EEN HALVE EEUW VERKADE'S FABRIEKEN. -- De Waxinelichtfabriek. A. H. Verkade. Een halye eeuw Verkade. Er is alle aanleiding om bij dit gouden jubileum, dat Zaterdag 2 Mei feestelijk herdacht zal worden, stil te staan. Immers, tot de industrieën, waarop Nederland met recht trotsch kan zijn, behooren ongetwijfeld Verkade's Fabrieken te Zaandam. Wij schrijven 2 Mei 188G. De Nederlandsche industrie begint haar vleugels breed uit te slaan, ook en vooral in de Zaanstreek. Onder invloed van den vooruitgang van de techniek moesten ook daar veelal nieuwe wegen worden ingeslagen. Het was de geest van den tijd, die bezielend werkte. Men zat niet bij de pakken neer en ondernemers, die zich met soberheid en vlijt kapitaal hadden weten te verschaffen, dachten er niet aan, nieuwe en gevaarlijke ondernemersrisic.o's te vermijden. Tot de pioniers uit dien tijd, die de grondslagen van onze moderne industrie hebben gelegd, be hoorde de stichter van Verkade's Fabrielïen, de heer E. G. Verkade Sr. Oliefabrikant aan de Zaan, was de lieer Verkade, wilde hij in zaken blijven gedwongen, de bakens te verzetten. Dat was ook in dien tijd lang niet gemakkelijk, omdat er ook toen, gelijk wij het nu noemen, een hevige crisis heerselite, als gevolg waarvan vele zaken ten onder waren gegaan. Zoo weinig uitzicht bestond er zelfs, dat een energiek en begaafd man, als de heer Verkade, zich strikt wenschte te bepalen tot de fabricage van een artikel van dagelijksch ge bruik. Zoo kwam hij op de gedachte, een broodfa briek van bescheiden omvang te stichten. Brood zouden de mensclien immers wel altijd moeten blijven eten. Gestaald door vele tegenslagen tot tweemaal toe had hij zijn zaken zien verkwijnen begon de ruim vijftigjarige het hem geheel vreemde bedrijf en werd op den Zondagavond van 2 Mei 1886 de stoombroodfabriek ,,De Ruyter" te Zaandam ge opend. Natuurlijk zaten de plaatselijke bakkers niet stil. Zij bonden op meedoogenlooze wijze den strijd met de „fabriek" aan en tot overmaat van ramp bleek het publiek aanvankelijk geenszins van het „stoombrood", zooals de bakkers het brood smalend noemden, gediend. In het niet al te groote bedrijfskapitaal werden reeds spoedig bedenkelijke gaten geslagen. J. A. E. Verkade. Onvergankelijke geest. Zoo vergankelijk als de materie echter is, zoo onvergankelijk is de geest. De oudste zoon van den heer Verkadc, die later zoo'n belangrijk aandeel zou hebben in het groot maken van de onderne ming, was naar Engeland getogen om zich daar theoretisch en practisoh in het bedrijf te bekwamen. Binnen der, kortst mogelijken tijd behaalde de heer E. G. Verkade Jr. te I.onden zijn diploma en op nauwelijks twintigjarigen leeftijd viel hem zelfs de onderscheiding en deel van de medaille der City and Guild of the London Institute. De practijk zou spoedig aantoonen, hoezeer deze onderscheiding was verdiend. Technische veranderingen werden er in de fabrieken te Zaandam aangebracht en als eerste in den lande begon de firma Verkade het gistingproeéöé op wetenschappelijke wijze te onderzoeken. Vader en zoon vulden elkaar op voortreffelijke wijze aan en weldra zou blijken hoede eerste tegenslagen doorde vindingrijkheid van den vader en den grooten ijver, gepaaid aan intel ligentie van den zoon, konden worden overwonnen. Voor zijn zoons had de oude heer in de eerste plaats zijn onderneming gesticht en hij was er van overtuigd, dat zijn werk zou slagen, indien zijn kinderen met toewijding zijn voorbeeld volgden, liet prima brood van de fabriek De Ruyter had zijn weg gevonden, maar daarbij zou het niet blijven. Een paar jaar na de oprichting van de inmiddels naar de" eischen des tijds ingerichte broodfabriek, kwam de 1ste belangrijke uitbreiding tot stand en begon men met de productie van be schuit, waarvan de kwaliteit, evenals van het brood, uitmuntend was. Dat zou echter eerst recht blijken, toen de z.g. prima Zaansehe beschuit in blikken werd verpakt. Een geheel nieuwe methode van verzenden had hiermede haar intrede gedaan. Aan het geknoei van de besehuitslijters, die terwille van wat meer provisie ook andere, minder goede beschuit onder den naam Verkade verkochten, i met één slag een einde gekomen. Achteraf lijkt het verpakken van de beschuit in blikken bussen zoo'n eenvoudige bedenksel, doch men moet zich den tijd, waarin dit voor het eerst werd toegepast, goed voor oogen stellen om tot het besef te komen van welk een groote waarde voor het bedrijf de vinding was. Van de verpakte beschuit kwam men op de verpakte koek, welke onder het merk Verkade's honing ontbijtkoek, in carton wie dacht er in dien tijd aan spoedig haar weg door geheel Nederland, ja zelfs tot buiten de landsgrenzen vond. Met één ruk had de onder neming zich losgewrongen uit de kluisters van klein-plaatselijk bedrijf cn boven alle verwachting snelde de roep van de verpakte koek en beschuit uit Zaandam de productie ervan ver vooruit. Dat was meer dan de heer Verkade ooit had durven hopen. De fabriek had haar bestemming gevonden en het regende compleet orders van de winkeliers, die in de verpakte Zaansehe beschuit en koek een belangrijke aanwinst zagen voor Kuti omzet. Het publiek had niets dan lof voor de kwaliteit cn de firma Verkade bleef er wel op bedacht, de prijzen zoo laag mogelijk te houden. In de ondernemingslust cn durf van zijn zoons bleek de heer Verkade zich niet te hebben vergist. Arnold Hendrik Verkade had zich, evenals zijn oudste broer Ericus, reeds op jeugdigen leeftijd naar het buitenland begeven. In een Schotsclie bakkerij en beschuitfabriek had hij de geheimen van het vak geleerd, in Amerika zijn blik op zaken en mensclien verruimd. Dat was ook zeer noodig. daar de fabriek te Zaandam in de korte jaren van haar bestaan reeds een zoodanige uitbreiding had ondergaan, dat met kennis van plaatselijke en nationale toestanden alléén niet meer kon worden volstaan. Na de Wereldreis. Thuis gekomen van zijn omzwervingen door de wereld, werd A. H. Verkade met de leiding van de beschuitfabriek belast. Zijn oudste broer begon zich toen meer cn meer uit de technische leiding van de fabrieken terug te trekken om zich in tensiever te kunnen bezighouden met den verkoop de administratie, vooral ook de reclame, terwijl Arnold allengs de leiding van het bedrijf als zoodanig voor zijn rekening begon te nemen. Met onver droten energie werkten de broers aan den opbouw van de onderneming en het moet voor hen een groote vreugde geweest zijn, toen de eerste reclame campagne van f 5000.- tot stand gebracht kon worden. Nu kon de oudste zoon ten volle zijn in- dustrieele en commercieele talenten ontplooien. Pakkende reclames werden ontworpen, maar men bleef in alles de latere uitgaven van de albums getuigen daarvan immers beschaafd, hetgeen intusschen aan de pittigheid geen afbreuk deed. De geheele geschiedenis van Verkade's Fa- Onder den naam Waxinelichtfabriek der firma E. G. Verkade Zoon, richtte de toen ruim 60- jarige heer Verkade te Amsterdam de later even eens zoo bekend geworden Nacht- en Thee- lichtenfabriek op, zulks ten behoeve van den derden zoon uit het zoo talrijke gezin, n.l. Johan Anton Eduard Verkade, die evenals zijn beide oudere broers zijn technische opleiding in Engeland had voltooid. Voor Nederland was het maken van deze lichtjes een geheel nieuwe bedrijfstak. De kaarsen verdwenen, doch de gezellige theelichtjes en de rustige nachtlichtjes vonden een gunstige ontvangst bij onze huisvrouwen. Ook deze zaken breidden zich weldra uit en in 1900 werd het bedrijf van Amsterdam naar Zaandam overgebracht. Het was een gelukkige samensmelting van be drijven, ook al daarom, omdat de medewerking van den derden broer, aan het groote bedrijf te Zaandam, uitstekend te pas kwam. Met hun drieën konden de heeren Verkade de vader had zich nu voorgoed uit zaken teruggetrokken het machtige bedrijf goed aan en nog een aantal jaren zouden zij gemakkelijk aan den opbouw werken. Zooals de fabriek er in 1886 uitzag. In 1906 werd de oudste broer, Ericus, door den heer Waller, toentertijd directeur van de Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, aange zocht om als mede-directeur van dit groote in- dustrieele bedrijf op te treden. Voor de onderne ming te Zaandam was dit heengaan een zware slag, doch de heeren A. H. Verkade en J. A. E. Verkade hadden zich bij het onvermijdelijke neer te leggen. De eerste roemrijke periode van expansie was trouwens afgesloten en hechte grondslagen waren gelegd voor verdere uitbreiding, waaraan door de beide firmanten, die nu nog de directie vormen, met energie werd voortgewerkt. Tot op den huidigen dag zijn de Verkade's Fabrieken een familievennootschap gebleven in den besten zin van het woord. Een leven van hard werken en hooge plichtsopvatting werd in 1907 voor den ouden heer Verkade voorgoed afgesloten. Hij had de voldoening gesmaakt, zijn De Biscuitfabriek. brieken verraadt hoog plichtgevoel van den onder nemer, niet alleen tot uiting komend in kwaliteit en prijzen van de geleverde producten, maar ook in een sterken drang tot lotsverbetering van het steeds in aantal toenemende personeel. Wan neer dit maar eenigszins mogelijk was men bedenke, dat de onderneming de eerste tien jaar geen winst afwierp werden de arbeidsvoorwaar den verbeterd. Het venten met brood op Zondag werd afgeschaft, z.g. wisselploegen werden gevormd om aan den doorloopenden nachtarbeid in het zoo zware bakkersbedrijf een einde te maken. Zelf namen de toen nog jeugdige patroons en grondleggers van het moderne bedrijf, die altijd voortbouwden op het voorbeeld van hun vader, maar heel weinig rust, omdat men het personeel nooit aan zichzelf wilde overlaten. „Zoo baas, zoo knecht", werd hun devies en men slaagde erin om van stonde af aan een blijmoedigen geest van samenwerking in het bedrijf aan te kweeken. De looncn waren nog schraal in dien tijd, maar een ieder wist, voor welk doel hij werkte. De finantieele uitkomsten werden allengs beter en bij het X0-jarig bestaan kon de eerste balans met een batig saldo worden afgesloten. Op feestelijke wijze werd dit feit door het geheele personeel en de directie in Carré te Amsterdam herdacht en voor den ouden heer Verkade was dit tevens een welkome gelegen heid om het bedrijf aan zijn „jongens" over te geven. Aan stilzitten dacht hij evenwel nog niet. doel te hebben bereikt. Er was een bedrijf gesticht van groote blijvende waarde voor zijn nakome lingschap, zijn groote staf van medewerkers en arbeiders, voor wier belangen hij altijd was op gekomen, een bedrijf ook van grootebelang voor de gemeenschap. De oorlogsjaren hebben dat maar al te zeer aangetoond. Een gemeenschap van 1 000 menschen. Van den jongsten bakkersknecht en het kleinste bonbonpakstertje tot in de hoogste gelederen van bedrijfschefs en administratieve leiders toe, werkt deze gemeenschap van meer dan duizend menschen, die aan Verkade's Fabrieken zijn ver bonden, nog steeds in den geest van de oprichters d.w.z. met groote zelfopoffering, die intusschen bij alle mechanisatie geen zelfvoldoening uitsluit. Waarlijk, als men bij Verkade komt, krijgt men niet aanstonds den indruk, dat dit bedrijf zwaar gebukt gaat onder de moeilijkheden van de crisis.' Toch moet dit wel het geval zijn, want tonnen gouds moeten hier jaarlijks worden opgebracht aan crisisheffingen op allerlei grondstoffen, zooals suiker, boter, meel, vet, enz. enz. Daarbij komen dan uiteraard de moeilijkheden van den afzet, welke de kwaliteitsproducten van Verkade thans op him weg naar een verarmd publiek ontmoeten. In alle opzichten is men dit publiek echter ter wille en waar eenigszins mogelijk, heeft men de prijzen tot het laagst denkbare peil aangepast. De consument weet dat te waardeeren en zoo heeft de prijsverlaging, met behoud van dezelfde kwa liteiten, niet nagelaten, haar resultaten voor de onderneming af te werpen. Verkade's Fabrieken werken, in weerwil van een moordende concurrentie, die men intusschen niet vreest, op volle capaciteit den men is er zelfs in geslaagd, het debiet voor sommige artikelen Onafgebroken expansie. Onafgebroken zette de lijn der expansie zich voort en nog voor den oorlog werd de biscuit- fabricage ter hand genomen. De oorlogsjaren gingen aan de Verkade's Fabrieken niet ongemerkt voorbij. De groote biscuitfabriek, die in 1916 gereed gekomen was, kon vanwege het gebrek aan grondstoffen niet aanstonds functionneeren, zooals men zich dat gedacht had. Eerst na den oorlog kon met den opbouw van dezen zoo be langrijken bedrijfstak op grondige wijze worden begonnen. Wie in Zaandam komt en Verkade's Fabrieken gaat bezichtigen, zal niet zonder gerechte bewon dering de fabricage van biscuits, waarin Verkade aan de spits staat, in oogenschouw kunnen nemen. Niet minder belangwekkend is de groote beschuit fabriek, waar de Verkade's beschuit in ongetelde duizendtallen langs den loopenden band door de ovens trekkenhet geheele bedrijf gemechaniseerd uit eigen vinding. Het minst gemechaniseerd is de koekfabricage, die nu nog is ondergebracht in de oorspronkelijke fabriek „De Ruyter", gelegen aan den breeden Zaanstroom. Natuurlijk is de oude fabriek meermalen uitgebreid en zeifs moest de aanlegsteiger worden verbreed voor den aanvoer van de vele grondstoffen, waarvan de groote vaten honing voor de koekfabricage een zeer belangrijk onderdeel vormen. Het broodbakkersbedrijf, dat de eerste grond pijler van de onderneming had gevormd, heeft men moeten opgeven, toen de sociale wetgeving het verbod van nachtarbeid in broodbakkerijen bracht. Wel merkwaardig, dat deze pijler, waarop de oprichter van de onderneming zijn bedrijf had gegrondvest, omdat hij meende, dat deze altijd stand zou houden, het eerste bezweek, al gebeurde dit niet onder economische druk, doch onder die eener ver in het bedrijfsleven ingrijpende sociale wetgeving. Een groot modern bedrijf als dat van Verkade, kan zich evenwel spoedig aan passen en de beide directeuren aarzelden dan ook niet om de vrijgekomen fabrieksruimte in te richten, voor de fabricage van suikerwerken, bonbons toffees en chocolade. Ook met den afzet van deze nieuwe artikelen gaat het steeds beter. De verkoopsorganisatie van Verkade werkt feilloos, als eenmaal nieuwe wegen worden inge slagen. Van de oude beproefde beginselen wordt evenwel nooit een duimbreed afgeweken: betrouw baarheid, kwaliteit, redelijke verkoopsprijzen, ge garandeerde winstmarges voor den winkelier, die in alle opzichten op voorlichting en hulp van de fabriek kan rekenen. Aan het maken van een goede en smaakvolle reclame wordt voortdurend zorg, tijd en geld besteed. Behoeven wij in dit verband b.v. nog melding te maken van Verkade's albums, die dooi' hun artistieke waarde in zoo me nig Nederlandscli gezin een blijvende en liefde- Volle plaats zijn gaan innemen? Overdrijven wij met te zeggen, dat alles wat Verkade brengt, een geest ademt van gaafheid en volmaaktheid? Een industrie, die zoo geleid wordt, zal alle moeilijk heden te boven komen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4