Lil ster Linnen „KLEVERPARK" 2 DE TWENTSCHE BANK N.v. BL'DAALSCHEWEG 147 BLOENENDAAL Natuurmonumenten. een uitgebreide sorteering Van de LeestafeB. Montessori-Onderwijs bevordert bet Levensgeluk van Uw Kind LAAT HET ONZE SCHOOL BEZOEKEN Een Ruime, Zonnige Kleuterschool Bloemendaalsche Montessori-school - Vijverweg 27 I 1.25 ONTVLEKKEN EN OPPERSEN f 0.75 ALLÉÉN PERSEN WE DRINKEN NOG MAAR 1 y2 LITER STERKEN DRANK EN 17 LITER BIER. DE TOENAME VAN HET LUCHTVERKEER. Jaarvergadering Vereeniging „Haerlem". A. G. G. M. GIORGIS Zn. In aansluiting op onze bespreking van het Jaar boek der Veeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, plaatsen wij hier. onder nog enkele grepen uit het boek zelve. Toen, nu dertig jaar geleden, de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land, werd opgericht, aldus lezen op blz. Hl, ge- schiedde dat uit vaste overtuiging en uit harde noodzakelijkheid. Het besef, dat omgang met de natuur, een intelligente en gevoelvolle belang stelling voor onze inlieemsche flora en fauna, een welbehagen in het natuurlijke Nederlandsehe landsöhap, een levensbehoefte en een levens vervulling zijn of kunnen zijn voor iedereen, oud en jong, arm en rijk, stedeling en plattelander, drong in die dagen onweerstaanbaar door en heeft zich sedert dien tijd natuurlijk nog versterkt. Tegelijk rees daarmee het conflict, dat de toeneming der bevolking, de eischcn van Verkeer en industrie, van drinkwatervoorziening, van vuil. berging, de zucht om buiten te wonen, de stimu lans voor allerlei ontginningen, steeds meer en meer beslag gingen leggen op den vaderlandsehen bodem. De eerste daad der Vereeniging, de aankoop Van het Naardcrmeer, illustreert dat conflict zeer duidelijk: Amsterdam had het plan om liet meer te dempen met stadsvuil, en in Amsterdam en voornamelijk door Amsterdammers (of die het geweest waren), werd de Vereeniging opgericht, die nog bijtijds bewerkte, dat een der merk waardigste oorden van Europa voor vernietiging Verloren ging. Menig bosch konden wij tijdig redden van kaalslag, met Veel inspanning en groote offers hier en daar een bruikbaar stuk heide behouden, en, dank zij den gullen steun van eenige vrien den, aan enkele reservaten der Vereeniging de oroote afmetingen verschaffen, noodig voor de instandhouding van volledige levensgemeenschap pen. En tegelijk geven die groote complexen ook de gelegenheid tot vrijen toegang voor iedereen, die van de natuur wil genieten Zoo konden wij doorwerken tol de crisis kwam. I En thaKsmtaan wij keer op kce/r voor moeiSijk- héden, gröoter dan wij ooit hebben ondervonden. Ter wille van werkverschaffing en werkverruiming worden thans op groote schaal werken onder nomen, die in normale tijden in langzamer tempo op beperkter schaal of in het geheel niet zouden zijn uitgevoerd. Met groote zorg en tegenzin moeten wij het aanzien, dat met gelden, verschaft door de overheid, ons erfdeel aan natuurschoon wordt verdorven. Wij weten echter, dat bij tijdig overleg veel kwaad kan worden voorkomen. En ook weten wij en dat is wel 't gelukkigst yan alles dat dergelijk overleg en samenwerking haast altijd leidt tot een aangename verstandhouding tus- schen vroegere vermeende tegenstanders. Dezelfde overheid, die ons in het nauw brengt door haar crisismaatregelen, verwaarloost geens zins de zaak der natuurbescherming. Het ledental liep achteruit tot 11.390. Echter is het verheugend, dat zich tot 1129 nieuwe leden aanmeldden. Ondanks het verminderen van het aantal donateurs en leden neemt de belangstelling voor onze jaarvergaderingen, waar de lotgevallen der Vereeniging wereldkundig worden gemaakt, van jaar tot jaar toe. In 1931 moesten voor het eerst leden, somsvan verre gekomen, onverrichter zake naar huis gaan, omdat de vergaderzaal tot in alle hoeken gevuld was. Evenals de vorige jaren zijn de baten, die wij uit onze landgoederen ontvingen: opbrengst van hout, riet, grasgewas, huur, jacht, visscherij enz., belangrijk en zorgelijk Verminderd. Op verzoek van de Vereeniging „Het Grondbezit" stelden wij een rapport op over den toestand van het bosch- bedrijf en over maatregelen, welke ter verbetering daarvan zouden kunnen worden getroffen. Het bezit der Vereeniging bestaat uit 1. Het Naarderraeer (720 II.A.); 2. Het land goed Hilverbeek met Spieglielrust en Schoonoord te 's-Graveland («9 h.a.); 3. Het landgoed Dennen oord (5 h.a.), gelegen bij Naarden; 4. De Oost- einder Poel bij Aalsmeer (16 h.a.); 5. IJdoorn bij Dorgerdam (35 h.a.); 6. Het Heilooër Bosch (71 h.a.); 7. De Zandkuil op Texel (1 h.a.); 8. De natuurreservaten in het lage land van Texel: de Staary, het Ooster- en Wester Ivooistuk, de Lammerenweid, Jan Koorusland, het Vogel reservaat in Waalenburg, de Petten, het Molen stuk in den Prins Hendrikpolder, het Molenmie- land, Büttikofer's Mieland, Thijsse's Ficnweid, samen 103 h.a.; 9. Het eiland Griend, het hoogste gedeelte van de Gricnderwaard, begroeide opper vlakte pl.m. 18 h.a.; 10. Geologisch I'ark bij Maarn. Ee,n collectie zwerfsteenen, afkomstig van de groote afzanderij der Nederlandsehe Spoor wegen; 11. Het Soestervceu (5 h.a.); 12. Voorne'; Duin (739 h.a.), met in aansluiting hieraan het Meertje de Waal (16 h.a.) 13. Voortrappen bij 's-Gravenpolder; 14. Bosschcn en Vennen bij Oistcrwijk (385 h.a.); 15. De Loonsclie- en Drunen- sehe Duinen (1207 h.a.); 16. De Cartier Heide bij Hoogeloon (145 h.a.); 17. De Hogt bij Waalre (11 h.a.); 18. Het Carumterrcintje bij Weert; 19. De Mookerheide (77. h.a.) 20. Het natuurreser vaat Veluwezoom, omvattend Hagcnau, Itheder- oord, het Asselt, de Onzalige Bosschcn, Worth- Reder- en Wieder Heide, Hcrikhuizen, Beek huizen, en.z (2439 h.a.). Een indrukwekkend land schap van de zuidelijke Veluwe met prachtige erosie-dalen langs den zuidkant. Heide, zandver stuiving, naaldhout, loofhout van allerlei aard en afmeting. Het meest grootsehe woudlandseliap van Nederland, met de groote figuren uit onze fauna: hert, ree, marter, das, vos, havik, buizerd, korhoen, zwarte specht c.a. Ook floristiscli op menige plaats merkwaardig; 21. Het Leuvenum- sehe Bosch (730 h.a.); 22. Het Hulsliorster Zand (305 h.a.); 23. Het Korenburgcrvecn bij Winters wijk (106 h.a.); 24. Het Buskersboseh bij Winters wijk (11 h.a.); 25. Hot Loohuis hij Aalten (21 h.a,); 26. Het Hengstdal hij Ubbergcn (4 h.a.); 27. De Tondensche Heide, gelegen bij Hall, ge meente Brammen (10 h.a.); 28, liet Buurser Zand hij Haaksbergen (311 h.a.); 29. Alscholversbrocd- plaats bij Wannepcrveen (25 h.a.); 30. De Dwinge- loosclie ïleido (Het Geusinger Veld (750 h.a.); 31. Het Balinger- en Mantinger Zand (50 h.a.); 32. Het Brandcveen (20 h.a.); 33. De Braak te Paterswoide (28 h.a.); 34. Het Noordlaarder Bosch (102 li.a.); 35. De Harcnschc Wildernis hij Haren (8 h.a.); 36. Metbrock, onder de ge meente Ylagtwodde (pl.m. 1. h.a.); 37. Jipsing- huizen (ruim 1h.a.); 38. Hel Oude Mirdummer Klif (22 h.a.); 39. De Rengorsmicde hij Wartena (3 h.a.). Tezamen een oppervlakte van pl.m, 10.000 li.a VA KKLE DING MAflAÏVN „Kosmos' Nieuwe Reeks voor Liefhebbers van Bloemen en Planten" is wederom vermeerderd met een drietal keurig verzorgde boekwerken. Noemen wij allereerst: „Het kweeken en verzorgen van Bloemen en Planten in de Woning." Niemand minder dan de heer G. Schoonderbcek, Hortulanus Rott erdamsc.be Diergaarde, brengt, hierin de uitkomsten van zijn langjarige praktijk en hij doet dit op een voor leekenj zóó bevattelijke wijze en met zóóveel liefde voor plant en bloem, dat dit werk geworden is tot een trouwen gids en raadgever bij alle vragen, die zich omtrent cultuur-mogelijkheid, verzorging en geschiktheid der planten voor dit doel, dagelijks voordoen. Want al valt het niet te ontkennen, dat men som tijds verbaasd slaat over bet groote succes en over bet kunnen van sommige liefhebsters en liefhebbers van bloemen en planten, wier resul taten vaak die van den ervaren kweeker evenaren of overtreffen, toch is het even waar, dat meesten tijds niet het succes bereikt wordt, dat van de planten verwacht kan worden, Hoe velen worden, - om een enkel voorbeeld te noemen niet teleur gesteld in hun pogingen, hun Azalea's, die met zulke schitterende bloemen prijkten, wederom tot bloei te brengen. De oorzaken van deze mislukking duidelijk te maken en de proefondervindelijk juiste behandeling aan te geven, ziedaar cén der talrijke kostelijke lessen, die dat boekwerk bevat- Tot goed begrip, wijst de schrijver in de eerste hoofdstukken op het doel van planten, hun levens- eiscli, algemeene groeivoorwaarden en geschiktheid, behandelt vervolgens de voortplanting, grond soorten, behandeling en bedstrijding van ziekte en beschadiging door middel van cultuur en techniek, terwijl ook de algemeene werkzaamheden, als op- en verpotten, nijpen, insnijden, op- en aan binden, zomer en winterbehandeling, uitvoerig worden toegelicht. Dit alles dient als inleiding van een zeer uitgebreid overzicht van de belangrijkste planten, die natuur en kweekers in zoo rijke ver scheidenheid voor het woonhuis beschikbaar stellen. Zij zijn in alphabetische volgorde gerang schikt, met aanwijzing van de behandeling, groei wijze, enz. Het kloeke boek, dat met 43 pracht- foto's en teekeningen is verduidelijkt, is tegen don billijken prijs van fl.75 bij dc Uitgevers Mij. Voor Uw kleuters bouwen wij volgens het half-openlucht-systeem. Billijke schoolgeldregeling. INLICHTINGEN EN INSCHRIJVING DAGELIJKS „Kosmos" te Amsterdam en verder in elke goede bockhandel verkrijgbaar. „Aanleg, beplanting en onderhoud van kleine Villatuinen." Aldus de titel van het tweede boekwerk. De heer J. II. Iloitingh, tuinarchitect en leeraar aan de tuinbouwstiehting voor meisjes „Huis te Lande" te Rijswijk (Z.II.) lieeft hierin op eenvou dige wijze duidelijk gemaakt, hoe een tuin van bescheiden afmetingen moet aangelegd en beplant worden en vooral, hoe liet onderhoud moet ge schieden. Het is een genot met dezen ervaren vakman in gedachte den opbouw van een tuin mee te maken, vanaf het ontwerpen van een plan van aanleg en de grondbewerking van liet gekozen terrein, tot de beplanting met hagen, heesters klimplanten en rozen, vruchtboomen en struiken en liet aanbrengen van vaste-, één-jarige cn solitairplanten, één-en-ander gepaard gaande met, het aanleggen A an gazons, verharde paden, het oprichten van stapel muurtjes, vijvertjes en rots partijen, zoomede een gezellig zitje, tot een specl- gclegenheid voor de kinderen incluis. En als dan, na deze voorbereidingen, liet kale terrein is geworden tot een tuin, die een lust voor tie oogen, „een kamer in de open lucht" is, dan leeren wij, hóé dit alles in goeden staat te houden is en wel in den winter: door snoeien van de planten met afvallend blad, van hoornen, heesters en grocnblijvende gewassen,in den zomer, door die van klimplanten, rozen, vruchtboomen enz. Dok leeren wij de paden verzorgen, gazons cn boordbedden onderhouden, worden wij ingewijd in do geheimen van besproeiing, bevloeiing, be mesting en bestrijding van ziekten en insecten, cn ten laatste in liet bouwen van een plantenkastje of -kast, een bezit-, dat voor den waren liefhebber in den tuin van onschatbare waarde is. Zes- en- vijl'tig schitterende foto's en teekeningen geven een voorproefje van de verrukkelijke aanblik, die villa-tuinen cn tot op zekere hoogte, ook stads tuinen - onder bovenbeschreven behandeling, zullen bieden. Formaat en prijs van dit aantrekke lijk boek zijn dezelfden als die van bet eerstge noemde werk. V Als derde in dezen reeks (de volgorde is geheel onopzettelijk) en in uitvoering, formaa t, wijze van iliustreering cn prijs gelijk aan de beide voor- aanden, verscheen: h'et kweeken en verzorgen van Bloembollen voor kamer, kas en tuin" door J. F. Ch. Dix, Hoofred. van „Floralia" Met 57 foto's cn teekeningen. Na eenige grepen uit de geschiedenis der drie hoofdgewassen der hollen-cultuur: Tulp, Hyacinth en Narcis, behandelt de competente schrijver aller eerst de bloembollen voor cultuur in huis. Vooraf' drukt hij den lezer op het hart, zich voor aan schaffing van zijn hollen alleen te bepalen tot Olido adressen (cn niet aan de deur of op den ii boopon) ci\ vOoral daarbij te vragen nnS'? tic beste kwaliteit om to vervroegen. Hij zet pjin op duidelijke manier uiteen, boe men culturen, hetzij op glazen, hetzij in bowls of kommen met grint en water, of wel in pannen of potten met aarde, moet inrichten. Hierbij passeeren dan, naast tulp, hyacinth en nareis ook amaryllis en crocus de revue. Van elk der soorten zijn uit voerig naam, voorkomen, eigenschappen, speci ale behandelings-eischen, enz. beschreven. Onder meer treft men daarbij aan 30 verscheiden heden van de „Mondeltulpen", een kruising van de Due v. Tliols met dc Darwins, iets nieuws, voor liefhebbers zeer belangrijk en die tot durver in geen ander bock in onze taal voor kamer cultuur is beschreven. Het leeuwendeel van liet bock wordt dan inge nomen door de uitvoerige behandeling der bloem bollen voor de koude kas eu die voor forceering in de kas, en ook hierin treft men een schat van ervaring, raad en vakkennis aan, die mits juist opgevolgd, voor den amateur elke teleurstelling bi j de cultuur practisoli uitgesloten maakt. Natuur lijk zijn hier, naast eerstgenoemde bolgewassen, ook gladiolus, lelies, amaryllis, anemonen, fresia's, iris, ranonkels opgenomen en al die bekende <)t' minder algemeen bekende knol- cn bolgewassen, die zich op een tijd, als de gehecle natuur nog sluimert en waarin behoefte is aan kleur en jong, frisch leven, tot de schoonste bloei laten brengen. Maar ook aan de bloembollen welke in de kas blijven eu die voor den tuin is een groot deel van het boek ingeruimd, terwijl een behandeling der bloembollen voor losse groepeeringen, perken en vanden cn een dito voor bloembollen voor rots- en muurtuin, zich daarbij aansluit. Het slot van dit fraaie boek werk is gewijd aan do bloembollen tusschen gras, dito voor verwildering en aan die, welken in het voorjaar geplant worden. VAN C0STUUM, JAS OF MANTEL KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING MR. C0RNEL1SSTRAAT 100, TEL. 11061 REPAREEREN - VERMAKEN - KEEREN. Op Schiphol is nog altijd veel belangstelling des Woensdag en 's Zaterdags in den vroegen morgen voor het vertrek der Indic-vliegtuigen en ook voor de aankomst op Maandag en Donderdag in den namiiddag. Hierbij een overzicht van de ontwikkeling van post- en passagiersvervoer sedert dc opening van den luchtdienst op Indië. 1 2 3 1031 18.316 211,996 306.004 1932 (1) 35.296 885.700 1.724.844 1983 1934 1935 (2) 1 /6/'35- - 2,<>/'36 75.941 673.000 10.776.729 (1Instelling van den wekelijksehen dienst. (2) in de cijfers over 1935 is reeds een half jaar halfwekelijksche dienst inbegrepen. Toelichting: 1 kg. briefpost per jaar. 2 ton/km. 3 aantal passagiers per gevlogen km. 44.961 46.766 62.237 475.653 3.537.560 499.994 4.368.651 596.44-5 7.589.051 Door dc welwillende medewerking van den Hoofdinspecteur van bet staatstoezicht, op de volks gezondheid (afd. Drankbestrijding) kwamen wij in het bezit van de jaarcijfers omtrent het verbruik van alcoholhoudende dranken in ons land over dc laatste 25 jaar. Wat ons bij de beschouwing van deze cijfers op valt, is wel de sterke teruggang van 't gebruik van alcoholhoudende dranken per inwoner, wat zeci zeker een verblijdend verschijnsel is te noemen. Voor 25 jaar werd per inwoner niet minder dan 7 liter sterken drank per jaar gebruikt, terwijl dit gebruik tlians ruim 1 y2 liter per inwoner bedraagt. Ilct biergebruik is in 25 jaar tot de helft terug- geloopen. Voor 25 jaar werd per inwoner 34 liter en thans 17 liter gebruikt. Zoo is ook het wijngebruik gclangrijk lager. Voor 25 jaar was het gebruik 1 /2 liter per hoofd, wat tlians op 0.9 liter is teruggeloopen. Voorts blijkt, dat het aantal vergunningen en verloven A (verkoop van zwalc-alcoholische drank n 't klein) in de laatste jaren een gest-adigen terug gang vertoont. In 25 jaar is bet aantal vergunningen, dat in 1910 over het heele land 20414 bedroeg, verminderd tot 16019 cn liet aantal verloven A van 21479 tot 11267. Als men nu weet, dat in Nederland een kwarteeuw geleden op elke 140 inwoners een vergunning of verlof A werd aangetroffen cn thans een op de 307 inwoners, dan zal men tot de conclusie moeten komen, dat wij thans een gunstiger beeld hebben verkregen. Dit zijn getallen, die ons doen zien, wat een staag werkende georganiseerde Drankbestrijding op den duur bereiken kan. En dit niet op de eerste plaats door bet invoeren van Drankwetten, maar vooral door het omzetten der drinkzeden. In liet vcreenigingsgebouw „De Hoofdwacht" werd een goed-bezoebte jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Haerlem". De voorzitter, do lieer J. L. Tadema, herdacht in zijn openingswoord liet verscheiden van den heer Ir. L. C. Dumont, door wiens arbeid de ver eeniging over een eigen gebouw kon beschikken. De -secretaris, de heer 1\ A. Dijkema, bracht na het lezen der notulen, verslag over het afgc- loopcn jaar uit. Ilct ledental bewoog zich in op gaande lijn en klom met 21 tot 433. Verschillende lezingen cn excursies werden gehouden, terwijl de vereeniging op allerlei terrein van haar activi. teit blijk gaf. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den beer J. D. Rutgers van der Locff, vermeldde een toename in tie contributie; voor 1935 bedroegen de ontvangsten f2215.01, do uitgaven f2211.12; liet batig saldo derhalve f3.89. Tot leden der kasoommissie werden aangewezen de hoeren Dijkstra cn Nieuwenhuis. In do vacature IV. I.. C. Dumont, werd tot bestuurslid benoemd dc lieer Ir. M. M. Maas. De periodiek aftredende bestuurders, de lieeren Mr. A. J. Enschedé, Mr. IV. F. C. C. Pijnacker Hordijk cn J. I). Rutgers van der Loeff werden bij acclamatie herkozen. Dit dc werkzaamheden der vereeniging deelde do voorzitter hierna mede, dat pogingen in het werk gesteld worden tot liet behoud van een oud huisje op de Gedempte Oude Gracht, terwijl getracht wordt de zeer bijzondere houtzaag molen aan liet Zuidcr Ruiten-Spaarne te behouden. Voor dc restauratie is f500.noodig; f 300. is reeds ontvangen en spr. hoopt dat liet restant spoedig bijeen komt. Besloten werd in de zomermaanden een trip te maken naar Edam, dc schuilkerk van de oud- Katholieke Gemeente, de Protestantsche kerk te Blocmcndaal, liet 'landgoed Wildhoef en de over blijfselen van liet kasteel Aelbcrtsberg aan liet Moortje van Carera te bezichtigen. Een album met foto's van den bouw der nieuwe brug over het Spaarne, aangeboden door den heer Savrij werd in dank aanvaard. Dc lieer Mr. A. J. Enschedé informeerde bij de rondvraag hoever do plannen tot herbouw van den molen „De Adriaan" zijn gevorderd. Mede gedeeld word dat van de ontvangen gelden een fonds is gevormd; de kosten zijn hoog, doch niette min is alle hoop niet verloren dat te zijner tijd de voor dit doel geschonkon bijdragen tot herstel kunnen worden aangewend. Met oen opwekking tot liet werven van nieuwe leden sloot de voorizttcr dc bijeenkomst. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310 j

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2