nteressant tandsconflic Bloemendaal voorheen en thans. De Cultureele beteekenis van de Film H AARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Boschbrand te Overveen. Het voor en tt von filiaalwinh .sehen gemeenteraad is die eenig licht werp dingen en daarom bclar cht aan te wijden. 1r'let .?aat' 's natuurlij aalwijksclie aangelegen k kan interesseeren. D< 1 gelegen terrein afstaan welke firma aan de gcmc- gunstige voorwaarden met een mooi pand vooi niddenstand protesteert nteraad bestaat groote is geweest, dat men d d tot ook andere gegadi n hebben om met hel erhandelen. tegen het afstaan van g uyter. „Mag de plaatsl werking verleenen tot n welke branche de col meente reeds hét felst v een der gemeenteraadsli imers de algemeene bela van haar inwoners dii Vanneer een groot deel 1 ieeld worden door de i le zaak, dan is het z.i de gemeente daartoe rleent. en Middenstand is voor ipelijk belang en dat leven is geroepen, zal root gedeelte geschied het Middenstandsbo ng in deze Wet niet -element" doch mij g steeds het Waalwij] dat zulks niet gebeu ïoodzakelijkheid niet ii ij de draagwijdte var ten volle kan overzii moeilijkheden hieraan hiertoe niet is overge nte als Amsterdam li niet van belang ont en gemeente als Waa daad zijn indien zij, geboden woTdt, van lijk gaf." h op, dat de gemeent veel aan bedrijven in >et bevorderen, egenstanders. Manuel geen protest opgi ïjven als de i.a ij ter deden, zooals de 1 Er gaat ook veel ge gemeenteraadslid ,- Middenstand zijn ooveel naar buiten v rs helpen daaraan i ien, waar men de wi' erviezenhuis, het Me Ivoopt niet in den vreei aanstaande personen het afbreken van en in eigen gemeente rijst erop, hoe zake; nsehen uit de omligj ntrum trekt. „Daa rzoek van de Gruyte k vermeerderen, was middenstandszaken z rwinkels, banketbak en en galanteriewi „Ik verwacht", zeg en de Gruijter-winke itiestrijd van de wi er ter plaatse ondei lan aan alle lagen dc twoordt. Z.i. beh( ;n besproken te wc en niet in een geme heeft 'fJ/jehts te m gemeente. De komsl z.i. voor de gemi len daardoor groej Als ik zie hoevee hun budget hebben t toch inderdaad gemeen belang hier ider lid erop, dat tal waren om hun pa bieden, doch toen en een stuk gemei eertijds zoo milde s nstandsgeschicdenjs middenstandswezer strijd, onvoldoende beseffen, dat met ki aar verlaging der d: aamhoorigheid en De concurrentie tuss nafhankelijkcn mid r (Nieuwe spelling.) BLOEMENDAAL IN DEN ZOMER. Wie nu een mooie wandeling wil doen, een der mooiste van ons land, wandele van Hotel „Zomer- zorg" te Bloemendaal over de „Hooge Duin en Daalsehe Weg" naar Overvecn. Hij komt dan voorbij het Wilhelminaduin en zal dan zeker niet nalaten naar de top te gaan om te genieten van het wijde uitzicht over de gehele landstreek. Vooral op de Zondagen in onze jammer genoeg zoo korte zomer, kan het daar heel druk zijn. Aran heinde en ver komen dan bezoekers en genie ten van het gezicht over bos en weiden, duin en zee. Wie van de natuur houdt, zal niet bij voorkeur de Zondagmiddag kiezen voor zijn wandeling langs de „Hooge Duin en Daalsehe Weg" met zijn afwisseling van hoog en laag en die zich zo beval lig slingert door het duilandschap, hier en daar uitzicht gevend op de zee. Bij voorkeur zal hij kiezen het begin van de avond als de zon ter kimme neigt; dan kan hij genieten van het spel van licht en kleur. Enkele banken op mooie punten geplaatst bieden gelegenheid om even te rusten Erger u dan niet te veel aan de „sausedopjes", die bij elke bank liggen en die bewijzen, dat ook anderen daar „genoten" hebben, maar op andere wijze. De weg leidt den wandelaar naar Overveen en dan staat hij aan het begin van de „Zeeweg". Over die „Zeeweg" is heel wat te doen geweest, vóór hij tot stand kwam. De gemeente Bloemendaal strekt zich uit tot de zee, maar vroeger bestond er geen weg, die de bebouwde kom der gemeente rechtstreeks met de Noordzee verbond. Een plan werd ontworpen om Overveen met de zee te verbinden door een breede rijweg, i Het plan vond ernstige bestrijding van de zijde der natuur- winnaars: veel van het schoon der duinen zou ver loren gaan en het bouwen van landhuizen langs die weg werd verschrikkelijk gevonden en natuur- bederf genoemd. Ondanks de tegenstand werden de plannen goedgekeurd en het grote werk werd uitgevoerd. De moderne Zeeweg is tot stand gekomen: met zijn dubbele rijwegen en fietspaden en heeft velen gelegenheid gegeven van het mooie duinlandschap te genieten, terwijl ze vroeger daar nooit konden komen, omdat het duinterrein „Verboden grond" was, waar zelfs rustige wandelaars angstvallig geweerd werden. Hoe is het met de bebouwing langs de Zeeweg 'l Huizen en tuinen daar gekomen, zijn in harmonische overeenstemming met het duinlandschap en doen m.i. aan het schoon daar van geen afbreuk. Maar, al is dan misschien wat van het karakteristieke schoon verloren gegaan duizenden menschen gaan des zomers langs deze mooie weg naar zee om van zee, strand en duin te genieten, de natuur is voor velen beter bereik baar geworden en dat is zeker ook wat, neen véél waard. Bloemendaal is nu een badplaats geworden, die des zomers een groot aantal dagjesmensen naar zee en strand trekt. Wie op een mooie zomerdag van Zandvoort langs het strand' naar IJmuiden gaat, ziet bijna voortdurend mensen om zich heen: baders, kampeerders, wandelaars. Wie zoals ik, ruim vijftig jaar geleden in de zomer meer malen die wandeling deed, ontmoette daar op die wandeling van anderhalf uur een enkele maal een schelpenvisser, een strandjutter, maar overigens niemand, eenzaam en verlaten strekte het strand zich uit. Meeuwen krijsten boven zee en strand. Wat een tegenstelling met nu! Aan het einde van dc Zeeweg kan het ontzet tend druk zijn met fietsen, auto's, autocars. De autobussen voeren dan voortdurend mensen aan en wanneer voor hen de tijd van vertrekken is gekomen, kost het soms veel moeite zich een zit plaats in de bus, die uit Zandvoort komt te ver zekeren. Velen moeten zich dan met een staan plaats vergenoegen, een twijfelachtig genot in de hardrijdende, hotsende en slingerende bus. De Zeeweg in de nabijheid van de Watertoren is door de Gemeente Bloemendaal tot een pracht- weg gemaakt; het park dat daar is aangelegd zal vele bezoekers trekken en vormt dan een attractie te meer voor inwoners en vreemdelingen, die Bloemendaal gaarne bezoeken. Zo weinig reclame wordt voor en door Bloemendaal gemaakt en toch heeft deze Gemeente èn als tijdelijke verblijf plaats in de zomer èn als woonplaats zooveel aantrekkelijks: Goede verkeersmiddelen, mooie wandelingen, de nabijheid der zee; groote steden in de buurt, die zo gemakkelijk te bereiken zijn, Scherpe critiek is ook geoefend op de plannen tot de aanleg van een rijweg, fiets- en wandel paden langs het Brouwerskolkje. De mooie om geving van het „Kolkje" zou daardoor bedorven, onherstelbaar bedorven worden. Merkwaardig is zeker wel, dat ik critiek heb horen oefenen door mensen, die er vroeger slechts een enkele maal en nu nog nooit geweest zijn. De rijweg, die een verbinding moet vormen van de „Elswoutslaan" met de „Zeeweg" is bijna gereed. Het viaduct over de spoorweg Ilaarlem- Zandvoort is er nog niet, maar over een paar maan den zal het voltooid zijn, want de aanbesteding heeft reeds plaats gehad en het werk zal met de nodige voortvarencheid tot stand worden ge bracht. Gevaarlijk is de onbewaakte overweg in het voetpad, dat van den „Tetterodeweg" naar de „Kolk" voert. Hij ligt vlak bij een bocht in de spoorweg en de electrisehe treinen van Zandvoort komende zijn alleen op zeer korte afstand te zien. Wel staan er bij des „Overweg" waarschuwings borden en aan de poorlijn een seinpaal, maar menig wandelaar kijkt niet naar de seinpaal of kent de beteekenis van het sein niet. De vorige week zag ik nog, dat een heer van middelbare leeftijd de spoorweg overstak,-toen het „sein" veilig stond voor de trein uit Zandvoort komende: n.l. arm omhoog. Hij had liet tourniquet nog niet bereikt, toen de trein achter hem met grote snel heid voorbijging. Wandelaars, weest voorzichtig en let goed op, wanneer ge daar de spoorweg over steekt De Kolk ligt daar nog juist als vroeger, het hel dere water weerspiegelt de begroeide oevers, waarop de zwanen zich statig voortbewegen, een bekoorlijk plekje. Het mulle zandpad, dat langs het water naar boven voerde en vroeger voor ouderen van dagen zo moeizaam te volgen was is nu verhard en 't is een genot daar op een der vele banken zittend te genieten van het schoon der omgeving, de talrijke kleurschakeringen van het loof der bomen, de weerspiegelingen in het water, de blauwe hemel met de drijvende wolken: het betoverende spel van licht en kleur. Een duinterrein, dat vele jaren voor het publiek was afgesloten is nu weer toegankelijk. Men kan nu weer als vijftig jaar geleden van het hoogste punt genieten van liet uitzicht. Vóór u de stad met haar Grote Kerk, die zich ver boven de huizen- massa verheft; heel in de verte op de achtergond Amsterdam, aan de voet van het duin Elswout en links van U de Zeeweg en dc Hooge Duin en Daalsehe weg met zijn hoge villa's tussen het groen uitstekend, achter U IJmuiden met zijn hoogovens, de Noordzee, Zandvoort. Oud cn jong kan hier genieten. De kinderen kunnen hier spelen, veilig spelen in de grote zand bakken, die op drie plaatsen zijn aangelegd, zij kunnen daar genieten van het graven en spelen in het zand, zonder dat het duin zal gaan verstui ven. Dc ouderen kunnen fietsend en wandelend genieten van de wandeling door het duinlandschap dat op andere plaatsen niet voor hen openstaat en van het mooie vergezicht van het hoogste punt Het aardige rustieke huis, dat op het duin staat is reeds oud nu gemoderniseerd en was de uitspanningsplaats van velen in de zomer, die genieten wilden van de duinen. Druk kon het daar zijn in het hartje van de zomer, als moeders met haar kinderen daar thee dronken. Ook hier als in het Bloemendaalse Bos bij het „Pannekoeken- huisje" kon men theewater, een ketel en stoof met kooltje vuur kopen. Op goedkope wijze kon men genietenVoor de ouderen een heerlijk zitje, voor de jongeren een prachtige speelplaats! Over enige tijd zullen tal van auto's uit alle provinciën van liet land hier komen. De automo bilisten, die niet al te veel haast hebben en van de streek, waar ze doorgaan ook w at zien en genieten willen, zullen zeker hun auto even parkeren om het hoge duin te beklimmen het pad daarheen is niet mul en levert dus zelfs voor ouden van dagen geen bezwaar om van het ruime, mooie ver gezicht te genieten. Mooie wandelingen kan men doen. Van het kolkje leidt een voetpad naar de Zanderijvaart. De wandeling daar langs heeft veel bekoorlijks: het heldere water van de vaart, de hoge met bos begroeide wanden doen U denken aan een dal, een mooi miniatuur-dal. Onder het viaduct van de HaarlemZand voort- spoorweg door bereikt ge links afslaande een duin weg, die naar de uitspanning „Kraantjelek" voert. Dat is een mooie, rustige duinwandeling, want al is het er drukker dan vroeger, toch schijnen velen die weg niet te kennen. Vroeger was bet een mulle zandweg en aan beide kanten kon je een klein eindje de duinen in gaan. De weg is nu verbreed' en verhard en aan beide kanten heeft men prikkel draad aangebracht om de toegang tot de duinen af te sluiten. Al betreur ik die afsluiting van de duinen voor den rustigen wandelaar, toch kan ik mij begrijpen, dat de eigenaars daar toe gekomen zijn. De verniel zucht van velen is groot en bovendien, overal waar „wandelaars" komen vindt, men papieren, sinaas appelschillen en „sausjesdoppen" niet te^vergeten. In een half uurtje bereikt men dan de bekende, oude, ik zou haast zeggen beroemde uitspanning „Kraantjelek"; aan de voet van het hoge duin eenmaal de hoogste top der duinen ..de Rlin- kerd". Reeds in de 17e eeuw was die uitspanning hekend en gingen de Haarlemmers langs de modderige of stoffige ongeplaveide, met diepe wagensporen door groefde Zijlweg naar Overveen en vandaar langs een mulle zandweg naar „Kraantjelek" om daar te genieten van de duinen, te schommelen en te wippen en zich in de schaduw der hoge bomen te verkwikken aan het beroemde Haarlemse bier. Eeuwenlang is „Kraantjelek" een gezochte zomev-uitspanningsplaats gebleven al is veel om haar heen ook veranderd en gemoderniseerd. In de loop der jaren was het hoge duin „de Blin- kerd" waar in 1304. Witte van Haemstede, Graaf Floris' zoon, de Hollandse Liebaart plantte om de Kennemers te verzamelen voor de strijd tegen de Vlamingen, die Haarlem bedreigden ze.ivfgelopen, dat het duinzand het. huis aan de voet gelegen, dreigde onder te stuiven. Daarom heeft men in de laatste jaren maatregelen moeten nemen om dat stuiven te voorkomen, het duinzand vast te leggen en het vrije op en aflopen en rollen tegen te gaan. De maatregelen tegen het verstuiven genomen beantwoorden naar ik meen aan de verwachting en het bezoek aan „Kraantjelek" heeft er niet onder geleden. Zeslig jaar geleden zag men daar des morgens de Zandvoorter visverkopers en -verkoopsters met een mand met vis op de rug, in de zomer op blote voeten, van Zandvoort komen om in Haar lems straten hun „zeebanket" te verkopen en des namiddags keerden ze met lege manden al lopend naar hun woonplaats terug. Benijdenswaardig Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 ~™Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0-15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING was zeker hun lot niet1 /2 uur lopen heen en terug en dan bovendien nog het zeker niet minder ver moeiende lopen over Haarlems ongelijk plaveisel en dat bij zomers felle zonneschijn cn in de winter soms bij felle, scherpe kou. Benijdenswaardig was hun lot zeker niet, vooral omdat de verdiensten vaak gering waren. Het Zandvoorter Vispad, dat bij „Kraantjelek" begon cn door dc duinen naar Zandvoort leidde, was de kortste verbinding tussen Haarlem en Zandvoort. Gelegenheid om de heen- of terugreis met een of ander verkeersmiddel te doen, bestond toen niet. Tegenwoordig wordt, van het „Vispad" een betrekkelijk smal pad langs de spoorweg weinig gébruik gemaakt, alleen in de zomer ziet men nog wel eens groepjes groten en kleineren zich langs het oude pad naar Zandvoort begeven een duinwandeling, die op een niet te warme zomerdag veel aantrekkelijks heeft. Wie oog heeft voor en houdt van dier en plant kan op die wandeling dubbel genieten. Hij zal de konijntjes bij z'n nadering haastig zien vluchten, de groene hagedis zich zien koesteren in de zon, de duinleeuwerik zien stijgen, wulpen, meeuwen en scholeksters heen en weer vliegen en op de bodem de mooie duinroosjes, viooltjes, de duindoorns, dc braamstruiken, enz. Een enkele maal een wezeltje of liermelijntje dat zich op zijn nadering zo snel mogelijk uit de voeten maakt. Van „Kraantjelek", waar ge op de Hoofdweg- komt, kunt ge linksom gaan naar Overveen en zijt ge moe geworden van de wandeling, dan kunt ge van de „Kamplaan" met een autobus (C) naar Haarlem of Bloemendaal terugkeeren. Gelukkig zijn er voor de minnaars van de natuur met een ontvankelijk gemoed in Bloemendaal's omgeving nog vele plekjes, waar ze genieten kun nen, natuurgenot kunnen smaken en ervaren wat de Vlaamse priester-dichter Guido Gezelle zeide in een zijner kleen-gediclitjes: Als de ziele luistert, spreek' et al een taal dat leeft. G. M. 300 m2. door het vuur vernield. Dinsdagmiddag om 3 uur werd van uit het station aan den politiepost te Overveen per telefoon kennis gegeven, dat er bij de spoorbaan boschbrand was ontstaan. De politie spoedde zich ter plaatse en bestreed het vuur met takken en stokken. Binnen een uur was men het vuur meester. Ongeveer 500 m2 is door het vuur ver nield. De oorzaak is onbekend. N.H.C DOOR J. C. MOL. Een moeilijke vraag, die eigenlijk niet in concreten vorm te beantwoorden is. Evengoed zou men kunnen spreken over de cultureele beteekenis van bijv. de fotografie, of de radio of van de drukpers. Al deze voortbrengselen van het menschelijk denken heb ben hun goede en kwade zijde, zij allen hebben zoowel cultuur- bevorderend als cultuurvernietigend gewerkt, zij allen hebben zooveel verschillende toepassingen, zooveel verschillende facetten dat men dikwijls niet kan zeggen ten opzichte van een bepaald product van den menschelijken geest, naar welken kant de weeg schaal overslaat. Ik herinner me dat ik eens over dezelfde vraag: de cultureele beteekenis van de film, een gedachtenwisseling had met een gerefor meerd predikant. Deze was gekant tegen de film in iederen vorm. Hij noemde het een uitvinding des duivels, een vijand van het geloof en alleen maar geschikt slechte gedachten te brengen in het. brein van eenvoudige of jeugdige mensehen. In mijn verweer heb ik toen een vergelijking getrokken tusschen de film en de drukpers en gezegd „op dezelfde pers waarmee men verderfelijke, bijv. porno grafische lectuur drukt, ontstaat ook het heiligste boek van het Christendom: de Bijbel. Het gaat er alleen maar om welk gebruik wij menschen maken van de technische wonderen die wij scheppen. En welk gebruik hebben wij en ik kan spreken van wij, want we hebben allen de snelle ontwikkeling van de film meegemaakt welk gebruik hebben wij gemaakt van een van de allervernuftigste, technische voortbrengselen van het menschelijk denken, van het bewegende lichtbeeld, van de film Deze vraag is moeilijk definitief te beantwoorden en ook ik, die uit den aard van de zaak veel over dit vraagstuk heb gedacht, kan geen positief oordcel geven. Er zijn daarvoor te veel kanten aan de zaak cn het beste wat ik kan doen is, u een denkbeeld te geven van de enorme veelzijdigheid van de film, van de veelzijdigheid van haar toepassingen en ik zou daarvoor mijn stof in drie ge deelten willen verdeelen Allereerst zou ik in vogelvlucht iets willen laten zien van het ontstaan en van de wording van de film. van haar snellen groei en haar steeds wisselende teclmische en artistieke gedaante. In het tweede gedeelte wilde ik u een aantal korte samenvattingen geven van de meest verscheiden toepassing van de film, om ten slotte te bezien de mogelijkheden die voor toepassing nog open- liggen. het uiteindelijk oordeel over de vraag „Heeft de film een cultureele beteekenis en een cultureele taak" aan u zelf overlatend. Allereerst dan de geschiedenis. Omstreeks veertig jaar geleden vertoonde Louis Lumière te Parijs de eerste bewegende licht beelden, een feit dat het vorig jaar in vakkringen ook in ons land feestelijk is herdacht. En als we het ontstaan van de film objectief bekijken, dan valt ons allereerst op het merkwaardige feit dat Lumière omstreeks dien tijd volstrekt rjet de eenige, en misschien zelfs niet de eerste was die bewegende lichtbeelden vertoonde. In Duitsehland, Engeland, Amerika, waren uitvinders met hetzelfde denkbeeld bezig en lnm denkbeelden kwamen tot practisclie toe passing omstreeks den tijd, toen ook Lumière met zijn uitvinding voor den dag kwam. En er wordt veel gestreden over de vraag, wie nu de werkelijke uitvinder is, een strijd die nog niet is.beslist. Het doet er ook niet zoo erg veel toe. Belangrijker in dit geval is, wat ik zou willen noemen de psychologie van de uitvinding, ik zou bijna zeggen de romantiek. Want als men de geschiedenis win de uitvindingen en ontdekkingen nagaat. dan wemelt het van derge lijke gevallen, van gevallen waarin een aantal uitvinders in ver schillende landen en in verschillende doelen der wereld onafhankelijk van elkaar op hetzelfde idee komen, liet is dan meestal zoo dat de samenstellende factoren van zoo'n uitvinding in den loop van een aantal jaren zoo achtereenvolgens zijn gevonden. Er ontbreekt dan meestal nog ergens één belangrijke schakel cn als die laatste schakel ook gevonden is, dan komen vaak in allerlei landen tegelijk knappe koppen op het idee de verspreide factoren te combineeren en de uitvinding is er. Het is dan alsof plotseling een denkbeeld dat. al langen tijd slaapt, door een keten van in elkaar grijpende omstandigheden rijp wordt; alsof de ontdekking in de lucht hangt. Ik geloof dan ook in een zekere wetmatigheid in die groote ont dekkingen. Ze komen als de wereld er rijp voor is, volgens 'mijn gevoel volgens een vaststaand bouwplan en dat brengt voor mij een zekere romantiek in die nuchtere wereld van technische feiten. Zoo ging het ook met de film. Het opnemen van een film is eigen lijk niets anders dan het maken van een groote serie korte moment opnamen op een strook celluloid, die van een lichtgevoelige laag is voorzien. Zooals u weet is de fotografie al veel ouder, maar in het begin werkte men met natte platen, die vlak voor de opname moesten worden klaargemaakt en die nat werden belicht. Tusschen 1880 en 1890 kwam de droge plaat, die men vooruit kon klaarmaken en die fabriekmatig kon worden vervaardigd. Dat was de eerste factor die voor de kinematografie noodig was. Die fotografische emulsie's waren nog weinig gevoelig. Momentopnamen waren nog niet mogelijk. Ik vind ze eerst tegen 1890 in de vakliteratuur met veel ophef aangekondigd als een wonderlijke technische toepassing van de fotografie en ze waren alleen maar bij zeer goed licht mogelijk. In 1892 construeerde Kohier van de Zeiss-fabrieken in Jena een nieuwe fotografische lens, de anastigmaat, die veel lichtsterker was en veel scherper teekende: de tweede factor voor de film. En ten slotte vond Edison in Amerika ook omstreeks dien tijd, dat het mogelijk was doorschijnend celluloid te gebruiken als onderlaag voor de fotografische laag inplaats van glas. De laatste factor die voor de film noodig was. Want het principe van de kinematografie was allang bekend. Marey, Anschütz, Edison werkten reeds eenige jaren met inrichtingen, die bewegende beelden te zien gaven. Maar dat waren alle inrichtingen waarin men moet kijken als een kijker en die slechts door één persoon konden worden gebruikt. Van toen af werkten in allerlei landen uitvinders aan een apparaat om deze bewegende beelden te projecteeren en op die manier toe gankelijk te maken voor een groot publiek tegelijkertijd. In allerlei landen kwam die uitvinding bijna tegelijkertijd, Sklandanowskv vertoonde films in de Wint.ergarten en Berlijn, Vinden in Engeland voor een besloten kring. Maar de apparaten van Lumière waren het meest volmaakt cn compleet en aan hem wordt dan ook de uitvinding van de film toegeschreven. Zoo was daar dan de film, het levende beeld, dat zulk een groote rol in ons maatschappelijk leven zou spelen, en dat zulk een ver wonderlijk snellen groei te zien zou geven. En wat altijd weer opnieuw verbaast is de betrekkelijke onver schilligheid waarmee het publiek van die dagen het filmverschijnsel aanschouwde: Het is natuurlijk waar, dat men nog niet het ver mogen bezat nieuwe uitvindingen te verwerken en hun toekomstige grootheid te voorzien, zooals dat onzen tijd eigen is. Maar aan den anderen kant was men ook veel minder verwend en in den tijd toen men met open mond staarde naar de fonograaf en de vélocipède zou men toch werkelijk wel wat meer passende geschoktheid ver wachten toen het veeld, dat door de eeuwen heen star en onbewege lijk was geweest, begon te leven. Eerst was de film een onderdeel van het variétéprogramma en ons interesseerde in de eerste plaats het technische wonder, het feit dat beelden zich bewogen, dat een trein op het doek op ons afstormde, dat men iemand zag loopen. Het onderwerp zelf deed er niet zooveel toe. Maar dat werd spoedig anders. Men zag spoedig de capaciteit van de film in als middel tot ontspanning, de dag- droomen van de groote massa vonden vorm en uitdrukking en ge stalte in de levende schaduwen op liet doek. De behoefte aan sen satie, aan romantiek, allerlei onbewuste wenschdroonien in een nuchtere, prozaische, voor velen harden tijd vond ontlading in de film. Er was vraag naar films aan alle kanten. En zoo ontstond de filmproductie, de droomfabriek die eigenlijk met zelfstandig pro duceerde, maar als een uiterst gevoelig instrument alleen maar reageerde op wat het groote publiek vroeg. En zoo ontstond ook bet noodlot van de film, de jacht op onmiddellijk financieel succes, de uiterste inspanning te voldoen aan de dringende vraag naar films, het gebrek aan tijd om vorm te krijgen. Geen enkel product van den menschelijken geest, hetzij een vorm van kunst, of van technisch kunnen, is zoo gedreven geworden, zoo bezeten geweest door den drang naar winst en zoo geheel ingesteld op wat de redelooze massa vroeg. Al onze vormen van kunst, de schilderkunst, de bouwkunst, het boek, het gedicht, zij hebben een historische ontwikkeling achter zich, een traditie. Zij zijn in den loop der tijd gegroeid töt wat zij zijn geworden. Zij hebben tijd gehad te bezinken en een eigen vorm te krijgen. En dat is ook in meerdere of mindere mate het geval met de technische voortbrengselen van de menschelijke geest. De drukpers, de gramofoon, zelfs de radio hebben tijd gehad voor een rustige ontwikkeling. Zij zijn lang niet in die mate be- invloed door uitsluitend redelooze jacht naar finantieel succes. (Wordt vervolgd) i ar. Sc .-AJitdUn* SS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5