MODE-TIPS L WERKJES DIE MEN ZELF KAN DOEN VOOR ONS HUIS A. S. 18 wiv>Iv? •jjjjjiggi; SSglxi Sif-SiS ID VOOR EEN PARTIJTJE. Nr. 1: jeugdig danskleedje van lichtblauwe izijden cloqué. Halsgedeelte en mouwen zijn soepel gedrapeerd. De rok is nauw aangeslo ten en valt op de voet. De niet te breede ceintuur is eveneens gedrapeerd. Nr. 2: bij de zwarte tafzijden rok wordt een blouse gedragen van gele chiffon. De blouse is rijk versierd met smockwerk. Nr. 3: avondrok van wijnroode zijden cloqué. De blouse is van crèmekleurige crêpe georgette, met lange mouwen en een gedrapeerd halsge deelte. Het geheel vormt een alleraardigst schouwburgtoiletje voor jonge-meisjes. Nr. 4: elegante chemise-enveloppe, zeer ge schikt om onder avondkleeding te dragen. Het kleedingstuk is vervaardigd van waschzijde en gegarneerd met kant in een afstekende kleur. Nr. 5: een bijzonder mooie middagjapon van bedrukte zijden stof. De mouwen zijn in ragian- vorm ingezet en vallen zeer wijd op de pols. Interessant is de halsoplossing. De japon heeft geen ceintuur: maar is in de taille eenigszins gedrapeerd. Nr. 6: ochtendjas van blauw satijn. De shawlkraag, manchetten en de gestikte ceintuur zijn van donkerblauw fluweel. Ook de knoopea zijn donkerblauw. Nr. 7: onderjurk van parstelkleurige char- meuse. De onderjurk is nauw aansluitend. Een breede kanten pas sluit de bovenkant af. De schouderbandjes zijn zeer smal. GEHAAKTE BLOUSE. Voor deze aardige blouse hebben tve ongeveer 200 gram dunne zefir- of kantwol noodig. De haaknaald, die we gebruiken, is nr. 2x/2. .Van stevig papier of anders van een lapje oud katoen maken we een pa troon, zooals op het schema is aange geven. Het spreekt vanzelf, dat we ons eerst overtuigd hebben, dat de ma ten goed zijn, voor we volgens dit pa troon gaan werken. We werken in de lengte en beginnen dus met een rij ket tingsteken op te zetten, die de ver- eischte lengte heeft (de lengte, die de jumper onder de armen heeft). De eerste toer bestaat geheel uit stokjes, een stokje in een kettingsteek. Dan maakt men drie kettingsteken om om te keeren en maakt dan drie stokjes in een kettingsteek, haakt vervolgens twee kettingsteken en maakt in de derde ket tingsteek weer drie stokjes. Zoo gaat men door, tot de toer uit is. Deze toer herhaalt men nog 2 keer; men maakt de drie stokjes in de open ruimte tus- schen twee groepen in. Daarna volgen twee toeren stokjes, een stokje in elke kettingsteek. Het voorpand maakt men in twee deelen, die men in het midden aan elkaar stikt. Men laat aan de bo venkant echter een split open. De rug kan men aaneen haken. Voor de mouwen begint men met de kortste zijkant. Als men alle deelen klaar heeft, perst men ze eerst op onder een vochtige doek. Dan naait men rug- en voorpanden aan elkaar, stikt de naden der mouwen dicht en zet ze, naad op naad, in het jumpertje. Van vasten haakt men vervolgens een smal boordje op de jumper, dat ongeveer 3 centimeter hoog is. Haak vervolgens een smal bandje, dat ongeveer 4 centi meter lang is en maak in een der uit- DE KRAAN LEKT. In tallooze huizen hoort men, soms als het regelma tig getik van een klok, soms als een zacht eentonig ge zongen lied, het druppen van een niet meer goed slui tende kraan. De oorzaak hiervan moet meestal ge zocht worden in een slechte plek in de lederen schijf, die van binnen in de kraan zit. En wat doet men nu als men eindelijk genoeg heeft van het eeuwige getik in de gootsteen en men van het telkens opdweilen der natte gronden nerveus is gewor den? Dan verzamelt men al zijn moed en klaagt er over bij de den huisheer. Deze neemt de tijding verdrietig op en be stelt na eenige dagen als hij het tenminste ondertus- schen niet weer vergeten is den loodgieter. En als deze eindelijk ver schijnt is het na eenige minuten stil in de keuken. Verlicht haalt men weer adem. Als de reparatie zoo snel geschieden kan, vraagt men zich af, of men het in het vervolg niet zelf kan doen. Het ligt zeker niet in onze bedoeling een vakman het brood uit de mond te ne men; maar hoe vaak gebeurt het niet, dat men het zenuwvernielende druppen maar laat doorgaan, omdat ,,het de moeite niet is", daar een loodgieter voor te laten komen. In dat geval is het toch zeker wél de moeite dit kleine karweitje zelf op te knappen!? Men moet beginnen de hoofdkraan af te sluiten; .want als men dat yer* zuimt, zijn de gevolgen niet te over zien. Met een Engelsche sleutel of, als de kraan zeer vast zit met een nijptang haalt men het bovendeel van de kraan af; vervolgens schroeft men het onderste schroefje van de kraan, neemt het slechte leeren schijfje eruit en zet daarvoor het nieuwe, dat men met een scherp mes uit stevig leer ge sneden heeft, in de plaats. Deze nieuwe schijf mag hoogstens 1 millimeter groo- ter zijn dan het moertje. Lekt de kraan aan de bovenkant, dan is dat gemakkelijk te verhelpen. Met een Engelsche sleutel of een tangetje draait men de schroeven een beetje vaster. In negen van de tien gevallen is het euvel dan verholpen, einden een knoopsgat. Dit bandje wordt gezet over het split ir het voorpand. Aan de bovenzijde van de hals naait men een knoop, daaraan wordt het bandje vastgemaakt. Er door heen haalt men een breede strik van taftzijde een bijkomende kleur. Van taftzijde is ook de ceintuur, die met een groote gesp gesloten is. Veranderingen, verbeteringen en nieuwigheden. Vele huisvrouwen staan tegenwoordig vooi de moeilijkheid, dat ér eigenlijk in huis vele nieuwe dingen aangeschaft zouden moeten worden, doch dat de middelen daartoe ontbre ken. Deze vrouwen nu willen wij gaarne hel pen met weinig kosten en moeiten haar huis gezellig te maken. Daar zijn bijvoorbeeld de stoelen met rieten zittingen, die werkelijk een beetje misstaan in een eenigszins modern inte rieur. Maar om ze op zolder te zetten, 'dat vinden we eigenlijk jammer; want ze zijn nog heel goed. Bovendien ontbreken de geldelijke middelen om ze door meer moderne te ver vangen. Waarom ze dan niet bekleeden met een aardig lapje cretonne, dat we in de uit verkoop heel goedkoop, op de kop hebben ge tikt? Dat is heel gemakkelijk. Het cretonne wordt vastgezet met mooie koperen sierspij- kertjes. Voor de stevige kan men de zitting en de rugleuning nog opvullen met zeegras of iets dergelijks. Wanneer men dezelfde stof voor de bekleeding der stoelen gebruikt, als voor de overgordijnen, zal men een zeer aardig modern geheel verkrijgen. Dan is er de oude commode, die, witgelakt, dienst heeft gedaan als aankleedtafel voor baby. Ook die wordt al jaren niet meer gebruikt. Eigenlijk is het toch wel erg jammer, dat de kast nu maar op zol der staat te verwaarloozen en niemand er meer nut of plezier van heeft. Ook daar weten wij raad mee! Waarom er niet een soort keuken dressoir van gemaakt!? Dat is zeer eenvoudig. De rekjes, waar de handdoek opgehangen werd, worden er afge haald, evenals de breede rand erom heen. Het geheJ wordt flink schoongemaakt, (dat spreekt vanzelf!) en geschilderd in de kleur van het andere houtwerk in de keuken. Door een han dig huisgenoot of anders door den timmerman laat men vervolgens een klein kastje met schutBaadjes maken, zooals op de teekening aangegeven staat. Dat is gemakkelijk voor het bewaren van kruiden, enz. Een dergelijk dres soir zal in geen enkele keuken misstaan. En men heeft er nog groot practisch nut van bo vendien. Tenslotte nog een nieuwigheid voor de slaapkamer. Buitengewoon aardig staat het om op de spre' eenve banden te borduren of zoo het materiaal tule is, door te stoppen en in het midden een groot monogram te borduren, op de manier, zooals men op de derde teekening kan zien. Leuk is om het borduursel te maken in de hoofdkleur van de slaapkamer. Als men dus een crème-kleurige tule sprei heeft en de slaap kamer is blauw, dan maakt men het borduursel eveneens blauw. r-rgelijke kleinigheden zijn het, die het aan zien van uw kamer verhoogen en er een mo dern cachet aan verleenen. En het zijn inder- d kleinigheden; want in een paar verloren oogenblikjes is men er mee klaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4