KoarLCouerlier. De H&mance aan de Slaail Predikbeurten ZONDAG 11 AUGUSTUS. BLOEMEND AAL. Nederl. Hervormde Gemeente. 10 uur voorm. Dr. Prof. F. W. A, Korff, Hoogleeraar te Lelden. Gereformeerde Kerk. 10 uur voorm. Ds. J. Overduin uit Kampen. 5 uur nam. Dezelfde. De Vrijt Katholieke Kerk. Popellaan - Kinheimpark. Zondag 11 Aug. 10.30 uur voorm. Gezon gen H. Mis. Woensdag 14 Aug. 8 uur nam. Genezings dienst en Lof. Donderdag 15 Aug. 7.25 uur voorm. Ge sproken H. Mis. Zaterdag 17 Aug. 7.25 uur voorm. Gespro ken H. Mis. OVERVEEN. 10 uur voorm. De heer K. Koopman. SANTPOORT. Ned. Hervormde Gemeente. 10 uur voorm. Ds. P. Jonges, Zwartewaal. Ned. Hervormde Evangelisatie. 10 uur voorm. Ds. J. de Wit, Leiden. Geref. Kerk in Hersteld Verhand. Gebouw Bethel, Wüstelaan. 10 uur voorm. Ds. J. ter Scheggel, Bediening H. Avondmaal. HAARLEM. Geref. Kerk in Hersteld Verhand. Kerkzaal „Blauwe Kruis", O. Groenmarkt 10 uur voorm. Ds, P. A. E. Sillevis Smitt 5 uur nam. Dezelfde. Dimanche 11 Aoüt. Service et Sermon. 10 h. 30: Mr. Ie Pas teur S. Cler. 3e Collecte speciale pour l'Eglise. DE BOOM EN DE STEENEN. Een dichterlijke geest schrijft ons: Het heeft zoo moeten wezen, wie had het ooit gedacht, Het is aldus te lezen, wat deze week ons bracht. Van al de mooie nieuwe boomen, het sieraad van Overveen, Moest één het lootje leggen, ging in de bloei zijns leven heen. Hij stond zoo fier en rustig, aan de Benzinepomp, Iets in den weg, dat 's waar, maar in 't geheel niet lomp. Aan auto's gaf hij soms veel last, dit hier vermeld is wel gepast, Dit gaf veel vijven en zessen en maaren Zou hierdoor het verdwijnen zijn te verklaren? Nu is hij weg, de boom zoo mooi, wij zullen hem beweenen, Voor hem in de plaats zien wij nu slechts vier groote steenen. Toen de eerste regendruppel uit de wolken viel in het oneindige blauw, werd hij, klein en kwiek als hij is, opgenomen door de golven. Waar ben ik terechtge komen? dacht de druppel bij zich zeiven. De bruisende Oceaan, zijn gedachten ra dend zeide: klein waterdruppeltje, je be scheidenheid staat mij aan; ik zal een lichtstraal van je maken, gij zult de zui verste worden onder de sieraden, gij zult de wereld, zelfs de vrouw regeeren »de paarl werd geboren. Dit is een Persische legende. In de oude geschriften, in den Bijbel, in de classieke Chineesche boeken wordt de parel reeds vermeld. Mattheus vergeleek haar met de kostbaarste c.mgen. De Arabieren zien in haar het symbool van ideale en zui vere schoonheid. De Romeinen droegen haar op aan Venus, evenals zij geboren uit het schuim der baren. De wijzen hebben groote werken aan haar gewijd; de dichters van alle tijden hebben haar bezongen. Ik zal u in een gouden golf plaatsen zegt Antonio tegen Cleopatra, en u met paarlen bestrooien. De schoonste paarlen haalden de ouden uit d!e Persische Golf en zij waren niet vreemd aan de bekoring die dit geheim zinnige land op het Oosten uitoefende. In zijn glanstjjd heeft Rome meer dan eens deze, om hun paarlopbrengst be roemde landen bezet. Julius Cesar voerde zijn leger zelfs naar Albion, een der bronnen van rijkdom aan paarlen. Engeland, dat de zeeën heet te beheer- schen, beheerscht eveneens de paarl- markt, evenals die van bont en diamant. De jager uit de Poolstreken krijgt zelf slechts een klein loon voor zijnpelzen, de delver in Namaqualand moet, onder be waking van bajonetten, de diamanten afdragen die hij vindt. Het lot van den paarlduiker is nóg droeviger. Déze ongelukkige inboorlingen, beloerd door haaien, bedreigd met ver stikking, stellen bij ellcen duik hun leven in de waagschaal. Zij sterven na enkele jaren van onmenschelijken arbeid'. En zijn ze zoo gelukkig een bijzondere parel te vinden, die hun toekomst zou kunnen verzekeren, dan maakt de blanke hande laar in whisky en opium er zich weldra meester van. Engeland1 denkt er helaas niet aan, verandering te brengen in deze verouder de werkmethode, evenmin brengt het ver betering in de toestanden. Eeuwenlang hebben slechts legendes den oorsprong der parels onthuld; eerst in de laatste vüftg jaren is men er in ge slaagd, door te dringen tot het geheim van haar ontstaan, en haar samenstelling te defineeren. De parel dan is het product van zekere afscheidingen van een bepaalde oester. De afscheidingen treden op door de on- gewenschte aanwezigheid van vreemde voorwerpen (een korrel zand bijv.) in de oesterschelp. Ten einde zich tegen deze indringers te verdedigen, bedekt de oes ter ze met eenige lagen zuivere paarl- substantie. Dit werk van vele jaren, doet bewonderenswaardige pairelis ontstaan, die zich steeds in de gunst van de groote wereld mochten verheugen. De Chineezen, daarna de Japanners hadden reeds 'n zeker vermoeden van dit wonder. Zij trachtten de oesters haar ge heim te ontrukken, en haar te dwingen voor hen te werken. Zij maakten een in keeping in de schelp, en bedekten die we der met een laagje cement. Het weekd'ier ingesloten in zijn schelp, begint de be werking en er ontstaat een soort halve bol, die evenwel geen complete paarl is. Het lijkt meer op een halve paarl, die men wel eens Japansche paarl noemt. Geheel anders is het gesteld met de echte cultuur paarl. Hier voltrekt zich 't proces der natuur trap voor trap. Men maakt geen insnijding in de schelp, doch brengt een vreemd voorwerp in de schelp van het weekdier, en wel op de plaats waar gewoonlijk d'e paarlen ontstaan. Dit vreemde voorwerp, een korrel parel moer bijv. of een kleine wilde paarl vormt nu de kern waaromheen de oester de zui vere paarl-substantie zal leggen. Menkiest daarvoor uit een baai met stil lauw water, goed gelegen en in verbin ding staande met de Oceaan, om daar de oesters te planten die van de natuur lijke banken zjjn afgehaald. Hierdoor wordt een bodem verkregen, die 't meest geschikt is voor ontwikkeling en produc tie. De oester die men uitkiest moet ge zond en krachtg zijn; het vreemde lichaampje dat men in de schelp brengt goed rond en steriel. De geënte oesters worden nu in passende kooien geplaatst, opgehangen aan vlotten, om daarna in volle zee te worden gebracht waar zij vol doende voedsel kunnen vinden. Zij moe ien buiten koude stroomingen blijven, die nadeelig kunnen zijn, eveneens buiten het bereik van hun natuurlijke vijanden, zooals poliepen, krabben, parasieten enz. Gedurende jaren worden ze door duikers bewaakt, die haar ontwikkeling volgen en waarnemingen doen welke er toe kunnen bijdragen, de cultuur van fijne parels te bevorderen, op dezelfde wijze als een kweeker zijn planten verzorgt. Na enkele jaren ,soms zes of zeven, verkrijgt men in een zeker aantal oesters complete parels van diverse grootte, met precies hetzelfde soortgelijke gewicht en dezelfde dichtheid als de natuurlijke paarlen De oesters, die geen parel heb ben voortgebracht of wel 'n parel zonder waarde, worden in zee f geworpen. In en- ...v. y 1| zig; in appels in meerdere mate. Door toe voeging nu van dit natuur-extract kan van vruchten, die van dit bindmiddel onvol doende in zich bevatten dus zooals aardbeien, frambozen, kersen, boschbessen, enz. in een minimum van tijd een heer lijke jam gemaakt worden. Het groote voordeel, hieraan verbonden, is niet alleen een groote besparing van tijd en gas (brandstof in het algemeen), doch tevens blijven belangrijke voedingsstoffen bespaard, die anders door het lange koken verloren gaan. De zóó gemaakte jam heeft den geur en kleur van de versche vruchten en ook de oorspronkelijke fijne smaak van het fruit blijft behouden. Wij kunnen iedereen aanraden met deze nieuwe methode eens een proef te nemen op een niet te groote hoeveelheid ineens. Men gebruike altijd goed rijpe vruchten, die men behoorlijk wascht en dan laat uit lekken; vervolgens stampt men deze met een stamper of houten lepel tot een brei- achtige massa strooit er gelijkmatig de Pen-Jel door onder flink roeren en laaf al les dan een minuut flink doorkoken. Ver volgens voege men suiker toe, als aange geven op de recepten, en late ten slotte de massa, onder flink roeren, 5 minuten brui send doorkoken. De jam of gelei is klaar en kan in schoo- ne potten gedaan worden; de potten boor devol en afgesloten met een vlies of goed gereinigd deksel. kele gevallen vindt men indferdaad schoo- ne paarlen. Men moet zich echter niet voorstellen, dat de parel-vorming onder alle omstan digheden en onbeperkt plaats vindt. Zij eischt bijzondere eigenschappen; alleen bepaalde oestersoorten kunnen ge cultiveerde paarlen produceeren. Deze oesters komen slechts in warme zeeën voor, en onder deze oesters is wellicht slechts één soort geschikt voor cultuur. Het verschil tusschen de z.g. Japansche parels en deze cultuurpaarlen valt on middellijk in het oog.. De eerstgenoemden bestaan ongetwijfeld uit een paarlachtige substantie, maar in ieder geval zijn het maar halve paarlen. De cultuurparel daarentegen heeft alle eigenschappen van de natuurparel: dezelfde vorm, de zelfde glans. Witte en zacht rose getinte geschikt om door blondines te worden ge dragen .warmer gekleurde beter passen de voor brunettes. De eerste goede cultuurpaarls, in de laatste 30 jaren voortgebracht, werden met geestdrift ontvangen. Zij konden de scherpe critiek van kenners glansrijk doorstaan. Dit soort paarlen heeft een ware om wenteling teweeggebracht in de parel- handel. Enkele handelaren hebben er geen andacht aan geschonken, anderen hebben haar voor valsch uitgemaakt, om dat men onkundig was van den oor sprong. Want goed beschouwd, ontstaan deze parels op precies dezelfde wijze als de natuurlijke, alleen wordt aan de na- 'tuur de' behulpzame hand geboden; <3|t- ontwikkelingsmogelijkheid wordt ver groot. De afscheiding in de oester is niet al tijd dezelfde. Parels, hetzij natuur- of cultuurparels, zijn nu eenmaal niet van gelijke grootte of van gelijken glans; en kele hebben ook een ongelijkmatige vorm. Maar onder de cultuurparels bevinden zich exemplaren, die even schoon zijn, als de schoonste paarlen uit de paarlvis- scherijen van Ceylon of Tahiti, even zui ver en diep van kleur. Dit is daaraan toe te schrijven, dat de warme wateren van den Atlantischen Oceaan als labora torium dienen voor beide soorten. Er zijn zelfs enkele punten in het voor deel van de cltuurpaarlen. Allereerst be hoeven ze niet te worden opgevischt met het daaraan verbonden, voor menschen- levens gevaarlijke duiken. Zij kosten reeds daarom minder dan de natuurlijke paar len uit het Oosten. Voor een matigen prijs, die in sommige gevallen slechts een tiende bedraagt van den prijs dien men voor natuurlijke paarlen betaalt. Op die wijze kan men in het bezit komen van sieraden, waaraan men anders niet ge dacht zou hebben. Het in de schelp ingebrachte lichaam pje is voorts gestereliseerd alvorens de parellagen erop komen. Dit is niet altijd het geval bij natuurlijke paarlen. Geïnfec teerde kernen leiden vaak tot vernieti ging,. Cultuurpaarlen hebben hierdoor een lang leven, en men kan er jaren ple zier van hebben. Men rekent voor 500 gram vruchten (ten zij dit voor speciale soorten anders is aan gegeven) 1 pakje van het genoemde geleer- middel en 450 gram suiker. Bij grootere hoeveelheden b.v. 4 pond vruchten (netto gewicht) gebruike men een groot doosje Pen-Jel en 4 x 4y2 ons sui ker, doch laat de jam aan het slot 10 a 12 minuten flink doorkoken. Erg zoete vruchten worden zeer smake lijk, als daaraan citroensap naar smaak wordt toegevoegd en mee gekookt. Bij som mige jams als rabarber voegt men op een pond een mespunt gemberpoeder toe. Voor frambozen bijvoorbeeld, die er nu in overvloed zijn, laten wij hieronder een volledig recept volgen: 1 pond frambozen; 1 pakje Pen-Jel; 4x/2 ons suiker. Goed gewasschen en schoongemaakte frambozen worden tot moes gestampt, lang zaam de Pen-Jel er door roeren, dan zon der toevoeging van de suiker de massa aan de kook brengen en 1 minuut bruisend la ten koken. Dan pas de suiker erdoor, op nieuw aan de kook brengen en op een groo te vlam 5 minuten bruisend laten doorko ken. De heete jam wordt direct in droge, schoone potten gedaan. Bij de hebben de verbruiker» «teeds vrijen toe gang tot het bedrijf en de magazijnen. Alleen dan heeft U waarborg voor bereiding en kwaliteit. Bestelt dus daar uw maaltijden Levering tegen kostprijs. Prospectus op aanvrage. BAKENESSERGRACHT 27, TEL. 14393 Het is gebleken dat men ook cultuur parels kan kweeken, zonder er 'n vreemd voorwerp in te brengen, alleen door het weekdier op een bepaalde manier te prik kelen. Deze worden echter niet zoo mooi en rond van vorm. Een kern is dus in elk geval beter. De parelsubstantie zoowel van natuur- als van cultuurparels is doorzichtig, en het komt maar op de dikte der lagen aan of ze een diep Oos- terschen glans bezitten. Niettegenstaande de tegenwerking van sterk geinitferesseerde concurrenten win nen de cultuurpaarlen steeds meer veld. Groote g.eleerden op het gebied van zoo- logie en biologie, hebben na ernstige on derzoekingen verklaard, dat deze cultuur paarlen inderdaad echte paarlen zijn. Professor Boutant schreef o.a. in zijn studie over paarlen, dat een juwelier ge wapend met een goede loupe, of een ge leerde met een microscoop, geen verschil kunnen constateeren tusschen natuur- en cultuurpaarlen. Het ontwikkelingspro ces van beide soorten is gelijk. Het zal zelfs den kweeker van cultuurpaarlen niet gemakkelijk vallen een cultuurparel van een natuurlijk exemplaar te onder kennen. Ten slotte werd op 24 Mei 1924 een ge rechtszaak aanhangig gemaakt door Chambre Syndicale de France die leidde tot de beslissing dat de langs weten- schappelijken weg verkregen paarlen geenszins als valsche paarlen zijn te be schouwen, en dat ze wel degelijk echt zijn. De Bank van Leening geraakte hierdoor in een moeilijk parket. Zij voelt zich ge drongen, het bedrag dat zij op paarlen, van welke oorsprong dan ook, voorschiet te verminderen tot de waarde der cul tuurpaarlen. Ook de douanen passen het zelfde tarief toe op beide soorten. Indien er toestellen waren, die door middel van x-stralen konden bepalen van welken oorsprong paarlen zijn, zou men er zeker gebruik van maken. De natuur heeft den mensch den weg gewezen om deze cultuur tot stand te brengen, voorwaar een grootsche vinding, die ons doet denken aan de Persische legende, waarmede wij zijn aangevangen. 2523053 WILT U BEZUINIGEN? Patronen met zeer goeden pasvorm van de genummerde modellen in deze rubriek zijn verkrijgbaar bij de .moderedactrice v. A blad,/ - Het zomernummer" van „Het Practisch Modeblad" bevat een ruime keus modellen. Het Julinummer, dat o.m. speciale artike len bevat voor meer gezette figuren is te gen inzending van tien cent porto koste loos bij de moderedactrice verkrijgbaar. De prijs der patronen bedraagt slecht3 f 0.58, voor kinderen f 0.48. Patroonaanvra- gen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen drie dagen worden afgehan deld. w. ERVABING DE BESTE LEER MEESTERES. Ouders zijn dikwijls overdreven angstig waar het hun kinderen betreft. Zelf hebben zij door schade en schande veelal moeten leeren, om datgene te bereiken wat goed en noodig is, doch vóór alles willen zij hun kinderen voor minder aangename er varingen behoeden. Toch zien wij in dit feit een verkeerde methode van opvoeden, omdat deze veelal overdreven gevoeligheid verraadt. Men zegt wel eens, dat een kind dat zich ge brand heeft, het vuur schuwt en hierin is zeker veel waars. De ervaring werkt veel meer uit dan tal- looze vermaningen, om toch voorzichtig te zijn en het woord „pas op!" ligt in menige mond bestorven. Wordt een kind onophoudelijk voorge houden „pas op, kom niet bij het vuur", of „pas op, val niet over dat bankje", dan zal hij in den regel niet luisteren, doch brandt hij zich eens even, of valt hij en doet zich inderdaad pijn, dan voelt hij aan den lijve, dat hij voorzichtig zal moeten zijn en zal hieraan gedachtig zijn. Het manende woord blijft doode materie voor het jonge menschenkind, en gaat langs hem heen. Veel beter is het dan ook om de kinderen zelf hun ervaringen te laten opdoen, wat natuurlijk niet inhoudt, dat wij hen niet voor w e r k e 1 ij k gevaar zullen trachten te behoeden. Al onze liefde, al ons vragen, al ons verbieden werkt niets uit en zal hen in de toekomst niet zelfstandiger en flinker maken, als teveel hem uit den weg geruimd wordt. Integendeel zal de jonge mensch moeten leeren, dat ervaringen veelal met verdriet gepaard gaat, doch dit zal slechts opbou wend werken en zal hem beter moeilijkhe den het hoofd doen bieden, dan wanneer zijn pad al te zeer geëffend wordt. Tomatensla is niet alleen smakelijk, doch tevens zeer gezond, en moet liefst één uur voor men deze noodig heeft, klaar gemaakt worden. Men snijdt de tomatei- met een broodzaag in dunne plakken, vermengt olie, citroensap, en zout in een slabak of glazen kom, voegt er een fijn gehakt uitje bij en gehakte peterselie en mengt alles met de slavork en lepel dooreen. WAT WE ZULLEN DRAGEN. De twee afgebeelde modelle tjes zijn niet Ó.1 te nieuw, in dien zin dat we getroffen wor den door het heel bijzondere van 'n vondst, maar beiden zijn flatteus. Natuurlijk moe ten we ook met allebei oppas sen en den vorm van ons ge zicht goed bestudeeren. Een klein beetje eerlijkheid en we hebben een goede tip voor onze herfsthoofddeksels. Badmantels zijn als 't meest correcte kleeding- stuk te beschouwen, doch als men deze niet in zijn bezit heeft, kan men volstaan met een cape van badstof, die met een clip sluit en in ruime klokken om de schouders valt. Men kan een eenvoudig mo del rok van hetzelfde frotté hierbij dragen, zoodat men met een badpak en groote zon nehoed een complete strandkleeding heeft verkregen. Wikkelrokken of mo dellen, die midden voor met knoopen en knoops gaten sluiten, zijn ui terst practisch, b.v. wit frotté met een aardig gestreepte tricot Swea ter of nog eenvoudiger, een driehoek, waarvan men de strepen in het midden in uiteenloopende richting naait en die op den rug dicht geknoopt wordt, evenals aan den hals. Kleine effen cape, welke met banden op de blouse-doek ge knoopt wordt. Bij sport en op het strand kan men een korte broek dragen, een z.g. short. Gekleurde doeken, mutsen, shawls, tas- schen, parasols, schoenen dragen er toe bij het strandleven een fleurigen en bonten aanblik te verleenen en verhoogen in hoo- ge mate de gezelligheid van het strandle ven. Nu, terwijl we heerlijk van de zon genieten, worden alweer plannen gemaakt voor de herfst! En wel door de ont werpsters en ontwerpers van onze japonnen en hoeden, die denken allang niet meer aan den zomer en zijn ijverig be zig nieuwtjes te bedenken voor 't nieuwe seizoen. HET MAKEN VAN JAM EN GELEI. Een nieuwe methode. De zomertijd heeft voor de huisvrouw weer een nieuwe bezigheid ingeluid: zélf jam maken! Overal in den lande is men er, zooab wij vernemen ,toe overgegaan om van den overvloed aan versche vruchten, die dit sei zoen ons biedt, een delicatesse te maken, waar het geheele huisgezin naar hartelust van smult en waar de maaksters met recht trotsch op zijn. Voor haar, die met de nieuwe methode van eigen jambereiding nog niet of niet voldoende op de hoogte zijn, willen wij hier iets van de bereidingswijze mededeelen; want wij hooren enkele onzer lezeressen al zeggen: alles best, maar dat jam maken kost heel wat tijd... Niets is thans minder waar. Het is slechts een werk van weinige minuten! Er is n.l. een geleer-middel uitgevonden, dat het koken van uren tot enkele oogen- blikken terugbrengt; het gebruik hiervan heeft een omwenteling gebracht in de be reiding van jam en gelei, iets dat de mo derne huisvrouw niet dan met vreugde kan begroeten. Het is een natuurlijke vruchten-pectine, die uit appelen gewonnen wordt en geener lei chemische of andere conserveermidde len bevat; een middel dus door de natuur relt aan de hand gedaan. Pectine is uitsluitend een bindmiddel; in alle vruchten is het in zekere mate aanwe-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3