ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Goedkoope Reismarken 29E JAARGANG 25 OTOBER 1935 OPLAAG 5000 EXEMPL. N°4# VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD, VOGELENZANG, HEEMSTEDE, HAARLEM, EN SANTPOORT-STATION POSTREKENING 191387 BUREAU VOOR REDACTIE - ADMINISTRATIE EN ADVERTENTIËN BLOEMENDAALSCHEWEG 42 - BLOEMENDAAL DE TWENTSCHE BANK N.V. BLOEMENDAAL 1 Brokjes Levenswijsheid ■II Verzwegen gedachten. Plaatselijk Nieuws H TER VOORTZETTING VAN HET ADVERTENTIETARIEF: PER REGEL15 CENT CONTRACT SPECIAAL TARIEF KRUIDNOTEN 4 REGELS 35 CENT ELKE REGEL MEER 10 CENT TELEFOON 23453 (9 TOT 6 UUR) B.G.G, 11862, 22177 OF 22576 ABONNEMENT: F 1.00 PER HALF JAAR BIJ VOORUIT BETALING. LOSSE NUMMERS5 CENT BLOEMENDAALSCHEWEG 147 (Nadruk verboden). ,,Als er eenmaal weer oorlog komt, is het eigen schuld van de menschen. Ze praten en denken altijd over oorlog en zoo lokken ze hem uit. Als wij nu met z'n allen eens ophielden, over den oorlog te spreken, en als we de gedachte aan oorlog eens uit ons hoofd zetten, zou alle gevaar zijn verdwenen. Want waar we aan denken, dat gebeurt ook Aldus hoorde ik bij een gesprek over 't oorlogsprobleem iemand opmerken. Er ligt in deze woorden veel waars. Toch dunken ze mij niet in alle opzichten juist. Het is waar: wij kunnen met onze ge dachten bepaalde gebeurtenissen oproe pen. Niet ten onrechte noemt men de ge dachte de moeder van de daad. Het ont werp gaat steeds aan de uitvoering voor af, de wensch aan de vervulling, de angst aan het noodlot. Een voortdurende gedachte krijgt dwin gende kracht. Wie zich steeds een be paalde misdaad voor oogen stelt, vervalt tot die misdaad, zoodra hij daartoe gele genheid krijgt. Onder dergelijke dwang- geachten worden handelingen bedreven, welke overigens niet zijn te verklaren. En zulk een suggestie beperkt zich niet tot het persoonlijk leven, maar openbaart zich ook als massa-verschijnsel. Onder invloed van de openbare mee ning doen en laten wü dingen, in welker beteekenis wij ons verder niet verdiepen. Zoo oefent ook de mode een onweerstaan" baren drang tot navolging op pns uit. En van bepaalde opvattingen zegt men, dat ze in de lucht zitten. Niemand ontkomt er aan en deze tijdgeest" stuwt de ont wikkeling van de geschiedenis der menschheid in de door hem voorgeschre ven richting. Dezen gang van zaken kan men stelsel matig in de hand, werken. Reclame en propaganda suggereeren de massa be paalde voorstellingen en denkbeelden. In dezen zin is het waar, dat men met pra ten en denken over den oorlog dezen kan uitlokken. Maar men kan, door van de zelfde middelen gebruik te maken, even eens den oorlog bestrijden. Er bestaat een vredespropaganda zoo goed als er een oorlogspropaganda bestaat. Maar wat gebeurt er, wanneer men over een bepaald verschijnsel zwijgt? Kan men het daardoor onschadelijk maken? Is „doodzwijgen" een uitdrukking, welke men letterlijk moet opvatten? Suggestie kan veel doen, bijv. ten op zichte van pijn. Als iemand last heeft van kiespijn, zeggen de huisgenooten: „Kom, je moet er nu maar niet meer aan den ken, dan gaat het wel over!" En werke lijk gaat het dan soms over. Maar de pijn komt terug. Men stapt naar den tandarts. Men staat op de stoep ende PÜn is verdwenen, zoodat men besluit, maar niet aan te bellen en naar huis terug te keeren. Maar eenmaal weer thuis, wordt men opnieuw door kiespijn bezocht. Dit komt, omdat de oorzaak van de pijn is gebleven. De onaangename ge waarwordingen, welke een zieke kies wekt kan men door gedachtenkracht tijdelijk uitbannen, de ziekte zélf bant men niet uit. Zelfs wanneer men de pijn met be dwelmende middelen verdooft, gaat de ziekte haar gang. En juist nu zij dit ongemerkt doet, kan zij voor de patiënt noodlottig worden. Het kwaad woekert verder en wordt niet be streden. Wat hier van lichamelijke processen geldt, openbaart zich op dezelfde wijze bij geestelijke en maatschappelijke ge beurtenissen. Men kan onaangename ge waarwordingen als angst, wroeging, twij fel, kwaad geweten onderdrukken door aan iets prettigs te denken. Men kan van nare verschijnselen als ziekte, dood, oor log, onrecht, armoede en misdaad niet willen hooren. Maar doordat men de ooren sluit, verdwijnen zij niet uit de we reld. Evenmin als het roofdier, dat den struisvogel vervolgt, op ziin schreden te rugkeert, alleen omdat zijn prooi den kop in het zand steekt en hem niet wil zien. Verdoofde pijnen doen meer kwaad dan pijnen die tot waarschuwingen dienen. Onopgemerkte kwalen zijn het gevaar lijkst. Verdrongen gedachten leven in on- herkenbaren vorm voort en brengen als woekerplanten onder de aarde onkruid waar men het geenszins verwacht. Ver borgen zonden ontsnappen aan de con trole van rede en geweten. En struisvo gelpolitiek levert de wereld aan haar vij anden over. Men kan over den oorlog zwijgen, als men maar niet meent dat men hem daar mee doodzwijgt. Men kan hem uit zijn geaachten bannen, als men maar nie. meenjt, dat men hem daarmee ook uit de maatschappij bant. De mensch is niet vrij in de keuze van zijn gedachten. Gedachten dringen zich op. Een opgedrongen gedachte is 'n werk stuk. Zij staat voor ons als een probleem. Wij moeten haar aanvatten als een bal, die men terugkaatst. Het komt er op aan, hem in het doel te werpen. Wij moe ten haar aanvatten als een vraag, waar op men antwoord verwacht. Aan ons is het, Ijet juiste antwoord te geven. Wij luoCibn haar aanvatten als de bocidhoa- wer de klei, waaruit hij zijn gestalten boetseert. Onze taak is het, daaraan den vorm te geven dien wij verkiezen. Juis het denken over de moeilijke aan gelegenheden van onzen tijd is het, waar toe wij elkaar moeten aansporen. Een vooraanstaand man heeft onlangs het denken de maatschappelijke plicht van onze dagen genoemd. Laten wij over den oorlog denken en spreken, laat ons de pijn van de ziekten onzer samenleving aan den lijve gevoelen, maar hoeden wij ons voor verdooving. Het is de gedachte loosheid, welke onze gemeenschap haar ellende berokkent, het angstig of huichel achtig zijn mond houden over hetgeen men elkaar van de daken moest toe schreeuwen. In dit geval is zwijgen geen zilver, maar spreken goud! H. G. CANNEGIETER. o De Raad was volledig. De nieuwe raads leden toonen een prijzenswaardïgen ijver bij de behartiging der gemeentebelangen en de seniores geven het goede voorbeeld. Vijftien punten telde de agenda. Geen dezer vijftien onderwerpen gaf aanlei ding tot debat in breeden stijl, zoodat ze gemiddeld niet meer dan acht minuten vergden en we om vier uur alweer Duiten stonden. Bij de ingekomen stukken was een mededeeling van B. en W., waarbij zij be tuigden overtuigd te zijn van de wen- schelijkheid, het rüwielpadi langs de Oostzijde van den Bloemendaalschen weg bij den rijweg te trekken, doch de kosten schijnen te hoog te loopen. Bovendien moeten de boomen op de hoogte van Bloemenheuvel, die midden in het rij wielpad staan, gespaard blijven. We hebben deze mededeeling met leed wezen vernomen. Want dit rijwielpad is een gevaar en blijft een gevaar en we gelooven niet, dat men de uitgaven, waarmede het opruimen van dit pad ge paard zou gaan, onnut besteed zou kun nen noemen. De pogingen der wiel rijders, om tusschen tegenliggers van links en auto's van rechts door te la- veeren naderen soms de acrobatiek. Weinig meer dan levensgevaarlijk zijn de boomen bi) Bloemenheuvel. Met eenig geluk zijn ze op klaarlichten dag te ont wijken, maar als een wielrijder, die ter plaatse onbekend is, bij nacht of mist plotseling een rij boomen in 't midden van een fietspad aantreft is het eenvou dig meer geluk dan wijsheid, als hij deze meer dan gevaarlijke plek zonder kleer scheuren, zoo niet veel erger, passeert. Het schijnt, dat de gemeente in dezen geen beslissende stem heeft. Een offer, aan het algemeen belang zou hen, die het wél hebben, niet misstaan, te minder om dat het hier ter plaatse toch waarlijk niet aan landschappelijk schoon ont breekt. In de vorige zitting was er een mede deeling van Gedeputeerde Staten, dat zij het salaris der wethouders op f 1500. per jaar teruggebracht hadden en de Raad besloot, o.i. volkomen terecht, een poging te doen, dit besluit in hooger in stantie ongedaan te maken. Het bleek thans echter, dat Ged. Staten met een ijver, een betere zaak waardig, hun be sluit bij de Kroon hadden doen bekrach tigen, waardoor gemeld raadsbesluit niet voor uitvoering vatbaar was. De Raad berustte, doch een poging, om de terugwerkende kracht aan het be sluit van de heeren in Haarlem te ontne men, zal niettemin gedaan worden. Het uitbreidingsplan ten Oosten van den spoorweg Haarlem-Bloemendaal werd vastgesteld en eenige overeenkomsten in zake overname en ruiling van kleine per- ceelen grond bekrachtigd, waarna de padvinders-jamboree op de proppen kwam. Regelmatig we meenen om de twee jaarverzamelen deputaties van alle padvinders-organisaties ergens ter we reld en het behoeft geen betoog, dat zulk een appèl generaal, dat gepaard gaat met congressen, demonstraties van kampleven, bezoek van alle vooraan staande figuren uit de internationale padvinderij,* stroomen belangstelllenden lokt. Het plan bestaat nu, deze internatio nale padvindersbijeenkomst die men „jamboree" noemt, een woord, dat we vergeefs in een paar woordenboeken heb ben nageslagen in v Nederland te hou den en de/fvcreoniglfcg „De-^Ivderland- sche Padvinders" zijn thans op het oor logspad om een garantiefonds van f 50.000,bijeen te krijgen. Van particuliere zijde was daarvoor reeds f 30.000.toegezegd en waar men Bloemendaal als plaats der jamboree op het oog heeft, klopte zij bij de gemeente aan om de garantie voor het resteeren- de bedrag. Het lag voor de hand, dat de Raad een gelegenheid, die duizenden en duizenen bezoekers waaronder vele van vreem de nationaliteit naar Bloemendaal be looft te lokken, met beide handen zou aangrijpen en met algemeene stemmen werd dan ook besloten, garant te zijn voor f 20.000.hetgeen te gereeder kon geschieden, aangezien op nog geen enke le jamboree het garantiefonds behoefde te worden aangesproken. Intusschen zijn aan deze garantie de volgende voorwaarden verbonden. Ie. dat deze deelname der gemeente alleen zal gelden, indien de Jamboree in derdaad te Vogelenzang zal worden ge houden: 2e. dat het Kamp genoemd zal wor den „Het Kamp te Bloemendaal (Voge lenzang)" en dat bij de propaganda de naam der Gemeente Bloemendaal alge meen zal worden vermeld; 3e. dat bij de kampinrichting met na me ook voor grondwerk, verharding van wegen enz., voorkeur zal worden gegeven aan arbeiders van de Bloemendaalsche werkverschaffing, tenzij burgemeester en wethouders ontheffing van deze bepaling verleenen; 4e. dat de voorgenomen toegangsprijzen voor bezoekers met 10 pet. zullen worden verhoogd en die 10 pet. aan de Gemeen te zullen worden afgedragen. Dit alles is nu goed en wel en men zou niets liever doen dan onze gemeente met het komende padvindersfestijn feliciltee- ren, ware het niet, dat de voorzitter van den Raad te verstaan had gegeven, dat er gemeenten in het Gooi zijn, die van haar kant moeite doen, de jamboree daar te krijgen. Natuurlijk zou dit voor Bloemen daal te betreuren zijn. Niettemin valt het te waardeeren, dat de voorzitter mede deelde, dat het op het punt van garan ties verleenen niet de bedoeling is, door loven en bieden en opbieden 'n wedstrijd met andere gemeenten aan te gaan. De heer Rohling gaf het steekhoudende ad vies, te bepalen, dat eventueele te korten ponds-ponds-gewüs gedragen zouden worden en den heer Cramer gaf de voor zitter te verstaan, dat Haarlem en Heemstede op gepaste wijze geanimeerd worden, te bevorderen, dat Kennemer- land de plaats der jamboree zal worden. Dat de Korte Kleverlaan geasfalteerd zal worden, nadat de rails uit den grond en het wachthuisje bij Rusthoek verwij derd zullen zijn, valt natuurlijk toe te juichen en ook met de boomen, die hier geplant zullen worden en van welker ge bladerte de heer Quarles slipgevaar duchtte, zal 't wel losloopen. De heer Schulz informeerde, hoe heli met de voormalige trambaan langs de Kleverlaan zelf sftaat, maar wethouder Prinsenberg wees er op, dat men beter doet, te wachten, totdat de tijd voor de algeheele verbreeding van de Kleverlaan waarvoor men ook een strook van het aangrenzende weiland behoeft daar is. Inmiddels wordt het langzamerhand toch wel tijd, dat dit gedeelte van de Kle verlaan, dat meer van een Drentsche heiweg, dan van een Bloemendaalsche laan heeft, een opknappertje krijgt, maar de Noord-Zuid-Hollandsche maakt daar voorloopig geen haast mee. Als we er eens een bordje lieten zetten met een opschrift in den geest van: „Voor deze woestenij is gemeente Bloemendaal niet aansprakelijk" of iets dergelijks? Een sympathiek voorstel als dat, waar bij een regeling met omliggende gemeen ten wordt getroffen om elkander met bluschmateriaal en brandweermanschap pen bij te staan in geval van brand, on dervond natuurlijk geen verzet. Een paar vragen van praktisch nut de heer Luden informeerde naar die verzekering tegen letsel bij brand in andere gemeen ten en de heer Enschedé naar genormali seerde afmetingen van het bluschmate riaal werden door den voorzitter naar den eisch beantwoord. Onzerzijds een kleine opmerking. Bloe mendaal en de omliggende gemeenten zullen elkander dus als goede buren hel pen in geval van brand, waarbij eigen kracht te kort schiet. Er zijn intusschen ook andere perijkelen dan brand, waar bij brandweer pleegt op te treden. Ware het niet gewenscht, ook hierin te. voor zien? We denken hier aan natuurram pen, explosies, e.d. Het volgend punt betrof een kwijtschel ding yan slacht Tïty fiot,c„nst,allirtcr nnrW. einde van den Zeeweg heeft dit jaar qfi- voordeeelig geboerd. De pachter moge de schrale troost hebben, dat zijn bedrijf he; eenige niet is, een feit blijft, dat hij f 1600,achter is en kwijtschelding van dit bedrag verzocht. Dit zijn altijd lastige gevallen. De pacht is na openbare inschrijving toege wezen en er blijft veel voor te zeggen, dat iedereen het risico yan zijn transactie moet dragen. Dat is het goed recht van de andere partij en een kwestie van bil lijkheid jegens de andere inschrijvers. Er staat tegenover, dat bijzondere omstan digheden iemands calculaties leelijk in de war kunnen sturen en het scheen, dat B. en W. bijzondere omstandigheden als een zeer ongunstige zomer 1935 wel konden aanvaarden als een motief, om den pach ter wat te ontlasten, al erkenden ze de gebruikelijke bedenkingen, die werden aangevoerd. Ze stelden dus een modus voor, hierin bestaande, dat van de f 1600 tekort f 1000 zullen worden kwijtgeschol den en f 600,'s mans rekening over 1936 zullen belasten. De Raad' was als steeds menschelijk en aanvaardde het voorstel. Wij voorspellen een nieuw re quest aan het eind van seizoen 1936, al zeide de heer Quarles nog zoo nadrukke lijk: „Dat mag niet wéér gebeuren!" De rondvraag gaf dén heer Posthumus Meijjes aanleiding, op te merken, dat hem gebleken was, dat er reeds een plan is voor den bouw van een nieuw politie bureau. Spreker was hier over verbaasd, immers hij meende, dat het des Raads was, uit te maken, wie dat nieuwe ge bouw zal ontwerpen en bouwen. De voorzitter meende, dat dit niet het geval is. De directeur van Publieke Wer ken is indertijd benoemd als opvolger van den gemeente-architect. Het is daar om naar spreker's meening de taak van dezen functionaris plannen als de onder havige te ontwerpen en uit te werken. De heer Posthumus Meijjes behield zich voor, op deze instructie terug te komen en betoogde nog eens, dat z.i. in een plaats als Bloemendaal een controleerend bureau als de dienst van Openbare Wer ken geen bouwbureau dient te zijn. De heer van Riessen meende, dat in de notulen der Juli-vergadering staat, dat een particulier architect het nieuwe Bu reau van Politie zal bouwen, hetgeen de voorzitter bestreed. De heer Quarles van Ufford betwijfelde of iemand, die éen gemeente-architect opvolgt daardoor ook gemeente-architect is en in diens functie treedt. De heer Enschdé merkte op, dat de Za terdagmorgen, die den te werk gestelden vrijaf wordt gegeven om bij particulieren werk te zoeken, door sommigen dezer werklieden op nogal vrijzinnige wijze tot dit doel wordt gebruikt. Ze wippen weke lijks bij een paar vaste adressen aan in de wetenschap, dat er daar toch geen emplooi is en hebben daarmede aan den letter der voorschriften voldaan, doch 't is klaar en duidelijk, dat op deze wijze de gemeente het getal werkloozen niet ziet slinken. Wethouder Hogenbirk zal 't onderzoe ken. De heer Bouvy zorgde voor de note gaie door een gedicht van eigen fabri kaat voor te dragen, waarbij hij lof en hulde bracht aan de historische figuur van den eersten helmplanter, ter wiens nagedachtenis onlangs een gedenkteeken aan den Zeeweg werd onthuld. „Hoe staat het" vroeg ten slotte de heer Luden „met de plannen voor het gebouw van Publieke Werken?" De heer Prinsenberg antwoordde, dat deze zoo goed als klaar te zijn, dat de Commissie voor Publieke Werken er ken nis van genomen heeft, evenals B. en W. en dat er geen bezwaar bestaat, ze ter visie van den Raad te leggen. De heer Luden antwoordde leukjes, dat hij meende, dat de Raad in dergelijke aangelegenheden toch wel eens gekend mocht worden, bij welke gedachtenwisse- ling het bleef. Niettemin komt het ons voor, dat B. en W. menig raadslid zou den verplichten, door dergelijke vragen te voorkomen door een weinig meer mede deelzaamheid. Het is, zacht gezegd, eigen aardig, te moeten vernemen, dat de bouwplannen voor een nieuw politie-bu- reau en een, nieuw gebouw voor Openbare Werken gereed of zoo goed als gereed zijn zonder dat de Raad op de hoog te wordt gebracht, terwijl het niet min der aanbeveling zou verdienen, de o.i. ge rechtvaardigde verlangens van den heer Posthumus Meijjes, om den dienst van Publike Werken niet uit te breiden tot werkzaamheden, die op het terrein der particuliere onderneming "bshooren, on der het oog te zien en voor de toekomst •-Ssï- j.TtS*!;. t.6 - Kan het begrootingsdebat in dezen niet iets uitwerken? Dat staat voor de deur. Immers, de voorzitter deelde mede, hiervoor den vierden Donderdag van No vember te willen bestemmen, zoodat we in slachtmaand tweemaal le plaisir de nous voir zullen hebben. o ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Het Schoolfonds voor Schipperskinde ren „Schuttevaer" heeft menigmaal de aandacht van het krantenlezend publiek gevestigd op de noodzakelijkheid van ge regeld lager onderwijs aan schipperskin deren. Hoewel reeds vele vereenigingen zich beijveren dit onderwijs mogelijk te maken door het verstrekken van financieele bij stand aan de schippers voor de huisves ting hunner schoolgaande kinderen aan de wal, zijn er toch nog altijd duizenden kinderen van 8 tot 14 jaar, die nog nooit een school van binnen hebben gezien. De toestanden in de binnenvaart zijn verre van rooskleurig en vele schippers- gezinnen verkeeren op den rand van ar moede. Geen wonder dat deze schippers, hoe gaarne ze ook zouden willen, hun kinderen niet zelf in de gelegenheid kun nen stellen het voor het geheele leven zoo noodzakelijke onderwijs te genieten. De Schoolfondsen doen wat zij kunnen, doch zouden veel meer kunnen doen, als de middelen zulks zouden veroorloven. De Vereeniging Schoolfonds voor Schipperskinderen „Schuttevaer", welke haar pupillen door 't geheele land heert, doet een beroep op de medewerking, van allen, die wél het voorrecht hebben hun kinderen naar school te laten gaan. Bijdragen, hoe gering ook, worden gaarne ingewacht bij den penningmees ter, den heer J. H. Bergmann, Prins Hendrikkade 47a of op de postrekening der vereeniging, Amsterdam no. 155561. o DE PROEFMOBILISATIE VAN DE BURGERWACHT. Aan het einde van het verslag van de proefmobilisatie van de Burgerwacht in ons vorig nummer zijn, te beginnen met de woorden: Het is ons niet duidelijk enz., enkele aanteekeningen geplaatst. Ten einde mogelijk misverstand te voorkomen wordt hierbij medegedeeld, dat deze beschouwingen van redactiewe- ge aan het verslag van onzen verslagge ver werden toegevoegd. o INGEKOMEN PERSONEN. Mevrouw K. SedeynVellema, Kenne- merweg 18, Bloemendaal; A. A, Aberson, Sparrenlaan 4, Aerdenhout; J. A. Steman Bloemendaalscheweg 203, Overveen; V, C. Lindeman, Boschlaan 65, Bloemen daal,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 1