VAN DER GRAAF Col VAN DER GRAAF Co's ünteekenhiljjet. De algemeene onbil lijkheid van indirecte belastingen. De Europeesche Blokkendoos. 5 Overheidstarieven en Gezinslasten. IN 1935 VONDEN IN NEDERLAND 148 WERK STAKINGEN PLAATS. Ondergeteekende wenscht zich te ahorineeren op „HET BLOE MEND AALSCH WEEKBLAD". Naam: Adres: S.v.p. bezorg'en aan ons kantoor Korte Kleverlaan 66 HANDELS. INFORMATIES INCASSO'S ONTWERPEN EN DEPONEEREN Bureaux voor den Handel N.V. Amstelstraat 14-18 - Arasterdam (C.) HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Glimlachje Agenda, Wedstrijden te Bloemendaai. Belasting moet er wezen, maar o. i. kan slechts één soort van belasting rechtvaardig zijn, n.l. die, welke rechtstreeks van de bestaansbronnen worden gelieven, d. i. van inkomsten cn van vermogens, rekening houdende bovendien met de normale gezinslasten. Dat laatste is te bereiken door aftrek van kosten voor levensonderhoud cn door een progressief stelsel, zooals dat trouwens ook thans reeds geschiedt. Indirecte belastingen kunnen moeilijk recht vaardig zijn, omdat ze arm en rijk gewoonlijk ge- Bjkmatig drukken soms de armen zelfs zwaarder dan de rijken. Een voorbeeld van dat laatste levert de onlangs ingevoerde heffing op de koffie. Deze bedraagt circa 8 cent per pond (gebrand), maar die 8 centen worden net zoo goed gelegd op het kwartje koffie van den arbeider als op den gulden, waarvoor anderen hun pond koffie koopen. Zout is een artikel, dat in alle huishoudens gelijkmatig noodig is arm en rijk betalen cr evenveel belasting voor. Suiker idem. Suiker is niet alleen een genot-, maar ook een hoogwaardig voedingsmiddel. In de ge zinnen van minder draagkrachtigen wordt naar verhouding veel suiker gebruikt, omdat de beurs er niet toelaat om veel variatie te brengen in de menu's. Boterhammen met suiker moeten dikwijls duurder „meubilair" vervangen; pap met suiker is een normale aanvullende middag- of avondkost. We wijzen voorts nog op de heffingen, welke gelden Voor vetten en oliën. Omdat vleesch cn jus niet Idle dagen kan worden opgediend, zijn juist vet en olie de artikelen, waarin de arbeider en kleine boer de aardappelen moet soppen of waarmee deze en andere etenswaren moeten worden bereid. Zoo ziet men hoe vele indirecte belastingen dc armen soms het zwaarst treffen, zoowel relatief als absoluut. Er zijn ook directe belastingen, welke aan de rechtvaardigheid, althans aan de billijkheid en redelijkheid te kort doen. De personcele belasting b.v.Als iemand, die gesitueerd is, in een uiterst bescheiden woning kruipt en geen sterveling iets laat verdienen, dan betaalt hij nauwelijks of géén personeele belasting. Als iemand met hetzelfde bezit, inkomen of vermogen een behoorlijk huis op behoorlijke wijze laat meubileeren, dan wordt hij behoorlijk zwaar gestraft (met belasting) voor het feit, dat hij andere menschen iets laat verdienen. Toont deze mensch bovendien nog zooveel onver stand, om aan directe werkverschaffing te doen, door vrouwelijk dienstpersoneel aan te nemen, dan moet hij voor die luxueuse uitspatting alweer betalen aan de schatkist. En drijft zijn „sociaal gevoel" dien menseli er toe om een werklooze van de straat te halen en van den moreelen ondergang te redden door hem als huisknecht aan te nemen, daneischthet Rijk een jaarlïjksche premie van 200 procent boven het bedrag, dat men voor het houden van een vrouwelijke dienstbode verschuldigd is. Is het wonder, dat sommige menschen er dc voorkeur aan geven om vrijgezel te blijven En toch zijn we bereid om toe te geven, dat de overheid niet buiten de heffing van indirecte belastingen kan. We hebben hierboven wel aan geduid, hoe verkeerd deze overheid handelt, maar we zijn evenmin blind voor het feit, dat dc onder danen van deze overheid lang niet allen engelen zijn. Zeer velen zouden kans zien om den belasting- dans geheel en al te ontspringen, als de fiscus niet langs een omweggetje het een en ander bij hen weghaalde. Er zijn nog andere practisclie bezwaren tegen dc heffing van belasting, uitsluitend uit de bronnen van inkomen cn vermogen. De directe heffing zou veel te hoog worden en in ieder geval nog te hoog lijken, zelfs al zou ze het totaal niet te boven gaan van wat thans op directe en indirecte wijze gezamenlijk wordt gelieven. En tenslotte: iedereen, arm cn rijk, profiteert van de maatschappelijke voordeelen, welke de samenleving hem biedt het is dus ook goed, dat iedereen een steentje bijdraagt aan dc finan- cieele lasten. Enkele heffingen en accijnzen kunnen worden beschouwd als de 'meest eenvoudige manier, waarop de kleine belastingsporties worden geincasseerd. Maar nogmaals: de rechtvaardigheid worde daarbij toch althans „zovcel-mogelijk" betracht. Mr. C. Romme hield daarover de vorige week een interessante inleiding op de algemeene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, te Apeldoorn gehouden. Hij besprak de tarieven politiek der overheidsbedrijven. Velen beschouwen de winst, welke door de overheidsbedrijven wordt gemaakt, als een vorm van indirecte belastingheffing van de gebruikers. Mr. Romme deelt deze meening. Persoonlijk bezien we de zaak niet zoo. Wanneer de overheid in bepaalde gevallen als producente of (cn) als leverancierster optreedt, dan behoeft ze o.i. niet tegen kostprijs te leveren, mag ze voor haar bemiddeling een bescheiden belooning in rekening brengen. Dat geldt voor al voor die bedrijven (artikelen), welke in de be hoefte van slechts een deel der bevolking voor zien (gas, electriciteit, enz.). Van indirecte belasting zou o.i. pas gespoken kunnen worden als dc tarieven als sluitstuk van de begrooting werden gebezigd, m.a.w. geen verband meer hielden met den kostprijs, doch meer in het bijzonder werden bepaald naar de financieele behoeften van de overheid. Dan wordt dc bedrijfswinst een willekeurige en daar mee een indirecte belastingheffing. Welke al weder geen rekening houdt met de sociale en economische omstandigheden van hen, die de belasting opbrengen. Intusschen zijn de financieele verhoudingen zóó gegroeid of vergroeid, dat menig gemeentelijk bestuur het maken van (onredelijke) overwinsten door de bedrijven niet meer kan missen. In deze gevallen in het bijzonder zal gelden dc eisch, die Mr. Romme te Apeldoorn stelde, dat de overheid rekening zal houden met dc gezinslasten. M.a.w., dat ze de tarieven niet alleen afhankelijk zal stellen van de mate van gebruik of verbruik, maar eveneens van de mate, waarin deze in directe belasting op het gezin zal drukken. Het zou o.i. in het algemeen billijk wezen, wanneer b.v. vastrechttarieven en abonnementen een zekere reductie ondergingen naarmate het gezin, aan hetwelk de overheid levert, grooter is. Zulke prijzen-politiek zou óók te loven zijn, in gevallen, dat niet van maken van overwinsten doch van slechts normale winsten kon worden gesproken. Immers, waar de overheid als bedrijfs- voerster optreedt, is het maken van winst ten slotte geen doel, maar middel om op vlotte wijze te voorzien in een economische behoefte van de bevolking, welke tevens van een sociaal belang is. Welnu, de overheid behoeft zich niet te laten weerhouden om daarbij de lijn van haar sociale werkwijze verder uit te stippelen, dan liet, voor zien in een economische behoefte op zichzelf vereischt. 's GRAVENiLvGE, 3 Juli. Dc zoo juist verschenen statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek laat duidelijk zien, dat ook in 935 het bedrijfsleven betrekkelijk zeer weinig storing door arbeidsgeschillen ondervond. In dit jaar kwamen in totaal 148 werkstakingen en 3 uit sluitingen ter kennis van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit aantal was, in vergelijking met de meeste voorafgaande jaren gering. Tezamen omvatten de in 1935 loopende arbeids conflicten 6] 2 ondernemingen bijna 18.000 werk nemers, terwijl voor werkgevers en werknemers resp. 244.000 en 262.000 arbeidsdagen verloren gingen. Daarentegen waren in 1934 slechts 432 ondernemingen en 5.800 arbeiders in totaal 152 geschillen betrokken en bedroeg toen het verlies aan werktijd resp. 90.000 en 114.000 dagen. Verreweg de belangrijkste slaking van 1935 was die in de wollenstoffenindustrie te Tilburg, welke precies een maand (n.l. van 26 Augustus tot 26 September) duurde en beide partijen 92.000 werk dagen kostten. Voor niet minder dan 40 pet. der aan geschillen deelnemende arbeiders liep in het verslagjaar de strijd op een volledig verlies uit. Ook trekt het de aandacht, dat in tegenstel ling tot 1984, toen het verzet tegen loonsverlaging als oorzaak van arbeidsconflicten sterk aan betee- kenis bleek te hebben ingeboet dit verzet in 1935 weer aanleiding gaf tot meer en ook tot om vangrijker geschillen. Daarentegen kwamen min der geschillen voor, welke verhooging van het loon ten doel hadden. De nieuwe statistiek biedt aan ieder die belang stelt in economische en sociale verschijnselen vele belangrijke gegevens. Zoo krijgt men daaruit o.m. een inzicht betreffende de verdeeling der arbeids conflicten over het land en over dc verschillende bedrijfsgroepen, hun frequentie en omvang in een reeks van jaren, benevens omtrent do oorzaken der geschillen, de wijze waarop deze beëindigd werden, de bemoeiingen der rijksbemiddelaars, de resul taten der geschillen, het feit, of deze al of niet aan leiding gaven tot het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst en of er al of niet organisa ties in betrokken waren, enz. WAARIN ONS LAND OOK IS VERTEGENWOORDIGD. De Volken het ware beter te zeggen de leidende staatslieden van die Volken zijn net als in hun kinderjaren bezig niet den blokken-doos te spelen. In hun jeugd waren iict onschuldige voorwerpen met schaapjes, landschappen etc. crop, die in elkaar gepast, een voor het Kinderlijk oog aantrekkelijk geheel vormden. Nu zijn ze op dezelfde manier bezig, maar veel minder onschuldig. De blokken zijn levende dingen; worden ze ongeduldig doordat ze hun doel niet kunnen bereiken, dan gooien zijn hun opbouw weer eens door elkaar cn dan worden cr weer duizenden families ontroofd van hun kostwinnaars, zonen of andere verwanten. Men mag het oog niet sluiten voor het feit, dat men dit spelletje met toenemenden ijver aan het beoefenen is. Mussolini kreeg een doos met zwarte blokken. In betrekkelijk korten tijd vormde hij daarmede, tegen de verwachting in, het Italiaanseh- Abessijnschc Rijk en nu is die ambitie weer achter den rug. Van verschillende zijden kreeg hij nieuwe spelen toegezonden; een Mjddellandsche Zee bouwdoos een blokkendoos voor Midden- Europa. Engeland en Duitscliland gaan meespelen. Ze zijn door hun vriendje uitgenoodigd. Het wordt een flink festijn. Ilitlcr heeft een paar puzzles, die hij alleen niet kan uitknobbelen dc puzzle der teruggave der vroegere Duitsche Koloniën onder andere, terwijl Engeland met leege handen komt, zelfs met een betraand gezicht, omdat hij zijn sanctie-puzzlc door elkaar heeft gegooid. Een paar maal heeft het getracht deze op te lossen en zelfs Eden heeft er aan medegewerkt, maar het ging niet. Blum mag niet ïeornen. Hij is niet uitgenoodigd, want hij gaat 0111 met vriendjes die niet in den smaak vallen. Bovendien zit hij nog in eigen land te spelen en belangstelling voor de puzzles van de anderen heeft hij niet. Hij gaat op in zijn eigen spel; hij hoopt ze onder den knie te krijgen en wat is niet animeerender dan te zwoegen aan zulke dingen. Krijgt hij er genoeg van, welnu dan heeft hij nog altijd de gelegenheid om de blokken in een hoek te werpen. Amerika woont ver weg. Roosevelt heeft herrie in dc familie. Hij mag voorloopig niet op straat. Zijn speelgoed is in de kast geborgen, want eerst moet worden uitgemaakt, of liij of een ander met die dingen mag gaan spelen. Die be slissing valt in November a.s. Dan wordt de nieuwe spelleider gekozen, den president. Een internationaal stel kindervrienden heeft een nieuw speelgoed uitgedacht. Eigenlijk is dit speelgoed al oud, maar zij hebben er een modernen vorm aan weten te geven. Zij hebben laten ver vaardigen of gezegd, hoe deze vervaardigd kunnen wfctóngifgassen, kanonnetjes, tanks, bombarde- niëntsvliegtuïgen, aardige onderzee-booten, kortom een zoo aantrekkelijk geheel van kinderspeel goed, dat nagenoeg alie staatsleiders erom smeeken. Alle snoepcenten worden eraan uitgegeven, gelijk de werkelijke kinderen zaniken om ijs, koekjes, en andere lekkernijen. Nu kan men doorgaan met te railleeren, wanneer de werkelijkheid niet zoo bitter ernstig was. De groote staatslieden zijn bezig de vitale wereldproblemen te ordenen. Zij wilden dit vroeger ook, maar toen nas er niemand, die den moed bezat om de troeven eerlijk op tafel te werpen. Het was de politiek van het uitstelalle moeilijke vraagstukken werden aangehouden tot later, want men hoopte dat de tijd zijn werking zou doen. Mussolini en Hitler hebben deze methode verlaten. Vooral de Duee. Hij zeide Nu of Nooit en hij handelde. Men mag zijn optreden sympathiek of antipathiek vinden, maar aan het i'eit is nu eenmaal niets meer te veranderen. Hitler viel hem bij, bezette het Rijnland, zegde Locarno op en komt binnenkort met zijn koloniale eischen. Men wil nu een oplossing voor deze lang uitgestelde kwesties. En is men eenmaal met het verlanglijstje bezig, dan laten ook de anderen zich niet onbetuigd. De wereld staat voor een beproeving. Zij zal die beproeving ongetwijfeld doorkomen omdat de wil tot den vrede eerder sterker dan zwakker is geworden. Maar dan moet men weten te geven en te nemen. Zou Europa dit kunnen Het moei, wil een nieuwe wereldbrand worden voorkomen. En waar een wil is is een weg. De wil tot den vrede is er, zooals wij reeds hebben opgemerkt. Toestel 43 van achterstallige Iioopmans-v orde ringen Toestel 25 vanHandelsmerken Toestel 20 Tel. 32000, 6 Lijnen Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Een episode in Atrika. Wat zwarte zwanen In Afrika, daar heb Ik nooit van gehoordI Rembrandt-theater: „De huurling". Luxor-theater: „Vliegende Duivels". Frans-Hals-theater: „Het leven van Louis Pasteur", met Paul Moonv. Cinema Palace: „Onze kleine meid", met Shirley Temple in den hoofdrol. Spaarne Sound Theater: „ChingClioung Chaung", de groote Chineesche film, met in den hoofdrol Anne May Wong. Snelwandelen en hardloopen (Selectie voor de Olympische Spelen). Voor den 50 k.m. snelwandelwedstrijd, welke. Zondag in de omgeving van Bloemendaai zal wórden gehouden en welke tevens geldt als selectie voor eventueele uitzending naar de Olympische Spelen, hebben de volgende deelnemers inge schreven A. E. C. Toscani (A.A.C., Amsterdam); Jan Zeegcrs Jr. (A.A.C., Amsterdam); H. Tol (A.V.A.C., Amsterdam; J. Holk (A.V.A.C., Amsterdam); Theo Woltcrs (Udcn N.-Br.); G. Gaarthuis (H.A.V. „Haarlem"). Aan den 35 k.m. wedstrijd hardloopen, welke ten behoeve van de lange afstandloopers is uit geschreven, zullen deelnemen: C. J. dc Lange en II. II. Landheer (A.V.A.C., Amsterdam); W. F. Bakker, J. J. van Toorenburg en C. M. J. Hanselaar (A.A.C., Amsterdam); .1, Walbeek (S.S.S., Schiedam); M. Lome en P. van Leenen (D.O.S., Rotterdam). Dc start voor de snclwandelaars vindt plaats le kwart voor acht, die voor de hardloopers te half negen, van hotel „Vreeburg" te Bloemendaai. Opening rijwiel- cn autobedrijf Corns. Jas. 6/Zooals wij reeds aankondigden had Zater dag j.L de opening plaats van de garage annex rijwielhandel van den heer Corns. Jas aan den De Genestetweg 25. liet perceel, dat voorheen voor dezelfde branche dienst deed, is geheel gerestaureerd. Gebrs. Verduin heeft zorg gedragen voor brandvrije plafonds, wat voor een garage bijna onmisbaar is, terwijl de heer Romp den winkel met bijbe- hooren vakkundig heeft geschilderd. Speciaal dc winkel, waarin de diverse rijwiel- merken zijn geëxposeerd, is keurig verzorgd. De étalage en vitrines toonen dc diverse rijwielonder- deelen. Door den ondernemer worden inzonder heid de Burgers E.N.R. en de Vcstingrijwielen in den handel gebracht. Een ruime garage, welke plaats biedt voor het verhuurbedrijf van luxe automobielen, is tevens ingericht als herstelplaats, terwijl voor stalling van auto's nog ruimte disponibel is. De heer Jas, die zich reeds heeft doen kennen als oen uitstekend vakman mocht tijdens de opening veel belangstelling ondervinden, getuige de keurige bloemstukken, die den winkel een feestelijken aanblik geven. We vertrouwen, dat deze zaak spoedig de ge- renommrerdheid zal bezitten, welke noodig is om aan het doel te beantwoorden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5