I. Tarbot n Tongen OPENING Palthe - Almelo FOTO ENGEL Foto-toestellen I VAD ZEELARD'S 1 lil iiiisei en KamoorhoeMiaoilei 1 I Alle soorten school- en schrijfbehoeften 1 Sousbrasses CRAMA H. VAN STAVEREN ADVERTENTIES I Boekhandel D. GORTER c. e e ii a Automobielbedrijf „Bloemendaal" JL E. L VU 0UL1C1 Ml fücisfevaksoiiOGi KINHEBM N. ¥isch§ianrïeS Voert uw Schoolbestel- lingen billy k en accu raat uit. H.L. Hl BEUSEKSill Allerlei Voor uw reclame is dit blad het beste object Vraagt inlichtingen bij de ADMINISTRATIE Aanvang cursus 5 September Bloemendaal Telef. 22874 Postbus 84 Brengt U Telefoon 4030 - 4130 U&IOSDEM Bloemendaal en Omstreken VAN HORLOGERIE BKEEN N. Chr. BREEN Voor daze stadswijk is het agent schap der ververij en Chem. Was- scherij Gevetsigd: Tetterodesir. 40 - Tel. 14492 Groote sorteering reeds vanaf f 4.25 Hef grootste en modernste bedrijf in BLOEMENDAAL Hm Normale prijzen 1 Ostadestcaat 6 Telefoon 12019 I Teekenbehoeften enz. door H.H. Leeraren opgeg. steeds voorradig 1 0„£voe,d 25 ct H AARLEM BLOEMENDAAL Hervat Maandag de praktijk. Lood- en Zinkwerker, Gas en Waterleiding, Sanitair Alb. Thijmlaan 31 Telefoon 23592 BRANDSTOFFENHANDEL 29E JA/ DE G< Brokje VOEDER-LUPINEN. Toen in de tachtiger jaren der vorige eeuw de teelt van vi.nderbloemige gewas sen voor groene-bemesting ook in ons land gebruikelijk werd, traden in het bij zonder de lupinen op den voorgrond. 't Waren de gele lupinen, die het meest verbouwd werden. Deze toch groeiden op de schraalste gronden, wanneer maar ge zorgd werd voor een kaliphosphaat-be- mesting. Eigenlijk gezegd is dit laatste niet volkomen juist. Immers het kwam ook nog al eens voor, dat bij genoemde bemesting de lupinen niet goed wilden groeien, vooral wanneer ze voor het eerst op een stuk grond werden geteeld. Men begreep toen lang niet altijd hoe dat kwam. Wij weten thans echter, dat de oorzaak van het mislukken was het niet aanwezig zijn in de bouwvoor van de vlinderbloem-wortel-baoieriën. Zooals we weten kunnen die met entaarde of met rein-cultuur aangebracht worden. Rein cultuur dezer bacteriën is thans verkrijg baar aan het bedrijfslaboratorium te Groningen. De behandeling :'s uiterst eenvoudig. Zoo'n lupinen-gewas, wanneer het goed was aangeslagen, maakte vooral vóór den bloei een weelderigen indruk. De sappige bladeren en stengels vormden, zoo was de eerste indruk, een heerlijke veevoe der. De ervaring leerde echter spoedig, dat dit niet zoo was. Hoe geschikt ook voor groene-bemesting, voor veevoeder deugden de lupinen niet. De bittere alka loïden geven aan al haar deelen een bit teren smaak, die geen enkel dier aange naam is maar waaraan schapen nog het best schijnen te wennen. Erger is de gift- stof (lupinotoxine), die er dikwijls in voorkomt en niet zelden bij schapen en andere dieren een leverziekte de lupinose veroorzaakt, meestal met doodelijken af loop. Waar de lupinen evenwel zooveel goede eigenschappen hadden en vooral ook om dat zij zoo rijk aan eiwit waren, werd ge tracht een variëteit te kweeken, die zoo goed als vrij was van de zoo nadeelige bitterstof. En dit is ten slotte gelukt. De Duitschers hebben gele, blauwe en witte lupinen weten te kweeken, die slechts zeer geringe hoeveelheden bitterstof be vatten en die zij daarom zoete lupinen noemden. Een betere naam, die boven dien het doel aangeeft, is voederlupinen. Juist in dezen tijd, nu de omstandighe den dwingen om zooveel mogelijk eigen verbouwde eiwitrijke gewassen te vervoe deren, zijn de voederlupinen een uit komst. Ze kunnen zoowel groen als geën- sileerd, in onrijpen zoowel als in rijpen toestand worden vervoederd, maar vooral voor het ensileeren zullen ze waarschijn lijk de grootste beteekenis hebben. Ir. P. G. Meijers, directeur van de land bouwkundige afdeelingi van het rijksland- bouw-proefstation te Groningen, zegt dat men op eenvoudige wijze de bittere van de niet-bittere planten kan onderschei den, n.l. door de blaadjes te proeven. Hierdoor is het mogelijk in het zuivere zaaizaad te blijven. Door toch van enkele niet-bittere planten zaad te winnen en deze verder voort te kweeken, is men daartoe in de gelegenheid, want volgens de ervaring zijn de bitter-arme planten soortecht. Welke groote beteekenis de lupinen als veevoeder kunnen hebben blijkt wel uit de volgende opgave. De zaden voor de gele lupine bevatten 42, die van de blau we 33 procent zuiver eiwit, een eiwitge halte dus ongeveer gelijk aan dat van de eiwitrijkste voederkoeken. De zaden kun nen als schroot en als meel, al of niet gemengd met andere meelsoorten, aan onze huisdieren worden vervoederd. De opbrengst aan zaad bedraagt van 25003000 k.g. per h.a. Het oogsten van het lupinezaad brengt echter nogal moei lijkheden mee. De lupineplant kan zich sterk vertakken en blijft eenige weken bloeien. Het rijpen der peulen verloopt zeer ongelijkmatig: wanneer de peulen aan den hoofdstengel reeds bruin worden bloeien de zijtakken nog. Men dient dus te oogsten als de meeste peulen bruin worden. In den regel beginnen dan de oudste peulen open te springen. Er kan dus bij niet-tijdig maaien heel wat zaad verloren gaan. ONZE TROONOPVOLGING. In de „Provinciale Zeeuwsche en Mid- delburgsche Courant" (liberaal) stelt W. G. de Bas de vraag, wat met de kroon en den troon der Nederlanden zal ge- scieden, wanneer onze Koningin en Prin ses Juliana plotseling uit ons midden zouden worden weggerukt. Op de exacte, actueele vraag, wie op dit oogenblik recht op den troon van Ne derland zou kunnen doen gelden, indien de Koningin en Prinses Juliana ons door een ongeluk ontvielen, luidt het antwoord kort en bondig: Niemand. Artikel 18 der grondwet schrijft voor, dat wanneer vooruitzicht bestaat, dat geen bevoegde opvolger naar de grond wet aanwezig zal zijn, deze kan worden benoemd bij een wet, waarvan het ont werp door den Koning wordt voorgedra gen. De Staten-Generaal, daartoe in dubbele getale bijeengeroepen, beraad slagen en besluiten daarover in vereenig- de vergadering. Tot dusverre heeft voor zoover ons bekend onze Koningin een dergelijk ontwerp van wet niet voorgedragen. Al- zoo is in de troonopvolging niet voorzien. Ontvallen Koningin en Prinses ons dus gelijktijdig, dan vindt art. 19 der grond wet toepassing. Dit art. luidt: Wanneer bij overlijden des Komngs geen bevoeg de opvolger naar de grondwet bestaat, worden de Staten-Generaal binnen vier maanden na 't overlijden door den Raad van State in dubbelen getale bijeengeroe pen, ten einde in vereenigde vergadering een Koning te benoemen. Dit is het geval van de koningskeuze. Zioals thans de toekomst c-nzer uynastie zich laat zien, komt ons volk zeer waar schijnlijk voor het moeilijke geval van koningskeuze te staan. Terloops zij in herinnering gebracht, dat volgens de grondwet bij het overlijden des Konings, zoolang niet de troonopvolging is voor zien, het koninklijk gezag wordt waarge nomen door den Raad van State. Wanneer de Koningin en de Prinses ons gelijktijdig ontvallen, dan neemt de raad van state voorloopig, het gezag waar. Binnen vier maanden na het overlijden roept de raad van state de Staten-Gene raal in dubbelen getale bijeen, teneinde de in een vereenigde vergadering een Ko ning te benoemen. Rechten op den troon kan niemand doen gelden. Omdat arti kel 14 der grondwet alleen en uitsluitend de rechten erkent van den man of de vrouw ,die den laatst overleden Koning, in de lijn der afstamming van Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, het naast, doch niet ver der dan in den derden graad van bloed verwantschap, bestaat. Deze zijn achter kleinkinderen, die niet bestaan. Vroeger vóór de grondwetsherziening van 1922 kwamen ook de afstammelingen dei- zijtakken van ons regeerend Vorstenhuis, Ib.v. die van groot-hertogin Sophie van Saksen-Weimar (zuster van Koning Wil lem III), alsook de vorsten uit het Huis Wied en der Zweedsche en Deensche ko ningsgeslachten in aanmerking. De oud ste dochter (Louise) van Prins Frederik der Nederlanden (zoon van Koning Wil lem I) was gehuwd met Koning Karei XV van Zweden en Noorwegen; hun dochter (Louise) met Koning Frederik III van Denemarken. De tweede dochter van prins Frederik Marie was gehuwd met Willem, vorst Zu Wied. De rechten van al deze z.g. cognaten zijn bij de grondwetsherziening van 1922 afgesne den. Alleen de z.g. agnaten tot en met den derden graad kunnen rechten doen gelen. En deze bestaan niet. Over de koningskeuze beslist niet ons volk als massa, doch de volksvertegen woordiging. Naast de bestaande Staten- Generaal worden op de gewone wijze nog honderd Tweede Kamerleden en vijftig Eerste Kamerleden gekozen en deze 300 dames en heeren kiezen tezamen onzen nieuwen koning. Van Volksstemming is geen sprake! De volksvertegenwoordiging wikt en beschikt over het dynastiek lot van land en volk. Het Nederlandsche volk als massa is in deze onmondig! De grondwetscommissie van 1918, die de grondwetsherziening van 1922 voorbe reidde, heeft wel degelijk het referendum overwogen. Zij redeneerde zeer terecht, dat door afsnijding der rechten van alle cognaten, de troonopvolging aanmerkelijk was besnoeid en de kans op koningskeuze in evenredige mate was toegenomen. Zij achtte het geval zeer goed denkbaar, dat niemand voor een dergelijke keuze In aanmerking zou komen of te vinden zou zijn. Daarom wenschte zij de moge lijkheid te openen om door volksstemming te komen tot verandering van staatsvorm (b.v. van constitutioneele monarchie tot republiek). Van linkerzijde is dit voorstel zeer ondersteund. De regeering heeft dit echter niet aanvaard'. Zij betoogde, dat de constitutioneele monarchie voor Ne derland de juiste staatsvorm wordt ge acht, die in de grondwet is vastgelegd. Het zou dus haars inziens inconsekwent zijn, wanneer dezelfde grondwet de mo gelijkheid schiep, tot verandering van staatsvorm te geraken. Hierdoor heeft ae regeering zich het verwijt op den hals ge haald, zelf inconsekwent te zijn, omdat zij de troonopvolging aanmerkelijk heeft besnoeid, daar zij het beginsel voorstond, dat een Koning iemand moest zijn, die nationaal voelt en vertrouwd moet zijn, met al onze inheemsche toestanden. Bij Koningskeuze zou men naar alle waar schijnlijkheid zich tot een vreemden vorst moeten wenden, wat in strijd is mét het beginsel van een nationaal koningschap. Wanneer geen koningskeuze mogelijk wa re en verandering van staatsvorm wen- schelijk zou blijken, dan moest volgens de regeering in de eerste plaats de grond wet worden gewijzigd. Grondwetsherzie ning gaat echter gepaard met Kamer ontbinding en nieuwe Kamerverkiezin gen. Ook langs dezen weg komt men dus weer terecht b.d. volksvertegenwoordiging die dus in deze almachtig is, waardoor het gevaar niet denkbeeldig is, dat de be langrijke vraagstukken van koningskeuze of verandering van staatsvorm zullen worden beinvloed door politieke en gods dienstige opvattingen. BEJAARDE HEEREN. In de provincie Groningen is nieuw tot lid van gedeputeerde staten gekozen de vrijzinnig-democratische hoogleeraar Cohen, die 68 jaar is en in Drente de christelijk-historische MeppeDsr bjurge- meester, Knopper, die 65 jaar is. Beiae heeren moeten dus eerstdaags aftreden uit hun vorig ambt. Het katholiek blad „Ons Noorden" spreekt nu over „ingeko men misbruiken", omdat beide heeren aldus het gedeputeerden-salaris zullen krijgen boven hun pensioen en omdat zij al op zoo aanmerkelijken leeftijd zijn. Als derde geval vermeldt het blad Ed. Polak, die gepensionneerd oud-wethouder van Amsterdam is en nu daarenboven nog ais gedeputeerde van Noord-Holland f 6000, gelijk het blad verzekert, zal krijgen. Het artikeltje besluit: „Wij betreuren het in hooge mate, dat ernstige politieke partij en in dezen tijd aan dergelijke methoden mee werken". Dit overnemende, voegt de katholieke „Limburger Koerier" er aan toe, dat in Noord-Holland Gedeputeerden niet f 6.000 maar f 5.000 genieten, doch meent toch dat men den moed moet hebben „deze bejaarde heeren te zeggen, wat de nieuwe tijd vraagt". De stukjes zijn zeer geschikt om door „Volk en Vaderland" te worden overgeno men, maar beide bladen zijn toch slecht op de hoogte wat onze partij betreft, zoo teekent „Het Volk" hierbij aan. Een Noordhollandsche gedeputeerde heeft niet f 6.000 en ook niet f 5.000, maar f 4.500 salaris en Ed. Polak is ook geen „bejaarde heer" maar vorige maand 55 jaar geworden. Waar zou het heen gaan, als 55-jarigen nu ook reeds als „be jaard" afgedaan werden? Wij zijn er ook warme voorstanders van aan jongeren een kans te geven en daarom heeft ons jongste partijcongres voor ambten van of in de partij de leeftijdsgrens in het alge meen op 65 jaren gesteld; maar malle overdrijving schaadt. Bedenken beidp bladen niet, hoe oud actieve staatslieden als Kuyper en De Savornin Lohman ge worden zijn? Wat overigens de onbeperkte cumulatie van inkomsten uit de openbare kassen betreft, daarvan zijn wij ook tegenstan ders, maar daarin kan slechts een wette lijke regeling voorzien. Er is er nu immers juist een aanhangig. KLEVERLAAN 113 hoek KINHEIMWEG bij spoorwegovergang BLGEMENDAAL - Telefoon 23497 Lessen in knippen, naaien en patronen maken voor Dames- en Kinderkleeding en het vervaardigen van eigen werk. Dag en avondlessen Opleiding Costumière, Coupeuse Leerares. Aanmelding dagelijks Directrice: Mevr. CHR. HANSEN-Sakeg, Backman-Pooi Franco aan huis tegen 45 cent per pond. Direct vanaf aanvoerplaats, geheel schoonge maakt, prima ver3ch, franco in de keuken. Ook alie andere vischsoorten steeds van dagaan- voer te leveren. Stel niet uit tot morgen, maar zend ons nog heden uwe opdrachten voor Zaterdagmiddag 24 Augustus Bloemendaalscheweg 4 Reparatie-inrichting zoowel in modern als in antiek. Beleefd noodigen wij u tot een bezoek uit. Een familie van Standing Kiest een Leverancier van Standing! Nieuwe Gracht 33 Haarlem Tel. 11288 Het vakkundig en betrouwbaar adres voor Bandage's, Corsetten naar maat e.d. Kleverparkweg 7, - Tel. 16246 - Spaarnwouderstr. 138 Dr. DIRK BAKKERLAAN 12-16 - TELEFOON 22992 General Motor Dealer - Vauxhall Bedford truck - Sub-Dealer Buick Gevoerd 9C „ij. 3 paar 59 33 CC. Directoir Elastiek Q7— Pf stukje 10 roeter LI2 Ui. VOOR METSELWERK, Te gelwerk, Beton- en Graniet- werk is het speciaal adres; W. POST, Hoofdstraat 148, Santpoort. TCsuidnaotfe* MEVR. v. PELT—LUCAS Flaneetk. Zijlweg 25 b. d. Zij! brug. Dag. van 10-10 uur. Ook schriftelijk of op foto. Alleen I TELEF. 10497 Koudenhorn 10 - Gasthuislaan 54 - Velserstraat 31 - Kant. Zakstraat 8 PRIMA ENG. en BELG. ANTRAC., GIET- en BRECH- COK.ES VOOR CENTR. VERWARMING I TELEF. 1Q497 TEEKEN- EN SCHILDERLES door Henk de Vries, Bloemen- daalschestraat 8, „Sinneveld" Santpoort-St. 'n VAKKUNDIGE Permanent Wave, onze specialiteit, f 5. met garantie. Bosvan den Enden, b.h. Postk. Bloemen daal. Tel. 22386. C. VERWEY Waldeck Pyrmontstraat 1 a b. d. Brouwersvaart Het goedkoopste adres voor alle soorten schilderwerk. Vraagt prijsopgaaf. RADIO, nieuwste toestel van f 145 voor f 65, nog' 10 mna. garantie. Neptunusstraat 41, Haarlem-Noord. Lampekapwerkster vr. werk aan huis. Spec. v. part. Over trekken van oude modellen zeer billijk. Bloemendaal en Omstr. Br. no. 288, bur. van dit blad. WIE HEEf x werk voor ver pleegster tegen kl. vergoeding geheel extern, of tegen kost alleen. Br. no. 289, bur. van dit blad. I OCTOBER gem. woning gevr. in Bloemendaal of Aer- denhout, voor één jaar. Brie ven no. 290, bur. v. d. blad. JONG ONDERWIJZER heeft nog uren beschikbaar voor toezicht op huiswerk en bijw. v. leerl. L.O. en U.L.O, Bill, condities. Br. no. 287, bureau van dit blad. A- WsbKÊ g ■S9»I9 BLC Het is w gezegd. Wai het welover een duizenru lent kunnen vraag, of he dachten uit wend man om gedacht meeste woor sproken wor ten te uiten doch hebber staan. Het dachtelooze zegt, alleen Zü die het sprek afkeu: thee- en we woord behal dachte ook vult. De menscl zens op aari van geluid, en een krek mensch. Onder de van meening geluid van leven is. Vri dat de vogi vroolijke ste den kniesooi voorbeeld. N leerden, die vogels niets schap te r werktuigelijk soortig is aa vertering. Z ren op deze Zoo hebbe delijden geh ling. Als bal iets hebben allerlei midi oude Saartje daren. Maai kraamverplei de zuigeling Baby moet getj es kan hij een zuige Zooals de de zuigeling belt werktui En deze wer geluidgeven De menscl ven door zar kunnen niet zij bijna all daarom heb van hun na Dit gespr neele taak hebben. He zinloos zijn blijven. Cor vergelijken troep spreei zomeravond scholen. Dat com heeft, blijkt kelijke uitdr doening ovei handeling „Wat heb zegt men. soort gespre zün voldoen wekkendheid gesprek. Dai wat men pri Het heeft

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 4