam hij een groote hap slagroompudding met roomhoorntjessaus. (Wordt vervolgd). van vroeger nog herkennen? Ik zie hem nog op een schoen en een slof vóór me, zooals hij hier aankwam. Wat heb ik al les niet voor hem gedaanMaar wee hem, als hij mij ontvluchten zou. Ik laat hem ijskoud in gelijke mooten snijden, en Fffut. Daar stond Akki voor hem. Zijn oogen draaiden onder de donkere gewel ven der wenkbrauwen. Als dorschvlegels zoo vielen de machtige armen langs zlln dijen neer. „Verhevene," stotterde hij, „de edele Eli is verdwenen. Hij heeft hem gesmeerd, zoowaar ik Doch hij voleindigde den zin niet. Een geweldig kromzwaard kwam kantelend op hem aansnellen. De reus dook blik semsnel neer, en het zwaard sloeg in een met platina ingelegd paneel van ceder hout, waarin het rechtop bleef staan trillen als een standaard in den wind. „Hahaha," lachte de vorst, „ha, een poedel. Maar het scheelde een haar, Akki". De slaaf had zijn ontzaglijke gestalte weer opgericht; thans trad hij naar den wand, rukte de kling eruit, en bood die ernstig zijn gebieder aan. (Wordt vervolgd). isckiaii-Pooi Franco aan huis tegen 45 cent per pond Direct vanaf aanvoerplaats, geheel schoonge maakt, prima versch, franco isa de keuken. Ook alle andere vischsoorten steeds van dagaan- voer ts levtren. Stel niet uit tot morgen, maar zend ons nog heden uwe opdrachten voor REPETEERT de theorie der zwaartekracht en zwaarte krachtmeting aan de hand v. geschriften van Prof. Vening Meinesz in groepjes van 5 a 6 personen. Ir. W. C. Salm, Duinwijckweg 10, Bloemend., Telefoon 23175. HORLOGEMAKER - Repa ratie aan uurwerken, goud en zilver. Prijzen billijk. N. Ken- zen, Schaepmanlaan 6, Sant- poort-St. lats c WAT BRENGT DE MODE ONS? HANDBORDUURSEL OP KINDERKLEEDING. Handborduursel op kinder- kleeding is zeer in trek en menig eenvoudig jurkje krijgt door een bonte aaneen schakeling van kruis- of plat te steekjes een geheel ander aanzien. Niet alleen de kleeding voor meisjes, doch ook de aarde gladde kieltjes voor kleine jongens worden op deze wijze versierd. Het eerste jurkje is van voile met een dikke draad doorweven, waardoor een ruitje gevormd wordt en ver sierd met bloemen motieven in kruissteek. Inplaats van mouwtjes zijn ruime volants aangebracht, terwijl het lijfje een hooge taiilelijn weergeeft. De jurk voor grootere meis jes is bewerkt met motieven in den platten steek, die aan gebracht is aan pas en langs het rokje. Kleine pofmouwen en ruches aan pas en rok geven een aardig geheel. De breede gedrapeerde sjer pen komen weer in de mode en worden aan de rugzijde met groote lussen en afhan gende einden gestrikt. Vooral in kruissteek is een groote variatie te brengen in kleu ren, die van wasch- en zon-echi materia gemaakt moeten worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3