Coöperatieve Diner-Vereen. m Tooneel Predikbeurten Feuilleton. TRANSVAAL. B= Ned. Herv. Evangelisatie. 10 uur voorm. Dr. J. Riemens, Leiden. 5 uur nam. de heer H. Heeresina, Am sterdam. Donderdag nam. 8 uur Bijbellezing. Gerf. Kerk in Hersteld Verband. Gebouw Bethel, Wüstelaan. 10 urn- voor Ds. B. A. Venemans, bediening H. Avondmaal. 5 uur nam. de heer K. v. d. Berg, Dankzegging. HAARLEM. Evang. Luthersche Gemeente. 10.30 uur. Ds. C. H. Brandt. Donderdag 21 Nov. nam. 7.30 uur Ds. C. H. Brandt (Weeshuis). Gereformeerde Kerk (H.V.) Gebouw „Blauwe Kruis" Oude Groenmarkt 20 10 uur voorm. Ds. P. A. E. Sillevis Smitl. 5 uur nam. Dezelfde. Eglise Réformée Wallonne. Dimanche 17 Novembre. 9 h. 30 Service. 10 h. 30 Service et Sermon, Past. Kraftt. 3e Collecte en faveur de l'Eglise. 11 h. 45 Service des Enfanits. 20 h. Service et Predication. Mr, le Pasteur A, Mascaux (de Jumeit) Coll. tot Verbr. v. Spiritist. Beg. Gebouw „The-osofia" Nassauplein 8. 10.30 uur vóórtn. Wijdingsmorgen. Spre ker de heer fit. Vermeer uit Rot terdam. Onderwerp„Menschen- leed en Godsgeloof". t- Het is van gröót belang dat gij uw artikelen, onder de aandacht van het pu bliek brengt. Door middel van ons blad is de juiste methode. Vraiagt irilichtingen bij de Administratie. SPORTIEVE MANTELS HAARLEMSOHE Bakenessergracht 27 - Telefoon 14393 Diner THUISBEZORGD f 0 90; met soep of toespijs f 0.15 meer. Gaen extra bezorgloon. Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage. GEEN LIDMAATSCHAP. GEEN OMZETBELASTING commissie voorzeker de bevoegdheid daartoe heeft. Italië heeft weliswaar AbeSsinië slteeds als minderwaardig aan gemerkt, doch nimmer openlijk de uit- sluitihg van dit. land uit den Bond1 bel- pleit. Waarom, zoo vraagit men zich af, fleeft Italië zich in deze nie,t gewend tot Internationale Hof vari Jüêtitic iii den Haag, het aangewezen lichaam om in deze te beslissen. Waarschijnlijk omdat het verwacht mul op request te krijgen'' Ttalië had feitelijk die beslissing van den Bond moeten afwachten omtrenit .da dóór dit land! opgeworpen bezwaren. in plaats daarvan' heelt het Abes-sinië aangevallen, en is daardoor- ëigêri rechter geworden. De Italiaansche bladen zisggeil dat Italië vast besloten is de bewijzen van vijandschap te beantwoorden, zoodra de gelegenheid zich daartoe voordloe't. Over expansie ware immers <te praten geweest zondter dlat het tot agressie overgaat. Italië zou bij den Bondf in de ken op steun hebben kunnen rekenen. Ware Italië inderdaad bevreesd ge- Weë^t voor züii veiligheid, dan zou de Volkenbond eveneens het lichaam zijn geweest dalt een onderzoek had kunnen instellen. Nu zond het legen-s. We vernemen nog, dlat Engeland zich wil verstaan met de leiden van dien Bond ito zake helt door deze leden individueel ontvangen protest. ;,DE BEUL" door Par Laverkvist, bij die Amster- damsche Tooneel Vereeniging- (regie Albert van Dalsum). Wanneer het de bedoeling was van den regisseur om een geweldigen staal te ge ven van leiding en enscineering van iets, dat een groot gebeuren moet beduiden, dan is dat van Dalsum wonderwel gelukt. Het samenspel en hier. moet in de eer ste plaats van samenspel worden gespro ken, daar er in het stuk geen eigenlijke hoofdrollen zijn was schier volmaakt. Het decor in de eerste afdeeding is een keldergewelf, een herberg in de Middel eeuwen, waar menschen griezelige verha len vertellen van hel, duivel en beul. Deze beul, somber en grootsch in zijne» kolossa le gestalte, staat zwijgend op den achter grond. Op den achtergrond ook, links of rechts .ziet men soms visioenen, panto mimes, die 't gesproken woord illustree- ren. De tweede afdeeling -speelt in dezen tijd en wij zien 'n groot nachtlokaal met êen negerorkest, waarin de moderne ver wildering wordt ten toon gespreid. Er worden groote woorden gesproken van overdreven machts wellust, waar de eene groep der bevolking den qnderen onder drukt, er wordt geterroriseerd en ge moord en het is duidelijk welk land met dat „niemandsland", zooals het program ma vermeldt, wordt -bedoeld. Maar met alle bewondering voor regie en spel ja, het is jammer dat wat nu komt te moeten zeggen het stuk. Er zit weinig spanning in. De eerste af deeling bestaat vooral uit verhalen er zit wel veel spheer in en in de tweede af deeling ook, maar ook daar is de hande ling luttel. ïb- is een groote figuratie op den been, er wordt lustig gedlahst, van die leelüke dansen van dezen tijd, waarin onze tijd wordt gehekeld. Er worden be kende, groote woorden gesproken en het eindigt met een epiloog van den tot liu toe zwijgenden beul, die woordlen uit het Evangelie verkondigt. De beul legt zijn functie neer. Het publiek was uitbundig opgetogen; wij betrekkelijk ook, maar de ware schoonheidsontroering, waar het toch eigenlijk in den schouwburg om te doen is, had mij niet te pakken. Belangwek kend nog eens was het alles stellig wel, het spel was prachtig boven allen stak Frits van Dijk uit in een heftig bul derende creatie van galgenhein en iedereen moet het stuk gaan zien om de opvoering en om de prachtige regie te bewonderen niet in de laatste plaats. EDMOND VISSER. DE PRACTISCHE HUISVROUW! Handwerken met kant zijn of wijd om neigen tot het getailleerde genre. De rechter mantel is zeer wijd, heeft een platte kraag, groote zakken en decoratieve knoppen. De middelste mantel is meer aangesloten, heeft een aaneen gesloten knoopenrij en breede ceintuur, wijd uit- loopende mouwen. De linker mantel, die drie kwart lang is heeft groote leeren knoopen en garnee ring van stiksels en platte kraag. r Hl ZONDAG 17 NOVEMBER. Kant is de groote mode en iedere vrouw zal gaarne de gelegenheid aangrijpen op een of andere wijze kant te verwerken, hetzij aan japon nen, hetzij aan onderklee- ding. Kant leent zich bijzon der goed om bij het moderni- êeeren van japonnen ver- Werkt te worden. In een zwart zijden japon, die aan rug en mouwen ver sleten is kan b.v. een kant- garneering worden aange bracht, waarbij een min of meer gewijzigde vorm van armsgat wordt gemaakt (af beelding 1). Voor zwart kan zwarte kant gebruikt worden, doch b.v. witfa wollen kant met een fond van rose tulle of geor gette is heel mooi. Hetzelfde fceldt voor donkerblauw, ter wijl bruin beige kant vraagt. Indien Men kant in de een of andere kleur wenscbt te heb ben, koopt men witte of crè me stof en laat deze in de gewenschte tint verven. Kant kan het best Ingezet worden door langs de omtrek der motief te cordonneeren (boven links). Mooie' vesten krijgt men door het hech ten VÊtri Ingehaalde strookjes kant op geor gette, ook dit kan dienen om blouses te vermaken, die b.v. te nauw zijn geworden. Kanten jabots met opstaand kraagje ge ven al te stemmige najaarsjaponnen eenj geheel ander aanzien, terwijl een paar kan ten manchetten eveneens goed kleeden. Kanten blouses voor gekleede doelein den komen steeds meer in trek. De model.- len zijn kort of vallen net even over de heupen. De mouwen, die naar den elleboog wijder worden hebben vaak open splitten, waarvan d8 kanten met smalle biesjes wor den afgewerkt. BLGEMENDAAL, Nederl. Hervormde Kerk. 10 voorm. Ds. J. C. van Dijk. Donderdag 21 November, geb. „Marana- tha" nam. 8 uur Ds. J C. van Dijk, Bü- bsllezing. Gereformeerde Kerk. 10 uur voorm. Ds. J. C, Brussaard. 5 uur nam. Dezelfde-.- De Vrij Katholieke Kerk, Popellaan - Kinheimpark. Zondag 17 Nov. 10.30 voorm. Gezongen H. Mis. Toediening van het Heilig Doopsel. Woensdag 20 Nov. 8 uur nam. Comple- - ten en Lof. Zaterdag 23 Nov. 7,25 uur voorm. Ge sproken H. Mi». Ned. Protestantenbond 10.30 uur voorm. Prof Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Santpoort. OVERVEEN. 10 uur voorm. Ds. Chr. de Beus, H. Avond-maal. 5 uur nam. Ds. Chr. de Beus. AERDENHOUT. Vereen. Religieuze Kring. 10.30 Uur voorm. Dr. W. Banning, Dir. Woodbrookers, Bentveld. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur voorm. Geen dienst. 7 uur nam. Prof Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Christelijk Impera- lisme. (1 Joh. 5, vs. 4). Donderdag 21 Nov. hoopt dezelfde om 8 uur nam. een reeks lezingen in de kerk te beginnen over „Het wezen van het Christendom". Toegang vrij. Medewer king zangkoor. Dezelfde spreekti7 Nov. voorm. 10.30 uur in het Bondsgebouw, Potgieternel over „God of mensch?" IV We hebben echter gezien, dat zoowel de Britsche Regeering in dte persoon van Chamberlain als die Hoogle Commissaris hun uiterste best hebben gedaan, -om d-e onderhandelingen 'te doen mislukken, en een oorlog uit te lokken. De Regeering van Transvaal zag dui- d'elijk, dat een botsing niet te vermijden was en da't Engeland slechts wachtte met. 't zenden van een ultimatum totdat een voldoende aantal troep-en in Zuid Afrika zouden zijn. Daarom nam de Z.A. Regeering haar toevlucht tot ds uiterste maatregel en zon'd den 9en October een brief aan den Britschen Agent, die het zgn. „ultimatum" inhield. Aan Engeland werd nog de gelegenheid gegeven, alle geschilpunten door „arbitrage" op vriend schappelijke wijze te regelen. De Trans vaal zou de kommando's van de grenzen terugtrekken mits de Engelschen binnen een bepaalden tijd hetzelfde zouden doen Het bericht eindigd'e met het Britsche Gouvernement tie verzoeken, vóór 5 uur in den achtermiddag van 11 October ant woord te willen zend-en. Indien -geen ant woord werd ontvangen zou zulks worden beschouwd als een formeele oorlogsver klaring. Den lien October bracht de Heer Greene het antwoord van dte Britschen Regee ring meldende, dat de voorwaarden door het Gouvernement der Z.A. Republiek gesteld, van dien aard waren, dat het Britsche Gouvernement het onmogelijk beschouwde, ze 'te- overwegen. De Heer Greene vroeg tevens zün paspoort om het land te mogen verlaten. Zoo brak dan de oorlog uit, niettegen staande alle concessies alle verdraagzaam hieid en alle toegevendheid van de Trans vaal. OORLOG. Tegen middernacht op den lien Octo ber ontvingen alle Telegraafkantoren, dus ook het mijne, een diensttelegram in houdende een woord „Oorlog", De onder handelingen welke Engeland wilde doen mislukken, hadden dus 'tot niets geleid; het „ultimatum" als protest tegen on recht en dwingelandij, had zün uitwer king niet gemist. Ik begreep, dat dit telegram de stille opdracht inhield, het nieuws te versprei den. Ik stelde mij derhalve onmiddellijk in verbinding met de- plaatselijke autoritei ten, en ging allereerst naar de hoogste autoriteit in onze plaats n.l. d:en Inspec teur van politie Coetzé mün bum-man (onze Landdrost resideerde in Boksburg). De Heer Coetzé vatte het geval nogal op timistisch op, en haalde een flesch te voorschijn om -te drinken op het succes onzer wapsnen.Mij beviel deze afloop niet zoo bijster, ofschoon ik dit einde voorzien had. Een van mijn telegrafisten, een jong Afrikaner Gavie Rousseau, was, zoo dra bekend' werd dat de burgers opge commandeerd' waren, plotseling verdwe nen. natuurlük zonder verlof te vragen. Toevallig naar het station gaande, waar een trein met- gecommandeeerde burgers gereed stond voor het vertrek naar de grens, zag ik hem nog juist op ds achterste wagen van den vertrskken- d;en trein springen. Zulk een vaderlands liefde mocht niet word.en gestuit; ik lie't hem dus gaan, -wü hebben hem nooit weer 'terug gezien. Voor mij beteekende de oorlog dag en nacht dienst, ook hierop had ik gerekend. Vóór mijn bod had ik een klein soun- dertoestelietje gemonteerd waarop ik. na sluiting van het kantoor de1 hoofdver binding (Pretoria) kon overbrengen. Werd ik des nachts geroepen, dan was ik dadeüjk bij de hand. Dit apparaatje heeft ons leelijke parten gespeeld. Op 'n avond was ik even -een luchtje gaan scheppen, en moeder de vrouw was vroeg naar bed gegaan. Daar begint op eens 't toestelletje te tikken. Wat zou ze doen? Denkende den schreeuwer den mond te kunnen snoeren, drukte zij den sleutel neer. Dit had evenwel -een verkeerde uit werking! De telegrafist aani de andere zijde, denkende dat ik mü gemeld had, begon achter elkander een reeks tele grammen te seinen, gelovende dat ik ge reed was ze op 'te nemen. Thuis komende bemerkte ik dat hij zoowat klaar was. Ik meldde mij, en 't gevolg was, dat de man zeier begrijpelük, nog al in zijn wiek was geschoten, want nu moest hij alles nog eens herhalen. Ik nam het werk op; het bleken Reg-esringstelegrammen te zijn, bestemd voor Generaal Botha, die ik op het station aan den Generaal moest over handigen. To-én ik echter- op het station kwam, was de Generaal al verder ge reisd naar Vereeniging. Ik kon de tele grammen -toen nog eens doorgeven aan- Vereeniging! Moraal-moeder is na dien nooit meer aan een telegraafsleutel gekomen. Nadat d-e oorlogstostand was ingetre den, werd er een Commissie van rust en orde in het leven geroepen. Deze zorgde o.a. ook voor paspoorten, verblüf-certifi- eacon en nacht-permissies. Daar mü'n kantoor zoowat altijd open was, benoem de men mij tot secretaris van die com missie. Ik kreeg 't tamelijk druk; de En gelschen wilden met hun families zoo spoedig mogelijk het land verlaten (het was zóó druk, dat de spoor deze men schen zralfs in open trucks moest vervoe ren). Menschen van andere nationaliteit vroegen een ver-blijf-certificaat. Weer anderen die uit hoofde van hun werk, des avon'd-s na 9 uur op straat moesten zijn, kregen een nachtpermit. ïür was dus werk aan den winkel Nu en dan- moest ik met den Voorzitter er op uit, en had- voor dat doel een paard gekregen, dat voor mü was- opgecomman deerd. Het was- een mooie schimmel, die voor oorlogsdoeleinden minder geschikt was, omdat ie te veel in de gaten liep. Lang heb ik van "t goede dier geen plezier gehad, want -toen ik op zekeren dag in den stal kwam om op te zadelen, vond ik hem dood op den grond liggen met sterk gezwollen lüf. Men had hem blijkbaar vergiftigd, een wraakneming van, iemand die blijkbaar met de Engel schen heulde. Htefc leven werd steeds moeilijker; de winkels gingen sluiten, zoodat we op het laatst geen brood en vleesch meer kori- den krijgen. We haddien ons wel zoo veel mogelijk van alles voorzien, maar na eenige maanden raakte de proviand op. Ik Meldde mü toen bü het commissariaat dat ons zeer welwillend voorzag van meel, enkele hammen en t-al van blikjes; mondkost was er dus voldoende. Boven dien was de provisiekamer van het hotel aan den overkant nog van alles voorzien (de Hotellier, een Engelschman, was overhaast gevlucht) daar konden we dus ook nog het noodige vandaan halen. Geestrijke dranken moesten op last van ds Regeering vernietigd worden, maar wü vonden n-og een kamer waar een en ander was weggeborgen. Dit heb ben wü (was het erg ondeugend?) niet vernietigd', en voor een hartversterkertje bewaard, voor geval we dit eens noodig mochten hebben. In'tusschen woedde de oorlog voort. Be richten drongen tot ons door dat de En gelschen onder bevel van Lord Kitchener vreeselük huis hielden, voor zoover zij gedeelten van het land bezet hadden. Boerderijen werden verbrand, de man was immers op commando; de vrouwen en kinderen werden in concentratiekam pen opgesloten. Door deze maatregel meende Kitchener d-e boeren 't meest te treffen, wetende dat ze nu en dan- „huis toe" gingen om de familie te bezoeken en te proviand-eeren. Vandaar dat hij deze wreeds maatregel nam (zie gedichtje). Ik vroeg mijzrive af, wat er met de mij nen zou gebeuren, als de Engelschen Getrmis'ton (Elandsfontein) -eens gingen bezetten. De spoorwegverbinding met Loi- renco Marquez was nog open; ik besloot -derhalve mijn vrouw en twee kinderen zoolang naar Europa te zenden; ik zelve kon niet weg en- "zou er mij wel door slaan Er werd haastig gepakt, en op Zondag 6 Mei vertrok moeder met de 2 kinderen (d-e jongste moest nog een jaar worden) Er gingen veel vrouwen en kinderen dien weg; ik was daarom wel bevreesd, dat de reis niet zoo heel- comfortabel zou zijn, en dit is later ook gebleken. De boot het was -een Duitsche was stampvol met vrouwen en kinderen. Ze zijn echter ge lukkig behouden in het vaderland aange komen, reizende langs de Oostkust, door het Suezkanaal en zo-o verder. Van die behouden aankomst heb ik eerst veel la ter gehoord, omdat de correspondentie aan- mij gericht, en via Kaapsiad- verzon den, mij niet bereikte (de Engelsche cen sor was erg nieuwsgierig uitgevallen). Juist tegen den 'tijd dat mijn vrouw in Holland moest aankomen, begon het er bij ons slecht uit te zien. De weg' naar Pretoria was door Generaal Robberts met zijn vliegende colonnes vrijgevochten, en 't zou niet lang meer duren of ook Ger- miston zou in handen van den vüand val len. Christiana, de Zuidelijkste punt des lands was in handen dier Engelschen en 25 Mei waren zij te Vereeniging. De boe ren hadden stelling gen-omen bij Klipri vier, twee uur van ons verwüderd. Alle weerbare mannen waren naar het front vertrokken; alleen ouden van dagen en gebrekkigen waren achtergebleven. Ik heb eigenlijk nooit beigrepen, waarom het punt GermistonElandsfontein,, een be- langrük kruispunt van spoorwegen, niet hardnekkiger door de onzen is verdedigd. Ik kreeg nu bericht uit Pretoria, dat bij het naderen der vijandige troepen de technische inrichting van mijn kantoor onbruikbaar moest worden gemaakt, en dat ik maar naar Pretoria moest komen. Dit onbruikbaar maken is grondig ge schied; later 'hoorde ik van den En gelschman die mijn kantoor moest over nemen, en dien ik 'toevallig later in Am sterdam ontmoette, dat hij een heele tijd getobd' had om alles weer in orde te krij gen. Alvorens te pakken gingen we nog even op de bovengallerij van het hotel, waar wij de naderende troepen konden zien. De granaten van beide zijden, wel ke eerst over onze hoofden waren gevlo gen, begonnen nu gevaarlijk dichtbij te vallen, hier en daar brand stichtende. Het begon onbehaaglijk te worden; ik pakte haastig wat kleeren enz. büeen en plaatste een en ander met nog eeni-ge1 bei- langrüke documenten, op een handkar (mijn huisraad moest ik helaas achterla ten). Jim de kaffer mün trouwe boy zou mij op mün laatste reis naar het station vergezellen. Dit was geen gemakkelijk karwijtje. (Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 3