A. G. G. Hl. GIORGIS Zn. RifflMr. 18'm Haarlem inzak-DaaimacHine 185 4. vanaf f 1.95 Losse Blaadjes Blij geluid! - Primus jeans on fijn getailleerd Gemeenteraad. Mag. „DE HUISVLIJT Creche en Avondschool Schoorsteenvegers TELEFOON 11310 Jan Geijlvoet Jr. Predikbeurten Uit den aard der zaak is het niet doen lijk een ook maar beseheiden overzicht te geven van de meer dan 300 foto's waar van de voorstellingen varieeren van een zonsopgang in China, een teer stemmink- je met sterk decoratieve opvattingen, tot het portret van den Negus van Abessinië. Veel beter doet men, even een trein naar Amsterdam te pakken en een uurtje te bestemmen voor dez^ tentoonstelling, die een oord voor den stillen genieter is. Tot 29 dezer blijft de tentoonstelling geopend. KENNEMER LYCEUM, BLOEMEND AAL Woensdag j.l. is aan genoodigden gele genheid gegeven, het nieuw gestichte bij gebouw van het Kennemer Lyceum in oogenschouw te komen nemen. Aan deze bezichtiging ging vooraf een samenkomst in de aula in welke samenkomst de rec tor van het Lyceum, Dr. A. de Vletter, een uiteenzetting gaf van de beginselen en beweegredenen die tot de inrichting der nieuwe afdeelingen van de school en de verbeterde huisvesting aanleiding hebben gegeven. Deze bijeenkomst wer' opgeluisterd door het bezoek van Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Op Zondag 22 September zal Monseig neur Dr. A. G. Vreede onze Gemeente be zoeken. Des ochtends om half elf zal door Z. Hoogeerw. een Hoogmis opgedragen en lagere wijdingen gegeven worden in de St. Raphaëlskerk, Popellaan, Kinheim- park, Bloemendaal. RIJKSTUINBOUW SCHOOL. Voor het toelatingsexamen tot de Rijkstuinbouwschool voor de bloembol lenteelt te Lisse is o.m. geslaagd onze plaatsgenoot L. P. Roozen te Overveen. AGENDA. Luxor Sound Theater: ..Helden van on zen tijd". Rembrandt Theater: „Bal in Savoy". Cinema Palace: „Dertig jaar Wereldge- gebeuren". Frans Hals Theater: ,,ln naam des Ko- nings". INGEKOMEN PERSONEN. Wed. S. van ZantenCool, Oranje Nas- saulaan 136, Overveen; A. Deggeler, Kinheimplein 1, Bloemendaal; J. M. Kühbauch, Bloemendaalscheweg 48, BI. daal; R. G. van den Berg, Hartenlust- laan 12, Bloemendaal; H. R. van Taalin gen, Van Lennepweg 4, Aerdenhout; •**Wèd:- A. M.^Brugmaii^^vair ~Osr E4oerrten' daalscheweg 287, Overveen; L. A. C. A. Koenders, Bloemendaalschew. 190, Over veen; N. van Geijn, Adr. Stoopplein 18, Overveen. Rembrandt-tenitoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, op Woensdag avond, 25 September a.s. burgerlijke stand. Bevallen: P. C. HofiusReinke d. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: J. I. Jansen en C. M. E. Voogt; W. N. Grandiek en H. J. van der Lans. Overleden: A. Slotemaker, 75 jaar; W. Polman, 57 jaar, echitgenoote van J. b. Schreur. BRANDJE. Dinsdagavond, toen de zuid-wester storm over Bloemendaal gierde, werd brand gemeld in het perceel Bloemen daalscheweg 104, waarin de banketbak kerij van den heer de Graaf gevestigd is. Gelukkig was het een onbeteekenend brandje, dat reeds was geblscht toen de motorspuit arriveerde. Deze behoefde dan ook geen dienst te doen. Ongetwijfeld zouden onze vrijwilligers voor een zware taak gestaan hebben, als het meenes was geweest onder derge lijke, voor brand, zoo gunstige weersom standigheden. Uit twee tuinen te Aerdenhout is een partijtje aardappelen gjestolen. In de eene tuin waren de veldvruchten reeds gekuild, uit de andere tuin zijn zij ge rooid. Een 21-jarig meisje dat bij familie te Amsterdam vertoefde is Zaterdag van daar in overspannen toestand weggegaan. Bij haar familie te Aerdenhout was zij Zondag niet gearriveerd, er extra politie bericht werd van haar verdwijning ken nis gegeven. VRUZ. DEM. BOND. Gisteravond had een ledenvergadering plaats van de afdeeling Bloemendaal van den Vrijz. D,em. Bond. Tot voorzitter werd gekozen den heer Dalmeijer, die zijn benoeming in beraad hield. Als penning meester werd herkozen de heer A. Cassee.. Verder werden behandeld verschillende voorstellen voor de a.s. in Arnhem te houden Algemeene Vergadering. «•.-.■•"Aas Op de Zandvoortschelaan zaagden gemeentewerklieden een boomtak af. De vereischte veiligheidsmaatregelen waren reeds getroffen toen een windvlaag de tak plotseling af deed knappen en op een juist passeerende taxi terecht deed ko men. Het dak van de taxi werd licht be schadigd. BLOEMENDAAL'S TOONEEL. Niettegenstaande de minder gunstige tijdsomstandigheden hoopt ook dezen winter Bloemendaal's Tooneel zijn repe tities voort te zetten. Als regisseur is wederom geëngageerd de heer van der Schaaf. Naast enkele andere stukken wordt in studie genomen „Hugo Eikenheuvel". DE STORM. De zware zuid-wester storm die Dins dag over ons land woedde, heeft ook in onze gemeente zijn sporen achtergelaten. Zware boomtakken werden afgerukt), maar ook boomen sneuvelden, o.a. een op de Elswoutslaan en een bij de vijver Duin en Daal. Een tak van een boom staande aan den Zandvoortsche weg ter hoogte van de kweekerij der firma van Empelen en van Dijk, kwam terecht op de draden van het bovengrondsche lichtneit. Ze bra ken af en belandden op den grasberm en het voetpad. De politie zette dit gevaar lijke gedeelte af, tot personeel van het P.E.N. de draden stroomloos had ge maakt. Een andere tak kwam terecht op het hét van de electrische tram Haarlem- Zandvoort. Voordat personeel der ge meente en der Noord-Zuidf-Hollandsche dit euvel hersteld waren, duurde het an derhalf uur, in welk tijdsverloop de dienst gestagneerd was. excursie. Onder leiding van den Rembrandt-ken- ner bij uitnemendheid, Dr. J. C. van Dijk, zal een excursie plaats hebben naar de FEESTAVOND. Bloemendaalsch Christelijk Gemengd Koor, dir. P. Halsema, houdt op Maan dag 23 September a.s. een propaganda- feestavond. Daar in deze sombere tijd een vroolijke avond welkom is, rekent het be stuur op een volle zaal. De toegang is vrij terwijl nieuwe leden altijd welkom zijn. De repetities worden gehouden op Maandag van 8—10 uur. LEZING Ds. J. C. VAN DIJK OVER REMBRANDT. Woensdagavond hield Ds. J. C. van Dijk in het jeugdhuis voor een goed be zette zaal een lezing over Rembrandt in verband met de RembrandE-tbntoonstel- ling, welke ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van het Rijksmuseum in dat gebouw gehouden wordt. Ds. van Dijk was door den heer Dank baar gevraagd iets over Rembrandt te vertellen, naar aanleiding van de spreek beurt, welke hij over dit onderwerp voor de radio vervuld had. De bedoeling is, een inleiding te geven voor een te organisee- ren excursie op a.s. Woensdagavond naar de"'tentoonstelling, welke onder leiding van den Heer van Dijk, bij voldoende deelname zal plaats vinden. Spreker begon te vertellen over het Rijksmuseum. Ons land is feitelijk mis deeld met monumentale bouwsels zooals het Rijksmuseum er een is. Deze schep ping van Cuypers is massaal en grootsch, zij is meer dan een Amsjterdamsch bouw werk, zij is misschien 't eenige gebouw, dat de Rijksgedachte verstoffelijkt. Een bouwwerk moet niet alleen dienen het moet ook eigenwaarde hebben. Tot de schilderkunst komende, zeide inleider, dat alle uitdrukking van schoon heid is een uitdrukking van verlangen. In den diepsten zin is dit het eene groote verlangen; de aanschouwing der heerlijk heid. Daarvoor heeft de godsdienst, ook alle kunst een eigen taal. Niet zelden is de kunst juist hét dui delijkst te zien of te hooren, dat, waar over we gaarne een pijnlijk stilzwijgen zouden willen bewaren. In de inleiding tot de catalogus der Rembrandttentoon- telling wordt gezegd: Evenmin als me, Shakespeare is iemand met Rembrandt volkomen op zijn gemak. Rembrandt ver vult ons met bewondering, hij slaat ons mejt geweld; zijn groote kunst maakt ons stil. Schilderen is vertellen, een spe len met lijn en kleur en licht. Dit heeft Rembrandt verstaan en gedaan. In zijn kunst heeft hij zijn vreugde, zijn smart, zijn vertrouwen en zijn een voud uitgesproken. Is dit misschien iets van heit geheim, dat Rembrandt's kunst ons nader staat dan die der Italiaansche school. Een verloren, zoon is ons vertrouwder dan een aartsengel of een cherubijntje. Rembrandt's kunst raakt diepten van het leven en vervult ons met eerbied, die het menschlijk vertrouwen niet uitsluit. De groote beteekenis van Rembrandit is, dat wij hem als mensch verstaan kunnen. Als schilder kan hij ons helpen genezen van den waan, van het geluk van een voorspoedig leven. Daarom ontroert hij ons zoo diep, en dwingt ons tot luisteren, want waarachtig zien is luisteren. Na de pauze werden een 17-tal licht beelden vertoond van tentoongestelde schilderstukken, waarbij Ds van Dijk een verklarend of aanvullend woord sprak. Zij, die van de excursie willen profi- teeren kunnen zich opgeven bij de con cierge van het Jeugdhuis aan de Don kere Laan. De totale kosten - bedragen f 1,25. DE BOOM AAN DEN BLOEMENDAAL- SCHEN WEG. Op. 12 September had zich voor den kantonrechter te Haarlem te verantwoorden een garagehouder uijt Bloemendaal, omdat hij een boom, die van gemeentewege in de onmiddellijke nabijheid van zijn benzinepomp was ge plaatst, had verwijderd. De garagfchoudeb betoogde! uitvoerig hoe de boom, die waarschijnlijk zeer schoon was uit een oogpunt van plant soen tevens de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, gelijk dart in Bloemen daal wel meer het geval is. Op Prinsjesdag, op Prinsjesdag Dan gaan er velen naar Den Haag, Want wat daar op die dag gebeurt Dat zien ze bijster graag! Dan wordt de Staten-Generaal Geopend met veel pracht en praal; De fraaiste uniformen Trotseeren dan de stormen; Dan schittert daar de eerewacht, Dan speelt de stafmuzielc - Zoo iets is een attractie voor 't Bewonderend publiek. Op Prinsjesdag, op Prinsjesdag Dan staan er velen in de rij De mooie gouden sprookjeskoets Komt zoo meteen voorbij! Daar zitten de Vorstinnen in - Men groet Prinses en Koningin; Er jubelen talloos velen; Er klinkt uit duizend kelen Een hulde, die spontaan geuit Tot in de koets weerklinkt. Het is een fors en blij geluid Dat heel Den Haag doordringt! Maar op de dag na Prinsjesdag Dan is men niet zoo juichend1 meer; De poëzie is dan voorbij, Thans keert het proza weer. De millioenennota doet De vreugde wijken uit 't gemoed; Men schrikt van die getallen, Die aan geen mensch bevallin; Belasting hoog, verdienste slecht, Dat ziet er hoop'loos uit. 'k Heb, toen il: 't las, wel wat gezegd, Maar 't was géén blij geluid! XANDER. h e n s e n Het gebeurde n.l. veelvuldig, dat auto mobilisten, die benzine kwamen laden en daarbij wilden uitstappen hun portier niet konden openkrijgen ten gevolge van de boom en dan stapten ze aan de straat zijde uit, en dart leverde groot gevaar op. Zoowel vóór als na het planten van den boom had de garagehouder zich in verbinding gesteld met de betrokken au toriteiten, tot den bungemeester toej, maar nergens had hij succes. Toen echter in Juli een automobilist, die weer aan de straatzijde was uitge stapt bijna gegrepen was door een voor bijrijdende auto, meende de garagehou der, dat hij deze toestand niet langer mocht laten bestaan. Hij heeft toen een schop gehaald, en de boom uitgegraven. Daarop heeft hij het gemeentebestuur van zijn daad op de hoogte gesteld. Nog schilderde de garagehouder hoe hij na dien weer een onderhoud had gehad met den burgemeester, die zeide, dat de boom opnieuw geplaatst zou worden, dat hij 'n boete van f 3000.zou krijgen en toen de garagehouder hem de zaak nog eens wilde uitleggen, zonder groeten was door- geloopen. De ambtenaar O.M. zeide dat hij het feit, niet van het niet-groeten, maar van den boom, zeer ernstig vond en eischte f 25.00 boete. De verdediger meende, dat de garage houder door omstandigheden tot zijn daad gedrongen was en vroeg ontslag van rechtsvervolging op grond van over macht. De kantonrechter achtte de overmacht niet aanwezig en veroordeelde tot f 15. boete. Het is overigens te hopen, dat de af deeling Plantsoenen in overleg met de Politie er toe zal besluiten niet weer een boom op dezelfde plek neer te zetten. Wanneer hij slechts een paar meter verderop wordt geplaatst zijn alle bezwa ren ondervangen en het stadsbeeld zal er niet onder lijden. (Verkort verslag). De Raad kwam gisterenmiddag in open bare vergadering bijeen onder presidium van den burgemeester Jhr. Mr. C. JJ. A. den Tex. Bij de opening der vergadering spreekt de voorzitter ter nagedachtenis aan wij len Ir. A, Stoop, als volgt: Het is mij een behoefte in deze verga dering het overlijden van een ingezetene te herdenken aan wien de gemeente Bloemendaal veel verschuldigd is. En wanneer ik dan spreek van de gemeente Bloemendaal dan bedoel ik daarmede niet zoozeer het staatsrechterlijk orga nisme maar de gemeenschap van leven den en dooden op den Bloemendaalschen grond. In de jaren, dat Ir .A. Stoop in Bloe mendaal heeft gewoond heeft hij de tra ditie der oude patricisiërs-gedachten hoog gehouden; de traditie van de stad hunner inwoning te sieren door werken van liefdadigheid. Hij heeft dat gedaan met het ruime gebaar van den Grand-selgneur, maar tevens met de bescheidenheid van een zeer eenvoudig man. In één opzicht is hij echter van de tra ditie afgeweken. Immers de gestichten en hofjes, waarmede de regenten oer vorige eeuwen hunne naastenliefde toonden, waren gebouwen, bestemd tot onderdak f'oor menschen die het einde van hun leven naderden of die het leven kreupel had geslagen. Maar de zorg van Ir. Stoop ging vooral uit naar degenen, die stonden aan het begin van hun leven. De Lagere School in Duin en Daal is door zijn literaliteit tot stand gekomen, lang voordat de gemeentekassen door de wet werden opengesteld voor elk school bestuur, dat daaruit zoude willen putten. Het Kennemer Lyceum is gebouwd; op grond, die zijn gift was en ten slotte is het monumentale Stoop's Bad niet alleen dooi hem gesticht, maar ook in de moei lijke jaren zijn de lasten door hem gedra gen. Er steekt in den trots een diepe zin. Immers hierin is niet alleen de noodige aandacht besteed aan de studie, maar ook aan de sport en duidelijk is het stre ven te zien, te komen tot die harmonische ontwikkeling van lichaam en geest, die leen evenwichtig man maakt. Even op merkelijk als de wijze, waarop hij gaf, is de zorg, die hij, zelfs op hoogier leeftijd gekomen, nog aan zijn scheppingen wijd de. De voortvarendheid, waarmede deze bijna tachtigjarige zijn schouders zette onder den bouw van het openlucht bad, heeft de bewondering gewekt van diege nen, die betrokken waren bij de totstand koming van dit werk. Zoo heeft zijn zorg de Bloemencaalsche jeugd omringd en het is bij zijn heengaan een vertroostende gedachte, dat wanneer in de fleurige lokalen van Wilson's school de kleine kinderen al spelende leeren werken en op de schoolbanken van het Kennemer Lyceum de rijpere jeugd zijn intrede doet in de gedachtenwereld der klassieken en der moderne techniek, wanneer in Stoop's bad over het zonnige watervlak het gelach van de gelukkige jeugd weerklinkt, dat dat alles mogelijk is gemaakt door de toegewijde zorg van iemand, die reeds een arbeidzaam leven achter zich had, maar die tot het einde van zijn dagen zijn scheppenden arbeid niet moede werd. Hij_ ruste in vrede. Punt 1. Ingekomen stukken. O.m. is ingekomen een mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat hij en den Min. van Financiën geen (termen aanwezig achten om Bloemendaal in de 3e klasse der personeele belasting te plaatsen. Punt2. Arbeidsbemiddeling. Tot voorzitter der commissie van Toe zicht op de Arbeidsbemiddeling (vac. Bornwater) wordt benoemd de heer Ho- genbirk. Punt 3. Georganiseerd Overleg. Benoemd worden tot leden van het Ge organiseerd Overleg de heeren Quarles v. Ufford, Rohling en Cassae en tot plaats vervangende leden defiueeren Enschedé, Schulzen en Bierens de Haan. Punt 4. Gemeenterekening. Vastgesteld wordt de gemeenterekening 1934 c.a. (voorloopig) Punt 5. Suppletoire begrooting. Voorloopig wordt vastgesteld een 5e suppletoire begrooting 1935. Punt 6. Wijziging contract. Goedgekeurd wordt een wijziging in het straatverlichtingscontracc met het P.E.N. De heer Quarles verzoekt in „en vol gende vergadering opgave te mogen ont vangen van de bezuiniging, die door deze wijziging wordt verkregen. Punt 7. Radiodistributie. B. en W. stellen voor, een wijziging te brengen in het besluit van 16 Mei tot verleening van vergunning van radiodis tributie in Vogelenzang aan C. A. Bouw meester c.a. Goedgekeurd. Punt 8. Bebouwingsvoorschriften. B. en W. deelen mede, dat zij het amendement Quarles, strekkende tot het verleenen van dispensatie der bebou- wingsvoorschriften opdat groote, thans leegstaande villa's voor boven- en bene denwoning ingericht kunnen worden, niet kunnen overnemen. Uit de discussie blijkt dat B. en W. geen bezwaar maken, door verbouw grootere villa's geschikt te ma ken voor tweegezinswoning, dus door ver ticale verdeeling. Wethouder Prinsenberg waarschuw}) met klem tegen het binnenhalen van bo ven- en benedenwoningen. Men noemt dit nu wel .flatwoningen", maar ook on der deze benaming acht spreker horizon taal verdeelde1 woningen, djie passen In het stadsbeeld, niet in leen gemeente als Bloemendaal op haar plaats. De heer Quarles trekt dan zijn amen dement in. Punt 9. Ontheffingen. Aan een aantal personen womt onthef fing verleend dan w'el geweigerd van de bebouwingsvoorschriften. Punt 10. Jaarwedde. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling (die heer A. Docter) te bepalen op f 500.en deze wedde in mindering te brengen op het loon van den betrokkene als klerk aan de afd. Publieke Werken. Het Rijk vergoedt de gemeente 4/10 van deze wedde. Punt 11. Overname van grond. B. en W. stellen voor, van den heer RECTIFICATIE SCHAGCHELSTR. 46 - ZAANENSTR. 54 Extra aanbieding voor JASSEN SCHORTEN MUTSEN le klas merk, voor- en achterui- werkend, gloednieuw. Levenslant ge garantie en 5 jaar service. Haarlem, Doelstraat 35. Opge richt 1902. Tel. 13538. Reparatie met 1 jaar garantie. ZONDAG 22 SEPTEMBER. BLOEMENDAAL. Nederl. Hervormde Kerk. 10 uur voorm. Prof. Dr. A. H. de Hartog, Hoogleeraar te Amsterdam. Gereformeerde Kerk. 10 uur voorm. Ds. J. C. Brussaard. 5 uur nam. Dezelfde. Nederl. Protestantenbond. 10.30 uur voorm. Ds. N. Zwiep, Enschedé. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan - Kinheimpark. Zondag 22 September 10.30 uur voorm. Hoogmis, opgedragen door Mgr. Dr. A. G. Vreede; Toediening van lagere wijdingen. Donderdag 26 September, 7.25 uur voorm. Gesproken H. Mis. Zaterdag 28 September, 7.25 uur voorm. Gesproken H. Mis. OVERVEEN. Nederl. Hervormde Kerk. 10 uur voorm. de heer K. Koopman. AERDENHOUT. Vereeniging Religieuze Kring. 10.30 uur voorm. Ds. J. P. C, Poldervaart, Ned. Herv. Pred. te Naarden. SANTPOORT. Nederl." Herv. Kerk. 10 uur voorm. Prof. Dr. G. A. van den Berg van Eysinga. Blinde bede laars" (Mk. 10, vs. 46 b). Geref. Kerk in Hersteld Verband. Gebouw Bethel, Wüstelaan, Santpoort. 10 uur voorm. Ds. E. L. Smeelik. Nederl. Hervormde Evangelisatie. 10 uur voorm. L. Bijvanck, Amersfoort. HAARLEM. Gereformeer Kerk (H.V.) Groote zaal „lauwe Kruis" Oude Groenmarkt 20. 10 uur voorm. Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, Eglise Wallonne. Dimanche 22 Septembre. 9.h: 30 Service. 10 h: 30 Service et Sermon. 11 h: 15 Ste Cène. 3e coll. pour l'Eglise. 11 h: 45 Service des Enfants. Pasteur F. Ch. Krafft. College tot Verbreiding van Spiritistische beginselen. 10.30 uur voorm. Wijdingsmorgen. Spre ker de heer Nieukerke (inspiratie medium) J. M. Hondius gratis over te nemen een strook grond langs de Karmelweg. Goedgekeurd. Punt 12. Monumenftjenverordening. B. en W. stellen een wijziging voor van de Monumentenverordening. Goedgekeurd. Bij de verdere behandeling der inge komen stukken w.erd besloten, aan de Kroon te verzoeken, het besluit van Ged. Staten, om het salaris der Wethouders te bepalen op f 1500.- te vernietigen. Voorts werd een verzoek van B. en W. om ont heffing dier bebouwingsvoorschriften ten behoeve van den bouw van een clubhuis voor d;e Bloemendaalsche Hockyclub ver worpen, daar de Raad de plaats, die B. en W. beoogden, minder passend achtte. Na de rondvraag ging de Raad in ge heime zitting. BRAND IN BLOEMENDAAL. Gisteravond omstreeks 9.30 uur is brand uitgebroken in perceel Bloemendaalsche weg 104. waarin de banketbakker de Graaf zijn bedrijf uitoefent. De brand werd ontdekt door den commandant van den brandweer, de heer Meeuwig, die te genover het betrokken perceel woont. De brand woedde op de zolderverdie ping en liet zich vrij ernstig aanzien. In korten tijd sloegen de vlammen uit het dak en de sterke wind deed de vonken rondvliegen. De vrijwillige brandweer was spoedig ter plaatse en gaf met 2 motorspuiten uit 10 stralen water. Na een half uur van hard w.erken, was de brand bedwongen en bleef beperkt tot de zolderverdieping. De beide andere verdiepingen kregen groote waterschade. De familie de Graaf bleek afwezig. Verzekering dekt de scha de. De burgemeester en de commissaris van politie waren op het terrein van den brand aanwezig.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 2