dM Bal-Masqué Dames.... KJ het Traditioneels in ..MONOPÜLE" Koken, Bakken, Braden DEMONSTRATIE A.G.G.M.Giorgis&Zn Ingezonden ABONNEERT U OP DIT BLAD Naaimachines opafbet. JAN GEIJLVOET Jr. ZATERDAG 7 MAART ZAIDVOÖBT Geopend tot 's morgens 5 uur Het humaniteitsbeginsel, d.i. het autonoom volgen van de alle men- sc'nen aangeboren zedenwet, komt praktisch neer op .zooveel hoofden, zooveel zinnen". Het Deïsme, d.i. het natuurlijk geloof aan God, zonder er kenning der Openbaring, heeft de Vrijmetselarij tot het pantheïsme ge leid. De godsdienstige verdraagzaam heid heeft gevoerd tot eerst een afwij kend staan tegenover de Katholieke Kerk, daarna het innemen van een vijandig standpunt. Heel bijzonder is dit laatste in de Romaansche landen het geval. De Pausen hebben de Vrijmetselarij in haar dwaalleer terstond doorzien, en haar bij herhaling veroordeeld. Den leden der Kerk, die zich bij de Vrij metselarij aansluiten, treft de excom municatie. Na de stichting der eerste Groot Loge in 1717 te Londen, volgde de veroordeeling door Paus Clemens XII in 1738, met een magistrale schets van geest, wezen en organisatie der Orde; de laatfte veroordeeling is te vinden in canon 2335 van het Kerke lijk Wetboek, en dateert van 1918. De vóórgeschiedenis der Vrijmetse larij, men zou kunnen zeggen de wor tels waaruit de stam en de takken, naar het lijkt, nog altijd haar sappen trekken, is zeer interessant en leer zaam. Zij voert ons naar het oude Heidendom met zijn godenleer, naar het oude Jodendom met zijn Talmud en Kabbalah, naar de Gnosis in de eerste tijden van het Christendom. Latere eeuwen, met name die, waarin de Kruistochten vielen, en de middel eeuwen met harend ideeën en->■ J? V "prclen^de/ 7Tiuti,,Li^K rSBnruiken der Tempq~ *4.«zenkruisers en Loges, wafU'nieT: Vrijmetselarij naar den vorm voteral, en ook naar den geest is saamgegroeid. De riten der Vrijmetselarij zijn tal rijk. De Schotsche is de belangrijkste, zij bevat 33 graden, waarvan de eerste drie, die van leerling, gezel en mees ter, voor de massa zijn, en de hoogere voor de ingewijden. 'Geheimdoenerij behoort tot het wezen der Vrijmetse larij, uiteraard tegenover de niet-vrij- metselaars, de z.g. profanen, maar ook tegenover de leden der drie laagste graden, de z.g. blauwen. Dit, alsmede het motto van verdraagzaamheid en humaniteit, verklaart dat zoovelen tot de Orde toetreden, waarbij, naar er kend mag worden, de broederschap, in wederzij dsche hulp en steun beter tot haar recht komt dan in menig andere vereeniging het geval is. De Vrijmetselarij heeft zich snel verspreid, in de oude, zoowel als in de nieuwe wereld; in de verschillende landen, al naar gelang volksaard en leiders waren, met een eigen karakter. De Italiaansche Orde bijvoorbeeld, heeft in de 19e eeuw in bijzonder anti- clericalen geest gewerkt. Haar Groot meesters Mazzini en Garibaldi be werkten de afschaffing, zeg berooving, van de wereldlijke macht des Pausen, en de annexatie van den Kerkelijken Staat. Daartegenover staat weer dat Mussolini in 1925 de Vrijmetselarij met alle andere geheimen genoot schappen aan de deur gezet, en aan de officieren en staatsambtenaren het lidmaatschap verboden heeft. Zulke gevallen typeeren den geest der Orde, en den geest dien ze kweekt, beter dan lange en breede beschouwingen, die nog riskeeren té worden gedésavou- eerd, omdat de waarheid over de Loge, haar bedoelingen en haar daden, zorgvuldig verborgen gehouden wordt, en slechts bij toeval bekend raakt. Het streven naar een wereldorgani satie heeft natuurlijk een doel. Dit geheel blootleggen zou waarschijnlijk de Souverein Groot Inspecteur-Ge neraal, de hoogste graad in de Schot sche ritus, niet kunnen, als hij het al wilde en mocht. Maar toch kan uit het geen aan het licht gekomen is, gezien in verband met de geschiedenis en de strekking der Orde, wel een en ander worden gezegd, en betrouwbaar voor zegd worden. Zij die daarin belang stellen, komen hooren. Tot zoover de syllabus. (Wordt vervolgd). Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De Afdeeüng Bloemendaal en Om streken van deze Maatschappij hield Dinsdagavond 25 Februari haar maan- delijksche bijeenkomst in Café Rust hoek te Bloemendaal. Als spreker trad op de heer G. van Drent, iuinchef van de buitenplaats „Rust en Vreugde" te Wassenaar, die een boeiende en leerzame causerie hield over Fruitteelt op Buitenplaat sen." ■■■■■-. Ons land wordt verdeeld in 6 stre ken wat betreft geschiktheid voor iruitcuituur naar gelang van grond soort, ligging en heerschende winden. Bloemendaal evenals Wassenaar, lig gen in eene ongunstige streek door veel neerslag en de zeelucht en is daarom zoowel voor muurteelt als voor leiboomen de meest geschikte cultuur. De dtiingronden zijn verschil lend van samenstelling en moeten voor fruitteelt geschikt gemaakt wor den waarbij in het oog gehouden moet worden de grootë' behoefte van ooft- boomen aan voeding en water. Er' moet rekening mee gehouden worden dat in deze streek dë neerslag in het voorjaar als regel te weinig, en in het najaar te groot is. Is in een en ander voorzien, vooral wat de bovengrond betreft, dan moet alle aandacht be steed worden aan de keuze der on derstammen. Hieromtrent bestaan nieuwere inzichten met het oog op betere kwaliteit der vruchten, maar de oudere onderstammen hebben zich toch op de buitenplaatsen gehand haafd. Men heeft de onderstamnien verdeeld in 10 afdeelingen. en door proeven uitgemaakt welke cpmbina- ties de beste*zijn voor het bereiken van een bepaald doel. Bij sterke on derstammen heeft men ook de afstan den waarop geplant wordt vermin derd, zelfs tot op 1 meter, hetgeen Spreker te gering voorkomt. Vervol gens worden de verschillende, y ormen van snoeien behandeld en voor- en nadeelen daarvan in het licht gesteld. Naar gelang der omstandigheden zijn alle vormen goed mits de vorm goed is en goed gehouden wordt, Te weinig aandacht wórdt besteed aan muurbeplanting, tefwijl toch aan de muren gewoonlijk het mooiste fruit _wordt verkregen waarbij zelfs de Qii?f van zonziide van minder be- I 1 J .1 lang blijkt te zijn. Dan wordt de snoei behandeld waarbij vooral gewezen wordt op de noodzakelijkheid daar mee te beginnen als de jonge planten van den kweeker komen en te zörgen dat snoei en nijpen er op gericht moe-, ten zijn vorming van vruchthouj, te bevorderen. Bij de vérschillejidè vor men werd de snoeiwijze verdqr uit eengezet. Uitdunnen der fruitboomen js ook noodzakelijk om licht- én luchttoe-o treding te bevorderen en 'moet men daarvoor niet te bang zijn,Echter moet dit vakkundig gebeuren, reke-, ning houdend met soort,, standplaats, habitus enz. Men houde, iif het qpg dat op buitenplaatsen niet de hóev,éelhe,id te verkrijgen fruit het; voornaamsté is, maar de kwaliteit. Verschil moet daarbij worden gemaakt tusschen de blijvers en de planten die slechts tij delijk worden aangehouden. Zélfs nï slechte jaren krijgt men het beste fruit aan flink gesnoeide oude boo- men. Wat de te kiezen soorten be treft is dit meestal eene kwestie van smaak, men neme voor buitenplaat sen alleen de goede soorten voor de blijvers en voor de tijdelijke enkele soorten die klein blijven en veel ge ven. Spreker behandelde dan de afstan den in acht te nemen bij kroonboo- men, vormboomen, vrije vormen en muurbeplanting; voor de laat rijpende soorten is muurbeplanting aangewe zen. Meer in het kort werden dan be handeld de aalbessen, kruisbessen en de perzik. Na de pauze werden door lichtbeel den de verschillende boomvormen ge demonstreerd. In de pauze werd verslag uitge bracht van de keuring der inzendin gen voor het Puntenstelsel. De heer Boegschoten, had voor schitterende inzendingen gezorgd, zooals uit de toegekende punten en het applaus der aanwezigen bleek: gr. Cypripedium diverse 10, gr. primula obconica alba nova 10, gr. Hippeastrum hybr.'groot- bloemig 9, idem kleinbl. rood 9, idem kl.bl. bont 10, Aloë Bedinghaussï 10. Na afloop der causerie werd een vraag gesteld betreffende ziektebe strijding middels Nosprasit, een be strijdingsmiddel waarmede Spreker zeer ingenomen bleek te zijn. De vraag wat te doen tegen het gommen van' steenfruitboomen beantwoordde Spreker met den raad te zorgen voor goede doorlatendheid van den onder grond, geen eenjarige takken in den winter te snoeien en bij zwak groeien de boomen een flinke kalkbemesting te geven tot verbetering. De Voorzitter dankte in waardee- rende bewoordingen den heer van Drent voor zijn voordracht die aller belangstelling had opgewekt, hetgeen de aanwezigen met hartelijk applaus bezegelden. Concert Hans Osieck en iohan de Nobel. Het was een sympathieke gedachte van den Rector van het Kennemer Lyceum om de beide oud-leerlingen Hans Osieck en Johan de Nobel uit te noodigen een concert-avond te geven in de muziekzaal van het Ken- nemer Lyceum. Twee jonge kunstenaars, aan het begin van hun loopbaan, aan het be gin van hun podium-leven, spelend voor een geheel, met belangstellende luisteraars gevulde zaal; spelend met een meeslepend élan, tegelijk frisch en rijp. Hans Osieck begon met Praeludium en Fuga in a kl. t. van Bach. Duidelijk uiteengezet en plastisch van vorm kwam de Fuga helder en klaar uit den vleugel. De Nobel speelde daarna Suite in d kl. t. van Bach. De jonge cellist be schikt over een groote vaardigheid; zijn instrument leent zich echter min der voor deze suite, die transparant i bij zuinig gasverbruik i met behoud der voüe voe dingswaarde. Wilt U dat op prettige wijze hooren bespreken en aange toond zien, bezoekt U dan onze u:: i Keuzee WOENSDAG 11 MAART aanvang hall drie, bovenzaal onzer magazijnen GROOTE HOUTSTRAAT 99 Toegang vrij. Op tijdig^ verzoek worden bewijzen voor gereser veerde zitplaatsen toegezonden. Ned. Natuurhist. Krg. afd. H'lem en 0. Vogelexcursie Haarl.hout. Onder leiding van den heer L. van 't Sant hield de Ned. Natuurhist. Ver. Zondag 1 Maart met een twintigtal belangstellenden een excursie, om de zoo rijke vogelbevolking van onzen Flout te zien en te hooren. Opvallend v/as het g/oote aantal holenduiven, dat op de voor herten en pluimvee gestrooide mais aan kwam vliegen, om ook een graantje mee te pikken. Het talrijk voorkomen, ook in den winter, van meezen, lijsters, boomkle vers, en spechten hebben wij te dan ken aan de tegen koude winden be schutte liggmg van den Hout, aan de velen, die de vogels hier geregeld voe deren en aan het beschikbaar zijn van een groot aantal vogelwoningen in den vorm 'van nestkastjes. Hierdoor is de Hout een waar paradijs voor vogels geworden. Ncordbollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" De Afd. Bloemendaal dezer veree niging houdt op Vrijdag 13 Maart a.s. hare ledenvergadering des avonds 8 uur in Hotel-Restaurant „Van ouds het Raadhuis te Overveen, De agenda luidt: 1. Opening, mededeelingen en inge komen stukken. 2. Jaarverslag over 1935. 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 4. Verslag van de financieele com missie. 5. Verslag van den afgevaardigde ter Algemeene Vergadering. 6. Verslag van de Commissie voor Wijkverpleging. 7. Benoeming van twee bestuursle den wegens periodieke aftreding van de heeren S. P. Rijnierse en H. F. 1 illema (beiden herkiesbaar). 8. Benoeming van twee leden van de Commissie voor Wijkverpleging wegens periodieke aftreding van Mevr. v. Dijk-v. Viersen Trip en Mevr. Komter-van der Meij (bei den herkiesbaar). 9. Rondvraag en sluiting. een* outstrgg aartem Huishoud-afdeeling t - Mag. open: v.m. 8 n.m. 6 uur Zaterdags tot 9 uur. gehouden moet worden en het op de ze cel, met zijn contra-bas-timbre minder góed doet. Veel beter kwam De Nobel's spel tot zijn recht in het Sonate in C van P. Hellendaal, bewerkt door W. Pij per. Boertig, geestig, meer Pijper dan Hellendaal. Het Carnaval van Schumann, voor piano, daarna door Osieck ten ge- hoore gebracht, boeide, hoe lang ook, van het begin tot het einde en is voor ieder, die Schumann kent of speelt, altijd een aardige herinnering aan alle bekende melodieën, die Schumann opving in Zwickau van de torenklok uit zijn buurt. Het vraagt van een pianist een groot uithoudingsvermo gen waarover Osieck zeer zeker be schikt. Ook de eigen variaties van Osieck over een Noorsch lied, heeft hij bui tengewoon mooi gespeeld. Wel merk waardig, dat blijkens uitlatingen de jeugd, die op het concert sterk verte genwoordigd was, Osieck's composi tie te modern vond. In het samenspel werd de climax bereikt in de Sonate c. kl. t. van Saint- Saëns. Dat was mooi musiceeren, waarvoor met bijna luidruchtig ap plaus allerhartelijkst bedankt werd. Moge van Haarlem uit de victorie beginnen voor deze fijne, kunstzinnige vaderlanders, die een leven tegemoet gaan van veel studie en vermoedelijk veel succes. SCHOORSTEENVEGERS Ridderstraat 18a zwart Haarlem - Tel. 13310 f rfarAj -ot- -gv. Populaire concert te Amsterdam. De beroemde radio- en film-tenor Josef Schmidt zal onder auspiciën der N.V. Intern. Concert directie Ernst Krauss op Zaterdag 7 Maart a.s. in de groote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam een populair concert geven. Geza Frid zal den zanger begelei den. Josef Schmidt zal behalve een aan tal bekende opera-aria's en film schlagers eenige oud-Italiaansche aria's zingen: Lasciate mi morir, van Monteverdi; Giulio Sabino, van Sarti; La Molinari, van Peisiello); voorts „Hallelujah" van Mozart; „Nacht und Thraume" en „Ungeduld" van Schu bert Aria uit „Elisir d'Amore", van Donizetti; „Mandulinata di Napuli", van Tagliaferri; „Tarantella scincera" van Crescenco; „Le Roi d'Ys" van Lalo; „L'Arlesiana" van Cilea; enz. DE HUISVLIJT, Schagchel- straat 46, Tel. 15993, meer malen bekroond. De kleine verpleegsterszaak met zijn groote reputatie voor coupe, kwaliteit en voordeelige prijzen, zal u voldoen. GEACHTE LEZERS EN LEZERESSEN. Geen land ter wereld, waar naar verhouding zooveel schoolreisjes wor den gemaakt, als in Nederland. On geveer 600.000 leerlingen van lagere- en middelbare scholen trekken er in den zomer voor één of meer dagen op uit onder leiding van onderwijzer of leeraar. Het sparen voor deze uit stapjes is op vele onderwijsinrichtin gen reeds begonnen. Schoolbestuur en Ouder-commissies bieden in dezen crisistijd de behulpzame hand om de „pot" te doen groeien, opdat er op den grooten dag geen achterblijver tjes zijn. De Gids voor Schoolreizen, een boekje, dat alle gegevens bevat, wel ke voor deze uitstapjes noodig zijn, wordt op 1 Mei a.s. wederom aan alle onderwijsinrichtingen in ons land gra tis toegezonden. Het bevat alle gege vens om de reis volkomen te doen slagen. Behalve de scholen zijn er in den lande honderden vereenigipgen, die telken jare een Gids voor Schoolrei zen aanvragen en ook profiteeren van den rijken inhoud. Ook dat reizen van ouderen in groepsverband wenschen wij gaarne aan te moedigen. Daarom bieden wij ieder die als leider van zulk een groepreis denkt te fungeeren en aan iederen vereenigingsbestuur- der, die het reizen in groepen wenscht te bevorderen, een „Gids voor School reizen" aan. Zendt een briefkaart, waarop U duidelijk naam en adres, vermeldt en tevens mededeelt voor welke groep of vereeniging de aan vrage is bedoeld, aan de Redactie van den Gids voor Schoolreizen,. Thqmsonlaan 109 a, 's-Gravetj^iufe Wij zenden U dan op 1 Mei "a.s. gra-* tis en franco, den Gids 1936. Indien U er nog niet voldoende van door drongen zijt, zal het boekje U bewij zen, dat wij het buitenland niet noo dig hebben, waar in eigen land zoo veel te genieten valt. De Redactie van den Gids voor schoolreizen, J. H. BOON, JAC. DAM, onderwijzers. De Ned. Christen-Vrouwenbond. De Afd. Haarlem en Omstreken van bovengenoemde Vereeniging zal op Vrijdag 13 Maart 1936 des avonds ten half acht ure haar 14e Jaarvergade ring houden in het gebouw van de Herv, Jonge-Mannen-Vereeniging, L. Margarethastraat 13). Na het huishoudelijk gedeelte zal voor de aanwezigen optreden de heer Arie Post, declamator te Sche- veningen. Ook het Zangkoor zal zijn mede werking vferleenen, terwijl ook enkele leden iets ten beste zullen geven; het belooft dus een zeer bijzondere avond te worden. Hoofdzaak echter is, dat er gele genheid bestaat om te vernemen, wat in het afgeloopen jaar op geestelijk en sociaal gebied door de Afd. is ver richt. Als van ouds kan dus op een groote opkomst der leden worden ge rekend. 1.00 per half jr. bij vooruitbet. AGENDA STADSSCHOUWBURG HAARLEM. Zaterdag 7 Maart 8.15 uur, Nederl. Indisch Tooneel „De 4 Müllers." Maandag 9 Maart 8 15 uur, Abon nementsvoorstelling, 2e Serie Ver. Rott. Hofstad Tooneel „Onbekende Meisje." Dinsdag 10 Maart 8.15 uur, Kon. Letterl. Ver, J. J. Cremer „De Door slag". Woensdag 11 Maart 8.15 uur, Ge- heelonth. Tooneelver. Nieuw-Leven, „Menschen in 't Plantsoen." Donderdag 12 Maart 8.15 uur, Bal let Tilly Sylon. Vrijdag 13 Maart 8.15 uur Amsterd. Tooneel Ver. „Biografie". AGENDA. Luxor Theater: Broadway Melody „1936". Rembrandt Theater: „Zwarte Rozen" met Lilian Harvey. Cinema Palace: „Ga nooit van me weg". Frans Hals Theater: „Liefdes Parade". HOLLANDIA BIOSCOOP ZANDVOORT Zaterdag tot en met Maandag' 9 Maart IIANS ALBERS VARIÉTÉ in zijn groote en nieuwe suecesfilm. STAN LAUREL en OLIVER HARDY Vroolijke Vagebonden 90 Minuten vroolijkheid Goedkooper dan bij anderen. Contant met 5 jaar schriftelijke garantie. Repa ratie aan alle merken met 1 jr. garantie Haarlem, Doelstr. 35 Opger. 1 902 Tel. 13538

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2