Zondagmorgen School- en Studieboeken UW FAMILIEBAD 30e Jaargang - No. 5 26 Juni 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN DANKBAARHEID. Boekhandel D. GORTER BLOEMENDAALSE SCHOOLVERENIGING Natuurbad „Velserend" SANTPOORT Padvinders stuiten een Duinbrand. Generale Repetitie in het Olympiastadion. HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper rege) t 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling fl.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. En Jezus antwoordende, zeide: Zijn niet de tien gereinigd gewordenEn waar zijn de negen (Lukas 17 vers 17). Zijt ge wel eens heel erg ziek geweest? Dan weet ge ook wat het zeggen wil om van die ziekte bevrijd, weer gezond tot het dagelijkseh leven te mogen terugkeeren. Er is niets wat zoozeer deprimeert als ziek zijn. De zorgen des levens kunnen een zeer zwaar juk op onzen schouders leggen, soms tot bezwijkens toe, maar ziek zijn, daar neer te liggen met een verscheurende pijn en met de voortdurende woe ling van dat abnormale in je lichaam, waarvan je niet weet hoe dat proces eindigen zal, dat is erger, veel erger dan alle zwarigheden van het leven bij elkaar. Zoolang je gezond bent is een dokter maar een gewoon iemand voor je. Nu ja, 't is een nuttig man en een kundig man en als hij dan ook nog bekend staat als een menschlievend man, wil je de pet of hoed nog wel eens voor hem lichten. Want je kunt nooit weten of je hem nog niet eens noodig hebt voor je zelf. Maar zoolang hij niets aan je te cureeren heeft, is er volstrekt geen reden voor het ontstaan van warmere en diepere ge voelens voor zoo'n dokter. En uit sociaal oogpunt bekeken, bekruipt ons wel eens de leelijke af gunst, omdat zoo'n dokter, die toch ook een broodveehter is, een zooveel vettere boterham heeft dan wij. Maar daar op een dag voelt ge u niet wel. Se probeert met wat huismiddeltjes u zelf wee*) te cureeren. Maar het helpt niet.'Het wordt al fhaar erger, waardoor ge tot de conclusie komt, dat het wellicht iets ernstigs zou kunnen zijn. Nu komt de vraag naar dokters hulp concreet voor u te staan. Tot dusver kendet ge hem slechts van aanzien en omdat deze of gene u iets Van den dokter verteld had, 't zij goed of minder goed. Nu hebt ge hem zelf noodig, ge verlangt zelfs zeer sterk naar zijn komst, hij wordt voor u een levend werkelijkhcidsmensch, die met zijn kunde een gewichtigen rol speelt in het leven der menschen. Ge vertrouwt uw zoo kundig gecon strueerd lichaam aan hem toe, omdat ge weet, dat hij als dienaar der medische wetenschap over de kunde beschikt om de oorzaak van uw pijnen op te sporen en ook de middelen kan voorschrijven om hieraan zoo mogelijk een einde te maken. Zijn komst reeds aan uw ziekbed is een heer lijke geruststelling. Hij neemt zooveel onrust en angst weg door zijn gemoedelijk woord en hij zet u op uw gemak nog vóór een enkel medicijn over uw lippen is gekomen. Zijn volle waarde en beteekenis voor de lijdende menschheid begint als in schemering reeds nu tot u door te dringen. En wanneer een zware ziekte uw krachten sloopt en ge daar maandenlang hulpeloos en af gemat op uw leger woelt, is het weer de dokter, die met Gods hulp met al zijn kennen en kunnen voor het behoud van uw leven vecht. Geen moeite is hem te veel, geen inspanning te groot. Naast den dokter ziet ge nu ook den mensch, die warm voelt voor het leed van anderen in al zijn groot heid en schoonheid. En als dan na lange en zware worsteling terrein op het leven wordt herwonnen, de ziekte wijkt, de krachten terugkeeren en ge eindelijk weer in uw stoel mag zitten met het lachende leven overal om u heen ja, dan rijst er toch wel een danktoon op in uw hart, aller eerst en allermeest jegens God, maar naast Hem ook jegens den dokter, die het middel mocht zijn om u in het leven te behouden. Lucas verhaalt ons ook van een Dokter, die tien zieke mannen genas. En dat maar niet van wat buikpijn of migraine. Die mannen waren melaatsch. Weet u wat dit is? Het was een in de Oostersehe landen veel voorkomende be smettelijke ziekte, waarvoor geen enkele dokter raad wist. Het was zelfs schrikwekkend om deze verlorenen voor het leven aan te zien. Hun huid was droog en perkament-achtig, de oogen hadden hun glans verloren, het lichaam was zonder eenige kracht of weerstand. Waar deze ziekte snelle vorderingen had gemaakt, zag men geheele stukken van gelaat en handen weggeschilferd, waardoor het rauwe, etterende vleesch een vreese- lijken aanblik bood. Dit ontzaglijk lijden kon ver scheidene jaren duren daar het proces van deze ziekte gewoonlijk slechts langzaam vorderde. Maar ook kon dit proces door niemand of niets Bloemendaal, Tel. 22874 worden gestuit en de langzame marteling leidde zeker tot den dood. Deze stakkerds werden in die dagen niet zacht zinnig behandeld. Als onreine dieren werden zij uit de samenleving weggestooten en opgejaagd naar de woeste, bergachtige streken, waar zij bij groepen hun intrek namen in de holen dei- bergen of zich verscholen in de donkere grotten van sombere rotsgevaarten. Bij het aanbreken van den dageraad begaven zij zich naar de poorten der stad, waar mede lijdende zielen wat voedsel en drinkwater hadden neergezet voor de ongelukkigen. Zij werden als levenden reeds bij de dooden geteld. Wanneer ze het waagden om te dicht tot de stad te naderen, werden zij door steenworpen verjaagd en zij hadden tot plicht om telkens, als zij een gezond mensch op den weg ontmoetten, reeds uit de verte hun droeve kreet: Onrein, onrein! te doen hooren. Ook deze tien mannen waarvan in dit hoofd stuk sprake is hadden zich tot een groep aaneen gesloten om in de woeste natuur van het bergland hun ellendig leven verder te slijten. Zij hadden geen uitzicht, geen hoop, zij waren als dooden, zij stonden in het voorportaal van den dood en niemand en niets ter wereld kon daaraan iets veranderen. Denk het u in hoe vreeselijk het lot van deze menschen was! Zij waréü de gevloek ten in Israël en als paria's zwierven zij rond op de ongebaande bergwegen, vaak zonder voedse! en diepe enenae w.Rs de mare tot hen doorgedrongen, dat er IemaiSd was, die hen van deze vreeselijke ziekte genezen kon! Geen mecidijnmeester in den gewonen zin, maar een Profeet, een Wonderdoener, een Macht hebber, Die slechts Zijn Woord had te spreken en de ziekte zou van hen wijkenWas het wonder, dat deze levende dooden deze kans niet lieten voorbijgaan, maar zich opstelden langs den weg, welken Jezus volgen zou Zij stonden van verre, staat er in vers 12. Be wijs, dat ze hun instructie zeer goed kenden en ook getrouw opvolgden. Zoo zij dit niet hadden gedaan, zou de kans groot zijn geweest, dat zij door de vele volgelingen van Jezus met steenen bekogeld waren. En zij verhieven hunne stem, zeggende„Jezus, Meester! ontferm U onzer! (vers 13). Zij luidden de noodklok, door hun schorre stemmen als in koor zoo luid mogelijk te verheffen! Want dit was het groote moment in hun leven, 't welk wellicht nimmer terugkeeren zou. Hun leven hing af van hun geroep en zoo Jezus niet hoorde, zouden zij in deze woestenij ellendig ten gronde moeten gaan. Uit den aanhef van hun roep „Jezus, Meester blijkt zonneklaar, dat zij geloofden aan Zijn macht om hen te kunnen genezen. Want zonder geloof zou zelfs Jezus hen niet hebben kunnen helpen. En Jezus hoorde het geroep dezer uitgestootenen zooals Hij altijd het roepen der ellendigen hoort. Diepe deernis greep Hem aair bij het zien dezer ongelukkigen En als Hij hen zag, zeide Hij tot hen: „Gaat heen en vertoont u zelve aan de Priesters!" En het geschiedde, terwijl zij heengingen, dat zij gereinigd werden, (vers 14). Geen langdurige behandeling, geen medicijnen, maar enkel op het machtwoord van den grooten Medicijnmeester, werden zij verlost van hun af zichtelijke kwaal! Welk een blijdschap zal die mannen doorstroomd zijn toen zij hun gemarteld lichaan als 't ware voelden vernieuwen en het rijke bloed weer vrij en krachtig door een gezon- organisme kon stroomen! Wij zouden zeggen: zij konden hun blijdschap niet op. Welk een verandering, welk een omkeering! Van de diepste ellende met den gewissen dood in 't verschiet naar het volle, rijke leven met de volledige teruggave van het vermogen om daar van naar waarde te genieten! Nog slechts een formaliteit wachtte hen. Zich vertoonen aan de Priesters om door hen, als gereinigde menschen gekeurd, de deuren van het burgerlijk en familieleven weer te zien open gaan met al de vreugde daaraan verbonden. De goddelijke Dokter had Zijn machtig werk PARK DUIN EN DAAL De aangifte van leerlingen is gedurende de maand Juni opengesteld voor de afdelingen: a. Kleuter-onderwijs b. Klassikaal-onderwijs c. Montessori-onderwijs Gewijzigde contributie-regeling. Prospectus op aanvrage bij het Hoofd der School, S. A. Wi son Tel. 22068 en 22128. aan hen gedaan. De tien mannen keerden van den dood in het leVen, van de diepste eenzaam heid tot de bewoonde wereld terug. Welk een dankbaarheid, welk een aanhankelijkheid moest er niet als normale reactie volgen op de goddelijke machtsdaad van hun Levensredder! En een van hen, ziende dat hij genezen was, keerde weder, met groote stem God verheerlijken de. En hij viel op het aangezicht voor Zijne voe ten, Hem dankende: En deze was een Samaritaan (vers 15 en 10). Eén van de tien slechts! De negen anderen waren blij met hun genezing, maar achtten het overbodig om voor zulk een weldaad Jezus dank te zeggen. Zij traden het nieuwe leven in, zonder zich van hun eersten en grootsten plicht te kwij ten en daarmede zijn zij met een zwarte kool voor de gansche Christenheid van alle eeuwen geteekend als ondankbare menschen. Maar deze geschiedenis is ons geboekstaafd tot leering en onderwijzing. Zijn wij dankbaar voor weldaden Is 't soms niet zoo, dat wij voor plicht aanzien wat in wezen niets anders dan een zuivere gunst is O, als ik op mij zelf zie, moet ik eerlijk bekennen ook bij die negen ondankbaren te be- hooren, die hun eersten en lioogsten plicht schro melijk verzaakten Als er meer dankbetoon was als zuivere op welling van warm gestemde harten, zou er ook meer gunstbetoon zijn. Wie eenmaal is gestooten op groven ondank bij het bewijzen eener wel daad, zal er niet gemakkelijk toe komen om voor de tweede maal zijn hand te openen. Gelukkig, dat God een anderen maatstaf aan legt dan de menschen. Alleen de Samaritaan kwam terug om Jezus te danken. En hij deed het op de rechte wijze. Hij gaf God de eer voor zijn wonderbare redding. De door de Joden zoo verachte en gehate Samaritaan, die volgens hen meer heiden dan Jood wa&*bet.oonde zich hier een diep religieus ri5^-V'.t bert op ..r&f* Daarom zeide Jezus tot hem: „Sta op en' ga héén Uw geloof heeft u behouden!" God schenkt aan ons, menschen, zooveel waar Hij nooit eenigen dank voor terug ontvangt. Moge ook deze historie ons leeren ons hierin te beteren. t.o. de Ruïne van Brederode 800 Meter van het Station Telefoon 22282 Haarlem Zwemmen, Kanovaren, Glijbaan en Springtoren, Spel en Vermaak, Speeltuin, Groot Zonnestrand 14000 M2., Water oppervlakte 8000 M2., van 0.30 M. tot 3.25 M. diep. Veilig en Genotvol Nabij viaduct te Overveen. Nabij het viaduct te Overveen aan de spoorlijn naar Zandvoort is Zondagmiddag door onbekende oorzaak een duinbrand ontstaan, die door het prachtige optreden van een groep padvinders met succes kon worden geblu cht. Zondagmiddag be merkten zij een hevige rookontwikkeling en onmiddellijk begaven zij zich in de richting, waar het vuur woedde. Toen zij den omvang van het brandende duingebied zagen, waar schuwden zij de brandweer, doch aarzelden go. bracht toen de brandweer arriveerde. Daarna was het gevaar spoedig geweken. De oorzaak moet wellicht gezocht worden in het wegwerpen van een eind sigaar of sigaret uit een passeerenden electrisehen trein. Een fofo van het Olympisch Stadion in Berlijn, waar duizenden school kinderen, die aan het openingsfeest zullen deelnemen, generale repetitie houden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1