„KLEVERPARK" HENSEN 2 DE TWENTSCHE BANK N.v. BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMENDAAL De Huldiging van Job Steijnen. Uw Costuum, Jas of Mantel Colbert-Costuum naar maat a—wwi. Bloemendaalsche Schaakclub. Uitvoering Tooneelyereeniging „Bloemendaal's Tooneel". HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Unterlock O tide rkleeding Voor Wandelaars. A. G. G. M. GIORGIS Zn. Verpleegsters en Nurse Op Zondag 3 Mei 1936 in de toonzalen der firma J. A. Boskamp Zn. te Overveen. In tegenwoordigheid van velen zijner vrienden is Job Steijnen Zondagmiddag gehuldigd ter plaatse waar met ander veeldhouwwerk van Theo van Reijn zijn borstbeeld in gips ten toon was gesteld. Toen de jubilaris met zijn gade binnenkwam, was het beeld getooid met een grooten krans. Dr. J. D. Bicrens de Haan sprak hem als volgt toe: „Job Steijnen, U bent nu eenmaal humorist en wie deze reputatie heeft, blijft daarmede belast tot zijn levenseinde toe. Ook zoo gij zoudt graf dichten schrijven in den trant van Rliijnvis Feith, zou deze of gene lezer tot zijn nabuur zeggen: heb je ze gelezen? Achter eiken regel proef je den humor! Gij humoristen maakt ons het leven onveilig. Demenscli is een dubbelwezen; eenerzijds is het menscli-zijn iets verhevens; de idee der mensche- lijkhcid is daarin belichaamd en de mensch weet zich naar de beeltenis Gods geschapen. Anderzijds ja anderzijds, daar weet gij van en gij laat Tiet U niet ontgaan, dat wij ook onze malle zijde hebben; de mensch heeft ook zijn armzaligheid en op elk onverwacht oogenblik kan zij blijken: hij verschijnt in ambtelijke kleeding er ont breekt een knoop; hij laat een verheven gedicht drukken en daar verschijnt een malle drukfout; hij houdt een plechtige rede en verspreekt zich in het kulmineercnd oogenblik. Een ander ver goelijkt het geval, verbetert de drukfout: gij niet, want gij herkent de malle zijde. Zijn wi j bij niet onveilig? Hoe hebt gij in Uw roman Vaderschap den vader Jacobus Dingeraadt figuur voor figuur laten slaande verhevenheid der vader-idee moest aldoor in de malle situaties ten ondergaan, tot dat vader Jacobus Dingeraadt erkennen moet: ik voel mij geen vader, ik voel mij eigenlijk zoon. En had gij dit vaderschap van Jacobus Dinge raadt maar tot zijn figuur beperkt, doch elke vader die Uw boek leest, geraakt ia verlegenheidover zijn vaderschap omdat hij iets van zichzelf her kent. De groote idecen zijn gasballons met oen barstje en als het barstje tot scheur wordt, zinkt de ballon en ligt als een slappe vadoek op den grond. Gij, humorist, zijt als de vliegenier die in een dorps herberg een voordracht hield voor boertjes; hij vertelde dat hij eens een praclitigen regenboog voor zich uit had gezien en had overpeinsd of hij er onder-door, er over-heen, of er langs-om zou vliegen; en toen hij er doorheen gekomen was, had hij omgekeken, en raad nu hoe de boog er van achteren uitzag? Net als van voren, raadde een der toehoorders. Mis, zei hij, van achteren zag je niets dan een grillige wolk; alle mooiigheid was eraf: maar hij is toch mooi, als je maar van voren ziet. De humorist heeft ons en den regenboog dóór. Het komische, waarmede gij werkt, is grooten- deels een kunst der taal; het dier heeft geen taal, kent het komische niet en is ontbloot van humor: zie in de oogen van Uwhuisdier en bevindt er de melancholie; lachen kan liij niet, blaffen, miauwen, brullen, piepen, edoch daarin ligt geen humor. Uw hond kan alleen met zijn achtereind vroolijk zijn. Hem is alle humor vreemd. Ook de primitieve mensch, zooals wij hem voorstellen (misschien heeft hij nooit bestaan) belieerscht de taal niet in dier voege, dat hij daarmede het ko misch effekt te weeg brengt ten dienste van den humor; met moeite vindthijzijn woorden en werpt ze als zware steenen tegen zijn medemcnscli; maar luchtig spelen met het woord vermag hij niet. Eerst zoo men het met woord, met de taal, zijn spel kan drijven is het komische daar en heeft de humor zijn instrument. Berst zoo men hik op snik kan laten rijmen, de taal kan aanwenden tot woordspeling; het woord kan bewegen in een vrijdansend hopsasa zooals het Homerisch helden dicht; eerst zoo de zwierigheid van het woord en de kostelijke overdrijving gevonden zijn, is het komische instrument aanwezig en kunt gij, humo risten, Uw gang gaan. Gij, Job Steijnen, laat Uw gezinsvader Jacobus, die niet zeer ruim in zijn Ontvlekken en Oppersen I 1.25 Alléén Oppersen f 0.75 Halen en thuisbezorgen inbegrepen. A Atelier voor reparatiën, ver maken en beter keerwerk KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING Mr. Cornelisstraat 100 (tegenover de M.T.S.) - Telefoon 11061 - Haarlem t 35, 42, 49, 55, met volle garantie voor kwaliteit, coupe en afwerking. Stalen worden U gaarne ter inzage toegezonden. financiën zit, zeggen dat de struggle for life er soms een is voor drie, vier of vijf lijven; wanneer de vrouw van Jacobus voor een feestje met de handelsvrienden haar trouwjapon heeft aange trokken, slaat hij beide armen om haar middel en vergelijkt haar niet Cleopatra en de Koningin van Saba hoe zoudt ge dit vermogen, indien niet het vrije spel met de taal U ten dienste stond En met dit alles hebt ge iets anders voor dan schijn heeft. Ook de boetprediker let op onze dwaasheden; maar hij heft de bestraffende hand op ter vermaning; hij maakt, zoo wij ons verspreken ons aandachtig op een gevaarlijk komplex, of bij de plechtige gelegenheid, toen een knoop aan ons kleedingstuk ontbrak, wijst bij op een nalatig heid. Een boetprediker zijt gij niet. De paedagoog let ook op onze tekorten, doch met de bepaalde intentie om ons te verbeteren. Een paedagoog zijt gij niet. De filosoof wil onze dwaasheden verklaren. Misschien zijt gij wel een weinig filosoof, maar toch anders. Gij humorist wilt zijn onze trooster. Gij doet ons voelen dat onze 90% dwaas heid wordt opgewogen door 10% menschen- waarde en dat deze 10% onaantastbaar zijn. Deze 10% zijn ons als het vlot waarop Odysseus drijft in de zee en waarmede hij aan stormen en draaikolken ontkomt. Gij zijt geen cynicus, die ons met een grimlach over onze malle zijde kwelt, doch een mensehenvriend, die met een glimlach ons herinnert aan de 10% die in ons onaantastbaar zijn. Uw vergevensgezindheid ten opzichte van Vader Jacobus Dingeraadt is oneindig. Erasmus bewijst in zijn Eof der Zotheid, dat in 't leven wijsheid en dwaasheid in elkaar liggen. Wijsheid is een beantwoording aan de idee onzer mensclielijkheid in den verheven zin des begrips. Doch stelt U voor de louter-wijzealleen maar bezonnen (bezint voor gij begint beginnen zou hij nooit, want wat hij ook beginnen zou, eerst moesten alle mogelijkheden en gevolgen onderzocht zijn. De dwaasheid zet zich met een aanloopje en een sprongetje over bezwaren heen. Is daar geen wijsheid in Denk U het vaderschap van den wijze, die nooit zijn prestige kwijt raakt, het vaderschap overeenkomstig de zuivere idee? Zou het niet dwaas van bloote wijsheid zijn In dwaasheid ligt wijsheid; in humor staat de ware wijsheid als het ware verdekt opgesteld. Ridendo dicere verum. Welke wijsheid De menschenliefde! En r.u staat daar voor U Uw borstbeeld, het is bestemd voor bronsafgietsel. Welk een contra dictio in terminis!) Metaal is het vaste element. Uw metalen borstbeeld legt Uw trekken onwrik baar vast zoo onveranderlijk als de stelling van Pythagoras of als een Syllogisme.*) Maar de humor is het bewegelijke, bewegelijk als water of kwikzilver, alle geestigheid is voor eventjes en onhoudbaar of versteenend zoo ge er lang op kijkt. Dus zijt gij, humorist, vastgezet om- gehumoristiseerd door Theo van Reijn, den beeld houwer. Het komt overeen met de vastheid en onveranderlijkheid Uwer reputatie als humorist, waarmede ik mijn toespraak begon. De krans die aan Uw buste is gehangen, is vervaardigd uit bloemen, geplukt door een vriendenhand uit eigen tuin, en namens alle aanwezigen wordt gij geluk- gewensclit met Uw zestigsten verjaardag". Nadat Dr. J. D. Bierens de Haan de fijne men-/ sehenkenner en taalkunstenaar op wien wij, Bloe mendalers, trotscli zijn, onder groote aandaelit der aanwezigen den jubilaris aldus evenzeer geestig als hartelijk had toegesproken, werden allen door de zorgen van de dames Van Reijn ën Van Dobben- burg en een vertegenwoordiger der gastvrije firma gelaafd. In den namiddag was de Aelbertsbergstraat te Haarlem de schouwplaats van een vroolijk tooneel. Met toestemming van het gemeentebestuur, kwam een groot versierd draaiorgel ter huldiging van den heer Steijnen voor zijn deur verschillende toepasse lijke wijsjes ten beste geven, tot groot vermaak van den jubilaris, zijn familie en de heele buurt. Tot laat in den avond bleef daarna binnenshuis een gezelschap van vrienden en verwanten genoege- lijk bijeen. Aan tafel gaf de heer Steijnen, die een tijdlang een zwijgend letterkundige is geweest, herhaaldelijk blijk van zijn onverminderd talent, de komische en de ernstige zijde van liet leven op treffende wijze in onderlinge tegenstellingen en samenhang uit te beelden. Wij vermoeden, dat als een Nederlandscli of Vlaamscli uitgever binnenkort een nieuwe bundel met luimige verhalen (de heele wereld lieeft daar behoefte aan) van Steijnen in het licht geeft, het bestuur zijner woonplaats een verkeersweg naar hem noemen zal. Bloemendaal heeft z'n Busken Huetlaan, z'n De Genestset- en Potgieter- weg; waarom zou Haarlem niet een Job Steijnen- kade hebben? B.v. Sokrates is een mensch. Alle mensclicn zijn sterfelijk. Ook Sokrates, (aldus de sluitrede of 't syllogisme) is dus sterfelijk. Simultaan-séance Dr. Pannekoek. Zomerwedstrijden. Het programma van de Bloemendaalsche Schaak club voor de a.s. zomermaanden bevat o.m. een simultaan-séance van Dr. J. H. Pannekoek en evenals vorige jaren, zomerwedstrijden. De stance van Dr. Pannekoek is vastgesteld op 27 Mei a.s. in het jeugdhuis aan de Donkere Laan, aanvang half acht. De zomerwedstrijden, welke in groepen gespeeld worden en waaraan prijzen verbonden zijn, zijn vastgesteld op 6 en 20 Mei, 3 en 17 Juni en 1 Juli. Aan deze wedstrijden kunnen ook niet-leden van de Bloemendaalsche Schaakclub deelnemen, tegen een inleggeld van f 1.— voor alle wedstrijden tezamen. Het bestuur verwacht, dat in het bijzonder de nog niet tot de Club behoorende schakers in Bloemendaal en uit de naaste omgeving van deze gelegenheid om met de Club kennis te maken, zullen gebruik maken. Wat betreft de simultaan-séance van Dr. Pannekoek, zal de deelname van niet-leden uiter aard slechts tot een beperkt aantal mogelijk zijn. Aanmelding voor de wedstrijden kan geschieden bij den secretaris, J. Lankamp, Sterreboschlaan 21, Bloemendaal, en des Woensdagavonds in het clublokaal in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. Opgericht Aug. 1931.) Zaterdag 2 Mei j.I. gaf bovengenoemde tooneel- vereeniging in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal een uitvoering met het stuk „De schaduw van het verleden". Tegen acht uur hadden de leden met hunne dames voor een groot deel de tooneel- zaal gevuld. De muziek was van de „The Jolly Jokers", waarvan leider is de lieer Hooijveld uit Haarlem, terwijl wij aan het klavier opmerkten onzen Bloemeudaalschcn lood- en zinkwerker de heer A. J. Grootegoed, welke met zooveel vuur de toetsen in zijn macht had dat de piano aangenaam aandeed. Wij mogen niet nalaten dit gezelschap, dat gratis medewerking heeft verleend voor wat het muzikale gedeelte betreft, ons compliment te maken. „Schön ist die Liebe" en „Regendroppels" wonnen de harten van de aanwezigen. Het werd zoo langzamerhand half negen toen op het podium een van de bestuursleden verscheen en met een vloed van welsprekendheid het pu bliek het welkom toeriep en er tevens aan toe voegde dat „men", dat waren de donateurs, een „echt drama" had verlangd. Een zwaar stuk als „De schaduw van het verleden" is voor dilettanten niet zoo eenvoudige kost, waarom hij bij voorbaat de clementie van liet publiek verzocht. (Wat echter overbodig is gebleken.) Wij moesten ons verplaat sen in Zwitserland, hetgeen wij gaarne deden, daar de meestcn van ons liet waarschijnlijk niet verder hadden gebracht dan liet „Zuiden van Schelling- woude". Ten slotte, en daar is het waarom liet draait, e'k lid werd verzocht een nieuw lid aan te brengen, opdat bij een volgende uitvoering een grootere zaal moet worden genomen. Half negen gaat de eerste bel, de lichten gaan uit, het gordijn wordt geopend en we zien de wer kelijkheid. De oude mevr. Renner (mej. A. de Vries) in de huiskamer, Johannes Renner (de heer v. Item), met zijn vrouw Maria (mevr. Schipper), welke de gelukwenschen met hun tienjarig huwe lijksfeest herdachten, terwijl de wed. Nagel (mevr. Bruijnes), een buurvrouw, alsmede Pater Clemens (de heer Hessels), eveneens v an hun belangstelling blijk gaven. Oude herinneringen kwamen naar voren en het was dc Pater die geestig in herinnering bracht het boschbessen plukken van het toen nog verloofde paar, en hij hun na twee uur nogmaals ontmoette, doch van boschbessen was het mandje nog niet voorzien. Blijkbaar meer tijd aan de liefde besteed. Plotseling komt ook de verkooper Babe- sepp (de heer A. Bruijnes) op bezoek, een flinke kerel, wiens hart op zijn tong ligt en welke zijn rol mcesterlijK speelt. Deze doet de niededeeling dat Frans Renner (de heer T. H. v. d. Schaaf) in de plaats gesignaleerd is, terwijl men hem goed en wel in Amerika waande. De schrik slaat om het hart der familie, want er schijnen minder aange name herinneringen aan te kleven. Frans komt binnen, groet zijn moeder en Johannes barst in wonde los, doch de moeder weet kalmte te krijgen jjsi ten slotte .geven de .broers elkander de hand. Hiermede is het eerste bedrijf ten einde. Het 2e bedrijf dezelfde kamer, speelt 14 dagen later. Maria ziet er slecht uit, de rust en harmonie is verdwenen. Frans gedraagt zich niet naar be lmoren in huis, waarom Trude, de dienstbode (mej. R. Stinne) den dienst wordt opgezegd. Deze dienst bode speelt haar rol uitstekend, doch zij kan niet gedaan krijgen dat Mr. Renner op zijn besluit terugkomt De scène tussclien Trude en Frans wordt uitstekend gespeeld. Maar Frans moet het huis uit, haalt nu herinneringn uit het verleden op met Maria, welke van hoogst pijnlijken aard zijn. Hij tart zijn schoonzuster, welke ten slotte toegeeft aan zijn hartewensch, alvorens Frans naar Amerika vertrekken zal. Johannes, die van dit geval on kundig is, raad zijn vrouw Maria aan de bergen in te gaan voor nieuwe levenskracht, hetgeen met dé ontmoeting van Frans uitstekend samenvalt. Na de pauze komt het laatste bedrijf. De familie zit in ongerustheid, daar Maria nog niet terug is. Johannes, die de angst bekruipt en die het ergste vreest, gaat met de knechts op zoek. De Pater is inmiddels gekomen en tracht moeder te kalmeeren. Maria komt met verwilderde haren en uitgeput thuis, valt in een stoel neer en stort haar hart uit tegenover den Pater over het gebeurde in vroeger jaren en van de laatste ontmoeting met Frans. Doch op het moment en de afgesproken plaats hunner ontmoeting, duwt Maria hem van haar af en hij valt in de onmetelijke diepte te pletter. Johannes komt inmiddels thuis en ziet dat Maria stervende is en zij blijft dood in zijn armen. Deze laatste scène, het meest dramatische, heeft niet die bewondering mogen genieten als de voorafgaande, die door allen meesterlijk werd gespeeld en wij brengen langs dezen weg onze Bloemendaalsche Tooneelvereeniging liulde en dank voor liet ge- bodene. De regisseur, de heer T. H. v. d. Schaaf (Frans) brengen wij tevens hulde. Ten slotte zij nog vermeld dat de meubileering der huiskamer gratis was verzorgd door „Jager's Meubileering", Groote Houtstraat te Haarlem, en de kamer was dan ook allergezelligst aangekleed. In de zaal mocht niet gerookt worden, doch dat schenen de meesten niet te kunnen laten. Tot een volgende maal! J. II. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD 10.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Een luchtige en sterke dracht V akk Ieedingmagazijn PAARI-AARSTEEG 1 - TELEFOON 12842 Let op juiste adres De Natuurhistorische Vereeniging wandelt dooi Groenendaal. Onder leiding van den heer L. van 't Sant keek bovengenoemde vereeniging op Zondag 12 April uit naar vogels, kikkers, uitbottendeboomen en naar de vele bloemen in het bosehgcdeelte waar verleden jaar de Flora was. De leider vertelde van de resultaten in Groenendaal verkregen met het vermeerderen der vogels, zoodat er de laatste jaren 32 soorten broeden. Een aanwinst sinds 1935 is de zwartkoptuinfluiter, die nu om zijn weiluidenden zang zeer bewonderd werd. Wat de kikkers betreft, de bruine kikker had, hoewel nu slechts in een dozijntal exemplaren zichtbaar, doch den vorigen dag nog in 200 exemplaren vertegenwoordigd, groote lioopen kikkerdril aan waterplanten afgezet, waarin de toekomstige donderpadjes reeds te zien waren. Van de verschil lende bloemen op de Flora werd door den voor zitter iets verteld. Deze zijn nu op zijn mooist, hetgeen ook li icrom een bezoek aan het wandelbosch Groenendaal overwaard maakt. De natuurhistorische Vereeniging wandelt in Meerenberg in Heemstede. Ondanks den steeds door stroomenden regen, waren er Zondagmorgen 26 April nog 11 enthou siasten, die een wandeling door het oude buiten van de heeren van Lennep prefereerden, boven thuis blijven. De leider L. van 't Sant, vestigde de aandacht op de vele zeer oude loof- en naaldboo- men. op de mooie mosvegetatie, op de ruine, speciaal als ruine gebouwd door den schrijver Jacob van I.ennep en op het eigenlijk voor zulk een groote buitenplaats gering aantal vogelsoorten in vergelijking b.v. met het vlak er naast gelegen Groenendaal, waar 32 soorten broedvogels voor komen. Als verklaring voor dit laatste meende hij gevonden te hebben het teveel aan eierroovers als gaaien en eekhoorns, het minder aanwezig zijn van dicht struikgewas en het ontbreken van een actieve vogelbescherming in den vorm van nestkastjes voor in holen broedende vogels. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem en Omstreken. Onder begunstiging van prachtig weer maakten dezer dagen een kleine 60 leden van bovengenoemde vereeniging, onder leiding van haren voorzitter, den lieer van Scliaik, een voorjaarswandeling door dc duintcrrcinen van de Amstcrdamschc Waterleiding. Hoewel de lang aanhoudende koude van den laatstcn tijd ook van duidelijk remmenden invloed bleek geweest te zijn op de ontluiking van het jonge groen, biociden toch reeds dc meeste voorjaarsplanten. In de meer grazige duinvalleitjes werd enthou siast gebotaniseerd. Bij de voorjaarsvroegeling werd het een en ander verteld over het soortbegrip in de botanie; liet verschil tussclien de abeel en de andere populieren werd even opgehaald; kruipend zenegroen werd in groote aantallen, maar nog niet bloeiend gevonden. De pluimliyacinth van de oude storthoopen en dc wilde hyacinth uit het bosch werden met elkaar vergeleken; de fraaie voorjaarsganzerik wc rijk bloeiend aangetroffen en zoo was er veel r. Nachtegaal en fitis zongen om het hardst; vulp, kievit en scholekster lieten zich ook niet onbetuigd en zoo werd ons dc Lente in Holland's duin op schoone wijze geopenbaard. Leden der afd. Haarlem en omstreken, die iets gevoelen voor een 3-daagsclie excursie in den maand Augustus naar Winterswijk, gelieven hun instemming daarmede te betuigen aan het adres der secretaresse, Mej. W. J. van der Velde, Ged. Oude f raclit 115, Haarlem. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Heeft U zelf de stof DE HUISVLIJT Schagchelstraat 46 - Tel. 14461 Badhuisstraat 29 - Tel. 15993 maakt Uw uniform naar ieder gewenscht model. Meermalen werd ons werk bekroond. r

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2