SNUFJES KNIPPATROON leum: dan kan men plassen en spatte- ren zooveel als men wil, zonder de mu ren te bederven. Een spiegel, met aan ieder zijde een lampje completeert deze toilettafel. Verder behoort een witgelakt, laag ta- bouretje tot de noodzakelijke uitrusting van dit badvertrek, dat weliswaar zeer bescheiden is; maar toch onmisbaar in ieder ouderwets.ch huis, waar moderne menschen wonen. HOE MODE ONTSTAAT. Men hoort vaak de vraag: „Hoe komt het, dat dit of dat modedetail plotseling zóó popu lair wordt, dat alle vrouwen het dragen, terwijl andere nieuwigheden in het geheel geen op gang maken?" Dit is werkelijk interessant genoeg om eens dieper op in te gaan. Het is bekend, dat de moderne hoeden vah eenige jaren geleden, die op één kant gedragen werden, terwijl de andere kant uit een lint bestond, dat om het haar ge bonden was, ontstaan zijn, doordat het zoontje va,, de Parijsche modiste Agnès zijn kleine hond op deze manier een papieren hoed op zette. Agnès vond het idee origineel eneen nieuwe mode was gecreëerd. Pikant is de geschiedenis van het Baskische mutsje of het „alpino-petje". Dit mutsje, dat thans in de garderobe van iedere moderne vrouw te vinden is, was oorspronkelijk het eigendom der Baskische visschers. Een bekende schoonheid zocht rust voor de vermoeienissen van het seizoen in een Baskische kustplaats. Plotseling verscheen de vriend der mooie vrouw, een Argentijnsch nrillionnair, wien goede bekenden meegedeeld hadden, dat zij steeds in gezelschap was van een knappen, jongen visscher. De Argentijn maakte een ver schrikkelijke scène: de jonge vrouw ontkende. Plotseling zag de millionnair een zwart wollen mutsje liggen, de typische dracht der Basken. Maar de jonge dame lachte: „Dat is mijn muts: die draag ik hier altijd!" En ze zette het mutsje op haar krullen. De ge schiedenis vertelt, dat ze er zóó leuk uitzag en dat het contrast tusschen het grove mutsje en haar modieuze Parijsche jurkje zóó pikant was, dat de Argentijn dadelijk zijn boosheid vergat. De jonge dame was zoo verstandig het mutsje werkelijk te blijven dragen: andere vrou wen vonden het hoofddeksel aardig en prac- tisch en den volgenden dag verschenen er ver schillende dames met zwarte, blauwe en bruine mutsjes aan het strand. Eén der meest succes volle modes was geboren. In Palmbeach ontstond de eerste ruglooze pyama. Een jongedame, die haar pyama aan het strand had laten liggen, bemerkte toen ze van het zwemmen terugkwam, dat iemand de aardigheid had gehad haar pyamablousje weg te nemen. Vastbesloten trok het meisje de pyamapantalon aan, bond de doek. die ze om het haar gedragen had bij het zwemmen, af, en knoopte die van boven om. Eenige dagen later droegen alle vrouwen strandpyama's waarvan het bovenstuk niets anders was dan een groote zakdoek. Men ziet: er zijn modes, die buiten het atelier geboren worden. Na de eerste verrassing vindt de mode navolging en na een poosje kan men zich niet meer herinneren, dat de mode zoo kortgeleden pas ontstaan is. En nog een tijdje later, verwondert men er zich weer over, dat men „zoo iets" heeft kunnen dragen. Want v' ,j dat Is juist het fascineerende der mode: ze wisselt altijd en blijft nooit op een punt stil staan. EEN GEÏMPROVISEERDE BADKAMER. In de nieuwe woningen bouwt men tegenwoordig bijna overal badkamers of douche-cellen; maar in de oudere huizen heeft men dergelijke vertrekken in de meeste gevallen nog niet. Toch is het niet zoo moeilijk van een onge bruikte kamer een badkamer te too- veren. We gaan daarvoor op de volgende manier te werk: eventueel behang wordt van de muren verwijderd en in- plaats daarvan schildert men deze in een lichte kleur, grijs bijvoorbeeld. De grond bedekt men met linoleum of zeil, blauw-wit geblokt. In een der hoeken maakt men de douche. Wanneer men geen stroomend water heeft hangt men een groot resevoir, tamelijk hoog, aan de muur. Een zinken douche-kuip wordt er onder, op de grond, geplaatst. Er om heen hangt men een gordijn van wit linnen, dat over een rond gebogen roede loopt. De muren bespijkert men tot op halve hoogte met hetzelfde li noleum. In een andere hoek van het vertrek plaatst men de waschtafel. Op de tafel hangt men eveneens een gordijn van •hetzelfde materiaal als dat om de douche-hoek. Achter de waschtafel, tegen de muur spijkert men .weer lino- Deze beide japonnen zijn in drie maten te verkrijgen en wel de volgende: Maat 1: bovenw. 100 cm.; taillew. 82 cm.; heupw. 104 cm. Maat 3: bovenw. 107 cm.; taillew. 90 cm.; heupw. 114 cm. Maat 5: bovenw. 112 cm.; taillew. 96 cm.; heupw. 120 cm. Het werken met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren; door het al of niet aanknippen van naden, maakt men het patroon passend voor het eigen figuur, Numme- 613: aardige, eenvoudige japon van, soepele wollen of zijden stof. Zeer slank, afkleedend model. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 centimeter breedte. Prijs van het pa troon: 25 ets. per stuk. Nummer 614: gekleede japon van donker- olauwe, donkerbruine of zwarte zijde, gegar neerd met simili- of paarlmoerknoopjes. Be noodigd materiaal: 4 meter van 100 centimeter breedte. Prijs van het patroon: 25 cents per stuk. Beide patronen zijn dus tegen vermelde prijs in oovenstaande maten te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij: ,,De Mijlpaal", Singel 91, Am sterdam, centrum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of per postgiro 41632* Den lezeressen woidt vriendelijk verzocht bij 'bestelling duidelijk het nummer van het ge- wenschte patroon ©p te geven en tevens de maten (boven-, taille-, Heupwijdte, lengte, mouwlengte, enz.) en den leeftijd voor wie het bestemd is, te vermelden, Geheve verder naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mo gelijk te vermelden; men voorkomt daardoor. onnoodige vertraging in, 4e .v.crzendijogi .y— De kleuren, die tot modekleuren voor het nieuwe seizoen geproclameerd zijn, zijn geel, in een zeer bijzondere nuance, groen en bruin. Zwart en marineblauw blijven stilzwijgend als Voor koelere voorjaarsdagen biedt de drie-kwart jas een prachtige oplossing. Men kan hem maken van effen stof, zoowel als van geruit materiaal. De persoonlijke smaak moet hierin beslissen wat men de voorkeur wil geven; want beide kunnen even aardig en elegant zijn. De ruime drie-kwart jas heeft bovendien het voordeel, dat men hem over een mantel pakje kan dragen, zonder de indruk van het geheel te schaden. Gewild blijft ook de half-lange of driekwart-lange cape, passend bij het manteltje. Met een effen tweed rok zal dit een aardig geheel vormen. De mode van tasch en handschoenen van hetzelfde materiaal zal zich ook dit seizoen wederom handha ven. Men gaat zelfs zoover, dat men garnitu ren maakt, bestaande uit handschoenen, tasch, schoenen en ceintuur. Maardeze garnitu ren zijn zeer duur enworden dan ook maar door weinigen gedragen. Voor den zo mer ziet men echter ook garnituren van linnen, die minder kostbaar, maar daarom niet minder mooi zijn. Zeer modern zijn corsages. Meestal bestaan ze uit een toefje viooltjes of een veldbouquetje. Vooral op een donker mantelpakje of op een donkere mantel staan ze zeer fleurig. modekleuren gelden. Zeer veel zal men ook de samenstellingen van de nieuwe kleur geel met bruin en van groen met bruin kunnen bewonderen. De nieuwe tint blauw-groen zal, ons inziens, niet veel opgang maken. De meeste vrou wen houden niet van die ondefinieer bare mengtintjes. Bedrukte stoffen zullen deze zomer favoriet zijn. En de meeste vrouwen zullen daar niet rouwig om zijn. Want behalve, dat ze zeer fleurig staan, bie den ze ook het voordeel niet zoo gauw smoezelig te worden als effen mate riaal. En deze bedrukte stoffen flat wen; er is n.l. voor ieder type wel een geschikte kleurcombinatie te vinden, teeren zoowel oudere als jongere vrou- De nieuwe voorjaarshoe den zijn geëxposeerd in de etalages van alle grootere en kleinere magazijnen en om het maar in eens te zeg gen: ze vallen over het al gemeen niet mee! Misschien komt dat, doordat de vrou wen nog niet gedecideerd hebben welke kleuren en welke modellen gedragen zullen worden (het weer werkte tot nu toe daar ook niet aan mee!); maar in ieder geval waren er én leelijke tinten én leelijke vormen bij. Kleuren als licht lila en een smoezelig blauw-groen flatteeren de meeste dochteren Eva niet!! Maar buiten de minder geslaagde hoeden, waren er gelukkig ook wel andere, waarvan we niet twijfelen, of ze zullen succes hebben bij de dames. Onze afbeeldingen toonen de aardigste der nieuwe creaties. De hoeden zullen over het algemeen niet erg schuin gedragen worden. Ze worden eenigszins in het gezicht getrokken en wel aan de rechterkant. Stroo, vilt, raffia en stof zijn de materialen, waar van de voorjaarshoedjes vervaardigd zijn. Lint, veeren, toefjes bloemen en kwasten vormen de garneering. Voor de warme zomerdagen zullen de groote hoeden van gesteven kant favoriet zijn. Wit, zwart en bruin zijn de meest geliefde kleuren voor deze hoeden, die een elegant geheel vormen met de lange zomerjapon- nen van organdie, voile, enz.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4