lAL open E- EN TING Minister contra Gemeentebestuur. ïlen UW FAMILIEBAD Boekhandel A. Yernout, 23976 30e Jaargang - No. 9 24 Juli 1936 Oplaag 5000 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem en Santpoort-Station TIS! amel MENDAAL AD VERTENTIEN ABONNEMENTEN Het Politiecorps in 't geding. B. U iter wijk f 25.voor de beste bokser. Natuurbad „Velserend" r SANTPOORT OP REIS....voor halven prijs. per PULLMAN TOURINGCARS REISBUREAU PULLMAN W. G. HARTOG ^BLUlUU»lil.U! HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLA attractie Ê5ct 25 ct. n 25 ct. E 15CUI ."eletoon van -5 uur 22387 Garage Lansdorp X Telefoon 5 uur 22198 MENDAAL en Goedkoop loor de PE- EN CHTING Korte Klever- [Haarlem). Advertentiënper regel t 0.15. KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10 BU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling fl.per halfjaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummersf 0.05. In de raadszitting van gisteren is wederom aan de orde gekomen de verordening tot regeling van de rangen, het aantal, de samenstelling, de eiselien van benoembaarheid en de bezoldiging der politie. Tusschen den Minister van Binnenlandschê Zaken en het Gemeentebestuur van Bloemendaal is ter zake een uitgebreide correspondentie ge voerd, waarin de Minister in tegenstelling met het gemeentebestuur, op versobering, speciaal ten aanzien van de salarissen, aangedrongen heeft Het lijkt ons interessant uit deze correspon dentie enkele grepen te doen om eenig inzicht te geven over de ei schen die de Minister aan een politiecorps, en zijn salarieering stelt, en die welke het gemeentebestuur voor Bloemendaal nood zakelijk acht. DE BEZETTING. De Minister. Ten aanzien van de bezetting van het politiecorps is de Minister van meening, dat zoolang in Uwe ge meente een commissariaat van politie gevestigd is, voor de aanstelling van een inspecteur van politie geen aanleiding bestaat. De rang van inspecteur zal uit de verordening dienen te vervallen. Burgemeester en Wethouders. Wij moeten blijven aandringen op het behoud van den rang van inspecteur in de formatie van het politiecorps. Op het oogenblik bestaat tusschen den Commissa ris en de Hoofdagenten geen tussehenrang. Door dat de Commissaris hoofdzakelijk in beslag wordt genomen door zijn taak als Hulp-officier van Justi tie geeft dit de volgende bezwaren; Toezicht: Het toezicht op den straatdienst berust nu geheel bij de Hoofdagenten, die op hun beurt niet gecontroleerd worden. Daar de Hoofdagenten uit het corps worden gerecruteerd en dus toezicht moeten houden op agenten, die nog kort geleden hunne collega's waren, is het toezicht van een inspecteur noodig. Opleiding: Reeds nu doet de moeilijkheid zich gevoelen, dat geen instructeur aanwezig is, die de hoofdagenten en agenten onderricht in de verschillende wetswijzigingen, m.a.w. er kan niet voldoende op worden toegezien, dat de agenten in de kennis van hunne wetten en verordeningen „bijblijven". Deze moeilijkheid zal nog zwaarder wegen nu door de opgelegde salariswijziging goed geschoolde krachten uit andere gemeenten geen aanleiding meer hebben om naar deze ge meente te solliciteeren en Bloemendaal dus zijn eigen theoretisch geschoolden practisch zal moeten africhten. Hiertoe is zeer zeker iemand met den de ontwikkeling van een inspecteur rang en noodig. Ook voor de lichamelijke instructie is een in specteur gewensclit. Vervanging van den Commissaris: De oudste Hoofdagent, die feitelijk den Commissaris van Politie bij verlof] of bij ziekte zou moeten vervan gen, als Hulp-officier van Justitie, bezit daartoe natuurlijk niet de voldoende ontwikkeling. Thans treedt in dit geval de Burgemeester als plaats vervanger op, die echter niet voldoende van den dagelijkschen gang van zaken op de hoogte is en de dagelijksclie practijk mist, omdat zijne bevoegdheid zich bij aanwezigheid van den Commissaris niet over de justitieele politie uit strekt. Het ware beter, indien een inspecteur, die door zijn dienst in dagelijkschen aanraking blijft met de justitieele politie, ook hier als plaatsvervan ger kon optreden. Voor een goede samenwerking tusschen politie en burgerwacht zoude het voorts aanbeveling verdienen als ook in deze gemeente het bevel over de burgerwacht kon worden gelegd in de handen van een inspecteur van politie, tevens reserve-officier der infanterie. salarieering. De Minister: Bij den Minister bestaat bezwaar de goedkeuring te bevorderen van het bij Uwen brief van 10 December 1935 no. 2436 toegezonden verbeterd raadsbesluit van 14 November 1935 tot wijziging van artikel 4 der onderwerpelijke verordening. Dal besluit ware te verwerken in de volledige verordening. Met de vastgestelde bezoldigingen voor het politie personeel kan de Minister zich niet vereenigen. Hieromtrent schrijft Zijne Excellentie het volgende: Dc bezoldiging van het politiepersoneel is door mij aan een beschouwing onderworpen, waarbij de wedden zijn beoordeeld in verband met de sala rieering van het overige dienstpersoneel. Deze beoordeeling heeft tot de conclusie geleid, Rollandslaan 58 OVERV EEN suuld'erwerk Telel. 12173 dat voor het politiepersoneel der gemeente Bloemen daal de navolgende wedden kunnen worden aanvaard: Hoofdagent 2000.tot f 2250. agent1500.tot f 1900. agent op proef f 1400. De periodieke verhoogingen waren te bepalen op f 50.— per jaar of f 100.— per twee jaar. Burgemeester en Wethouders. De door den Minister gewensehte salarissen zullen op den duur eene volkomen ontwrichting van het Bloemendaalsche politiecorps tengevolge hebben, omdat niet voldoende rekening is ge houden met den zeer ghoogen levensstandaard in deze gemeente. Tengevolge daarvan zoeken de agenten eene benoeming in eene plattelandsgemeente, waar hun tractement veel verder reikt, omdat de lagere levensstandaard het lagere tractement meer dan compenseert. Zoo verdient een veld wachter te Middelsluis (gemeente Numansdorp) (Alg. Politieblad, 2 Jan. 193b) f1300.f1700; een agent te Bloemendaal volgens de door den Minister gewensehte regeling f 1500.f 1900. Niemand zal ontkennen, dat tusschen dezelfde levensstandaard te Middelsluis en te Bloemendaal een veel grooter afstand in kosten ligt dan f 200. Een agent solliciteert naar Ginneken. Daar verdient hij slechts f 100.— minder dan hij te Bloemendaal ontvangt. Dat dit verschil buiten verhouding is tot het verschil in levensstandaard zal verder geen betoog behoeven. Op het oogenblik solliciteert reeds een 6-tal van de agenten,, beneden deajeeftgj.tnui J-T-jw..., naar andere plaatsen, d.'w.t. 20 van het corps voor zooverre dat nog met eenig succes kan solliciteeren. Men mag wel aannemen, niet alleen"] dat de agenten geleidelijk in hun voornemen zullen slagen, maar ook dat anderen hun voor beeld zullen volgen en het verloop van het corps steeds meer zal toenemen. Het zal daarentegen niet mogelijk zijn', de agenten die het corps verlaten, te vervangen door gelijkwaardige krachten. Immers in de laatste jaren kwamen hier alleen voor een benoeming in aanmerking eandidaten, die voorzien waren van een diploma met aanteekening en die in een der militaire of stedelijke politiecorpsen hadden ge diend. In den vervolge zullen dergelijke eandidaten zich in de eerste plaats beschikbaar stellen voor de beter betalende groote steden, daarna voor plattelandsgemeenten waar het goedkoop leven is en slechts in de allerlaatste plaats voor een gemeente als Bloemendaal, die de nadeelen van een lagere bezoldiging maar niet de voordeelen van een lagere levensstandaard heeft. Bloemendaal zoude op deze wijze een derderangs gemeente worden, die slechts aanspraak zoude kunnen maken op derderangs personeel. Dat het gehalte der politie daardoor een schrille tegen stelling zoude vormen met dat der ingezetenen moge uit het volgende blijken: Bloemendaal heeft het voorrecht onder zijne bewoners vele persoonlijkheden te tellen, die in 's Lands regeering, in Handel en Industrie een leidende positie innemen dan wel innamen. Hunne'behandeling vereischt van den agent eene hoffelijkheid en een tact, die men alleen van zeer goed geschoold en ontwikkeld personeel kan verkrijgen. De overplaatsing van een gemeente veldwachter, die in eene kleine plattelands-ge meente uitstekend voldaan had, naar Bloemendaal is reeds eerder een mislukking gebleken. Deze fout op grootere schaal te herhalen lijkt ons zeer gevaarlijk en zal een richtige uitvoering der politie taak ten zeerste bemoeilijken. Bepaald noodlottig zoude een bezetting met derderangs personeel zijn, waar het de bestrijding der misdaad geldt. Bloemendaal trekt de belangstelling van eerste klas misdadigers. Het aantal inbraken is hier zeer groot en wordt bevorderd door den landelijken bouw en de verscholen ligging van vele villa's. Als tegenover de uit Amsterdam en andere groote steden afkomstige beroepsinbrekers geen eerste- klasse rechercheurs en agenten worden gesteld, dan zal dit voor deze gemeente zeer onaangename gevolgen hebben. Op het gebied der zedenmisdrijven ziet de Bloemendaalsche politie zich vaak voor een moei lijke taak gesteld, die naarmate de trek der groote- stads-bevolking naar buiten toeneemt, zeer zeker verzwaard zal worden. In het algemeen is naar onze meening teveel over het hoofd gezien, dat de Bloemendaalsche politie niet alleen met de eigen rustige bevolking te doen heeft, maar in de zomer-maanden ook de onderste bevolkingslagen der groote stad deze gemeente bezoeken, terwijl dan juist het door het strandleven veroorzaakte drukke verkeer het meeste van de politie vereischt. In de maanden MeiSeptember is de politiedienst zeer zwaar. Waar de agent aan alle eischen moet voldoen, die aan een groote-stadsagent moet worden ge steld, meenen wij dat ook zijn bezoldiging aan die van een groote-stadsagent moet worden gelijk gesteld en dat eene zoodanige als door den Minister voor de gemeente Amsterdam is voorgeschreven ook in deze gemeente moet worden doorgevoerd, d.w.z. f1700.f2100.voor een een agent en f2175.f2550.voor een hoofdagent. Hierbij zal -de Bloemendaalsche politieagent nog in het nadeel zijn tegenover den Amster damsehen agent, omdat de promotiekansen bij een zeer klein corps als het Bloemendaalsche zeer gering zijn. Wij moeten met een bezwaard gemoed vast stellen, dat de door den Minister geëisclite be zoldiging de doelmatigheid en deugdelijkheid der Bloemendaalsche politie op eene gevaarlijke en noodlottige wijze zal aantasten. Dat eene salarisvermindering, ook eene ingrij pende, door den nood der tijden geboden wordt, is een standpunt dat wij zeer zeker deelen. Dat echter, zooals door den Minister gesteld, de nieuwe salarisregeling een „behoorlijk" salaris zoude geven, moeten wij met den meesten nadruk ontkennen. De Minister: Dat naast een behoorlijke bezoldiging nog toe lagen kunnen worden verleend als bedoeld onder art. 7 sub. c (zie hieronder) wordt onnoodig geacht. Bovendien laat het 2e lid reeds roe in zeer bijzondere omstandigheden belooningen toe te kennen. Burgemeester en Wethouders: Tegen het doen vervallen van het bepaalde sub c van het le lid bestaat ernstig bezwaar. Het verdient toch aanbeveling om naast een toelage voor de theoretische ontwikkeling van den politieambtenaar ook toelagen te geven voor zijn lichamelijke geschiktheid. Zoo ligt het b.v. in de h dueling om een toelage van f 10.te geven aan cA'f.Acs'.-v piMtoolsehUtter van het corps en een 1 ypffivdjvr1"v', -'ud—m ."-i Burgemeester te stellen eischen van lichamelijke vaardigheid. Deze eischen zijn thans de volgende: 1. Boksen: Een behoorlijke vaardigheid in 3 ronden van 3 minuten voor personeel beneden 40 jaar en 3 ronden van 2 minuten voor personeel daarboven tegen een tegenstander uit de eigen gewichtsklasse. 2. Zwemmen: 40 M. schoolslag en 40 M. rugslag in 2 min. 20 sec. 25 M. zwemmen met de pop. 3. Athletiek: Kogelstooten 7.50 M., Snelloop 100 M. in 14 sec., Hoogspringen over de lat 1.25 M Wandelen 35 k.m. binnen 6 uur en 45 min. 4. Gymnastiek: 2 x 5 m. klimmen in een touw. 5. SchietenOp 25 M. vijf valschijven ter grootte van romp en hoofd van een normaal mensch met 5 pistoolschoten omleggen binnen 8 sec. na het commando: „Vuur!" De hierbedoelde toelagen zijn evenwel van zoo weinig financieel belang voor de gemeente, dat de beperking van het bedrag van f 500.per jaar zonder bezwaar kan vervallen. t.o. de Ruïne van Brederode 800 Meter van het Station Telefoon 22282 Haarlem Zwemmen, Kanovaren, Glijbaan en Springtoren, Spel en Vermaak, Speeltuin, Groot Zonnestrand 14000 M2., Water oppervlakte 8000 M2., van 0.30 M. tot 3.25 M. diep. Veilig en Genotvol. UW FOTO'S worden vakkundig afgedrukt, wanneer U ze brengt naar: Bloemend, weg 53 bij het Postkantoor. VERLAAGDE PRIJZEN! bovendien een gratis vergrooting naar Uw keuze bij elke fibnrol! Conclusie van den Minister. Nadat de Minister kennis genomen had van de verschillende bezwaren, die het Gemeentebestuur had, deelde hij aan het college mede dat de nadere mededeelingen hem geen genoegzamen grond gaven tot wijziging van zijn ten opzichte van de bezetting van het politiekorps gemaakte meening. De wedden van het politiepersoneel, zooals die door hem werden aangegeven, komen, voor zooveel betreft de hoofdagenten en agenten overeen met die, welke ook voor de politieambtenaren in de zelfde rangen te Heemstede voldoende worden geacht. Door verhooging van de bezoldiging tot de. door het Gemeentebestuur voorgestelde be dragen zou het tusschen Bloemendaal en Heem stede gelegde verband geheel verbroken worden, hetgeen den Minister ongewenscht voorkomt. Handhaving van het bepaalde in het le lid sub c van artikel 7 (de toelage voor lichamelijke ge schiktheid) wordt niet wenschelijk geacht. Een dergelijke bepaling wordt ook niet aangetroffen in de verordeningen van andere gemeenten. Ove rigens komt het den Minister voor, dat een all round politieman gemakkelijk aan de door den Burgemeester te stellen eischen kan voldoen, zoodat bedoelde toelage in wezen als een verkapte salaris- verhooging is te beschouwen. De Minister moet zelf maar de verantwoordelijk heid aragen. B. en W. deelen thans aan den Raad mede dat zij de zienswijze van den Minister niet kunnen deelen en de verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken in het politiecorps aan den hoogen bewindsman overdragen. Vooral ten aanzien van de door den Minister gewensehte salarissen meenen wij ons standpunt, aldus B.enW., neergelegd in den aan den Minister gezonden brief, te moeten blijven handhaven. Met salarissen van f 1500f 1900 voor de agenten en f 2000f 2250 voor do hoofdagenten, achten wij het voor den Burgemeester onmogelijk om over een goed politiecorps te blijven beschikken. Wtf althans meenen daarvoor de verantwoordelijkheid niet te kunnen dragen en> mogen U daarom niet ijévhtervTc-acèhr«f: en, 'u.v d Mirelvicflegti.aiit te komen. Wanneer de ivïiniMit-r van oi>rd.-ej IN aai ook'bij doorvoering van zijn wenschen Bloemendaal een goed politiecorps zal kunnen behouden dan zal deze bewindsman zelve daarvoor de verantwoordelijk heid moeten dragen door de Regeering voor te stellen voor Bloemendaal de gewensehte regeling vast te stellen. Desniettemin zijn wij bereid eeniger mate aan het verlangen van den Minister tegemoet te komen en stellen U daarom voor de salarissen der politie ambtenaren nader vast te stellen op de bedragen, die voor het Amsterdamsehe politiecorps gelden t.w. f 1700—f 2100, voor de agenten en f 2175 f 2550 voor de hoofdagenten. Ook ten opzichte van de overige punten waar tegen wij bezwaren maakten is ons standpunt door den Minister niet gewijzigd kunnen worden. In verband met het bovenstaande stellen wij U voor aan den Minister mede te deelen, dat U bereid bent de verordening te wijzigen in den geest, welke in onzen brief van 20 Februari j.l. tot uiting is gekomen en er ernstig op aan te dringen, dat de Minister zich daarmede zal vereenigen. Men zie voor het besluit in deze zaak het elders in dit nummer opgenomen raadsverslag. dezacht veerende rijdende salons. Arnhem, Nijmegen, Waalbrug, Apeldoorn f 2 Naar Arnhem, Nijmegen, Kleef (geen pas noodig) f 3.50 Rond het IJselmeer, naar Giethoorn f 2.50 Vertrek iederen Woensdag, Donderdag en Zondag. SPECIALE RECLAME-REIZEN! 6 dagen Rijn, Moezel, Eifel f 35.— 6 dagen België, Luxemburg f 37.50 Prima verzorgde reizen. Retour Antwerpenf 3.50 Retour Brussel f 5.— 2 x per week naar Dusseldorf f 5.retour. Inlichtingen en plaatsbespreken: Groote Houtstraat 48 - Telefoon 11006 HET ADRES VOOR GRIND, ZAND en alle voorkomende TUINMATERIALEN Bloemendaalscheweg 102, Telef. 22170

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 1