ünteekenbiljet. Weer wat Nieuws op Filmgebied. Vogelverzorging ook een arbeidsgebied der vrouw. Het Olympische Openlucht- Theater. ■vat $?r+W'-y?x.yr.rr~?:- :x&.- """Mn": S Onze gevederde huisgenooten. Hansje is ziek. Vogelmoeder moet voer koken. Vogelkooi in de kinderkamer. Op zekeren dag heeft Vader hem meegebracht. Een zoeten, dooiergelen kanarievogel in een blinkende koperen kooi. „Hier, Moeke, heb je een nieuw kind, ter verzorging", heeft hij verge noegd gezegd. „Ik heb het zoo graag wanneer het diertje fluit. En het zakje voeder heb ik meteen meegebracht. De vogelhandelaar heeft tevens gezegd, dat het beestje ook nog een bad- kuipje moet hebben en altijd frisch zand. Nou, de verzorging zal jij wel overnemen, jij zal dat allemaal wel goed doen." Met lustig gekwetter is de kleine gevederde gast huisgenoot geworden, en uit een moeder met 3 kinderen is nu ook een vogelmoeder ge worden. Want alles wat verzorgd moet worden is moeders werk en niemand kan dat zoo goed als een zorgende vrouwenhand. Vogel verzorging is iets, dat begrepen moet worden. Het volstaat niet, regelmatig voeder en water te geven, het zand rein te houden en het water van de vogelfontein op goede temperatuur te houden, een vogeltje moet ook uit het oogpunt van bestendige gezondheid een voorwerp van zorgen blijven. En op zekeren morgen komt kleine Peter zeggen „Moeke, ons Hansje ziet er vandaag uit als een gele bal pluimen en piepen doet hij ook niet. Hij slaapt nog altijd, ^ïoewel de zon reeds zoo lang schijnt!" Hansje is ziek. Hij heeft buikloop, zijn kleine vogelhartje klopt snel, de borst gaat op en neer als in koorts. Er moet dadelijk iets gebeuren. Eerst wordt het voer veranderd, in plaats van oliehoudende zaden geeft men meelrijk voer. Het drinkschaaltje wordt gevuld met licht gesuikerde camillethee. De kooi wordt zoo ge plaatst, dat zij goed warm staat en voor eiken luchttocht behoed wordt. Het zand vervangt men door een vel wit vloei papier, dat men dikwijls ververscht. Reeds na enkele dagen is het diertje door deze behandeling weer gezond en kan men weer tot normale voeding overgaan. Elke vogelmoeder is terecht bang voor het „ruien". De vogel'geeft daarbij heelemaal geen indruk ziek te zijn. Hij eet, trippelt lustig heen en weer in de kooi, zingen doet hij niet. Maar de veertjes vallen uit. De kale deelen en plaatsen dekken zich ook niet met nieuwe pluimen, wan neer men nu het dier niet verzorgt. Ook hier is het raadzaam het voer te veranderen, men geeft de vogel veel vogelmuur, dat bevat kiezelzuur. Daarenboven moet de kooi nauwkeurig onderzocht worden of er geen ongedierte is. Het gebeurt dikwijls, dat een kleine geveerderde huisgenoot aan zieke pootjes lijdt. De klauwen zijn ontstoken, of te wel vormen zich hoorn en schilfers. Men baadt de pootjes in warme zeeploog of kamillen- thee en strijkt ze dan met een soort van zalf, een vetcrême in. Te lange nagels moeten worden af geknipt. Er zijn vogeltjes, die heel schuw zijn en dikwijls aanvallen van kramp krijgen, wanneer zij maar even schrikken. Een paar druppeltjes valariaan in het drinkwater genezen ze van deze kwaal. Voor groente en fruit is iedere vogel dankbaar. Een stukje appel, een blad sla of een reepje banaan wordt altijd graag gegeten en houdt bovendien het bloed zuiver. Een vogelkooi in de kinderkamer is om op voedende redenen steeds aan te bevelen. Wanneer de kinderkamer de Rooi bevat, raken de kinderen er van jongs af aan gewend voor een dier te zorgen en groeit daarmede hun verantwoordelijksheids- gevoel. De kleine plichten, die met de vogelver zorging samengaan, mogen geenszins als een spel beschouwd worden. Moeders zorgzame hand moet boven dit alles zweven, want elk diertje is een schepsel Gods, voor wiens wel en wee men verantwoordelijk is. De Olympische stad. Een tweetal opnamen van de Olympische stad, waar de athleten van de verschil lende landen thans beginnen zich te vestigen. BovenDe in de stad aanwezige Finsche badgelegenheid. Voor de deur Duitsche en Finsche sportleiders in gesprek. Onder: Omgeven door prachtig groen, liggen de eenvoudige stijlvolle woningen van de deelnemers. Burgerlijke Stand. Geboren: S. H. van Daamen—Goedhart (z.). P. L. ElderingPeltenburg; B. RoosDöns- zelman (d.). Jkvr. M. A. van SonTeixeira de Mattos (d.). J. NieuwenhuisDibbetz (z.). Ondertrouwd: Th. N. Hilliard en H. J. C. Rieder. J. G. Kleist en E. Lindeman. Getrouwd: J. A. van den Akker en H. H. Reipka. Overleden: J. Klepman, oud 59 jaar. S. W. van TaackTrakranen, oud 74 jaar, echt- gen. van F. Teding van Berkhout. Personalia. blGisteren is gepromoveerd als doctor in de Wis- en Natuurkunde aan de Universiteit van Giessen bij Frankfurt (cum laude) de heer W. K. Hirschfeld Jr., Corpellaan Bloemendaal, op een dissertatie getiteld „Die Vererlung der Haar- farben bei leunden". De heer Hirschfeld studeerde te Amsterdam in de biologie en hij heeft reeds bekendheid ge kregen in wetenschappelijke kringen doordat hij als student reeds eenige jaren bestuurslid van de Ned. Eugenetische Vereeniging was. Hij kweekt veel kruisingen op zijn plantentuin te Bloemen daal en heeft een groote kennel honden en katten. Botsing tusschen wielrijders op den Zeeweg. blWoensdagavond, tegen half 8 had op het rijwielpad van den Zeeweg een aanrijding plaats tusschen twee elkaar tegemoet rijdende wielrijders, waarvan de één, de 16-jarige slagers knecht uit Haarlem, H. N. niet op het verkeer lette. De andere wielrijder, de 31-jarige C. d. B„ eveneens uit Haarlem, viel en bekwam een paar ontvellingen en een bloedneus. Zijn fiets werd vrij ernstig beschadigd. De slagersknecht kwam er goed af en zijn fiets eveneens. Vermiste jongen terecht. bl- Een strandagent trof Woensdagmorgen omstreeks kwart over 11 uur op het vrije strand een jongen aan, wiens signalement overeen kwam met dat van een jongen, uit Haarlem-Noord, die j.l. Maandag de ouderlijke woning was ontvlucht en wiens opsporing door de ouders, via de politie was verzocht. Na overbrenging naar den politie post bleek, dat het inderdaad de vermiste jongen, n.l. de 17-jarige W. H. Z. was. Hij is naar het bureau van politie te Overveen gebracht en daar later door den vader afgehaald. Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op ,,HET BLOE- MENDAALSCH WEEKBLAD". Naam: Adres: S.v.p. bezorgen aan ons kantoor Korte Kleverlaan 66 Het groote open luchttheater op het Berlijnsche Rijks- sportveld, waar in aansluiting op de Olympische spelen feestspelen zullen worden opgevoerd, is thans ingewijd met een opvoering van het Oratorium van Handel: „Herakles". Onze foto geeft eén overzicht tijdens deze eerste opvoe ring van het the ater dat 20.000 zitplaatsen heeft. Een film in drie dimensies. Eenige tijd geleden heeft Louis Lumière, de geestelijke vader van de film, ons zijn eerste sterio-filmpjes getoond. Hoewel het oordeel van de pers in het algemeen vrij matig was, mag men wel ten volle beseffen, wat deze nouveauté be duidt, hetgeen men hieronder kan lezen. De ge volgen van de „audioseopie" zijn nog niet te overzien, hetgeen men na onderstaande regels aandachtig bestudeerd te hebben, volkomen zal moeten toegeven. Metro-Goldwyn-Mayer, de bekende Ameri- kaansche film-Mij. brengt dit filmpje binnen af- zienbaren tijd hier in ons land uit. Thans laat ik een beschrijving van dit nieuws volgen. De cine matografie is niet dood, zooals „men" wel eens beweert, integendeel, steeds zoekt zij naar nieuwe vormen. Geweren worden afgevuurd een mooi meisje zwaait over de hoofden van het publiek vanaf het doek in de zaalhet publiek is opgewonden van enthousiasme, over dit nieuwste snufje: de film in drie dimensies! En dit resultaat werd bereikt door een een- v^jidin-n bril met één groen en één rood glas, drt ieder toeschouwer ir. zijn bezit krijgt, en waardoor het beeld vlak voor hem leeft Hieronder volgt een korte populaire tech nische uiteenzetting van het wonder der drie- dimensiale film, hoe het effect wordt bereikt, en hoe de korte film „Audioseopie" nieuwe perspec tieven wist te openen op het gebied der film techniek. Het menschelijk oog vertoont zeer veel gelijkenis met een camera. Het heeft een lens en een licht gevoelige plaat of netvlies, waarop het omgekeerde beeld van dat, wat men waarneemt, ontstaat. Dat het beeld wordt omgekeerd is voor onze studie niet belangrijk, wij kunnen dit dan ook gevoege lijk voorbijgaan. -LINKER OOG RECHTER OOG Op figuur 1 kijken een paar menschenoogen naar een blok hout. Een onderzoek zal u doen ervaren, dat het rechter oog meer van den eenen kant van het blok ziet en het linkeroog meer van den anderen kant. Wat het linker- en wat het rechteroog ziet, ziet u op figuur 2. Deze beide verschillende in drukken der oogen worden door de hersenen ont vangen en tot één enkelen indruk vereenigd. Het opmerkelijke is hierbij, dat hierdoor niet een vlak beeld ontstaat, doch een beeld, waaraan het element der diepte is toegevoegd de derde dimensie bij die van breedte en hoogte. Thans zien wij in plaats van de beide menschen- oogen van figuur 1 twee camera's een camera voor het linkeroog en een voor het rechteroog en photografeeren het blokhout met beide oogen. Het beeld, dat thans ontstaat, ziet er precies uit als figuur 2. Nu brengen wij het beeld van het r[IEN DOOR LINKER OOG GEZIEN DOOK HET RECHTEROOG linkeroog roodgekleurd op een filmstrook, dat van het rechteroog in groene kleur en drukken beide filmstrooken over elkaar af, zooals u uit figuur 3 kunt zien. Wij bekijken de aldus samengestelde film strook nu eens niet gewoon, maar door een bril, die een rood gelatine-filter voor het rechteroog en een groen gelatine-filter voor het linkeroog heeft. Het rechteroog, dat door den rooden filter ziet, kan het roodgekleurde beeld van het linker oog niet zien de filter maakt het onzichtbaar, daar deze dezelfde kleur heeft. Maar het rechter oog ziet het groene beeld van het rechteroog precies hetzelfde, als toen 't naar 't werkelijke blok hout op figuur 1 keek. GROENE INKT R00DE INKT Hetzelfde geldt voor het linkeroog, dat door den groenen gelatine-filter kijkt en het groene beeld van het rechteroog niet kan zien, aangezien filter en beeld dezelfde kleur hebben. Maar het linkeroog ziet het roode beeld van het linkeroog hetzelfde beeld, als toen het naar het werke lijke blok hout op figuur 1 keek. Het resultaat is hetzelfde, als wanneer men op het werkelijke blok hout kijkt een in de hersenen ontstaan beeld, dat de derde dimensie heeft alleen, dit drie-dimensiale beeld is op kunstmatige wijze geschapen. Hoe dit werd bereikt? Wel bij de opnamen van „Audioseopie" werden twee filmcamera's gelijktijdig gebruikt, wier lensen op zoodanigen afstand van elkaar waren aangebracht, dat deze overeenkwam met den afstand der oogen van elkaar. Van de gephotographeerde scène bestaan dus twee negatieven. Een daarvan is het beeld van het linkeroog, het andere dat van het rechter oog. De beide negatieven worden afgedrukt op één filmpositief, het eene met groene inkt, het andere met roode inkt. Wanneer nu dit film- positief in de bioscoop op de gewone manier op het doek wordt geprojecteerd, en het publiek het door den rood-groenen bril bekijkt, heeft ieder toeschouwer den indruk een drie-demen sionale film te zien. Met deze techniek worden bewonderenswaardige resultaten bereikt. Het blok hout, waarvan hier sprake is, kan (oogenschijnlijk) van het doek steeds verder naar voren worden geschoven, tot ongeveer een meter van den toeschouwer af, hoewel hij misschien wel 60 meter van het doek verwijderd zit (figuur 4) en op zulk een wijze, dat men zelfs geneigd is achteruit te schuiven Een woord van hulde aan de Metro, die ons met dit experiment liet kennis maken. U dacht Immers, dat u nog best vóór dia andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den kan", u moet 't zekér weten)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4