H R. A. I. Gebr. Beekman Damïsjassen A. G. G. M. Giorgis Zn GAI L Exti P. Cr; Op stand liim. j J R.A.I.-STAND 61-71 GARAGE VERBEEK SCHOORSTEENVEGERS Naaimachines op afbetaling JAN GEIJLVOET Jr. L .,'T ■Mi Prijzen vanaf f 1200.- AGENTE: Haarlem Wagenweg 72-74 Bloemendaal Dorpstr. 52-54 kan eten en kan koffiedrinken, zal de Bloemendaalsche middenstand te laat betreuren verzuimd te hebben van Bloe mendaal als winkeldorp iets eigens en aantrekkelijks te hebben gemaakt. Iets eigens en aantrekkelijks komt in de we reld nu eenmaal alleen tot stand in vrij heid. Alleen in vrijheid worden nieuwe ideeën geboren. Alleen in vrijheid is ons volk geworden tot wat het is. Zoomin als de Bloemendaalscheweg tot winkelstraat geworden is op bevel of advies van de overheid, heeft de Bloemendaalsche mid denstand o.i. iets goeds te verwachten van organisatie, ordening of hoe men zulke belemmerende strevingen noemen mag van overheidswege. Of wil men in navolging van de voorziening in gas, wa ter en electriciteit ook op het gebied der levens- en weeldebehoeften tot het staatssocialisme overgaan? Maar laat men dan het lijdensproces kort maken en het gemeentebestuur verzoeken hier zoo spoedig mogelijk zelf een warenhuis op te richten, dan kunnen er nog veel meer ambtenaren benoemd worden en kunnen de jongens en meisjes onzer winkeliers naar die betrekking solliciteeren en kan men hun benoeming verzekeren door stembusactie. Maar zou ook dit soort „ge lijkschakelen" niet juist uit den booze zijn? O.i. is staatssocialisme ook een soort dictatuur, alleen tijdelijk nuttig als over gangsmaatregel. Of zegt het niets, dat ons Provinciaal Ziekenhuis goedkooper goed water zelf uit den grond haalt dan dat het van de provinciale waterleiding' betrekken kan? Intusschen hopen wij, dat de heer Ta- nis vrij zal zijn om broodjes te bakken en in vrijheid er iets op zal vinden ons ver- sche kadetjes voor het ontbijt te be zorgen. Van bepalingen der bouwverordening werden verschillende afwijkingen toege staan, particuliere onderwijsinrichtingen kregen hun gebruikelijke subsidiën en de Tetterodeweg kreeg een andere rooii- Toen kwam "35 rondvraag. De heer Quarles vroeg, of niet^ oo& Bloemendaalsche werkloozen gezet kon den worden aan het aanleggen van het fietspad langs de Elswoutslaan. Neen, antwoordde de voorzitter, daarover heeft de gemeente niets te zeggen, de Erven van der Vliet voeren het werk uit met eigen personeel. Ons is het niet duidelijk, waarom het gemeentebestuur zich daar mee niet had kunnen inlaten. De heer Enschedé kreeg de toezegging van een excursie van B. en W. naar Aer- denhout, met het oog op een plannetje, waarvan de heer mr. Prinsen Geerlings, zooals werd gezegd, geen plezier beleven zal. De beurt was toen weer aan den ijve- rigen heer Cassee, die kloeg over de on begaanbaarheid bij slecht Weer van de roze voetpaden in het wandelpark bij de Brouwerskolk. Wij dachten eerst, dat hij zou klagen over de doodsche netheid, die daar, even als elders in onze gemeente, met haar vervelenden straal alle romantiek ver moordt. Zou de Bloemendaalsche kwaal „Nettitis" ook al den zoo jovialen heer Cassee in een keurslijf hebben gezet? De heer Prinsenberg zette uitvoerig de techniek van den aanleg dier voetpaden uiteen. Blijkbaar had de raad daarmee vrede. Denkelijk is het college, gelijk trouwens ook het wandelend publiek, te zeer ingenomen met de fraaie uitzicht- plekken, welke de gemeente daar heeft ingericht en de voor oude lieden, kin deren en minzame paartjes aanlokkelijke duinpaadjes zelf, dan dat het zich over de glibberigheid van die dingen druk zou maken. Meer aandacht kreeg de heer Cassee voor zijn wensch naar meer verbindings paadjes tusschen rijweg en voetpaden aldaar. Zelfs op het hoogste punt van den rijweg, waar alle auto's stoppen om van het uitzicht te genieten, zoo viel de heer Quarles hem bij, een plek dus, waar men wil uitstappen en dadelijk naar het hoog ste punt wil gaan, is geen pad! De burgemeester geloofde niet, dat het met die stilstaande auto's zoo'n vaart zou loopen. Op de brug over het Merwede- kanaal in den weg van Amsterdam naar Naarden bleef men in het eerst ook Wel staan, maar dat is nu al uit, men weet het wel. Zoo zal het ook hier gaan. De andere raadsleden zwegen. Dat B. en W. het denkbeeld van den heer Quarles toch nog zullen toepassen, lijkt ons toch wel waarschijnlijk. Dit denkbeeld immers is reëel en logisch en men heeft gelukkig aldaar gebroken met de hekken-en-prikkeldraad-gewoonte (of is het alleen maar een wagen met de vrijheid, op hoop van zegen, dat het pu bliek eindelijk eens zal leeren, dat de duinen er niet zijn om ze te beloopen?). Het publiek gaat eenvoudig van het hoogste punt van den rijweg langs den kortsten weg rechtlijnig naar boven. De overheid kan dat niet keeren. Dat laat ste bleek in rondvraag" bij een opmerking Van den heer Van. Riessen, waarover straks. Hadden de heeren Cassee en Quarles dus hier niet wat men noemt direct suc ces, indirect ontlokte de aansnijding van dit onderwerp aan den heer Prinsenberg de verrassende mededeeling, dat reeds in deze maand de aanbesteding zal plaats hebben voor den bouw van het viaduct over de spoorlijn Overveen-Zandvoort waardoor de rijweg langs de Brouwers kolk met den Zeeweg verbinding krijgt Onze gemeente zal daar een reliëf en uit zichten voor rijdenden verkrijgen als ner gens elders in het land! De heer Rolingh sneed onder ietwat geheimzinnig lachen van den raad een fameuzen brief aan van het bestuur van het Kennemer Lyceum. Deze brief zal la ter in openbare behandeling worden ge nomen. De heer Van Riessen herinnerde (dit is, waarop wij zooeven doelden) aan het gevaar, dat Haarlemieten en Kruidnoten, êel van moed, elkander plegen te benade ren over de prikkeldraadversperringen, die de Nederlandsche Spoorwegen ten noorden van het station Bloemendaal hebben opgericht om de baan voor on bevoegde overgangers af te sluiten De voorzitter wist het al. Hij schetste, hoe verschillende lieden met gescheurde pantalonies a la Reintje van der Schalk, markies van eierstruiven, grootmeester van het kippenhok en vrijheer van de druiven, het station waren binnenge bracht, maar hij kon er niet veel aan doen. Z.i. zijn de Nederlandsche Spoor wegen hier verantwoordelijk. Misschien is hier een geschikte gelegenheid voor de vrijwillige burgerwacht van Haarlem en Bloemendaal om zich aan beide zijden in den loopgravenoorlog te oefenen. Wij ge ven dit denkbeeld aan de commandan ten dezer instellingen bescheiden in over weging. De heer Luden riep hierbij iets uit over „de verhooging van de baan". Daar dit evenwel nog tijd heeft, plaatsen wii in tusschen voor de ouders onzer klimzieke jongens de waarschuwing, dat daar bij het drukke treinverkeer geen aardig heden zijn uit te halen zonder werkelijk levensgevaar. De heer Luden maakte er ernstig aan merking op, dat nog steeds, na acht maanden, de huren der gemeentewonin gen niet opnieuw zijn getaxeerd en ver laagd. Lagere loonen, dan ook verminde ring der huishuren, zeide hij zeer logisch. De heer Prinsenberg, overigens een ijverig wethouder, zat er blijkbaar een beetje mee. De aanmaning van den heer Luden zal nu haar uitwerking Wel heb ben; de raad kan dan altijd nog '.an de huurvermindering terugwerkende kracht verleenen. Komt de zaak dan tegen Sin terklaas 1936 voor elkaar, dan kunnen de echtgenooten onzer beambten met een aardig centje cadeautjes gaan koopen bij den Bloemendaalschen winkelstand. Nu de jamboree. Dit punt was in den aanvang der ver gadering met enkele andere tot! het des sert bewaard. B. en W. kwamen met het voorstel, artikel no. 100 der Aiasterdam- sche politieverordening als model te ne men voor een wijziging van dé onze. Zij behoeven, om het de jamboree mogelijk te maken zich in den zomer van 1937 ge durende drie weken in Vogelenzang neer te zetten, de bevoegdheid om aldaar het gewone rij verkeer om te leiden en be paalde wegen tijdelijk af te sjuiten. De jamboree is een samenkomst van duizendeju n->dvinders uit de ge^heele we- reio; 'werKe_geTiiceimj K. éëfiige hojkici u- J v duizenden bezoekers trekt, wat een enorm voordeel voor de gemeentekas en voor ondernemende neringdoenden kan beteekenen. A bon entendeur, salut! Onze waakzame Vereeniging „Bloemen- daal's Bloei" heeft zich in deze zaak veel moeite gegeven en als wij goed zijn in gelicht, bestaat er, nu de raad in prin cipe op het voorstel van B. en W. inging, groote kans, dat het den Nederlandschen hoofdpadvinder staatsraad J. J. Ram- bonnet gelukken zal de jamboree niet in het Gooi, maar hier te doen houden. Uit eenige openlijke uitlatingen van hem mag men afleiden, dat hij daarvoor ge voelt. Daar is trouwens ook alles voor te zeg gen. Een eigenaardig duinlandschap als wij bezitten, vlak bij badplaatsen, bos- schen en groote steden, vindt men elders ter wereld niet. Heidevelden en beuken- bosschen als het Gooi oplevert, vindt men overal. In het Gooi zouden de padvinders in houten barakken geïnterneerd worden, wat onwillekeurig aan den luguberen we reldoorlog herinnert. En de padvinderij de aartsbisschop van Wales wees er dezer dagen nog op de padvinderij is een vredesbeweging! Sympathiek klonk dan ook de enthou siaste aanbeveling van het raadslid mr. Enschedé, die in vuur schoot voor de zaak, toen de heer Luden met een aan beveling van het Gooi een ietwat droef geestige stemming dreigde in het leven te roepen. De burgemeester heeft op uitnemende wijze de 'wijziging der politieverordening verdedigd. Na een opmerking van den heer mr. Rolingh, blijkbaar een fijnen geest, werd de wijziging in beginsel goedgekeurd. De vorm, de redactie, zal nader onder de oogen worden gezien. Men kan zich an ders aan Amsterdamsche politieverorde ningen wel spiegelen. Een der politie commissarissen aldaar, de heer H., een onvermoeide werker op wetgevings- en verordeningsgebied, bezit een landelijke vermaardheid en ook artikel 100 zal wel door hem zijn geredigeerd. De zaak is dus, wat Bloemendaal be treft op de medewerking van Ged. Staten en Kroon kan men natuurlijk re kenen in kruiken en kannen. In het bizonder voor onze sociaal-de mocraten en andere anti-militairisten kan het zijn nut hebben er in dit verband nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat de padvindersbeweging een welbewuste vredesbeweging is. Dat Rusland, Duitsch- land en Italië de eenige landen van Euro pa zijn zonder padvindersorganisatie, spreekt in dit opzicht boekdeelen. Verder zegt het iets, dat de padvindersleiders in het algemeen niet worden bezoldigd, dat de regeeringen door de bank aan de pad vinderij geen subsidies verleenen en de jongens en meisjes niet militair worden geoefend. Voor Wapenitis in deze dus geen vrees. De wereld beter bewoonbaar te maken en de menschheid tot broeder schap te brengen, dat is der padvinders doel. Daarom: leve de padvinderij! En voor al: leve de jamboree in Vogelenzang! De raad ging na afloop in geheime zit ting. het WI Kort geleder de plannen ti vaart-comité doel zou stel! ken tot mee koopen, ten vaart in onz omgeving te hebben nu Er is een wer uit: mevr. J, F. A. Bijvoet Mollerus (sec de heeren H comité. werkcomité gevormd. akten wij melding van Ichting van een wel- aarlem, dat zich ten ,j.jet publiek op te wek- n werken en tot meer zoo de algemeene 'wel en haar onmiddellijke rderen. Deze plannen en vorm aangenomen, ité gevormd, bestaande ani-De Voogd, mr. dr. zitter), jhr. dr. J. C. penningmeester) en asschuit, J. Engels en Ml i d II t przi c.Jis-i tas: J. C. Ever.' Het ligt bedoeling, spoedig stap pen te doei n het welvaart-comité rechtspersoon^ ïeid te geven, door er een stichting i te maken. Binnenkortten op ruime schaal cir culaires wordw verspreid, waarin doel en streven vairrt welvaart-comité wor den uiteeng^fC Wi3 bevelen nu reeds onze plaatsg -n nauwkeurige en be- langstellenönstiolisnenlinS van den in houd deze' ee]1.ire aan. Men late haar niet ongeitJiemand mag weigeren er naar zijn ^"mgen toe bij te dragen, da'# de wer,'|||i.eid te Haarlem zoo al niet geheel momen (dit is natuur lijk niet in eenSr ..verwachten) dan toch in belangrijke m! verkleind wordt. Wij vestigden er reeij de aandacht op, dat een dergelijk' cq-$é, als nu te Haarlem is opgericht, o.rtt Groningen al zeer nuttig werk gelan en veel succes ge boekt heeft. Spoedig zal se, vergadering van ver- tegenwoordigerfj-in organisaties worden gehouden, nrè' iet doel, ook in deze :endheid te geven aan et welvaart-comité, end, dat reeds eenige 3S belangrijken finan- het comité hebben toe- hopen, dat vele andere n voelen, dit voorbeeld kringen meer het streven vaii Het is verh-K groote organis.i cieelen steun ae gezegd. Het is t zich geroepen zi te volgen. (Zou het ni( aardig zijn, als onze plaatselijke verenigingen ook onge vraagd aan dit tomité een klein bewijs van belangstelijg deden toekomen? Red.). y van^ f 1.95 VAK IC L iDINGMAOAZVN PAARtAA/^fiMEL:_1_2843_ STUDEBAKER DE MEEST OP DEN VOORGROND TREDENDE WAGEN VAN 1936 TEGEN ONBEGRIJPELIJK LAGEN PRIJS! OFFICIEEL AGENT BLOEMENDAAL Aan het gemeentebestuur van Bloe mendaal als blijk van hulde voor het tot stand brengen vain den Zeeweg Overveen-Zandvoort, aangeboden door de Vereeniging tot behartiging der be langen van de badplaats Zandvoort „Zandvoort's Bloei", de Zandvoortsche Handelsvereeniging en de Zandvoort sche Hotel- en Pensionhoudersvereeni- ging. 3. Oorkonde der vrouwelijke jeugdbe weging voor katholieke actie „De Graal" in het bisdom Haarlem. Tekst: Aan den hoogedelachtbaren heer burgemeester en bestuurderen van de gemeente Bloemendaal. De leden van de vrouwelijke jeugd beweging voor katholieke actie „De Graal" in Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang stellen er prijs op, bij deze te betuigen eerbied voor en trouw aan de plaatselijke overheid. Zij nemen zich voor, dit, als een kerntroep van orde en tucht, altijd en in alle omstandigheden, metterdaad te toonen. (W.g.) C. VAN DER PLOEG, districtsoverste, (w.g.) D. OLIFIERS, leidster. Bloemendaal, 14 Juli 1935. MEJ. M. LIBOUREL SPRAK OP DEN OUDERAVOND VAN VRIJDAG 30 DE CEMBER 1935 AAN DE KLEUTER SCHOOL (vele lezers in Aerdenhout zullen met be langstelling hiervan kennis nemen) als volgt: Door uw komst geeft u blijk van be langstelling voor onze school en daarom hoop ik, dat het u zal interesseeren, als ik u in het kort iets vertel over de hoofd ideeën, die onze werkwijze bestemmen. U zult allen weten, dat wij niet de zgn. „strenge" Montessori-methode volgen. En ik zou dan graag de voordeelen en ook enkele nadeelen van haar opvattingen met u bespreken. Het zal u bekend zijn, dat de groote vondst van Montessori is: de wensche- lijkheid en mogelijkheid, het kind in de scho eqosg';*'"r!Jzaam te laten zijn. Zij het n en l tot UIT DE WACHTKAMER VAN HET RAADHUIS TE BLOEMENDAAL. Behalve een fotografie van B. en W., raadsleden en het hoofdpersoneel van raadhuis en openbare werken onder het burgemeesterschap van jhr. Bas Backer bevinden zich in de wachtkamer aan de wanden drie ooi-konden. 1. De De Genestet-oorkonde. Deze luidt als volgt: In het jaar 1911 vatte de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Alge meen Nederlandsch Verbond het plan op, een gedenkbank te stichten ter eere van den dichter P. A. de Genestet, die op den 2den Juli van het jaar 1881 overleden is. De afdeeling richtte zich tot het Ne derlandsche volk en vond veler steun, ontving de bijdragen van velen, oud en jong, in groote en kleine giften en ten slotte in een waarborgfonds, waar door op den 2den Juli 1911 bekend ge maakt kon worden, dat de stichting verzekerd was. Hierbij is een hartelijke mede werking verleend door de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei" en haar bestuur. De heer L. J. Vreugde maakte het model voor de bank van donkerrood gepolijst graniet uit één stuk, geplaatst op twee treden van dezelf de steensoort ongepolijst. De heer V. R. J. Troupin, steenhou wer te Haarlem, leverde de bank en zorgde voor de plaatsing op een stuk grond, daartoe welwillend afgestaan door de Hotel Maatschappij „Duin en Daal" O. Den 14den Augustus 1911 heeft de overdracht van het gedenkteeken plaats gehad in het hotel „Duin en Daal" en is het door jhr. Bas Backer, burgemeester der gemeente Bloemen daal, aanvaard. Deze oorkonde ter bevestiging van de overdracht is gemaakt op last van het bestuur der afdeeling Haarlem en Om streken van het Algemeen Neder landsch Verbond. Haarlem, 14 Augustus 1911. (Volgen de handteekeningen van J. B. Schepers, J. A. Voorderhake, H. Ph. 't Hooft en mr. F. G. Schalkwijk). 2. Oorkonde aangaande den Zeeweg (zonder dagteekening)Bovenaan de ge meentewapens van Bloemendaal en Zandvoort. Tekst: Noot der Red. Men weet, dat de bank later verplaatst is naar een plek aan den Brederodeweg nabij de Krullenlaan, een plek, waar De Genestet. gaarne vertoefde. Ridderstraat 18a zwart Haarlem - Telef. 13310 p etfosgó/'^rkzaam te laten zijr wee^mqas a<7drlijke neiging var kinTar<: - 3 en experimenteen trokikbinr Nieuw conciusie, het kin Zijn éigen Tien „vilj" rtfc kur.IR We kunnen echter niet van opvoeden spreken, als we zouden volstaan mbt de kinderen eenvoudig „vrij" te laten Het zou in de eerste plaats al ondenkbaar zijn, dat een kind uit zich zelf zou weten wat hij aan kennis en vaard^'heid voor zijn verdere leven noodig z: hebben. Wij staan dus voor de vraag: waarin laten wij het kind vrij, waarin beperken wij hem, waarin helpen wij hem. Ik wil u eerst het antwoord van Montessori op deze vragen geven. Dat luidt: laat het kind vrij in zijn keuze van werk, maar beperk zijn mogelijkheden; omring hem met materiaal, dat hem tot werken uit- noodigt en dat hem datgene leert, wat wij voor hem van nut weten. In het materiaal van Montessori zijn om zoo te zeggen twee doelstellingen ge legen le het doel, dat de volwassene er mee beoogt, nl. het verkrijgen van een be grip, een vaardigheid of kennis. Dit doel ligt echter meestal geheel of gedeeltelijk buiten het begrip van het kind. 2e. het doel, wat het kind m het mate riaal moet zien en dat is: het op de juiste wijze volbrengen van het werk, het materiaal van Montessori is dan ook voor het grootste deel zelf-cor- TGCtiGf Wat Montessori echter niet geeft, dat is materiaal, waarmee het kind geheel naar eigen wensch. vrij kan experimen- teeren. Laten wij hem dit wel doen, dan zien wij hem aanvankelijk schijnbaar zonder doel werken; zal hij echter genoeg er^a" ring hebben opgedaan, dan zien we, dat hij dingen gaat maken met een zich zelf gesteld doel, of met een doel, hem opge legd door de buitenwereld. Zouden we dus dr. Montessori ook m deze opvatting volgen en deze mogelijk- heid voor het kind uitsluiten, dan zouden we twee belangrijke factoren uitschake- iGn: le zouden we het kind niet geheel uit zich zelf laten scheppen; 2e. zouden Wij de doelstellingen van het kind zeer beperken. Op de enorme waarden, die juist deze beide factoren voor den kleuter kunnen hebben, wees ons voornamelijk prof. De- croly uit Brussel, die ontzaglijk veel on derzoekingen met kinderen deed. De meeningen van Montessori en De- croly loopen hierin uiteen, dat Montes sori aannam, dat begrippen, kennis en ervaring zich als apart staande zaken in den geest van het kind vormen. Daaruit volgde haar voor elke te leeren taak wel overwogen materiaal, dat dan ook enkel en alleen één bepaald ding aan te leeren ten doel heeft. Prof. Decroly kwam daarentegen tot de ontdekking, dat een kind juist in het algemeen niet analyseert en dat hij het eerste in zich opneemt wat voor hem zin vol is en ook juist een beteekenis in de dingen zoekt. Wanneer we deze meening aanvaar den, dan volgt daaruit voor de werkwijze in de school ontzaglijk veel: le. gaan we dan zooveel mogelijk naar voor het kind zinvol werk zoeken, (breiden we dus doelstellingen aan- 2e melen op de opdracht der volken aan de regeeringen der geheele wereld. Daarin wordt gezegd, vastbesloten te zijn een einde te maken aan oorlog, omdat oorlog geen enkel probleem oplost en alleen economische rampen beteekent, noode- loos lijden en dood voor ons en onze kin deren. Aan de bedreiging met den meest volkomen wereldchaos moet een einde komen! Gedurende de Kerstweek is op de ten toonstelling in de Groote Houtstraat 170 te Haarlem gelegenheid geweest dit pe titionnement te teekenen. Indien u dit nog niet gedaan hebt, doet het dan spoe dig. Tot 15 Februari a.s. is daartoe nog gelegenheid. Ook kunt u een lijst aan vragen om handteekeningen te verzame len (elke lijst heeft plaats voor twintig handteekeningen) De gelegenheden tot teekenen en tot verkrijgen van lijsten zijn: Vijverlaan 8, Van Hogendorpstraat 3 en Garenkokers- kade 3rood en 3 te Haarlem en Rusten- burcherlaan 8 te Bloemendaal. Namens het bestuur van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid: Mej. Dr. M. A. THIEL, presidente. Mej. C. P. BAL, secretaresse, Rustenburcherlaan 8, Bloemendaal. BLOEMENDAALSCHE BRIDGE-CLUB. Een prettige herinnering. De Kerst-drive, die door bOTengenoem- de vereeniging in hotel-café „Rusthoek" te Bloemendaal is gehouden, heeft een zeer opgewekt en prettig verloop gehad. Ofschoon op een bridge-drive het brid gen, dus de ernst, gewoonlijk den hoofd schotel vormt, was voor dezen keer hier van belangrijk afgeweken en werd een groot gedeelte van den avond besteed aan den humor. Tal van aardige voordrachten werden gehouden, ook Thomasvaer en Pieternel in de gedaante van Schoppenheer en Hartenvrouw ontbraken niet op het fes tijn en door hen werden op vlotte en geestige wijze de wederwaardigheden van de club in het afgeloopen jaar in her innering gebracht. Tusschen de bedrijven door werd er gebridged en toen aan het eind van den avond het resultaat bekend werd ge maakt, bevredigde dit zeker iedereen, daar ten slotte alle deelnemers met een mooien, meestal smakelijken prijs werden bedacht. Het was al heel laat, toen ieder in op gewekte stemming huiswaarts keerde. Goedkooper dan bij anderen. Contant met jaar schriftelijke garantie. Re paratie aan alle merken met i j. garantie Haarlem, Doelstr. 35. Opger. 1902. Tel. 13538 zienlijk uit, we geven dus niet in hoofdzaak „bezigheids"-werk, maar vooral werk met een voor het kind zichtbaar doel; gaan we het bezigheidsWerk, wat na tuurlijk in het geheel niet uit te schakelen is, levendiger maken voor de kinderen naast het meestal ab stracte Montessori-materiaal. Ik wil eindigen met u te zeggen, wat mij het enorme voordeel er van lijkt, zoo veel mogelijk het werkelijke leven, be vattelijk voor de kinderen, in de school te halen. Het lijkt me nl. nog niet eens het voornaamste, dat de kinderen het werk met meer belangstelling en dus be ter doen. Een belangrijker voordeel lijkt me, dat de kinderen zich van jongsaf aan op de buitenwereld instellen en zich zoodoende het gemeenschapsgevoel beter kan ontwikkelen. Een merkwaardigheid in den gedach- tengang van Montessori schijnt me juist, dat zij haar methode ontwierp om de kin deren tot zelfstandige en sociale men- schen op te voeden en dat zijom dit doel te bereiken, hun vele nuttige dingen leer de, maar niet het kernpunt van gemeen schapsgevoel in haar methode opnam. Nieuwe onderzoekers leerden ons ech ter, dat ook dit al bij den kleuter moge lijk is en ik hoop, dat u het met mij eens zult zijn, dat dit toch eigenlijk de eerste factor is, waarvoor we bij de opvoeding ons best moeten doen. OPDRACHT DER VOLKEN AAN DE REGEERINGEN DER GEHEELE WERELD. Naar aanleiding van de nieuwjaars radiorede van minister Colijn zouden wij even één zin daaruit naar voren wil len brengen, nl. dezen, dat deze staats man gelooft, dat bij een opnieuw uitbre ken van een wereldoorlog ons land er veel moeilijker buiten zal kunnen blijven dan in 1914. Heeft u dat zóó maar zonder verder nadenken aanvaard? Of heeft het u diep getroffen, zoodat het u aangespoord heeft om mede te helpen een dergelijke ramp te voorkomen? De Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid is bezig een wereld- petitionnement op' touw te zetten en vijf- ly rqiliinqn handteekeningen te verza- r nieuwe aanw! auto» De Garage Vei Ilillman en Studi Kerkplein 22, Bloi rijk nieuws op kleine Hillman-v mily-saloon en lu bakers model 193 cyl. President. R.A.I.-bezoeker: 61/71 alle bizond Wij wenschen mee veel succes. Jl Vrijdag 7 Febr geleden zijn, dat dienst trad bij wasscherij te Sai 40 lange jaren t: De heer V. hoo] bovengenoemd 1 de heer V. vele heeft, zal het h dag niet aan t Wij hopen ever jubilaris een onv den. houdt Wat heeft u r een aardig pul encradement, s daal of iets der ken bij den kui hoek Bloemenc laan. Daar kun serie kunstvooi de prijzen beh want die zijn v Verder kunt u natuurlijk koop en etsen van Ti ling, Beck, enz kunsthandel lo: netjes in laten Gaarne verwijz tentie in dit nr verbeterd Naar wij uit door de bewor te Vogelenzang den gemeenter het resteerenc vanaf de Tral van de firma 1 in orde brengt Iemand, dit stemt terstonc zoo goed als oj Verschillend dorp Vogelenz in een bijgevi betuigd. Het is te hc besluiten zal, orde te laten 1 onderwij: De raad v heeft, na eer den heer Don stemming he! het jaar 1936 toe te staan derwijs-verkei GEDEELTEL1 WEGEN De afdeelir den B.B.N. de Staten van ben af te slu a. voor het met alle van den gemeente schen de burgsche I- De Eers SOUSBRAS, gevoerd, 3 p SOUSBRAS, 3 paar voor. BREIKATOI gebleekt, mer Het allerbes gram BREIKATOI gebleekt, pri liteit, 100 gi BREIKATOI danthreri, in ren, 100 gr: 31 KAARTJES en STOPZI vanaf

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2