ee aan den 5 Holland-Teeht). Plaatsing Telefooncel. Tooneel te Amsterdam. HEMELVAART. Predikbeurten. Agenda, De Bóeren-Deputatie. t «trend terug te komen. Doet ijze, hetzij in den vorm van aan ons hernieuwd verzoek iter van Bloemendaal, hetzij hoe dan ook. De honderden omer er door in de gelegenheid skracht op te doen zult u de Redacteur dankend voor ruimte. icstuur der kamp.vcr. „Licht en Vrijheid" seer. S. STEVENHAGEN. Bastiaanstraat 89. de Federatie van V.V.V.'s In d boven het Noordzeekanaal. n V.V.V.'s in Noord-Holland ng van het toerisme, tochten georganiseerd, waaraan door en deelgenomen op de wijze en uzc, mits tusschen 10 Mei en vraagd wordt: de 25 plaatsen wonder zijn afgedrukt, onver- lgorde en ten bewijze daarvan ten minste één prentbriefkaart s vóór 15 October 1936 deze ian het secretariaat der Fede- iden, ontvangt een fraai album waarin de verzamelde kaarten ichikt. Het inleggeld bedraagt Toerkaarten onder toezending kunnen worden aangevraagd der Federatie van V.V.V.'s in aaggebouw, Alkmaar, aatsen moeten worden bezocht «ijk, Beemster, Bergen. Cal- n, Den Helder, Egmond aan ret of Kamperduin, Heemskerk, ïdemblik, Petten, Purmerend, Titgeest, Volendam, Wieringen, aan zee, IJmuiden, Zaandam. jk aan natuurschoon en Beziens- vaardïgheden. de Oostgrens, het IJsselmeer, rffen door de glorie van vroegere nikendam, Marken, Volendam r wij zeker niet te schrijven, zocht ons land zonder deze drie te zien. Voor liefhebbers van Oostgrens van Noord-Holland Na Ëdam volgt Hoorn en dan. eide steden met prachtige, oude t het gouden tijdperk en musea te oudheden. Medemblik is ook sch met de overblijfselen van aning Radboud, ol s an natuurschoon is de duin- Ivennemerland is nog ouder: fanifaten vóór Christus en ze celijk zijn van de Batavieren, ij Heemskerk van het Huld- t aan, hoe in het begin onzer voerders der Ivennemers werd. wland strekt zich uit tot dicht hl is de Westkust een lange rij iet IJmuiden als toegangspoort ;edeelte is vol afwisseling. Ader de Zaanstreek met de groot- k nog de pittoreske huisjes en portdan de vergezichten over het mooie, Noordhollandsehe olders, Beemsters is zeker de :r van negen uur in den omtrek, ■schoon. Vroeger woonden hier itriciërs en men vindt er nog i hunne behuizingen (Zwaans- naand is het gedeelte tusschen adijk en langs Purmerenderwcg lusthof van bloesems, evenals marktdagen trekken Alkmaar. >rn vele bezoekers, treft men weer polders en onaf- in, met Schagen als middelpunt De afsluitdijk tusschen Noord- and heeft een nieuwen grooten rapen en tienduizenden uit de iciën komen nu langs dezen weg id, Amsterdam, Haarlem en het s eveneens een bezienswaardig- geten het nieuw gewonnen land, Huisduinen vormen de Noorde gewest, maar hier houdt Noord- aiit de geriefelijke booten varen naar Texel, het prachtige eiland weiden. oreeren wij nog West-Friesland, tuinbouw, waar men ook vele reft. Zoo hebben we in dit korte s gegeven van al wat Noord- li Noordzeekanaal aan natuur- iwaardigheden biedt. Dat velen jipen om dit alles te zienl ER PADVINDERS. ;ft een herdenkingssamenkomst bestaan der afd. Haarlem van erlandsche Padvinders" belegd ei om 4 uur in de Gem. Concert- ien marsch met muziek voorop alle Verkenners gaat vooraf, n om 4 uur op de Oude Grocn- :>ep" uitvoeren. in met eervol ontslag. 7 Mei 1930 is met ingang van i aan Dr. Bolkestcin, op zijn slag verleend als inspecteur van het middelbaar onderwijs, met >r de door hem aan den lande De Rijkstelefoondienst is lieden aangevangen met het plaatsen van een publieke telefooncel voor het station. Dit is de eerste van de serie van 25 stuks die geplaatst zullen worden op de volgende punten: Vergierdeweg, Stationsplein, Rijksstraat weg bij de brug over de Jan Gijzenvaart, tpaarn- damseiie weg hoek Spaarnhovenstraat, Rijks straatweg hoek Zaanenstraat, Zaanenlaan, Juliana- park, Duinoordstraat bij Marnixstraat, Kleverpark, Frans Halsplein, Kennemejplein, Zijlweg bij Picter Kies straat, Koudenhorn. Raaks bij Raaksbrug, Brouwer; plein, Wilsonplein, Turfmarkt, Ilagtzaam- plein, Kruistochtstraat bij slachthuis, Plein, Schouwtjesplein, Ohmstraat, Zuidcrhoutlaan hoek Crayencsterlaan, Rollandslaan en bij liet Station Bloemendaal. Met liet plaatsen en monteeren zullen ecnige weken gemoeid zijn, zoodat verwacht wordt, sat de cellen in den ioop van den volgenden maand in bedrijf gesteld zullen worden. Het seizoen is bijna ten einde. Verscheidene schouwburgen hebben hunne poorten reeds ge sloten en de aanplakbiljetten zijn verdwenen. Nu zullen er zomersche gezelschappen komen veelal ééndagsvliegen. Intusschen hebben wij eene aardige en eene zeer belangrijke voorstelling gezien. De laatste van het „Centraal-Tooneel"onder leiding van ('ees Laseur. „Het voorste Legioen" speelt in een Jezuiten-kloostcr en het is niet zoo zeer „de handeling" óók wel de handeling die boeit, als wel de knap geschetste of beter gezegd, goed uitgewerkte, psychologisch geheel verantwoorde figuren der verschillende priesters: fanatici, mild oordeelenden, twijfelenden of ontkcnnendcn en hunne zielestrijden, nootlottigheden of zeker heidsbetuigingen. Een wereld in de wereld. En zijn er niet overal kringen „Het Nieuwe Schouwtooneel", had 'naardig stuk, een beetje hybridisch. Deze week was een schilder bij mij óp bezoek. Mij i preken nogal intiem over zaken van kunst en philosophic en na korten tijd zei ik: „Kijk, als nu hier een ïijke koopmanszoon zou binnenkomen, zoo een met een lange gouden horlogeketting, zoo een, die met rijksdaalders rammelt, wat zou die staan te kijken als hij ons gesprek zou hooren en stellig naar zijn voorhoofd 'wijzen. En wij zouden zijne levenshouding, nu ja, misschien wel begrijpen, maar toch licht belachelijk vinden". Aan dit gesprek moest ik denken bij het zien van ,,Op goed geluk" door Frank Vosper bij „Het Nieuwe Schouwtooneel" (regie Ko van Dijk). Ken geëngageerd paar pa en ma zijn uit zullen een dinertje geven. De gasten verschijnen niet, daar de datum op de invitatie-kaarten verkeerd was gedrukt, maar zij zitten met het eten en inviteeren Willekeurige mensehen, lukraak uit het telefoonboek. Zoo doende komen de meest hetero gene menselxen bij elkaar en het conflict is gereed, lien oud-brigade-eommandant en zijn gescheiden vrouw, thans handelaarster in baby-goederen, ontmoeten elkander daar en verzoening volgt;. Een moordenares is aanwezig, die later geen moordenares blijkt te zijn (sterk ;pol van Dogi Rugani, maar een hybridisch element in dit blijspel), een handige boef, etc., etc. Mcnschen in 'n hotel, in 'n pension of zoo bij elkaar geschom meld, vormen dankbare objecten voor een blijspel. Er wordt hier goed comedie gespeeld, niet veel minder goed dan in Weenen, waar ik zoo juist ben geweest en „de kopstukken" heb gezien. Edmond Visser. RAADSVERGADERING. De eerstvolgende vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal zal worden gehouden op Vrijdag 22 Mei a.s; De dag van Hemelvaart, wat heeft hij ons te zeggen 't Is d'opvaart van de ziel tot God, uit Wien ze kwam. Te midden van den strijd blijv' 't beeld ons vergezellen, IIoc wij ontsprongen zijn aan d'ccuw'ge, lieiTge Vlam. Dat altijddoor dat groote Licht ons hier geleide, En ons verzek're in liet moeilijk aardsche lot, Dat trots de duisternis, trots al de bange zorgen, Eéns komt de groote dag, die cén ons maakt met God. Die diepe vreé en vreugd' en ware zielsverrukking, In 't harte te beleven, nu reeds hier op aard, Stil te bepeinzen, hoe voorbijgaand onze smarten, Daartoe roept ons de dag van 's Heeren Hemelvaart. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS VOOR JONGENS EN MEISJES TE HAARLEM. Inschrijving van leerlingen. Waar tegenwoordig de gelegenheid tot het ontvangen van avondonderwijs zeer beperkt is, willen we de aandacht vestigen op de Gemeente lijke Handelsavondschool. Dit is een avondschool met 3- en 5-jarigen cursus. In de 1ste en 3de klasse ontvangen de leerlingen les in Nedcr- landscli, 2 vreemde talen, boekhouden en handels- rekenen, terwijl aan het einde van de 3de klas een voorloopig diploma wordt uitgereikt. Dit diploma geeft toelating tot de 4e klas. Bezitters van een M.L'.L.O.-diploma worden ook tot de 4de klas toegelaten zonder examen. Daar ontvangen de leerlingen les in Boekhouden en Handelsrekerien met als bijvakken Engelsch en Nederlandseh of in Engelsch met boekhouden, handelsrekerien en Nederlandseh als bijvakken. De studie wordt geleid in de richting van een praktijk diplome voor Boekhouden of Engelsch. De leerboeken worden gratis verstrekt voor pennen, schriften, enz. zorgen de leerlingen zelf. Het schoolgeld is progressief met een minimum van f4.terwijl onvernrogenden het onderwijs kosteloos kunnen volgen. Leerlingen uit buiten gemeenten, die met Haarlem een contract hebben afgesloten betalen hetzelfde schoolgeld als de Haarlem;che leerlingen. Aan het einde van den 5-jarigen cur: us wordt een eindexamen afgenomen onder toezicht van een Commissie van Gecommitteerden uit den Ilandcl en na voldoend .eindexamen wordt een einddiploma, uitgereikt. Fir wordt los gegeven op Maandag en Donder dag van 7.0(1 9.30, op Dinsdag en Vrijdag van 7.008.40. I)e maanden Juli en Augustus is er vacantie. De inschrijving heeft plaats op 2, 25; 26 en 28 Mei, des avonds van 7.15 tot 9.15 aan de H.B.S. B., Zijlvest 27, waarin de Handelsavond school is gevestigd en waar tevens verdere in lichtingen te verkrijgen zijn. Vcreeniging voor Wijsbegeerte. Op uitnoodiging van de Ver. voor Wijsbegeerte en de Amsterdamseh-Amcrsfoortsche kring, zal prof. dr. P. Tillig, morgen, Zaterdag 16 Mei des avonds 8.15 in de H.B.S. voor Meisjes aan de Euterpcstraat te Amsterdam, spreken over: „die Lehre vom Menschen und das religiose Problem". O.R.G.-nieuws. Landelijk Week-end. Binnenkort, zal het een jaar geleden zijn, dat de Onafhankelijke lteligieuse Gemeenschap haar samenkomsten begon. .Men stelt zich voor, ter afsluiting van deze periode, in Bussuni een landelijk week-end te houden op 2728 Juni a.s. Ilct voorloopig program luidt als volgt Zaterdag 45 uur ontvangst en kennismaking in de tuinzaad van „Concordia". 6 uur avondmaaltijd, waarvoor ieder verzocht wordt brood mee te brengen. 8 uur bonte avond, waarvoor wij veler mede werking hopen te krijgen. Ons werd reeds toe gezegd goede muziek, zang, rliytlunisch spel van kinderen en waarschijnlijk- verschillende tableaux. Het uitgewerkte program wordt later aan wie zich opgaven toegezonden. 's Avonds worden de deelnemers van Luiten in liet Gooi bij vrienden ingekwartierd. Zondag 10 V uur gemeenschappelijke zang; toe spraak van A. K. de Jong, samenspreking over bcteekenis en vooruitzichten van de O.R.G. I uur warme maaltijd; 's middags voortzetting der samenspreking. 5 uur broodmaaltijd. Sluiting. De kosten zullen, wanneer zich een flink aantal opgeeft, f 2.50 per persoon bedragen, alles in begrepen (warme maaltijd, en broodmaaltijd op Zondag; en verschillende malen thee en koffie). Meer inlichtingen verstrekt Mej. Rie Maassen, Tcrmecrlaan 49, Hilversum. BLOEMENDAALSCHE KLEUTERSCHOOL. Door de afd. Bloemendaal van Volksonderwijs en de. Oudercommissie van de Bornwaterschool is de Blocmendaalsche kleuterschool gesticht. Het onderwijs zal gegeven worden in een van de lokalen van de U.L.O. School aan den Vijverweg en begint op Dinsdag 19 Mei. De offieieele opening zal plaats hebben op Maandag 18 Mei, des avonds 8 uur in het bedoelde lokaal. De leidster van de kleuterklas is mej. I. Koenen, vroegere leidster van de Aerdenhcutsche kleuterschool. Het onder wijs zal gegeven worden op niet Montessoriaan- schen grondslag. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld Mr. J. II. Schultz v. Haegen, voorzitter, mej. T. Noorman, secretaresse, de heer D. Duinker, penningmeester, mevr. Talsma, mevr. Noordhof, de heeren C. J. Dhont, W. Noorman. liet lokaal belooft er voor de kleuters zeer prettig uit te zullen gaan zien en het zal voor de kinderen stellig een groot genoegen zijn daar gezamelijk den tijd door te brengen. Aangifte van nog niet ingeschreven leerlingen kan geschieden bij mej. Koenen. o Hoenderloo-collectc. Evenals voor 2 jaar, zal weder vanwege de stichting Ilocnderloo met vergunning van B. en IV. een openbare collecte gehouden worden ten bate van haar opvoedingswerk onder de jongens. Wij spreken hierbij den wensch uit dat de vrijwillige collectanten, die vorig jaar geheel oelangeloos hun medewerking verleenden, met evenveel animo •eu. moed hun mooie taak weer zullen volbrengen en dat er mild geofferd moge worden door alle ingezetenen, opdat, deze zeer belangrijke jeugd- arbcid, voor menige knaap een toevluchtsoord, voortgang moge vinden. Hartelijk aanbevolen door: lis. J. C. van Dijk, Ds. LI. J. Visser en üs. Ch. de Bcus. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I De tulpenperkcn voor het P.E.N.-gefcouw. Bij de offieieele opening san het nieuwe hoofd kantoor van het P.E.N, in October, werd mede gedeeld, dat hel personeel met kleine bijdragen het geld bijeengebracht heeft om in het voorjaar het voorterrein te doen prijken met enkele dui zenden bloemen van onze Kennemcr bloembollen. Na de erocussen en nascisscn, is nu de beurt aan de tulpen. Wij raden onze lezers aan, dezer dagen eens langs de Ign. Bespincklaan te wandelen en de tulpenperkcn te bekijken. Zij zijn werkelijk de moeite waard! o Ontvangen boeken. Gymnastiek voor kleuters door Fd. Hartog niet voorw. van prof. dr. S. E. de Jongli. Tennis voor beginners door C. Yreedenburgh. Lichaamstraining voor voetballers door Th. Ilceg. Alle zijn uitgaven van de Uitg. Mij „Kosmos", Amsterdam. Bespreking volgt. SANTPOORT. Ned. Hcrv. Kerk v.m. 10 uur Prof.Dr.G. A. v. d. Berg van Eijsinga, thans te Bloemendaal. Ned. Hcrv. Evang. v.m. 10 uur Ds. J. de Wit van I.eiden. Hemelvaartsdag v.m. 10 nur Ds. J. C. van Apeldoorn van Leiden. Gcrcf. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur Ds. G. Ubbink. Bed. TI. Avondmaal. N.m. 5 uur de heer K. v. d. Berg. Nabetrach ting. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur üs. J. C. van Dijk. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur dezelfde. Evang. Lutli. Kerk (Witte Heerenstraat) v.m. 101 o uur Ds. G. J. Duijvendak. Eglise Réformée (Wallonne) Vendredi 15 Mai a 15 li. Service: Le Catcchisme de l'Eglise Réformée. Pasteur Krafft. Dimanche 17 Mai 9h.30 Service 10h.30 Service et Sermon. 3e collecte pour l'Eglise. llh.45 Service pour les Enfants. 19h. (7h. soir), Service. Jeudi 21 a lOh.30 Service de la féte de l'As- eension: Sermon et Communion. Vendredi 22 a 20li. Service. Pasteur Kraffl. Vrije Ivath. Kerk (Popellaan Ivinheimpark). Zon- geen dienst. Hemelvaartsdag v.m. 10.30 uur Gezongen H. Mis. Predicatie van Priester K. Borsten. 0VERVEEN. Ned. Hcrv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. P. v. d. Vloed. Hemelvaartsdag v.m. 8 uur Ds. P. v. d. Vloed. HAARLEM. Coll. tot Verbr. v. Spiritistische Beginselen (geb. „Theosofia", Nassauplcin 8) v.m. 10.30 uur. Wijdingsmorgen. Spr. A. Lauwerier (inspi ratie medium). Luxortheater: Twee hoofdfilms: „De vlucht over de grens" en „Op het kantje af". Frans Halstheater: „Liefde is sterker dan de daad". Clnemathcater: „De laatste vier van Santa Cruz". Wat de leden der Deputatie o.i. meer last heeft bezorgd dan geringe kennis san talen, was dat zij niet genoeg acht gaven op de wenken van be proefde en vertrouwde diplomaten, als dr. Leyds in Europa cn Montagu White in Amerika, cn eerder gehoor gaven aan den raad van menschen, die zij zich, met meer menschcnkennis toegerust, san liet lijf hadden gehouden. Dat bleek spoedig in Amerika, waar zij, zeer tot hun schade, White verwaarloosden cn zich lieten leiden door ver schillende mensehen, die zich als kampioenen voor de Boeren hadden opgeworpen, maar die meer door ijdelheid cn eigen, ook politiek, belang werden gedreven. Teneinde bij de propaganda, die ze wou voeren, niet door de positie van gezant gehinderd le worden, besloten de Deputaten hun geloofsbrieven niet bij staatssecretaris ITay in te dienen. ITet was dan ook alleen als particulieren, dat deze hen, op hun verzoek, ontving. Onder de voorlezing van het welsprekende vertoog van Fischer had Hay zijn getypte korte antwoord reeds voor zich liggen. Amerika kon niets doen. Het had indertijd, toen de Boercn-regeeringen tele grafisch de mogendheden om bemiddeling hadden gevraagd, zich tot Engeland gewend. Dit had alle inmenging afgewezen. Daarmede was het uit. President MeKinley ontving de Deputatie vrien delijk, maar was het met. Ilay eens. De Republi keinen namen op hun conventie een w einig zeggend besluit ten aanzien van de Boeren aan, de Demo craten, die Bryan als eandidaat hadden, betuigden zich sterk pro-Boer, maar het waren slechts verkiezingsleuzen. - Wolmarans was door de slechte berichten uit Zuid-Afrika en het weinige succes, dat de Depu tatie in Amerika had, zoo ontmoedigd, dat hij aan den gezant in Europa seinde om aan Rusland en Frankrijk de voogdij over de republieken aan te bieden, al of met met Duitscliland erbij. Hoewel dit vreemde voorstel niet ran de Deputatie in haar geheel afkomstig was, meende dr. Leyds liet althans aan Rusland cn Frankrijk te moeten voor leggen. Het antwoord was natuurlijk een weigering. Later in Europa heeft Wolmarans er naar gestreeld, dat de Boeren Engeland redesvoorstel- len zouden doen. De andere leden van de Deputatie gingen daarin niet met hem akkoord, zoo min als dr. Leyds en, later, President Kruger. Hun stand punt was, dat dergelijke voorstellen moesten uitgaan van de mannen, die in Zuid-Afrlka den oorlog voerden. De ministers Pierson cn de Beau fort verklaarden zich bereid, indien de Boeren Engeland om vrede wenschten te vragen, daartoe de tusschenpcrsoncn te zijn, waarbij zij eebter uitdrukkelijk zeiden het noch aan noch af te raden. Dat is lnin houding gebleven. Toen dr. Kuyper aan het bewind was gekomen, dacht hij er, gelijk men weet, anders over. Gesteund door Wolmarans heeft hij de stappen gedaan, die hebben geleid tot den vrede van Vereeniging op 31 Mei 1902. In Europa teruggekeerd is liefc gelukt, de Depu tatie door president Loubet te laten ontvangen, alleen echter als particulieren. De ontvangst was vriende'ijk, maar leverde niets op. In Petersburg vonden de Deputaten, vergezeld van dr. Leyds, bij de bevolking een geestdriftige ontvangst, maar de regeering zoo min als de Keizer wou nu iets met de Deputatie te maken hebben. Misschien nog ontstemd over liet in den vind slaan van den raad van keizer Nikolaas, dal zij zich liet eerst en aanstonds tot keizer Wilhelm zouden richten, maar allicht meer nog uit den wensch om nu, tijdens de verwikkelingen van den Bokseropstand in China, met Engeland geen kwade vrienden te worden, was het offieieele Rusland niel genegen (1e Deputatie te ontvangen. De betoogingen van het volk werden tegengegaan. Het was verboden hoera te roepen voor de Boeren. De bladen moch ten van de aanwezigheid der Deputatie geen melding maken. Als iemand in hotel of restaura t'e vroeg of zij daar was of was geweest, mocht er geen uitsluitsel worden gegeven. Of de Deputatie van die houding een voorgevoel had? lleeds vóór haar vertrek naar Amerika richtte zij een brief tot Koningin Wilhelmina met v erzoek aan den Keizer van Rusland te schrijven om een ontvangst van de Deputatie aan te be velen. Er kwam een weigerend antwoord op. Minister de Beaufort schreef een boozen brief aan dr. Leyds. Het was onbehoorlijk voor gezanten om zich buiten den verantwoordelijken minister tot de vorstin te wenden. De daad, die de Depu tatie van de Koningin verlangde, had groote staatkundige gevolgen kunnen hebben. Er zou aanleiding zijn om zich met een nota van beklag, tot de Deputatie of haar regeeringen te richten maar hij zou dat om de tijdsomstandigheden en om de personen van de Deputatie (Geldersche hoeren, zonder aanraking met de beschaafde Nedcrlandsche maatschappij, naar men weet) maar laten. ITet moest echter niet meer gebeuren. Dr. Leyds bracht do Deputatie van dezen brief op dc hoogte en Fischer antwoordde den gezant, dat het hem speet, maar zij hadden aldus gehan deld op raad van generaal Schiinmclpenninc.k van der Oye van Hoevelaken, adjudant van II.M. in buitengewonen dienst. De weigering van dc Koningin om aan dat verzoek te voldoen, hoefde de Deputatie niet tot de mecning te brengen, dat ook zij maar lauw voor de zaak der Boeren was. Bij de ontvangst v an de Deputatie bij IT.M. kwam haar warme liefde daarvoor krachtig uit, en door allerlei dat zij hoorden bleven zij daarvan overtuigd, a' hebben zij misschien eerst later gehoord, dat de Koningin ten bate van de Boeren heelt, geschreven zoowel aan de koningin van Engeland als aan den Duit- schen keizer. Zij zou 't nog, vóór de aankomst der Deputatie, ook aan den keizer van Rusland hebben gedaan, als niet de brief van de Boercn-regeeringen aan Salisbury de bemiddeling van de mogend heden, waarom zij tevens vroegen, terzijde had geschoven. Hierover is in de vorige Verzameling gehandeld. Het aanbod om het oorlogsschip Gelderland, dat op weg naar Java was, te Loureneo Marques president Kruger te laten afhalen en naar Europa te brengen, is stellig ook met hartelijke instemming van de Koningin geschied. Zelfs geloofde men algemeen en ook dr. Leyds schijnt van die meening te zijn dat dit edelmoedige gebaar aan den wensch van H. M. te danken was. Groot was er (le indruk van in de wereld. In de buitén- landsche pers werd er Koningin Wilhelmina geest driftige hulde om gebracht. Een blad noemde haar clen eenigen man die in Europa op een troon zat. Dc Nedeifandsche regeering schijnt, hoewel 't aanbod natuurlijk niet huiten haar om was gedaan, vim dien indruk te zijn geschrokken. Als Engeland nu maar niet boos werd! In een onzer groote bladen het, was niet de N. 11. Ct. verscheen er een stukje, waarin werd betoogd, dat men van de zaak te veel ophef maakte. De Nedcrlandsche regeering was eenvoudig begaan geweest niet het lot van den ouden President, d:e, zoo was 't plan. met het Du'tsche stoomschip Herzog de reis zou doen en daarop in een vreemde omgeving ver keeren. Dc regeering had hem daarom de Geldci land, die toevallig toch in de buurt was, aangc boden; hij zou dan aan boord mensehen vindei, die hem verstonden. Onschuldiger kon het niet. Maar hoe jammer, dat een groot Nedcrlandsel, blad de kloeke daad van ons land President Kruger bij zijn afscheid van Zuid-Afrika en op zijn bedevaart naar de hoven van Europa op een Nedcrlandsche inarincbodem te vervoeren dermate trachtte te verkleinen 1 Iloe verrasl was schrijver dezes echter, toen hij een paai dagen later in een gesprek met mr. Pierson uit den mond van den minister dezelfde redeneerulg hoorde als de opvatting van de regeering. Het stukje in het bewuste blad was dus de ministsriéele zijde afkomstig! Wc hebben de Deputatie in Petersburg achter gelaten. Ze werd daar dus niet ontvangen. Wel had dr. Lcyrls een ontmoeting met den Keizer. Dc Keizer kon nu niets doen: hij hoopte later. De Deputatie ontvangen? Waarom? Dr. Leyds kon als gezant altijd tot. hem komen. l)e Deputatie was overbodig. En (lacht dr. Leyds, dat het voor hem. Keizer van Rusland, aangenaam was, tegen over de Deputaten te herhalenik kan niet (Wordt vervoegd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5