Kunst in nood ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mi Kunstn. L. F. Reeher Foto Engel Goedkoope Reismarken 29E JAARGANG 4 DECEMBER 1935 OPLAAG 5000 EXEMPL. No.^7 VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, BENTVELD, VOGELENZANG, S HEEMSTEDE, HAARLEM, EN SANTPOORT-STATION POSTREKENING 191387 BUREAU VOOR REDACTIE - ADMINISTRATIE EN ADVERTENTIËN BLOEMENDAALSOHEWEG 42 - BLOEMENDAAL DE TWENTSCHE BANK N.V. BLOEMENDAAL Het bankroet van den Bisschop Plaatselijk Nieuws Voor lijsten, albums en ver grootingen. Het adres VERËENIGING VOOR JEUGDWERK TE BLOEMENDAAL TER VOORTZETTING VAN HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD ADVERTENTIETARIEF: PER REGEL15 CENT CONTRACT SPECIAAL TARIEF KRUIDNOTEN 4 REGELS 35 CENT ELKE REGEL MEER 10 CENT TELEFOON 23453 (9 TOT 6 UUR) B.G.G, 11862, 22177 OF 22576 ABONNEMENT: F 1.00 PER HALF JAAR BIJ VOORUIT- BETALING. LOSSE NUMMERS5 CENT BLOEMENDAALSCHEWEG 147 Sinterklaasvertelling door H. G. CANNEGIETER. (Nadruk verboden) Het groo'te wereldmonster Crisis haa ook Spanje bereikt. Het arme land, door politieke twisten geteisterd, was er erger aan 'toe dan eemge streek in Europa. -Eer- Dyanjuar-d kan- htiar hét' heet, van. weinig leven, want hij houdt altijd nog zijn helühaitigheiü en zijn romantiek. En daar kan men lang op teren in het land van Don Quichot. Tegenover het kasteel, waar in over oude enden deze ridder gehuisvest was ligt een vervallen paleis, onuer de hoogc gewelven van het woonvertrek zit een grijsaard gebogen over znn boeken, geüju eenmaal Don Quichot over zijn ridderro mans. Een Moorsche bediende staat ne derig achter zijn stoei, ae bevelen des meesters wachtend. Maar het znn geen ridderromans, waar over de bisschop zijn eerwaardige gelaat buigt. Het zijn doounuchtere rekeningen, doodnuchcere onbetaalde rekeningen. Tezamengeteld, wnzen zij een schrikba rend bedrag aan. Sinterklaas laat zijn oogen bedroeiü glijden over de cijferkolommen en Zwarte Piet weerspiegelt de oroeiheid des mees ters in znn trouwe, donkere pupillen. Het ziet er slecht uit mett de financiën van 's werelds grootsten ïilantihroop. Het land, waarin hij zijn kapitalen be legd had, brengt geen huur meer op; zijn staatspapieren geven geen rente en de boeren kuneen geen hypotheek meer be talen. Nog staat hij voor het grootste deel van de waren, welke hij voor zijn wereld-uitdeeling van 't vorige jaar haa gekocht, bij de leveranciers in het krijt. Eenmaal hebben ze hem als oude klanv crediet willen schenken, maar voor c?e tweede maal zal het niet gaan. Ook de winkeliers staan in "t krijt, bij de gros siers. De grossiers dringen aan, want ze moeten de fabrikanten betalen. De fabri kanten manen ae grossiers 'tot spoed, want ook zij hebben hun schuldeischers, de 'banken, die bij dozijnen tegelijk liqui deeren. Bovendien, voor het tweede jaar schui- d.en te maken, strijdt met de waardigheid van een bisschop, die de reputatie van 'n goedheilig man hoog heeft te houden. Sinterklaas zucht zoo diep, dat een een paar van die nota's opfladderen. Ge dienstig raapt Piet ze van den vloer en met een eerbiedige hand reikt hij ze den heilige aan. „Ja, Piet; we zitten er leelijk in arme kerel!" Piet grinnikt en mompelt een Moorsche verwensching. „Zeg dat niet, Piet" vergoelijkt de hei lige, „de leveranciers kunnen 't niet hei pen. Ook zij moeten eten. Maar ik zaï mijn laatste restje land en effecten moe ten verkoopen om hun althans een deel te geven van het geen, waar ze recht op hebben". „Monsignore neme 't me niet kwalijk, maar we zijn 't vorig jaar ook wel wat erg royaal met het strooien geweest", waagt Piet op te merken. „Dot wil ik niet ontkennen, beste kerel. Maar 't was om die arme kinderen, die het nu juist in dezen tijd van ellende dubbel en dwars noodig hebben, eens een versnapering te schenken. Maar je hebt gelijk, de rekeningen zijn hoog, een stuk hooger dan die van vorige jaren. Ach, Piet, goeie jongen, je meester is tiocn eigenlijk een roekelooze verkwister ge weest. Je had hem er eerder aan moeten herinneren!" „Ik durfde niet, Monsignore! Om die arme kindertjes niet. Ze verheugden zïcn zoo op uw komst. En o, o! wat ik ai niet aan gebrek en ontbering tijdens mijn tocht over de daken gezien heb! Overai overal in de wereld is het hetzelfde Mon signore, in' alle landen, waar je maar komt; in de groote steden en bij de boe ren op het eenzame veld, overal lij den de kindertjes gebrek aan het alier- noodigste. Wilt u wel gelooven, dat ik vaak tranen inplaats van pepernoten door den schoorsteen heb laten vallen?" „En dan te denken, dat ze mij van "t jaar zullen moeten missen", zuchtte Sin terklaas. ,,'t Was voor menig gezin nog het eemge lichtplekje in 't donkere jaar: mijn verjaardag!" „Is er dan heusch niets op tie verzin nen, allerliefste, allerbraaiste Signore! O, o, oh!" snikte Piet. "Geen lekkers, geen speelgoed, geen wollen wantjes en warme manteltjes voor dat kleine grut!" ■En weer mompelde hij een Moorsche verwensching. ,"Piet, je weet, zulke leelijke woorden wil ik niet hooren!" "Vergeving, Monsignore, maar in wat voor verschrikkelijke wereld leven wij dan toch ook Ah! mocht ik mijn gard maar eens laten neerkomen op de ruggen van hen, die voor deze ellende verant-i woordelijk zijn!" "Stil, Piet! geen politiek", aldus zijn meester hem het zwijgen op. "Maar 't is waar watje zegt", voegde Dij er zachtjes aan toe. „Een maatschappij, die met haar G'. ev- een vreet en die onschul dige kindertjes van gebrek doet wegkwij nen". V Toen het heerlijk avondje w,as geko men, waarop alle kinderen zien ook dit jaar weer hadden verheugd, kon Sinter klaas het met uithouden onder de hooge gewelven van zijn paleis. Onrustig liep ae grijsaard de vertrekken op en neer en Piet drentelde neerslachtig achter hein aan. Een traan drupte van zijn wang, toen hij in de stallen de Schimmel hoor de hinniken. „Dat beestje merkt ook, dat er iets on gewoons aan de hand is", zuchtte Pieu. "Het arme dier heeft verdriet, net als wij. "Ik verdraag het niet langer", barstte Sinterklaas uit. "Hoeveel eeuwen heb ui jaar in jaar uit op dezen heiligen avonu mijn reis door de wereld gemaakt. Nog nooit ben ik thuisgebleven. Het kan niet! ■er op uit dezen heiligen avond: dan maar zonaer geschenken. Piet, zadel den Schimmel!" Het was een droeve aanblik, toen het drietal dezen Sinterklaasavond zijn jaar- üjksche reis door de wereld begon. Don Quichot's rossmante was nog een vet paard geweest, vergeleken bij het uitge hongerd karkas van den Schimmel De mooie, roods bisschopsmantel was ver schoten en het goud van mijter en staf was verbleekt. Maar het droevigst van ai was Piet om te aanschouwen, die de zak welke hij anders volgeladen op zijn schouders torste, nu netjes in de plooi gevouwen over den arm droeg. Een leegt zak, het symbool van ae volstrekte be rooidheid, waaraan het wsrelamonster Crisis eensklaps 's werelds grooisien fi lantroop had overgeleverd. "O-o-oh!, als ik straks ai die tie ver geefs opgestoken kinderhandjes moet zien!", snikte Piet. "En die wachtenue klompjes en schoentjes en mandjes; O-o-oh! Als i k die lieve versjes moet aanhooren en het hooi voor den Schim mel moet aannemen, en ik kan dan niets terugdoen. Kiüeren teleurstellen, is er wel iets vreeselijkers denkbaar voor een Moor met een gevoelig haft?!" Het was druk in de eerste stad, welke zij doorkwamen. Een vroolijke drukte, ondanks de ellende der wereld. Juichende kinderstemmetjes klonken door de schoorsteenen de reizigers tegemoet, die ouder gewoonte van dak tot dak hun weg vervolgden. En Piet snoof, welbehaaglijk de geur in van chocolade. „Maar kijk dan toch eens!" riep Sin terklaas. Hij schrok zoo, dat hij bijna van den Schimmei gevallen was. Piet keek door den schoorsteen. Hij zag Sinterklaas in eigen persoon! En hij zag een copie van zichzelf, maar deze copie torste een mand vol lekkers en speelgoed. De kinderen in het vertrek omringden hem en zongen hun mooiste Sinterklaasversj es. "U hebt.... u hebt.... een plaatsver vanger, Monsignore!" stamelde Piet ver bluft, „Eén plaatsvervanger?" riep Sinter - klaas. Tien, honderd plaatsvervangers!" En waarlijk, overal zag Piet den bis schop met zijn knecht. Ze reden in lan dauers en zelfs in auto's langs de straten; ze verleenden audiëntie in lunchrooms en warenhuizen en ze waren het middelpunt van ieder gezin. Door elk dorp, door iedere stad, in elk van de tiallooze lan-, den der wereld, verraste de reizigers het zelfde wonderlijke schouwspei: ze zagen zichzelf in de gestalte van anderen. „Profane stervelingen hebben mijn taait overgenomen", fluisterde de heilige, ont daan door dit schouwspel. „Toen ze ver geefs op mij wachtten, hebben ze zelf ae taak aangevat. Vaders, ooms, oudere broers, gehuurde handlangers ze hen ben heiligschennis bedreven, alleen om de kinderen hun heerlijk avondje te kun nen verschaffen. Arme stakkers, werkloo zen, bankroetiers, gelijk ik, ze mochten nog zoozeer slachtorfer van de crisis zijn, terwile van de kinderen hebben ze hun laatste cent opgeofferd. Nu Sinterklaas niet kwam, zijn ze zélf voor Sinterklaas gaan spelen. De wereld is toch nog zoo slecht niet Piet, als we vreesden". „Gelukkig dat ook wij niet onmisbaar zijn, Monsignore. We kunnen met een ge rust hart naar Spanje terugreizen. De wereld heeft uw verjaardag nog nooit zoo waardig gevierd als nu zij hem gevierd heeft uit eigen kracht". - -t GEMXENTEiv/iAD. Ter behandeling van de Gemeentebe- grooting kwam de Raad Vrijdag j.l. in vergadering bijeen onder presidium van den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Aanwezig zijn alle leden. De heer Cassee opent de algemeene be schouwingen. Na op den algemeenen toe stand te hebben gewezen, wijst hij erop, dat het toe te juichen is, dat er ditmaal geen dotatie uit het reservefonds noodig was, zoodat een bedrag van f 242.000, als een waardevol appeltje voor den dorst te beschouwen is. Doch ook behalve deze reserve staat Bloemendaal er in vergelijking: met an dere gemeenten gunstig voor. Er is geluk kig nog geen reaen om alarm te blazen, ofschoon waakzaamheid geboden blijft.. Nieuwe belasitngverhoogmgen zouden onze gemeente als forensenoord schaden, maar aan den anderen kant ligt in te ver doorgevoerde bezuinigingen het ge vaar, dat bijvoorbeeld heil onderwijs in deze gemeente geschaad zou worden, de plantsoenen minder verzorgd werden en ae veiligheidsdienst in het gedrang komt" Wat de scholenbouw betreft, er zijn thans op 15000 inwoners 14 scholen. Spr. hoopt, dat thans alle richtingen bevre digend zijn en nieuwe aanvragen achter wege zullen blijven. De beveiliging der gemeente is in goe de handen. Het politiecorps toont zich voor zijn taak ten volle berekend. Spe ciaal toont spreker zich erkentelijk voor de ijver, waarop aan het straatventen -n einde is gemaakt, niet het minst in ver band met den last, die de middenstanu hiervan ondervindt. De volkshuisvesting is nog steeds het zorgen kind, dat spreker in de belangstel ling van dezen Raad warm aanbeveelt. Bloemendaal en Overveen ontberen ust hoofde van gebrek aan terrein nog steeds nieuwbouw van arbeiderswoningen, doen de Raad dient zijn aandacht blijvend aan deze zaak 'te schenken. Dat de taak van den wethouder voor Sociale Zaken zwaar zal zijn staat vast. Het aantal tewerkgestelden neemt nog altijd niet af en het heeft allen schijn, dat, dit voorloopig nog niet gebeuren zal. Spreker juicht het toe, dat men hier het stempelsysteem niet kent. De loonen acht hij niet voor verlaging vatbaar. Of echter de methode der tewerkstelling juist is, is naar spreker's meening aan twijfel onderhevig. Hij vreest, dat men minder van werkloosheisbestrijding dan wel van werkloosheidsverplaatsing kan spreken en verzocht het college vna B en W. zooveel mogelijk tot aanbesteding van werk over te gaan en heti eigen beheer tot het meest noodzakelijke te beperken, perken. De heer Schulz wijst er op, dat zijn fractie versterkt in den nieuwen Raad is gekomen, tengevolge waarvan de verhou dingen gewijzigd zijn. Ook dit jaar heeft de burgemeester ae politie het verbod opgelegd van het lezen van de lectuur van de Arbeiderspers. Evenals verleden jaar verzoekt hij het hoofd der politie, dit verbod in te trek- ken. De gemeente-politiek zal meer dan tot dusver in democratische richting moeten gaan.. Terugkomende op de vernouaingeu m dezen Raad, wijdt spreker aanuaent aan ae vertegenwoordiging van Natio naal Herstel. Wat wil deze partij in dezen Raad? Opüening aer pouueke partijen kan men bezwarnjk herstel noemen. Hoe is haar verhouding ten opzicnte van ee N.S.B.? Wordt hiermee samengewerKt? Vervolgens zegt spreker het te betreu ren, dat zijn fractie uit de commissie voor Georganiseerd Overleg is geweerd. Wat de toestand aer gemeente betreft, deze is nog steeds gunstig. Spr. betreurt het, dat. dit anders wordt voorgestca. Dat is een suggestie tot beiastingverhoo- ging en verhindert vestiging in deze ge meente. Ten slotte vraagt Spr. zich af, of wel voldoende wordt gedaan voor de jeugdige werkioozen en bepleit als object van werkverschaffing den aanleg van sport terreinen. De heer Quarles van Ufford zegt even als de heer Schulz ae verbrokkeling der partijen te betreuren. Als ae neer schulz echter bedoelt, dat er in dezen Raad een verschuiving in democratischen richting heeft plaats gehad betwijfelt Spr." dit. Spr. dringt er op aan, dat men in Bloe mendaal bhjft bezuinigen. Dat is de beste reclame, die voor ae gemeente gemaakt kan worden. Wat den iinancieelen toe stand betreft, er zijn gelukkig eemge lichtpunten doch spr. waarschuwt met klem tegen optimisme bij het financieren aer gemeente. Spr. verklaart vertrouwen te hebben in het beleid van B. en W. Tie 'Vaorzittgx- antwoordt" 'don Ticcr-Osg - see, dat er geen plannen tot verlaging der loonen van de tewerkgestelden be staan. Erkentelijk is spr. voor de lof, aan ae politie toegezwaaid. Inderdaad is de geest onaer het corps goed. Met ventvergunningen is men in Bloe mendaal voorzichtig, doch het euvel van het venten zonder vergunning is een las tig probleem. Aan de kwestie der speelterreinen wordt aandacht besteed. Den heer Schulz antwoordt Spr., dat hij geen wijziging kan aanbrengen in zijn houding aangaande het lezen van Socialistische lectuur door de politie. In het algemeen kan men den toestand verward noemen. In de 'burgerwacht mo gen geen S.D.A.P.-ers worden opgenomen maar bij de politie, onder wier leiding de burgerwacht zou staan, is er geen be zwaar tegen. Een regeling zou hier ten goede werken. Den heer Quarles kan spreker niet volgen in zijn beschouwing over de belastingen. Optimisme heerscht er bij B. en W. ten aanzien van de financieën hiet. Spreker dankt den heer Quarles intusschen voor zijn waardeerende woorden. De heer Enschdé betoogt, dat de Raad erkentelijk is voor de bezuinigingen, aie B. en W. hebben getroffen en die een sluitende begrooting mogelijk maken. Is het wenschlijk, de belastingverhoo- ging te handhaven ten behoeve van een batig slot of dient men op belastingver laging aan te s'turen? Spreker meent, dat het laatste de voorkeur verdient. De aanpassing heeft geleerd, dat bewe zen is, dat geen verlaging dikwijls ver hooging beteekent en dat men met her zelfde geld tegenwoordig meer kan doen dan voorheen. Uit deze overweging stelt spreker voor, alle subsidies met 10 te verlagen. De reiniging komt op f 2.per inwoner. Heemstede calculeert f 1.42. Is ook in Bloemendaal op de post geen bezuini ging mogelijk? Een even belangrijke post is het loon der te werk gestelden. Er is hier te weinig drang bij de werkioozen, om zelf wat te doen. Verhooging van inkomsten zaï moeilijk zijn. Intusschen meent spreker, dat gemeentepersoneel da't een gemeen tewoning bewoont, 15 pet. aan huur dient te betalen. Voorts vraagt spreker een staat van bezittingen der gemeente, die hij thans bij de begrooting mist en ten slotte geeft hij in overweging, de hondenbelasting te verlagen. LO TEN verkrijgbaar met re productie naar schilderij van HJM. de Koningin. Haarlem - Wagenweg 102 Telefoon 14011 Kleverparkweg 7, Tel. L5246 De heer Schulz gaat op hetgeen door aen heer Quarles over de verkiezingen is opgemerkt in, en constateert, dat ae neer waaries bujkoaar Nationaal Herstel en Lioeraien vereenzelvigt, hetgeen Mr. Westerman in ae Tweede Kamer juist i-o" T (imkerij..- YJThaa spiciwër gaarne eens genoord, noe de vertegen woordiger van Nationaal Herstel in dezen Raaa tegenover aeze begrooting staat. Wat ae werkloozenregtiing 'Detreit, het is aemoraiiseeiena, aai iemand drie, vier jaar puiten zijn vak moet blijven ronct- ioopen, ornaat een anaer gezinslid werk neen. Kan de gemeente voor dezulken met iets doen? voorts ziet spreker .tegenspraak in den boezem van den Vrijheidsbond op grond van wat ae heeren Quanes en Enscneue nebben aangevoerd. De neer wuanes betoogt, dat hij Nat. Herstel en Vnjheiasponü met vereen zelvigt, integendeel, nij betreurt, dat Nat. nerstei nier in aen Raaa is genomen, aocn de pracujk zal uitwijzen, aat cse vnjheidsoona in zijn voorstellen Nat. Herstel aan zijn zijde zal vmaen. De heer Bierens ae Haan geeft den heer Scnuiz in overweging, kennis te ne men van ae beginselen van Nat. Herstei, een partij, die met het Nationaal (socia lisme niets te maken heeft. De Raad gaat aan over tot de behan deling aer begrooting. Bij art. 15 stelt ae Fiancieele Commis sie voor, aan volontairs ter secretarie in stede van f 300.f 500.te vergoeden B. en W. achten een bedrag van f 300 voaoende en praeadviseeren dus afwij zend. De heer Quarles zegt, dat het verblijf der volontairs op de secretarie feitelijk een leerscnooi is. Daarom acht hij een overigens 'betrekkelijk laag bedrag als f 300.voldoende. Het amendement van de Financieele Commissie wordt verworpen. Bij punt 45 (kosten van rechtskun dige adviezen f 1500.geeft de heer Enschedé in overweging, hiervan een me- moriepost te maken, daar de werkelijke uitgaaf veel geringer is. Men vergete niet dat dergelijke posten noodeloos het eind cijfer bezwaren. De voorzitter gelooft, dat het veiliger is met het oog op de onvoorziene proce dures de post te handhaven. Bij art 96 (onderhoud der lantaarns en verdere kosten) becijfert de heer Bouvy, dat Bloemendaal voor de lantaarns ge middeld 7 cent per K.W.U. betalen moet. Een particulier zou iets meer dan 3 cent betalen. Dit verschil lijkt spreker te groot. De heer Quarles antwoordt, datj men nu eenmaal vastzit aan het contract met het P.E.N. Dit bedrijf maakt geen winst, maar bestemt alle overschotten voor af- ssas TWEEDE WINTERLEZING op Donderdag 12 December a.s. des avonds om 8 uur in het Jeugdhuis, Donkerelaan. SprekerL. W. BIERENS DE HAAN te AMSTERDAM. Onderwerp „SARDINIË", een eiland vol landschapsschoon (met lichtbeelden). Kaarten a 50 ets. aan het Jeugdhuis. Plaatsbespreking 10 ets. Tel. No. 22790.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1935 | | pagina 1