M.coöp.Diiierller. l E. I. Ill üUK Ingezonden Binnen de Grenzen Buiten de Grenzen Wetenschap Kunst Allerlei VROUWEN WILLEN KEIZERIN VAN ABESSINIë ANTWOORDEN. Ondergeteekenden roepen alle vrouwen en moeders in Nederland op om als ant woord op het verzoek van de Keizerin van Abessinië: „aan alle vrouwen op de wereld om zich in gebed voor vrede te vereenigen", op nader te bepalen dag en uur allen bijeen te komen, ons niet sto rende aan spot, hoon, verdachtmaking en onverschilligheid. Ieder in eigen kerk, vereenigingsgebouw, vergaderzaal of huis, teneinde daar in allen eenvoud! zich in gebed te vereenigen, zich te concentree- ren of te bezinnen, ter bevordering van den vrede. Opdat gezamenlijk onze ge dachten en gebeden uitgezonden worden, zoodoende elkander helpende en steunen de. Organisaties en ieder, die aan de tot standkoming wil medewerken, riehte zich zonder uitstel tot de eerste ondergetee- kende. Nadere berichten omtrent dag en uur worden spoedig bekend gemaakt. Vrou wen en Moeders, bedenkt, dat het mede ons aller schuld zal zijn, indien de ver schrikking van den oorlog wederom over ons en onze kinderen komt. Mevr. E. J. MioléeRiem Vis, Haarlem, Garenkokerskade 31r. Mevr. N. DyserinckVan Gilse van der Pais, Aerdenhout. Mevr. Ir. M. Waardenburg' Lindeyer, Haarlem. MILLIOENENNOTA. Dinsdagavond heeft een spreker voor de Avro-microfoon ons een en ander toe vertrouwd aangaande Minister Oud's millioenennota. Spreker begön dezen ac tieven Minister lof toe te zwaaien voor den noesten arbeid dien hij in deze weer eens verricht heeft, en elk rechtgeaard Nederlander wien het werkelijk belang van zijn land ter harte gaat, zal gaarne daarmee instemmen. In deze geldt ook weer het bekende Fransche spreekwoord: la critique est aisée mais l'art est diffi cile. Zooals we in deze moeilijke tijden kon den verwachten, geeft de millioenennota een droevig beeld van 's Rijks middelen. Het begrootingstekort is maar eventjes opgeloopen tot de respectabele som van 190 millioen, als t' nog niet meer wordt.. Wij zijn dan allereerst te wachten een wetsontwerp beoogende de herziening der salarisregeling voor jeugdige beamb ten, onderwijzers en werklieden. Met alle waardeering voor de offers welke de on derwijskrachten zich reeds getroost heb ben zonder in hun ijver voor het mooie werk te verflauwen, dwingt de noodtoe stand tot een verdere salarisvermindering zij het dan ook slechts van jeugdige krachten. zegelrechtén alsmede de dividenten en tantièmebelasting. De toezegging der Regeering onze reeds zwaar drukkende lasten niet verder te verzwaren, kan zij ook niet geheel hou den. Er wordt een verhooging in uitzicht gesteld en wel met 20 opcenten van de omzetbelasting, de successierechten, de Verhooging van de omzetbelasting zal helaas den levensstandaard weer eeniga- zins verhoogen, de overige posten liggen op 't aanbeeld, waarop reeds meer is ge hamerd. In deze zal Min. Oud dunkt ons wel op den steun der Sociaal Democra ten kunnen rekenen. Verder bestaat het plan de salaris en loonschalen met eenjarige periodieke verhoogingen te wijzigen in een tweejari ge periodieke verhooging maar dan en dit is de troost, met het dubbele bedrag. Ten slotte de verrassende mededeeling dat zij die een plezierreisje in het buiten land gaan maken, eerst een klein offer aan den Ned. Staat zullen moeten bren gen. Een der groote bladen kwam dezer dagen met de verrassende mededeeling dat er dit jaar ca. 50 millioen buiten de grenzen is besteed. Gezien den treurigen toestand van onze finantiën en de kwij nende hotel- en restauratiebedrijven lijkt een dergelijke cyns niet onbilliijk, maar dan dienen de lasten der hotelliers e.d. ook te worden verminderd, opdat 't ver blijf hier te lande niet dermate duur wordt, dat de landgenooten uit dien hoof de over de grenzen worden gedreven. Op deze wijze hoopt Min. Oud het evenwicht in onze begrooting, althans voor het jaar 1936 te herstellen. Wij wenschen Z. Exc. toe, dat hij in dezen niet op al te grooten tegenstand in de Kamer zal stuiten. Dat de wetsontwer pen er vlot door zullen gaan, meenen wij te moeten betwijfelen. DUITSCHE RIJKSDAG. Op Zondag 15 September, den „Rijks partijdag voor de vrijheid", is voor het eerst te Neurenberg een zitting van den Rijksdag gehouden, waardóór men gebro ken heeft met de traditie om den Rijks dag in Berlijn bijeen te roepen. Op dien merkwaardigen Rijksdag zijn enkele be sluiten genomen die weliswaar niet on verwacht komen, doch een duidtelijk beeld geven van de macht der tegenwoordige regeering. Ten eerste wordt de oude zwar|-wib- roode vlag afgeschaft om plaats te ma ken voor de wel in Duitschland maar blijkbaar niet in alle landen gewaardeer de Hakenkruisvlag. Dit zal dus in de toekomst de Rijksvlag zijn. Door een tweede besluit worden de Duitsche Burgers in twee klassen verdeeld n.l. in Rijksburgers, die zoowel rechten als plichten zullen hebben. Dit wordt neergelegd in 'n Rijksburgerarief. De an dere klasse die wel plichten doch geen rechten zal kennen, dus eigenlijk slechts geduld wordt, bestaat uit Joden in een adem genoemd met misdadigers Staats- vijandige elementen en menschen' die kennelijk niet sympathiseeren met het Naionaal Socialisme, t Ten derde zijn huwelijken tusschen Jo den en Duitschers bij de wet verboden een maatregel die trouwens reeds alge meen werd toegepast. Ook dergelijke in het buitenland gesloten huwelijken wor den in Duitschland onwettig verklaard. Joden mogen geen arische huishoudster hebben .tenzij deze ouder dan 45 jaar is. De Joden mogen geen Duitsche haken kruisvlag uitsteken, wel een eigen dus Joodsche vlag. Tenslotte is nog een zeer belangrijk besluit genomen n.l. dat het reglement van orde buiten weTking wordt gesteld. Dit sluit de absolute huldiging van het „Führersprincip" in. Goed beschouwd heeft de Rijksdag dus feitelijk niets meer te zeggen en bestaat eigenlijk alleen nog maar in naam. Zoo'n zitting is dan ook spoedig afgeloopen; de Voorzitter Göring die met Hitier en Hess op 't podium zit staat op en zegt: de afgevaardigden die voor het voorstel zijn verzoek ik op te staan. En als gehoorzame leerlingen in een klas, rijzen allen op. Het voorstel van den Rijksminister Frick is aangenomen. Het eerste deel van den Rijkspartijdag, zegt Hitler, is hiermede ten einde. Hij heeft weer bewezen dat het Duitsche volk den weg tot disipline en eenheid heeft gevonden. Of allen naar huis gaan met het gevoel dat zij - zooals wij - le ven in een land waar vrijheid geen ijdel'3 klank is, zouden we niet durven beweren. LLOYD GEORGE STAAT ACHTER DE REGEERING. Wanneer de „grand old man" Lloyd George 'n redevoering houdt, dan neemt hij meestal geen blad voor den mond. Vooral de nu in Engeland zitting hebben de Regeering heeft hij vaak scherp aan gevallen, Op het oogenblik is hij vrii wat milder gestemd omdat er niet te hekelen valt, althans nioft ten opzichte van Sir Samuel Hoare den Minister van Buiten- landsche Zaken die te GenÈve 't woord heeft gevoerd inzake de Abbessinische kwestie. Lloyd George heeft in zijn campagne vrede en reconstructie" te Plymouth ge zegd, dat hij de bijeenkomst van 5 op 12 September verschoven had, om de Re geering geen moeilijkheden in den weg te leggen aan den vooravond van de Vol kenbondsvergadering te Genève. Nadat evenwel Sir Samuel Hoare gesproken had bestaat er - zoo zegt Lloyd George - geen enkele reden om langer te wachten Nu kon hij gerust zijn plannen ontvou wen voor de volgende verkiezingen en zijn meening uüten over de rec^voering van Hoare én het optreden van de Brit- sche Regeering. De toestand is bijna even ernstig als in Augustus 1914. Het is van groot belang, dat de naties van Europa beseffen, dat Minister Hoare sprak na mens de geheefc Britsche natie en dat elke partij - zonder uitzondering - de regeering zal steunen, om het convenant van den Volkenbond te handhaven. Lloyd George staat in deze derhalve geheel aan de zijde der Britsche Regee ring. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Professor J. Roojen - Kaapstad. De Kaapsche bladen geven nog enkele bijzonderheden aangaande de benoeming van onzen landgenoot Dr. J. van Roojen tot Professor. Dr. van Roojen was aanvankelijk Ra dioloog aan het New Somerset Hospital en lector in de Radiologie aan de Univer siteit. De stoel voor Radiologie werd gesticht door Sir Joseph Robinson die 9000 voor dit doel beschiktetar stelde. Volgens de Kaa|f)sche bladen Js Prof. van Roojen te ''beschouwen als een der vooraanstaande Radiologen der wereld. Hij verwierf internationale reputatie door zijn techniek bij het toepassen van X-stralen en Radium ter genezing van kanker, en bij het afscheiden van de g's- zonde weefsels, teneinde de aangetaste weefsels met meer succes te kunnen be handelen. Terwijl in 1931 slechts voldoende fond sen aanwezig waren om die kankergeval len te behandelen die direct voor genees lijk werden verklaard sprak Prof. van Roojen de hoop uit dat het binnenkort mogelijk zou zijn 75 van bepaalde kankergevallen door middel van Radium en X-stralen te genezen. Prof. van Roojen promoveerde aan de Universiteit te Amsterdam en stond daarna aan het hoofd van een Hospitaal. Hierna werd hij, het reizen trok hem aan, scheepsdokter en maakte op zijn rei zen speciale studie van tropische ziekten. In 1919 kwam hij te Kaapstad, kreeg spoedig een flinke practijk, maar gaf deze in 1924 op om zich te wijden aan radiologische studiën. Daartoe werd hij opgenomen in den staf van het New So merset Hospital. Prof. van Rooyen bezocht voor zijn studie het Instituut Curie te Parijs, een der meest bekende Radium-instituten der wereld. Prof. van Rooyen zal naast zijn Uni versitair werk nog aan het New Somerset Hospital verbonden blijven. Hij kreeg de mededeeling van zijn benoeming tot Professor toen hij zijn 48en verjaardag vierde. Dit is weer eens een Nederlander in den vreemde op wien wij met recht trotsch mogen zijn. KOOR VAN HET RUSSISCH THEOLO GISCH SEMINARIE IN PARIJS. Het zware lot, dat de Oostersch Ortho doxe Kerk getroffen heeft in haar hoofd- afdeeling, de Russische Kerk, is bij allen bekend. De drukkende vervolging heeft niet alleen de geloovigen in de U.S.S.K. voor zware beproevingen gesteld, ook heeft zij velen verdreven uit hun vader land, die thans een zwerversbestaan lij den in verschillende landen van West- Europa. Dit woord „zwerversbestaan" is nie,j te kras uitgedrukt. Zij zijn geheel aangewezen op de hulp, die zij van hun broeders e» zusters in het Christelijk ge loof ontvangen: zelf bezitten zij abso luut niets, alles hebben zij verloren. Be halve wat niemand kon ontrooven, hun geloof. Dat hebben zij gered, dat trach ten zij ondanks alle tegenspoed te bewa ren, met en voor elkaar. En bij dit alles blijven zij uitzien naar den dag, waarop het God zal behagen hen weer naar het vaderland terug (te voeren: zij leven in de zekerheid, dat dit eens geschieden zal, omdat ook voor het Russische volk het Evangelie van Jezus Christus die eenige redding is. Om aan deze hun roeping te kunnen beantwoorden is in 1920 in Parijs het Russisch Theologisch Seminarie gesticht door den Patriarch Eulogius waar, nu het onmogelijk is, dat in Rusland geestelij ken opgeleid' worden, als eenige plaats ter wereld studenten gevormd worden voor den Evangeliedienst in de Russische' Kerk in de verstrooiing. Op het oogen blik zijn aan dit Seminarie 12 docenten en ongeveer dertig studenten verbonden. Hier werken zij door geschriften voor den geestelijken opbouw der bannelingen komen de draden samen van net werk der „Inwendige Zending". Hun te mid den van het Westerseh Christendom werken zij aan de uitbouw van oe speci fiek Oostersch Orthodoxe Theologie, en trachten op verschillende manieren hun bijdrage te leveren voor 't Oesumenische kerk. Het behoeft wel niet gezegd te worden, da't deze studieinrichting niet bepaald een welvarend bestaan leidt. Een klein cijfer moge dit duidelijk maken: de to- taalonkos(ten van voeding, fclegdlng, etc. van de bovengenoemde 12 docenten en 30 studenten benevens onderhoud van ge bouw enz. zijn 232,300 francs per jaar Is ongeveer 20.000 gulden!! Hoe weinig dit op zichzelf ook moge zijn. het moet uit bijdragen van anderen bijeenge bracht worden. Daarnaast is ook hun an dere hulpwerk, dat geld kost. Om hen te helpen doen zij een beroep op hen, die deelgenoten zijn in hetzelfde geloof. Met hun nood zijn wij bekend; van hun uitdrukking van het Christelijk geloof willen zij getuigen, opdat daar door ook hert „ut omnes unum sint", tot uiting moge komen. Daardoor hopen z?J meer liefde te wekken voor de Oostersch Orthodoxe Kerk. dan vaak het geval is in het Westen, waar men erop neer ziett als achterlijk, of waar, zoo er al belang stelling voor bestaat, dez? allren aeste- 'thisch is. Hiertoe heeft zich onder leiding van 'n beroepszanger M. Iwan Denissov, Pro fessor in het Kerkgezang aan bovenge noemd Seminarie, een klein koor van zes goede zangers uit de studenten gevormd, dat verschillende tournée's door Europa gemaakt heeft. Dit koor hoopl ook in het najaar ons land te kunnen bezoeken voor het geven van een reeks van kerk- concerten om daardoor geld te vrzame- len voor hun Seminarie, voor het werk van de Russische C.S.V. en voor de We reldfederatie, die hen steeds op allerlei manieren steunt en wier werk door de 'tijdsomstandigheden zéér te lijden heeft. In verband hiermee is het niet onge- wenscht eenige nadere gegevens over het koor en hun programma mee te deelen. Zij zingen de oude Russische Kerkelijke muziek. Deze zang is uitsluitend vocaal en gaat terug op de oud-christelijke zang wijzen, die de Russische Kerk van de By- zanitijnsche heeft overgenomen en in aansluiting daaraan op eigen gebied ver dei ontwikkeld. In de 17e eeuw is dit dooi het opkomen van de invloed van de Italiaansche en Duitsche muziek in de kloosters teruggedrongen. Aan het einde der vorige eeuw had in dit opzicht een renaissance plaats, die de oude melodieSn weer in eere herstelde. Onder leiding van M. Denissov werden deze ingestudeerd. Deze zangen sluiten aan bij de liturgie van de Oostersche Kerk. Deze laatste is, zooals ieder weet, geheel verschillend van onze Eeredienst. Door Prof. Zander, die reeds vroeger ons land bezocht en die hdt koor begeleidt op zijn 'reizen, werd deze beteekenis beschreven onder de woorden: Hemel op aarde! De kern van de Oostersche liturgie wordt gevonden in de woorden, die vele malen in de li turgie voorkomen: „Wanneer wij in het huis van Uw glorie staan, is hett als staan wij in den hemel zelf"; dat is geen allegorische taal, maar werkelijk heid. In deze wereld behooren zij door de kerk reeds tot die andere werkelijkheid, die ontsloten is door de Vleesch- wording en het aardsche werk van Christus, Zijn lijden en vooral Zijn opstanding. Dit komt tot uitdrukking in het Dagelijksch officie en vooral in de gang van het kerkelijk jaar. De Ooster sche liturgie is geen passieve contempla tie. het is een werkzaam deelen in het leven, lijden en opstanding van Christus. Door de schoonheid der vormen, die ons vaak zoo bizar schijnt, zoo onevangelisch, „beelden" zij dit af. Dit tracht Prof. Zan der in een korte inleiding voor en tij'- dens de uitvoering te doen gevoelen; dit willen deze gezangen ons „inzingen". In het programma is een keuze gedaan, zoodat men een duidelijk overzicht van den aard van deze liederen en hun be teekenis voor het geloofsleven der kerk ontvangt. Zoo bevat het Psalm 141 uit de Vespers, een Hymne ontleend aan Jes. 8-9, gezongen aan den vooravond van de groote Feesten, Liederen uit de Lijdens- tijd, die leiden naar het hoogtepunt van het leven der Oostersche Kerk, Paschen, waar alles gedragen wordt door de blijde zekerheid, dat Chrisitus is opgestaan en de machten van zonde en verderf heeft overwonnen Voorzoover zij niet aan den Bijbel ontleend zijn, zijn het gezangen van groote theologen der Byzantijnsche kerk, als Joh. Damascenus, Andreas van Creta op Bijbelsche motieven. De accenten zijn anders dan hier in het Westen gelegd worden, de toon, die de muziek maakt, verschilt van de onze, en toch hooren wij hier dezelfde „onna speurlijke rijkdom van Christus" verkon digen. Het koor is klein, maar bleek in staat om in groote kathedralen, als van Can terbury, Ycrk en Gloucester te zingen, zoodat hun stem tot in de verste hoeken duidelijk hcorbaar was, De indruk van hun zang was in Enge land en Zwitserland beide overweldigend. Bij de organisatie van hun eerste Enge1- sche tournée in het vorige jaar bleek, aat vele geestelijken aanvankelijk zeer scep tisch tegenover het plan stonden; zij vreesden, dat er niet al te veel belang stelling voor deze vreemdelingen en hun eeredienst zou bestaan. Deze opvatting is door de uitkomst schitterend weerlegd. Overal waar het koor in de kerken optrad, waren deze vol en meer dan dat. De dienst in Gloucester Cathedral werd door meer dan drieduizend menschen bijge woond en velen moesten teleurgesteld worden. Zoo ging het overal; lang voor dat de diensten aanvingen, stonden ae menschen en queue. Toen bekend werd, dat ook dit jaar het koor weer zou ko men, kwamen al weken van te voren aan vragen binnen. De indruk die het maakte werd aldus door een der leden van de Anglicaansche clerus uitgedrukt: „The singing of the Russian choir has been spiritually uplifting. They worship as they sing, and their devotion and reve'- rence help to -create a spiritual atmos phere which is felt by the whole congre gation". Dit is niet alleen te danken aan het feit, dat de Anglicaansche eeredienst in vele opzichten zooveel nader staat aan de Russische dan de onze. Want ook in Zwitserland, waar het koor tweemaal (1933 en 1934) concerten gaf, was de in druk gelijk. De „Neue Züricher Zeitung" sprak van een „tiefes seelisches Erlebnis". Het blad vestigt er de aandaclit op, hoe groot het verschil is met wat men hier als Russische kerkmuziek der Donkozakken te hooren krijgt: „lm Unterschied zu den bei uns bekannten Aufführungen russi- scher geistlicher Musik durch Kosakken- ehöre schwebt diesem Chore fceme ge- wollte irdische Srhönheit vor" „Diese kleine Schar vertritt einen anderen, ech ten, man möchte sagen traditionellen ïussischen Kirchenstil. Sie verkörpert in ihrem Gesang die erdentrückte, see- lisch verklartte Stimmungsatmosphare des Russischen Gottesdiensces". Deze zelfde toon hoort men in alle berichten. Men was zich daar ook zeer newust van het verschil met eigen kerkmuziek, maar was zeer verheugd te kunnen deelen in ht leven der andere kerk, dat hen op deze manier zoo nabij werd gebracht, in een waarachtig oecumenische geest. Door deze vele en goede berichten, die slechts een enkele greep uit een grootere hoeveelheid vormen aangemoedigd scheen het ons geen al te stoutmoedige gedachte om te hopen, dat een dergelijke reeks van kerkconcerten ook in ons land moge lijk zou zijn. Zoodoende kunnen wij mee werken aan het drieledig doel, dat deze Russen zich gesteld hebben, en kunnen wij met en door deze menschen die om het geloof in Jezus Christus alles hebben verlaten, gesterkt worden in ons allerhei ligst Christelijk geloof. Het koor zal van omstreeks 20 Septem ber tot omstreeks 20 October ons land kunnen bezoeken. Correspondentie over dit bezoek kan men adresseeren aan: Bureau Tn.C.S.V. „Woudschoten" te Zeist. PUZZLE - WEDSTRIJD ZOMERPOSTZEGELS. Het aantal goede oplossingen van het puzzlevraagstuk, dat door het Comité voor de Zomerpostzegels werd uitgeschre ven, is zoo groot, dalt het toch reeds zeer groote aantal prijzen, die ter beschikking van het Comité zijn gesteld, moeten wor den verloot. Deze verloting zal plaats vinden Vrijdag 20 September 1935 te Amsterdam, ten overstaan van Notaris F. W. Ludwig. De Prijswinners ontvangen binnen een week daarna bericht. DE ZORGEN VAN DE MEESTERES IN HET WITTE HUIS. Onlangs heeft de vrouw van den Ameri- kaansche president Roosevelt door de radio gesproken en den toehoorders wat van haar zorgen en haar taak als huisi- vrouw en meesteres van het Witte Huis verteld. De radioluisteraars in d.e Ver- ■eenigde Staten kkregen toen te hooren dat het beroemde „Witte Huis" reeds 117 jaar oud is en dat het in orde houden van de vertrekken een verantwoordelijke en moeilijke taak is. De muren zijn op vele plaatsen afgebrokkeld, zcodat c.e ta pijten bijna voortdurend gerepareerd moeten worden. O'ok licht- en waterlei dingen worden steeds weer onderzocht, en om de twee jaar wordt de voorgevel van het Witte Huis cpnicuv; geverfd. Het zal voor de huisvrouwen een zekere troost zijn, dat ook Mrs. Roosevelt van ratten en muizen heeft te leiden. Want deze plaaggeesten hebben in Het Witte Huis, zooals zijn meesteres vertelt, Ben vroolijk leventje, en men maakt voortdu rend jacht op hen. Pas kort geleden, vei- telde de presidentsvrouw, hebben twee harer vrouwelijke gasten bij het ontbijt voor een goed doorvoede rat de vlucht genomen, en zijn ontsteld van de eerste verdieping naar de tweede geloopen. De strijd tegen het ongedierte wordt in het Witte Huis hardnekkig doorgevoerd, neemt echter veel tijd' en geld in beslag. SLAKKEN ALSLEKKERNIJ. Heel merkwaardig is het feit, dat slak ken door de meeste Romaansche volken als een bijzonder fijne lekkernij worden beschouwd. In Duitschland worden de wijnbergslakken in millioenen stuks gei- teeld en toch staan velen hier, heel be grijpelijk, min of meer afwerend tegen over. In Zuid-Duitschland in den Pfalz zijn vele slakkenkweekerijen en is de uit voer naar Frankrijk en België zeer groot. Wellicht zal men zijn afkeer moeten overwinnen om deze delicatesse naar waarde te schatten, want immers worden door velen groote hoeveelheden mosselen, kreeften, krabben e.a. schaaldieren ver orberd. Waarom dan geen slakken? Op de mosselkweekerijen worden de slakken systematisch geteeld om de beste exemplaren te verkrijgen en hun gewicht bedraagt van 25 tot 30 gram. De grootste Bij' de hebben de varbruikers steeds vrij'en toe gang tot het bedrijf en de magazijnen. Alleen dan heeft U waarborg voor bereiding en kwaliteit. Bestelt dus daar uw maaltijden Levering tegen kostprijs. Prospectus op aanvrage. BAKENESSERGRACHT 27, TEL. 14393 worden regelmatig tusschen he® hooge gras uitgezocht, verzameld en in kisten verzonden. In goede „slakken" jaren voert één kweeker soms 300.000 Kg. uit, terwijl 16 a 17 mooie, dikke exemplaren in één half Kg. gaan. „Hoe bereidt men slakken?" hooren vrij belangstellende lezeressen vragen. Wij zouden hierop willen antwoorden; „in eigen vocht". De slakkenhuizen wor den afgeborsteld, met boter bestreken en in een pan gaargesmoord. Vóór het op dienen, wordt in de opening van het huisje een weinig peterselie gestrooid en de slakken op een schaal gestapeld. Het vocht kan 'n weinig gebonden worden, terwijl men er tevens citroensap bij voegt en apart opdient. De slakken worden met een speciaal vorkje uit de huisjes ge haald. In België en Frankrijk worden zij weer anders bereid. Men overgiet ze met kokend water, haalt ze uit de huisjes, kookt ze en geeft ze met pikante saus. Zigeuners houden zeer van deze lekker nij, doch omhullen de huisj'es één voor één met klei en roosteren ze daarna op een open vuur, waarna de klei bij het ge bruiken voorzichtig wordt losgeklopt. In Nederland worden in Zeeland slak ken gekweekt, de z.g. alikruikjes, aïe eveneens veel aftrek vinden. Fijnproevers beweren, dat de smaak van slakken die van oesters nabij komt. Toch gelooven wij, dat velen er slechts met een „slakkengangetje" toe zullen overgaan deze delicatesse te proeven en te waardeeren! Lood- en Zinkwerker, Gas en Waterleiding, Sanitair Alb. Thijmlaan 31 Telefoon 23592 MEVR. B. SCHADE VAN WESTRUM-HECKMAN Raamv. 1, t/o Stadsschouw burg. Med. Gedipl. voetkun- dige en Pedicure. Antisepti sche en pijnloozei behandel. MEVR. v. PELT—LUCAS Planeetk. Zijlweg 25 b. d. Zijl- brug. Dag. van 10-10 uur. Ook schriftelijk of op foto. Alleen TEEKEN- EN SCHILDERLES door Henk de Vries. Bloemen- daalschestraat 8, „Sinneveld" Santpoort-S t. DUITSCH. In korten tijd spr. lezen en schrijven, door ge dipl. leeraar. Priv. les 50 cent p. les. Opl. alle pract. Ex. Bijw. v. leeri. Br. no. 381, bur. van dit blad. 'n VAKKUNDIGE Permanent Wave, onze specialiteit, f 5. met garantie. Bosvan den Enden. b.h. Postk. Bloemen- daal. Tel. 22386. ENGLISH. Ex. teecher Berlitz, Class les sons 4 pers. f 0.75 pp.. Private lessons f 1.25. Conversation Bloemendaalschew. 125, Tele foon 22004. VIOOL-, piano- en theorie lessen aangeboden door Chris v. d. Glas, Dipl. Amst, Cons, van de Mij. tot bev. der toon-' kunst. Opleiding voor exa mens M.O. en L.O. Billijke cond. Genegen aan huis les te geven. Adres: Kastanje straat 29, Haarlem-Noord. H. G. van RIESSEN, Kleer maker Boschlaan 12. Speciaal keeren, oppersen en repara tie. Oudste adres te Bloemen- daal. ONDERWIJZERES m. akte nutt. handw. en handenarb. b.z.a. voor bijwerken v. leerl. Billijke condities. Br. no. 295, bureau van dit blad. BLOEMENDAAL. Te huur per 1 Nov. moderne halve villa, m. autom. olie- stook centr. verw.; 7 kamers, 5 m. vaste waschtafel en ga rage. Te bevr. bij Adr. Cassée Bloemend, weg 19, Bloemen- daal. DUITSCHE TAAL. Les aan huis te Bloemendaal, ook ste" no f 4.p. m, Br. letter F, boekhandel A. Vernout, Bloe- mendaalscheweg 53.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3