DE TWENTSCHE BANK N.V. A. G. G. M. GIORGIS Zn. „KLEVERPARK" VAN DE LEESTAFEL. OVERALLS HENSEN BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMENDAAL Uit en over de Pers. f 1.25 ONTVLEKKEN EN OPPERSEN f 0.75 ALLÉÉN PERSEN Een King-Atlas. Aardbeienmarsch. GOED EN STERK vanaf f 2. Montessor'rOnderwijs past zich aan bij de natuur en den aanleg van het kind RJoemendaalsche Montessori-school - Vijverweg 27 VEREENIGING DER NOTARISSEN TE HAARLEM VERKOOPLOKAAL 'T NOTARISHUIS Maandag 15 en Dinsdag 16 Juni Kijkdag van 10-4 uur Woensdag 17 Juni Verkooping A Lezers, die in door hén gelezen en weinig ver spreidde bladen belangwekkende uitspraken aantreffen, worden verzocht deze aan onze Red. te willen toezenden om in deze rubriek te worden opgenomen. Red. B. II'. BELANGEN. De groote vergissing, die menig idealist, ook menig wijsgeerig idealist, herhaaldelijk en hard nekkig maakt, is de overtuiging dat de menschen in de geschiedenis warm zouden loopen voor iedeeën, dat ideeën dus ook de bewegende kracht in de geschiedenis zouden zijn. Precies het tegen deel werd beweerd door Marx, die blootlegde de economische belangen welke ook achter grootsche en wereldbewegende ideeënstrijd als de motoren werkten. Felle en hevige debatten werden en worden nog steèds om dit punt gevoerd zonder dat is in te zien dat men veel verder komt. Nu is er in den laatsten tijd een theorie en een practijk bijgekomen, die het oude vraagstuk geheel anders aanpakken en oplossen. De theorie komt hierop neer, dat de beslissende en stuwende krachten van het leven die van de onbewuste driften zijn. Ik heb er ook wel eens het mooie woord „vulkanisme" voor gehoordzooals de aarde haar vulkanen en kraters noodig heeft om de in wendige spanningen in vuurgloed te ontladen, zoo heeft liet „Leven" ook zijn uitbarstingen uit de diepten, en daarbij wordt niet gerekend met de tuintjes en hekjes, die de menschen zoo keurig hebben aangelegd; het onbewuste laat zich niet kanaliseeren, het breekt voort langs eigen wegen en volgens eigen wetten. Als zulk een vulkanische uitbarsting moet men het zien wanneer volksver huizingen en barbareninvallen een Romeinsch wereldrijk vernietigen; zoo moet men ook waar- deeren dat Japan zich werpt op China, Italië zich Abessinië toeëigent; als vulkanen uitbarsten, is het laf om te treuren over vernielde tuintjes en gevallen slachtoffers. Het leven breekt zich baan naar eigen willekeur. Hoe hartstochtelijker, primi tiever en oerkrachtiger, des te echter. Zoo de theorie, waarvan de practijk ons wel bekend is, met name in fascistische en nationaal- socialistische politiek. Onderteelcende verdragen, gegeven beloften, erkende rechten met plechtige liandteekeningen bezegeld, gelden niet meer, wanneer de vulkaan gaat werken; dan zijn deze dingen niet anders dan mensehelijke hekjes en tuintjes, die men niet kan ontzien. Kn het merk waardige is, dat deze practijk niet allen goed. gepraat, maar geestdriftig verheerlijkt wordt door z.g. intellectueelen, die meenen op deze wijze de cultuur te bevorderen alsof de cultuur te bouwen ware op den rand van een werkende vulkaan. Over de ontzaglijke gevaren van de theorie, noch over het brute barbarisme van de practijk, behoeft in ons blad opzettelijk nog geschréven te worden het gebeurde herhaaldelijk. Maar het zou kunnen zijn, dat deze dingen op een geheel andere wijze dan men het bedoelt het vraagstuk van de be wegende krachten in de menschlieid zouden kunnen verhelderen. Laat mij het mogen toelichten met een voorbeeld dat juist ons na aan het hart ligt: de religie. Groote groepen van de bevolking in vrijwel alle landen van Europa, hebben de religie langen tijd beschouwd hetzij als franje, hetzij als bewijs van netten stand te zijn maar zeker niet als een levensbelang van de eerste orde. Men had liet immers zoo ontzaglijk druk met andere dingen Het menschelijk vernuft bouwde duikbooten die de diepten der zeeën peilden wat zou de geest zich dan nog bezig houden met die andere diepten van waar de kreet van een gemarteld hart zich losworstelt tot God. Luchtschepen als de „Hin denburg" en zeekasteelen als de „Queen Mary" steken de oceanen over en worden bewonderd door millioenen maar het dient niet de eenheid der volkeren en hun geestelijke samenhang in een rechtsorde en broederlijke gemeenschap, laat staan die eenheid die als Pinksterbelofte gegeven werd: dat in alle talen de groote werken van den eenen God worden verkondigd. De moderne menscbheid bouwt haar kruisers en tanks, haar radio-teclmiek en televisie maar wat geldt de gerechtigheid en de gemeenschap, wat het rijk der ziel en de kreet naar God, wat de Eeuwigheid Dit alles was goed genoeg voor Zeeuwselie en Achterhoeksche boertjes, misschien ook voor gevoe lige vrouwen de manne lijke geest, die hard wilde zijn en reëel, had daar mede afgerekend. Belangen belieerschen de wereld, zaken en fortuin, macht en geweld. Toen zijn de geweldige stormen gekomen die heel deze Westersche wereld deden beven op haar gescheurde grondvesten. „Crisis" noemde men het. Toen zijn de vulkanen van angst en wrok, van haat tegen een immers dure democratie, van afgunst tegen een opgeklommen massa losge barsten; met óók de vulkanen van de proletarische haat tegen een kapitalistisch onrecht. In Centraal- Europa vond het nationaal-socialisme in een verbijsterend snel tempo den weg naar de macht, en de ontwortelde massa's sloten zich in hun hunkering naar vastheid en gezag aaneen om den Leider, den Staat, de M-vait. Maar nu zien velc'ajen fel belicht door deze gebeurtenissen: vriiIleifl eeI> levens belang is, dat oof Ak an de ziel reëel is, dat het behoud var. de^S^jF van het leven afhangt van het behoud van het Evangelie, van de geloofs- en gewetensvrijheid. Terwijl vroegere geslachten de werkelijke belangen alléén zagen in stoffelijke welvaart hooge winsten in de kringen der be zitters, hooge loonen in die der arbeiders, en men den vooruitgang der wereld zag in de ont wikkeling van wetenschap en technisch kunnen, zien wij nu, dat barmhartigheid en gerechtigheid minstens zoo reëel zijn, dat de wereld zonder deze zichzelf te gronde riclit. Religie is niet meer franje of netheidsbewijs, zij wordt opnieuw levensbelang. Het is een gebeurtenis van ontzaglijk verstrekkende beteekenis. Als men spreekt over de bewegende krachten der geschiedenis, moeten met de stoffe lijke nu óók de geestelijke genoemd worden. Alleen die bewegingen zullen de democratie kunnen verdedigen en verdiepen, die als hoogste levens belang dat van de geest en zijn vrijheid verstaan. (Dr. W. Banning te Bentveld,in Tijden Taak", Religieus-Socialistisch Weekblad.) VAN COSTUUM, JAS OF MANTEL KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING MR. CORNELISSTRAAT 100, TEL. 11061 REPAREEREN - VERMAKEN - KEEREN. verklaring der notatie een nieuwe opzet noodig maakte in verband met het verschil tusschen beschrijvende en algebraische notatie. Het bock is in drie afdeelingen gesplitst: De eerste openbaart den lezer, hoe het spel te leeren en de speel- sterkte te verhoogen is, (één en ander verduidelijkt door speciaal voor dit doel ontworpen teeke- ningen in de diagrammen.) De tweede behandelt klassieke eindspelen, middenspel en openingen, terwijl de derde afdeeling bestemd is voor de beoefenaren, die aan dit gedeelte van het boek toe zijn en dus tot spelers van middelbare sterkte zijn opgeklommen. Zoo'n speler kan veel voordeel hebben van een nauwgezette studie van de speel wijzen en -methoden van toonaangevende meesters. Zij bevat daarom een bloemlezing van de beste partijen door den schrijver in de laatste dertien jaar tegen vooraanstaande meesters gespeeld. Het Nederlandseh scliaakpubliek zal deze nieuwe aanwinst onzer literatuur ongetwijfeld gunstig ontvangen. De Fa. Tonnema Cie te Sneek, fabrikante van de bekende King-Pepermunt, heeft een atlas van Nederland uitgegeven voor school en toerisme in een bijzondere en uitvoerige bewerking. Deze atlas wordt in zeer groote oplage verspreid. Wij mochten een exemplaar ontvangen en heb ben met genoegen het fraaie drukwerk doorgezien, om tot de conclusie te komen, dat deze atlas inder daad is een aardrijkskundige uitgave, zooals in ons land nog nimmer is verschenen, en voorziet in een werkelijke behoefte. Het is een samenvatting van alle deugden, die men elk voor zich in de ver schillende goede atlassen vindt. Bovendien bijzonder actueel, doordat de kaarten en gegevens zijn bijgewerkt volgens den juisten toestand op 1 Mei 1936. Het is zeer juist gezien, dat bij de samenstelling van de King-atlas de sclioolkaarten als grondslag zijn genomen, waardoor voor iedereen de verkeers- kaarten zoo bijzonder duidelijk spreken. Déze laatste zijn bovendien zóó gemaakt, dat ze zich geheel aanpassen bij de eischen van het moderite verkeer. Als één der vele voorbeelden van de bijzondere uitvoering dezer atlas wijzen wij op de groote overzichtskaart van Nederland, waarop o.a. de moderne rivierovergangen op dui delijke wijze zijn aangegeven. Het aardrijkskundige overzicht is een meester lijk staaltje van beknopt heid, waarbij ook voor de sociaal-economische aardrijkskunde een passende plaats is ingeruimd en gebruik is gemaakt van de laatste wetenschappelijke gezichtspunten. De atlas bevat juist datgene, wat de algemeen ontwikkelde leek van aardrijkskunde moet weten en vormt zoodoende een ideale schakel tusschen school en leven. Kortom een atlas, die de geologische, economische en toeristische aardrijkskunde vereenigt tot een voor ieder duidelijk geheel. Om in het bezit te komen van de aantrekkelijke King-atlas behoeft U slechts liet bewijs te leveren de fijne smaak en geur van King-pepermunt te waardeeren. Dit bewijs levert Li door bij Uw win kelier een rol King te koopen a 10 cent, waarna hij U tegen de geringe vergoeding van 25 cent de even leerzame als practische King-atlas gaarne zal verstrekken. Voor een bedrag van 35 cent kunt U dus genie ten van King-pepermunt en komt U tevens in het bezit van een zeer bijzondere atlas, zooals in Neder land nog niet is verschenen. De Kennemer Wandelclub organiseert op Zondag 28 Juni a.s. haar 3en Aardbeienmarsch. Was het eerste jaar de deelname hieraan 450 deelnemers(sters), het tweede jaar werd deze deel name reeds 660 deelnemers(sters). Evenals de vorige jaren wordt er weer gratis door de uitschrij vende Vereeniging op aardbeien getracteerd, ter wijl vele en prachtige extra-prijzen de deelname voor Vereenigingen van elders bijzonder aan trekkelijk maakt. Door den burgemeester van Beverwijk Mr. J. J. Scholtens, zelf drager van hét. Gouden Kruis der Int. Vierdaagsclie Afstand- marschen, zullen de extra-prijzen worden uit gereikt. De start zal plaats hebben des voormiddags te 10 uur precies vanaf Café „Oud Meerenstein" Schans te Beverwijk, 3 minuten van liet station te Beverwijk en bij de Halte autobussen Haarlem en Alkmaar. De tocht gaat o.a. langs Van Gclder's Papier fabrieken, Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken, M.E.K.O.G., Spoorbrug Velsen, Zeesluizen, Oude Kerk met Toren te Wijk aan Zee, Heliomaire. wandelpark Marquette, jeugdherberg, Kasteel Assumburg; enz. Alzoo eenige van Neerlands groot ste bedrijven, bezienswaardigheden, bossehen. duinen, strand en polderland in één trip. De deelname is open voor Dames en Ileeren die den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben. De inschrijving kan geschieden bij den heer J. Schoenmaker, Deken Warestraat 50 te Beverwijk, tot en met 18 Juni a.s. 8 SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 Het 41ste nummer van het orgaan der Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij „De Reddingboot", bevat het Jaarverslag óver 1935. In het dit nummer begeleidend schrijven van den secretaris, den heer H. Th. de Booy, wordt opgemerkt, dat zeer vele Nederlanders bereid zullen moeten zijn het werk der N.Z.H.R. te steunen met een jaarlijksche bijdrage of een gift in eens, wil de Maatschappij in staat blijven het reddingsmateriaal aan hooge eiselien te doen be antwoorden en oud-redders, die in moeilijke om standigheden verkeeren, te steunen. „Als er een „schip in nood" is, wagen de mannen van de reddingboot vrijwillig hun leven moge dit ver slag U opwekken vrijwillig een financieel offer te brengen ten bate van het reddingswezen aan onze gevaarlijke kust", schrijft de secretaris, Van dit „vrijwillig hun leven wagen", onder alle omstandig heden bevat het verslag een sprekend voorbeeld, dat ontleend werd aan het Nieuwsblad van het Noorden, en als een stukje historie werd vermeld: 5 December 's namiddags. Stormvlagen bolderen over het kleine haven plaatsje, rukken aan pannen en schoorsteenkap pen, suizelen met gierend geweld door de nauwe straatjes. Felle regenvlagen kletteren neer uit den zwartgrauwen hemel, waarlangs in doldriftige haast groote wolken jagen. LET OP HET JUISTE ADRES PAARLAARSTEEG 1 - TELEF00T 12842 In de lagere school zitten de kinderen van de derde klas vol gespannen aandacht. Voor de klas, naast Meester, staat St. Nieolaas, met achter hein zijn trouwe vazal, Zwarte Piet, die een grooten zak over den schouder draagt. „Kinderen", zegt Meester, „St. Nieolaas wil eens hooren of jullie wel goed kunt zingen. Laten we daarom maar eens beginnen met: „Zie ginds komt de stoomboot van Spanje weer aan". Een, twee, drie". Eerst een beetje schuchter, dan vrijer en fran ker, klinken de heldere kinderstemmen door het lokaal, overstemmen de bulderende, gierende stromviagen, die rond het schoolgebouw jagen. De oude bisschop knikt goedkeurend; lacht vrien delijk tegen de kinderen. Maar Zwarte Piet is niet met zijn volle aandacht bij zijn werk. Hij kijkt naar buiten, over het schoolplein, de straat is, naar de kletsende regenvlagen. „Schipper", fluistert liij zijn baas in het oor, d'r kon vandaag nog wel eens eentje op de gron den terecht komen, 't Is aardig van klababber daar buiten". „Je kon wel eens gelijk krijgen, maat", fluistert de Sint terug. „Nou, als het an mij ligt, dan maar direk, 't is een heele temptasie met zoo'n baard om je fiezelemie". Nauwelijks heeft de sch'pper dit gezegd of de deur van het lokaal vliegt open. Een man in olie- jas, Zuid-wester op den stoeien, verweerden kop, stormt binnen en schreeuwt over het gezang van de kinderen heen: „Sehipp r! We motte direk naar buitel D'r zit een schuil, op de gronde!" Met groote sprongen schiet de waardige Shit de klas uit, naar buiten, door den neerkletsenden regen naar de haven. Een ,'peelsche windvlaag zwiert zijn Imogen mijter van het grijze hoofd, laat de slippen van den rooden mantel wapperen als een uit de lijken geslagen zeil. Achter hem aan holt Zwarte Piet. En vijf minuten later zwiert de motorredding boot de haven uit, de wilde waterhei in, om de menschen van het gestrande schip weg te sleuren uit de dreigende armen van den dood. Aan het roer staat een groote, forsche kerel. Onder de blauwzwarte oliejas komt een breede strook roode stof van een bisscln p unantel kijken, een lange, spierwitte baard wappjrt in den wind'. Naast den schipper staat Zwarte Piet, ook in olie goed. „Nou", bromt Rooie Hein, de opstapper, ter wijl hij zijn keesie tabak van zijn rechter mond hoek naar den linker laat verhuizen, „nou, ze boffe daar wel, worde door Sinterklaas in eigen persoon van boord gehaald, zal ze ook niet ellcke dag overkomme". (Het Secretariaat der Noord- en Zuid-IIolland- s 'he Redding-Maatschappij is gevestigd Maurits- kade 63. Amsterdam, Postgiro 26363.) In u. O uiting op een bericht, dat dokter Veene- klaas het jongste lid der Nederlandsche Ambu lance naar Oost-Afrika tóch een boek over Abessynië zal schrijven, niettegenstaande hij in een overval van wilden zijn dagboek verloor, meldt men ons, dat dit boek tot titel voeren zal: „Dok toren op Marsch" Tevens, dat Jhr. Dr. J. N. v. d. Does zijn collega er een voorwoord voor zal schrijven en het 64 authentieke, door dokter Veeneklaas zelf gemaakte foto's zal bevatten. Een percentage van de opbrengst zal ten goede komen aan het Nederlandsche Roode Kruis. De prijs van dit boek, met op den omslag een portret van den schrijver, zal gebonden f 2.40 kosten en verschijnen bij Uitgeverij G. F. Callcn- bach te Nijkerk. „Filmfront", bij den ingang van den derden jaargang, gaat tweemaal per maand verschijnen. Het eerste nummer van het derde jaar bevat ai'jikelen van Th. B. F'. Hoyer „In Statu Ilara- IHrr', Leo Hanekroot: „De Schatten in de oude Afciis"; „De Nieuwe- Kiliniïga"-; -j.Wat baatden uit zijn bril?"; „De smalfilm"; „In het Brand punt"; „Filmbabbeltjes" van C. B„ en „Het leven is zoo kwaad niet" van C. Boost. (Redactie Vale- riusstraat 262, Amsterdam-Z„ Administratie Gr. Kerkstraat 12, Vcnlo). In „De Protestant", uitgave van de Evangeli sche Maatschappij van 4 Juni 1936, treffen we aan: J. F'. Beerens: „De. Trooster"; „Op den Uitkijk"; V. K.„Rome in de pers"; v. K.„Dr. Wibaut en de Roomsclie Kerk"; N.: „Canonisaties wegens voorspraak tot moord!"; E.: „Gekochte Bekeering" (Dr. Wibaut en zijn kerk)"Protestant „Een ontdekking en een uitvinding"; „Kardinaals- en Pauskeuze": II.: „Een slachtoffer der Room sclie scholastiek" (Agrippa von Netteslieim. 1486 1535). Een prachtig studieboek over Schaken, bewerkt door den wereldkampioen Dr. M. Euwe. Bij de N. V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Am sterdam, is verschenen en bij haar, alsmede in elke goede boekhandel tegen den prijs van ing. f 2.90, resp. geb. f 3.75 verkrijgbaar: „Schaken, Leerboek voor beginnende- en gevorderde spelers", door J. R. Capablanca, wereldkampioen schaken 19211927. Nederlandsche bewerking van Dr. M. Euwe. Een aanbeveling te geven voor een werk van Capablanca, één der sterkste spelers ter wereld, die reeds op 20-jarigen leeftijd het kampioenschap der Yereenigde Staten behaalde en dertien jaar later bij een match tegen Lasker met 40 bij 10 remisepartijen, het wereldkampioenschap ver overde, is voor den ingewijden schaker volkomen overbodig. Het zal zeker veler instemming hebben, dat althans één van Capablanca's boeken in de Hollandsche taal het licht ziet. Dr. Euwe heeft bij zijn vertaling de oorspronkelijke tekst zooveel mogelijk op den voet gevolgd, behoudens waar de WIJ BOUWEN volgens het halt-openlucht-systeem Een Ruime,Zonnige Kleuterschool Billijke schoolgeldregeling. Inlichtingen en inschrijving dagelijks. Direct: J. H. R. G. Ellas, Bllderdijkstr. la, Tel. 11928

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2