I r. 1 r ECunst 1 Allerlei Predikbeurten Uit de Maandbladen. Film ■II HAARLEMSCHE CoMeve Dfnej* uereen. Feuilleton. TRANSVAAL. k: j- 4 niet populair schijnt te zijn. De hooge politiek belet Oostenrijk, zijn bondgenoot tegen Duitschland, natuurlijk om Italië den voet dwars te zetten. In Nederland is een wetsontwerp ingediend beoogende 't nemen van maatregelen in zake sancties tot het beëindigen der vijandelijkheden goed te keuren. Latere berichten melden dat de Itali- aansche luchtmacht geconstateerd heeft, dat 't Abessinische leger zich in de buurt van Makalé samentrekt om den op- marsch der Italianen te stuiten. Om den vijand te verontrusten worden 's nachts overvallen uitgevoerd. Het blijkt dat een groot deel der troepen Ras Koeksa niet gevolgd is. Het Abessynische leger heet nu daar 350.000 man sterk te zijn. Italië rukt echter nog niet Zuidwaarts en be perkt zich tot verkenningstochten, ver sterkt zijn stellingen en brengt amunitle en levensmiddelen voorraden op peil. In de Zuid-Oost hoek heeten de Italia nen twee strategische punten te hebben veroverd in de buurt van de rivier Wen- be Sjibeli. Het zijn de plaatsen Skillave en Dagheri. Zij zouden daar veel krijgs gevangenen gemaakt, een vlag, 2 kanon nen mitrailleurs en geweren hebben ver overd. Volgens hen veroorzaken de vlieg machines een paniek onder de Ethiopiërs. Het is te begrijpen dat dezen eenvoudige inboorlingen de schrik om 't hart slaat, wanneer zü zien, dat deze helsche vogels zulke verwoestingen aanrichten. De vol kenbond zit intusscheri niet stil: de in voer in Italië wordt vrijwel Stilgelegd*, ook geld krijgt het niet meer. Nu is het te hopen, dat de niet aangesloten landen als Japan, Amerika, Duitschland en Brazilië niet in troebel water gaan vis- schen door des te meer aan Italië 'te le veren. Dit wil men trachten te voorko men. Ook zal getracht worden, door on derlinge tegemoetkoming, die landen schadeloos te stellen die door hun trouw aan den Volkenbond verliezen dreigen te lijden (daaronder behoort ook ons land).. Na lang overleg heeft Frankrijk er ten slotte in toegestemd Engeland zoo nóodi'g hulp te verleenen ingeval van een niet geprovoceerden aanval van Italië. Intus- schen is Laval weer met groote meerder heid in den Senaat herkozen, zoodat er geen wijziging in de politiek van Frank rijk te verwachten is. Italië heeft zijde lings te kennen gegeven dat het bereid is het aantal troepen in Libië te vermin deren indien Engeland, als tegenprestatie een aantal schepen uit de Middelland- sche Zee terugtrekt. Het heeft in elk ge val den schijn dat Italië bereid is verder te onderhandelen terwijl het intusschen tracht hier en daar in Ethiopië vasten voet te krijgen. De eer is dan gered en "net heeft eenige troefkaarten in handen. Bij de behandeling van de sanctie aange legenheid in het Engelsche lagerhuis zijn enkele rake opmerkingen naar voren ge komen. Zoo zeide Herbert Samuel, leider van de liberale oppositie o.a. dat de toe komstige politiek van den Volkenbond in de toekomst moet zijn een constructieve vredespolitiek welke de middelen moet verschaffen waardoor rechtmatige grie ven kunnen worden weggenomen. DHe vierden van de wereld, zegt Samuel zijn in handen van negen politieke eenheden, n.l. het Britsche Rijk, Rusland, de Ver. Staten, Frankrijk, Brazilië, China, Neder land, België en Portugal. De overige vijf tig staten moeten zich met het overblij vende vierde tevreden stellen. Dit vraag stuk dient te worden opgelost, want a's bijv. Duitschland met de overige slecht- bedeelde landen eens eischen ging stel len, waaraan moeilijkk zou zün te vol doen, dan zijn de poppen aan 't dansen. TOURNéE MAURICE ROSTAND. Maurice Rostand, de groote Fransche dichter, die met zijn eigén gezelschap onder auspiciën van impresario Ernst Krauss een tournee door ons land zal maken, zal op Donderdag 31 October In den Stadsschouwburg te Amsterdam op treden; 1 November te Haarlem, Stads schouwburg. Ter opvoering zal komen „La Gloire", een meesterwerk van Maurice Rostand, dat een triomf werd in het Fransche too- neelleven. ,,La Gloire", schreef Adolphe Brisson in „Le Temps", is een meester werk en een zeer origineel meesterwerk, dat afwijkt van de gewone tooneelvormen zoowel van de klassieke tragedie als van het moderne drama. Het publiek bij deze eerste voorstelling bracht een grootsche ovatie. Pierre Brisson schreef in „Les Annales: Zijn meesterwerk is vol schoonheid en adel. Wij kunnen in Maurice Rostand een der grootste en meest geïnspireerde dich ters van dezen tijd begroeten. Antoine verklaarde in „l'Information" Dit superieure stuk plaatst Maurice Ros tand op den eersten rang van het heden- daagsche to'oneel. Hij heeft ons hevig geëmotioneerd. Voorts schreef George Bourdon in „Co- moedia": Het kwam bij deze première tot een storm van toejuichingen. een schitterende overwinning voor den dich ter en de dramatische dichtkunst". TUNNELBOUW. Dit onderwerp staat in het middelpunt van veler belangstelling. We hebben ge hoord van tunnelplannen onder het ka naal en ook een tunnel onder het IJ bij Amsterdam ter verbetering van de ver binding met Amsterdam,-Noord. In een keurig uitgevoerde brochure geeft de heer E. J. Both een overzicht over den bouw van verschillende tunnels in het buitenland, zooals onder de Elbe bij Hamburg, de Holland tunnel te New- York (ontwerpen C. M. Holland), de Antwerpsehe tunnel onder de Schelde, om ten slotte op de wenschlijkheid en uitvoerbaarheid te wijzen van dergelijke verbindingswegen voor ons land. Dit interessante werkje is uitgegeven ö.oor de f». Nijgh en Van Ditmar te Roï- terdam.fi Laat u inschrijven als abonné op dit blad, f 1- per half jaar. ZONDAG 27 OCTOBER. BLOEMENDAAL Ned. Hervormde Kerk. 10 uur voorm, Ds. J, G, W, Goedhard Predikant te Zeist. Gereformeerde Kerk. 10 uur: voorm. Ds. J. C. Brussaard, Bediening H. Avondmaal, 5 uur nam. Dezelfde Voorzetting H. Avondmaal. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan - Kinheimpark Zondag 27 October 10.30 voorm. Gezon gen H. Mis. Woensdag 30 October 8 uur nam. Com pleten en Lof. Donderdag 31 October 7.25 voorm. Ge sproken H. Mis. OVERVEEN Ned. Hervormde Kerk. 10 uur voorm. Ds. Ch. de Beus Donderdag 31 October Herdenkings dienst Kerkhervorming nam. 8,15 uur Ds. Ch. de Beus, met medewerking van een soliste. AERDENHOUT Vereeniging Religieuze Kring 10.30 uur voorm.: Ds. F. Kleyn, Rem, Predikant te 's-Gravenhage. SANTPOORT Ned Hervormde Kerk. 10 uur voorm. Prof. Dr. G, A. van den Bergh van Eysinga. „Vroomheid of huichelarij". (Mt. 23, vs. 29 w Donderdagavond 31 October 's avonds 8 uur dezelfde, Kerkhervorming. Met mede werking van het zankoor en solozang v. Mevrouw de wed. Rambonnet, geb. Speet. Ned. Hervormde Evangelisatie. 10 uur voorm. J. B, Oskamp, van IJmuiden-Oost. 5 uur nam. Ds. C. M, Krijger van Beverwijk. Donderdag nam 8 uur: Ds. D. Kuilman, van Leiden, Herdenking Kerkher vorming. Geref. Kerk in Hersteld Verband. Gebouw Bethel, Wüstelaan, 10 uur voorm. De heer K. van der Berg. 5 uur nam. Dezelfde. HAARLEM Evangelische Luth. Gemeente Witte Heerenstraat 10.30 uur voorm. Ds. G. J. Duijvendak. Donderdag 31 October nam. 8 uur: Her denking Kerkhervorming. D's. Brandt en Ds. Duijvendak. Medewerking Luth. Da meskoor o.l. van Mejuffrouw Schouten, Gereformeerde Kerk (H.V.) Groote zaal „Blauwe Kruis" Oude Groenmarkt 20. 10 uur voorm.: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt 5 uur nam. Dezelfde. In de voorzaal voorm. 10 u- Kinderdienst. Eglise réformée Wallonne. Dimanche 37 Octobre. 9 h 30: Service 10 h 30: Service solonnel a l'aceasion du 250e annéversaire de la Révocation de l'Edit de Nantes, Pasteur Krafft. 3e collecte spéciale em faveur de Eglise 11 h 45: Service des Enfants 20 h: Conférend du Pasteur A. Mascaux deligné de l'Eglise chrétieme mission- naire Beige. Het tijdschrift „Alles Eleetrisch", uit gegeven door het P.E.N. en ditmaal bui tengewoon goed verzorgd en rijk geïllus treerd, geeft een duidelijk overzicht van de administratie in 't nieuwe gebouw. Portretten van den Directeur, van Ol- denborgh en zijn bekwame staf, een dui delijke foto van de vergader- en voor drachtzalen, de telefooncentrale, kantoor lokalen, leerkeuken, in één woord: alles dat den lezer een duidelijk beeld kan ge ven van dit moderne bedrijf. In het maandblad ,,De Fordwereld" worden we vergast op reisindrukken uit Abessinië met mooie plaatjes over dit actiueel onderwerp. Een raadgeving wat tegen den winter gedaan moet worden om bevriezing te voorkomen en ten slot te één en ander over de Dolamieten, eveneens met prachtige opnamen. EEN NIEUWE FILM VAN SHIRLEY TEMPLE. De sensatie van het witte doek, de 6 jarige Shirley Temple, zal binnenkort, in een nieuwe film, 'n golf van enthousias me en bewonderng laten gaan over haar trouwe vereerders over de geheele wereld. In „The little Colonel", welke film door Fox in Nederland zal worden uitgebracht onder den titel „De Kleine Kolonel", heeft zij een ideaal gegeven, waarin zij opnieuw de gelgenheid krijgt, haar groo te, natuurlijke, acteer-, dans- en zangta lent te toonen. Shirley heeft in deze film die gebaseerd is op den destijds veel ge lezen roman van Annie Fellows Johnston, Amerika's meest beroemde karakterrol vertolker, Lionel Marrymore, tot partner. „De kleine Kolonel" verhaalt de we derwaardigheden van een lieftallig jong meisje uit Kentucky, dat tegen den wil vsn haar vader met een Yankee officier trouwt. Deze troitsche oude aristocraat die nog immer met z'n gedachten ten tij de van den burgeroorlog verwijlt, ver stoot zijn kind dan ook en bant haar be staan voor eeuwig uit zijn gedachten. Barrymore vervult de rol van- den- ouden haatdragenden ijzervreter, terwijl Shirley „de kleine kolonel", het kind uit het ge wraakte huwelijk, uitbeeldt, wier dansen de voetjes, lachende oogen en gouden krullen het hart van den strengen rebel stormenderhand veroveren. Een deel van deze, op schitterende wij ze door B. G. De Sylvia vervaardigde pro ductie is in kleuren opgenomen, zoodat Shirley's bewonderaars haar ditmaal Bakenessergraclit 27 - Telefoon 14393 Diner THUISBEZORGD f 0 90; met soep of toespijs f 0.15 meer. Geen extra bezorgloon. Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage. GEEN LIDMAATSCHAP. GEEN OMZETBELASTING Het is van groot belang dat gij uw artikelen, onder de aandacht van het pu bliek brengt. Door middel van ons blad is de juiste methode. Vraagt inlichtingen bij de Administratie, kunnen zien, zooals zij er in werkelijk heid uitziet. Critici, die de film in Amerika reeds aanschouwden, verklaarden, dat ,,De kleine Kolonel" Shirley's machtigste rol prent is, waarbij algemeen speciale aan dacht werd gewijd aan het feit, dat Shir ley tezamen met Bill Robinson diens we reldberoemde trap-dans uitvoert. Verder werken aan „D;e kleine Kolonel" mede: Evelyn Venable, John Lodge, Sid ney Blackmer, Alden Chase en William Burress, terwijl wederom David Butler, evenals bij „Hartedief" de regie verzorg de. POLITIE CONTRA MISDADIGERS TE HOLLYWOOD. Te Chatworth. niet ver van Hollywood, ■is een oude herberg, die in de jaren om streeks 1880 een pleisterplaats was voor diligences. Zij is nu een toevlucht Voor Vminnende paartjes, die zich op heete zo merdagen en -avonden daar kunnen la ven aan limonade, bier etc. en van de vermoeienissen van een wandeling door de bosschen kunnen uitrusten. Deze nacht was echter niet zoo veilig, daar een biertje te gaan drinken, omdat men bij revolverschoten en geweervuur nu eenmaal niet op zijn gemak kan zijn. Wat toch was het geval? ■ij i Wat ik U ga vertellen, dateert welis waar van een groot aantal jaren terug, maar toch ben ik er van overtuigd, dat velen Uwer nog wel eens het een en an der willen hooren aangaande een land dat, vooral gedurende den Boerenoorlog, in het middelpunt van veler belangstel ling heeft gestaan. De Boeren zijn bo vendien nog door banden des bloeds aan ons verbonden; ze hebben evenals wij hardnekkig gestreden voor hun vrijheid. En vooral nu weder een groot land op het punt staat een minder belangrijke Staat te veroveren, naar het heet om er beschaving te brengen, doch inderdaad om het te bezitten, is de Transvaal voor ons weer actueel geworden. Ik stel mij daarom voor, u een en ander te vertellen van LAND EN VOLK. De verhouding yan de Boeren tot de Uitlanders, Een en ander aangaande den vrijheidsoorlog. Transvaal is, zooals we weten, gelegen in Zuid-Afrika. Het werd begrensd ten Noorden door het Britsche Rhodesia, ten Oosten door de Portugeesche bezitlting Mozambique, ten Zuiden door den Oran je Vrijstaat en ten Westen weder door Britseh Bechuanaland. De Vaal rivier vormde de grens tusschen de twee boeren republieken, Transvaal en Oranje Vrij staat. Men ziet dus dat, behalve ten Oosten, de beide republieken vrijwel door Engel sche staten was ingesloten. Groote bergketenen heeft Transvaal niet; de bergen hebben meer het karak ter van heuvels: de boeren noemen ze „kopjes". Het z.g.n. hoogeveld, dat zijn de hoogvlakten, maakt op ons een kalen dorren indruk, bezaaid als ze zijn met klippen, welke den landbouw bemoeilij ken. Roodkleurig zand, groote mierhoo- pen, enkele lage boomen van een doorn achtig karakter is al wat wij zien. Het tameiijk harde gras groeit hoog. De boe ren branden heele velden af, opdat de asch diene als mest voor jong gras, waar" op hun kudden grazen. Boeren hofsteden of farms vindt men meestal in de buuït van rivieren of sprui ten, omdat daar de gelegenheid tot iri- geeren gunstiger is. De huizen zijn een voudig van klippen, vaak slechts van leem gebouwd, dat bestreken wordt met koemest. Voor dakbedekking dient stroo of gras, eveneens bestreken. Ook inwen dig zijn de huizen erg eenvoudig; een leemen vloer, ruwe tafels en stoelen, de laatste evenals de bedden of kartels be spannen met leertjes. Verlichting: petro leum en kaarslicht, dus alles zeer primi tief. Later heeft men natuurlijk betere huizen gebouwd, ook comfortabeler inge richt, maar de meeste farms waren of liever vele zijn thans nog zooals ik ze u schilderde. Vlak bij het huis verbouwt de boer gewoonlijk een stuk land, groot ge noeg om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien: aardappelen, kool, mais of mealis, haver, watermeloenen enz. Zij die in de buurt van groote steden wonen, goed geirigeerd land bezitten, en wat van den landbouw verstaan, brengen hun pro ducten met de ossenwagen naar de markt waar ze er goede prijzen voor kunnen maken. De kippetjes loopen vrij rond, voorzien de boer van eieren en worden een enkele keer opgepeuzeld. De boer eet meestal schapenvleesch, dat goed ge braden heel smakelijk kan zijn. Ossen- vleesch is meestal erg taai. omdat de os niet wordt geslacht alvorens hij een groot aantal mijlen voor de ossenwagen getrokken heeft. Schiet de boer een stuk wild, dan snijdt hij een gedeelte in lange reepen, zout die en hangt ze in de zon te drogen. Hij noemt dit vleesch „biltong"; het is smakelijk en kan lang bewaard blijven, dus dienst doen als hij op pad is. Behalve brood dat de vrouw zelf bakt, maakt ze wel wat harde maar toch sma kelijke beschuit, die tesaam met de bil tong gemakkelijk mee te dragen padkost vormt. Vaak verbouwt de boer ook nog wat tabak, die daar goed groeit, en in groote rollen opgerold, dienst doet in de pijp, die bijna niet uit zijn mond komt. Hij snijdt een stukje van de rol af, wrijft het fijn in zijn hand en stopt er zijn pijp mee, en och het smaakt wel, al is het geen „porteriko". De boer heeft altijd eenige kaffer boys en meiden in zijn dienst, waarmede hij uitstekend weet om te gaan. De boys passen op het vee en helpen op het land; één loopt er altijd voor de 12 of 14 ossen die voor de ossenwagen gespannen zijn' De meiden helpen de vrouw in de huis houding. De boeren hebben meestal groo te gezinnen, en wij begrijpen maar niet, waar al die kinders gehuisvest worden. De kaffers rollen zich eenvoudig in hun deken of kombaars en slapen op moeder aarde. Het vee dat overdag graast, wordt tegen den avond gedreven in de kraal, 'n flinke open ruimte, omringd door een laag muurtje van klippen. De boer is uiterst eenvoudig in zijn leef wijze. Hij draagt een fluweelen pak van het bekende type, op coupe wordt niet gelet, een slap hemd, vilten hoed met breeden rand en een paar eigengemaakte veldschoenen (erg ruim en sterk). Gaat hij te paard uit, dan trekt hij een paar stevels aan. Baard en haardos, door on derlinge hulp, verzorgd, groeien lang, het geen den ouden farmers wel eens den naam van „takharen" bezorgde. O'ok de vrouwenkleeding is uitêrst eenvoudig; op taile wordt geen prijs gesteld, en een groote huifvormige kap wordt gedragen als bescherming tegen het blakende zon netje. De boeren zijn eenvoudige, gods dienstige en vooral gastvrije menschen' voor wien de Bijbel de hoogste wet is. Of ze zich altijd stipt aan de leerstellingen houden, zou ik niet durven beweren. Er zijn goede en kwade onder, enkelen staan sympathiek tegenover ons Nederlanders of gelijk zij zeggen: Hollanders, anderen schelden ze uit en noemen ze „verflikste Hollanders" of nog erger. Hierachter schuilde natuurlijk wel eenige afgunst, omdat ze voelden dat de Hollanders meer ontwikkeld zijn dan zü, en daarom betere baantjes konden krügen. Beter gestelde boeren nemen vaak een Holland- schen schoolmeester, gekwalificeerd of niet, voor het onderricht van de jeugd. Als men na jaren zulk een Hollander ontmoette, bleek veel van het Holland- sche cachet verloren te zün gegaan, voor al wanneer ze een boernooi tot gade had den gekozen, wat natuurlük voorkwam. De invloed ten goede van deze school meesters moet niet onderschat worden. Behalve den bijbel die men in elke boe renwoning aantreft, vindt men er soms een uitgave van Vader Cats, en iets wat in de farms zelden ontbreekt is Haarlem merolie; daar zweren ze bij. Niettemin wordt den jongen boerenkinderen gere geld een dosis wonderolie toegediend. Doktershulp, die meestal ver gehaald moet worden, roept men zelden in. De ontspanning van de boeren bestaat uit rijden, jagen en schieten. Een ledige flesch wordt op eenige honderden meters afstand op een mierenhoop gezet of be wegelijk opgehangen, en daarop wordt geschoten. Is het dan wonder, dat op die wijze goede schutters gekweekt worden? Eigenaardig gaat het toe met de vrijerü Heeft een boerenzeun van een naburige plaats een oogje op een der dochters, en vindt hij genade in de oogen van zijn a.s. schoonouders, dan mag hij haar nu en dan 's avonds komen bezoeken. Op zün beste peerd komt hij dan aangereden, en wordt op de bekende phlegmatieke wijze ontvangen: dag Oom, dag Tante, dag neefies, dag nichies, hoe gaan dit met jille saam? De avond valt vroeg in; schemering kent men zoo te zeggen niet, dus wordt licht ontstoken. Pa en Moe gaan meestal vroeg kocj toe, maar dat hindert niet; neef mag blijven „opzit en praat". Hij krijgt een versche kaars, is die opgebrand, dan is het zün tijd om heen te gaan. Het is begrijpelük, dat de meesten wel voor een reserve keers zorgen! Wie zal 't hun kwalijk nemen? Op hooge kerkelüke feestdagen trekt de familie vaak naar de Hoofdstad Pre toria. De vrouwen nemen plaats op de os senwagen, de mannen meestal te paard en zoo gaat het „oërs die koppies". Middén op het Kerkplein te Pretoria stond toenmaals de dopperkerk (gerefor meerd) waarin de dienst behalve door den Ned. Pred. Ds. Godefroy, vaak ge leid werd door Oom Paul in hoogst eigen persoon, en hü deed het wat goed! Het geheele kerkplein stond bij die ge legenheid vol met uitgespannnen ossen wagens en ongegeneerd werd daar op het plein het potje gekookt en gegeten. Van de gelegenheid werd tevens gebruik ge maakt, om de noodlge inkoopen te doen. De groote stores, van het bekende toko type, waar zoowat van alles te krijgen was, maakten in die dagen goede zaken, althans als de boeren voor hun producten of vee behoorlijk geld hadden gemaakt. Veelal stond ook een bezoek aan Oom Paul op het programma. Het staatshoofd, eenvoudig als de burgers zeiven, woonde in 'n eenvoudig huis met een groote ve randah. Daar werd audiëntie verleend, en het is verwonderlijk hoeveel van zijn bur gers de President persoonlijk kende. De bezoekers werden uitgenoodigd te gaat sit en dan werd een groote bak dampende koffie voorgezet, boordevol geschonken ten teeken dat men welkom was. Ik her inner mü nog zeer goed mün eerste be zoek bij den President, aan wien ik wenschte te worden voorgesteld. Onder het traditioneel bakkie koffie, gelukkig behoorlijk volgeschonken, vroeg ZHd, mij, of ik ook een van die Hollanders was „wat sê dat die aarde draai"? Even van mijn stuk gebracht antwoordde ik: ja President. En he jij dan nie in die Bijbel gelees nie, dat Josuah se: son sta stil en maan sta stil? Hoe ken jü nou sê dat d:e aarde draai? Werd ik nu voor het lapje gehouden of zou Oom Paul werkelijk gelooven dat de aarde stil stond? Mij kwam 't voor, dat hij als goed dopper hierdoor wilde de- monstreeren, dat hetgeen in den Bijbel staat, letterlijk moet worden opgevat maar dat hij innerlijk wel van de on houdbaarheid dezer stelling overtuigd zou zijn. President Kruger had niet, evenals President Steijn van den Oranje Vrijstaat een academische opleiding genoten, maar bezat een flinke dosis gezond verstand, was buitengewoon goed bekend met land en volk enkende den Bijbel op zijn duimpje. Hiermede imponeerde hü zijn burgers die in hem overigens een onbe perkt vertrouwen stelden. Dit blijkt wel daaruit, dat zü hem vier malen achtereen herkozen hebben tot President ondanks krachtige tegenstanders als b.v. Generaal Joubert. Oom Paul was een goed rede naar. maar aan zün wüze van spreken moest men even wennen. Hij beet de woorden kort af en zoo nu en dan leek het wel of hij snauwde. Maar daaraan wende men spoedig en dan moest men den natuurlijken diplomatieken aanleg van dezen grooten man wel bewonderen. Uit zijn woorden sprak steeds een groote liefde voor zijn land en eerbied voor zün God. President Kruger was een oprecht vriend van de Hollanders, al was het wel licht niet uitsluitend uit sympathie, dat hij voor zün raadgevers bekwame Hol landers koos. Hij zag in, dat het Holland- sche element versterkt moest worden als tegenwicht tegen de steeds sterker wor dende Engelsche stroomingen. Ik noem slechts den bekenden Staatssecretaris Dr. Leijds. den helaas te vroeg gesneuvelden Staats Procureur Dr. Koster, de heeren Bok, van Boeschoten ten Haaf en ande ren die allen verantwoordelijke staatsbe trekkingen bekleedden en op wier trouw en aanhankelijkheid hij wist te kunnen rekenen. Natuurlük waren ook bekwame Afrika ners in de Regeering opgenomen als een Joubert (Commandant Genl.) Marais, Wolmarans van den Uitvoerenden Raad en vele anderen,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3