Haafl.ceDp.Oinsrüer. N. VAN BEEM Bij de hebben de verbruikers steeds vrijen toe gang; tot het bedrijf en de magazijnen. Alleen dan heeft U waarborg voor bereiding en kwaliteit. Bestelt dus daar uw maaltijden Levering tegen kostprijs. Prospectus op aanvrage. BAKENESSERGRACHT 27, TEL. 14393 ONWEDER. Is de donder gevaarlijk? Er zijn nog al tijd menschen ,in de eerste plaats kinde ren natuurlijk, die meer schrikken van den donderslag, dan van den bliksem. Wat is nu de donder? Is hij gevaarlijk? De donder is niets anders dan de knal die door elke electrische ontlading ontstaat. Wanneer deze knallen snel op elkaar vol gen, brengt dit het bekende rollen van den donder teweeg, dat nog versterkt wordt tengevolge van de doo rde aarde teruggekaatste echo. In de afgeloopen weken zijn, zoowel in ons land als in aangrenzende landen, heftige onweders gevallen, 't Gemiddelde aantal onweersdagen wisselt vrij sterk af, naar gelang van de gesteldheid der streek. Over het algemeen komen onweders meer voor in heuvelachtige en bergachtige streken, dan aan de.kust. Op het vlakke land heeft men er het minste last van, terwijl daarentegen het aantal onweers dagen. stijgt, naarmate men de bergen nadert. De meeste onweders komen in Weste lijk Europa voor in de zomermaanden vooral in Juni en Juli; in den winter on weert het weinig. De meeste onweders vallen des zomers over het algemeen tus- schen 2 en 4 uur namiddags; het minste komen zij voor des morgens tusschen 6 en 8. In den winter daarentegen onweert het veelal des nachts. Wanneer men het aantal onweersda gen in Europa vergelijkt met die in an dere werelddeelen, blijkt, dat Europa de meeste onweders heeft. De meteorologi sche instituten, die zich bezig houden met het opteekenen der onweders, hebben voor Europa jaarlijks gemiddeld' 26801 onweders geconstateerd, tegen niet meer dan 182 voor het viermaal zoo groote Azië, 130 voor Noord- en evenveel voor Zuid-Afrika, voor Australië en de eilan den in den Stillen Oceaan slechs 81. Om vast te stellen, welke landen be slist moeten worden beschouwd als zijnde rijk aan onweders heeft men die streken aangeteekend, welke meer dan 110 on weersdagen per jaar aanwijzen. Java neemt daarbij de eerste plaats in met 220 dagen, daarop volgt het tropische Centraal-Afrika met 150, Zuid-Amerika met 140 en Midden-Brazilië met 110 da gen. Wanneer het dus in onze contreien ge middeld niet meer dan op 30 dagen per jaar onweert, hebben wij op dat punt geen reden tot klagen. HET ZOMERDIEET. 's Zomers hoort men, althans op warme dagen, vele menschen zeggen, dat ze niet kunnen eten en zich liefst maar zoo licht mogelijk voeden. Zoo'n „licht" dieet mag men een enkele maal wellicht straffeloos in toepassing brengen, doch voor de in standhouding van het lichaam wordt een rationeele voeding vereischt. Wat wij 's zomers bij voorkeur op on zen middagdisch zien verschijnen zijn groene en andere versche groenten en verschillende soorten slaatjes, terwijl koude puddingen en meelspijzen! een waardig slot vormen evenals een of an dere kaassoort. Meer en meer komt men er 's zomers toe om het vleeschgebruik te beperken, wat heel goed mogelijk is. De vleeschjus vervangt men door een saus van boter, bloem en water, waaraan marmite toegevoegd kan worden of bouil lonblokjes en waaraan wij naar gelang van het sausje, dat wij wenschen te ma ken, geraspte kaas, tomatenpuree, ci troensap, eieren of wat ook toevoegen. In plaats van het stukje vleesch, dat wij van het menu afvoeren, komen aller lei melkspeizen in de vorm van koude puddingen, al dan niet met een rand ver sche vruchten omgeven, koude rijstebrij havermout, hangop, dikke melk, karne- melksche pap, yoghurt enz. De reeks van voedzame nagerechten, welke met mek worden toebereid, is op ontelbare wijzen te varieeren. Zij, die niet van de melk- smaak houden, kunnen deze door toevoe ging van chocolade, koffie ,e.a. geheel veranderen. Nog veel te weinig wordt kaas als na gerecht gegeven, (iets wat door de heeren der schepping toch zeker wel op prijs ge steld zal worden) al dan niet met be schuit en boter er bij geserveerd.. Wij hebben zoo vaak stukjes kaas over, die moeilijk af te snijden of te schaven zijn, om in nette plakken aan ontbijt of koffie tafel gegeven te worden. Wij snijden hier van nette blokjes .leggen deze op een glazen schaaltje, waarop een papierkleed- je of servetje en we hebben in minder dan geen tijd een smakelijk dessert. Een combinatie van kaas met plakken ba naan is smakelijk en geeft weer eens iets anders. We hebben tevens het groote voordeel, dat kaas in verschillende soor ten gemaakt wordt, zoodat ieders smaak bevredigd kan worden. Stukjes kaas, welke overgebleven zijn, kunnen gebruikt worden bij de bereiding van soep, saus en schoteljes, ommeletten, roer-eieren, terwijl geraspte zoete en ko mijnekaas heel smakelijk zijn op de bo terham. „Wellicht slechts weinig voedingsmid delen winnen het van kaas", schrijft de bekende Professor Dr. E. C. van Leersum, dè deskundige op het gebied van voe dingsleer. Huisvrouwen zullen in het belang van het gezin handelen .indien zij een ruim gebruik maken van onze Hollandsche zuivelproducten, die zelfs ver over onze landsgrenzen zoo'n groote vermaardheid hebben verkregen. UIT HET LAND VAN „PALLIETER". Een onzer medewelkers, die kortgele den op een bruiloftspartij in Vlaanderen te gast is geweest, bracht vandaar het onderstaand menu mede, waarvan het origineel in fraaie vergulde letters ge drukt was: FEESTMAAL aangeboden ter gelegenheid van het HUWELIJK van Mejuffrouw met Mijnheer Lier1835. Gauw menschen tijd van 't eten De kele gelescht en de mage gepaaid. Linge-linge-lange aan tafel De kele die laait en de mage die kraait. Smakelijk en voor 't begin Slaat het voorgerecht naar bin! Kervelsoep met lentegroen Zal ons zeer veel deugd aan doen. Huwelijksbootjes gevuld met garnalen Zal een ieder graag naar binnen malen. Rundgebraad met aspergen Wat kan men beter vergen. Proef nu na een korte pauze Koeietong met Madeira-sauze. Gaan we nu nog end watte eten Ba'jaa-me. Duivenjongen met erweten. En nu kreeften met salade Leve Henri en zijn Gade. Ziet dat ge nog een plaatsje spaart Voor een stukje taart. Fruit, sigaren en koffieboonen Komen nu nog het feest bekronen Nu voor 't einde een goeden raad Zorgt dat 't glas niet leeg en staat. GOD DANK VOOR SPIJS EN DRANK! PHILOSOPHIE VAN DEN NEGUS. De Negus zit nög veilig In 't land zijner Vad'ren. Omringd door zijn Hoofden, Die met hem vergad'ren. Wat wil die Mussie toch Met zooveel soldaten? Hij wil ons vast te lijf En ikwou liever praten. John Bull en Marianne Zijn dwars voor den vrede Maar op 't Parijs' congres Praatt' ik toch liever mede. De vraag is of het helpt Mussi wil immers vechten, Ik vroeg den Volkenbond reeds De zaak maar te beslechten Maar die stelt als maar uit Van d'eene maand op d'ander, Ze zijn 't daar zelden eens En kijven met elkander. Dus heb ik niet veel hoop Op 't regelen van zaken, We zullen ons dus wel Strijdvaardig moeten maken. En als 't dan komt tot vechten Dan strijden allen mee, We off'ren ons voor 't Vaderland, Voor vrijheid en voor vree. Het recht is aan onz' zijde, Daar twijfelt niemand aan, Dus Allah zal ons helpen, Den vijand te verslaan. Noot van de Redactie: De Negus is welis waar Christen, maar de naam „Allah" heeft in zijn land nog een groote be- teekenis. Autobekleden - Zadelmaker INRICHTING VOOR HET VER NIEUWEN EN REPAREEREN VAN AUTOKAPPEK EN BEKLEDEN KORTE KLEVERLAAN 76 Telef. 23187 BLOEMENDAAL Telef, 23187 DE PUZZLEOPLOSSING VOOR DE ZOMERPOSTZEGELS. De termijn van sluiting voor de inzen ding der puzzleoplossing voor de zomer- postzegels nadert met rassche schreden. 1 September a.s. is de deelname onher roepelijk gesloten. Oplossingen, die daar na binnenkomen, worden terzijde gelegd. Het Comité heeft al eenmaal op veler verzoek den sluitingsdatum verschoven dat kan geen tweeden keer geschieden. Men moet zich dus haasten, wil men nog meedoen. De oplossing is gemakkelijk. Men kan fraaie prijzen winnen. Als eer ste prijs wordt een auto toegezegd. Maar ook een prachtig radiotoestel, een fiets en honderden andere mooie prijzen zijn te winnen. En men steunt daarbij tevens een sympathiek doel: bevordering: van den verkoop der zomerpostzegels ten be hoeve van cultureele en sociale doelein den. Het prijsraadsel is afgedrukt op z.g. puzzelkaarten, waarop men tevens de op lossing kan inzenden na frankeering met twee zomerpostzegels van 6 cent (10 cent). De kaarten zijn tegen betaling van 10 cent verkrijgbaar bij de plaatse lijke comité's of bij het landelijke comité voor de zomerpostzegels, Tesselschade- straat 9, Amsterdam-W. De op te plak ken zomerpostzegels zijn aan alle post kantoren verkrijgbaar. Ondergeteekende wenscht zich tot wederopzegging te doen inschrijven als ahonnè van „HET BLOEMEND AALSCH WEEKBLAD'1 voor de gemeen ten Bloemendaal, OverveenAerdenhout, BentveldVogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station, tegen f 1.per kalender-halfjaar, bij voor uitbetaling. De tot 15 Sept. 1935 verschijnende nummers worden dan gratis per post toegestuurd. Naam Woonplaats (A. 't u. b. duidelijk invullen) Administratie: Bloemendaalscheweg 42, Bloemendaal, PEIGNOIR VOOR DAMES. 1701. Een peignoir van dunne stof is gemak kelijk om even aan te schieten over de nacht- kleeding, vooral als men baby 's nachts nog eens moet helpen. Het is niet noodig, dat deze de volle lengte heeft, met een driekwart mo del kan worden vol staan. De voorpanden slaan flink over elkan der, sluiten met een groote drukknoop, ter wijl om het middel nog een smalle ceintuur ge strikt kan worden. Shawlkraag, korte omgeslagen mouwen eri opgestikte zakken vol tooien het geheel, waar van do patronen ver krijgbaar zijn in de ma ten 42 en 46. 3R- KLEINE MODE-REVUE. De Dirndl japon voor de vacantie. Voor de vacantieweken, welke elders worden doorgebracht, moeten zoowel moe der als dochters eenvoudig en practisch gekleed zijn op de wandeltochten. De Dirndl japon, zooals deze veel door Duitsche vrouwen en meisjes wordt gedra gen, is zeer practisch, omdat het materi aal donker en de coupe uiterst eenvoudig is. Men behoeft voor dergelijke japonnen trouwens slechts zeer goedkoop gebloemd katoen te lcoopen en kan zich na de wan deling in minder dan geen tijd verkleeden. In Duitschland werden ongeveer een twin tig jaar geleden do Dirndl's in navolging van de vrouwen op het platteland en de bergen, door dames gedragen bij het ma ken van wandeltochten en reeds jaren ge leden zagen wij er ook hier te lande meis jes mede gekleed. Do eerste modellen hadden een soort keursje, dat met een veter dicht geregen werd en waarbij een witte voile of batisten blouse met kleine pofmouwtjes werd gedra gen, terwijl de rok twee of driemaal, even boven den zoom belegd was met smal band fluweel. De tegenwoordige Dirndl is nq& eenvoudiger en bestaat uit donker ge bloemd katoen, terwijl het lijfje met hooge rond of vierkant uitgeknipte hals, glad aan gesloten is met een sluiting van donkere perlemoerknoopen midden voor en korte gladde mouwtjes. De rok is ingerimpeld en aan het lijfje gezet, terwijl het coquette witte schortje, alsmede de band fluwee- len belegsels op den rok, thans gemaks halve achterwege blijven. Eenvoudig en practisch is de eisch, die aan vacantiekleeding gesteld moet worden en dit vinden wij terug in de Dirndl's. VOOR EEN KLEINE WANDELING. Als we gaan wandelen, niet sportief in shorts voor een groote tocht, maar zoo maar wat gaan flaneeren op de pier of langs een boulevard, dan kiezen we uit onze garderobe een licht linnen pakje met breede revers, waarop zijden biezen zijn gestikt en we zetten een coquet mutsje scheef op. Oi we nemen een bedrukt zijdje met lichte ruches en strooken, en wijde, ingehaalde mouw, zooals we links op de foto zien. Gaan we niet graag flaneeren als we zulke toiletjes hebben? VERVEELT HET ONS? Om altijd maar weer in zoo'n heel gewoon gebloemd jurkje rond te wandelen, al is het dan ook frisch en fleu rig en net geschikt voor warme dagen? Nu ja, er is variatie genoeg, maar toch ver langen we naar iets an ders, eens een ander kraagje, een jasje dat maar niet zoo'n gewóón jasje is. Wat denkt u van een heel fijn zijden ruitje, gegarneerd met plisseetjes? Het is iets getailleerd, valt mooi soepel en maakt slank. De gebloemde jurkjes kregen een apart ca chet, de één door een grappige stijve volant, die schuin op het lijfje werd gezet, de ander door een schoudercapp en strik, en een waaier in de rok. Het prettige is dat er geen nieuwe jurk aan geschaft behoeft te wor den: alles wat verveelt kan opgefrischt worden. Zijn hier al niet een paar lumineuse ideeën? KOELE KAMERS, FRISSCHE SPIJZEN, TROTS DE WARMTE. Men hoort wel eens van miiliouairs, die niet alleen 's winters hun centrale verwar ming hebben, doch voor 's zomers een pij- penleiding in huis hebben laten aanleggen, waardoor de noodige koelte in hun ver trekken wordt gebracht. Wanneer onze ka mers overwarm zijn, denken wij onwille keurig aan de mogelijkheid van zoo iets... Echter met weinig kosten, overleg en nadenken kan het de huisvrouw gelukken hare woning koel te houden, 's Nachts moeten voor zoover dit mogelijk is alle vensters wijd geopend worden en ook de deuren, die dan bij eventueel trekken met een stoel of voetkussen worden vastgezet. Zoodra de eerste zonnestralen komen, wordt alles gesloten aan de zonzijde, ook donkere gordijnen markiezen en jalouzieën en houdt men aan den tegenovergestelden kant deu ren en vensters open. Door de geopende verbindingsdeuren komt genoeg frissche lucht naar binnen. Verder kan men groote kannen met wa ter hier en daar plaatsen, waaraan een flinke scheut azijn is toegevoegd. Het span nen van natte doeken tusschen de geopen de venster geeft eveneens afkoeling, doch het meest practisch nut heeft men hiervan, indien zij de geheele opening bedekken. In ziekenkamers moeten vaak vochtige doeken worden uitgeslagen; de fijn ver deelde waterdeeltjes maken de lucht min der droog. Keukens moeten liefst tweemaal per dag met water worden opgenomen en hier doen gazen horren goede diensten, om insecten te weren, terwijl toch versche lucht kan toetreden. Het koelen van spijzen is voor hen, die geen kelder noch ijskast hebben, vaak een puzzle. In water opgeloste salmiak (in poe- dervorm) werkt afkoelend. Flesschen en kannen worden met doeken omwikkeld, die natgemaakt zijn met een sterke zout wateroplossing, of met gelijke deelen melk en spiritus. Snelle afkoeling volgt, indien de verschillende gerechten van bovenaf worden gekoeld. Heeft men b.v. ijs, dat aan stukken geklopt wordt, dan moeten de ge rechten niet alleen aan de zijkanten, doch vooral van bovenaf gekoeld worden. Heeft men b.v. een bowl, die vlug gepre senteerd moet worden en niet koel mag zijn, dan plaatst men er een schaaltje met ijs op. IJskisten kan men zelf maken, door een houten kist met blik te bekleeden en met ijs te vullen. Electrische koelkasten zijn een bezit, dat de overgroote meerder heid van Hollandsche huisvrouwen zich nog moet ontzeggen, omdat de kosten van aanschaffing buiten veler bereik zijn. In Amerika behoort een ijskast tot een der onmisbare deelen van een keukenuit rusting, doch deze zal nog wel tot de „wen schen" van onze Hollandsche Huisvrouwen blijven behooren, alhoewel in sommige mo derne woningen, ook een ijs- of koelkast, bij het bouwen wordt aangebracht. SPEELPAKJE. (1713). Spelende kinde ren moeten zlctK niet behoeven te ontzien en daar om is het noodig, dat hun kleeding zóó gemaakt is, dat zij naar har telust kunnen ra votten aan zee, in bosch, in den tuin of waar ook. Het speelpakje, dat wij hier weer geven is dood eenvoudig te ma ken en staat al leraardigst. Men heeft er ongeveer 1 M. katoen voor noodig van 90 c.M. breed, drie knoopen en cotton perlé om den omtrek, om te festonneeren met groote en kleine steken. Patronen voor kleintjes van 2 en 4 jaar. HANDWERKEN BLIJVEN STEEDS IN TREK. Kussens worden zoowel in kruissteek als in haak- en breiwerk uitgevoerd en de een voudigste geometrische figuren geven, in dien zij in een mooie kleurschakeerrng worden uitgevoerd, een bijzonder aardig effect. De nieuwste bewerking van de drie hoekjes, vierkantjes, rondjes en andere mo tieven is het opvullen van stramien met groote kettingsteken. Het haakwerk, dat op stramien wordt aangebracht, is eveneens bijzonder aardig en werkt vlug op. Veelal worden mooie tinten kunstwol verwerkt of ook wel frotté. Gehaakt wordt elk gaatje een vaste met 2 kettingsteken tusschen- ruimte. Tulle doorstop wordt zoowel als garnee ring van blousen en japonnen toegepast als voor kleeden op theetafels e.a. doelein den, en zoowel bloemmotieven als de meer eenvoudige randen worden doorgestopt in één of meerdere tinten. Grieksche randen blijven altijd een dankbare versiering, ter wijl de rafelkanten omgefestonneerd of met zoomen worden afgewerlri. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modelen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst). -U Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het zomernummer van „Het Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 10 ct. porte kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 8 dagen worden afgehandeld.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3