Koopt bij onze Adverteerders Stukken betreffende het Redactioneele gedeelte ge lieve men uiterlijk Woens dag 's te zenden aan ons Bureau Bioemend.weg 42. De Vredesbeweging ADVERTENTIËN KRUIDNOOTEN Bloemendaalscheweg 42 FILENIEUWS DAMESKOUSEN Vloerkleeden VoorTimmerwerk? Firma A. VERNOUT Vereen, voor Dierenbescherming te Haarlem worden ook aangenomen aan ons Bureau B loementiaal Claude Rains leerde z'n vak grondig. Telefoonnieuws CRAMA HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Nagekomen Advertentiën W. A. KUIK-VAN ZEUL Gedipl. Kraamverzorgster H. VAN OER AAR Koninginnew., Zandvoort Boekenweek „RONDOM HET BOEK" Bioemend.weg 53 - Tel. 23039 Warmoesstr. 10 - Tel. 10547 TAX I KROES Telef. 532 FEUILLETON TRANSVAAL De Nestkastjes-wedstrijd, Op Zaterdagmiddag 28 Maart, in de Aula van het Kennemer Lyceum, heeft de beoordeeling plaats van de ingezonden nestkastjes, Lr is door onze jongens mooi en nuttig werk geleverd, waar veel toe wijding voor noodig was, want het maken van een goed broedkastje is nog zoo eenvoudig niet. Voor de be kroonde kastjes worden dan ook mooie prijzen beschikbaar gesteld! Ter opluistering van den middag zal de heer Jan Strijbos een vogelfilm vertoonen. Na 28 Maart zijn de bekroonde nestkastjes te bezichtigen in 't toon- raam van de Vereeniging voor Die renbescherming, Ridderstraat 11. De afdeeling Haarlem van den „Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid" maakt bekend, dat zij op de Jaarbeurs de vereen, van Huisvrouwen in het Gem. Concertgebouw aanwezig is met een kleine stand, waar het Wereld- petitionnement van den Int. V.V.V.V. ter teekening ligt. Dit petitionnement beoogt het verzamelen van 50 mil- lioen handteekeningen over de ge- heele wereld voor het beëindigen van den bewapeningswedloop en het ver vangen van Geweld door Recht. Het is de „Opdracht der Volken aan de Regeeringen der geheelé Wereld". Ook kan men zich aan deze stand reeds opgeven voor den Vrouwen Vre desgang 1936 en er eventueel kleine (of groote bijdragen voor storten. OPENSTELLING VEERDIENST TIEL—WAMEL De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N., Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland, deelt me de, dat, blijkens bekendmaking van Burgemeester en Wethouders van Tiel. do Veerdienst Tiel Wamel des Zondags tot des nachts 12 uur voor het publiek zal zijn opengesteld. NEW YORK EN TAXI'S L'autocamion deelt mede, dat er op het oögenblik in New York rond 14000 verhuur-auto's rijden. Zij ver voeren dagelijks 350000 passagiers met een gemiddelde van 200000 rit ten, hetgeen neerkomt op 14 ritten per taxi per dag. VRACHTAUTO'S IN FRANKRIJK Krachtens een decreet van 30 Juni 1934 mogen sedert 1 Januari 1936 in Frankrijk geen vrachtauto's in bedrijf worden gestéld, waarvan de breedte 2.50 M. bedraagt, zooals tot nu toe was toegestaan. Alleen de wagens, die een breedte van niet meer dan 2.35 M. hebben, niet langer zijn dan 10 M. en welker gewicht 15 Ton niet overschrijdt, worden toe gelaten. De wagens met een breedte van 2.50 M., welke vóór 1 Januari 1936 in het verkeer werden gebracht, zul len echter tot 1 Januari 1939 ge bruikt mogen worden. Als er iemand geweest is, die de verschillende phases van het theater bedrijf grondig doorloopen heeft, dan is 't zeker wel Claude Rains, wiens op eenvolgende functies een aaneenscha keling van werkzaamheid is geweest in dit bedrijf. In het Majesty Thea tre te Londen begon hij zijn carrière als jongste bediende. Bij ditzelfde theater bekleedde hij achtereenvolgens de functies van timmerman, chef-ope rateur, electricien, kassier, eigenaar en manager. Na zeven jaar werkzaam te zijn geweest bij Sir Herbert Beerbohm Tree, zien wij hem voor het eerst op de planken in „The God of the Moun tain". Ook maakte hij deel uit van een gezelschap dat eenigen tijd later naar Australië vertrok met Maeterlinck's „The Bluebirds". Het was op dit tour- née, dat Claude te Sydney zijn eerste groote succes boekte in „You Never Can Tell". Na zijn terugkeer in En geland, verscheen Rains in „Golden Doom" en „Typhoon", waarna hij als gevolmachtigde van Granville Barker naar Amerika vertrok. Zijn Ameri- kaansch debuut maakte hij in „An- drocles and the Lion te Hartford, Conn. De wereldoorlog riep hem naar Europa terug en Claude nam als vrij williger dienst bij het beroemde Schotsche regiment te Londen. Hij maakte al spoedig kennis met de ver schrikkingen van den oorlog, werd ge wond en overgeplaatst naar het Bed- fordsïiire-regiment om vervolgens als kapitein uit den wereldoorlog naar Amerika terug te keeren. De periode, die nu volgt is een aaneenschakeling van successen geweest in vertolkingen van rollen in: „Reparation", „Julius Ceasar", „Polly with a Past", ,,A Bill of Divorcement", „The Doctor's Di- lemna" en „A Man of Destiny", in welk laatstgenoemde stuk hij de rol van Napoleon vertolkt. „The Constant Nymph" bracht het toppunt van zijn roem en werd aan leiding voor zijn erkenning door „The Theatre Guild" als een der grootste karakterspelers. Vervolgens trad hij nog op in „The Game of Love and Death", „The Apple Cart", „Miracle et Verdun", „He" en „The Moon in the Yellow River", waarna de filmmaatschappijen beslag op hem legden. Hij vertrok naar Hollywood en trad in „The Invissible Man", „Crime without Passion" en in „The Last Outpost" steeds meer op voorgrond. Zijn belangrijkste en onge twijfeld zijn mooiste rol tot nu toe is die van Don Luis in de Warner Bros film „De Kleine Madonna" (Anthony Adverse), welke onder regie van Mer- vyn LeRoy thans in productie is. Claude is onlangs een contract met Warner Bros aangegaan en zal in een serie films verschijnen. Claude Rains is 1.78 m, lang, weegt 165 pond en heeft donker haar. OPGAVE van het aantal nieuwe aansluitingen in het Rijkstelefoonnet Haarlem ge durende het tijdvak 12 t/m, 18 Maart. 28218 Augustinus Klooster, Clooster- weg 26, Heemstede, 12109 Bakker, J. S, P., Rund-, Kalfs-, Lams- en Varkensslagerij, Cor nells v. Noordestraat 34. 12376 Boterbloem, «N., Glazenwas- scherij Schoonm.bedrijf; Leid- scheplein 30 rood. 12088 Drogisterij „Het roode Leeuw tje", filiaal Atjehstr. 35, hoek Soendastraat. 23921 Duineveld, G., Melkhandel en Vrachtrijder, Maasstraat 52. 16166 Garage Gebr. Du Mée v/h J. ter Wal, Kruisweg 27rood. 12382 Haarlem's Matrassenhuis, B. W, de Graaff Jr., Gen. Cronjé- straat 68. 28228 Ham, Drs. A. P. N., Apotheker, Heemst. Dreef 247, Heemstede. 23930 Liefde, D. de, Arts, Rijks straatweg 394; Haarlem-Nrd., Spreekuur: 89, 1314. 12584 Makkelie, Pieter, Burgwal 36. 12087 N.V. „de Kleine Winst", Manu facturenzaak, KI. Houtstr. 2a. 23924 Oord, J. J. v. d. Jan Haring- stfcicit 44 12134 Plank, Zr. K. v. d., Particulier verpleegstej, Rustenburgerl. 31 23934 Ramondt, D., Vertegenw. In- dustr. Mij. Activit Amsterdam, Noorderstationsweg 26, Bloe- mendaal. 12474 Spinnewiel 't, Wagenweg 142. 12266 Technisch Bureau P, J. Bon hof, Lood- en Zinkwerk, Pe- pijnstraat 29. 23903 ULO-school B, Junoplantsoen Nr. 58. 28259 Finck M. II. Rusthuis, Osterlaan 13 Heemstede Prima Matzijde Moderne Tinten 1.20 95 75 65 ct. Zijde met fil versterkt. De soliedste kous. Het f ij n s te weefsel. Per paar 1.25 3 paar 3.60 Voordeeligere soorten 1.09 95 55 45 ct. HET OUDE KOUSENADRES Haarlem Bloemendaal Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90 met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Ter overname 2 gebruikte Dr. Gerkestraat 101 rood Zandvoort. Swaluëstraat 15, Zandvoort Begrootingen kosteloos TE KOOP GEVRAAGD Lits-Zumeaux met toebe- hooren cu poppenwagen br. onder no. 107 v. d. blad Bij aankoop van een Nederl. boek van minstens f 2.50, ontvangt U het fraaie werk ten geschenke. Grootste keuze boeken bij HALTE KOSTVERLOREN (SLOT). Was het verlaten van Pretoria voor den President al buitengewoon zwaar geweest, hoeveel moeilijker was het nu voor hem, onder deze omstandighe den land en volk te moeten achter laten. Terwijl het land met vijanden overstroomd was, die in hun overmoed reeds verklaarden, dat de oorlog uit was, moest Oom Paul afscheid nemen van allen, die hem zooveel jaren trouw ter zijde hadden gestaan, ook van het kleine aantal mannen, dat van alle kanten ingesloten moest trachten zich een weg te banen door onbe woonde woeste streken in het Noor den des lands ('t Zoutpansbergsche) om daar een burgermacht te organi- seeren en den strijd hardnekkig voort te zetten. De commando's volgen kon Oom Paul op zijn hoogen leeftijd niet, omdat hij, wat hiervoor noodig was, niet meer kon paardrijden. Een troost was het hem, dat hij 't bestuur in de bekwame handen van Schalk Burger kon achterlaten, trouw ter zijde ge staan door F. W, Reitz, Louis Botha, de la Rey, de Wet en-anderen die, ge ïnspireerd door 't voorbeeld van Pre sident, de burgers bleven aanmoedi gen. Op den avond van 10 November nam de President en zijn gevolg te Nelspruit afscheid van de achterblij- venden. De reis werd voor den nacht onderbroken te Krokodilpoort. Van hier reisde de President in den wagen van den bestuurder der Ned. Zuid Afrikaansche Spoorweg. Te Hector- spruit kwam ZHEd. nog even naar buiten, om afscheid te nemen van President Steyn. Daarna reisde hij met klein gevolg in de richting van L. Marques. Ook mij was het vergund, op bescheiden wijze afscheid te nemen van mijn grooten chef, die ik bijna een half jaar gediend had. Het was een droevig beeld, dat zich aan mijn oog voordeed. Om het den ouden man niet al te moeilijk te maken had men de gordijntjes neergelaten. Daar stond de sterke man hevig aangedaan met tranen in de oogen. Wat moet er in hem zijn omgegaan bij de gedachte aan alles wat hij moest achterlaten, ook zijn lieve vrouw, die bovendien ongesteld was. Nu zonder werk zijnde, meldde ik mij te Komatiepoort om orders. Gene raal Botha, onze chef, verzamelde ons om zich heen en schilderde den toe stand. Er bestonden voor ons twee mogelijkheden, öf onbepaald verlof óf mee met de commando's naar Zout- pansberg. Dit laatste was echter niet goed mogelijk, omdat er geen paarden meer beschikbaar waren. Te voet meegaan, door deze onherbergzame streken was ondoenlijk. Mijn geweer had ik, kort tevoren, ook al moeten afgeven, zoodat mij alleen nog een dienstrevolver overbleef. Wij verko zen dus onbepaald verlof en lieten ons dit behoorlijk op schrift geven (je kon nooit weten)Toch viel het ons zwaar het bijltje erbij neer te moeten leggen. We hebben allen gehoord op welk een kranige wijze Generaal de Wet en zijn dapperen het in een ware gerilla oor log den Engelschen nog Tangen tijd danig lastig heeft gemaakt, zóó, dat hij hun daardoor respect afdwong. Toen de strijd geëindigd was, wilden de Engelschen althans zijn sabel niet accepteeren, zij gaven hem die terug. Wij gingen met ons bundeltje in de richting Lorenco Marques. Te Ressano Garcia bij dePortugeesche grens, wer den wij ontwapend en naar L, Mar ques gezonden, om daar in een Ka zerne geinterneerd te worden. President Kruger, oogenschijnlijk de gast van den Gouverneur doch in werkelijkheid even goed geinterneerd, moest nog tot 20 October aldaar blij ven tot het H.M. Koningin Wilhelmina behaagde een oorlogsschip te zenden, n.l. de „Gelderland", dat ZHEd. naar Europa zou vervoeren, een menschlie- vende daad die de bewondering van de geheele wereld afdwong en waar tegen Engeland vreemd genoeg zich niet bleek te verzetten. Ons verblijf te L. Marques was niet bijzonder aangenaam. De controle was niet bijzonder scherp, zoodat we vol doende vrijheid genoten; de voeding was voldoende. Het klimaat was ech ter, althans in de beneden stad waar wij verblijf hielden, erg heet. Ver scheiden onzer werden dan ook ziek (meestal „dysenterie") zoodat we zon nen op een middel, om zoo spoedig mogelijk weg te komen. We stapten op zekeren dag naar den Transvaal- schen Consul Pot, een zeer humaan man, die ons een gewillig oor leende en beloofde ons te helpen. Na overleg met de te L. Marques aanwezige hoofdambtenaren werd besloten, ons geld voor de passage naar Europa te geven, hetgeen ons bijzonder aange naam was. We begonnen dus met pas sage te boeken op een boot van de Duitsche Oost Afrika lijn, de „Her zog", die in de haven lag. Maar hoe weg te komen; we waren immers ge interneerd, en de Portugeezen moch ten ons niet vrijlaten? Het eenige was dus vluchten. Dit is ons gelukt; op ze keren dag pakten we ons bundeltje bijeen, veel was 't niet, en liepen tegen den avond naar de Kade. In een on bewaakt oogenblik sprongen we in een bootje, dat ons met ons elven, naar de „Herzog" roeide. Daar waren we vei lig; we waren immers op Duitsch ter ritoor, en behoefden niet te worden uitgeleverd. Wel kwamen er enkele Portugeesche soldaten aan boord om ons terug te halen (bestemming Cey lon) maar de Kaptein wees hen op de Duitsche Vlag, we waren op Duitsch grondgebied en politieke gevangenen behoefden niet te worden uitgeleverd. Misschien waren de Portugeezen wel blij, dat ze ons kwijt waren. Alleen tegenover de Engelschen wilden ze deze activiteit aan den dag leggen. Weldra werd het anker gelicht en stoomden we de haven uit, langs ver scheiden oorlogsbodems, waar onder ook Engelsche. Plotseling ontdekten we, dat op een der oorlogsschepen zoowaar onze dierbare „driekleur" wapperde. Dat deed ons hart goed en onze vreugde steeg toen we vernamen dat het H.M. onze Koningin behaagd had de „Gelderland" te zenden om President Kruger naar Europa te brengen, en daad van pieteit en men- schelijkheid, door de geheele wereld, behalve Engeland, op hoogen prijs ge steld. Gelukkig hebben de Engelschen zich daartegen niet verzet. (Nederland had dit vermoedelijk langs diploma- tieken weg geregeld). Wij vonden het heerlijk dat die goeide Oom Paul nu vrijheid van beweging zou krijgen, om de belangen van zijn land te beharti gen. Zooals zou blijken helaas met een negatief resultaat. Door deze wetenschap werd ons het afscheid van een werelddeel, dat ons zoo lief was geworden, eenigszins ge makkelijk gemaakt. Nu gingen we langs de oostkust huiswaarts, een mooie reis; wij mochten evenwel ner gens aan wal, behalve in de duitsche kolonie Dar el Salaam, waar wij har telijk werden ontvangen. In Suez en Aden overal Engelsche Tommies om te trachten ons van boord te halen, doch met een negatief resultaat. Wij konden dus ook geen berichten aan onze families zenden. Eerst ma de landing te Napels, vermochten wij een telegram naar huis te zenden om onze behouden aankomst te melden. De Ita lianen ontvingen ons erg hartelijk, overal was 't „Viva el Boers" maar, hoe mooi en aantrekkelijk dat land ook was, ons hart trok naar huis en wij reisden dan ook spoedig noord waarts om onze familiebetrekken er van te overtuigen, dat we de moei lijke tijden glansrijk doorstaan had den en gezond en wel waren. Toch waren onze gedachten nog vaak bij die moedige Boeren, die nog steeds voor hun onafhankelijkheid bleven strijden. C. E. Nadruk verboden. Nu het boeiend geschied-kundig feuilleton van onze vriend, de heer Carel Engel (thans beëedigd tolk in de duitsche en de engelsche taal bij de Arr. Rechtbank te Haarlem) ten einde is, zeggen wij hem voor het ons welwillend ter beschikking gestelde, vriendelijk dank. (Red.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3