Brederode-Duin UITVERKOOP De Wereldtentoonstelling 1940 in Amsterdam. HENSEN DE TWENTSCHE BANK N.v. A. 6. G. M. GIORGIS 8, Zn. Zij komt weer! Prijs per lot f 1 HEDEN „KLEVERPARK" BL'DAALSCHEWEG 147 BLOEMEN DAAL Het Middelbaar Onderwijs in de Gem. Bloemendaal. BIJ ALLEEN f 1.25 ONTVLEKKEN EN OPPERSEN I 0.75 ALLÉÉN PERSEN Verschenen is het verslag over het Middelbaar Onderwijs te Bloemendaal van 19301933, uit gebracht door de Commissie van Toezicht op het M.O., waaraan we het volgende ontleenen. Commissie van Toezicht. De samenstelling der Commissie onderging in de jaren, waarover dit verslag loopt, eenige wijzi ging als gevolg van het eind 1931 als lid zitting nemen van den secretaris. De Commissie was aan het einde van het jaar 1935 als volgt samengesteld: C. W. de Visser te Bloemendaal, voorzitter; Mr. W. J. Schunhart te Bloemendaal, secretaris; C. G. J. Bos te Over- veen; mevr. C. J. Cohen TervaertKoch te Over- veen; Mr. F. J. D. Theijse te Bloemendaal. Het toezicht der Commissie strekte zich, over eenkomstig den sedert 1927 bestaanden toestand, uit over een tweetal inrichtingen van onderwijs, n.l. het Kennemer Lyceum te Overveen, en de Middelbare School voor Meisjes, genaamd ,,'t Kopje", te Bloemendaal. De eerstgenoemde inrchting van onderwijs geniet een subsidie van het Rijk; de Middelbare School voor Meisjes ontvangt van het Rijk geen subsidie, doch zag zich in 1932 voor een drietal jaren door de gemeente Bloemendaal een subsidie toegekend, ten einde haar in de gelegenheid te stellen zich door reorganisatie aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Toestand van het Onderwijs. De indrukken, welke de Commissie bij haar schoolbezoek heeft opgedaan omtrent de wijze, waarop het onderricht werd gegeven, waren be vredigend. De resultaten, zooals die zijn neerge legd in de verslagen der betrokken scholen, zijn wat ,,'t Kopje" betreft, in overeenstemming met voornoemde indrukken, terwijl die resultaten voor het Lyceum in enkele jaren van de verslag periode eenigszins daarbij ten achter bleven. De Commissie heeft, bij haar beraadslagingen ook aandacht geschonken aan het yraagstuk van dén invloed van schoolreizen op den regelmatigen gang van het onderwijs. Gelet op de resultaten, waarop hierboven werd gewezjn, laat zich de vraag stellen, of, indien het deelnemen der hoogste klasse aan de schoolreis nog meer in het kader eener proefneming moet worden b 'zien, de resul taten niet hebben uitgewezen, dat de deelneming een minder gunstige uitwerking heeft. Het streven, om te breken met den inzonderheid in de huidige tijdsomstandigheden als een misstand te beschouwen stelregel, om van de leerlingen ten aanzien van alle door hen benoodigde boekwerken steeds den laatsten druk te verlangen, had even eens de aandacht der Commissie. Beperking acht zij ten opzichte van dit algemeen in den lande voorkomende euvel dringend geboden. Aangenaam was het haar te mogen ervaren, dat haar inzichten ten deze door de hoofden der scholen ten volle gedeeld werden. De plannen tot stichting eener H.B.S. in deze gemeente kwamen in de verslagperiode nog niet in een meer beslissend stadium. De Commissie zou het betreuren, indien deze plannen tezamen met die inzake den Raadhuisbouw, waarmede zij eerst in opzet nauw samengingen, meer blijvend op den achtergrond geraakten. Immers, naar de aanvankelijke overtuiging der Commissie zal de op lossing van het Bloemendaalsche M.O.-vraagstuk, zooals dat reeds meerdere jaren bestaat, in de richting van het stichten eener eigen school ge zocht moeten worden. Te bedenken is daarbij, dat de klaring van het vraagstuk, ook indien eenmaal het besluit tot schoolstichting is genomen, nog een aanzienlijken tijd zal vergen, in verband met de voorbereiding, den bouw en de verdere inrichting. Een langdurig uitstel is dan ook, naar het oordeel der Commissie, ongewenscht te achten. Kennemer Lyceum. Het Kennemer Lyceum is een gesubsidieerd bijzonder Lyceum voor jongens en meisjes, op- Bijzonderheden omtrent de plannen. Werk voor 20.000 man en bevordering van het vreemdelingen verkeer. Het wachtenis nog slechts op de Regeering. De 7e JAARLIJKSCHE VERLO TING ten bate van de lighailen der Haarl. Vereen, t. Bestr. der Tuberculose. (Goedge keurd bij Min. besl. van 10 Juni 1936, No. 826), met haar 500 Schitterende prijzen 20.000 LOTEN Loten verkrijgbaar aan de bekende adressen. Franco toezending na overschrijving op de post rekening van de Haarl. Ver. t. bestr. der tuber culose» No. 119600. AMSTERDAM, 15 Juli. Hoewel van de zijde der Nederlandsche regeering nog steeds geen definitieve besluiten zijn genomen, inzake het organiseeren van de veelbesproken wereldten toonstelling te Amsterdam, staat het thans sedert eenigen tijd vrijwel vast, dat de wereldtentoon stelling in 1940 binnen de muren van de hoofd stad zal worden gehouden. De tentoonstelling zal worden gehouden op het terrein tusschen het Zuider-Amstelkanaal (tegenover de Bernard Zweers- en Stadionkade) en den ringspoorweg, dat loopt van den Amstel- veenscheweg bij het stadion tot de Boerenwete- ring en een oppervlakte heeft van 40 h.a. Zoo noodig zou deze oppervlakte nog kunnen worden uitgebreid met de aangrenzende terreinen aan den overkant van den Amstelveenschewcg en aan den anderen kant van de Boerenwetering. Het tusschen Bernard Zweerskade en Diepen- brockstraat in aanleg zijnde park, dat met steun uit het Werkfonds als werkverruiming wordt uit gevoerd, is in het project van de tentoonstelling opgenomen en zal een fraai accent in het uitge breide complex terreinen en paviljoenen vormen. Blijvende waarde der tentoonstellingswerken. Opvallend is de buitengewoon gunstige ligging van het Amsterdamsche tentoonstellingsterrein. Onmiddellijk grenzend aan de bebouwde kom van het nieuwe Zuid is het uit alle deelen van de stad gemakkelijk per tram te bereiken en ligt het slechts op geringen afstand van de binnenstad. Drie bruggen over het Zuider-Amstelkanaal, die dan gereed zullen zijn, zullen de yerbinding met het tentoonstellingsterrein nog vergemakke lijken. Bovendien is dit terrein gelegen in de on-, middellijke- nabijheid van het Haarlemmermeer station en zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, dat met het oog op de tentoonstelling een speciale halte tegenover of nabij den toegang zou worden ingesteld, terwijl bovendien het jaar te voren, in 1939, het Amstelstation nabij de Berlage- brug gereed zal zijn, vanwaar men al zeer goede verbindingen door Zuid met de tentoonstelling zal hebben. De bruggen over het kartja) zijn ten vol,le vc, antwoord, omdat het voor de tentoonstellin. aangewezen terrein geheel is opgenomen in het uitbreidingsplan van Amsterdam. Derhalve zullen alle utiliteitswerken, die de gemeente Amsterdam voor de tentoonstelling op het terrein zal moeten uitvoeren, niet slechts hun tijdelijk nut hebben, maar van blijvende waarde zijn. Evenals zulks verleden jaar in Brussel het geval was, zullen de wegen door het tentoonstellingterrein getraceerd worden overeenkomstig het uitbreidingsplan en dus de toekomstige straten en lanen der nieuwe, hier te bouwen wijk worden, zoodat ook de aanleg van gas, clectriciteit, waterleiding, rioleering, PAARLAARSTEEG I, TEL. 12842 plantsoenen enz. met het oog hierop een perma nent karakter zal dragen. Voorts ligt het in de bedoeling op het tentoon stellingsterrein een groot, permanent gebouw neer te zetten, zooals men dat ook in Brussel heeft gedaan. De totale kosten voor den opbouw der tentoon stelling worden geraamd op vijf millioen, waarvan 3 millioen aan bouwkosten. Een belangrijk factor hierbij is, dat het grootste gedeelte van deze bedragen verloond zal worden en dus een reusachtig verruiming der werkgelegenheid mo gelijk wordt. tusschen de 15.000 en 20.000 man geraamd kan worden. Het wachten Is op de regeering. Wil men slagen, dan moet het werk met kracht ter hand worden genomen en dienen alle betrokken instanties de grootste spoed te betrachten, want de tijd dringt. Het wachten is nog slechts op de regeering om met het werk te beginnen. In prin cipe schijnt de ministerraad bereid te zijn de noodige credieten beschikbaar te stellen. In geen een land is men er echter in geslaagd, alleen met behulp daarvan en van de vi-ouwen revenuen der tentoonstelling zelf alle kosten te bestrijden. In de meeste gavallen heeft men daarom zijn toe vlucht genomen tot het organiseeren een een groote loterij, zooals ook verleden jaar in België het geval was. Zou de Nederlandsche regeering aan een dergelijk plan haar toestemming willen geven, dan mag men verwachten dat de laatste moeilijkheden uit den weg zijn geruimd om een aanvang te maken met het grootsehe werk, dat niet alleen zal bijdragen tot de welvaart van tienduizenden Nederlanders, doch dat opnieuw :de aandacht zal vestigen van de geheele wereld op ons land als centrum van cultuur, kunst, nijverheid en handel. Het Brusselsche voorbeeld en het vreemdelingen verkeer. Zoodra de Nederlandsche tenloonstellingsplan- 'nen officieel zullen zijn, en aan het buitenland fltprden meegedeeld, zuller de buitenlandsche dele- s ter bestudeering van de deelneming naar .ad komen, en raarmate 1940 dichterbij komt, iet aantal van deze "bezofekers technici, spe- lalistcn, architecten, kunstenaars en toekomstige exposanten grooter worden en onze hotejs vullen. VVat de tentoonstelling zelf voor het vreemdelin genverkeer in ons land kan beteekenen leert ons het Belgische voorbeeld van de Brusselsche wereld tentoonstelling van 1935. De inkomsten de Bel gische spoorwegen, die voortdurend achteruit gingen, stegen in»het halve jaar van de tentoon stelling met, 35 millioen franc. In de groote steden als Brussel, Antwerpen, Mechelen, enz. boekten alleen de groote hotels 400.000 vreemdelingen, die er 1.500.000 nachten logeerden, terwijl de kleine hotels in deze steden twee millioen over nachtingen boekten. Dit argument geldt in nog stekere mate voor de andere steden en streken in Nederland zelf, die het grootste belang hebben bij een stroom van vreemdelingen, die door de wereldtentoonstelling naar ons land worden getrokken en zich dan zeker niet tot een bezoek aan de hoofdstad alleen zullen beperken. Geheel België, geen streek uitgezonderd, heeft van de Brusselsche vreemdelingenvloedgolf meegeprofiteerd. Wat het argument betreft van het liooge Neder landsche prijspeil, dat een belemmering voor het vreemdelingenverkeer zou kunnen zijn, wordt reeds thans in ons land de tendenz merkbaar tot prijstoenadering tot het buitenland, en er is geen reden om aan te nemen, dat deze beweging zich niet zal doorzetten, vooral als men rekening houdt met de bijzondere omstandigheden, waarin men in 1940 zal komen te verkeeren. Werk voor 20.000 mart. Bij navraag bij het gemeentelijk bureau voor werkverruiming en bevordering van het vreemde lingenverkeer onder leiding van Mr. Mijksenaar, verzekerde men ons, dat in 1939 het aantal tewerk- gestelden in verband met de wereldtentoonstelling VAN COSTUUM, JAS OF MANTEL KLEERMAKERIJ EN PERS-INRICHTING MR. CORNELISSTRAAT 100, TEL. 11061 REPAREEREN - VERMAKEN - KEEREN. gericht en in stand gehouden door de vereeniging „Kennemer Lyceum", die gevestigd is te Bloemen daal en wier Statuten bij K.B. van 24 Juni 1920 no. 69 zijn goedgekeurd. De school is neutraal, dat wil zeggen, er wordt naar gestreefd het onderwijs te geven met eerbiedi ging van ieders godsdienstige en staatkundige opvattingen. Zij is geopend in September 182'). Op 18 September 1935 werd een nieuw bijge bouw in gebruik genomen, waarin een Montessori- afdeeling is ondergebracht. Bij het begin van den nieuwen cursus 19351936 bestond het Bestuur uit: Ir. E. J. Langelaan te Amersfoort, voorzitter; Mr. D. A. Kool te Over veen, secretaris; L. L. Bierens de Haan te Bloemen daal, penningmeester; mevr. Dr. J. v. d. Bergli v. EijsingaElias te Santpoort; mevr. C. J. Cohen TervaertKoch te Overveen; Dr. J. F. H. de Graaf te Overveen; P. J. Roosegaarde Bisschop te Overveen; Dr. Jac. P. Thijsse te Bloemendaal en mevr. M. E. J. de WijsRobinson te Bloemen daal. Bij liet begin van den nieuwen cursus 19351936 bestond het Curatorium uit: Dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout, voorzitter; Dr. Jac. P. Thijss te Bloemendaal, secretaris; mevr. Dr. J. v. Bergh v. EijsingaElias te Santpoort; F. A. v. d. Breg- gen te Haarlem; prof. Dr. L. P. de Cosquino de Bussy te Baarn; Ir. H. A. J. de Bijll Nachenius te Haarlem; prof. dr. A. D. Fokker te Santpoort prof. Dr. A. W, de Groot te Aerdenhout. Het aantal leerlingen bedroeg op 15 September van de jaren 1930 t/m 1935 resp. 300, 290, 337, 343, 300, 303. De bevorderingen bij het einde van de cursussen gedurende de jaren 1929 t/m 1935 waren als volgt: 29/30 30/31 31/32 32/38 33/34 34/35 bevroderd 216 178 181 211 180 167 niet-bev. 31 59 54 60 80 90 De eindexamens aan het einde van de cursussen gedurende dezelfde jaren gaven het volgende resultaat: geslaagd 30 31 30 26 50 37 afgewezen 4 6 5 18 9 6 Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje". Deze in September 1906 geopende school is een neutrale door het Rijk niet gesubsidieerde, middelbare meisjesschool met 5-jarigen cursus De literair-economische H.B.S., welke aanvankelijk in aansluiting op het derde leerjaar, daaraan ver bonden was, is niet in stand gebleven. Met ingang van den cursus 1932/1933 is geen nieuwe vierde (literair-economische) klasse gevormd, zoodat aan het einde van dien cursus dit onderdeel geheel kwam te vervallen. Zooals in den aanvang van dit verslag werd vermeld, ontving de school gedurende de jaren 1932, 1933 en 1934 een subsidie van de gemeente Bloemendaal. Een voor deze school belangrijk besluit werd genomen, toen de Minister van Onderwijs in Februari 1935 het leerplan en het eindexamen voor de Middelbare School voor Meisjes heeft geregeld en aan het einddiploma bepaalde rechten heeft verbonden. Aan het einde van den cursus 1934/1935 heeft de school een erkenning op grond van de ministerieele beschikking van 22 Februar 1935, S no. 38, verkregen. Het schoolgebouw staat aan de Koepellaan 8 te Bloemendaal. Het aan de school verbonden internaat is aan het einde van het cursusjaai 1932/1933 opgeheven. De lessen voor het leervak „Lichamelijke Oefe ning" worden sedert September 1934 gegeven in het Gymnastiek Lyceum te Overveen. De hockey- sport wordt sedert den aanvang van den cursus 1935/1936, bij wijze van tijdelijken maatregel, beoefend op het hockey-terrein aan het begin van den Zeeweg te Overveen. De school stond in 1932 voor het laatst onder leiding van de beide dames Barger. Mej. H. Barger trad per 1 November 1932, in verband met haar huwelijk, af, terwijl mej. H. J. M. A. Barger, na gedurende 26 jaren als directrice te zijn opgetreden, aan het einde van den cursus 1982/1983 haar functie heeft overgedragen aan haar opvolgster, mej. IJ. J. M. Steijns. Bij den aanvang van het cursusjaar 1935/1936 bestond het bestuur uit: Mr. F. J. D. Theijse te Bloemendaal, voorzitter; W. Siewertsz van'Reese- ma te Bloemendaal, secretaris-penningmeester; mej. H. J. M. A. Barger; I,. L. Bierens de Haan; mevr. A. Gunningvan Eibergen Santhagens; mevr. F. A. KaufmannMendes de Leon; mevr. A. C. den TcxBaronesse Bentinck van Schoon- heten. Het aantal leerlingen op 15 September 1930 t/m 1935 bedroeg resp.: 84, 74, 60, 70, 94 en 112. De bevorderingen bij het einde van de cursussen gedurende de jaren 1929 t/m 1935 waren: 29/30 30/31 31/32 32/33 33/34 34/35 bevorderd 67 60 44 38 53 65 niet-bev. 4 11 6 11 6 14 De eindexamens aan hét einde van de cursussen gedurende dezelfde jaren gaven het volgende resultaat geslaagd 12 8 13 8 15 11 afgewezen 8 2 2 1 Afoeeling „Nieuwe vindingen" op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht van 8 t/m. 17 Sept. Men meldt ons: De deelnamein deze afdeeling is voor iedereen mogelijk. Het doel is den uitvinder eene gelegenheid te bieden tegen geringe kosten, sneller dan anders, contacten te kunnen leggen met belanghebbenden voor verkoop van een octrooi of afgifte van eene licentie op een octrooi. Toegelaten worden ter beoordeeling van een vanwege den Bond van Octrooi- en Merkenhouders in overleg met het Jaarbeursbestuur benoemde commissie. a. Nieuwe vindingen, die geoctrooieerd zijn. b. Voor octrooieering in aanmerking komende vindingen, waarvoor eventueel door het Jaarbeurs- bestuur kosteloos een certificaat wordt afgegeven, opdat de uitvinder ervan in de gelegenheid is binnen zes maanden van af den datum van de opening der Jaarbeurs een octrooiaanvrage te kunnen indienen in Nederland. Zij, die er belang bij hebben aan de Jaarbeurs deel te nemen, worden verzocht zich ten spoedigste (de ruimte is beperkt) schriftelijk met insluiting van porto voor betaald antwoord te wenden tot den heer J. Iveiser, 2e Schuijtstraat no. 155 telefoon no. 835138, 's Gravenliage. Gaarne wordt aan genoemd adres ontvangen in den namiddag voor mondelinge inlichtingen na schril' telijke kennisgeving. Standhouders, die op vorige beurzen aan deze afdeeling hebben deelgenomen, zijn zonder uit zondering uiterst tevreden. Besprekingen over nieuwe vindingen, waarop nog geen octrooiaanvrage werd ingediend, blijven absoluut geheim. Hoe meer deelname, hoe meer bezoek op dc Jaarbeurs. Herbenoemingen. blBij Koninklijk besluit zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger met ingang van 1 Juli 1936 in het kanton Haarlem mr. dr. W. P. Vis; met ingang van 17 September 1936 in het kanton Haarlem mi> P. J. Prinsen Geerligs en Dr. J. van der Vegt. SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18 A ZWART HAARLEM - TELEFOON 13310

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 2