algemeen nieuws- en advertentieblad J. i Bosiaap zoon izeniis na iiieis j G, Jüüül cuisinier Bloemendaalsche Schoolvereeniging 29E JAARGANG 6 SEPTEMBER 1935 OPLAAG 5000 EXEMPL. N° 34 VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD, VOGELENZANG, HEEMSTEDE, HAARLEM, EN SANTPOORT-STATION POSTREKENING 191387 BUREAU VOOR REDACTIE - ADMINISTRATIE EN ADVERTENTIËN BLOEMENDAALSCHEWEG 42 BLOEMENDAAL DE TWENTSCHE BANK N.V. BLOEMENDAAL Soedkoope Reismarken Brokjes Levenswijsheid De aap is hiér. Plaatselijk Nieuws Klassikaal Onderwijs Montessori-Onderwijs Kleuter-Onderwijs Opleiding voor Lyceum, Gymnasium prospectus op aanvrage bij hei stoom der schoot s. A. uiilson, Tel. 22128 en 22068 TER VOORTZETTING VAN ADVERTENTIETARIEF: per regel15 cent contract speciaal tarief kruidnoten 4 regels 35 cent elke regel meer 10 cent telefoon 23453 (9 tot 6 uur) b.g.g. 11862, 22177 of 2*576 ABONNEMENT: f 1.00 per half jaar bij vooruit- betaling. losse nummers 5 cent bloemendaalscheweg 147 (Nadruk verboden) Een klein meisje had, zoo las ik ergens, bij een kindervoorstelling op het tooneel een aap gezien. Natuurlijk was het geen echte aap, maar een actrice, die voor aap speelde. Het meisje had de vertooning zoo mooi gevonden, dat ze haar graag nog eens wilde bijwonen. Toen zij met haar moeder bij den schouwburg kwam, was de zaal echter uitverkocht. Het kinci was teleurgesteld en ja""- in tranen uit. Om haar te troosten, stel de de moeder haar voor, met haar naai de dierentuin te gaan. „Daar zul je" zei ze tegen haar dochtertje, „een echte aap zien." Maar wat antwoordde het meisje? „O nee moeder!", snikte ze, „wat hebben we daar nou aan! De echte aap is hier en niet in de dierentuin." Wie om dit verhaal lacht, kent zichzelf niet. Want wij zijn geen van allen ver standiger dan dit kind. Stuk voor stuk zoeken we de echte aap op het tooneel eh vloopen wij de dierentuin voorbij. De verkleede actrice ,die voor aap speelt, is voor ons werkelijkheid geworden en de werklijkheid zelf willen wij niet erkennen Waarom heeft de film zoo'n opgang ge maakt? Zij is voor het gros der bioskoop- bezoekers meer dan amusement. In de helden en heldinnen van het witte doek vinden zij zichzelf terug en de wereld, zooals die daar wordt voorgesteld, is in hun oogen de ware, werkelijke wereld. Het arme kantoormeisje ziet haar col lega op de film in een charmante gestal te. Meisjes op de film zijn altijd hef en mooi en hebben altijd het geluk, een rij ke en ridderlijke jongeman te ontmoeten, die liefde voor ze opvat en ze als echtge- noote meevoert naar zijn voorname wo ning. Zóo is de wereld nu eenmaal. De wereld van de film is rechtvaardig; de goeden worden beloond en de boozen gestraft. In de film kan alles; de onge looflijkste wonderen zijn mogelijk en zoo lang men onder den indruk van dit too- verspel is, verkeert men in de verwach ting, dat men zelf ook een wonder be leven zal. Een schrijver over moderne zielkunde heeft de opmerking gemaakt, dat dia mensch in twee werelden leeft: in de we reld van de werkelijkheid en in de we reld van de droom. Die verbeeldingswe reld beslaat bij de meesten onzer een vrij wat omvangrijker plaats dan de werke- lijkheidswereld. Onze voorstellingen om trent menschen en toestanden ontleenen wij aan hetgeen wij zien op het tooneel en de film, aan hetgeen wij lezen in onze krant en in onze romanlectuur. Maar ook halen wij onze voorstellingen uit de ge sprekken met huisgenooten, buren en vrienden, die ons ieder hun eigenaardige kijk op het leven geven. Zonder het te beseffen, ontwerpen wij ons een waanwereld, waarin alles anders is dan de werkelijkheid. Er bestaat ook in het voorstellingsleven een zekere stan- darisatie welke tenslotte op niets berust. Kunstenaars bijvoorb. zijn in de oogen der menigte loszinnige wezens, geleerden wereldvreemde zonderlingen, schoolmees ters stijve harken, dominees zoetsappige kwezelaars. En welk een onjuist beeld pleegt men zich te vormen van politieke partijen, waartoe men zelf niet behoort! Nu is het merkwaardig, dat, wanneer men in de werkelijkheid kennis maakt met een vertegenwoordiger ,die de soort op andere wijze verpersoonlijkt dan met de trekken, welke men in zijn voorstelling heeft opgenomen, men zulk 'n exemplaar niet als echt erkent. Een burgerjuffrouw, die zich een „socialist" voorstelde als 'n afschuwelijk soort duivel, keek vreemd op, toen haar buurman, die ze als een fatsoenlijk en rustig man had leeren ken nen, haar terloops vertelde, dat hij lid van de S.D.A.P. was. „Ja", zei ze toen met een weilevend lachje, „dat kan wel zijn, maar u bent toch geen échte socialist!" En hoe vaak hoort men omtrent een dominee, die als een doodgewoon burger zich gedraagt, opmerken, dat hij geen „echte" dominee is. Gelijk men van een ordentelijk en degelijk levend kunstenaar pleegt te zeggen, dat hij heelemaal geen artist is. Wij zijn ontzettend aan onze droom beelden gehecht. Wij willen ze voor niets ter wereld loslaten, en als men ons met de werkelijkheid wil confronteeren, doen wij als dat meisje, dat niet met haar moeder naar de dierentuin wou, want de echte aap was immers niet in de dieren tuin, maar op het tooneel. In de gestalte van die als aap ver kleede actrice had het kind immers voor het eerst kennis gemaakt. In die gestalte was de aap een fantastisch, (grappig, ro mantisch en onschadelijk beest. Maar de aap uit de dierentuin is een ruw en vies dier; hij kan niet praten, niet zingen, geen kunstjes doen en is niet de heli van een spannend verhaal. En als men hem te na komt, bijt hij of besmet hij meti vlooien. Zoo is de gedroomde werkelijkheid uit de film of de krant of het gesprek met de buren, de werkelijkheid zooals die ln onze met standaardmodellen en waan voorstellingen bevolkte verbeelding leeft romantischer en onschadelijker ook dan de „echte" werkelijkheid der ervaring, waar menigeen zich dan ook maar liever H. G. CANNEGIETER. HET KASTEL NIJENRODE Nu het kasteel Nijenrode door de goede zorgen van den Kunsthandelaar den heer Jacques Goudstikker tot een soort nationaal monument is geworden, komt mij' een aardige anecdote in het geheu gen, mij jaren geleden verteld door een dochter van eene jonkvr. Ortt, die met haar man, later gouverneur der Residen tie (den vader van wijlen baron Ernest van Tuyll van Serooskerken, chef van 't Militaire Huis van onze Koningin) het Kasteel heeft bewoond. Het jonge echt paar, aangewezen op bewoners van het kasteel, was evenwel in het begin niet bij machte daar een staat te voeren in het oog der wereld overeenkomende met hun stand. De jeugdige chatelaine had er echter bijzonder slag van toch de eerbied der boeren en burgers van den omtrek voor de nieuwe bewoners van het kasteel er in te brengen. Eï heerschte toen nog al v/at bijgeloof, o.a. aan „witte vrouwen" die zich bij helder maanlicht op den toren zouden laten zien. Het paar men schen dat zulk een kasteel durfden bewonen moesten toch wel iets bijzonders zijn en in ieder geval van een dapper soort. Mevrouw van Tuyll zorgde er voor, dat die opvatting in die omge ving stand hield o.a. door zoo nu en dan zich bij helder maanlicht in een wit la ken gehuld op den torentrans te laten zien! Andere tijden, andere opvattingen, andere zeden! Michiel Onnes, de met den handel in Braziliaansche koffie rijk geworden col- lectionneur, noemde zich later Onnes van Nijenrode. Hij had zich voorgesteld een reeks portretten van de vorige bewoners van het kasteel daar op te hangen, een met een grein ij delheid gemengde lief hebberij. Hij wendde zich ook tot onze zegsvrouw om wat haar vader en moeder betreft daarin te slagen. Wij meenen ons te herinneren, dat zij den vrager daarbij toen op hoffelijke wijze niet ter wille is geweest Had Onnes van de „witte vrouw" op den torentrans geweten, dan zou hij daarvan misschien ook nog iets hebben gemaakt. Het is niet gemakkelijk èn rijk en aristocraat te zijn. t. EEN ANDERE HERINNERING AAN EEN VAN TUYLL. Toen ons land zuchtte onder Fransch bewind in het begin der 19e eeuw woonde in de provincie Utrecht, wij meenen op kasteel Zuylen, ook een Van Tuyll; hij was een invloedrijd edelman. Napoleon, was er heel erg op gesteld, dat de Hollandsche Edellieden, wier zoons hij zooveel mogelijk bij zijne legers inlijfde, een soort gijzelaars maakte hij van ze, bij hem hun opwachting maakten als hij in zijne Keizerlijke hoogheid zich ver waardigde naar de lage landen (Pays- bas) af te dalen. Weer eens in Holland zijnde liet hij baron van Tuyll weten, dat „de" Keizer er op rekende ook hem voor zich te zien verschijnen. Baron van Tuyll antwoordde, dat hij den Keizer wel zou ontvangen als deze bij hem kwam. Hij bleef op zijn kasteel. De Keizer liet hem ongemoeid. t. NOG EEN HERINNERING AAN NAPOLEON. Napoleon hechtte veel waarde aan de stelling van Den Helder, vooral tegen over Engeland. Zijn weg naar het Noor den, dien hij meestal te paard aflegde, leidde ook langs Bloemendaal. De mare gaat, dat om den eenvoudigen grooten man met zijn schitterend gevolg te zien passeeren de dorpstraat te Bloemendaal vol had gestaan en de gemeenteraadsle den zich hadden verzameld in het He meltje. De heeren waren onder een potteken bier in een achterzaal bijeen, toen zij wakker werden van de kreten daar bui ten: Vive 1' Empereur (leve de Keizer). Naar voren te hollen was het werk van een oogenblik, sommigen met een potje bier in de hand. Maar het was te laat. Napoleon en de zijnen waren al in vol len draf voorbijgestoven en de raadshee- ren konden nog de ruggen van paarden en ruiters zien. Het kleine dorp en zijn bewoners waren den grooten man 't aan kijken trouwens niet waard geweest. T. DE NAAM „HET HEMELTJE". Deze naam wordt— eedraces -Ac de Dr. Dirk Bakkerlaan. Aan de overzij staat het huis „Plein-vrees" ter plaatse waar vroeger „het haventje van Rou- wens" lag. Daarin kwamen kleine sche pen bouwmaterialen lossen. Het was een vierkant diepliggend water door een breede sloot onder den spoordijk door verbonden met de Delft. Men zegt dat de naam „Het Hemeltje" door de voorbij gangers aan die herberg gegeven is, van wege het nog aanwezige bovenkamertje met een openslaand raam, waarachter de Bloemendalers, die niet meer behoef den te werken hun sociëteit hielden met de daarbij behoorende lange pij. PLEIN-VREES. Dit is de geestige naam voor het huis hoek Dr. Dirk Bakkerlaan en Bloemen- daalscheweg (N.O.-zijde) welke zinspeelt op de volgende gebeurtenis. Toen het buitengoed Hartenlust onder den hamer was geweest, rijpte bij drie plaatsgenooten, Kolonel de Visser, Mr. Monnik en Mr. Tideman het plan tot i nde weiden, tennisbaan en bloemisterij beneden, maken van een marktplein om zoomd door kleine winkeltjes en met een muziektent in het midden, alles vanaf den hooger gelegen Bloemendaalsche weg bereikbaar langs een breede monumen tale trap. De plaatselijke architecten de heeren Mulder en van Asdonk maakten daarvoor een aardig ontwerp. Het mocht de goedkeuring van den gemeenteraad niet verwerven als was de medewerking van den heer Gerard van der Vliet eige naar van het buiten „Voorduin" en van het daartegenover gelegen weiland ver kregen. Vooral de Overveensche raadsle den waren er tegen. Zij schijnen te heb ben gevreasd, dat dei Bloemendaalsche heeren, die zij daarin wantrouwden, ei genlijk beoogden, dat „Voorduin" het zoo noodige nieuwe gemeentehuis werd. Vrees dat zeide Thorbecke al, is een slechte raadgever, en achterdocht heeft al me nigeen op een verkeerden weg gebracht. Nu zitten we met de gebroken pijpsteelen. Bloemendaal heeft nog steeds geen ei genlijk centrum. Misschien kan te eeniger tijd op de zgn. „Wei van Wilson" over de Kleverlaan een aardig dorps centrum gesticht worden. De Plantsoen- laan is er te klein voor, al is die buurt vooral in dezen tijd, men ga maar eens zien, mooi en frisch. DE HEER H. HOGENBIRK, WETHOU DER. Velen hebben in den avond van Dins dag 3 September den Heer Hogenbirk met zijn benoeming tot wethouder ge- lukgewenscht. O.i. is deze benoeming ook voor de gemeente Bloemendaal zeer ge lukkig. De heer Hogenbirk is een der wei nige oud-Bloemendalers in den Raad. Hij heeft de wijk Bloemendaal, waar zijn vader de smid, vooral de hoefsmid was, gekend in de bekoorlijkheid die zij had onder Lonbar Petri en Immink. Hij heeft deze romantische wijk in de maalstroom der bouwerij-zwendel en Hartenlustmisè- re bijna zien te gronde gaan en haar ge moderniseerd weer zien opleven tot de tegenwoordige tuinstad. De geschiedenis van een halve eeuw! Zijne technische kennis en ervaring zijn de gemeente reeds vele jaren van dienst geweest van af het oogenblik, dat hü lid was van de raadscommissiën voor de bedrijven en openbare werken. Drie jaar geleden zou hij reeds wethouder zijn geworden en ge steld zijn voor het werk, dat hem aldus paste, ware het niet, dat een der raads leden zijn stem op het laatste oogenblik had omgedraaid. De heer Hogenbirk is een man van rijp verstand, bekende eerlijkheid en begaafd met een groot geduld en met onafhanke- lijkheidsgevoel, eigenschappen die de ge meente in dezen tijd tot groot nut kun nen zijn. DE KONIN^xNNEFEESTEN. Neen, de stemming van andere jaren zat er op het feestterrein in Duin en Daal niet in. Nu werkte het weer wel niet mee, maar toch gelooven we, dat dit niet de eenige oorzaak was. Eerder gelooven we dat er te weinig afwisseling in het programma was. De verschillende nummers (kinderspelen, at tracties, kermisvermakelijkheden) zijn jaren achtereendezelfde. Men weet van tevoren al, dat er een draai- en zweefmo len staat, dat de stellage voor het ton- steken is opgesteld, de gevaarten voor 't hardloopen aanwezig zijn enz. Waarom hierin geen afwisseling gebracht? Waar om niet eens iets origineels. Blijft men op deze wijze doorgaan, dan vreezen we helaas dat het feest-. jziir» .-j-a. Maar ook, we missen een optocht. Is het onmogelijk, om de deelnemende kin- ders en bloc naar het feestterrein te doen gaan, desnoods op versierde fietsen, auto-peds, vliegende Hollanders etc., na een zij het desnoods korte rondgang door de kom van het dorp? Is het niet moge lijk, een bloemen-corso te organiseeren, met medewerking van particulieren en vereenigingen? We meenen, dat een der gelijk corso, een vijftal jaren geleden, toch uitnemend geslaagd is. Kan er b.v. eens geen harddraverij op fietsen voor loopjongens, in deze gemeente werkzaam, gehouden worden? Geen historische ge beurtenis opgevoerd worden (als b.v. de Kroningsfeesten, de belegering van de ruïne van Brederode, door de heeren Martin uit Haarlem geregisseerd)? We geven slechts eenige mogelijkheden aan, ze zijn met andere uit te breiden of kunnen door andere vervangen wor den. Maar dit staaf vast, nieuwe, fris- sche ideeën kunnen slechts de feesten nieuw leven inblazen, met alle respect overigens voor de commissie, wie het aan ijver niet ontbreekt. De gewoonte getrouw werd het feest geopend door onzen burgemeester, die 't tragisch verscheiden van koningin Astrid herdacht. En prompt werd hij op het gestoelte gevolgd door Mr. F. J. D. Theijsse, die op de hem eigen wijze, een geestige toe spraak hield waarna het spel begon, in de morgenuren afgewerkt door malsche regenbuitjes, die bij wijlen het terrein ontvolkten. Gelukkig klaarde in den mid dag het weer op, zoodat een verdere sauve qui peut niet meer voorkwam. Om half acht zong Bloemendaalsch christelijk gemengd koor onder P. Halse- ma in de muziektent in het Bloemen daalsche Bosch. Jammer voor het uit stekend gemengde koortje, dat de be langstelling matig was. (Waarom hoor den we het Wilhelmus niet?) Na de zanguitvoering spoedden we ons weer naar het feestterrein, waar de film voorstelling belangstelling trok, zeer ten nadeele der standhouders, die na een in gediend protest succes hadden. Ontijdig werd de film-vertooning afgebroken. Dan maar weer naar de spullen en kramen tot half elf, op welk tijdstip men een goede plaats zocht voor het vuur werk, dat uitnemend slaagde. Ten slotte moet ons nog deze opmer king van het hart: het is opvallend, hoe weinig de betere stand acte de presence gaf. Koninginnefeest is een volksfeest. Volk hier niet in de beteekenis van de lagere standen, maar voor de gemeen schap in al haar geledingen. De uitslagen der kinderspelen zijn: A. Hardloopen met hindernissen: 1. Adr. Wigman; 2. Rinus Kaandorf; 3. Henk Kroon. Adviseeren ook voor een kieine verandering in een van uw ka mers. Resultaat beter prijs niet hooger. Telefoon 23510 Gevestigd sedert 1920 I lordenstraat 74 - 'leief. 13132 H A A H L E M H. M. DE KONINGIN TERUG. Heden, Vrijdag 6 September, beëindigt H. M. de Koningin haar vacantie, die, zooals men weet, te St. Fillans in Schot land werd doorgebracht. Met vreugde zal ons land de Koningin na haar verblijf in den vreemde begroe ten. Moge Zij in deze vacantie nieuwe krachten hebben ontvangen tot het vol brengen van de zoo uiterst zware taak, die op haar schouders rust en waaraan de komende tijden niet onwaarschijnlijk nieuwe eischen zullen stellen. Wij mogen ons dan al gelukkig .Prjizqn. gfSB&mLie sche toestanden moeten ons Staatshoofd menigmaal van groote zorgen hebben vervuld. Moge Koningin Wilheimina tot ons wederkeeren, versterkt na haar bui- tenlandsch verblijf om den arbeid op te vatten, die Nederland immer ten voor- deele heeft gesterkt. B. Pensteken: 1. Dolly Cassée; 2. J. Opdam; 3. D. Kraetzer. C. Karretje rijden: 1 Annie van Item; 2. Reina Lolkus; 3. Trini Vlaanderen. D. Ringsteken op rijwielen: 1. Trudi Cornelissen; 2. Annie Bogaardt; 3. Ma- rietje van den Bunt. I'ensteken: 1. H. Greuter; 2 K. Bagger man; 3. B. Niehorster; 4 R. Wildscnut; 5 A. Grootegoed; 6. J. v. Roode; 7. T. Zwarteveen. Zakloopen: 1 A. Hoolhorst; 2 G. Dui- veman; 3 R. Huizer; 4 A. v. d. Linden; 5 G. Droog; 6 G. v. d. Heiden; 7 H. v. Riessen; 8 R. Kaandorp; 9 P. Beere; 10 J. Middendorp. Tonslteken: 1 p. Tuilenaar; 2 P. dc Ruiter; 3 H. Bandsma; 4 Jan Bersee; 5 An. Bersee; 6 Ben Bolsebroek (verlie zersronde) Tonloopen (meisjes)1 Annie Schoorl; 2 Tonia Rutte; 3 Willy Graafstal; 4 Ma- rietje van Item; 5 Marietje Vader; 6 Hennnie v. d. Bunt; 7 Leyda Veenstra; 8 Bobbie Veenstra. Tonloopen (jongens) I Anton Mudde; 2 Theo Brandsma; 3 Pauw Koopman; 4 Ben v. Gülick; 5 Jan v. Tellingen; 6 Cees v. d. Brink; 7 Wim Niehorster; 8 Piet Zalm. TERUG VAN DE REIS. De Directeur van het P.E.N, en P.W.N. de heer J. van öldenborgh, is van zijn buitenlandsche reis, die hij gedurende 'n 6 maandschen verloftijd maakte, terugge" keerd. Hij heeft bereids zijn werkzaam heden hervat. UIT HET POLITIE-RAPPORT. Aangehouden werd een man, die ver schillende kleine diefstallen heeft ge pleegd, waaronder eenige ten nadeele van de gemeente Bloemendaal, waarbij hij eenigen tijd te werk werd gesteld. Voor een perceel aan den Jozef Israels- weg werd een heerenrijwiel onbeheerd gelaten. Toen de eigenaar terug kwam was zijn fietsfoetsie.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 1