Hensen „KLEVERPARK" DE TWENTSCHE BANK N.v. A. G. G. M. GIORGIS Zn. Uw Costuum, Jas of Mantel BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMENDAAL Zeiljumpers 8.25 Zeilbroeken f 7.50 Kam pee rlclee ding Aan de Nederlandsche Christenheid. Sluiting van het „Naaldenveld". HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. de lijn „Rond oin Afrika" van Messina naar Port Said direct in 4 dagen. 6. Maatschappij „Vcneziaiyi" in Venetië niet schepen der Britsch-Indië-Burma lijn drie maal per maand van Napels via Messina naar Port Said, n.l. ongeveer op de Sste, 17dc en 30 ste van de maand. Er is dus, alleen met Italiaansclie schepen, 20 maal per maand een regelmatige verbinding tussclien Zuid-Italië en Egypte, en wel alle direct zonder overstappen, afgezien nog van het veel grooter aantal vrachtschepen, die hier niet in aan merking komen. Wij zouden wel eens willen weten, of alle Hol- landsche Maatschappijen samen genomen een even geregelde verbinding tusschen een Hollandsche haven en Stockholm of Lissabon kunnen aan wijzen, hoewel Holland niet, zooals Italië, op het oogenblik in oorlogstoestand verkeert. De afstand NapelsAlexandria met 1000 zeemijlen komt precies overeen met den afstand Rotterdam- Stockholm, terwijl de afstand van Holland naar Lissabon nauwelijks 50 verder is, met hetgeen dus een verbinding van 13 keer per maand, inplaats van 20 keer bij 1000 zeemijlen, zou overeenkomen. Hoe weinig kennis van zaken de auteur van uw artikel heeft, blijkt reeds daaruit, dat hij het zeer moderne cn in de eerste klasse ook elegant inge richte motorschip „Egitto" dat accomodatie voor meer dan 80 passagiers heeft, een „Huik" noemt. Met dezelfde logica moest men dan ook de moderne, snelle en elegante schepen van de Hollandsche Maatschappij ..Zeeland", die de snel- en luxedienst tusschen Holland en Engeland onderhoudt, als „Huik" aanduiden, want ze zijn kleiner en ouder dan de „Egeo" en „Egitto" van de Lloyd Triestino, om van de overige Hollandsche Maatschappijen die slechts in de Noordzee verkeeren geheel te zwijgen. Natuurlijk kan men schepen die alleen voor de Middellandsche Zee of Noordzee dienst gebouwd zijn wat grootte betreft niet vergelijken met een „Rex" of „Conté di Savoia", of zelfs maar met een „Statendam" of „Johan van Oldenbarne- velt". Dat zal geen verstandig mensch doen De opmerking van den auteur over het moderne motorschip „Egitto" bewijst wel het best, dat het hem niet er om te doen is, een objectief verslag over zijn reis te publieecren, maar om een uiting te geven aan zijn verkeerden kijk op de Italiaanschc Scheepvaart, waarover men in Italië stellig hartelijk lachen zal. Want zoo een staaltje van onvrijwillige humor zal men in den huidigen ernstigen tijd ,in Italië zelden te lezen krijgen. Even weinig benul als de auteur van de Italiaan- sehe Scheepvaart heeft, even weinig ontvankelijk is hij voor de schoonheden van Napels. Wanneer men Amsterdam bezoekt, de betrekkelijk kleine stad Haarlem waar slechts zelden een vreemdeling terecht komt, kan men niet ter vergelijking nemen, -— dan zal geen normaal mensch, die niet lasteren wil, alleen over de „Jordaan" schrijven; in ieder geval zijn er in Napels ook geen smallere, kleinere en ellendiger straatjes dan in de „Jordaan". Misschien kunt u den auteur van uw artikel eens vragen, of hij de Rivicra di Cliiaja, in Napels, de Corso Vittorio Emanuele, het grootsche hotel- kwartier aan de Rione Santa Lucia lieelemaal niet bezocht heeft, en den geheelen dag in het buiten gewoon levendige „Toledo", de huidige Via Roma en de zijstraatjes daarvan rondgeslenterd heeft, en toen tot zijn uiteindelijk oordeel over Napels gekomen is! Wanneer u een vreemdeling in Am sterdam slechts naar het Waterlooplein en de zij- sttaatjes daarvan zoudt leiden, zou hij zeker ook den indruk krijgen, dat er geen leclijker stad op de wereld is dan Amsterdam. Waarschijnlijk heeft de auteur van uw artikel tijdens zijn verblijf in Napels liet wereldberoemde panorama van de Posilippo over de millioenenstad naar den Vesuvius en de golf van Napels met de schilderachtige eilanden Procida, Iseliia en Capri in het geheel niet genoten, waarop het door hem geciteerde gevleugelde woord„Veder Napoli e poi morire" betrekking heeft. Wanneer wij oorspronkelijk bij het lezen van liet artikel van meening waren, dat de auteur een minder gecultiveerd mensch is, die slechts uiting wilde geven aan zijn anti-Italiaansche gezindheid, dan hebben wij weliswaar het eerste door zijn beschrijving van Athene volkomen bevestigd bevonden, maar in het laatste hebben wij ons vergist, want zijn anti-Grieksche gezindheid over treft misschien nog zijn antipathie tegen Italië. Dergelijke lieden zouden werkelijk beter doen, wanneer zij om dezen tijd van het jaar liever telkens weer naar de prachtige „bollenvelden" in Vogelen zang en Ilillegom gingen kijken, en dan dagelijksch uitriepen: „O, hoe heerlijk is het toch hier in Holland", inplaats van reizen te maken naar den Oriënt, waarvan zij toch niets begrijpen! In de eerste plaats vinden wij liet even weinig origineel als tactvol, wanneer men in Griekenland is, met de bewoners over hun politieke gezindheid te debatteeren, inplaats van de toch werkelijk wereldberoemde bezienswaardigheden van de oud heid te gaan zien. Wij hebben het tot nu toe nog niet beleefd, dat een bezoeker van Den Haag en Scheveningen liever met de inwoners spreekt, over het al of niet geliefd zijn van Hare Majesteit de Koningin, dan verfrisscliende baden te nemen in SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 de Noordzee, of het Haagsche en Scheveningsche bosch te bezoeken; maar uw auteur schijnt van een andere meening te zijn en heeft stellig geloofd, in Griekenland een gewichtige zending te ver vullen, toen hij tijdens zijn verblijf Van vier uren zoo zeer informeeren moest of het Koning George II goed ging. Het getuigt ook niet van al te grootcn smaak van den auteur wanneer hij den Grieksehen koningstroon met een café-cliantant vergelijkt. Een buitenlander mag zich lieelemaal niet in de binnenlandsche aangelegenheden van het land waar hij verblijft mengen, zelfs wanneer hij langer dan vier uren in het betreffende land vertoeft. Dat schijnt uw auteur geheel vergeten te hebben. Wanneer hij echter letterlijk schrijft: „Onbe schrijflijke stank, stof, hitte, armoede, vuilheid, ellende, dat zijn de indrukken die men meeneemt uit Athene, wannier men op een middag de resten zijner oudheid bezoekt", dan weet men niet, of de auteur van dit artikel meer te betreuren is om zijn meelijwekkende subjectieve gezindheid, of het zonnige Hellas, dat door zulke zonderlinge vreemdelingen bezocht wordt, cn zich dan een dergelijke beschrijving moet laten welgevallen. Hadden wij slechts een klein gedeelte van de Griekselie zon in de maand April 1930 hier gehad, inplaats van het ellendige waterkoude weer, dan hadden stellig Vele inwoners der Nederlanden dit aangenamer gevonden. Van de geweldige paleizen van dezen tijd, het Nationaal Museum, het Schlicmann huis, het Stadion en van de heerlijke Tempels van de Oud heid, het Theseion, de Niketempel met zi jn prach tige Karyatiden, en de hoewel vervallen, toch steeds imposante Acropolis, schijnt de auteur in het geheel niets gemerkt te hebben en het gezicht vanaf den tempel van Pallas Athene op de Ilymet- tos en de Lycabettos, alsook de bocht van Salamis, schijnen op uw auteur denzelfden indruk gemaakt te hebben als die van de Posilippo over Napels, den Vesuvius, en de schilderachtige eilanden Aan de Golf. Met zulke lieden kan men natuurlijk niet over de schoonheden van den Orient debatteeren en het is slechts jammer, dat zij hun tijd cn geld niet liever ergens anders- voor gebruikt hebben, dan om een reis naar den Orient te maken. Het eenige dat den auteur bij zijn reis naar den Orient machtig schijnt geimponeerd te hebben, is zonder twijfel de Britsehe vloot in de haven van Alexandrië geweest, waar zij goed beschouwd niets te zoeken heeft, want volgens de huidige staats inrichting is Egypte een zelfstandig koninkrijk, en geen Britsehe vazalstaat. Zou het niet beter geweest" zijn, als uw auteur naar Portsmouth in plaats van naar den Orient gegaan was? Daar had hij beslist meer waar voor zijn geld gehad, en wanneer hij beslist de Middellandsche Zee onveilig heeft willen maken, waarom dan geen bezoek aan Malta De Britsehe vloot is daar stellig imposanter dan in Alexandrië. en het gezicht vanaf de Baracea Supcriore op Malta op de haven van La Valetta, zou zonder twijfel den geweldigsten indruk op uw auteur gemaakt hebben. Wij geven hem dezen tip voor zijn volgende Teis, dan zal hij zonder twijfel van geestdrift overvloeien! Het. slot van het artikel klinkt in het algemeen meer humoristisch dan kwaadaardig, want wat zal men zeggen wanneer de auteur zich beklaagt, dat er geen geldwisselaar bij de aankomst in Alexandrië aaii boord van de „Egitto" gekomen is? In geen land van de wereld is het gemakkelijker met vreemde munt uit te komen dan in Egypte en men heeft daar werkeiijk geen geldwisselaar noodig, wanneer men slechts veel Engelsche Ponden bij zich heeft, want het Engelsche Pond heeft een vasten koers in Egypte en wordt overal, zelfs bij de autoriteiten, tegen een vasten koers ter betaling aangenomen, dus zonder bevoordeeling. Absoluut "ongehoord en tegen alle waarheid echter is het, wanneer men het wil doen voor komen, alsof in Egypte slechts valsch geld in omloop is, en men daarmee bij icderen stap be drogen wordt. Juist het tegendeel is liet geval! Hoewel mecimalen naar Egypte gereisd, is het ondergeteekende nog nooit gebeurd, dat hem een valsch of oncourant geldstuk aangeboden is. Het muntwezen in Egypte is bepaald voorbeeldig, het Egyptische Pond toch is lieden het geld met de meeste waarde van al het geld van de wereld, en staat nog hooger dan liet Engelsche Pond. Natuur lijk is het voor een „Grenhorn" moeilijk, in het begin met het Egyptische geld om te gaan, daar het schrift in Arabische taal op de munten ge slagen wordt. Daarvoor is men ten slotte ook aan den Mijl en niet aan den Rijn of de Maas. Wanneer de auteur van uw artikel met valsch geld bedrogen is, moet hij vel een buitengewoon s!ommen indruk gemaakt hebben, waarop de Oosterlingen wel een goeden kijk hebben. Dat wordt ook door het schrijven van het artikel vol komen bevestigd. Wat de auteur ten slotte over .Harem" en „lSchischa" sch ijft, stempelt hem tot een kluchtheld. Hierover is ieder woord over bodig, want dat in Egypte andere zeden en ge bruiken lieersclicn dan in Amsterdam en Den Haag weet wel ieder kind. Aan een Feydeau, Brandon Thomas, Kadelburg of Bhirnenthal zou de auteur stellig een prachtige inspiratie voor een kluchtheid gegeven hebben Een uitgebreide sorteer ing zoowel voor Dames als Heeren. (VAKKLI DINOMAOAZVnl PAARIAARSTEEG 1.TEU 1)642 I Eén ding lieeft overigens de auteur van uw artikel vergeten te vermelden, dat zoo prachtig karakteristiek voor liem geweest zou zijn, en daar om willen wij het hier vermelden, op het gevaar af, hem ontroostbaar te maken, omdat hij zoo een uitstekende bezienswaardigheid van Athene gemist heeftEr is namelijk een uitstekende brouwerij in Athene, die een bier fabriceert, dat bepaald koste lijk smaakt, speciaal bij de hitte, stof en andere onaangenaamheden die den auteur zoo verschrik kelijk geplaagd hebben. De brouwerij staat onder leiding van een Beier, die stellig ter zake kundig is, zoodat het beste Beiersehe bier in Athene ge brouwen wordt. Wij hebben het zelf meermalen genoten, en kunnen slechts zeggen: „Wat is de Acropolis, het Nationaal museum en de honing van de I-Iymettos tegen het in Athene gebrouwde „echte Beiersehe Bier"! Jammer, eeuwig jammer, dat de vier uren van zijn verblijf in het zonnige Hellas niet voldoende geweest zijn, hem dit genot te bereiden. Zijn oor deel over Athene en Griekenland zou stellig veel milder uitgevallen zijn. Maar dat komt er van, als men zich slechts vier uren in een vreemd land ophoudt. In zoo een korten tijd kan men immers niet alles te zien en te proeven krijgen. Vindt de redactie overigens niet, dat het een tamelijk sterk staaltje is, wanneer iemand, wiens Verblijf precies vier uur duurt in een stad als Athene, zich durft vermeten, ever de stad een oordeel uit te spreken en daarover in de couranten te schrijven? Wat zou (1e redactie ervan zeggen, wanneer een buitenlander vier uur lang in Den Haag zou verblijven, om dan, als goed kenner van de toestanden in Holland, een Rlkeurend artikel in de dagbladen van zijn land over de Hollandsche residentie los Ie laten? Zij zou hem stellig voor een armen idioot houden, en dat met het volste recht. Eenige dames en heeren, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Nederlandsche afdeeling van den „Wereldbond der Kerken" hebben zich vereenigd tot een comité teneinde den nood van geloofsgenooten, tengevolge van z.g. niet-Arische afstamming of verwantschap, te verzachten. De taak van het Comité zal tweeledig zijn le. In samenwerking met, het onlangs te Londen gestichte Christian Committee for Refugees from Germany het vraagstuk van de emigratie naar overzeesche gebieden te bcstudeeren en te bevor deren. 2e. In afwachting van deze emigratie-moge lijkheid hen, die zonder voldoende middelen van bestaan een wijkplaats in Nederland hebben ge zocht, van het noodigste te voorzien, zonder dat een verdere druk op de Nederlandsche arbeids markt wordt uitgeoefend. Het is ons gebleken, dat onder hen, die in de laatste maanden hierheen gekomen zijn, zich niet weinigen bevinden, die tot de Christelijke Kerk behooren. Hoewel liet Comité voor Bijzondere Joodsclie belangen zich tot nog toe het lot van verscheidenen dezer lieeft aangetrokken en daartoe ook van christenen steun ontving, meenen wij, dat het in de eerste plaats toch de taak der christe lijke kerken zelf is haar geloofsgenooten te helpen, liet is door samenspreking gebleken, dat ter voorkoming van onnoodige administratie en onder zoek een blijvend contact met het Bureau van ge noemd Joodscli Comité wensclielijk en mogelijk zal zijn. Richtlijn van de door ons Comité te bieden hulp zal zijn gelijk wij reeds aangaven -de helaas reeds te scliaarsche werkgelegenheid niet verder te verminderen en te trachten in minder dicht bevolkte landen een nieuw tehuis voor deze zoekenden te vinden. Het genoemd International Committee tracht in aansluiting aan het nieuwe Volkenbonds-commissariaat gelegenheid daarvoor te openen in uitvoering Van de emigratieplannen, die reeds zijn ontworpen. Reeds lieeft op instignatic van den aartsbisschop van Canterbury zich een Engelscli Nationaal Comité gevormd, dat met het. onze cn met op te richten comité's in andere landen deze pogingen steunt. Zoow el voor dezen steun der emigratie als voor den meest onmiddellijken nood der naar ons land uitgewekenen zijn belangrijke bedragen vereischt. Ondanks den druk der zware tijden meenen wij daarvoor een beroep te mogen doen op de Nederland schc kerken en het Nederlandsche volk, want, wij zijn overtuigd, dat het hier een eereplicht, geldt, waaraan de Nederlandsche Christenheid zich niet kan en mag onttrekken. Dringend vragen wij U ons te willen helpen door het zenden van 'n bijdrage aan„Den penningmees ter van liet Nederlandsche Comité voor z.g. niet- Arische Christenen", Gironummer 278600. Voor persoonlijke aanvragen om hulp gelieve men zieh tot de adjunct-séerctaresse te wenden Mevr. B. Stern- HanfViehoff, le Heinierstraat 827 I, Amsterdam. Ontvlekken en Oppersen f 1.25 Alléén Oppersen f 0.75 Halen en thuisbezorgen inbegrepen. A Atelier voor reparatiën, ver maken en beter keerwerk KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING Mr. Cornelisstraat 100 (tegenover de M.T.S.) - Telefoon I106I - Haarlem Colbert-Costuum naar maat f 35, 42, 49, 55, met volle garantie voor kwaliteit, coupe en afwerking. Stalen worden U gaarne ter inzage toegezonden. Binnenkort beperkte openstelling. Wij ontleenen het volgende aan liet Handelsblad Haarlem, 4 Mei. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat de eigenares van het „Naaldenveld" te Aerden- hcut, de Mij. „Veenduin", dit mooie terrein voor bet publiek lieeft afgesloten. Het „Naal denveld" is altijd open gesteld geweest voor vrije wandeling, maar de liooge kosten van onder houd en toezicht hebben, naar (le directeur der Mij. „Yeenduin", de heer J. C. Reinders Folmer, onsverklaarde, aanleiding gegeven tot den nu getroffen maatregel. Voor liet 'publiek, voornamelijk voor de bewoners van Aerdenhout en Bentveld, is de afsluiting zeer onaangenaam; liet „Naal denveld" bood de mooiste gelegenheid tot rustig wandelen in deze omgeving. De Buurt- vereeniging Aerdenhout-Bentveld heeft zich daarom tot de directie van „Veenduin" ge wend met bet verzoek den toegang tot liet terrein onder beperkende voorwaarden tocli nog te verleenen. „Wanneer de eigenaars tot. de afsluiting zijn overgegaan", zoo schreef der vereeniging „omdat het grootc publiek, waaronder zich helaas altijd baldadigcn be vinden, te veel schade aanrichtte, dan moet men den maatregel der eigenaars natuurlijk respectcerpn, al hebben wij baldadige bescha digingen van het „Naaldenveld" nimmer ge constateerd. Echter willen wij dan een poging doen om te voorkomen, dat in deze alweer de goeden lijden met de kwaden. Is liet niet mogelijk, dat het „Naaldenveld", indien de eigenaars het groote publiek, dus liet drukke bezoek willen weren, toegankelijk gesteld wordt bijvoorbeeld alleen voor de bewoners van Aerden hout en Bentveld, desnoods tegen een kleine jaar- lijksche vergoeding? De duinterreinen bij Noord- wijk aan Zee zijn aldus toegankelijk voor houders van kaarten a f0.10 per stuk en deze regeling schijnt daar best te voldoen. Er wonen ongeveer 750 gezinnen te Aerdenhout en Bentveld. Mochten de eigenaars ook dit bezoek nog te veel vinden, zou dan niet toegang verleend kunnen worden alleen aan de leden der vereeniging pl.m. 250 stuks), desnoods alweer tegen een kleine jaar- lijksche vergoeding?" De directie van de Mij. „Veenduin" heeft hierop geantwoord, nog geen beslissing omtrent openstelling van liet „Naaldenveld", onder be perkende bepalingen, te kunnen nemen; maar zeker niet aan de leden der Luurtvereeniging zonder controle toegang te zullen verleenen. Op onze vraag, welke bezwaren hiertegen zijn, antwoordde de heer Reinders Eolmer,dat. de Mij. „Veenduin" zelf wil beslissen, wie zij tot het terrein zal toelaten; die beslissing wenscht zij niet over te dragen aan liet bestuur der buurt- verceniging. Het is niet de bedoeling het „Naalden veld" voorgoed af te sluiten; er zal toegang worden verleend aan lien, die in liet bezit zijn van een toegangskaart. De aanvraagformulieren zijn al gereed. Men zal afwachten, hoe groot bet aantal aanvragen zal zijn en/of men zicli behoorlijk ge draagt; zoo niet, dan worden de kaarten weer ingetrokken. De beer Reinders Folmer verzekerde, dat de Mij. „Veenduin" ook liet toezicht in eigen hand wil houden. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2