„KLEVERPARK" TENNIS-PANTALONS HENSEN BALILLA 1200.- 3.85 FA. GEBR BEEKMAN JAN GEIJLVOET Jr. DE TWENTSCHE BANK n.V. BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMENDAAL De Oxford-groep naar Denemarken. Annie de Vries in 't Jeugdhuis. Uw Costuum, Jas of Mantel Vrouwen-Vredesgang 1936. VEREENIGING DER NOTARISSEN TE HAARLEM Naaimachines op afbetaling 1 - V V De beweging, sinds eenige jaren ook bier te lande bekend als die der „Oxford-groep", iseen geestelijk godsdienstig réveil, een wederopleving en ver nieuwing van praktisch Christendom binnen vier maatstaven: volkomen eerlijkheid, volkomen rein heid, volkomen onzelfzuchtigheid en volkomen liefde. Frank Buchman, Zwitser, Amerikaan, Europeaan, man van en voor de geheele wereld, heeft de beweging gewekt. Geleid wordt ze thans door honderden, neen duizenden goede geesten over heel onze aarde. Ook Nederland, ook onze streek is door deze beweging aangeraakt en in stuwing gebracht. Wij zullen er wel meer over schrijven. Het volgende ontleenen we aan de Tel.: Te Ollerüp getuigden 12000 deel nemers eendrachtig van een geestelijke wereldvernieuwing. Frank Buchman's oproep aan de volkeren. Gedurende de Paaschdagen heeft de Oxford- Groep groote demonstraties gegeven in Dene marken. Driehonderd Nederlandsche deelnemers, die per s.s. „Prinses Juliana" de groote meetings in Ollerüp, op het eiland Fünen, hebben bezocht, zijn 14 April in alle vroegte in de haven van I jmuiden teruggekeerd. Deze Paaschviering in Denemarken, die wellicht van historische beteekenis zal blijken, is het re sultaat van een jaar ingespannen voorbereiding en doorwerking der beginselen van de Oxford- groep, die ongeveer een jaar geleden haar intrede in Denemarken deed en daar een buitengewoon vruchtbaar arbeidsterrein gevonden heeft. In de voorafgegane weken waren op Fuenen niet minder dan zeven house-parties gehouden voor diverse categorieën der bevolking, o.a. voor boeren, voor werkloozen en arbeiders, zakenlieden en jongeren. Ook in Kopenhagen werd een aantal meetings ge- Koudon, die cjopr 60.000 personen wercjen bcz[~jit. Ben van die meetings werd bijgèwooiH 'ao6i*een veertigtal leden van het Deensché parlement. In de meetings van Zaterdagmiddag na aan komst te Ollerüp werden de Hollanders allereerst toegesproken door dr. Frank Buchman, den pionier der Oxford-groep, waarna voor Holland het woord werd gevoerd door de dochter van den Nederland- schen gezant te Kopenhagen, een commissionnair te Amsterdam, een advocaat te Den Haag en een werkloozen intellectueel. SteTken indruk ook wekte, het getuigenis van Jimmy Watt, die in vijf districten in Engeland leider was van de communi- tische partij, doch die de oplossing der problemen nu gevonden had in de Oxford-groep. Na hem spraken nog prof. Van Ithijn, prof. Cannon Stree- ter, hoogleeraar in het T. te Oxford, lord Addington, lid van het F.ngelsche Hoogerliuis, een Duitscher, voorzitter van een hof van gezworenen, jhr. Stoop, directeur van Siemens, Den Haag en anderen. In het stadion Ollerüp. Zondagmorgen werd de groote Paaschdemon- stratie gehouden. Te twaalf uur precies trokken de Hollandsche deelnemers in langen optocht, voor afgegaan door de nationale driekleur, het stamp- volle" Stadion binnen, waar ze door de staande menigte met het Deensche volkslied werden ver welkomd. Door een Hollander, een assistent in de natuurkunde, werden onze landgenooten begroet met de aloude Paaschboodschap: „Christus is opgestaan", waarop allen staande antwoordden: „Ja, Hij is waarlijk opgestaan". Daarna trokken binnen de deelnemers uit Letland, Noorwegen, Duitschland, Engeland en tal van andere naties, die eveneens in hun landstaal met bovengenoemde boodschap werden begroet en daarop antwoordden. Na de pauze begon in den middag te twee uur de groote demonstratie. Het Stadion, een prachtig, loopt snel, is zuinig en ligt vast op den weg. r ACENTE: BLOEMENDAAL Dorpstraat 5052 HAARLEM Wagenweg 72-74 moderne ijzerconstructie met een oppervlakte van 75 bij 38 M. (geen enkele pijler steunt het dak), was tot de laatste plaats bezet. Ruim 12.000 menschen waren aanwezig. Daaronder waren, behoudens de 300 Hollanders, 350 Noren, 250 Engelsclien, kleinere contingenten uit vele landen en duizenden Denen, die met extra treinen uit het geheele land, met name uit Kopenhagen, waren aangekomen. Circa 1000 personen waren per fiets uit Kopen hagen gekomen, een afstand van 147 k.m. Twee meisjes hadden 300 k.m. geloopen van Aarhus naar Ollerüp, om deze Paaschviering mee te maken. Een indrukwekkenden aanvang nam deze meeting, toen de jeugd van tal van naties, die zich buiten het gebouw had opgesteld, binnenmar cheerde. Zij werd voorafgegaan door de vlaggen van 20 naties. In deze meeting ook heeft dr. Frank Buchman een oproep aan de naties der wereld gericht. Dr. Buchman citeerde daartoe de uitspraak van presi dent Roosevelt betreffende den arbeid der Oxford- groep: „Ik twijfel er niet aan, dat elk probleem, hetzij politiek, sociaal of economisch, zal weg smelten voor het vuur van een nieuw geestelijk ontwaken". Wereldvrede komt alleen tot stand door samen werking van naties, die leven uit de kracht der opstanding. Na deze woorden van dr. Buchman werd over de menigte de zegen uitgesproken door dr. Poul Brodersen, die dit deed ter vervanging van den bisschop van Denemarken, dr. ÏI. Fuglsang- Damgaard. Dr. Fuglsang, die zich zoo geheel ver- eenigd heeft met de uitspraak van den bisschop van Noorwegen, dat hij in de Oxford-groep de be langrijkste geestelijke beweging sinds de Refor matie ziet, was echter verhinderd persoonlijk uit Kopenhagen over te komen. Tot slot van deze indrukwekkende meeting werd de Paaschhymne gezongen „Christus verrees" Onder dit gezang verlieten de Hollanders in optocht het stadion, daar weinig uren later de „Prinses Juliana" weer zee zou kiezen. Na een zeer voorspoedig reis ankerde de ..Prinses Juliana" bij den eersten schemer van 14 April j.l. in de haven van ÏJmuiden. Het afscheid van Prof. Dr. A. G. van den Bergh van Eysinga. Onder overweldigende belangstelling Zondagmiddag Prof. v. d. Bergh van Ey nam lysinga officieel afscheid van zijn kerkelijke gemeente. Tot tekst had de scheidende Ieeraar gekozen Joh. 1, vers 42 b: „Wij hebben gevonden de' Messias, hetwelk is, overgezet zijnde, den Christus" In verband met dezen tekst sprak Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga zijn gemeente als volgt toe: „Overgezet zijnde, dat beteekent niet, dat het een-en-lietzelfde is. „Messias" en „Christus" beteekenen biede „Gezalfde", maar de „Gezalfde" van 't Oude Testament is niet dezelfde als die van liet Nieuwe. En toch 9. wënjëzèlfde. Dit zou men eèn paradox'kjiniven kruis is gestorven, maar den uit den dood ver- rezene in den geest des levens? Geen Christus van het vrome gevoel alleen, maar ook het beeld van het goddelijk denken. Als God mensch wordt, dan wordt Goddelijk denken toch ook menselielijk denken. Het Evangelie is niet voor de wijzen en ver- standigen, die met tale Kanaiins en spitsvon dige bijbelverklaring, met ingewikkelde formules eh particuliere bevindingen komen aandragen; het is den kinderen Gods geopenbaard, den diep- gangers naar den geest." Toespraken wensehte de scheidende predi kant niet te ontvangen. Een uitzondering werd gemaakt voor den consulent, Ds. J. C. v. Dijk uit Blocmendaal. Deze wensclite in de allereerste plaats prof. Van den Bergh v. Eysinga geluk met zijn benoeming namens bet klassikaal bestuur en den kring Haarlem. Dan sprak hij namens den kerkeraad. Na mens dezen dankte hij den scheidende hartelijk voor alles, wat hij voor de gemeente was geweest. En tenslotte sprak Ds. Van Dijk nog eenper soonlijk woord. „We zijn vele jaren eikaars buren geweest en toch hebben we niet veel van elkaar gemerkt," aldus spr. „Het heeft mij altijd getroffen dat; terwijl gij zoo'n bijzonderen aanleg hadt voor de wetenschap, gij u toch zoo goed gegeven hebt aan uw predikantswerk. Thans gaat gij Santpoort verlaten en een werk aanvaarden, dat met uw aard en aanleg strookt. God leide u op uw nieuwen weg en zegene u met uw vrouw!" Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga dankte Ds. Van Dijk hartelijk en ontroerd. „Gij zijt een vriendelijk ambtgenoot geweest, die mij nooit in mijn ziel heeft gegrepen", zoo zei hij. „Velen had ik hier nog kunnen toespreken, zoo vervolgde hij, maar gij wilt mij dit sparen en vooral deze gewijde plek, die zich voor per soonsverheerlijking niet eigent. Een uitzondering wil ik maken voor den Kerkeraad en mijn gemeente. Twee uwer waren, toen ik hier kwam, reeds lid van den kerkeraad. Broeder Van Wort, wij hebben samen veel doorleefd. Samen hebben wij uw vader, uw vrouw en uw zoon ten grave gedragen. Ge zijt nu 71 jaar, maar ge zijt een man met een jong voorkomen en bovenal een jong, warm- kloppend lxart voor onze kerk. Mijn laatste woord geldt u allen, in de aller eerste plaats lien, die geregeld hier kwamen en die het mij daardoor mogelijk maakten iets te geven. Hierna maakten hónderden van de gelegenheid gebruik den scheidenden predikant en zijn echt- genoote in de consistorie de hand te drukken. (Uit H. Dagbl.). De lezing die Donderdag 23 April in 't Jeugdhuis aan de Donkere Laan werd gehouden, is door vele //toehoorders met buitengewoon groote belang en"] sJ#Iinh'"gevolgd. We hadden n.l. in ons middefi noemen, al ben ik bang voor dat woord, omdat de den schrijver van 't beroemde en beminde boek: nnrnrlnv tvtrtrlo or+ilrol c-nFiiint to rriin rrQUrnrrlon in I Doi+io" RnPflc ItJi flmt in (ra Tl rr rluT* 76 CJ1 "vwrrlixn paradox mode-artikel schijnt te zijn geworden in Christelijke kringen. Overzetten in een andere taal de moderne taal-psychologie kan het ons leeren is altijd wijziging, omdat de gevoelswaarde der woorden verschilt. Dit „overzetten", waarin de 4de Evangelist voorgaat, is de leidende gedachte bij mijn Evan- gelie-prediking geweest. Gelijk hij het oude Jood- sche Messiasschap heeft durven vertolken en er de Christelijke waarheid in heeft teruggevonden, zoo ik het oud-Christelijke Cristüsbegrip. Dat is het goed recht van eiken levenden gods dienst. Toen ik 35 jaar geleden mijn predikantsloop baan begon, streden orthodox en modern tegen elkaar. Onder de modernen was een scherpe tegenstelling: Oudmodernen en malcontenten. Beiden stonden mij ver; zij waren nüj te rationa listisch, te verstandelijk. Eerstgenoemden met een moraliseerenden, de laatsten met een sentimen- teelen inslag. De wijsgeerige basis ontbrak. Gods dienst is zeker geen wijsbegeerte, maar detlieoloog kan niet zonder wijsgeerige vorming. Sedert 1901 zijn de modernen steeds recht- scher geworden. Het zijn menschen geworden, die de groote ideeën van het Christendom voor en na zijn kwijtgeraakt. Men wil het allereerste Christendom weer het ware Christendom voor onzen tijd maken. Dat oudste Christendom had echter reeds zeer verschillende Christusbeelden, volgens Allard Pierson. Sedert hebben wij bijv. die van Augustinus, van Thomas, Franciscus, Luther en Tolstoi e.a. er bij gekregen. Wij behoeven geen keus te doen: Zij behooren' ons allen, al geldt geen hunner uitsluitend. Veel vormig is de Christus. De incarnatie van den Logos is heden ten dage in zekeren zin zijn secu larisatie; hij wordt wereldlijk, maatschappelijk, soms onmaatschappelijk. Hij is tegen den oorlog, alcohol, gewetenloos imperialisme en kapitalisme. Ik heb onder de roode vrijdenkers vaak meer liefde en geestdrift voor de waarheid en het recht gevonden dan onder belijdende Christenen. Maar tot een politieke partij heb ik nooit behoord, al heb ik mij wel partij gesteld tegenover alles wat mij onchristelijk leek. Het begin en het slot van het vierde Evan gelie zijn als een sprookje. Sprookjes zijn evenals gelijkenissen, meer waar dan zoogenaamde historische gebeurtenissen. De vleesehwording van den Logos heeft in het centrum van sprekers prediking gestaan. Dit is goddelijke geschiedenis: eeuwig verwerkelijkt zich het goddelijke denken in de realiteit. Hebben wij met elkander den Christus gevon den? Niet den Joodschen Messias, die aan het Ontvlekken en Oppersen f 1.25 Alléén Oppersen f 0.75 Halen en thuisbezorgen inbegrepen. A Atelier voor reparatiën, ver- maken en beter keerwerk KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING Mr. Cornelisstraat 100 (tegenover de M.T.S.) - Telefoon 11061 - Haarlem Colbert-Costuum naar maat f 35, 42, 49, 55, met volle garantie voor kwaliteit, coupe en afwerking. Stalen worden U gaarne ter inzage toegezonden. die de schrijver na de uitgave van zijn boek gesteld zijn. Heeft Bartje iets te zeggen voor onzen tijd en is een streekroman volwaardig? Het an tv oord hierop werd kort en bondig gegeven. Het is n.l. niet de bedoeling geweest iets over Drente uit te gev en, maar om Bartje is 't boek geschreven en niet alleen in Drente zijn de Bart je,s overal kennen wij ze, de jochie's die door 't gedrag van ouderen gedreven worden tot berekenende hulpvaardigheid en listige plannetjes. Is Bartje een Christelijk boek? De schrijver heeft zijn menschen uitgebeeld zooals ze zijn, met al hun zonden. Hij wilde niet met opzet evangeli- seeren, toch hoopt hij door dit boek zijn lezers tot Christus te brengen. In Bartje's moeder zien we de levensstrijd van een christin en door haar leven komt Bartje tot 't besef dat God de Eenige is Wien hij vertrouwen kan. De heer de Vries deelt ons ten slotte nog mee dat 't vervolg op Bartje binnenkort zal verschijnen. De titel zal waarschijnlijk zijn: „Op zoek naar 't geluk". Bartje's leven zal geleid worden langs sluip en kronkelwegen, maar hij zal ten slotte toch den waren weg vinden. Met een hartelijk applaus dankte 't publiek den spreker, die door zijn liefde tot 't kind en zijn groote kermis van 't Drentsche volkskarakter, ons dichter tot Bartje gebracht heeft. „Bartje".^ Reeds bij den ingang der zaal werden we verrast door de vroolijke Bartjes-gezichten op de boeken, die aldaar door den boekhandel Nckó zoo keurig waren opgesteld. Ds. van Dijk sprak zijn vreugde uit over 't feit, dat de Fleer Dankbaar 't initiatief had genomen om den geestesvader van Bartje zelf uit te noodigen. Hij verwachtte dan ook, dat de toehoorders van 't begin tot 't eind geboeid zouden zijn. Vervolgens gaf Ds. van Dijk het woord aan den heer de Vries, die, alvorens hij over Bartje wilde spreken, ons eerst de eigenaardigheden van 't Drentsche volk deed kennen. Als een rasechte Drentenaar sprak hij over zijn volksgenooten en liet ons weten wat er leeft in de harten -van die eenvoudige menschen. Ze lijken onbeleefd en stug, maar diep in hun hart hebben ze eerbied voor al wat vreemd en onbekend is. Hun houding tegenover vreemden is wantrouwig, het typische van de Drentsche volks aard, zoo gegroeid door hun geisoleerde positie. Als reactie hierop leeft onder de Drentsche bevol king een krachtig gevoel van saamhoorigheid. Tegenover vreemden liefst „zwiegen" of „ja zeggen"! Deze wijsheid wordt ook 't zesjarige Bartje me - gegeven als hij voor 't eerst naar school gaat. Moeder drukt hem op 't hart vooral toch niets van „den huus" aan zoo'n vreemde juffer te ver tellen. De schrijver leest ops dit gedeelte voor. Door dit gevoel van saamhoorigheid wordt ons al duidelijk, dat 't gezinsleven in Drente zoo sterk en krachtig is. Dit voelen we vooral als ons voor gelezen wordt, hoe stemmig de Zondagavond in zoo'n Drentscli gezin kan zijn. Een Drentenaar is teergevoelig en leeft geheel volgens de ingeving van zijn hart. In die geest heeft ook Anne de Vries zijn boek gegeven en hij vertelde ons dan ook dat hij schreef niet om een mooi literair werk te leveren, maar om in alle eenvoud en waarheid een stukje Drentscli leven te geven. Anne de Vries heeft 5 jaar lang kinderboeken geschreven, hierdoor is hij geworden als kind met de kinderen. Zoodoende beschouwde hij dezen tijd als vooroefening voor zijn later werk. Hij wilde als 't ware in den huid van zoo'n Drentseh jochie kruipen, met hem genieten en met hem bedroefd zijn. Is Bartje een autobiographic, zoo vraagt men dikwijls Niet geheel, zoo vertelde ons de schrijver, want hij is in gunstiger omstandigheden opge groeid. Maar wèl wat de gevoelens van Bartje betreft; de schrik, verontwaardiging, angst en blijdschap, die wij met Bartje zoo meebeleven, heeft de schrijver zelf als kind gevoeld. Nu verzocht de spreker pauze. Hierna werden nog enkele vragen besproken, Over cefiïgé weken zullen weer tallooze vróuwen zich opmaken 0111 deel te nemen aan den Vrouwen- Vredesgang, die nu reeds voor de derde maal in ons land gehouden wordt. Vrouwen, met welke gezindheid zult gij gaan Vraagt U dit toch eerst eens ernstig af. Zult gij meegaan uit sleur, of omdat ge eens wat afleiding wilt hebben, ofhoudt gij een ernstiger doel voor oogen? Denkt eraan, dat niet alleen ons aantal een getuigenis tegen den oorlog is, doch ook de geest, welke uit onze betooging spreekt. Gedachtcngang is een groote macht., veel grooter dan menigeen vermoedt en wanneer wij allen zonder uitzondering onze gedachten ernstig concentreeren op den afschuw van den oorlog en den sterken, vasten wil tot vrede, dan zal er van deze stille betooging een wonderbare kracht uit gaan, die anderen meer zal treffen dan de wel sprekendste redevoering. Daarom, vrouwen, het is niet maar een wandeling zonder meer: gij hebt hierin een taak te vervullen; gij zult door Uw zwijgen spreken tot de harten van duizenden! Doch stilte en diepe ernst moeten er in Uw ziel zijn, anders gaat het doel verloren! Allen, die gevoelen, dat zij op deze wijze kunnen en willen getuigen, gelieven zich op te geven aan een der onderstaande adressen Mevr. v. Putten-Vlieland, Begastraat 15. Mevr. M. v. d. Colk-Schmidt, Molijnstraat 20. Mevr. J. W. Deinuin-Buys, v. Hogendorpstraat 3. Mej. H. de Kruyff, Crayenesterlaan 57. Mevr. E. K. Slijper, Jac. Catslaan 1 (hoek Craye- nestersingel). Mevr. J. M. Fabel-Ree, Raadhuisplein 1 rd (Noord). Een Vrouw VERKOOPLOKAAL 'T NOTARISHUIS Direct.: J. H. R. G. Ellas, Bilderdijkstr. la, Tel. 11928 Maandag 4 Mei Kijkdag van 10-4 uur Dinsdag 5, Woensdag 6 Mei Verkooping Goedkooper dan bij anderen. Contant met 5 jaar schriftelijke garantie. Repa ratie aan alle merken m. 1 jaar garantie Haarlem - Doelstraat 35 - Opgericht 1902 Telefoon 13538 correcte pasvorm LET OP HET JUISTE ADRES Paarlaarsteeg 1, Tel. 12842

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2