KLEVERPARK" DE TWENTSCHE BANK N.V. BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMENDAAL WETENSCHAPPEN. De Nutsspaarbank in 1935. Excursies. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Flanel Pantalons 1.85 Stoffen Sportcolberts 7.25 Flanel Costumes .10.75 Sportvesten3.75 Kampeerkleeding Bij onze dagelijksche rondwandeling. Uw Costuum, Jas of Mantel Colbert-Costuum naar maat N.W.O.-marschen. Inbrekers staan terecht. Korie Kleverlaan 7 6, Tel. 23187Bloemendaal Montessori-Onderwijs bevordert het Levensgeluk van Uw Kind LAAT HET ONZE SCHOOL BEZOEKEN Een Ruime, Zonnige Kleuterschool Bloemendaalsche Montessori-school - Vijverweg 27 Dezer dagen heeft op uilnoodiging van de Socie- tas Spinozana dr. G, II. van Senden in Den Haag een lezing gehouden over Spinozisme en Hegel ia - nisme. Dit zeer belangrijke onderwerp zal onge twijfeld velen onzer lezers interessceren. Wij laten dus hieronder volgen het verslag, dat een authen tiek cachet draagt en aan de N.R.Crt. is ontleend. Dr. van Senden ving zijn lezing aan met er op te wijzen, dat de groote moeilijkheid, welke de Hegeilaah bij de bestudeering van Spinoza heeft, is de coördinatie van de beide kenbare attributen der substantie, cogitatio (denking) en extensio. Hoe men de laatste opvat (uitgebreid heid, aanschouwing) is hier van ondergeschikt belang, de moeilijkheid bestaat steeds, Eth. I, St. 10, dat ieder attribuut uit zichzelf zou moeten begrepen worden, zou wat de extensio betreft voor Hegel onaanvaardbaar zijn. Willen wij Hegel in Spinozistische woorden laten spreken, dan moet de extensio als attribuut geheel worden uitgeschakeld; welke functie zij dan kan verkrijgen wordt later besproken. De vraag rijst echter, indien op deze wijze slechts één kenbaar attribuut overblijft, of het zin behoudt de onderscheiding van substantie en attribuut te handhaven. Spr. ontkent dit. De Spinozistische zin: Deus sive Substantia zou in bet Hegeliaansch overgezet worden: Deus sive Cogitatio." In dit verband Wijst spr. er op, dat ook bij Spinoza over de betrekking van substantie en attribuut onzekerheid is geweest (Brief IX), dat in elk géval onder de attributen dat van de denking een geheel bijzondere plaats zou hebben en dat veel in Spinóza juist zoo beschouwd duidelijker wordt. Het „niet anders dan bestaande kunnende gedacht worden" b.y. geldt z.i. enkel van de dénking. Het denken kan alles weg-denken behalve zich zelf. Ook het zich zelve weg-denkende denken zou nog denken zijn, waarmede dit tot een onger mdheid wordt. Bij deze opvatting wordt echter de groote moeilijkheid: het oneindig tal onkenbare attri buten. Nu kan men dit op twee wijzen opvatten: realistisch, mythologisch bijna, wat verwerpelijk te achten is en als een symbolische idee. In deze is dan uitgedrukt, dat niet alles gezegd is met de empirische wereld, dat God in deze niet opgaat. Deze gedachte heeft echter in de Hegclsclie philo sophic een duidelijk analogon. Ook daar zijn Idee en empirische Wereld geenszins zonder meer het zelfde. De Idee verkeert zich tot Natuur (Idee-naar- haar-anders-zijn). Het analogon is dc dialectische methode, de gedachte van absolute negativiteit. Inderdaad beteekent een en ander een be langrijk verschil tusschen beide denkwerelden. In hét Spinozisme drukt de wereld God (naar zijn bekende attributen) uit: „alle dingen in dc natuur zijn in onovertroffen volmaakt-heid ontstaan". Hegelseh gesproken is dit eenzijdig. De Idee veskeert zich' in de Natuur tot haar eigen tegendeel, hetwelk noodzakelijk onvolmaakt is. Er is in de wereld zoowel een openbaar worden als een schuil gaan Gods. Hier is ook over de extensio te handelen. Deze zou, Hegelseh beschouwd Natuur, Idce-naar-liaar- anders-zijn wgzen en dus niet met de denking gecoördineerd maar aah deze gecontrapolcerd moeten' worden. Zij' is tegendeel van de cogitatle. deze is tot op het uiterste concentrisch, de wereld der extensie begint althans excentrisch. Het vor mende element in de extensie behoeft daarom niet ontkend te worden. In het tweede gedeelte van zijn lezing toont spr. aan, dat bij deze opvatting aan Spinoza nog velerlei meer te kritiseeren valt. Daarbij moet worden afgezien van uitspraken, welke het Spinozisme ook zonder zulk een ingrijpende wijziging corri- geeren kan/Er blijft dan intüsschen over le. dat er bij Spinoza véle uitspraken zijn, welke Hegel enkei als eenzijdigheden zou kunnen doen gelden en wel geen wijsgeer maakt dit in die mate duidelijk; 2e. dat andere Spinozistische leeringen door Hegel ten volle zouden wórden beaamd, maar de Hegel- sche achtergrond zou ze stelliger l'undeeren. Van le. geeft spr. een voorbeeld in den conatus, zelfhandhaving, welke niet alleen in bonam partem mag worden geduld als een opneming in liet nood wendig verband van het leven en een deel hebben aan het Oneindige. Hegelseh beschouwd is de zelfhandhaving ook de neiging tot verzelfstandi ging, en kan in de Calvinistische leer, dat de mensch geneigd is God en den naaste te haten, een waar- lieids-clement worden toegegeven. Wat 2e. betreft bespreekt spr. de plaats van de levensleer in Spinoza's stelsel, welke vrij duister is. Zij gaat uit van de empirische situatie van den mensch. liet wordt ondoorgrondelijk geacht, door welke scha kels deze aan den wereldgrond verbonden is. Ook dit is bij Hegel anders: de in de Natuur van zieh zelf vervreemde Idee moet zich zelve als Geest hervindende zin van het natuur-proces is de voor waarden hiervoor te scheppen, noodzakelijkerwijs het wezen voort te brengen, dat drager kan zijn van den geest. Hetwelk de mensch is. Spr. wijst tenslotte er op, dat dc taak van liet oogenblik hem dwong legen zijn eigenlijk willen een eenzijdig accent te leggen. Daarom spreekt liij nog uit, dat wat Spinozisme en Ilegelianisme ge meen hebben veel gewichtiger is dan wat ze onder scheidt. Nog meer noodig dan een constateercn van verschillen, hoe onvermijdelijk ook, is een herken ning van het eene in het andere, een vreugdevol begroeten in den Geest. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD 10.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING blVerschenen is bet verslag over 1935 van de Nutsspaarbank te Haarlem. Het verloop der inlage en terugbetalingen wijst, aldus bet verslag, vergeleken met 1934, een vrij sterke daling aan van de inlagen. De economische omstandigheden waren in 1935 verre van gunstig en zullen haar invloed op liet verloop der inlagen en terugbetalingen niet hebben gemist, maar in hoofdzaak moet toch de daling der inlagen worden geschreven op rekening van de regeeringscrisis in de maanden Juli tot October en in de vrees voor oorlogsgevaar, als gevolg van de verwikkelingen tusschen Italië cn Abessinië. De financieele uitkomsten van liet afgeloopen jaar zijn blijkens winst- en verliesrekcnining, welke een saldo van f 123.999.46 (v. j. f 110.449.31 aanwijst, bevredigend. Na aftrek van alle bcdrijfsonkosten, storting in liet pensioenfonds, afschrijvingen op onroerende goederen en meubilair, kon op 31 December een bedrag van i'98.409.46 aan de reserve worden toegevoegd; deze bedraagt thans na afschrijving op de effecten f 866.997.77. In 1935 werden uitgegeven 2559 nieuwe boekjes (v. j. 3133) waarvan 2178 aan toonder, 353 óp naam en 28, waarbij de terugbetaling tot een zeker tijdstip i? opgeschort. Afbetaald zijn 2028 boekjes, zoodat tenslotte het aantal inleggers steeg met 531 (v.j. 1073) tot 32489. In 1935 werd ingelegd f 5.590.393 (v. j. f 6.251.317.87) en terugbetaald f 6.149.949.64 (v. j. f 6;042.104.50) zo'odat f 559.556, 26 minder werd ingelegd dan terugbetaald. Itekening hou dend met de rente in 1985 aan de inleggers ver goed ad* f272.652.fio, verminderde het totaal tegoed dfcr inleggers uiCt 1' 283.903.66 of bijna 3% cn bedroeg liet f9.872.534.31. De omzet verminderde met ruim 4 en beliep f 11.740.343.02 teil f 12.293.422.37 in liet vorige jaar. Het aantal behandelde posten van inleg en terugbetaling vermeerderde met 2160 of bijna I Yz en bedroeg 165771 (v. j. 168611). Op 31 December 1935 waren bij den ophaal dienst aangesloten 1241 (v.j. 1268) spaarders die gebruik maakten van de gelegenheid om geregeld wekelijks thuis gelden op hun spaarrekening in te leggen. In totaal werd in 44847 (v. j. 44241) posten f 165.223.84 (v.j. f 166.687.51) opge haald. Bij den ophaaldienst was van eenige teruggang nauwelijks sprake, ofschoon in de kringen waarin deze dienst voornamelijk werkt, de werkloosheid en daling van inkomsten goot is. De reden daarvan is goeddeels te zoeken in de regelmaat, waarmede door middel van den ophaaldienst kan worden gespaard. De ophaaldienst werkt in de buitenwijken, waar geen bijkantoor is gevestigd. Het ligt in liet voornemen den dienst tot andere stads- deelen uit te breiden. Uitgegeven werden 671 spaarbusjes en 748 busjes werden terugontvangen. Op 31 December 1935 bedroeg het aantal uitgegeven busjes 3435 (v. j. 3512). Het met busjes gespaarde bedrag beliep f 52.824.43 tegen f 64.633.39 in het Vorige jaar, In het afgeloopen jaar hebben 391 (v.j. 397) inleggers gebruik gemaakt van de bemiddeling der Spaarbank om periodiek de door hen ver schuldigde belastingtermijnen uit hun spaar banktegoed tc voldoen. Op deze wijze werd f 95.497.86 (v. j. f88.522.26) voor belasting af geschreven. Daarnaast werd op verzoek van Fnleggers in 1223 posten f 48.767.87 aan belasting betaald. Van de gelegenheid om door middel van de rekening der Spaarbank hij den Postcheque- en Girodienst bedragen in te leggen en terug te vragen wordt een toenemend gebruik gemaakt. In 1935 is in 5465 (v. j. 4285) posten f 939.383.19 (v.j. f841.506.28) op de Spaarbank ingelegd en is 'in 53Q2 (v. j. 4908) posten f92o.763.87 (v.j. f 800.169.22) terugbetaald. Voorts werden van inleggers, die naar elders verhuisden, de saldi-tegoed van 189 boekjes tot een bedrag van f 98.719.03 naar andere Spaar banken overgeboekt en werd voor 179 inleggers, die zich hier vestigden, f 121.521.35 van andere Spaarbanken ontvangen. In hot afgeloopen jaar gaven 154 inleggers (v. j. 189) hun boekjes in bewaring en namen 141 (v.j. 163) hun boekjes terug. Op 31 December 1935 waren 614 boekjes in bewaring. In den loop van liet jaar werden 119 loketten verhuurd, terwijl van 52 de huur beëindigd werd. Op 31 December 1935 waren 541 loketten ver huurd. De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f 446.062.37; de balans met f 10.814.588.05. blZaterdagmiddag bracht een dertigtal leden van de Nederl. Natuurhistorische vereemging afd. Haarlem en Omstreken een bezoek aan een onzer mooiste natuurmonumenten, het Naardenneer. De sombere voorspellingen ten spijt- hield het weer zich goed en ondanks het malsche regen buitje aan het slot, zal wel niemand der deel nemers onvoldaan huiswaarts zijn gekeerd. De zon heeft nog even liet meer in volle glorie getoond en onder de daarna verdonkerende luelit kwam't nu nog zoo frissche groen in al zijn sehakeeringen des te beter uit. We zagen nesten met eieren van de sterns en de purperteigers, die in groote getale opvlogen, we hoorden de groote karekiet, het blazen van de roerdomp, het typische geluid van dc snor en bewonderden het kunstig in het riet gevlochten nest van de karekter, dat echter verlaten was. Voorts zagen we nog nesten van boomkruiper en lijster. liet hoogtepunt van den tocht was het bezoek aan de lepelaars-kolonie. Om de vogels niet op te schrikken werd niet gesproken en bleven de booten op eerbiedigen afstand. Het. was een prachtig gezicht pl.m. 40 paren van deze fraaie groote vogels, bij elkander te zien. Er bleken reeds bijna vliegklare jongen te zijn. Ook aan de planten werd aandacht geschonken. Waterlelie en gele plomp bloeiden reeds. De bloem bladen van deze laatste vox-men een lekkernij voor de jonge meerkoeten, zoodat we slechts een enkele gave bloem opmerkten. Van de eigenlijke waterplanten noemen we nog: de mattenbies, fonteinkruid, veenwortel, de nxoerasplantenwater aardbei, melkcppe, bitterzoet, poelruit, wolle gras enz. Maandag 2en Pinksterdag, nam een klein aantal leden deel aan de excursie naar den Haag, waar onder de bij uitstek deskundige leiding van den heer S. G. A. Doorenbos, directeur der Gem. platsoenen, 't Zuiderpark werd bezichtigd. Behalve voor de vele bijzondere boomen en gewassen had men ook groote bewondering voor den aanleg van dit park, ingedeeld naar de verschillende land streken en met zijn fraaie vijvers waar o.a. de fuut en de meerkoet broeden. Het Zuiderpark werd indertijd reeds ontworpen door den vorigen directeur der Gem. plantsoenen, den heer Westbroek, maar de uitvoering der plannen geschieden hoofdzakelijk onder leiding van diens opvolger, den heer Doorenbos. Het was een interessante geanimeerde excursie, welke in den namiddag werd voortgezet met een bezoek aan de kassen van den Hortus te Leiden. Hier werd eveneens1 deskundige geleide verstrekt cn hebben de deelnemers veel kunnen genieten, o.a. van de Victortia Regia, die zich reeds flink begon te ontwikkelen. ,ll.^ VA K K L B DINGMASA2VN PAARLAARSTEEC 1.TEL'. 12 842 Ontvlekken en Oppersen f 1.25 Alléén Oppersen f 0.75 Halen en thuisbezorgen inbegrepen. A Atelier voor reparatiën, ver maken en beter keerwerk tt KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING Mr. Cornelisstraat 100 (tegenover de M.T.S.) - Telefoon 11061 - Haarlem f 35, 42, 49, 55, met volle garantie voor kwaliteit, coupe en afwerking. Stalen worden U gaarne ter inzage toegezonden. bl - De Nederlandsche Wandel Organisatie, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 2 Febr. 1934, no. 34, houdt op Zaterdag 13 en Zondag 14 Juijia.s. baar nationale Wandeltochten vanuit 5 centra van ons land, n.l. Alkmaar, Hilversum, Groningen, Geldermalsen, Bergen op Zoom. Iedere wandelaar(ster) van 14 jaar en ouder kaft aan deze 35 K.M. lange wandeltocht deel- nerrien. Deze wandeltocht wordt ieder jaar op den 2cn Zaterdag en Zondag van Juni gehouden en mocht zich reeds eenige malen in de deelname van diverse buitenlandsche vereenigingen verheugen. Als herinnering ontvangt ieder die de marsch volbrengt, de speciaal ontworpen buitengewoon fraaie en duurzame medaille aan 1 int in de Nationale kleuren. Zij, die voor de 2e maal deze tocht volbrengen ontvangen een kroontje, voor verdere deelname wordt een nummer uitgereikt, terwijl op de gesp het jaar van uitgifte der medaille is vermeld. Inschrijvingen te richten aanden heer G. Dilling, Gr. Nieuwland 51. Alkmaar; J. J. Lindhoudt, Antwerpschcstraatwcg 128, Bergen op Zoom; M. Baayens, Lingedijk, Geldermalsen; G. Feenstri, Steenhouwerskade 13x, Gro ningen: W. Loos, O. Boteringestraat 14, Groningen; P. O. Heijnon, Ruvsdaellaan 18, Hilversum. Opgemerkt zij, dat dc marsch te Alkmaar en Bergen op Zoom alleen op Zondag 14 Juni a.s. wordt gehouden. blBij onze dagelijksche rondwandeling door de gemeente Bloemendaal wordt ons oog getrofffen door de groote verscheidenheid in de bordjes, waarmede de huizen te. koop, te huur of te koop en te huur worden aangeboden. Men kan ze krijgen met centrale verwarming, gemeubeld en welke attractie men al niet meer bedenkt om de bewoning in den kortst mogelijken tijd te kunnen verkrijgen. De tuintjes aan de straatzijde groeien weelderig, terwijl het groene gras dank zij regen en zon, tiert tusschen de voetpaden. Het struikgewas schiet eveneens aardig in de hoogte, en niet minder in de breedte, zoodat men van de straatzijde af het interieur nauwelijks meer waarnemen kan De ligustrumliaag mag achter niet hooger (volgens gemeentelijk voorschrift) dan 100 e.m. boven het wegdek uitsteken, maar op verschillende plaatsen wordt deze maximum-hoogte met wel 75% overschreden. In Haarlem zagen we een handsmijmachinè voor ligustnxmlieggen van gemeentewege in bedrijf, om het overtollige in no time te doen verdwijnen. Zou dit ook in Bloemendaal niet kunnen? Jan Hamer. blOp 27 November van liet vorig jaar is er ingebroken in een villa te Aerdenhout. De daders vernielden een ruitje in de voordeur en konden daardoor bij het slot komen en de deur openen. Zij hadden een geldkistje met f 259.ontvreemd. In verband met deze inbraak hield de politie twee Amsterdammers aan. L. en B„ die voor de Haarlemsche Rechtbank terecht stonden. L. bekende en zei, dat hij samen met B. naar Haarlem was gekomen. Samen waren zij naar Aerdenhout gegaan en daar hadden zij ingebroken. De Officier eisclite tegen L. 1 jaar gevangenis-' straf. Verdachte B. ontkende alles en zei, dat L. stond te liegen. Hij was wel met L. meegegaan, maar op de Leidschevaart ging hij terug, omdat het ging regenen. Van een inbraak wist hij niets af. Een ï-ecberelieur bad tegen den villabewoner gezegd, dat de inbraak waarschijnlijk door twee personen was gepleegd. Volgens verdachte L. had B. de buit geheel voor zichzelf gehouden en had, toen liij gesnapt werd, aan de politie vertelt, dat B. medeplichtig was geweest. De Officier vond het van B. niet verstandig dat hij niet voor de waarheid wilde uitkomen en ook niet, dat hij de buit niet met L. had gedeeld, want L. heeft in zijn kwaadheid de zaak verklapt. Spr. eischte tegen B.. die reeds vijf maal ver oordeeld is, 1 jaar gevangenisstraf. Mr. C. Blankevoort betoogde dat het bewijs niet geleverd was, omdat het alleen steunt op de verklaring van L. Pleiter vroeg vrijspraak en onmiddellijke in- vrijheidsstelling van verdachte. De Rechtbank willigde dit verzoek niet in en bepaalde de uitspraak op 11 Juni. O.H.C. <Autobekleeder- Zadelmaket Reparatie aan Koffers en Tasschen Voor Uw kleuters bouwen wij volgens het half-openlucht-systeem, Billijke schoolgeldregeling. INLICHTINGEN EN INSCHRIJVING DAGELIJKS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2