pond f 1.50 land zondagmorgen •JMAKER DMEN UW FAMILIEBAD 38-40 EF. 15014 30e Jaargang - No. 7 10 Jul! 1936 Oplaag 5000 Ex. Smakelijk, genomen, I" komen. gebroken FORT" oon 17077 oon 23018 EMENDAAL Handwagens Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station AD VERTENTIEN W. G. HARTOG De Koning is dood. Leve de Koning! van J. M. A. v. d. Broek ABONNEMENTEN Noodweer boven Bloemendaal. De molen „De Ooievaar" in volle avondpracht aan den oostelijken Zaanoever, ter gelegenheid van de opening der Julianabrug te Zaandijk in het traject Haarlem-Purmerend. Natuurbad „Velserend" SANTPOORT Instorting bij Overveen. erwerk Telei 12173 Zeer Billijk. V«L. O,li.. 5 0.40 0.18 O 0.25 0.10 9 5 8 3 0.12 O 6 0.10 6 0.00 18 fGEZOUTEN te stevigheid, .65. EIEREN per ons 6 ct., Telefoon 5107 „Electro Fort" dus bij normaal ag ruim 47 jaar t3 jaar garantie >0 - f 50.00 Telefoon van 5 uur 22387 Garage Lansdorp 'A Telefoon ia 5 uur 22198 an standing! n, Telef. 11288 IUWBAAR adres :N naar maat e.d. pen liilijk ■aad leverbaar vanaf f 8.50 elo is gevestigd: IFOON 14492 HET BLOEMEKDAALSCH WEEKBLAD Advertentiënper regel t 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN Bloemendaalscheweg 102, Telef. 22170 Wanneer wij als kind deze spreuk voor het eerst hooren, kan het gebeuren dat wij er eenigszins vreemd tegenover staan, er een ongevoelige, on gepaste scherts in zien. En ook als wij ouder ge worden zijn, valt het dikwijls moeilijk de beteekenis ervan te begrijpen, te aanvaarden en toe te passen. De koning is dood. Er is een tijdperk afgesloten, een levensphase is voorbij, een weg is afgelegd. We hoeven hierbij niet juist aan een sterfgeval te denken, al kan het dat natuurlijk ook zijn. Maar 't kan ook elk willekeurig ander ding zijn, b.v.: wij veranderen van werkkring; een vriend vertrekt; wij verhuizen; wij krijgen op school een nieuwen leéraar; een geliefd meubelstuk wordt verkocht en vervangen door een nieuw; een be paalde nieuwe geestelijke strooming verdringt een oude. En zoo zijn er tallooze gevallen waarin sprake is van een afstanddoen eenerzijds, en van (ets nieuws aanvaarden anderzijds. Waarschijnlijk door het conservatisme, dat ieder wel eenigermate aangeboren is, hebben wij dikwijls veel moeite met beide, en vooral met het laatste. Zelfs per sonen of toestanden die ons nu niet zoo bijster sympathiek waren, krijgen op het oogenblik dat Wij voor goed afscheid van hen moeten nemen ten soort aureool van schoonheid en goedheid, die den hand die ons aan hen bond grooter bekoring verleent, idealiseert en in elk geval versterkt. En waar van idealiseeren geen sprake is, maar waar de persoon of zaak die ons gaat verlaten in zichzelf werkelijke waarde genoeg bergt om een seheidingssmart te rechtvaardigen, daar is de pijn zeker niet minder dan in het vorige geval. De koning is dood. De rouw van zijn onderdanen kan niet uitblijven, hetzij deze „ko ning" een vriend, een werk, een overtuiging, een woonplaats of een geloof is. Wij mogen ertegen strijden in sommige gevallen aan de pijn van „het zwaard dat ons door de ziel zal gaan" ont komen wij niet. En als we eenmaal die pijn erkend hebben, dan begint de moeilijke taak om er ons weer aan te onttrekken en er ons bovenop te werken. De koning is dood. Een paar dagen hangen de vlaggen halfstok, begrafenissfeer heerscht overal, rouwfloers ligt over de wereld maar als de plechtigheid achter den rug is, herneemt het leven onmiddellijk zijn rechten. Blijven treuren kunnen we niet, al lijkt het ons onmogelijk om iets anders te doen. We zouden zelfs nog verder kunnen gaan, en zeggen, dat het leven ons niet eens die paar dagen" den tijd gunt; er is geen seconde, geen onderdeel van een seconde stilstand in het leven, dat is als de zee in het gedicht van Kloos: „de Zee, de Zee klotst voort in eindelooze deining". Terwijl de moeder ligt te sterven built de baby alweer om pap, en wachten, verademen kunnen we niet, behalve in zeer speciale gevallen bevoorrechte mensehen. Er is geen dood in de beteekenis van absolute rust, niet-zijn; er is slechts leven. Onlangs werd ons dit door iemand uitgelegd in verband met het slot van vele tooneelstukken die met dood, moord of zelfmoord eindigen. Zoo goed als nooit eindigt de dialoog bij den dood zelf; steeds worden door de omstanders nog eenige, zij het ook onbeduidende woorden ge wisseld, of wordt de voortgang van het leven op een andere wijze aangegeven. Een van de meest sprekende voorbeelden hiervan is wel „Hamlet", waar onmiddellijk op den dood van den hoofd persoon de nieuwe koning met fanfares ten too- neele verschijn iwat sommige regisseurs wel eens aanleiding heeft gegeven om het slot te veranderen, omdat de „stemming" zoo verstoord werd door dit plotselinge lawaai van het voortschrijdende leven. Het schijnt echter dat Shakespeare dit met opzet gedaan heeft, om het „Leve de koningV' te demonstreeren. Want Leve de koningdat moet ook in ons leven onvermijdelijk volgen op het „De Koning is dood", willen wij niet zelf tot de doode koningen gaan hehooren. En dit kost ons, „regisseurs" van ons eigen leven, maar al te vaak veel moeite, omdat wij, als die andere regisseurs, ons verbeelden het beter te weten dan de schepper van het drama waarin wij een rol vervullen, en omdat wij de stemming niet „bedorven" willen zien. Of wij vinden het oppervlakkig en ontrouw, het verleden onverwijld als „afgedaan" aan kant te zetten en ons met evenveel toewijding san het heden te geven. Het hoeft dit echter niet te zijn, r.ls wij maar bedenken: „In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal". Maar niet ieder is 't gegeven, direct het compromis te vinden en te aanvaarden en, met de herinnering aen den dooden koning ongeschonden in zijn hart, het leven met ambitie vaort te zetten. De weg van kerkhof naar wieg is zwaarder dan van wieg naar kerkhof en vaak zullen wij de kloof tusschen de twee gedeelten van de spreuk niet kunnen overbruggen, omdat de plaats van den dooden koning onvervangbaar bleek. Wat zullen wij prins Fortinbras dan antwoorden, als hij komt met trompetten en klaroenen, en ons opeischt? Wanneer wij den strijd niet opgeven, is er slechts één antwoord, dat echter niet steeds te volvoeren is: wij weigeren den eed aan den nieuwen koning. Wij blijven in zijn rijk, maar boven de hoogste wet van liet land, stellen wij den geest van den dooden koning, aan wien wij eenmaal trouw zwoerenwe wenden ons tot hem en zeggen als de nonnen tot Christus: In Uw voetspoor, o, mijn welbeminde, loopen de jonge doehterkens met lichten tred. Bezoekt het Modern Kappersbedrijf ROLLANDSLAAN 42 TEL. 12339 Aparte salons voor D: m :s en Heeren Speciaal Wella Permanent èf 2.- en f2.50 -.v ijs bjj vooruitbetaling fl.per half jaai Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05. Een hevige onweersbui, gepaard gaande met een stortvloed die ruim anderhalf uur duurde, heeft Dinsdagmiddag boven onze gemeente ge woed. Hoewel de geweldige bliksemflitsen en de knetterende donderslagen deden vreezen, dat op meer dan één plaats brand zou ontstaan, is voor zoover bekend in onze naaste omgeving slechts bij een huis in het Duinlustpark te Santpoort dé bliksem ingeslagen zonder dat hierdoor brand veroorzaakt werd. Te Heemstede sloeg de bliksem in een betonnen schoeiing aan het Bleekervaartpad. De ontzettende slag die er mede gepaard ging, verwekte een pa niekstemming in de buurt, maar toen bleek, dat geen menschen waren getroffen, kwam men nieuwsgierig aanloopen. In het beton waren diepe gaten geslagen, terwijl het pad over een groote lengte was vernield. Veel grooter was de waterschade, die allerwege Werd aangericht. Langs de hellende wegen stroomde de stortvloed als een waterval naar de laagst '-gelegen plaatsen, maar spoedig meren en rivieren ontstonden. Veel kelders en laag gelegen woningen stroomden vol. Vooral aan den Kinlieimweg, waar de stroomen van de Kleverlaan af zich verzamelden, werd het een onhoudbare toestand. De straten waren Verdwenen, de riolen konden den grooten toe vloed niet verwerken en tot hun knieën waadden 'i -kindere door het water. De brandweer rukte t.o. de Ruine van Brederode 800 Meter van het Station Telefoon 22282 Haarlem Zwemmen, Kanovaren, Glijbaan en Springtoren, Spel en Vermaak, Speeltuin. Groot Zonnestrand 14000 M*., Water oppervlakte 8000 M*., van 0 30 M. tot 3.25 M. diep. Veilig en Genotvol tegen 4 uur uit en met een zestal slangen werd getracht den weg weer begaanbaar te maken. Via de Kleverlaan werden de slangen geleid naai een laag gelegen weiland, terwijl het verkeer werd omgelegd. De jongens profiteerden van het water en gingen door de Kinheimrivier kano varen. Tot des avonds 10 uur is de brandweer bezig geweest en toen kon eindelijk geconsteerd worden dat de straten weer in normalen toestand waren gekomen. Ook op andere plaatsen werd de assistentie van de brandweer ingeroepen. In een tuin aan de Kleverlaan stond een bank nog juist met de leuning boven het wateroppervlak, de rest was met kroos en waterplanten uit een naburig water bedekt. De wasscherij Bijvoet heeft den geheeien middag stil gestaan wegens het vele water in de fabriek, terwijl aan den Bloemendaalscheweg veel perceelen onder water liepen. Door een ontzaggelijken regenvloed is de spoorbaan nabij het station Overveen ernstig bedreigd. De baan ligt in het dal tusschen de duinen als een rivier, maar de losse zandgrond nam het water zoo snel op, dat het treinverkeer er niet door bemoeilijkt werd. Totdat aan den kant van den Blinkert, waar de nieuwe weg langs de Brouwerskolk naar de spoorbaan loopt, de grond begon te werken. Men is daar bezig met het bouwen van een viaduct, die de verbinding tusschen den Brouwerskolkweg en den Zeewee moet tot stand brengen. De Brouwerskolkweg komt als een breede asphaltbaan, die nu een enorme goót werd, van het hooge duin naar het viaduct. Het water kolkte in een breeden stroom van dezen weg naar de spoorbaan. De zandhelling hield dat niet langer dan een uur uit. Om kwart voor drie brak een geweldige zandmassa, naast en onder het viaduct, los en stortte over de spoor baan. Het doorgutsende water gaf den indruk van een onweerstaanbaren waterval, die het ge- heele viaduct dreigde mee te sleepen. Zoover is het gelukkig niet gekomen. Zeer snel werden door den leider van het werk maatregelen getroffen om verdere zandstorting te voorkomen en om de spoorbaan te bevrijden, die door een zandlaag van een meter hoogte volkomen versperd was. De ingenieur van den weg was spoedig aan wezig; er kwamen spoorwegarbeiders uit Haarlem en Amsterdam en zoo kon men met 50 man het neergestorte zand wegwerken. In een half uur was de noordelijke baan vrij en na nog een half uur was ook de andere spoorbaan van zand bevrijd. Het treinverkeer tusschen Haarlem en Zandvoort kon dus voortgaan.. Maar moeilijker werk was de herstelling van de wrakke helling, die nog met nieuwe instorting dreigde en die het viaduct, dat ruim halverwege gereed is, nog in gevaar bracht. Gelukkig had de stortbui om half 5 een eind genomen, zoodat men ernstig kon werken aan de versterking van de helling en de verdere be veiliging van het viaduct. Het eigenlijke bouwwerk bleek geen schade te hebben geleden. In de duinen der Haarlemsche Waterleiding is Dinsdagmiddag 60 m.M. waterval geconstateerd te Heemstede was dit 65 m.M. en in Haarlem- Noord 90 m.M. R llitopuriilr Rollandslaan 58 1 d. UlierWIJK OVERVEEN DEQELI SCHILD

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1