r 'HENSEN DeTwentsche Bank n.v. Bl.daalscheweg 147 Bloemendaal Plaatselijk Nieuws A. G. G. M. Giorgis Zn SCHOORSTEENVEGERS Arbeidsbeurs Bloemendaal Het 15 jaar bestaan van Haarlem's Gemengd Koor Ingezonden Regensburger Singknaben ABONNEERT U OP DIT BLAD 1.00 per half jr. bij vooruitbet. Predikbeurten zondag 29 maart AGENDA STADSSCHOUWBURG HAARLEM. Naaimachines op afbet JAN GEIJLVOET Jr. Q.v e r a I I's Blauw© Werkpakken Gnjz Jasjes Stofjassen VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM SLECHTS AAN ÉÉN ZIJDE GEVESTIGD TELEFOON 12842 gaan, als middel ter bestrijding der werkloosheid. Het Hoofdbestuur der Nat. N. G. Ver. is gevestigd te Utrecht en bestaat uit personen, wier namen en de door hen in Indië bekleede functies, een ernstig streven waarborgen, om met kennis van zaken te kunnen oordee- len over de mogelijkheid tot emigratie. Er is een dageiijksch bestuur, net- welk is belast met de detailleering en uitvoering der plannen. Over het ge- heele land zijn thans reeds 25 afdee- lingen opgericht, ten einde een bree- dere bekendheid te geven aan het emigratieplan. Na de rede van den Heer Steen beek beslooEMe vergadering een Af- deeling Haarlem van de Nationale Nieuw-Guinea Vereeniging op te rich ten en werd een bestuur geïnstalleerd, met als voorzitter Dr. G. de Gelder te Haarlem. De heer de Gelder verklaar de zijn beste krachten te willen geven voor de propaganda van het koloni satieplan. Het kwam spreker voor, dat de leden van onze Volksvertegen woordiging, veelal nog onvoldoende op de hoogte waren met de toestanden in ons Indië. Hierna werd door den Propagandist der Vereeniging, den Heer van Mil- lingen, een causerie gehouden over Nieuw-Guinea en de mogelijkheden voor emigratie. Spreker bestreed de meeningen van minister Colijn en oud gouverneur Tideman over de koloni satie van Nieuw-Guinea. De zgn. „Vogelkop" biedt wel degelijk groote mogelijkheden, in verband met de vruchtbare dalen in den bovenloop der rivieren. Op de Ma ja-oevers tusschen het scheidingsgebergte liggen ruim 4000 H. A. vruchtbaar land. In Nederlandsch Nieuw-Guinea is voor vele duizenden werkloozen plaats en waar, voor de expeditietocht van de Membrano-rivier naar het Sneeuw gebergte, \lA 'millioen gulden was be steed, zou men ook voor emigratie doeleinden heel, goed een gelijk bedrag beschikbaar kunnen stellen. De voorzitter heeft den Heer van Millingen voor zijn boeiende voor dracht, welke door vele interessante lantaarnplaatjes werd verduidelijkt, dank gezegd. Een dezer dagen, werd in Cafe ■Rusthoek ben vergadering gehouden van de BI. Middenstandsycreeniging. Enkele bestuursleden hadden bedankt zoodat er eenige nieuwe bestuursle den moesten worden gekozen. Resul taat van deze verkiezing was, dat 'het nieuwe bestuur als volgt is sa mengesteld W. Scheepstra, Bloemen d.scheweg 75 BI.daal, Voorzitter. H. Beekman. Bloemend.scheweg 109 BI.daal, 2e Voorzitter. .1. R. Stunt, Zijlweg 1542 Overveen, Secretaris. .1. Veen Zijlw. 290 Overveen, 2c Secretaris." A. de Graaf, Bloemend.scheweg 42 BI.daal, Penningmeester. O. J. Cassee, Bl.d. scheweg 78 BI.daal, Commissaris. II. Kecrewecr, Kinbeimweg 5 BI.daal Tevens werd in principe besloten om wederom een tentoonstelling (Mitodaal) te organiseeren. Binnenkort hopen we hierop terug te komen. AFSLUITING VAN WEGEN VOOR RIJWIELEN De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B. N.. deelt mede, dat Ge deputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten, af te sluiten voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen, het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van de Brederodelaan in de gemeente Bloe- mendaal, tusschen den Bergweg en de kom van het Duinlustpark aldaar. Ridderstraat 18a zwart Haarlem - Tel. 13310 J.l. Zaterdag stonden bij de arbeids beurs 'alhier ingeschreven 251 manl. cn 3 vrouwl. personen in totaal 254 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Stucadoors 2, Loodgieters 4, Be hangers 2, Timmerlieden 7, Schilders 11, Metselaars g, Opperlieden3, Grond werkers 7, Overige bouwvakarbeiders 8, Elcctricièns 15,Monteurs (div. soor ten) 18, Bankwerkers 6, Chauffeurs 19, Bloemist-land en tuinbouwarbeiders 01, Handels- 'Kantoorpersoneel 25*, Losse arbeiders 55, Diverse beroepen 21**, totaal 254. 'waaronder 2 dames, **vvaaronder 1 dame. Het kantoor is gevestigd Bloemend, weg 313 te Overveen en geopend iedcrcn werkdag van 9 12 uur v.m. Telcf. te bereiken onder de Nrs. 10795 cn 10796. Alle bemiddeling geschiedt GE HEEL KOSTELOOS. (dirigent Jan Booda) Wach auf! .'.ich hör' im grünen Hag ein' wonnigliche Naehtigall der Tag geht auf vom Orient Heil, Heil! dir -Hans Sach's! Met deze woorden uit R. Wagner's Apo theose in „Die Meistersinger von Nürnberg" zou men Jan Booda kun nen gelukwenschen bij het 15 jaren bestaan A*an zijn voortreffelijk koor. Heil, Heil, vol geloof in uw schare hare hardwerkende digirent! Het licht breekt door de duisternis zoo dra uw koor zijn rijpe waarlijk zang te noemen „zingen" hooren laat. En tot het publiek van Haarlem en 0. klinke betWach auf. Zooals er ge schreven staat, dat men onwetend engelen huisvesting verleen en: kan zoo vragen wij aan Haarlem en 0. weet gij wel wat koorzang is? Hier is in koorzang een oprechtheid, een gezonde eerlijkheid, een menschelijke schoonheid geopenbaard, die onder de blijkbaar *>er deskundige, zoowel enthousiaste als straffe leiding van den heer Booda aan 011s land nog veel goeds cn schoons belooft. Wij kunnen de belangstelling van liet muziekliefhebbend publiek niet genoeg stuwen in de richting van dit ensemble, dat op 15 Maart j.l. zijn derde lustrum vierde met den fijnen' tenor Louis van Tulder als solist en bet versterkte II. O. V,- Orkest als uit nemend meevoelend zfcli niet op den voorgrond dringend waarlijk beschei den geleider. Ware uit dit versterkte orkest niet oen Haarlemsch Concertgebouw or kest te fornieeren V Hooggeachte Redactie, De schalksche lente van 1936 heeft bij voorbaat alle snelheidsrecords van het komend seizoen geslagen en hier mede op waarlijk grootsche wijze de Jamboree 1937 ingezet. De twee schoonste gemeenten van Nederland zullen de eer hebben als gastvouwen op te treden van uit alle deelen der wereld te zamen stroomende Padvin ders en bij die Vereeniging geïnteres seerden. Vogelenzang en Bloemen daal zijn het middelpunt der bijeen komst* in een tot internationale vrede eindelijk besloten samenleving. En wij kunnen er trotsch op zijn, wij Bloe mendalers, dat de ontvangst boven alle verwachting zal zijn- Een won derlijke openbaring van het meest verscheiden natuurschoon; een feil loos Gemeentebestuur; een gulle ge zindheid van energieke dorpelingen wacht hen. Hier zullen zij, de zonen van alle werelddeelen, in de gelegen heid zijn kennis te maken met dorpen zonder dorpschheid. Is Bloemendaal af? Neen Bloemen daal heeft nog een enkel gemis van beteekenis. De herinnering aan Bloemendaal's dichter P. A. de Genestet wordt le vendig gehouden in een steenen bank. Waar blijft zijn standbeeld, althans zijn in graniet gehouwen borstbeeld? Zou het niet op uw weg liggen, ge achte Redactie, tijdig het initiatief te nemen tot de oprichting van een der gelijk gedenkmaal? Ondergeteekende zou het zeer op prijs stellen in een comité ad hoe zitting te nemen en zegt bij voorbaat een zeer behoorlijke bij drage toe voor het beoogde doel. De Genestet is ongetwijfeld een van Nederland's eerste dichters geweest. Zijn kort leven heeft hem niet in de gelegenheid gesteld het in hem gebo ren genie te openbaren in zijn volheid en volkomenheid. Hoeveel praktische ervaring hem ook nog ontbrak, in fijn heid van gevoel, in zuiverheid van sen timent, in elegantie van dictie even aart hij ongetwijfeld de allerbesten der moderne Amerikaansche dichters, die geacht worden aan het hoofd der litteraire wereldbeweging te staan. Laat mij besluiten met een zijner schitterendste gevoelsweergevingen Op den bodem van het leven, In de diepte van het hart, Rust de weemoed En de smart; Maar de Hope rijst er neven: In 't geslingerd menschenhart. Moge ook mij de Hope in deze niet alleen laten staan! Hoogachtend, P. KOLFSCHOTEN, 32, Dr. Dirk Bakkerlaan. Uit de geschiedenis van het Regensburger Domchor. Het Rcgcnsburger Domchor, de „Regensburger Sixtijnen" genaamd, zal met de wereldvermaarde Siinger- knaben onder auspiciën van impre sario Ernst Krauss deze week eenige concerten in ons land geven: 25 Maart te AMSTERDAM, Concert gebouw, gr. z.; 26 Maart te 's-GRA- VENHAGE, Gebouw v. K. W. en 27 Maart te ROERMOND, Theater Royal. Het Regensburger Domchor is een van de oudste knapenkoren van Duitschland. Volgens Mettenleiter's „Musikgeschichte der Stadt Regens burg" gaat het ontstaan van het koor, dat destijds nog aan een Dom-school was verbonden, tot den tijd der Ka- rolingers, misschien zelfs tot in de 7e eeuw terug. Gedurende den 30-ja- rigen oorlog maakte het instituut een moeilijken tijd door, tot het door de gunst van den bisschop Kardinaal Wartenberg. welke in 1663 een „nieuw seminarie" liet bouwen, tot nieuwen bloei kwam. Ook de Beiersche staat verleende steun tot instandhouding van de instelling. Sinds het midden der vorige eeuw is het Regensbur ger Domchor beroemd geworden door een bijzondere verzorging van de oude klassieke kerk-muziek. Sedert de oprichting van de kerkmuziek- school, welke in 1874 door Domka- pelmeesterDr.Frz. Haberl geschiedde, is Regensburg een metropolis van de katholieke kerkmuziek geworden. Wereldoorlog en inflatie brachten het Regensburger Domchor aan den rand van den afgrond. Herhaaldelijk werd de ontbinding van het knapen koor om financieele redenen over wogen. Doch' toen de nood het hoogst was ontstond de vereeniging „Vrien den van het Regensburger Domchor" die in samenwerking met de kerke lijke overheden alles in hot werk stelt het koor in stand te houden en door bijdragen der leden en het or ganiseeren van concerten een nieu we financieele basis te leggen. Het tegenwoordige Domchor bestaat uit 20 mannen en 45 knapen cn een 1-jarige voorschool van 30 knapen. Opgenomen worden slechts geestelijk begaafde en vocaal en muzikaal bui tengewoon talentvolle knapen van ca. 10 jaar. Twee geestelijken zorgen voor de religieus-moreele opvoeding; bovendien krijgen de studeerende jongens voortdurende leiding en streng toezicht bij hun studie. Naast de vo cale vorming wordt ook aan de al gemeene muzikale opleiding de groot ste aandacht geschonken. De beste leerkrachten geven instrumentaal on derricht; de begaafdste jongens vor men onder elkaar strijkkwartet-ver- eenigingen alsook een klein kamer orkest, De jongens zijn vrij in de keuze van hun beroep. Velen leggen zich na het doorloopen van de mid delbare school op de academische muzikale beroepsstudie toe en gaan over naar de met het Domchor ver bonden Regensburger Kerkmuziek- school of de Academie. In Italië wekte het Regensburger Domchor groot opzien. Het koor zong in vele kerken van Rome. Verder vonden ér concerten plaats in de Feestzaal der Duits,che Anima en 111 de pauselijke Hoogéschool. liet laat ste werd door hoóge en de hoogste geestelijke en wereldlijke waardig heidsbekleders, alsmede door profes soren der pauselijke Hoogescliool, bijgewoond. Het hoogtepunt van het bezoek aan Italië vormde de audiën tie hij den Heiligen Vader in de Sala ducale, welke drie kwartier duurde. Als erkenning der groote verdiensten vanv het koor liet de Heilige Vader het als geschenk een prachtige groote foto van den Paus overhandigen met de volgende op dracht en persoonlijke onderteekening: „Het Regensburger Domchor geven Wij in dankbare herinnering aan zijn zang-voordrachten voor Ons en in warme erkenning van zijn trouw vasthouden aan de beproefde begin selen der kerkelijke muziek uit va derlijk liart Onzen Apostolischen Zegen". Vaticaanstad, 31 Mei 1933. Pius pp. XI. Ook het eerste optreden in Neder land in het najaar van 1935 was een overweldigend succes. De geheele Nederlandsche pers was unaniem vol lof over clit prachtige koor, dat als „schier onvergelijkelijk en een ar tistieke gebeurtenis van den aller- eersten rang" (Do Telegraaf) werd bevonden. Het Handelsblad schreef, dat „een cuitunr van eeuwen zich hier manifesteerde". „Het overtreft de Sixtijnsche kapel verre" (Neder lander). „Een evenement, een open baring, een wondef". (Resid, bode.) „Grandioos -onvergetelijk" (Tijd.) „Volmaakt, bezield" (N, Ilott. Crt.) I i - uW j BLOEMENDAAL. Ger. Kerk. 10 uur v.m., Ds. J. C. Brussaard, 5 uur n.m., dezelfde. NED. HERV. KERK. BLOEMENDAAL. 10 uur v.m., Ds, L. D. Poot. Pfed. te Den Haag, OVERVEEN, 10 uur v,m„ Ds, Ch, de Beus, SANTPOORT. Ned. Herv, Evangelisatie, 10 uur v.m.; H, Heeresma. Amsterdam. NED. HERV. GEM. 10 uur v.m., Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga „Het geschrei om de dooden" RELIGIEUZE KRING AERDENHCUT Ds. J. C. van Dijk, Ned. Herv. Prcd. van Bloemendaal. EGLISE RÉFORMÉE WALLONNE Dimanclie. 29 Mars. 10 h. 30, Service présidé par Mr. Ie Pasteur G. Forget, de la Haye. 3e Collecte en faveur des Reparations. 11 h. 45, Service des Enfants. 20 h. Service du Soir. Vendredi 3 Avril a 20 h. Service de preparation a la scmai- ne saintc. Pasteur Krafft. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark Zondag 29 Maart, 10.30 v.m", Gezongen II. Mis. Woensdag 1 April, 8 uur 11.111., Completen en Lof. Donderdag 2 April, 7.25 v:m., Gesproken II. Mis. Zat. en Zond. 28 en 29 Mrt. 8.15 uur. Louis Davids en Jan Musch. Cabaret. Maandag 30 Maart 8.15 uur. „Argentina" Dinsdag 31 Maart 8.15 uur. Ver. Rott. Hofstad Tooneel „Boefje" Woensd. 1 en Vrijd. 3 April 7.30 uur. Nico Hoogerwerf Leerlingen uit voering. Donderdag 2 April 8 uur. Amsterd. Tooneel Ver. (Stuk nóg niet bekend) AGENDA. Rembrandt Theater: „De Hooge Schoonrijdcr" Luxor Theater: „Op weg naar Singapore" Frans Hals Theater: „De Melkboer" met Harold Lloyd in de hoofdrol. Cinema Palace: „De Koning der Verdoemde" met Conrad Feitli in de hoofdrol. Goedkooper dan bij anderen. Contant met 5 jaar schriftelijke garantie. Repa ratie aan alle merken met 1 jr. garantie Haarlem, Doelstr. 35 Opger. 1902 Tel. 13538 moeten van goede pasvorm en afwerking voorzien zijn, wil men verzekerd zijn van een voordeelige Overall. Koopt daarom uw Overall bij „HENSEN", de speciaal zaak voor Vakkleeding. In prijzen van 2.00, 2.75, 3.25, 4.00, 4.75 Jongensmaten 1.75, 2.50 in jeans, keper, satin en beaverteen, waarvan het colbert met versterkte zakken en dubbel gestikte naden, de broek met sterke diepe steekzakken, duimstokzak, versterkt kruis en alle naden 2 x gestikt. Broek 1.80. 2.25, 2.60, 2.75, 3.00, 3.10 Colbert 1.85, 2.40, 2.85. 3.10, 3.45, 3.60 verwerken wij alleen in onze bekende STERKE KWALITEITEN welke wij intnsschen nogmaals in prijs hebben kunnen verlagen. Jongensmaten1.50, 1.75 Heerenmaten1.85. 2.25, 2.50, 2.75 Ook hebben wij een uitgebreide sorteering gekleurde SPORTCOLBERTS vervangen het eostuum, zij behooren dan ook correct te zitten en solied te zijn afgewerkt. Voor zoo'n jas slaagt U zeker bij „HENSEN" Grijs 2.25. 2.75, 3.50, 4.25 Gekleurd2.65, 3.25, 4.00, 4.75

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2