WIT!! Nieuwe Telefoon-Aansluitingen. Haarlem-Amsterdam per spoor. Agenda, Naaimachines op afbetaling JAN GEIJLVOET Jr. ACHTERSPATBORDEN Ingezonden. Predikbeurten. FEUILLETON. De Bóeren-Deputatie. 26992 16313 17187 16251 16182 17071 16078 23654. 16555 23938 26993 14956 23960 23959 28226 16193 16089 28351 28390 26995 28286 28367 23915 26323 16356 23951 23949 13573 28279 26982 23946 12587 17034 23957 26991 17148 28297 13336 28407 13181 23824 17196 •17193 23948 26989 Balkom J.J. van, Gezagvoerder K.L.M., Herman Hcijermanslaan 7Heemstede. Deutekom, A. van, Timmerman en Aan nemer, Jan van Goijenstraat 17, Heemstede. Dodge Automobielen verkoopkantoor, Zijl- weg 26, bij g.g. 10570—13441. Goldschmcding G.A., Dir. N.V., Oranje plein 2- Horst A. G. van der, Zijlweg 7 50. Houthandel „Zaanlahdschc Houthandel" filiaal; Paul Krugerkade 31. Houwen O. A., Dir. da Costa Kweekschool, J. W. Frisolaan 2, Overvcen. Klok J. F. F., Beekenlaan 16, Bloemendaal. Knuyt J. B., Prins Mauritslaan 122, Over- veen. Kost J., Acacialaan 24, Bloemendaal. Laporte Etienne de, Wikkclaan 10 Bent veld. Leuven VV. ,T. SI. van, K.N.A.C., Instruc teur en Autohandel, Zaanenstraat 85. Moen W, A., Esschenlaan 21, Bloemendaal. X.V. Bouw- en Expl. Mij. „Vondelkwartier" Haarlem, Gijsbrecht van Aemstelstraat 130 (afd. Bouwwerk) van 1—72.30, 1317, daarna 22008. Nienhuijs Jwzn., J., Franz Schubertlaan 24, Heemstede. Pieterse Gebr., Architecten, Wcissenbrucli- weg 10, Heemstede. Sander Kurt L., Aelbcrtsbergstraat 51. SickengaKnappert Wed. Mr. F. N., Hugo de Vriesplein 8, Heemstede. Tongeren A. van, v.h. fa. W. A. van Amstel, Timmerman-Aannemer, Drieheerenlaan 17, Heemstede. Velleman E. J., Zandv.laan 176, Heemstede. Vermeer H. J., Dir. N.V. Mij Auto, Mozarf- kade 4, Heemstede. Waveren W. F. van, Meer en Boschlaan 26. Heemstede. Wessel Directeur Warner Bros Amster dam, Icpenlaan 37Bloemendaal. Wessels P., Duinsathe, Ivoeduinweg 2a, Aerdenhout. Wichers J.W., Marnixstraat 22. Boer J. de, Ingenieur, I'agasusstraat 78. Boorrigter J.C., Kleermakerij keer, pers en reparaticinr., Middenweg 68, HaarlemNoord. Borre G. E., Jacob van Lenneplaan 14. Brugge Zn. J. G. van, Kooplieden in diamant, Heemst. Dreef 88, Heemstede. Downer Mevr. G. A. G., Narcissenlaan 20, Heemstede. Drogisterij P. Veen, Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal. Honing's Inf. en Inc. Bureau Bijkantoor Lorentzkade 39. Israël Zn. S. J. H., Smeden en Lood gieters, de Ruyterplein 20, werkplaats •Ged.' -Raamgracht 55. Kuit D., Gem. Architect van Bcnnebroek, Delftlaan 95. Kiipfer C.C., „Groot Bentveld", Aerden- hout-Bentvcld. Magazijn Barrcvoct, Behangselpapier, Barrevocrstraat 23. Moulijn J„ Mozartkade 8, Heemstede. RoosPolak Mevr, M. J., Willen de Zwij gerlaan 716, Overveen. Taxi bedrijf „W-tax" W, G. Bloemink Co., Kerklaan Heemstede. Mug E., Behangselpapicrhandcl, Lange Veerstraat 17. Vries T. J. de, Inspecteur N.V. Stoomvaart Mij. Noordzee A'dam, Icpenlaan 48, Bloemendaal. Wel C. C. A. van, Rollandslaan 27 Over veen gem. Haarlem. Werner van Eerden Mevr. J. C., Prinsesse- kade 29. Westra S„ Lood en Zinkwerker, Sanitair Techn. Bureau Middenweg 74. Wurpel Const. Huygenslaan 8, Heemstede. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en Omstreken. Aan de Kamer van Koophandel werd verzocht haar bemiddeling te vprleenen voor een verzoek aan de Directie van de Ned. Spoorwegen, om op het traject HaarlemAmsterdam in te voeren boekjes van 10 dagretours voor gereduceerden prijs zooals deze wel bestaan op liet traject Haarlem IJmuiden cn BloemendaalAmsterdam. De chef van het station Haarlem deelde mede, dat hestonden: 1. tienrittenboekjes HaarlemAmsterdam, prijs f 4.50, bestaande uit 70 enkele reiskaarten, ook in omgekeerde richting bruikbaar. 2. vijfretourkaartenboekjes HaarlemAmster dam, prijs f 3.25, bestaande uit vijf gewone dagretourkaarten. 3. tienrittenboekjes naar Stations en Halten van de lijn HaarlemBeverwijk, Haarlem IJmuiden, bestaande uit ló reiskaarten, echter samen tegen den prijs van vijf één- daagsclie retourkaarten. 4. tienrittenboekjes BloemendaalAmsterdam C.S. of M.P. tegen den prijs van f3.75, houdende 70 enkele reiskaarten, welke ook in omgekeerde richting bruikbaar zijn. De prijs is evenwel zooals bij de onder 3 genoemde boekjes, zóó laag berekend, dat hij gelijk is aan den prijs van vijf dagretours. Daaruit blijkt, dat men door gebruik te maken van tienrittenboekjes goedkooper kan reizen van Bloemendaal naar Amsterdam (enkel# reis) dan van Haarlem naar Amsterdam. Enkele reis BloemendaalAmsterdam kost 37 et. en Haar lemAmsterdam 45 ct. Voor een traject van 21 K.M. wordt in dit geval 7% ct. minder betaald dan voor een van 79 K.M. Men verzocht de Directie het daarheen te leiden, dat ook op het traject HaarlemAmsterdam tienrittenboekjes worden verkrijgbaar gesteld, van 10 enkele reizen, ook in omgekeerde richting te gebruiken tegen den prijs van vijf retour- kaarten. Hierop is dit antwoord ingekomen: Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven, hebben wij de eer Uwe Kamer mede te deelen, dat omstandigheden, zooals door haar aangehaald zich zullen voordoen, indien het betreft twee dicht bij elkaar gelegen stations, zooals Bloemendaal cn Haarlem. Wij kunnen daarin echter geen aanleiding vinden 10 rittenboekjes HaarlemAmsterdam verkrijg baar te stellen, omdat wij daarvan niet een ver- keerstoeneming verwachten, voldoende om de tariefsverlaging, welke in deze boekjes ligt opge sloten, goed te maken. Arbeidsbeurs Bloemendaal. J.i. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 229 manl. en 2 vrouwl. perso nen, in totaal 231 werkzoekenden, gesplitst als volgt Stueadoors 2, loodgieters 2, behangers 7timmer lieden 4, schilders 4, metselaars 3, opperlieden 3, grondwerkers 7, overige bouwvakarbeiders 5, electriciens 3, monteurs 21, bankwerkers 6, chauffeurs 20, bloemist land- cn tuinbouw- arbeiders 47, handels- en kantoorpersoneel 23* losse arbeiders 51, Diverse beroepen 29*. Totaal 231. *1 waaronder 1 dame. Het kantoor is gevestigd Bloemend.weg 313 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch tc bereiken onder de nrs. 10795 en 10796. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. Dë bus-halte van lijn C. Op de aanvraag van de N.Z.ILT. om mede werking tot verplaatsen dezer bushalte naar een plek ten Zirdoosten van bote' „Zomerzorg", is het volgende antwoord ingekomen. In antwoord op Uw brief van 4 April j.l., doss. AZG 28-3-9, betreffende verlegging van het eindpunt van buslijn C, deelen wij U mede, dat wij in onze vergadering van 8 dezer daarop afwijzend hebben beschikt, omdat wij het aangegeven punt niet geschikt achten. Burgemeester cn Wethouders van Bloe mendaal, (w.g.) DEN TEX, Burgemeester, (w.g.) DE GROOT, Loco-Secretaris. Degenen die de verplaatsing der halte van de Tramweg-Mij. verzochten, hadden o.a. gewezen op de ongeschiktheid van de tegenwoordige plek, o.a. in verband met de Lagere School aldaar. Hopcnlijk wordt nog eens een betere plek ge vonden. Misschien zullen we moeten wachten tot de lijn meer naar het Noorden wordt uitgebreid. Stadsschouwburg, Haarlem. Vrijdag 8 Mei, 8.15 uur: Studio de Paris. Muziek, zang en dans van het Zuid-Amenkaansche Ensemble van Don Carlos Pezaro. Zaterdag 9 Meiidem Zondag 10, middag cn avond: idem. Maandag 11 Mei: idem. Dinsdag 12 Mei, 8.15 uur: Ver. Rotterd. Hofstad- Tooneel: „Eenzaam". Woensdag 13 Mei, 8 uur: R.K. Blinden-vereeni- ging „St.. Ödilia". Zaterdag 16 Mei, S uur: Liefdadigheidsvoorstel ling ten bate van de actie voor Volkenbond en Vrede. Luxor-theater: „Diamanten Jim". Frans Hals-theater: „Genadebrood"; in den hoofdrol Rcnate Müller; Frans Fruhring. Cinema Palace: „Schuld en Boete"; hoofdrol Hennic Bouwer. in den Een Moderne Zilvervloot. 300 jaar geleden werd door Piet Hein een zilver vloot ons land ingehaald. Nu zal opnieuw een Zil vervloot over de zeëen varen tot zij tens'otte in Indië belandt, waar zij haar lading zal lossen ten bate van de Samenwerkende Zcndings Cor poraties. ""Ieder, die mee wil helpen om de lading zoo zwaar mogelijk te maken, verbinde zich om eens in de maand één dubbeltje te geven. Er zijn genoeg collectanten, die in de eerste week van iedere maand dit zilver willen komen oplialcn in een spe ciaal spaarbusje. Doel V meel Geeft U dan op aan het Centraal Adres: Mevr. A.D.L. de Clercq—van Lennep, Dreef 32, Haarlem. Goedkooper dan bij anderen. Contant met 5 jaar schriftelijke garantie. Repa ratie aan allemerken m. 1 jaar garantie Haarlem - Doelstraat 35 Telefoon 13538 Opgericht 1902 'n Goed* reflec tor (hoogiteni 60 cm boven den grond) alléén is niet voldoende: 'i bovendien moet uw achterspat- bord witvan kleur 1 zijn, ook overdag dat aagt da wail Bloemendaal, 27 April 1936. Geachte Redactie, Met. veel genoegen heb ik Vrijdag 1.1. geluisterd naar de lezing over „oud Bloemendaal" door den weled. heer Mr. P. Tideman. Even wilde ik met deze een geruststelling geven wat betreft de schilderijen door Schipperus, welke uit het oude huis van de familie Gherels een plaats gevonden hebben in ons raadhuis. Wat de heer Tidema zeide dat deze op papier geschilderd zijn is juist, doch dat zij spoedig of mettertijd verteerd zouden zijn is gelukkig niet juist, aangezien zij door zorg der gemeente twee jaar geleden door mij vooricbhg uitgenomen zijn, op doek gebracht en verder behandeld, en zij voor de komende eeuwen be waard zijn. Dit even onder uwe aandacht bren gende, teeken ik mij met alle hoogachting, JOH. KARSTENS, Restaurateur van schilderijen. Bloemendaal, de Gcncstetweg 17. SANTPOORT. Nefl. Herv. Kerk. N.m. 7 uur Ds. Snethlage van Spaarndam. Ned. Herv. Evang. V.m. 10 uur Ds. L. W. Erdman, van IJmuiden. Geref. Kerk (H.V.) V.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg. Voorbereiding II. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. V.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Evang. Luth. Kerk (Witte Heerenstraat) V.m. 10% uur Ds. C. H. Brandt. Eglise Réformée. (Walonne) Vendredi 8 May: Service. Geref. Kerk. V.m. 70 en n.m. 5 utir Ds. K. Kersics uit Wilder- vaiik. Vrije Katli. Kerk (Popellaan Kinheimpark). V.m. 70% uur Gezongen II.- Mis. Woensdag n.m. 8 uur Compl. Lof. Donderdag v.m. 7.25,Gespr. H. Mis. Religieuse kring Aerdenhout. V.m. 10 uur Prof. Dr. S. W. A. Korf, lioogleeraa» Ie Leiden. OVERVEEN. Ned. Herv. Gein. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H. V.) V.m. 10 uur De heer Bicm Visser. N.m. 5 uur de heer A. C. Rcuijl. 2) De regeeringen van kleine mogendheden waren on machtig. De Nederlandsche regeering dr. Leyds wist het van mr. Pierson, den tijdelijkcn voorzitter van den ministerraad, cn mr. de Beau fort, den minister van buitenlandsclie zaken, zelf kon niets doen. Een beroep op de volken zou niet haten. Aan de genegenheid van de meeste hoefde niet te worden getwijfeld. Zelfs uit Portugal had de gezant een protest tegen de schending van 's lands onzijdigheid ontvangen voorzien van 44,000 handteckeningen. Maar wat vermocht in Europa het volk tegen zijn regeering In Frankrijk misschien nog 't meest, maar, bij de verzwakking van de volksvertegenwoordiging door het partijwezen, ook niet veel. En in Amerika? Montagu White, de gewezen consulgeneraal der Z.A. Republiek in Londen, Engelschman van geboorte maar aan de zaak der Boeren met hart en ziel verknocht cn nu er in Amerika voor werkende, had in lange cn evenals die in de vorige Verzameling altijd lezenswaardige brieven den gezant op de hoogte gebracht van liet hopelooze van de taak om de Amerikaansclie regeering van haar Engelsch gezinde politiek af te brengen. Tenminste voorloopig. De eenige kans, dat de Deputatie de regeering zou bewegen van koers te veranderen, was zijns inziens en ele gewiKste Amerikanen waren van dezelfde mee ning als de Deputatie later kwam, tegen de presidentsverkiezing in November. Misschien, dat President McKinlev dan, om de stemmen van de Boeien vrienden, o.a. van dc Duitsehers, de Ieren, de Hollanders, voor zijn herkiezing te winnen, tegen de politiek' van zijn Engeland toegedanen 'staatssecretaris Hay in, alleen of samen met Euro- peesche regeeringen in den oorlog tusschenbeidr zou komen. De Deputatie zou dan kunnen helpen den druk van de bevolking in die richting te ver sterken. Kwam zij te vroeg, dan zou liet Ameri kaansclie volk, verzot op succes en op het nieuwe, nu de voor de Boeren ongunstige berichten uit Zuid-Afrika de geestdrift al hij velen hadden be koeld, na korten tijd van toejuiching wanneer het nieuwe er af zou zijn de Deputatie links laten liggen, en bij de verkiezingen zou de Roeren- zaak geen rol van beteekenis meer spelen. In dien geest pleitte dr. Leyds te Milaan, maar dc Deputatie sloeg zijn raad in den wind, en volgde dien van dr. II. P. N. Muller, die als consul- generaal van den Oranje Vrijstaat in den Haag tegenwoordig is hij Nederlandsch gezant te Praag de samenkonst bijwoonde, en ging eerst naar den Haag en kort daarop, den 3en Mei, met de Maasdam naar Amerika. Het was, merkt dr. Leyds op, destijds een grove fout van de Deputatie, dat zij tegen de nadrukkelijke aanbeveling van den Rnssischen keizer in een aanbeveling, die dr. A. Ivuyper, geheel onafhankelijk van den gezant, later bleek eveneens te hebben gedaan niet rechtstreeks naar Berlijn ging. Achteraf, na al wat sindsdien bekend is geworden, twijfelde dr. Leyds zelf of die gang naar keizer Wilhelm het gewenschte gevolg zou hebben gehad. Niette min bad de Deputatie op dat oogenhlik niet anders mogen handelen. Het was, voor wie den toestand kenden, de eenige hoop. Men zal zich misschien herinneren dat dr. Muller indertijd in de N. R. Crt. ontkende, flat de Deputatie zich op zijn raad naar Amerika had begeven. Ze was, schrijft hij, dan ook niet van Milaan daarheen vertrokken, eerst later waren twee barer leden in 1902, even naar Washington getogen. De lieer J. M. dc Bruyn, die als secretaris de Deputatie op al haar reizen hoeft vergezeld, wees dr. Muller in dit blad terecht: Op 3 Mei 7 900 vertrok de Deputatie naar Amerika en ze bleef er tot 28 Juni. Dr. Leyds voegt er de grappige Inzonderheid bij, dat, blijkens het, verslag dat de N. R. Crt. destijds van het vertrek van de Depu tatie gaf, dr. Muiier tot 't gezelschap behoorde, dat de heeren te Rotj^rdam naaj-de boot bracht. Dr. Leyds voer, op hun verzoek, tot Boulogne mee. Voor haar vertrek naar Amerika was de Depu tatie dus een goede twee weken in ons land. Zij diende haar geloofsbrieven in: A. Fiseher als ge volmachtigd minister en gezant van heide repu blieken, C. II. Wessels als zoodanig van den Vrijstaat, A. W. Wolmarans van de Z. A. Republiek. Ze werden in die hoedanigheid door minister de Beaufort ontvangen. De Deputatie was over dat bezoek bij den minister diep teleur gesteld. Zou dat wel alleen zijn geweest om zijn verklaring, dat de Nederlandsche regeering aan het verzoek om in den oorlog tusschen beide te komen geen gevolg kon geven? Dr. Leyds had te dien opzichte de heeren toch voldoende inge licht. Wij vermoeden, dat het niet, minder is ge weest om de ontvangst die ze hadden gevonden en van een Nederlandschen minister anders hadden verwacht. Dit vermoeden berust op hetgeen mr. dc Beaufort in zijn dagboek over die ontvangst schrijft: Fischer is de knapste, heeft vele van een Engelsch man; Wessels en Wolmaranes zijn volmaakte Afrikaners; het Ilollandsche boerentype zooais zich dat heeft ontwikkeld onder de Afriicaanschc zon en in een omgeving waarbij aanraking met een meer beschaafde Nederlandsche maatschappij ontbreekt. Het zijn Ilollandsche of liever Gelder- sclie hoeren, inct de slimheid, de terughoudend heid, de achterdocht aan dien stand eigen Ik kon mij volkomen voorstellen een onderhoud te hebben met een pachter, die zich over de pacht beklaagt cn wil doen gelooven, dat hij het ver schrikkelijkst gebrek lijdt en het onmogelijk langer kan uithouden." Wat een wonderlijk oordeel! Wessels, voor zitter van den Vrijstaatschen Volksraad, en WqJ- marans, een invloedrijk lid van den Uitvoerenden Raad der Z.A. Republiek, waren zeker uitnemende typen van den Afrikaander; hoeren, als men wil, en zeker huiten aanraking gebleven met onze fameuze beschaafde Nederlandsche maatschappij de omgang met mannen als president Steyn, Reitz, Smuts, Hertzog en andere gestudeerde' Afrikaaofeob om geen Ehgekuhen te noemen, telt natuurlijk niet mee maar wel verre van daardoor hij Hollandsclie of Geldersche boeren achter tc staan, hebben leidende figuren uit de Zuid-Afrikaansche Boeren en de Deputatie niet alleen op de meesten, die in ons land met hen konden omgaan, integendeel den indruk ge maakt, van, bij al hun eenvoud, waarlijk heeren te zijn, met uitstekende manieren en zich in elk gezelschap, hoe hoog Nederlandsch beschaafd ook, op hun plaats te gevoelen, al hetgeen men, met alle waardeering voor Hollandsclie of Gelder sche boeren, in 't algemeen niet van deze kan zeggen. Niemand acht hen daar minder om. Zij verkceren hier evenmin veel met de beschaafde Nederlandsche maatschappij, en missen boven dien „de Afrikaansche zon", d.w.z. de omstandig heden die hen, als zoovele Afrikaanders, tot grands seigneurs hadden kunnen vormen. En dan zouden die mannen, pleitende voor hun bedrukte volk, den indruk maken van boeren, die om verlaging van pacht pingelden! Zou het wonder zijn, dat. de Deputatie aan de manier van ontvangst merkte, hoe dc minister haar gezind was Dr. Leyds noemt de leden der Deputatie mannen van gezag in hun kring, waarlijk vertegenwoordi gers van hun volk, wel de beste keuze die buiten de generaals had kunnen zijn gedaan. (Evenwel, ook de generaals neem Botha, de Wet, de la Rev waren boeren cn hadden buiten aanraking met de Nederlandsche maatschappij gestaan.) „'Maar schrijft hij zij waren, Fiseher niet te na ge sproken, niet opgeleid voor, cn in gen geval ge noegzaam voorbereid, tot de taak die hun plotse ling was opgelegd." Met name was hun kennis van talen onvoldoende. Fischer kende Engelsch en Hollandscli, Wessels kon zich in beide uitdrukken, maar Wolmarans kende alleen Afrikaansch. Ge lukkig hadden zij in hun secretaris, den oud- Hollander de Bruyn, ambtenaar in algenieencn dienst bij het telegraaf-departement der Z.-.A. Republiek, een man, die hen op het stuk van talen kon bijstaan. (Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5