u Japonnen Stoomen C R A M A H. G. HECK VLAANDEREN Vóór of achteruit? Lezing van Prof. Koyzè. f 4.50-6.50-7.50 Kleine Houtstraat 7 OP DIT BLAD Tarief A thans 1.90 PALTHE - ALMELO EERSTE ZANDVOORTSCHE PAPIERH. RUND-, KALFS-en VARKENSSLAGERIJ TAXI NOODIG? BEL OP 484 FEUILLETON TRANSVAAL ABONNEERT Moderne Brillen HAARLEMSCHE CoöperatieveDiner-vereen. Het depot voor deze stadswijk is gevestigd Tetterodestraat 40 Telet. 14492 BEHANGSELPAPIEREN R. D. Viltpapier - Behanglinnen - Plakmeel Grondpapier - Plafondcarton enz. enz. Rozennobelstraat 18 Telefoon 507 Zandvoort MEVROUW! NEEMT U EENS PROEF I Mag deze firma U eens bedienen met BROOD en BANKET? Tel. 11070 „Gaat het Vlaamsche element in België vóór- of achteruit?", is een vraag die geregeld door de met Vlaanderen medevoelende stamge- nooten uit het Noorden wordt gesteld. Moest men bij het overwegen van deze vraag zijn blikken alleen maar over het politieke terrein laten gaan, dat in Vlaanderen van een bijna ho- pelooze verdeeldheid getuigt, dan zou het antwoord ongetwijfeld niet zeer geruststellend zijn. Is het een noodlot, dat op het Vlaamsche volk weegt? Men zou geneigd zijn het te gelooven, wanneer men nagaat, met welke woe de en welke bitterheid zonen van het zelfde volk, vaak om politiek-utopis- tische redenen, elkaar bekampen en bestrijden. Met de helft van de daar bij verspilde energie was het Anti- Vlaamsche franskiljonisme zeker al lang overwonnen, dood en begraven. Van dit standpunt beschouwd ziet de toestand in Vlaanderen er voorze ker niet zeer schitterend uit, maar er zijn, gelukkig, nog andere aspekten, die ons wel eenigszins optimistischer vermogen te stemmen. Zoo is het bij voorbeeld onbetwistbaar, dat in het afgeloopen jaar een nieuwe opleving van de Vlaamsche strijdlustigheid, ge paard gaande met een groeiend stre ven naar eendrachtig samengaan, des noods buiten de politieke partijgren- zen om, mocht worden waargenomen. Het congres van den Katholieken Vlaamschen Landsbond was ken schetsend, vooral daar de noodzake lijkheid werd aanvaard „aan de Vlaamsche gemeenschap een eigen publiekrechterlijke structuur te ge ven" en het Hoofdbestuur opdracht kreeg „een commissie te belasten met het bestudeeren van de verschillende vormen van deze structuur, het fede ralisme inbegrepen". Binnen de zes maanden deze termijn is nog niet verstreken zou daaromtrent ver slag worden uitgebracht. Voorts is het onbetwistbaar, dat het Vlaamsche bewustzijn, ook in zijn uitingen naar buiten o.m. in het Par lement, hëel wat sterker is geworden. Het feit, dat de meeste Katholieke Kamerleden en Senatoren en ook menig sofciaal-democraat in de Ka mervergaderingen alleen nog Neder- landsch spreken en dus eindelijk het voorbeeld volgen, sedert 17 jaar door de Vlaamsche-Nationale afgevaardig den gegeVen, heeft zeker zijn betee- VII. Hij zou de commando's wat meer bewegingsvrijheid willen geven. Daar om werd besloten verder terug te trekken en wel tot Nelspruit eveneens gelegen aan de spoorlijn, tusschen Waterval-Onder en de Portugeesche grens. Het vervoer van troepen en goederen zooals wagens, muilen enz., leverde veel moeilijkheden op, maar de Ned. Zuid Afr. Spoorweg, die ge durende den geheelen oorlog alle be zwaren schitterend te boven was ge komen, bracht ook nu weder uitkomst. Op de plaats, door de Regeering als zetel gekozen, ontving zij een procla matie van Lord Roberts, waarbij de Zuid-Afrikaansche Republiek bij En- gelands Koloniën en domijnen werd gevoegd. Onmiddellijk hierop vaar digde President Kruger een tegenpro- clamatie uit van den volgenden in houd: „Nademaal het Volk van de Zuid Afrikaansche Republiek en van den Oranje Vrijstaat een onrechtvaar- digen oorlog door Groot Brittanie is opgedrongen, in de maand October 1899, en deze twee kleine Republieken den ongelijken strijd tegen 't machtige Engeland bijna elf maanden hebben volgehouden en nog volhouden. Nade maal mij bericht is geworden, dat een zekere proclamatie, gedateerd 1 Sep tember 1900 is uitgevaardigd door Roberts, Veldmaarschalk Opperbevel hebber van H.M. troepen, en mitsdien geannexeerd wordt door het Britsche Rijk, terwijl de Krijgsmacht van de Zuid Afrikaansche Republiek nog te velde staat en de Republiek niet ver overd, is de proclamatie in strijd met 't Volkenrecht, en nademaal de onaf hankelijkheid van de Zuid Afrikaan sche Republiek erkend is geworden door de meeste beschaafde mogend- heden. Nademaal ik het wenschelijk acht onmiddellijk ter kennis te brengen van allen wien het moge aangaan, dat ge melde proclamatie door de Regeering en het Volk der Republiek niet erkend wordt, zoo is het dat ik Stephanus Jo- kenis, terwijl het ook wel het aan stippen waard dient geacht, dat de regeering, onder den druk van de openbare meening, na een eeuw wachten, besloten heeft een Vlaam sche afdeeling op te richten aan de Militaire Academie, een der voor naamste bolwerken van het verfran- schingsregime in het Vlaamsche land. Een ander lichtpunt nog: aan de Vrije (Katholieke) Universiteit te Leu ven zijn weer een aantal nieuwe Ne- derlandsche colleges in het leven ge roepen, terwijl tegen zekere anti- Vlaamsche bewegingen in het stu dentenaantal aan de thans geheel vervlaamschte Rijksuniversiteit te Gent nog met 116 toenam. Bovendien is het zoo juist door de Nederlandsche regeering getroffen besluit tot aanvaarding van het Ne- derlandsch als officieele taal in di plomatieke verkeer met België een succes voor het Vlaamsche aanzien in de wereld en heeft op 16 Januari het Belgische Staatsblad de totaal-cijfers van de volkstelling in December 1930 gehouden, eindelijk bekend gemaakt, uit welke cijfers blijkt dat zelfs, wan neer men de Vlamingen, die te Brus sel of elders gevestigd zijn en door hun bezigheden meer Fransch dan Vlaamsch (of Nederlandsch) spreken, bij de Walen telt, het Vlaamsche ele ment in België het Fransch sprekende met ongeveer 600.000 zielen overtreft. Indien de Vlamingen werkelijk van deze meerderheid gebruik weten te maken, dan zal het saboteeren van de Vlaamsche wetten in de Rijksbe sturen en bij het onderwijs en de plaatselijke administraties te Brussel ook wel een einde moeten nemen. Daartoe is alleen een waar saamhoo- righeidsgevoel en een zekere hoeveel heid durf en doorzettingsvermogen van noode. De toekomst zal uitwijzen of de leidende Vlamingen deze hoe danigheden bezitten. Prof. Dr. A. Koyzè uit Parijs zal Zaterdag' 21 dezer n.m. 8 uur in de meisjes H. B. S. Euterpestraat 85 Am- sterdam-Z. spreken over de Tegen woordige richting in deFransclie wijs begeerte. Als gewoonlijk is introductie op de avond zelf ter plaatse mogelijk. hannes Paulus Kruger, Staatspresident der Zuid Afrikaansche Republiek, met advies en consent van den Uitvoeren den Raad, blijkens art. 147 zijner notulen van 3 September 1900, namens het onafhankelijke volk van de Zuid Afrikaansche Republiek mits deze proclameer, dat gemelde annexatie niet erkend wordt, en haar verklaar van nul en geener waarde. Het volk van de Zuid Afrikaansche Republiek is en blijft vrij en onafhankelijk, en weigert zich te onderwerpen aan het Britsche gezag. Aldus gedaan en gegeven onder mijne hand te Nelspruit in de Zuid Afrikaansche Republiek den 3den dag der maand September 1900." We zaten dus nu te Nelspruit, en ik kan niet zeggen, dat wij erop vooruit waren gegaan. Het heerlijke Water val-Onder zouden wij wel erg missen. Nog eenmaal verleende de spoorweg autoriteiten ons alle mogelijke hulp; een gedeelte van 't Station werd in gericht tot Telegraafkantoor, wij kre gen tot woonplaats een groote „ronda- vel" (ronde hut afgedekt met stroo, één deur en een klein raampje) juist groot genoeg om ons tot slaapplaats te dienen. In Waerval-Onder logeer den wij nog op Staatskosten, in het Hotel Ma this; hier wilde men een be drag van ons salaris inhouden tenmin ste als we nog salaris eens zouden ontvangen? Tot nu toe kregen wij slechts „blue back notes." Wij klopten dus aan bij het Com missariaat om levensmiddelen; we zouden dan wel ons eigen potje koken. Een onzer, bedreven in de culinaire kunst zorgde met behulp van Jim de Kaffer, dat we eenvoudig maar goed konden eten. Kwamen we zoo nu en dan voorbij de Keukenwagen van Oom Paul, die er een Hollandsche Kok op na hield, dan stegen geurige dampen in onze neusvleugels op, maar wij gun den dat den Ouden President van ganscher harte; wij waren jong en spoedig tevreden. De kwaliteit der levensmiddelen liet gelukkig nog niet te wenschen over, en als we dan zoo genoegelijk in een kring om den groo- ten pot zaten en 't ons goed lieten smaken ging het er meestal vroolijk Wijdzicht met hoogaangezette veeren, gemakkelijke pasvorm. Met prima gebogen glazen en metaal etui Wij leveren uitsluitend eerste klas materiaal bij vakkundige bediening. ONZE SORTEERING IS GROOT Onze prijzen het billijkst! OPTICIEN Diploma Vakschool voor Opticiens LET OP HET JUISTE ADRES S.V.P. Zaak met groote portiek. Voor Reparaties en bestellingen ook BLOEMENDAALSCHEWEG 105 GEN. CRONJESTRAAT 43 1.00 per half jr. bij vooruitbet. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90 met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Levering van alle soorten Kerkplein 4 - Telefoon 7 ZANDVOORT Speciale Auto-Besteldienst voor Aerdenhout, Bloemendaal en Haarlem. GARAGE JAC. VERSTEEGE Pakveldstr. 21 - Zandvoort Vraagt prijs voor groote ritten toe. Onze kleeren begonnen er wat ge havend uit te zien. Nieuwe koopen konden we niet dus weer stapten we naar het Commissariaat, die ons be reidwillig van eenvoudige doch solide kleeding voorzag. Deze kleeren wer den door een Hollander L.uit Delagoabaai geïmporteerd, en ik merk te op zekeren dag, dat L. daarvoor in voerrecht betaalde. Dit bracht mij op een idee. Ik vroeg hem of hij niet eens wilde probeeren die invoerrechten met „blue backs" te betalen, inplaats van met contanten? Dat was toch ook geld, wij werden er althans mee betaald. Ik beloofde L. een kleine provisie als hij mij op die wijze van mijn „blue backs" kon afhelpen. Na eenig argumenteeren L. was een consciëntieus man haalde ik hem over 't eens te probee ren. Ook hij moest ervoor argumen teeren, maarhet lukte. Ik kreeg contanten, nog wel gouden pondjes voor de papiertjes die later bleken waardeloos te zijn, althans niet gang baar. L. kreeg zijn provisie. Het goud verstopte ik zorgvuldig in een gordel om mijn lijf. Dit zou later nog goed te pas komen. Het nieuwtje lekte uit; nog enkele collega's profiteeren van de gelegenheid maar daarna was de pret uit. Moest er gewasschen worden, dan trokken wij naar de Krokodillenrivier niet zoo heel ver om daar ons goed te wasschen. Ze werden op de Klipjes te drogen gelegd, terwijl wij ons intusschen in de rivier gingen baden. De sokken werden zoo goed mogelijk gestopt (mijn vrouw heeft la- er nog wel eens om, die stopjes ge lachen) 't liep prettiger dan met stuk- kende kousen. Eens op zulk een waschexpeditie, ontdekten wij in de rivier een diepe kom, door de boeren een „zeekoeigat" genaamd. Hierin konden we nu eens lekker zwemmen, hetgeen onmogelijk was in de ondiepe rotsachtige gedeelten bij de stroom versnellingen; daar kon je hoogstens pootje baden! Wij dus in de poel ge sprongen blij dat we de armen en bee- nen eens flink konden uitslaan, 't Was zalig. Toen we weer op den oever stonden, ontwaarden wij een boer die met een bezorgd gezicht naar ons stond te kijken, een waarschuwend gebaar makend. Jelle is daarom ban- ja onversigtig", zeide hij, „weet jelle dan nie dat daar krokodille in zwem nie?" Algemeene ontsteltenis, neen daar hadden we niets van gemerkt en ze ook nergens in de buurt gezien. Eigenlijk dachten we, dat de man een loopje met ons nam. Hij maakte ech ter een schel fluitend geluid op z'n vingers en ziet daar zagen we iets bewegen op de tegenover ons gelegen rotsengroep. Zoo waar dat bleken in derdaad kaaimannen te zijn, die zich loom in onze poel lieten glijden, dus in hetzelfde water, waarin we enkele oogenblikken tevoren hadden rondge zwommen. Zij hadden zich op de rot sen in de zon liggen koesteren, dood stil en hun kleur verschilde zoo weinig van die der klippen, dat wij ze niet hadden opgemerkt. Dankbaar voor de waarschuwing, zijn we nooit meer in een zeekoeigat gaan zwemmen. De boer zei nog: „Jelle had lieverste eerst een kaffer of een hond mot laat ingaan." Hartelijk niet? In diezelfde rivier komen ook zee koeien of zooals wij zeggen nijl paarden voor. Deze dieren zijn uiterst schuw zoodat het moeilijk is ze te zien te krijgen. We hebben tegen den avond een heelen tijd doodstil in het struik gewas zitten wachten, aleer ze voor den dag kwamen. Toen zagen we eerst de gespekte rug even aan de opper vlakte komen dan, als ze adem willen halen, den kop, de zalmkleurige bek wijd opengesperd. Daar kan wel een heel brood in! Teruggekeerd in onze rondavel, kropen we snel onder de dekens en droomden dra van kroko dillen en zeekoeien. Den volgenden dag waren we vroeg op het appel. De Heer Reitz, Staatssecretaris, eenmaal President van den Oranje Vrijstaat, maakte zijn ochtendwandeling en scheen wel geneigd een praatje te maken. De Heer Reitz was een gezel lig causeur. Hoewel hij in Nederland studeerde, sprakt hij, ook met ons, steeds de landstaal. (Hij schreef heel wat Afrikaansche gedichten). Van zulke samenspraken stak je altijd wat op. Groote bewondering hadden wij voor 's mans onverstoorbaar optimis me dat hem ook in de moeilijkste tijden niet verliet. Sedert 't met den oorlog voor de boeren moeilijk ging worden, kwamen er vaak deputaties van verre om met Oom Paul te con- fereeren, en raad te vragen. Dan was 't opmerkelijk hoe handig de President met die lui kon opschieten, In de meeste gevallen had hij een passende bijbeltekst bij de hand, waarmede hij hen vertroostte. Hij overblufte hen met zijn groote terreinkennis, getroost en voldaan ging men weer heen. Had men aanvankelijk gehoopt den vijand in de bergen tot staan te bren gen, spoedig bleek dit onmogelijk; de overmacht was te overweldigend. De Engelschen trachtten met menschen- massa's omtrekkende bewegingen te maken, om de Boeren in te sluiten. De vijand rukte weldra van alle zijden op Nelspruit aan. Het bombardement was niet van de lucht en het begon gevaar lijk te worden. Er diende spoedig een beslissing te worden genomen. In een bijeenkomst der beide Regeeringen, waarbij ook Generaal Botha en nog enkele hoofdofficieren tegenwoordig waren, werd besloten, President Kru ger af te vaardigen naar Europa om daar te trachten, de zaak der beide Republieken te bepleiten. Vice Presi dent Generaal Burger zou intusschen zijn plaats innemen. Bij proclamatie werd dit besluit den burgers bekend gemaakt. Deze proclamatie luidde: „Nademaal de hooggevorderde leeftijd van ZHEd. den Staatspresiden het on mogelijk maakt, met de commando's mêe te trekken, en nademaal de Uit voerende Raad overtuigd is, dat de hooggewaardeerde diensten van ZH. Ed. nuttig besteed kunnen worden, in het belang van land en volk, besluit de Uitvoerende Raad mits deze om ZHEd. verlof naar Europa te verlee- nen, voor den tijd van zes maanden om onze zaak aldaar te bevorderen. De Heer S. Burger treedt op in zijn plaats als Vice President ingevolge de wet. Generaal S. Burger Vice Presi dent en F. W. Reitz, Staatssecretaris, Nelspruit, 10 September 1900. (Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3