RALEIGH GAZELLE HENSEN Gebr. Beekman Stofj assen Bloemeridaal DeTwentsche Bank n.v. Bl.daalscheweg 147 Bloemendaal De beweging voor Nederlandsch fabrikaat. Dank zij de groote tegemoet komendheid van het Departement Haarlem der Ned. üllij. voer Nij verheid en Handel, zijn wij in de gelegenheid onze abonné's een aar dige en leerzame avond te kunnen aanbieden. Op Vrijdag 27 Maart a.s., des avonds om 8.15 uur zal in een der bovenzalen van Café Brinkmann, Groote Markt te Haarlem, Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta een voor dracht houden over „de Corporatie ve Staatsgedachte in Nederland". Daar ongetwijfeld velen van dit aanbod gebruik zullen willen ma ken, en het aantal kaarten beperkt is, moeten wij de abonné's verzoe ken zich tijdig met ons Bureau Bloemendaalscheweg 42, Bloemen- daal in verbinding te stellen, opdat wij uitnoodigingskaarten kunnen reserveeren. Vrouwen Vredesgang 1936 Vakkieedingmagazijn Schaakavond in het Kennemer Lyceum A. G.G.M.Giorgis&Zn SCHOORSTEENVEGERS Algemeen iennonitisch congres in Nederland Stukken betreffende het Redactioneele gedeelte ge lieve men uiterlijk Woens dag 's te zenden aan ons Bureau Bloemend.weg 42. 1 Predikbeurten in prijzen van f 75.— af. in prijzen van f 38.— af. Rijwielen en Automobielen STADSSCHOUWBURG AGENDA STADSSCHOUWBURG Haarlem. Naaimachines op afbet. JAN GEIJLVOET Jr. koste van hun heer de vaak druk kende atmosfeer van het hofleven te kruiden en op te frissckon. Een politicus van beteekenis als wijlen Dr. Abraham Kuyper had zelf schik in de platen, waarmee de tee- kenaar Albert Halm bijtend den spot met hem dreef. De caricatuur is een van de plechtankers der vrijheid. Maar zou IJ dan de ongebreidelde met onwaarheden doorspekte brui partijen van Lontje Zus of zoo, de duivelsclie nijdigheid van eiken on waarheid neerkrassende politieleen onruststoker vrij den volke willen voorzetten'? In de eerste plaats, is onwaarheid nooit kwetsend, ze is alleen maar onmogelijk, ze kan op den duur niets uitwerken, zo kan immers niet door werken, ze is onbehoorlijk, d.w.z. ze past niet bij iemand, die het goed meent. hi de tweede plaats wordt de brui partij en de nijdigheid niemand op gedrongen. Niemand is verplicht te lezen of geheel uit te lezen wat hem vanwege de persoon van den schrij ver of vanwege diens toon niet aan staat. En welke wijze man of vrouw zal zich bereid verklaren om zijn mede burgers te censureeren'? Immers geen! Begrijpt men niet, dat preventieve censuur in de Pers, het volksleven aan handen en voeten gebonden over geeft aan de typische middelmatig heid'? Elk modern volk verstaat uitne mend de kunst om al te ruwe uit latingen over zich heen te laten gaan. te negeeren wie zich door overmati ge geluidssterkte of grove gebaren juist een vooraanstaande plaats bij zijne volksgenooten denkt te verove ren. Er is wel een weg om grofheid tegen te gaan! Natuurlijk! Die van meerdere grofheid. Maar deze is juist het wapen, dat de middelmatigheid in naam der gemeenschap preventief zou hebben toe te passen! Gaat daar mede het openbare leven achteruit of vooruit'? De vraag stellen is haar beant woorden. Hier dreigt de dood in de pot, vooral in ons van flitsende geestig heid en pittige humor afkeerig kli maat. Moge de actie bereids ingezet dooi de Ver. van directeurender Neder landsche Dagbladpers, gesteund door mannen als dr. Kooien en de Neder- landsclie journalistenkring, wijd 0111 zich heen grijpen en steun vinden in alle standen, rangen en klassen, opdat de opbloei van ons Land en ons Volk, die met de grondwetsher ziening van 1848 is ingezet, niet on tijdig worde gebroken in zijn fijn sten vorm, die van de zich openbarende Geest. T. Met de organisatie van vijf groote tentoonstellingen in verschillende middelpunten van ons land, Amster dam, Nijmegen, Rotterdam, Gronin gen en 's-Gravenhage, doet de Veree- niging „Nederlandsch Fabrikaat" dit jaar een daad van onberekenbaar na tionaal belang. Tientallen van jaren heeft deze Vereeniging reeds propaganda ge maakt voor het product van eigen bodem. Overal, waar het noodig was, stond ze op de bres in het belang van de eigen industrie en dus van den Nederlandschen werkman, en van el- ken Nederlander zonder onderscheid. Dikwijls had ze te kampen met mis verstand, meestal met laksheid en onnadenkendheid. En intusschen werd met het heviger groeien van de crisis en de werkloosheid ook de noodzakelijkheid dringender, om het geweten van ons volk wakker te schudden. Er doet zich een eigenaar dig verschijnsel voor, n.l. dat de meest direct belanghebbenden bij de bevor dering der eigen industrie en van den eigen landbouw, n.l. de werkloozen zelf nog zoo onverschillig staan te- AAN ONZE ABON NÉS! genover dezen strijd. Eenigen tijd ge leden werd in het maandblad „Neder landsch Fabrikaat" uitgerekend, dat behalve de 200 schoeniabrieken, die Nederland rijk is, er nog 60 van een gemiddeld even groote capaciteit zou den kunnen gaan werken, indien iedere Nederlander Nederlandsche schoenen droeg. Zoo is het op tal van andere gebieden. Niet alleen de groo te orders zijn in dit opzicht van be lang. Trouwens de publieke opinie bemoeit zich daarmede wel voldoen de. Als ze eens dreigen naar het bui tenland te gaan, dan komen de inge zonden stukken in de bladen, en de vragen in de Tweede Kamer vanzelf wel los. Maar als het om schijnbaar kleine dingen gaat, als het uitgaven voor dagelijksche levensbehoeften be treft, trekt men zich er nog vaak zoo buitengewoon weinig van aan, waar het geld blijft, dat men uitgeeft, bin nen of buiten de grenzen. Men heeft wel eens gehoord van de „macht van het kleine", maar bedenkt niet, dat als door de ongeveer twee millioen gezinnen in ons land per week één gulden wordt uitgegeven aan dingen uit het buitenland, die in ons land even goed en goedkoop worden ge maakt, dat twee millioen per week, of.-. honderd millioen gulden per jaar uitmaakt. Wij zullen ons niet begeven in uitgewerkte berekeningen, hoeveel werk voor werklooze arbeiders, hoe veel bedrijvigheid, hoeveel meer om zet voor den middenstand deze hon derd millioen gulden zouden betee- kenen. De leuze, waaronder de actie van Nederlandsch Fabricaat wordt gevoerd, „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar", zegt zeer kernachtig in enkele woorden, waar het om gaat. De ideëele gedachte van het saamhoorigheidsgevoel moet in tijden van grooten nood, als waarin ons volk thans verkeert, de drijfveer zijn van onze daden. Om nu eener- zijds de gewetens wakker te schud den, en anderzijds hen, die nog on bekend zijn met het vele en veelsoor tige, dat de eigen industrie en land bouw voortbrengen, daarmee in ken nis brengen, organiseert de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" deze 5 tentoonstellingen. Uit den nood van dezen tijd zijn ze geboren, en de in dustrie, die anders veelal schoorvoe tend overgaat tot het maken van de kosten, die verbonden zijn aan het deelnemen van een tentoonstelling, heeft onmiddellijk met geestdrift ge reageerd op den oproep van „Neder landsch Fabrikaat". Daaruit bleek, dat ook de fabri kanten zelve gevoelden, dat tot deze daad in grooten stijl moest worden overgegaan. Het belang ook van den middenstand bij deze actie is zeker niet gering. De middenstand toch is het kind van de rekening, óók van de werkloosheid onder de arbeiders. En bij elke poging, de werkgelegenheid onder hen te vergrooten, is de mid denstand ten zeerste gebaat. Wie dit beseft, steunt dan ook met alle hem ten dienste staande middelen de be weging onder ons volk, die door deze tentoonstellingen moet worden opge wekt en versterkt. Daartoe zijn tal van gelegenheden. De winkelier ma ke onder zijn klanten propaganda voor 't Nederlandsch fabrikaat, want hij heeft groote invloed op wat de klanten koopen. Hij wekjee zijn le veranciers-fabrikanten op, deel te nemen aan de tentoonstellingen; hij kan bij de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag, een biljet aanvragen, dat hem straks voor de tentoonstelling gaarne zal worden toegezonden, om het voor zijn raam op te hangen; en hij bezoe- ke zelf een der tentoonstellingen, (de toegangsprijs bedraagt slechts 25 ct.) om er kennis op te doen, die hij noo dig heeft, om propaganda te maken. Slechts indien iedereen meewerkt, kan 1936 een zeer bijzonder jaar wor den: n.l. het jaar, waarin men begon Nederlandsche waar te koopen, om zoodoende elkaar door den moeilijken tijd heen te helpen. „Voor de derde maal zal op 8 Mei (Volkenbondsdag) de Vrouwen Vre desgang worden gehouden. Het is ge noegzaam bekend welk een diepen indruk deze betooging, die in 1934 en 1935 te Den Haag werd gehouden, heeft gemaakt. Dit jaar zal de Vredesgang te Am sterdam plaatsvinden, waarvoor toe stemming bij B. W. is aangevraagd. De leiding voor de propaganda in Nederland berust bij een Centraal Comité, daartoe benoemd door de hoofdbesturen van den Alg, Ned. Vrouwen Vredebond en den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Dit Centraal Comité bestaat uit de volgende leden: Mevr. E. J. Miolée-Riem Vis, Pre sidente, Haarlem. Mevr. E. W. Groot, Secretaresse, Stuverstraat 3, Haarlem. Mevr. F. de Koe-de Laat de Kan ter, Scheveningen. Mevr. J. E. de Vries-Yperlaan, Am sterdam. Plaatselijke Comité's worden ge ïnstalleerd, die onder leiding van het C, C. de plaatselijke propaganda voe- vervangen het- costuum, zij be lmoren dan ook correct te zitten en solied te zijn afgewerkt. Voor zoo'n jas slaagt U zeker bij „H E N S E N" Grijs 2.2iW2,75, 3.50, 4.25 Gekleurd 2.G5, 3.25, 4.4.75 PAARLAARSTEEG 1, Haarlem Slechts aan een zijde gevestigd TELEFOON 12842 ren. Een plan van actie is opgemaakt en verzonden. Het C. C. zorgt voor internationaal contact, zoodat zoo mogelijk in vele landen op 18 Mei a.s. een Vrouwen Vredesgang wordt gehouden. Ook de vorige jaren werd in den vreemde het Nederlandsche voorbeeld nagevolgd. Alle vrouwen, zonder onderscheid van godsdienstige overtuiging of po litieke gezindheid, kunnen aan den Vrouwen Vredesgang deelnemen. Het is niet noodig te verzekeren, dat bij de toenemende oorlogsdrei ging een betooging als de Vrouwen Vredesgang grooter recht van be staan heeft gekregen. Krachtiger nog dan ooit te voren willen de vrouwen en moeders getuigen van haren wil tot vrede. Een goede gelegenheid daartoe is de massale Vredesuiting der Vrouw op 18 Mei (Volkenbonds dag). Het Centraal Comité vangt zijn werkzaamheden aan in het vertrou wen dat op 18 Mei 1936 èn door groo teren opkomst èn door nog dieperen ernst en stilte de indruk naar binnen en buiten versterkt en een kracht ten goede in de wereld gezonden zal wor den," Onlangs gaf de Heer A. de Groot, schaakkampioen van Haarlem en Omstreken, Leider van schaakcursus aan het Kennemer Lyceum, waarvan de Heer De Groot een oud-leerling Ridderstraat 18a zwart Haarlem - Tel. 13310 is, een simultaanséance voor zijn leerlingen en enkele buitenstaanden. Het was aardig, die stilte in het schoolgebouw, dat anders vanzelf sprekend zoo vol drukte is toen te 7.30 het spel begonnen was aan 21 borden waarvan 16, door leerlingen van alle klassen waren bezet, twee door studenten oud-leerlingen en drie door ouders. Binnen het vierkant van vier lange tafels rondgaande speelde de heer De Groot in snel tempo, soms aan een enkel bord, van een der aller jongsten, een zacht gesprekje voe rend of een aanwijzing gevend, soms zich lang bedenkend. Om kwart voor negenen viel het eerste slachtoffer. Veel belangstelling vond een kleine tweede-klasse leerling, die op één moment een raadsheer en een pion voor was en nog verder ten aanval overging. Eerst viel hij in letterlijke zin van zijn stoel, toen hij, zeer en thousiast, van zijn zaak zeker scheen te worden; later, zelfs kort daarna, in figuurlijke beteekenis; hij was na een kwartiertje mat. De Groot won alle partijen op één na, tegen een der ouders, die, bekwaam schaakspeler, remise wist te maken. Aan het slot om half elf, bedankte de Rector, Dr. A. de Vletter, den jon gen schaakmeester en complimen teerde hem met zijn succes en met zijn indrukwekkend knappe prestatie. De Algemeen Doopsgezinde Socië teit heeft de programma's verzonden voor de komende wereldconferentie dezer kerkgemeenschap, welke dit maal in Nederland gehouden zal wor den. Het congres komt Maandagmid dag 29 Juni te Amsterdam bijeen en wordt dan 's avonds in een plechtige godsdienstoefening geopend. Dinsdag 30 Juni wordt gesproken over Menno Simons en de Mennonieten in verle den en heden, over de Mennonieten in Duitschland en Polen, Zwitserland, Frankrijk en Rusland, 's Avonds vindt een filmvertooning plaats. Woensdag 1 Juli wordt over de Mennonieten in Amerika, Canada, Paraguay en Bra zilië gesproken. Woensdagmiddag volgt een uitstapje naar Elspeet, waar men in het broederschapshuis tot Vrijdag 4 Juli in intieme gedacïTten- wisseling over de jeugd, de zending, hulpwerk enz. verblijven zal. Vrij dagmiddag 3 Juli gaat het congres naar Witmarsum om daar met een kransnederlegging bij het gedenktee- ken voor Menno Simons het congres te besluiten. Naar men weet is het dit jaar 400 jaar geleden, dat Menno Simons ge boren werd. Mede in dit verband is ditmaal Nederland het land voor het congres. Tijdens het congres wordt te Am sterdam ook een tentoonstelling van Mennonitica gearrangeerd. ZONDAG 22 MAART. BLOEMEND AAL. Ger. Kerk, 10 uur v.m., Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m., dezelfde. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark Zondag 22 Maart, 10.30 v.m. Hoogmis, celebrant Mgr. Dr. A. G. Vreede. Woensdag25Maart, 8 uur n.m. Vespers en Lof. Zaterdag 28 Maart, 7.25 v.m. Gesproken H. Mis. NED. HERV. KERK. BLOEMENDAAL 10 uur v.m., Ds. J. C. van DIJK. Woensdag 25 Maart, 8 uur n.m. Sa menkomst ter Herdenking van het 300 jarig bestaan der Kerk. OVERVEEN. 10 uur v.m., Ds. K. H. Miskotte Pred. te Haarlem. Dorpstraat 52-54 Telef. 22165 mm SANTPOORT. Geref. Kerk in Hersteld Verband. Gebouw Bethel, Wüstelaan. 10 uur v.m. Ds. J. G. Geelkerken. Ned. Herv. Evangelisatie. 10 uur v.m., Dr. P. A. Klap, Haarlem Donderdag 26 Maart, 8 uur n.m. Bijbel lezing. NED HERV. GEM 10 uur v.m. Prof. Dr. G. A. v. d. Berch van Eysinga. „Louterend Vuur" Religieuze Kring Aerdenhout. Prof. R. Casimir uit Den Haag. College tot verbreiding van Spiritistische Beginselen. Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8. Wijdingsmorgen, 10.30 v.m., Spreekster: Mevr. v. Beuge - Balsem. (Anthroposofe) HAARLEM. Evang. Luth, Gemeente. Witte Heerenstraat. ZONDAG 22 MAART. IOF2 uur v.m., Ds, G. J. Duijvendak. ZONDAG 29 MAART. 10^2 uur v.m., Ds. G. J. Duijvendak. Bevestiging nieuwe leden. De 4 Müllers. Cor Ruys en zijn ensemble, het Ned. ïnd. Tooneel, heeft op 9 Maart in de Stadsschouwburg te Haarlem den reprise gegeven van „de 4 Müllers en de, jammer genoeg, niet zeer tal rijke aanwezigen hebben zich koste lijk vermaakt. Bewonderenswaardig heeft Cor Ruys de oude jood Muller getypeerd in zijn met joodsche „gijn" doorspekte gezegden. Zoolang er nog karakterspelers zijn van het formaat van een Cor Ruys. behoeven wij aan de toekomst van ons tooneel nog niet te wanhopen. De medespelers blonken geen van allen uit. Een uitzondering- mag men maken voor A. Ruys die een goede creatie gaf van de gebrekkige neef Mendil, de onruststoker in de familie Muller. Woensdagmiddag 18 Maart 2.30 uur Kindermatinee Herman Smits „Piet de Leugenaar". Zaterdag 21 en Zondag 22 Maart 8.15 uur. Voetbalver. R. C. H. Feest avond. Maandag 23 Maart 8.15 uur. Too- neelgroep „Het Masker" Woensdag 25 Maart 8.15 uur. Ned. Reisvereeniging „Eva Bonheur" Donderdag' 26 Febr. 8.15 uur. Voetbalver. R.C.H. Feestavond. AGENDA. Rembrandt Theater: „Madaleine" met Martha Eggcrt iu hoofdrol. Cinema Palace: „Diesel-Expresse" Luxor Theater: „Kermisgasten" (Geprolongeerd) Frans Hals Theater: „De droomer" met Emil Jennings in de hoofdrol. Wegens plaatsgebrek moet van de gereedgemaakte kopy een en ander tot de Volgende week blijven liggen. (Red.) Goedkooper dan bij anderen. Contant met 5 jaar schriftelijke garantie. Repa ratie aan alle merken met 1 jr. garantie Haarlem, Doelstr. 35 Opger. 1 902 Tel. 13538

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2