Nederlandsch Nieuw-Guinea en zijn bewoners. Arbeiders-Gemeenschap der Woudbrookers. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. MIDDENSTANDSPOLITIEK. „Verkeers Examen" uitsluitend voor de schooljeugd „Haarlem". Beethovencyclus. Dr. Arundale maakt rondreis door Europa. De Vrede? Ja, indien de vrouwen willen I WL-: Jk jpr Een interessante lezing van Dr. Klein. HAARLEM, 29 April. Dezer dagen heeft Pr. W. C. Klein, secretaris-penningmeester van liet Nieuw Guinea Comité, voor de afdeeling Haar lem van de verecniging Oost en West een voordracht gehouden over: Nederlandsch Nieuw Guinea en zijn bewoners. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de ligging van Nieuw Guinea, waarbij hij deed uitkomen, dat ons gebied in menig opzicht voordeden bezit t.en opzichte van het niet-Nederlandsche deel van het eiland, hoewel er ook nadeden zijn. Wat de voordeden betreft, wees spr. er o.a. op, dat Ncder- Iandsch-Nieuw Guinea mooiere havens heeft dan de Philippijnen en Australisch Nieuw-Guinea, terwijl verder de configuratie der kustlijn gunstiger is dan die van Australisch Nieuw Guinea. Daartegenover staat dat de toegang tot het binnenland in ons N.G. b.v. bemoeilijkt wordt, doordat de grootste rivier der Noordkust, de Mamero reeds op 100 K.M. van de Noordkust practised onbevaarbare stroomversnellingen vertoont, in tegenstelling met de grootc rivier der Australische noordkust, de sepik, waar het gouvernement gemakkelijk een goed bereikbaar bestuurspost kon stichten op 000 K.M. van den mond. Bij ons is het verder een noodlottige speling der natuur, dat de overigens zoo bruikbare Argoen- baai door een zeestraat met gevaarlijke draaikolken, <le z.g. Pintoe Setan, van de zee wordt gescheiden. Waar wel een goed bevaarbare rivier tot ver in het land gaat, zooals de Digoel, zijn slechts moe rassen en geen mensehen oi' exportproducten en dit laatste geldt ook voor de mooie Ktnabaai, waar de heele vloot van Ned.-Indië in kan. De zoo gunstig gelegen Vogelkop Noordkust is meestal te steil en er zijn geen behoorlijke havens, zoodat: men ook voor ontginning der enkele aanwezige vlakten geen faciliteiten vindt. Tot overmaat van ramp heeft de voornaamste rivier dezer Noordkust, de Warsamson, die een brecde vlakte doorstroomt, slechts door een enge kloof met watervallen verbinding met de kust en aldaar is ook geen ankerplaats. Dit is de reden, dat de plan nen van kolonisten om zich aan deze rivier neer te zetten, niet doorgingen De grootere plaatsen op N.G. liggen in verband met de geringe betcekenis der rivieren, als toe gangspoorten tot het binnenland niet aan rivier monden, doch op soms zeer onlogische punten zonder achterland-verbindingen. Wat het klimaat betreft, is de regenval in dit enorme gebied practiscli alleen aan de kust bekend en is daar hoog en continu het gcheele jaar door, behalve in Merauke, met een uitgesproken drogen tijd. In australische N.G. bleek soms in beschutte binnenlandsche dalen de regen slechts 1/3 van dien aan de kust te bedragen. Of zich dit ook bij ons voordoet, is volslagen onbekend, doch zou reeds thans op den Vogelkop en later ter O. der Geelvink baai kunnen worden nagegaan. De gezondheidstoestand wordt steeds slecht genoemd, doch bijna geen enkele Europeaan woont meer dan 50 a 75 m. boven de zee. Te Babo alleen ontbreekt tot nu toe de malaria en als dit zoo blijft, verdient deze plaats in hooge mate de aandacht van bestuur en zending, naast die van de nu alleen daar gevestigde petroleum- exploirateurs van de Ned. Nw. Guinea Petroleum Mij. en de luchtverkenners van de K.N.I.L. M. Wat, den bodem betreft zijn vruchtbare vul kanische gesteenten in de tot nu toe verkende, gedeelten weinig talrijk, doch in het binnenland zijn gebieden grooter dan Nederland nog on bekend.. Meren, wier alluviale vlakten, in Indië dikwijls vruchtbaar bleken, zijn nog weinig bekend, doch kunnen gevonden worden. Spr. meende, dat, voor alles, die op N.-G. willen exploreeren, niet alleen voor petroleum-explora- tcurs, doch ook voor goudzoekers landbouw kundigen, zoekers van boschproducten en niet het minst voor het bestuur, dat de zwaarte punten der bevolking nog moet opsporen, uitge breide luchtverkenning, ter verkorting en in- tensiveering der daarop volgende landexpedities, aangewezen is. De. kosten der benoodigde land- expedities kunnen elders worden teruggebracht tot op 10 of nog veel minder. De vroegere expedities zullen tezamen een kleine tien millioen gulden hebben gekost en aldus doorgaande zou men nog tien millioen moeten uitgeven om behalve verdere geografische, ook economische en wetenschappelijke verkenningen van goede kwaliteit te krijgen. Als men voor een paar honderdduizend gulden aan luchtverkenning uitvoert, wat nu nog kon, omdat de K.N.I.L.M. er nog bezig is, zal men even zoovele millioenen besparen. In de Zuidhelft van Australisch New- Guinea, in Papua, heeft reeds een sere vruchten plaats gehad. Tenslotte deed spr. eenige ntededeelingen over de bevolking en haar middelen van bestaan. Uit: ,',De Zaanlandcr Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. In de op Vrijdag 24 April 1936 gehouden vergadering van den Raad r an Beheer der Neder landsche Verecniging voor Ilooger Handelsonder wijs is aan Mr. W. H. Stenfert Ivroese op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als secretaris van de verschillende besturende Colleges der Nederland sche Handels-Hoogeschool. De Voorzitter heeft daarbij den heer Stenfert Krocse hartelijk dank gezegd voor de vele en uitnemende diensten door hem gedurende een aantal jaren aan de Hooge- school bewezen. Tot secretaris van den Raad van Beheer, tevens secretaris van het College van curatoren, en van ket Algemeen Bestuur is daarop met algemeene i temmen benoemd de heer Mr. C. J. de Vriese, j tt Rotterdam. Programma 1930 MeiAugustus. Bentveld en Barchem. Men verzocht ons opname van het volgende: Met een toelichtend woord bieden wij het pro gramma van ons voorjaars- en zomerwerk aan; het wil groote vraagstukken van maatschappij kuituur en enkeling belichten van uit de religieus- socialistische overtuiging, d.w.z. van uit een overtuiging, waarin het socialisme verbonden is met en doordrongen wordt door een levend Gods geloof. Er zi jn enkele dingen anders dan gewoonlijk. Ten eerstemen vindt aangekondigd zoowel cursussen in Bentveld als fn Barchem. Zij staan op dezelfden grondslag, men lette er slechts op, dat de inteekcnbiljetten voor de Bentveldcursussen naar een ander adres gezonden moeten worden dan die voor Barchem. Ten tweede: men treft hier z.g. leergangen aan. Zij zijn van langoren duur; zij zijn in de eerste plaats bestemd voor lien die zich in onze gedachten- wereld reeds min of meer thuis voelen. Ten derde: de eerste cursus in Bentveld is be doeld voor allen, die zich min of meer tot religieus- socialistische gedachten voelen aangetrokken zonder van dc beginselen op de hoogte te zijn. Ten vierde: op een tweetal Bentveld-cursussen vindt men achter het aangekondigde onderwerp tusschen haakjes vermeld „AA'ijdingsbijeenkomst". Uit den kring onzer leden en trouwe bezoekers is de vraag gekomen: kunnen we op Zondagmorgen in Bentveld niet in onze eigen stijl en sfeer de ver sterking van het persoonlijk en gemeenschappelijk geloof vinden? De nu aangekondigde Wijdings bijeenkomsten zijn een proef; zij zijn óók toeganke lijk voor wie niet het gehecle weekeinde volgen. Wij vragen van niemand de onderschrijving onzer beginselen; wel dat hij het karakter van ons werk wil eerbiedigen, en in openheid, wil tot kame raadschap, geestelijk gesprek en verkeer met ons wil samenzijn. Het Bestuur der Arbeiders-Gemeenschap: IV. Banning, Voorz. Dora dc Jong, Sccr. c. a. Cursussen en Leergangen te Bentveld: Cursus I, 9 en 10 Mei: Eerste kennismaking. Leider: D. J. Wan,sink. Cursus II, 30 Mei2 Juni: De eenheid der menschlicid. Pinlcstereursus. Leider: AV. Banning. Cursus III, 13 en 14 Juni: Vormgeving. Leider: J. van de Kielt. Cursus IV, 27 en 28 Juni: Indonesië. Leider: W. Middendorp. Cursus V. 4 en 5 Juli: Leiding der massa. Leider: K. Kooy. Leergang I, 27 Juli 1 Augustus: Christendom en Socialisme. Leergang. Leider: J. C. A. Fetter Leergang 11, 38 Augustus: Onze Leergang. Leider: J. van dc Kicft. Cursussen te Barchem. Cursus I, 11 en 12 Juli: Zekerheden in deninaat- schappelijkcn nood. Leider: M. J. A. Moltzer. Cursus II, 25 tot 28 Juli: Grondslagen van gemeenschapsleven. Leider: AV. Banning. Cursus III, 8 tot 11 Augustus: Met het geloof in dc branding. Leider: .1. Kalnta. Cursus IV, 22 tot 25 Augustus: God en wereld. Leidster: Dora de Jong. Programmaboekjes kunnen worden aangevraagd bij, en adressen van belangstellenden worden op gegeven aan den directeur dr. AV. Banning te Bentveld en Mej. Dora de Jong, J. M. Coenenstraat 20 I, Amsterdam-Zuid. Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. Dc afdeeling Bloemendaal en Omstreken der K.N.M. v. Tb. Pik. hield Dinsdagavond 28 April j.I., hare maandelijksche bijeenkomst in café Rusthoek te Bloemendaal. Na opening der vergadering gaf de Voorzitter het woord aan den heer G. J. Boesclioten, chef van den Plantsoendienst dezer gemeente, die den aanwezigen aan de hand van zeer mooi geslaagde lantaarnplaatjes vertelde over de stadsparken in Leeuwarden, destijds aangelegd door den heer Copijn. Men kon zien welke mooie effecten ver kregen kunnen worden door deskundige groe peering van boomen en heesters, afgewisseld door waterpartijen. Ook liet spreker zien mooie plekjes elders in Friesland en op ,.De Hooge Veluwe". Speciaal werd de aandacht gevestigd op de mooie ontwikkeling van vrijstaande treurwilgen, berken en beuken. Voor het puntenstelsel had de heer H. Boeg- sclioten een keurige collectie planten ingezonden, die de algemeene bewondering wekte en waaraan de keuringscommissie de volgende punten toe kende: gr. Gasteria in div. soorten 10 gr. Aechmea minista 9 gr. diverse succulenten 10 gr. Nudilaria striata 9 1 Laelia purpurata en 1 Laelia-Cattleya G. S. Ball 3 gr. Nudilaria Meijendorffi 10. Met recht dankte de Voorzitter den inzender voor deze schitterende inzending. Tijdens de pauze werd uit de A'ragenbus be handeld een vraag naar de oorzaak van beschadi ging aan het blad van een Gloxinia. De vakkundi- gen waren van oordeel dat de bladeren verbrand waren door onvoldoende schermen. Opgemerkt werd dat schermen geheel achterwege kan blijven indien men van den aanvang af de plantjes aan het volle zonlicht had gewend. Na de pauze liet spreker nog enkele bizondere planten zien zooals mooie Euphorbia's, Arons kelken enz. alsook opnamen van de Buitenplaats Kareol in den aanvang van haar bestaan. De voorzitter dankten den heer Bocschoten voor zijn causerie die alle aanwezigen had geboeid door de aangename wijze waarop hij de schoonheid in de natuur onder aller aandacht had gebracht, welke woorden de aanwezigen bezegelden door hartelijk applaus. Het is van algemeene bekendheid, dat de koopkracht van ons volk staag terugloopt. Hier en daar zijn de inkomsten gestegen, vooral bij hen, die speciaal profiteeren van de verschillende steun maatregelen, maar neemt men die koopkracht over de geheele linie, dan is het belaas een feit, dat zij, die steeds verder achteruitgaan een grooter contingent vormen dan degenen, die zoo gelukkig zijn méér te verdienen. Hebt U wel eens gedacht, wat er geschiedt met al die goedkoope aanbiedingen welke in de bus worden geworpen Hoe veel wrevel in de verarmen de gezinnen ontstaat, wanneer zij telkens die bus hooren klepperen en daarna dc verleidelijke offertes zien van datgene, wat zij zich toch niet meer kunnen aanschaffen. Hiermede willen wij niet zeggen, dat de midden standers, die zoo graag hun debiet zouden zien uitgebreid, zich niet van deze aanbiedingen zouden moeten bedienen Integendeel. Zij bereiken er hun oogmerk mede, want dc huisvrouw is aan den anderen kant natuurlijk wél gevoelig voor een koopje dat op deze wijze haar wordt medegedeeld. Alaar het moeten koopjes zijn van artikelen, die behooren tot de vitale behoeften kleeding, levensmiddelen. Geen luxe! Uit hetgeen wij hierboven opmerken, kan men. een les. putten. Namelijk, dat de middenstander het grootste belang heeft bij vermeerdering der Nederlandsche koopkracht. Deze is primair. Zij moeten zich dus niet alleen bezig houden met de eigen moeilijkheden, maar zij moeten zich ook interesseeren voor die problemen, die de koop kracht kunnen verhoogen! Dit wordt niet altijd ingezien. Men hoort immers zoo dikwijls zeggen: schoenmaker houdt je bij je leestDus dat middenstanders zich slechts moeten bemoeien met middenstandsproblemen met hun strijd tegen de coöperaties, filiaalbedrijven etc. dat zij moeten zorgen voor goede propaganda en pakken de reclame dat zij onderlinge misbrui ken moeten uitroeien (en niet ontduiken, wanneer eindelijk speciale maatregelen genomen worden, zooals de komende vestigingseischen, de wet op de opruimingen en uitverkoopen) maar zij moeten een open oog blijven houden voor algemeene vraag stukkenDeze algemeene vraagstukken zijn juist van het grootste gewicht. Alvorens men koop kracht zoo billijk mogelijk der alle distribueeren- de middenstanders en middenstandszaken gaat ver- deelcn, moet die koopkracht bestaan en de be staande koopkracht worden opgevoerd. Dit leidt natuurlijk tot plaatselijk egoisme. Een gemeente zal het te gunnen werk willen uitbesteden daar, waar de laagste prijzen kunnen worden ver kregen. Alaar de middenstand staat hier vierkant tegenover. AV'ordt een werk uitgevoerd door men- schen, die in een andere stad wonen, dan gaat de eruit voortvloeiende koopkracht naar die andere stad. Onze Regecring kan per circulaire waarschu wen tegen dit plaatselijke cgoisme, dat zij niet nationaal noemt, maar liet feit blijft bestaan, dat op het oogenblik ieder voor het „naakte" bestaan vecht. Dat doet de middenstander ook. Uit deze overweging dient de middenstand goed in een plaatselijke Raad vertegenwoordigd te zijn. Hij moet zorgen voor goede krachten in de Kamers van Koophandel hij moet zorgen voor een flinke eigen organisatie hij moet zooveel moge lijk samenwerken met zijn collega's en hij moet voor in den bres staan om de algemeene koopkracht te doen toenemen. Hij moet medewerken aan het geven van hoop. Niets is voor een volk gezonder dan te kunnen hopen op een betere toekomst. Heeft men hoop, dan slaat men zich gemakkelijk door een berg van tijdelijke misere heen. Ontbreekt die hoop dan verlamt tevens onze energie. Zoo zijn er zooveel belangrijke punten, die de middenstander in acht moet nemen. Hij moet zich zooveel mogelijk interesseeren voor de andere groepen waarvan hij afhankelijk is. Heeft hij daar voor zelf geen tijd, welnu, dan dienen zijn afge vaardigden zulks te doen. Hij heeft bovendien daarvoor zijn krant. Hoe meer hij zijn plaatselijk nieuwsblad steunt, hoe beter het hem zelf zal gaan want de courant is in de tegenwoordige verhou dingen een der belangrijkste bolwerken voor plaatsebjke of regionale belangen. De publieke opinie moet worden bewerkt; wij allen moeten gaan mededoen aan den opbouw. Men kan dit niet alleen aan de Regeering over laten. Het herstel vereischt de hulp van ons allen, waartoe elk van ons moet bijdragen op de wijze, die overeenkomt met zijn aanleg. Courant, plaatselijk en regionaal belang, mid denstand, industrie, verkeer, kortom alle bedrijfs takken hebben slechts een doel: hoe kunnen wij de koopkracht van ons volk verhoogcn\ Neen, een echte bruut is meneer Janssen met twee „essen") niet. Maar hij „staat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de jiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk vond-iewant hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wei... Maandagochtend zijn in eerste instantie de boven genoemde examens begonnen en wel op het Rozenhagenplein onder leiding van den heer Berendse, inspecteur verkeerspolitie te Haarlem. Hoewel het uniform ontzag inboezemt, toch is het aardig te horen, de prettige manier waarop genoemde heer B. zich met de kinderen bezig houdt. Als examinatoren doen vrijwillig dienst eenige dames en heeren uit de onderwijskringen, welke hier en daar bij ,,de Vallen" staan opgesteld, of zitten, daar de bewoners, het doel symphatiek is. Ditmaal, want het is thans het tweede jaar dat dc examens worden afgenomen, zijn de eischen strenger, niet alleen in het belang van het kind, doch van de veiligheid op den weg. AA'ij zullen maar niet zeggen welke „Vallen" er zijn want dan verraden wij deze zaak en dat is' allerminst het belang. De kinderen welke verleden jaar hun verkeers- speldjc hebben behaald zijn daar nog steeds trotsch op. AA'aren groot en klein doordrongen van het nut, en zich hielden aan de regels van het verkeer en niet stielcum tegen beter weten in zondigen, want ,,de politie ziet het toch niet" was het gebruik van ziekebedden minstens 50 minder. ,,4'riendcn" werkt daartoe allen mede, het is ons belang. AVellicht wil de Bloemendaalsclie schooljeugd zich aan zoo'n ex amen onderwerpen. Bloemendaal zou er mede gebaat zijn. vrouwen. Met de „Joh. van Oldenbarneveld" op weg naar ons land. Dr. G. S. Arundale, president der Theosofische Vcreeniging te Adyar, Britsch-Indië, maakt in Mei en Juni een groote tournée door Europa. Hij bevindt zich op het oogenblik op den Nederl. mailstoomer „Johan van Oldenbarnevelt" en wordt 6 Mei hier te lande verwacht. Dr. Arundale zal verschillende lezingen houden te Amsterdam, Den Haag en Utrecht, om vervolgens naar Frank, rijk en Engeland te gaan. Daarna zal hij een tournée maken door Ierland, Noorwegen, Zweden, Finland en Denemarken. Eind Juli vertrekt dr. Arundale naar Genève, al waar hij het wereldcongres der theosofen zal bij wonen, om zijn reis verder voort te zetten door Oost-Europa naar Griekenland en Egypte, om ten slotte in December 1936 tijdig in Britsch-Indië te zijn, ten einde de Internationale Conventie in Benares te kunnen presideeren. (Tel.) i Zoo luidt de titel van een in 't Fransch geschre ven boek door Fernand Corcos. Als wij hierbij even stil staan, dan is het of wij, vrouwen, dus den vrede niet willen. Moeten wij die beschuldiging zoo maar over ons laten heengeen, of komt er een gevoel van verzet in ons en zeggen we: „Dat is niet waar!" Doch dan is er maar één weg. Niet daarover verontwaardigd zijn of zeggen, zooals ik zoo dikwijls hoor: „Och, wij vrouwen kunnen toch niet tegen de mannen opNeen, de weg is openlijk te durven belijden: „AA'ij vrouwen, wij willen den vrede, en alleen door rechtDaartoe wordt op 18 Mei a.s. weer een Vrouwen-A'redesgang gehouden. AA'ij willen door onzen Vredesgang in de eerste plaats onzen eigen vredeswil versterken; juist in deze dag'en is dat zoo hard noodig. A'rouwen, geeft u op, of steunt financieel dit vredeswerk van de Een Moeder. Beethovencyclus in het Concertgebouw Amsterdam» onder leiding van AVillem Mengelberg. Behalve het Concertgebouw-orkest werken aan dit belangrijke program mee als solisten: To van der Sluys (sopraan), Suze Luger (alt), Louis van Tulder (tenor) en AVillen Ravelli (bas). Bij de 9e Symphonie: Toonkunst koor, Koor der Koninklijke Oratorium-vereeniging en het Koor der Koninklijke Christelijke Oratorium- vereeniging. In het geheel 1000 medewerkenden. liet programma luidt: Donderdag 14 Mei, 8.15 uur: le, 2e en 5e Sym phonie. Zondag 17 Mei, 8.15 uur: 6e en 3e Symphonie. Donderdag 21 Mei, 8.15 uur: 4e en 7e Sym phonie. Donderdag 28 Mei, 8.15 uur8e en 9c Symphonie. Abonnementen voor dezen cyclus f 5.inel. rechten. Toegangsprijs 14, 17 en 21 Mei f 1.26, op 28 Mei f 3.inel. rechten. Schriftelijke aanvragen, waarbij tevens plaatsen kunnen worden opgegeven, vóór 10 Mei a.s. te richten aan tie Administratie van het Concert gebouw. II.II. aandeelhouders worden beleefd verzocht vóór 11 Mei a.s. te willen mededeelcn, of zij van hunne plaatsen gebruik wenschcn te maken. AVij mecnen onze lezers van dienst te zijn mét vermelding van het bovenstaande. Bij het nemen van plaatsen verzoeken wij hun te vermelden: AA'ij lezen in het Bloemendaalsch AA'eekblad. enz". SMsSS1 'Mszzt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4