Liberaal Socialistische Beweging. FEUILLETON. De Bóeren-Deputatie. aog aanzienlijk nit te breiden.' Een nooit op houdende expansie dus. De tweede lielft van de eeuw van Verkade zal worden ingegaan met den bouw van een nieuwe chocoladefabriek, waarvoor men dezer dagen den eersten steen hoopt te leggen. Zwaar drukt de tijd ook op deze groote onderneming, maar dank zij een politiek van voorzichtig financieel beleid in het verleden, heeft de crisis, welke in 1930 uitbrak, Verkade te Zaandam niet onvoorbereid gevonden. Na zes moeizame jaren van aanpassing staat men nu financieel ongeschokt. Massa ont slagen zijn met voorgekomen, de loonen werden slechts op beperkte schaal verlaagd en wat wel het mooiste is: de oude dag van allen, die in deze industrie werken, is verzekerd. In het nu welhaast door de tijdsomstandigheden stil geworden Zaan dam verrijst een nieuwe fabriek van Verkade, waarvan de bouw ruimschoots uit eigen middelen kan worden betaald. Is dit nu een op zichzelf staand geval Een stuk Nederlandsche geschiedenis. De heeren Verkade ontkennen dit ten stelligste. Het Nederlandsche bedrijfsleven beschikt nog over tal van dergelijke gezonde kernen, die ons volk in dezen tijd zoo'n groot economisch weerstands vermogen verschaffen. De geschiedenis van Ver kade, welke wij hier in korte trekken hebben be schreven, is tevens een stukje geschiedenis van het Nederlandsche bedrijfsleven, ja, van het Neder landsche volk met zijn vele goede karaktereigen schappen. Deze mogen dan onder den druk der tijden even onder de oppervlakte schuil gaan, zij zullen wederom tot volle ontplooiing komen, als nieuwe denkbeelden, gelijk at ook tijden., de crisis van een halve eeuw geleden gehemd is, gelegenheid zullen hebben gekregen om te rijpen. Met vreugde denkt men bij Verkade aan den ouden tijd terug, doeli het is iets anders, die jaren terug te willen verlangen. Dc opvattingen van nu zijn anders dan die van voor vijftig jaar, maar zij zijn daarom niet slechter; het komt cr nu maar op aan, dat wij de noodige leering zullen trekken uit deze jaren van beproeving, opdat het voor ons, evenals vijftig jaar geleden, wederom een vreugde wordt om te mogen werken. Tijdens het schaftuur. De belooning kan dan op den duur niet uit blijven, ja, moet automatisch voortvloeien uit en evenredig zijn aan de diensten, die men aan een onderneming dan wel aan de samenleving bewijst. Vermelden wij tenslotte, dat vijf jongere Ver- kade's - kleinzoons van den stichter nu al wederom in de fabrieken leidende functies be- klecden, dan is het duidelijk, dat ook in de toe komst het karakter van de goed gefundeerde familieonderneming ten volle blijft bewaard. Naar wij vernemen, zal des Zaterdagsmiddags tussclien 3.30 en 5 uur een receptie worden ge houden in de Recreatiezaal van de Biscuitfabriek der jubileerende firma, gelegen aan het eind van de Valkstraat te Zaandam. Een der nieuwste biscuitmachines. Men verzoekt ons opname van het volgende: Op Donderdag 23 April vergaderde de Liberaal Socialistische Beweging in het gebouw „De Nijver heid" te Haarlem, met het doel om tot oprichting van een afdecling Haarlem en Omstreken dézer beweging te geraken. Dc vergadering stond onder leiding van den heer A. Feberwee, die in zijn openingswoord van de grondgedachte dezer beweging uitging n.l. dat het monopolie van het groot grondbezit in econo- mischen zin de oorzaak is van den toestand waarin onze Maatschappij is geraakt. Hij betoogde, dat de edelste geesten van alle tijden steeds de mogelijk heid van een samenleving van vrije, welvarende menschen hebben bepleit. Hiervoor is niet noodig dat eerst de geest der menschen geheel worde ver anderd. De verdwijning van het grondmonopolie schept z.i. deze maatschappij doordat eigen belang en gemeenschappelijk belang dan gaan samenval len. Spr. betoogt hoe de geheele economische ge scliiedenis beheersclit is door dit vraagstuk. De val van Athene en Rome werd door het groot grondbezit veroorzaakt. De boerenopstanden in de 14e eeuw en latey vonden in haar hun oorzaak. In onzen tijd is zij de oorzaak der Japansche' expansiezucht, zooals zij den strijd der volkeren om de export-markt op haar geweten heeft. Daar naast zijn in de historie tijdelijke en plaatselijke voorbeelden aan te wijzen van verwerkelijking der daartegenover staande theorieën, die een ongekende algemeene welvaart te zien gaven. De vraag, hoe dit allesverwoestende monopolie zich heeft kunnen handhaven en waarom de door de Liberaal Socialistische Beweging voorgestane gedachten aan de massa onbekend zijn gebleven, beantwoordde spr. met de verwijzing naar de onmetelijke macht der van het monopolie profi- teerende grootgrondbezitters en groot-industrie- eelen en allen die leven van den arbeid van ande ren. Alle middelen san staatsmacht, kerk, school, opvoeding en voorlichting staan z.i. ten dienste dezer minderheid en wie er zich tegen verzet wordt uitgeworpen en vervolgd. Spr. releveerde de kortzichtigheid der oude steden, die zelf de troepen betaalden, waarmede de zelfstandige boeren werden verjaagd en het gebrek aan inzicht bij de Fransehe revolutie, die wel eerst het grootgrondbezit aantastte maar toeliet dat het zich later weer herstelde. Het industrie-proletariaat heeft geen oog voor wat buiten eigen kring leeft en zoo bleef het grootgrond eigendom doorwoekeren als een ziekte, die Europa in onze dagen aan den rand van den afgrond heeft gebracht met de komende wereldoorlog als cata- strophaal einde onzer beschaving. In dezen uitersten nood ontwaakt in volk bij volk volgens spr. de kern dergenen, die zien en den uitweg wijzen. Dat is in Nederland de Liberaal Socialistische Beweging, waarvan spr. hoopte, dat zij voor Nederland de taak mocht vervullen, waarvoor haar beginselen haar bestemmen. De heer M. Sluijtcr sprak hierna over het onder werp: „Het Liberaal-Socialisme, de eisch van onzen tijd". Spr. betoogde, dat wij in onzen tijd niet meer met een crisis te maken hebben, die immers een tijdelijke toestand tussehen twee „normale" tijdperken is, doch dat cr een ziekte proces in onze maatschappij werkt dat steeds ernstiger toestanden verwekt en tot den onder gang onzer maatschappij zal leiden, indien de oorzaak der ziekte niet wordt vastgesteld en weg genomen. Het Liberaal Socialisme heelt volgens spr. de oorzaak ontdekt. L'itgaande van de liberale grond gedachte, dat de vrije werking van vraag en aanbod ons een maatschappij brengt, waarin ieder menseh economisch tot zijn recht komt, betoogt spr. dat de noodlottige tegenstellingen in onze maatschappij tussehen de groot e massa menschen, die in armoede en gebrek leven of op den rand daarvan in voort durende bestaansonzekerheid verkeeren en het kleine percentage, dat in overvloed leeft er op wijst dat de economische vrijheid niet bestaat en dat de vrije ruil door een monopolie verhinderd wordt. Dit is inderdaad het geval en deze verhouding wordt door het monopolie van het economisch grootgrondbezit veroorzaakt, waarop het liberaal- socialisme verstaat ieder grondbezit, waarop anderen in loondienst werkzaam zijn. Dit mono polie is kunstmatig door macht en geweld ontstaan want er is voldoende voorraad aan grond om een veelvoud der tegenwoordige bevolking te voeden. Het kan gebroken worden door allen, die in den landbouw werkzaam zijn zelfstandig te maken en verder voor ieder, die het wenscht en de bekwaam heid er voor bezit, de mogelijkheid tot zelfstandige bodembcwerking te openen. Het Liberaal-Socialisme zet den vrijen menseh, die de volle opbrengst van zijn arbeid geniet in het middelpunt en staat daarmede diametraal tegenover alle oplossingen via de Staatsmacht als ordening, fascisme en communisme. Spr. noemde dit lapmiddelen, die erger zijn dan de kwaal; de samenleving is een levend organisme, dat zich niet laat „maszregeln". De gevolgen van de toepassing dezer ideeën zouden volgens spr. zijn: De werk loosheid en bestaansonzekerheid verdwijnen voor goed, uitbuiting van andere arbeid is onmogelijk, crises kunnen niet meer voorkomen, de stroom van het land naar de stad houdt op en maakt plaats voor een stroom in omgekeerde richting en een ongekende algemeene welvaart gaat ontstaan. Onze tijd maakt de oplossing mogelijk zoo gauw als de groote massa der door het grondmonopolie gedupeerden deze dingen gaat zien. Het kleine groepje profiteerenden kan er zich dan niet tegen voortzetten. Spr. besluit met een opwekking om mede te bouwen aan de nieuwe maatschappij, die bezig is zich uit den ondergang der bestaande ver houdingen te vormen. Na deze lezingen werden diverse vragen gesteld, waarna tot oprichting eener afdeeling Haarlem en Omstreken werd besloten, die de propaganda ter plaatse zal ter hand nemen. U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl Als vervolg op het Transvaal feuilleton van onzen medewerker C. E. plaatsen wij hieronder uit ons archief het belangrijk overzicht van Dr. Leyds' correspondentie (derde verzameling) ver schenen in de N. R. Ct. onder den naam De Bóeren- deputatie, gesigneerd H. De herdruk daarvan in dezen tijd zal velen onzer lezers stof tot overdenking geven. Naast oude teleurstellingen zullen verder be wondering en sympathie worden gewekt. En hoe verklaarbaar, als men dit alles leest, is het dat Zuid-Afrika, nu éénig en sterk, niet in de eerste plaats naar Nederlandsche zijde uitkijkt, als het zoekt naar groote figuren, onze Koningin en Dr. A. Knijper misschien uitgezonderd. Wij laten nu het woord aan den recensent na gewezen te hebben op een analogie Engeland-en- Zuid-Afrika van toen, en Italië cn Abessynië van nu. Van den loop der gebeurtenissen op het oorlogs veld merken we in dit boek nog minder dan in het vorige. De regeering de Z.-A. Republiek was blijk baar te zeer met de leiding van zaken in Zuid- Afrika bezig om veel tijd tc kunnen besteden aan het op de hoogte houden van haar gezant. Bovendien viel 't steeds moeilijker berichten door te krijgen. Van de kabels kon geen gebruik meer worden gemaakt en hoc verder dc Engelschen oprukten en hoe meer ze de Portugeezen tot bijstand dwongen, hoe hachelijker 't voor koeriers werd om brieven over te brengen. Nu cn dan ontving de gezant een kort epistel van Reitz, den staatssecretaris, een enkel telegram via Lourencjo Marques verzonden: „Wij houden vol", veel meer was 't niet. Zoo moest de gezant de uit zending van de Deputatie zoowel als de komst van. President Kruger uit de bladen vernemen. Terwijl hij bij de Portugeesche regeering protes teerde tegen het doorlaten van Engelsche troepen over Beira, wist hij niet hoe zijn eigen regeering tegenover de schending van de onzijdigheid stond. Zou zij cr krachtig tegen opgetreden willen hebben, of het, begrijpende dat Portugal, min of meer onder voogdij,van Engeland verkeerde, niet wel anders doen kon, cn zelf voor liet gebruik van de Delagoabaai op inschikkelijkheid van dien kant rekende, bij een protest van woorden wensehen te laten Hij moest maar op zijn eigen inzicht handelen. Soms bracht het ontbreken van geregeld contact met zijn regeering den gezant in groote ongelegenheid. Zoo wanneer cr een wissel van een hoog bedrag op de geldmiddelen in Europa werd getrokken, zonder dat dr. Leyds was gewaarschuwd, zoodat het hem moeite kostte de vereischte be talingen op tijd te voldoen. Dat dit gemis van behoorlijke voorlichting allerminst uit gebrek aan vertrouwen in dr. Leyds voortkwam, blijkt wel hieruit, dat de Uitvoerende Raad van de Z.-A. Republiek, toen hij begon te vreezen, dat de Engelsche regecring, de repu blieken als bij het Britsche Rijk ingelijfd verklaard hebbende, er in slagen zou alle bezittingen der republiek in Europa te benaderen, besloot den gezant op te dragen al die bezittingen te gelde tc maken en op zijn eigen naam te beieggen, zoodat hij alleen als particulier persoon er over zou hebben te beschikken. Later, zoo besloot de Raad verder, zou een commissie die taak van hem overnemen. Tot instelling van die commissie is het echter nooit gekomen, en zoo kreeg de gezant, bij al zijn anderen overstelpenden arbeid, ook den last van deze zware verantwoordelijkheid tot het einde te dragen. De Engelsche regeering heeft inderdaad een poging gedaan om het geld, waaruit ten deele de propaganda voor de Boercnzaak in Europa en Amerika en de bevoorrading van de Boeren te velde, voor zoover die nog langs heimelijke wegen mogelijk was, werden bekostigd, aan zich te trekken. Den lóden September schreef Joseph Chamberlain, de Engelsche minister van koloniën, aan Labou- chcre Ovens Co., sedert jaren dc bankiers der Z.-A. Republiek te Amsterdam. Uit naam zijner regeering eischte hij, nademaal Lord Roberts, de opperbevelhebber der Engelsche troepen in Zuid-Afrika, den lsten September de Z.-.A. Republiek had ingelijfd, dat de bank alle waarden, toebehoord hebbende aan de „voormalige" regee ring van die republiek; ter beschikking van de Engelsche regeering zou houden, en hij waar schuwde haar voor de gevolgen, indien zij er niette min iets van afstond. Tot diepe teleurstelling van dr. Leyds, en tot zijn niet geringe ontsteltenis, weigerde hem Labouelière Oyens Co., na ont vangst van Chamberlain's brief, alle uitbetaling. De oorlog was nog lang niet uit hij zou nog bijna twee jaar duren en opeens zou dc gezant zonder middelen zijn! Dank zij de hulp van een paar eerste-rangs advokaten en van een paar invloedrijke personen wist dr. Leyds echter, zij 't na veel moeite, de bank te bewegen, al de be zittingen van de Republiek aan hem over te dragen, op f25.000 na, die hij later, ook met moeite, van haar wist los te krijgen. Het geld werd bij een paar banken en eenige vertrouwde personen ondergebracht en gaf verder geen last. Maar we moeten tot de Deputatie terugkeeren, want dit deel van dr. Leyd's correspondentie behandelt bepaaldelijk haar werk, dat was: om de tusschenkomst van de mogendheden te ver krijgen in den wanhopigen strijd van de Boeren tegen de overmacht van het Britsche Rijk. Haar zending werd een algelieele mislukking. Wie de Tweede Verzameling van den gezant heeft ge lezen, of ook maar het overzicht dat wij er indertijd in dit blad van gaven, dien zal dat niet verwonderen. De gezant had er tevergeefs al zijn krachten aan gegeven. De regeeringen van Rusland en Frankrijk hadden zich wel bereid getoond een stap bij Enge land te doen, mits Duitschland meedeed. Rusland was zelfs genegen het met Frankrijk alleen te wagen, indien het althans van Duitschland de zekerheid kon krijgen, dat dit zich niet aan de zijde van Engeland zou scharen, maar Duitschland weigerde zoowel zijn medewerking als de belofte van onzijdigheid. Daargelaten of Duitschland, dat de vriendschap van Engeland zocht, onder welke omstandigheden ook de Kngclsclien in Zuid- Afrika den voet had dwars willen zetten, het wan trouwde Frankrijk, Het geloofde zooals v. Biilow 't later in zijn Deutsche Politik schreef dat Frankrijk Duitschland tegen Engeland wou vooruitschuiven en zich op het beslissende oogen- blik bij Engeland zou voegen. Aan het verlangen van Rusland om ten bate van dc Boeren op te treden viel nauwelijks te twijfelen. De keizer was hun zaak hartelijk toe gedaan. Dat wist Dr. Leyds uit zijn vertrouwelijk verkeer met prins Oeroesof, den Russisclren ambas sadeur tc Parijs en vooral met de Giers, den Russischen gezant te Brussel. Ook wist hij, dal de brieven, die hij aan de Giers richtte, den keizei onder de oogen kwamen. Alvast had Rusland aan Engeland te verstaan gegeven, dat het de zending van Engelsche troepen naar Zuid-Afrika zou be antwoorden met de zending van Russische troepen naar Perzic. Inderdaad was de Russische troepen macht daar met 35.000 man versterkt. Maar vooi een beslissende stap was Duitschland de hinder paal, en die bleef in den weg liggen. Zou aan de Deputatie gelukken wat den ervaren gezant was mislukt Dr Leyds had nog niet alle hoop verloren Misschien zouden deze mannen, zelf uit het voll der Boeren geboren en als 't ware zoo van hel oorlogsveld gekomen, een jndr k maken, dien hij. de gewezen Nederlander, de diplomaat, niet had gemaakt, indruk bepaaldelijk op den Duit.schen Keizer, een licht te ontroeren man, die toch ook vroeger had getoond de Boeren genegen te zijn Maar dan moest de Deputatie ook zich 't eerst en dadelijk tot Keizer Wilhelm wenden, hem niet ontstemmen, door zich vóór hem tot anderen te richten. Te Milaan, waar dr. Leyds, twee dagen na hun landing te Napels, met de heeren Fiseher, Wessels en Wolmarans, die de Deputatie vormden, beraadslagde, trachtte hij hen tc overreden, aan stonds naar Berlijn door te reizen. Hij had nog juist te Parijs een onderhoud met Oeroesof gehad en deze had hem nogmaals en met nadruk dien raad gegeven. Van het winnen van Keizer Wilhelm hing alles af. Dan zouden de regeeringen van Rusland cn Frankrijk in beweging komen. (Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3