Het Lager Onderwijs in 1935 HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Opening Bloemendaalsche Kleuterschool, Aanrijding. Arbeidsbeurs Bloemendaal. Zilveren Jubileum. De Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Imager Ondervijs heeft, den Gemeenteraad haar verslag over het jaar 1935 aangeboden, waaraan wij het volgende ontleencn: Toestand gebouwen en terreinen. Bij gelegenheid van de opening van de Juliana- school' (Overveen) deelde de heer Van de Wever, inspecteur van het L.O. in de inspectie Haarlem, mede, dat men zijn medcdeeling, in een bijeenkomst van inspecteurs gedaan, dat hij in 2 dagen tijds in een tóch betrekkelijk kleine gemeente twee nieuwe openbare scholen ging openen, niet wilde gelooven. Men was blijkbaar zoo vertrouwd geraakt met de idee „sluiting van scholen", dat men aan opening en dan nog wel van twee tegelijkertijd, niet kon gelooven. Dat feit heeft zich niettemin in onze gemeente voorgedaan. Het is een symbool van de toestand van het onder wijs in Bloemendaal. In weinige gemeenten van ons land zal deze zoo gunstig zijn. Vooral de opening van de school in Overveen is met veel vreugde begroet. Het nieuwe gebouw, copie van de openbare school in Aerdenhout, was daar wel hoog noodig. Dit laatste kan men niet in dezelfde mate zeggen van de nieuwe openbare school te Bloemen daal. Men weet trouwens uit wat wij in ons vorig verslag schreven, wat onze meening aangaande deze schoolbouw is. Het heeft nu geen zin meer te gaan napleitcn. Het gebouw, dat in uiterlijke vorm naar veler meening moet onderdoen voor dat van Overveen, is uiterst doelmatig en met smaak ingericht. De prijzenswaardige zorg, die onze gemeente- oyerheid ook voor het openbaar onderwijs heeft, brengt een eigenaardige consequentie voor liet bijzonder mede: dit komt er (in dit geval) door in slechter conditie. Een zonderling uitvloeisel is dit van het ge lijkheidsbeginsel. Nu het openbaar onderwijs over een zoo groot aantal nieuwe gebouwen beschikt, is het onder houd natuurlijk gering. De exploitatiekosten worden dus belangrijk verminderd. Voor een bijzondere school, in een oud gebouw gevestigd, dat veel aan onderhoud vergt, is dat een onaange name en nadeelige aangelegenheid. Een bijzondere school immers kan nooit een hooger bedrag aan exploitatie-kosten in rekening brengen dan de gemeente (per leerling) heeft uitgegeven, ook al kan onomstootelijk bewezen worden, dat de uit gaven dringend noodzakelijk zijn. Mogelijk hoogere uitgaven ook al zijn het noodzakelijke exploitatie-uitgaven - moeten dus uit particuliere middelen worden bestreden, die natuurlijk lang niet altijd aanwezig zijn. Op dit oogenblik hebben de gebouwen van het bijzonder onderwijs daaronder echter nog niet geleden. Vrijwel alle schoolgebouwen zoowel openbare, als bijzondere bevinden zich in zeer goeden staat. Tot. de oudste gebouvven toe, dat zijn de openbare school te Vogelenzang en de schooi der BloemendaalscheSchoolvcrecniging, zijn nog in uitmuntenden toestand, dank zij het goede onderhoud en, wat 't laatste gebouw be treft, dank zij de wijzigingen, waardoor de school wéér een meer modern uiterlijk heeft gekregen. Laten de gebouwen vrijwel niets te wenschen over, anders staat het met de speelterreinen, waar wij vorig jaar reeds op wezen. De toestand dier terreinen laat wel het meest te wenschen over aan de Hartenlustschool (TJ.L.O.) te Bloemendaal. Voor de leerlingen dier school, jongens en meisjes van 1218 jaar. zijn de twee beschikbare terrein- tjes veel te klein om daarop cenig sportspel te beoefenen. Aan een niet te ver van de school gelegen sportveld is voor deze school dringend behoefte. Zonder groote kosten, wellicht zonder eenige kosten, kan daar o.i. in worden voorzien. Eveneens laat de toestand van het speelterrein der Bloemendaalschc Schoolvereeniging te wenschen over. De verharde kleine speelplaats is totaal onvoldoende en gevaarlijk voor gymnastiek en sportspelen. Voor deze school zou uitbreiding der speelgcle- genheid mogelijk zijn door de achter de school loopende weg (Saxenburgerlaan) geheel of voor het grootste gedeelte bij het schoolterrein te trekken Bedoelde weg heeft op 25 meter afstand een parallel weg, de Lage Duin en Daalscliewcg, welke 200 meter verder weer met eerstgenoemde weg samen komt. De Saxenburgerlaan heeft voor het verkeer bovendien geen beteekenis, hetgeen wel hieruit blijkt, dat ze in het bijzonder gebruikt wordt voor het onderricht in het autorijden. Wat de overige scholen betreft, zijn er vier, die van een uitstekend speelterrein spreken: de Graaf-Florisschool (Vogelenzang), de Julianaschool (Overveen), de Schoolvereeniging Aerdenhout- Bentveld en de Christelijke school te Aerdenhout. Van de overige is de toestand goed tot voldoende. De Christelijke school te Bloemendaal heeft een naar oppervlakte zeker voldoend terrein. Het is evenwel zeer stoffig. Van de R.K. school te Aerdenhout is de omheining onvoldoende, de Vondelschool (Aerdenhout) heeft een te klein terrein; aan dit gebrek kan waarschijnlijk met niet te veel kosten tegemoetgekomen worden. Van de nieuwe Bornvaterscliool is de speel- gelegenlieid ook maar matig. Wanneer geen gebruik van het terrein van de Hartenlustschool kon worden gemaakt, zelfs geheel onvoldoende. De R.K. Meis jesschool te Bloemendaal klaagt, dat de afwatering van het terrein te wenschen overlaat, van de R.K. Jongensschool te Overveen is het terrein te klein. Een zeer begrijpelijke hoewel misschien niet voor onmiddellijke inwilliging vatbare wensch, is die der R.K. Jongensschool te Aerden hout. Deze school mist immers nog steeds een lokaliteit voor lichamelijke oefening. De leer lingen moeten voor de gymnastieklessen naar de Juliana van Stolberglaan. Het komen en gaan geeft minstens 20 minuten tijdverlies. Bij slecht weer is liet dikwijle ondoenlijk om met de leerlingen de tamelijk lange afstand af te leggen. Dat het onder wijs in de lichamelijke oefening hieronder lijdt, is te begrijpen. Door de belangrijke aanwas van leerlingen der Hartenlustschool (Bloemendaal) is de fietsenberg plaats veel te klein geworden. Aan talrijke leer lingen moest het medenemen van het rijwiel naar school verboden worden. Maar aan degenen, die op belangrijken afstand van de school wonen, moest het medebrengen van een rijwiel toch worden toegestaan. En dat zijn er meer, dan' er plaatsen beschikbaar zijn. De gevolgen zijn ge weest, dat de rijwielen niet alle op een veilige plaats konden worden gezet en diefstallen zijn voorge komen. Aantal leerlingen. Het totaal aantal leerlingen op 31 December 1935 bedroeg 2453; op 31 December 1934 bedroeg het 2405. De vermeerdering bedroeg dus 48 leerlingen, d.i. 2% tegenoveT 5.3% vorig jaar. Bloemendaal had 1207 leerlingen of 49.21%. Overveen had 557 leerlingen of 22.71%. Aerdenhout had 528 leerlingen of 21.52 Vogelenzang had 1(51 leerlingen of 0.56%. Het totaal aantal leerlingen van het Openbaar Onderwijs op 31 December 1935 bedroeg 929; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 832. Dc vermeerdering bedroeg dus 97 leerlingen, d.i. 11.66%, tegen 5.05% het vorig jaar. Het totaal aantal leerlingen van het Bijzonder Onderwijs op 31 December 1935 bedroeg 1524; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 1573. Ile vermindering bedroeg dus 49 leerlingen, d.i. 3.22%, tegen een vermeerdering van 5.43% het vorig jaar. Het totaal aantal leerlingen van het Christelijk Onderwijs op 31 December 1935 bedroeg 352; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 336. De vermeerdering bedroeg dus 10 leerlingen, d.i. 4.76%, tegen 8.04% het vorig jaar. Het totaal aantal leerlingen van het R.K, Onderwijs op 31 December 1935 bedroeg 854; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 915. De vermindering bedroeg dus 61 leerlingen, d.i. 6.67%, tegenover een vermeerdering van 4.39,% het vorig jaar. Het totaal aantal leerlingen van het Neutraal Bijzonder Onderwijs op 31 December 1935 be droeg 318 leerlingen; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 322. De vermindering bedroeg dus 4 leerlingen, d.i. 1.24%, tegenover een vermeerdering van 4.2% het vorig jaar. Openbaar Onderwijs werd gegeven aan 929 leerlingen, d.i. 37.87% van het totaal aantal leerlingen (vorig jaar 34.59%). Bijzonder Onderwijs werd gegeven aan 1524 leerlingen, d.i. 62.13% san het totaal aantal leer lingen (vorig jaar 65.41%.) Bijzonder Onderwijs op religieuze grondslag werd gegeven aan 1206 leerlingen, d.i. 49.16.% van het totaal aantal leerlingen (vorig jaar 52.02%) Bijzonder Neutraal Onderwijs werd gegeven aan 328 leerlingen, d.i. 13.37% van het totaal aantal leerlingen (vorig jaar 13.39%). U.L.O.-Onderwijs werd gegeven aan 295 leer lingen; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 258 leerlingen; de vermeerdering bedraagt dus 37 leerlingen of 14.34%. p Het Openbaar Onderwijs had een leerlingen- aanwas van niet minder dan 11.66% (gemiddelde van de lieele gemeente 2%). Deze groei moet voor een groot gedeelte toegeschreven worden aan de nog steeds door dc crisis-omstandigheden veroorzaakte groei van de Hartelustsehool (U.L.O.) en aan de opening van de Julianaschool (Overveen), die 41 leerlingen meer had dan de oude school in Overveen. De Vondelschool (Aerdenhout) groeit ook nog steeds. Het R.K. Onderwijs ging in leerlingenaantal achteruit. Deze achteruitgang (61 leerlingen) beperkte zich echter tot de 2 scholen in Bloemendaal die tezamen een achteruitgang boekten van 71 leerlingen. Deze terugloop werd veroorzaakt door de opening van nieuwe scholen in de gemeente Velsen. Merkwaardig is, dat de Bijzondere Neutrale Scholen, waarvan verwacht werd, dat de crisis omstandigheden van belangrijken invloed zouden zijn op het leerlingen-aantal, zich vrijwel hand haven. De vermindering 1%, terwijl het vooraf gaande jaar zelfs nog een vermeerdering van 4% aanwees, is van geen beteekenis. Leerlingen van buiten de gemeente. Niet minder dan 870 leerlingen van buiten onze gemeente (bij een totaal van 2453) bevolken onze scholen. Dat is meer dan 1/3 deel van de geheele senoolbevolking. Van een zestal scholen is bijna of meer dan de helft der bevolking van buiten de gemeente afkomstig. Er zullen niet veel gemeenten in Nederland zijn, waar het percentage leerlingen van buiten de gemeente zoo groot is. De eigenaardige vorm van Bloemendaal, waardoor vrijwel elke bebouwde kom onmiddellijk aan een naburige gemeente grenst, is daarvan voor een groot deel de oorzaak. Eén school is er zelfs, die tegen de grens van Haarlem is aangebouwd. Men zou verwachten, dat door genoemde oorzaak min of meer een wisselwerking moest zijn ontstaan. Dit is evenwel geenszins het geval. Het merkwaar dige is, dat tegenover 870 leerlingen van huiten, slechts 186 Bloemendaalschc kinderen staan, die Haarlemsche scholen bezoeken (dit laatste cijfer betreft 1934; dat van 1935 zal daar niet belangrijk van afwijken). De conclusie is niet te gewaagd, dat het Bloe mendaalschc onderwijs een zekere aantrekkings kracht uitoefent, hetgeen, gezien de groote zorg, die hier aan het onderwijs wordt besteed, geen verwondering behoeft te baren. Bij het getal van 870 leerlingen bovengenoemd, zouden eigenlijk nog gevoegd moeten worden 39 interne leerlingen van de R.K. school voor meisjes in Bloemendaal. De kinderen zijn wel ingeschreven in het bevolkingsregister van onze gemeente, maar de ouders zijn geen ingezetenen. Montessori-onderwijs. Als verleden jaar moeten wij een nog slechts matige belangstelling constateeren voor het Mon tessori-onderwijs. Op de beide Montessor -in richtingen gingen 86 leerlingen (vorig jaar 82), waarvan 38 op dc Montessori-scliool aan de Vijver- weg (vorig jaar 40) en 48 op de Bloemendaalschc Schoolvereeniging (vorig jaar 42). De voorbereidende klassen dier scholen waren wel flink bezet, maar dit is maar voor een deel aan de belangstelling voor Montessori-ondcrricht toe te schrijven. Wellicht wordt de toestand eenigszins anders, nu een inrichting voor Middelbaar Montessori- onderwijs in onze gemeente is geopend. De over gang van leerlingen van de lagere Montessori scholen naar de Middelbare school wordt nu wellicht wat gemakkelijker. Overgang naar inrichtingen van voortgezet onderwijs. In totaal gingen 261 leerlingen over naar in richtingen voor voortgezet onderwijs (vorig jaar 287): naar U.L.O86 leerlingen (v.j. 94) naar Gymn. of M.O. 112 leerlingen (v.j. 152) naar Vakscholen 63 leerlingen (v.j. 41) Totaal 261 leerlingen (v.j. 287) Spelling Marchant. Nu de spelling Marchant gedurende geruimen tijd op de scholen wordt onderwezen, leek het ons gewensclit liet oordeel der hoofden over deze spelling te vragen. Wij geven dat oordcel liet best weer, door de woorden van een hunner te gebruiken: „De nieuwe spelling is voor de school een zegen. Nu is de spelling te leeren en kunnen de leerlingen de spellingregels onder de knie krijgen, wat vroeger onmogelijk was." Critiek van eenige beteekenis levert niemand, integendeel, de een zingt in nog warmer bewoor dingen dan dc ander de lof der nieuwe spellings Een der hoofden, die gevaar voor het pas ver worvene duchtte (niet ten onrechte, blijken, uitlatingen van den minister van Onderwijs in de Eerste Kamer), zou het niet minder dan een ramp achten, indien de oude spelling weer moest worden ingevoerd. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 015 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Wij vragen ons af, welke oude spelling dat zou moeten zijn. De Vries en Te Winkel was immers reeds sedert verscheidene jaren verlaten en vervan gen door diverse spellingsregelingen. Terugkeer naar De Vries en Te Winkel achten wij vrijwel praetiseh onmogelijk. Een wederinvoering van de geslachts- rcgels zou niet anders dan illusoir zijn. Daar het aantal scholen voor Voorbereidend Onderwijs (Kleuterscholen) reeds een tiental ge worden is, meenden wij, dat het nuttig was van deze inrichtingen in ons verslag, hoewel dan be knopt, melding te maken. Van deze tien scholen genieten er 7 subsidie van de gemeente. Op drie scholen wordt onderwijs gegeven volgens de Montessori-beginSelen. Personalia. Niet minder dan drie Hoofden van scholen vierden hun 25-jarig jubileum: de liéeren Van den Heuvel, Hoofd der Chr. School te Aerdenhout, Van der Mey, Hoofd der R.K. School voor jongens in Overveen en Roosjen, Hoofd der Chr. School te Bloemendaal. De lieer A. F. Hoekstra, onder wijzer aan de Hartenlustschool, herdacht het feit, dat hij vóór 25 jaar in onze gemeente werd be noemd. De heer Tinholt verliet het onderwijs aan het einde van de cursus 19341935. Met het oog op zijn gezondheid moest de heer Tinholt afzien van een officieele afscheidsplechtigheid. Onze commissie was daardoor niet in staat den heer Tinholt haar dank te betuigen voor de belangrijke diensten, die hij aan het onderwijs heeft bewezen. Met den heer Tinholt heeft een uitstekende leer kracht het onderwijs verlaten, iemand, die hart voor zijn school had en zoo gaarne meer had be reikt, dan hem was toegestaan. Dr. Bornwater, die zooveel jaren Wethouder van Onderwijs was, meende, dat het oogenblik gekomen was zijn werk aan anderen te moeten overdragen. De Commissie kwam niet vaak in ifanraking met den wethouder, maar wij weten, dat Dr. Bornwater veel belangstelling voor het onderwijs en de onderwijzers had, wij hoorden vaak zijn prettigen omgang roemen. Onder zijn bewind zijn een lieele reeks scholen tot stand ge komen, zoowel openbare als bijzondere, waarop Bloemendaal met trots kan wijzen. Dr. Bornwater's opvolger, de lieer Hogenbirk, heeft zijn taak in een moeilijken tijd aanvaard. Aan uitbreiding van zijn onderwijsbemoeiingen valt ternauwernood té denken. Hem zal de zware taak zijn opgelegd, te behouden wat werd verkregen. Dat hij daarin slage 1 DeCommissie vanPlaatse- lijk Toezicht, op het Lager Onderwijs: J. C. BRUSSAARD, Voorzitter. S. A. WILSON, secretaris. De Bloemendaalsche Kleuterschool, die voor- loopig gehuisvest is in een der lokalen van de Ulo-school, hoofd de lieer Dr. T. Popma, is dezer dagen geopend. Het ziet er bijzonder aantrekkelijk uit, met een kleurige, frissclie meubileering en al het bijpassende studiemateriaal, om de kleuters aangenaam bezig te houden. Onder de aanwezigen merkten we op den heer Hogenbirk, wethouder van onderwijs, eenige raadsleden, den heer T. Popma, den heer Klein Poelhuis, de voltallige oudercommissie en het bestuur der afd. Bloemendaal van Volksonderwijs, zoomede verschillende ouders. Mr. J. H. Schuit z van Haegen, voorzitter van Volksonderwijs, sprak het openingswoord en heette de aanwezigen welkom, roemde de prettige samenwerking met de oudercommissie, het ge meentebestuur en in het bijzonder met den wet houder van onderwijs. Spreker bracht het voorbereidende werk in herinnering en verzekerde, dat het zoeken naar huisvesting, bijzonder moeilijk was geweest. Met medewerking van het gemeentebestuur en Dr. Popma is het gelukt een der lokalen van de Harte lustsehool beschikbaar te krijgen, totdat de tijd van een eigen huis gekomen is. De wensch is, dat dit niet te lang zal duren. Leidster is mej. Koenen, oud-leidster van de Aerdenhoutsche Kleuter school. Met den wensch, dat de Kleuterschool een voorspoedig bestaan mocht voeren, ver klaarde spreker haar voor geopend. Vervolgens sprak de heer Van Essen. Deze bracht dank aan het bestuur van Volksonderwijs voor de prettige samenwerking; voorts richtte spr. woorden van waardeering tot de leidster. Ook de wethouder, de heer Hogenbirk, sloot zich hij de geuite wenschen aan en bracht dank aan den heer Popma voor de opoffering, die hij zich wil getroosten. De heer Pepma gaf daarna de verzekering, dat er niet getwijfeld behoefde te worden aan een goede samenwerking. Ook de heer Klein Poelhuis sprak woorden van instemming. De heer Kuiper bracht de gelukwenschen over van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Vervolgens gaf mej. Koenen een korte toe lichting op de wijze waarop de school geleid zal worden. De kleuters zullen met blijdschap en open armen ontvangen worden. De heer Scliultz van Haegen dankte voor de belangstelling. Onder liet genieten van een kopje thee bezichtigden de ouders de nieuwe inrichting. Vrijdagavond vond op de kruising van den Militairenweg-Ruysdaelweg een botsing plaats tussclien een auto en een rijwiel. In den tuin van „De Haven" der familie Honig lag de wielrijder kermend van pijn op het gras, terwijl een mede passagier uit de auto, bloedend verwond werd. Dr. Th. Lütge uit Overveen verbond den wiel rijder, die een sleutelbeenbreuk bekwam, en naar een ziekenhuis vervoerd moest worden. Dank zij de spoedige hull), door de familie Honig ver leend, was de toestand, ook van den gewonden auto-rijder, bevredigend. De verwondingen van den laatste werden ten huize van Dr. Lütge ge kramd. Den autobestuurder treft geen schuld. De wiel rijder maakt het gelukkig goed, zoodat hij na circa 4 weken zijn arm weer zal kunnen gebruiken. Zaterdag j.l. stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 213 manl. en 2 vrouwl. per sonen, in totaal 215 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Stucadoors1 Loodgieters 3 Behangers1 Timmerlieden5 Schilders 1 MetselaarsI Opperlieden 1 Grondwerkers 5 Overige bouwvakarbeiders 3 Electriciens2 Monteurs (div. soorten)15 Bankwerkers7 Chauffeurs 16 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders 41 Handels- en kanton-personeelIt Losse arbeiders 61 Diverse beroepen38 215 Het kantoor is gevestigd Bloemendaalsche weg 313 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder dc nummers 10795 en 10796. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. Zondag j.l. herdacht mej. A. Steenkist-v. d. Hurk den dag, waarop zij 25 jaar geleden bij de familie C. H. Laan te Bloemendaal in dienst trad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4