30e Jaargang - No. 3 12 Juni 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Blcemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station m©rs:eo STILTE. Boekhandel D. GORTER Romans en Kinderboeken Bloemendaal aan Zee geen „echte" badplaats. Een kostelijk en voor heel Nederland belangrijk jaar- en gedenkboek: Onze Moeder. BLOEMENDAALSE SCHOOLVERENIGING Firma A. VERMOUT Nederlandsche Kinderbond. 11 atüÜL: HET BLOEMEKDAALSCH WEEKBLA AD VERTENTIEN Advertentiënper regei t 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling fl.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Er bestaat tegenwoordig, vooral in de jeugd bewegingen, een sterke drang naar de daad, naar het zelf-doen, het zich storten in den maalstroom van het arbeidende leven en naar meewerken met alle anderen. Dit is een heel gelukkig verschijnsel, heel wat gezonder en vruchtbaarder, b.v. dan het „geheel-onthouding" predikende principe dat de neo-romantici voorstonden, die zich te hoog von den staan om zich te bemoeien met het alledags- leven, dat volgens hen slechts een tredmolen voor de domme massa was. Zij stODden niet in het leven, maar meenden er boven te staan. Inderdaad ston den zij er slechts buiten. Vandaar ook hun gevoel van armoede, hun verlangen naar een echt, warm gevoel, waartoe zij niet meer in staat waren. In de tegenwoordige actieve levens jesehouwing schuilt echter ook een groot gevaar; ook hier de goeden niet te na gesproken natuurlijk. Wanneer men zijn gedachten steeds op de uitvoerende macht richt, en alleen maar bedenkt hoe die moet zijn, dan verwaarloost men een minstens even belang rijk orgaan, n.l. de „wetgevende macht". M.a.w. de onzichtbare bron wordt vergeten voor de zicht bard, stroomende rivier die de wereld inbruist. Wanneer wij geheel opgaan in de daad, verwaar- loozen wij den oorsprong van de daad, n.l. dé be spiegeling. Nu is onze WesterSehe geest nooit bij uitstek geschikt geweest voor bespiegelen, we lieten dit meer aan onze Oostersehe buren over en legden ons altijd meer op de praktijk toe, maar het is de vraag, of dit goed was. Als we tenminste de Oostersehe en Westersehe beschaving, dus het resultaat van beider levenshouding bezien, dan valt direct op, dat de superioriteit van de Wester sehe maar zeer twijfelachtig is. En ook al kramen misschien sommigen onder ons een bespiegelend, daadloos leven, zooals van de Oostersehe wijsgeeren niet waardeeren, ook voor ons Westerlingen is de bespiegeling toch onontbeerlijk, al vat men die alleen maar op als voorbereiding tot de daad. Kleine kinderen moeten eerst afwachten en toe zien, voor ze zelf iets kunnen doen. Jezus zelf had dertig jaar voorbereiding noodig voor de drie jüar, die hij vruchtbaar zou arbeiden. Verschillende groote mannen trokken zich een poos in de een zaamheid terug voor ze tot de daad kwamen die hun beroemd maakte. Hieruit blijkt dus, dat iedere daad innerlijk voorbereid moet worden, en gedu rende die voorbereiding, die bespiegeling, moeten wij noch in, noch buiten, maar boven het leven staan. Dit wil niet zeggen dat men nooit spontaan moet handelen. Integendeel. Een spontane daad is dik wijls de beste, en als dit het geval is, dan blijkt hier uit dat men op dat oogenblik de bespiegeling niet meer noodig heeft. Maar voordat onze intuitie geheel volmaakt is, zoodat die altijd goed reageert, zul len wij nog heel wat keeren 't hulpmiddel der be spiegeling noodig hebben, zoowel de bespiegeling van de wereld om ons, als die van onszelf. Het denken over zichzelf staat tegenwoordig in een nogal kwaden reuk, omdat hier de begrippen „uitpluizen" en „egoisme" bij gedacht worden. Men vindt het ziekelijk over zichzelf te denken. Maar zooals bij zooveel dingen is het ook hier slechts een kwestie van graad en vorm. Zonder het te overdrijven is dit over zichzelf denken geenszins verkeerd, doch zelfs noodzakelijk. Men maakt wel ieder jaar de balans op over zijn finantiën, die per slot tich buiten ons om gaan waarom doet men het dan niet over zichzelf? Als ieder om den zooveel tijd zich rekening en verantwoording gaf hoe het niet zijn wil stond, en zich afvroeg: „Hoe sta ik tegenover de dingen om mij heen dan zouden alle verhoudingen veel zuiverder worden. Maar hoewel het vreemd moge klinken, men lijdt tegenwoordig aan zelfonderschatting, men vindt het niet belangrijk genoeg, hoe het er bij ons uitziet van binnen. Terwijl men vergeet, dat geen gebouw, met hoeveel zorg en liefde opgetrokken, duurzaam kan zijn, als aan de fundamenten niet volle aan dacht geschonken wordt. Bloemendaal, Tel. 22874 Net plan van Architect Van Es 18 dezer in besloten raadszitting. Zal het aantrekkelijke Bloemendaal-aan-Zee' mettertijd een badplaats worden met riante uit-; zichten en van alle gemakken voorzien, of blijft de kop van den Zeeweg en het strand daar baj beden zooals het nu al vele jaren is: één café, een politiepost, een duinreep, zand met dagtentjes en de zee Y Vrij rustig, niet mondain, wat primi tief. of: up to date, met een moderne bad-' inrichting, de noodige winkels, vertier en lang zamerhand villa's? Sinds 1931 is het gemeentebestuur, zoo niet onafgebroken, dan toch bij herhaling doende geweest een oplossing voor het vraagstuk te vinden. Doeli tevergeefs. Maar men gaf den moed niet op: in principe voelde de raadsmeerderheid er wel iets voor, dat er daar aan zee iets gedajm zou worden. De landschap- en stedebouwkunqii; architect K. C. van Nes te Apeldoorn, opdracht richtlijnen aan te geven, volgeiïs wellïe' naar zijn idee eventueel een uitbreidingsplan zou kunnen worden ontworpen. Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal thans het gevraagde rapport van den heer Van Nes ontvangen; B. en W. hebben er reeds kennis van genomen en 18 dezer zal het rapport in besloten raadszitting worden besproken, waarbij de architect waarschijnlijk zelf tegenwoordig is. Indien het plan wordt aan genomen, dan zal er in de naaste toekomst van een werkelijke badplaats als b.v. Katwijk of Noordwijk aan Zee is, geen sprake zijn. Het advies luidt: geen geforceerde bebouwing, geen risico's, wees uiterst voorzichtig, vooral ook met het natuurschoon. Wie zijn moeder liefheeft is zooveel mogelijk om haar heen. Hij bestudeert iederen trek van haar gezicht. Haar stem is het geluid van de tot beminde persoonlijkheid geworden Natuur zelve. Hij luistert naar hare wenschen, hij spaart en beveiligt haar. Wie haar bedroeft, is zijn vijand, dien hij om harentwil alleen zachtmoedig kastijdt. Op haar feest is het hem of heel de wereld vol zonneschijn, of alle huizen in de straten vlaggen, of alle kinderen juichen. Hij kan zich niet in denken, dat zij ooit niet zou bestaan. Waar zij zit, ziet hij de plooien in haar gewaad en die zijn hem heilig. Haar bezige handen schijnen hem als twee weldoende menschen. Zij ziet hem in de oogen en zie, de wereld gaat open en de hemel valt er binnen. Bij haar is alles goed zoo als het is. Hij kent voortaan maar ééne begeerte: met haar te zijn, voor haar te werken, en haar goedheid en misschien niet eens mooie, maar echte schoonheid te omringen met zijne wijsheid en zijn kracht. De verhouding van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland tot ons landschap, onzen bodem, onze luchten en ons water en alles wat daarop en daarin groeit en bloeit aan planten en dieren, is als de verhouding van een kind tot zijn moeder. Vooral van de voormannen. En dat wij alleen noemen de leden van het Dagelijksch Bestuur, wil niet zeggen, dat 'ij', de zes en veertig anderen minder achten. Maar (^dagwerkers vallen nu eenmaal meer op. Het zijn Conclusies. De conclusie van het lijvige rapport, zoo ver nemen wij, is in het kort: Bloemendaal, blijf uzelf; er zijn zooveel eigen aantrekkelijke factoren in het landschap en de villawijken aanwezig, dat een foreeeren van de ontwikkeling naar den zeekant onvoorzichtig zou zijn. Men ga behoed zaam en beleidvol, tastend voorwaarts met be sparing van de sehoone natuur en hoewel in de toekomst een uitbreiding van de badgelegenheid, door de groeiende behoefte, wellicht niet zal kunnen uitblijven, bepale de gemeente zich tot leiding geven. Langs lijnen van geleidelijkheid zal aan de badbehoefte tegemoet kunnen worden gekomen, langs ordenenden weg. Het bebouwen van den kop van den Zeeweg en van de gronden links en rechts daarvan zou groote consequenties meebrengen; de diensten zouden over een af stand van vier en een halven km. moeten worden ingeschakeld, enz., terwijl het duinterrein on middellijk wordt beschadigd. Wanneer men deze hoofdlijnen uit het rap port van den arcliitect beschouwt, dan kan een plan, hierop ontworpen, niet anders zijn dan: een verbetering van de gelegenheid tot het nemen van zeebaden: misschien ook zells het bouwen van een eenvoudige badinrichting, zooals Zand- voort kent (Zuiderbad). Maar een „echte" bad plaats, neen, dat wordt Bloemendaal ontraden. B. en W. zijn van meening, dat over zoo'n moderne badinrichting wel te praten valt; het zij gebouwd door de gemeente, hetzij door een particulier. Zij achten het zelfs niet onmogelijk dat toestemming zou kunnen worden gegeven voor het doen verrijzen van enkele winkels; maar veel meer ook niet. In ieder geval géén hotel Over al deze cude en nieuwe vraagstukken kan de raad binnenkort naar hartelust praten en het besluit zal door het achterland met span ning worden tegemoet gezien. (Tel.) PARK DUIN EN DAAL De aangifte van leerlingen is gedurende de maand Juni opengesteld voor de afde'ingen: a. Kleuter-onderwijs b. Kjassikaal-onderwijs c. Montessori-onderwijs Gewijzigde contributie-regeling. Prospectus op aanvrage bij het Hoofd der School, S. A. Wi son Tel. 22068 en 22128. -:u«> a leuOTmi» fiSB&SPSëf*" ter en eerelid, dr. Jac. P. Thijsse, de sleutelbewaar der van onzen Tliijsse's Hof, secretaris en eerelid, den heer H. C. Rehboek, onder-voorzitter, een dier tot echt Amsterdammer en Nederlander opgegroei de fijn-besnaarde Duitschers, dan de oer-Hollander den heer J. Drijver, de man van Texel, het Vogel eiland, wonende te Santpoort en ten slotte prof. dr. L. P. Ie Cosquino-de Baissy te Baarn, wiens buiten- nissige naam ons doet denken aan Nederland als rustig asyl en haven van schuiling. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland is in 1905 geboren als kind van haar vader, den ouden heer Van Eeden (Frederik's vader) en van de Nederlandsche Na tuurhistorische Vereeniging van 1898 als moeder. De oude Van Eeden was de pittige schrijver van „Onkruid", stichter van het Koloniaal Museum, dat later naar het Koloniaal Instituut is over gegaan. Hij woonde aan den Zuidkant der Koe kamp, waar nu het Sportfondsenbad op staat, en waar in zijn tijd de eerste Haarlemsche Cricketclub Rood en Wit speelde, die van de Posthuma's en Willem Muiier en Pleijte. In hem was de liefde voor Kennemerland vleesch geworden en wat meer zegt verstand. En de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, nu die kennen wij allen wel. „Natuurmonumenten"; met dezen naam duidt men de nu 31-jarige vereeniging-tot-behoud kort aan heeft de goeden inval gehad weer eens een Jaarboek, eigenlijk een gedenkboek, uit te geven, wat in 7 jaar niet was gebeurd. Maar die inval heeft een groote hoeveelheid arbeid meegebracht. En nu ligt het boek voor ons. Het is zoo belangrijk en zoo overzichtelijk, dat wij al onze lezers, die 't nog nipt zijn opwekken lid of donateur te worden, wat een jaarlijksche bijdrage kost van minstens f 50.onderscheidenlijk minstens f 2.50, of een bijdrage ineens van minstens f 500.resp. minstens f 50.al was 't alleen maar om te trachten aldus nog een exemplaar van dit boek machtig te worden. En wie 't al bezit zal zonder twijfel een extra-gift beschikbaar stellen, al was 't maar als bewijs van erkentelijkheid voor het gedane werk.*) Het boek is eenvoudig van uiterlijk, 216 blad zijden groot met 32 goede foto's, maar èn rijk èn zakelijk van inhoud. Wij zullen hieronder daar iets uit mededeelen T. Hebben wij te veel gezegd Wij kunnen niet beter doen dan het einde van het eigen slotwoord van het boek hier woordelijk overnemen „De moeilijke economische tijden, die wij thans doormaken, hebben veroorzaakt, dat het ledental, dat in 1933 nog ongeveer 13000 bedroeg, geslonken is tot iets boven de 11000. De contributie-inkomsten zijn naar verhouding nog verder teruggeloopen velen toch hebben zich genoodzaakt gezien hun bijdrage te verminderen. Wij roepen al degenen, die dit boek in handen krijgen, toe om met ons te trachten het ledental uit te breiden en daardoor het werk van het Bestuur te verlichten. De navolgende cijfers geven een denkbeeld van den omvang van den arbeid der Vereeniging Aantal donateurs en leden 11.300; Oppervlakte der bezittingen pl.m. 10.000 h.a.; Betaald voor den aankoop der bezittingen f 3.412.065.16; Nog Alle goede soorten Vulpenhouders BLOEMENDAALSCHEWEG 53 bij het Postkanfoor), Telefoon 23039 openstaande bedragen aan leeningen f2.009.445. „jSteunt de Vereeniging door het werven van leden V Wordt ook zelf donateur of lid, lieve lezeres, en brave lezer van deze Vereeniging, want haar naam verdiende voluit te luiden: Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten in Nederland en tot het maken van Nederland tot een bij uitstek bewoonbaar land. Het adres is Heerengracht 540, in de hoofd stad; de Postrekening heeft nummer 32391. Zaterdag 6 Juni werd de algemeene jaar vergadering van den Nederlandsehen Kinderbond gehouden in hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal. Oe ildeeiiug jilurls'ni was Si £n„fkr<y.rvweb wé kunnen hier reeds zeggen, dat zij zich van deze tank op voortreffelijke wijze gekweten heeft. Uit het geheele land waren de afgevaardigden der diverse afdeelingen naar hier gekomen, zoodat er van een drukke samenkomst sprake was. Aangezien de voorzitster niet bij deze jaarvergadering aanwezig was, opende mevr. M. C. Doorman-Kielstra uit Rotterdam. Zij las een schrijven voor van de voor zitster, hetgeen met een telegram beantwoord werd. Ook aan Ir. Felix Ortt, die juist zijn 70en verjaardag in Den Haag vierde, en die bibliothe caris der vereeniging is, werd een hartelijk telegram verstuurd. Het verheugde spr. dat deze jaar vergadering samen viel, met het 25-jarig bestaan der afd. Haarlem. Minder verheugend was de mede- deeling, dat het Vacantiehuis te Gennep moest worden opgeheven. De afdeelingen moeten nu trachten zelf het vacantiehuiswerk ter hand te nemen. Met September, als dierendag weer daar is, zal de vereeniging de regeering een plan voor de Dierenwet aanbieden. Nadat de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse waren goed gekeurd, werd bestuursverkiezing gehouden me het resultaat dat mevr. A. M. Behrens-Kameriing uit Zutfen en mej. A. Buisman uit Den Har;, werden herkozen. In plaats van mevr. Doorman Kielstra uit Rotterdam werd mej. Westendoip u Haarlem gekozen, aangezien eerstgenoemde zich niet meer herkiesbaar had gesteld. In eenige wel gekozen bewoordingen werd zij gehuldigd voor hei. vele voor de vereeniging gedaan, als aandenken bekwam zij een fraai boek. Hierna werd een buiten gewoon boeiende voordracht gehouden door mej. Wilh. Blomberg, woningopzicliteres bij de bouw vereeniging „Jordaan"; met als onderwerp „We onder fabrieksmeisjes". Daar zij zelf de praktij had medegemaakt, werd dat een zeer boeien: hoewel sobere rede. Interessant was het men;, teitsversch.il tusschen het Engelsche en het H landsche fabrieksmeisje. Hier in Holland heerscli nog veel te veel geestelijke armoede, in Engelam daarentegen niet. Vooral de sport neemt daar een voorname plaats in. Terwijl hier in Holland mee aan verkeering met andere geslachten wordt g dacht. Een bos bloemen was de tolk van alk- voor deze causerie. Verschillende vragen werdeï gesteld. Hierna werd een gemeenschappelijke ve; tarische maaltijd gehouden. Des avonds werd een feestavond in het jeu;, huis gehouden. Een inleidend Woord werd gesp ken door mevr. Blomberg-Zeeman uit Haar ie; die het werk der vereeniging al zoovele jaren volg, Vele treffende woorden van hulde werden er doo haar gesproken. Spr. drong vooral op vrede aan bij kinderen, een sehoone taak is hier nog vooi de afdeelingen weggelegd. Met een gedicht van Allard Pierson, op gevoelvolle wijze voorgedragen, besloot zij haar korte inleiding. Eenige kinderen voerden een tafereel op uit de operette „He parelsnoer". Zij werden begeleid door mej. L. Mo piano, en den heer P. Spaan, fluit, een en andc mocht veel bijval oogsten. Ook zou mevr. C. E. cl Vogel nog eenige liederen voordragen. De Zond: "werd doorgebracht met een excursie naar de Ruin van Brederode en een koffiemaaltijd te Zandvoo De congressisten zullen ongetwijfeld een schor herinnering aan deze dagen behouden hebbea. SS?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1