Een Electrisch Fornussy thans ook in Uw huis 3 Zomervergadering van de Provinciale Staten. Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland Voorbereidingen voor de OlympischeSpelen. Gevonden voorwerpen. Bij onze Dagelijksche Rondwandeling. Burgerlijke Stand. zijn voortaan ook in Huur te verkrijgen voor 30 ct. per week (f 1.20 per maand Electrische Fornuizen Vraagt inlichtingen bij Uwen Installateur of bij het (V.B.) en Ankersmit (S.D.) verwerping der moties en aanneming van het voorstel, waarbij de laatste een woord van bewonderirïg sprak aan het adres van Ged. Staten, die met eindeloos geduld elk der argumenten der bannebesturen hebben weer legd. Het voorstel betrof z.i. opheffing van totaal overbodige instellingen, een voortgaan met een eens ondernomen maatregel. Namens Ged. Staten was aan het slot van dit deel der zitting het woord aan Mr. Bomans, die dezen middag den nestor Mr. De Jong Schouwen burg, in welsprekendheid en geestigheid overtrof. Er waren momenten, waarop men een speld had kunnen hooren vallen en de leden hingen aan sprekers lippen, tot liij als finale besloot met een zinsnede, die eerst allen vreemd aan deed, doch in een hartelijk lachen deed uitbarsten, waarmede hij ook het pleidooi won. De moties werden achtereenvolgens verworpen en het voorstel van Ged. Staten tot opheffing der bannen aangenomen met 38 tegen 19 stemmen. Inmiddels was het half zes geworden de vergadering begon om 10 '/i uur met een pauze van ongeveer één uur en blijkbaar hadden de leden weinig lust om nog een dag aan de ver gadering te knoopen, zoodat besloten werd de agenda geheel af te handelen, wat dan ook in een flink tempo geschiedde. De verdere voorstellen van Ged. Staten werden alle aangenomen en dien ten gevolge werd goed en onderhoud zijnde vegvakken. De onderscheidene wegen zullen zoodanig worden verbeterd, dat zij voldoen aan de mini- mum-eischen, welke door den minister van Waterstaat zijn aangegeven. Goedgekeurd werd een eerste suppletoire be grooting der inkomsten en uitgaven van het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor het jaar 1930, betreffende een bedrag van f 190.000. voor uitbreidingswerken, namelijk het vervangen van een der bestaande, in slechten staat verkee- rende hoofdtoevoerleidingen naar de Zaanstreek, alsmede voor den aanleg van een verbindings leiding tusschen het hoofdpompstation Castricum en vorenbedoelde nieuwe leiding. Toegezegd werd een bedrag van ten hoogste f 15.000.ten behoeve van de restauratie van den toren der Ned. Herv. Kerk te Ransdorp, mits de werkelijke kosten blijven beneden de raming van f 115.000.— en f 35.000.—, f 20.000.— en f 45.000.komen ten laste van het Rijk, het Werkloosheids-subsidiefonds en de gemeente Am sterdam. Geweigerd werd deelneming voor f 10.000.in het waarborgfonds voor een in 1937 te Den Haag te houden nationale bloemen- cn plantententoon- stelling. De jaarwedden van de leden van Ged. Staten werden overeenkomstig den wensch van den minister van Binnenlandsche Zaken, verminderd van f 4700.met een pensioen aftrek van f 250. we echter uit den droom geholpen: een echtpaar vierde op 12 Juli zijn gouden huwelijksfeest. Alle bewoners uit een omtrek van circa vijf kilometer hadden een bedrag bijeen gegaard oni het gouden paar een gezelligen dag te bereiden. Toen de feestdag aanbrak, stelde de stoet zich 's morgens 9 uur op. Voorop eenige ruiters op Brabantsche werkpaarden, direct hierop volgend een boerenkar, waarop een voorstelling „Het Jonge Paar vóór 50 jaar", in de kleederdracht van dien tijd. Een platte boerenwagen vervolgt den stoet, waarop een voorstelling van het jubileerende paar bij z'n zilveren bruiloft, omringd door vijf mannekes en drie meskes, het achttal kinderen voorstellende. De rij werd gesloten door een open landauer, door 2 paarden getrokken, en geheel met goud en bloemen versierd, waarin het gouden paar is gezeten, omringd door maagdekens in helder wit gekleed, en tenslotte nog enkele ruiters, waarna de stoet zich op weg begaf naar de Paterskerk op Belgisch gebied, de eenige gelegenheid in den omtrek. Na de kerkelijke plechtigheid trok het bruidspaar met de acht kinderen en 32 kleinkinderen naar huis langs een weg die met opschriften en versieringen was verfraaid. Tehuis wachtte een dikke kok, die zich voor twee platte potkachels onder een afdak had opgesteld en voor een vijftig man een lekker maal klaar maakte. Terwijl de autoriteiten vergunning hadden ver leend tot het maken van muziek en later sluitings tijd, werden in de drie café's de jongelui uit de buurt op een lekker glaasje bier getraeteerd. Alles verliep in de beste orde, en zonder toezicht heeft men op z'n Brabantsch van een vroolijke gouden bruiloft kunnen genieten. Ach, waren alle menschen zóó wijs keuring gehecht aan de wijziging van het Provin ciaal Wegenplan, o.a. afvoer van het gedeelte Buiksloot-Schermerhomerweg van den weg Buik sloot—Purmerend—Hoorn, bijvoeging van het ge deelte Oosthuizen—Hoorn bij den weg Amsterdam over Monnikendam en Edam naar Hoorn; bij voeging van de veerverbinding bij de Hembrug, die bij het Rijk in beheer en onderhoud is, in het tracé Hembrug-Limmen-Castricum; opneming in het wegvak Haarlem—Nauerna—Westzaan-Zaan- dijk—Purmerend de pontverbinding bij Buiten huizen met de aansluitende bij het Rijk in beheer Een filmexpeditie, be staande uit drie auto's, die den fakkelloop in etappe's tusschen Athene en Berlijn zal begeleiden en verfil men, is in Berlijn gestart met Grieken land als doel. Op de foto ziet men Leni Riefensthab, die de opnamen van deOlym piafilm zal verzor gen, bij het vertrek der expeditie afscheid nemen. tot i klaart! G der prov: f 7. Prov i f 19Ó. bed: Wesi den 2172 ■r if, een f 53: ICanili meei ❖an ciale Ou voor van opbt huis. Dé gesb f98. f 4. gewi 4500.De minister had zich bereid ver den pensioenaftrek te doen vervallen, dfdgekeurd werd de eerste suppl. begrooting irovinciale inkomsten en uitgaven van de ucie Noord-Holland tot een bedrag van .500, o.a. noodig voor uitkeering aan het neiaal Electriciteitsbedrijf ad f 1.000.000, 1.000.voor het Provinciaal Waterleiding- f 1.000.000.— voor uitvoering van het ■Friesche Kanalenplan en verbetering van aarweg over het Alkmaardermeer. D^e uitgaven zullen worden bestreden door [eldleening van f 6.544.500.bijdrage van .000.van het Rijk in de kosten van het ienplan en verbetering van het Alkmaarder en f 190.000.als buitengewone ontvangst de eerste suppl. begrooting van het Provin- 1 Waterleidingbedrijf voor 1936. der meer werd ten laste van den post on- liene uitgaven over 1936 gebracht een som 300.als bijdrage in de kosten van weder- uw te Koog aan de Zaan van een oud Zaansch Ik liep nog even op het politiebureau aan, om wat inlichtingen. Aldaar trof ik een „heer" aan, die op een van de bankjes had moeten plaats nemen. Ik mocht ook gaan zitten. Achteraf bleek dat ér een groot finantieel verschil tusschen dat „moeten" en „mo gen" bleek te bestaan. Want dezer dagen moest de heer weer op een bankje zitten. Maar nu voor den Politierechter. Daar werd uiteengezet dat een verschil van mee ning met een Bloemendaalsch agent aanleiding was geweest dat de heer met zijn vuisten op het gezicht van een der dienaren had getrommeld. Hij kreeg^voor dit geval een debet-briefje op zijn spaarbankboekje van éénhonderdvijftig gulden. Ware het nieuwe politiebureau al in zijn vollen omvang uitgegroeid, niemand was van het geval iets te weten gekomen. Maar nu wil ik uit de school klappen, want mocht u eens een verschil van mee ning hebben in den vorm als bovengenoemd, doe het dan nooit met het wettig gezag. Doch spaar 1 Jan Hamer. tl rekening der Provincie over 1934 werd vast- in ontvangsten tot een bedrag van 119.974.06 5, in uitgaven van f93.661.245.375, zoodfit de rekening sluit met een batig saldo van (JÖ8.728.69, waarvan f 1.762.366.57 van den n dienst. Hamer met vacantie op een Brabantsche Bruiloft. Al? iemand verre reizen doet, dan volgt er al spoedig een verhaal. Zoo waren we dan geland in een I oord-Brabantseh dorpje, dicht bij de Belgische gren?. Daar wij onze komst reeds hadden aangekon digd,! was ons telefonisch meegedeeld dat de „boel" versierd zou worden, en werkelijk, in de verte ontdekten we al een eerepoort. Spoedig werden blGevonden en terug te bekomen bij: H. Dernison, Noordertuindorplaan 9b, Haarlem, een autoped; Andriessen, Zandvoorterpad 2, Óver- veen, een armband; Zuiderduin, Zijlweg 14, Overveen, een doublédashouder; J. Langeveld, Overveen, een vulpenhouder; J. Eaure, Tetterodeweg 14, Overveen, een verm. zilveren ringetje; van 't Lam, Julianalaan 26 b, Rollandslaan 27, Haarlem, een poedelhond (kamersieraad); P. Kol, Brederodelaan 9, Bloemendaal, een padvindersmes; Dijkman, Krullelaan 1, Bloemendaal, een damestaschje met inhoud; Lindeman, Ramplaan 95, Haarlem, een bril in étui; Meeuwes, Rollandslaan 29, Overveen, een kindertaschje met inhoud; E. Hauptman, Vondellaan 2, Aerdenhout, een koralen kettinkje; Rijwielstalling, einde Zeeweg, een heerenrijwiel; aan den politiepost te Aerdenhout, een lidmaat- schapkaart t.n.v. L. Giesberts; een huissleutel; aan het bureau van politie Overveen, een ceintuur; een heerenpantalon; een kinderportemonnaie met inhoud; een handschoen; een hondenzweep; een broodtasch. Ondertrouwd: P. Huijskes en G. v. Ooijen. J. J. Zwilling en C. Kofoed. Getrouwd: Jhr. M. A. van Lennep en A. M. C. F. van Valkenburg. J. G. Kleist en E. Lindeman. Overleden: J. Meijland, 85 jaar (overleden te Haarlem). Q. L, Ereriks, 68 jaar (overleden tc Heemstede). In de Dinsdag te Haarlem voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten werden de aan de orde gestelde voorstellen waarover nader een en ander in „De Zaanlander" zal worden gemeld geopend met een tamelijk breedvoerige beraadslaging over het aanhangig gemaakte ont werp wijzigingen in het reglement voor de Cen trale Commissie voor georganiseerd overleg. Van verschillende politieke zijden werd hulde gebracht aan de nieuw voorgestelde regeling en aanneming aanbevolen. Toch waren er leden, die gaarne in enkele opzichten een aanvulling wen- schelijk achtten, ofschoon ze geen voorstel daaromtrent wilden indienen. Zoo bracht de heer Pothuis (S.D.) in het mid den, dat hij miste de mogelijkheid, dat Staten leden tegenwoordig kunnen zijn in de vergaderingen van het Georganiseerd Overleg hetzij zwijgend, hetzij sprekend dat geen rekening is gehouden met het ledental der onderscheidene organisaties, zoodat niet ieder gelegenheid heeft zich te uiten, beval hij alsnog een regeling daaromtrent te tref fen en ten slotte merkte hij op, dat eigenlijk het „Organiseerend Overleg" niet het karakter moet hebben van advies, maar van overleg. Namens de Ged. Staten besprak Mr. Dr. P. J. Witteman de opmerkingen, o.a. ook die van den heer Vlekke (N.S.B.) om goed te vinden, dat in het „Overleg" ook hoofden van dienst zouden kunnen worden gehoord. Hij beval aan het ont werp thans ongewijzigd aan te nemen. Blijkt het later noodig enkele wijzigingen aan te brengen, dan kunnen daaromtrent voorstellen aanhangig worden gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming werd het ont werp daarop aangenomen. Ietwat meer geanimeerd bleek de bespreking over het rapport der commissie voor onderzoek inzake verpleging van geestelijk abnormale kin deren en jeugdige personen met het desbetreffende prae-advies van de heeren Sajet, Polak en Heijer- mans. De commissie kwam tot het resultaat, dat het aantal zwakzinnige kinderen in deze provincie betrekkelijk zeer gering is, hoogstens 50. Het stichten van een provinciale inrichting acht zij dus niet geraden. P" minderheid der commissie, de heer Sajet (S.D. het daarmede niet eens en wenscht verdere st. .en te doen. Ged. Staten stelden voor het voorstel-Sajet over te nemen, zoodat te zijner tijd deze aan gelegenheid opnieuw ter tafel zal komen. Voor enkele dagen werd ik op mijn wande ling aangesproken door mijn vriend Janssen. De man had een vraag, namens zijn zoon Piet, die werkloos is. „Beste Janssen, waarmee kan ik je helpen, stort je hart maar eens tegen me uit, ik zal het gerust niet in de krant zetten" Janssen stak van wal, en toen we gemeerd waren was ik van het heele geval op de hoogte. „Mijn zoon doet in koffie en thee", aldus Janssen. „Ik heb een groote familie- en vriendenkring. In dit artikel leek me een goede toekomst voor Piet te zitten. Zijn spaarduiten waren omgezet in koffie en thee, en Piet ging op stap. Allereerst was het bezoek aan Tante. Die had een groot huishouden, en met een vriendelijken groet werd hem de deur ontsloten. Tante dacht, dat hij zou komen Iogeeren, doch met een vloed van woorden zette Piet zijn bedoeling uiteen. Ja, hoor-es, antwoordde Tante, rap- van tong, de nicht van de vroegere melkboer en die der tante levert mij de koffie en thee, doch mocht die es uit den tijd raken, dan ben jij de eerste. Maar ik heb een kennis, die veel kennissen heeft, zei Tante, en daar moet je je geluk maar eens béproeven. „Ik weet zeker dat ze wel wat neemt" en met dit hartelijke afscheid werd de deur achter Piet gegrendeld. Met dit toekomstbeeld vertrok Piet. Tot ten slotte al zijn idealen in gruzelementen vielen. Hij is nu gemeenteleverancier geworden. Daar kunnen ze een aardig bakkie zetten „Dag Janssen". „Dag Jan". „Zeg, laat hij mij maar een pond brengen" Ged. Staten stelden voor opheffing van de bannen, behoorende tot het Hoogheemraadschap Waterland en tot vaststelling van een nieuwe bijzonder reglement van bestuur voor dit Hoog heemraadschap. Te. dezer zake zijn verscheidene bannen met klem tegen dit voorstel opgekomen, nadat protest vergaderingen waren belegd cn in aanmerking nemend de aangevoerde bezwaren, hebben de heeren De Jong Schouwenburg, Dam, Stapel, Mr. Honig, Jhr. van Lennep en Vermeulen een motie ingedien, om het voorstel terug te nemen. Daarnevens waren de heeren Heilker, Groen, Valkering, Braakman en Verbeek er voor om eveneens het voorstel in te trekken en met nadere voorstellen te komen niet op te heffen de bannen Purmerend, Purmerland en Buitsloot en nadere voorstellen in te dienen tot opheffing der overige zeven bannen, behoorende tot het Hoogheemraadcshap Waterland. In de derde plaats hadden de heeren Seegers, De Vries (Den lip), Noordewier, Beuzemaker en Wijnkoop een motie ingediend om de betreffende bannen uitvoerig in te lichten, omtrent de voor deden van opheffing en in de eerstvolgende zitting van de Provinciale Staten opnieuw het voorstel in behandeling te nemen. De eerste onderteekenaars dezer moties betoog den elk hunnerzijds de waarde daarvan; zelfs de heer Seegers (C.P.N.) uitte de veronderstelling, dat van bezuiniging door opheffing geen sprake zal zijn. In elk geval hadden Ged. Staten be trokkenen in deze belangrijke aangelegenheden voldoende moeten inlichten. Daardoor wordt het goede, dat in de zaak zit, overschaduwd, meende hij. Als immer had de rede van. den heer De Jong Schouwenburg (C.H.) aller aandacht, want be wondering blijft immer gewekt door diens uit nemende wijze van voordracht, geheel voor de vuist en doorspekt met data en cijfers, zooals geen der Statenleden hem dat kan nadoen. Hij be toogde, dat het bezuinigingsresultaat niet van beteekenis zal zijn. Daartegenover bepleitten de heeren Ilapel

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3