Zooda^mniorg'eo Een Electrisch Fornuis, thans ook in Uw huis Ministerieele inbreuk op de Gemeentelijke Autonomie Electrische Fornuizen zijn voortaan ook in Huur te verkrijgen voor 30 ct. per week Vraagt inlichtingen bij Uwen Installateur of bij het KAMPEEREN. Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland rische toestanden en dat alleen daarin onze redding ligt. Het romantische verlangen naar ouderwetsche dorpen met hobbelige keien en dikke boomen en klinkerpaadjes, dat in allerlei litteratuur nog steeds gepropageerd wordt als het eenig wensehelijke, begint werkelijk een beetje ziekelijk te worden. Woont men in zoo'n dorp, te midden van de natuur, best, heerlijk, een prettige bijkomstigheid, maar moet men leven te midden van het gedender en geraas eener moderne fabriek'en in de steeds voort schrijdende mechaniseering, al stuit het soms tegen de borst, „make the best of it!" Men moet nu eenmaal roeien met de riemen die men heeft, en door terug te verlangen naar oude, onmogelijk geworden toestanden, schept men alleen maar ontevredenheid en fnuikt men iemand's levens lust. Het is alleen veel makkelijker om goed te zijn in een ideale omgeving, maar waarom zouden wij juist het gemakkelijkste kiezen? Wij lazen ergens: „als je voor een keuze staat en je weet niet wat je doen zult, kies dan altijd het moeilijkste". En nu terug naar het kampeeren. Als een vlucht naar de natuur heeft 't m.i. maar 'n zeer betrekkelijke waarde, b.v. voor zenuwzieken en andere menschen voor wie een echt rustige omgeving noodzakelijk is. Maar de groote waarde lijkt ons gelegen in het feit, dat men innerlijke kracht opdoet voor later werk. Ik spreek hier niet over privé kampeerders, maar over georganiseerde kampen, waar men eigenlijk pas leert wat „gemeenschap" kan zijn. Wij willen niet beweren, dat men dat daar in zijn idealen vorm ziet, maar men krijgt er een beetje begrip van, als men met menschen, van wie men totaal niets weet, en tegenover welke men dus geheel onbevoor oordeeld staat, hetzelfde lied zingt, aan dezelfde tafel eet of naar eenzelfden spreker luistert. Juist aldus B. en W. van Bloemendaal inzake de sala rissen van het gemeentepersoneel. De nieuw vastgestelde wedden van de ambte naren, bij de verordening van 14 November 1935, zouden naar het oordeel van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aldus deelen B. en W. van Bloemendaal aan den gemeenteraad mede, nog onderworpen moeten worden aan een verlaging met 5 als bedoeld in de circulaire van 4 Sep tember 1935. Bovendien achtte de Minister de wedde van den bode te hoog. Deze zou niet boven f 1800.uit mogen gaan. Voorts was de Minister van oordeel dat de opklimming van minimum tot maximum van lagere en middelbare rangen te snel is in vergelijking met de Rijkssalarisschalen. B. en W. hebben echter den Minister doen weten, dat zij in principe van oordeel zijn dat zijn wen- schen een te groote inbreuk maken op de autonomie der gemeente. Bloemendaal is niet noodlijdend en aangezien de Raad bij bovengenoemde herziening reeds een h. i. belangrijke verlaging geheel vrij willig heeft doorgevoerd, bestaat de noodzakelijk heid van verdere verlaging niet in die mate als door den Minister wordt gevraagd. Van excessen was in de oude regeling reeds geen sprake en dit is ongetwijfeld in de nieuwe regeling zeker niet het geval. Wat betreft de werklieden wenschte de Minister aanvankelijk een vergelijking van hun loonen met die van de Rijkswerklieden in een gemeente, welke De eenige vrouwelijke deel nemer van Argentinië. Miss Jeanette Campbell, de eenigste vrou welijke deelnemer van Argentinië aan de Olympiade, gefotografeerd voor het dames- verblijf in 't sportforum op 't rijkssportveld. Het aansteken van den Olympischen fakkel. Een Grieksche sportman steekt den Olympischen fakkel aan bij het altaar met het heilige vuur voor het stand beeld in Athene, vanwaar de estafet- tenloopers het vuur naar Berlijn brengen. De Amerikaansche negersprinter en vèrspringer Jesse Owens, die in deze takken van sport als de beste bij de BerlijnscheOiympiadewordtbeschouwd hoofdopzichter van de plantsoenen f 3000 f 3500; commies-chef ter secretarie, inspecteur van bouw en woningtoezicht, technisch hoofdambtenaar van publieke werken f 3400f 3800 (vermeerderd met f 200.per jaar voor den plaatsvervanger van den directeur van den dienst van publieke werken); hoofdcommies ter secretarie f 3600f 4000; directeur van de bedrijven f 4000f 4750; directeur van den dienst van publieke werken f 4750—f 5500; schoolarts f 0.80 per te controleeren leerling per jaar; schooltandarts f 1000.per jaar; arts, belast met de armenpractijlc te Vogelenzang f 600.per jaar; controleerend geneesheer f 400.per jaar, diens plaatsvervanger f 100.per jaar, voor beiden verhoogd met f 5.voor elk door hen gedaan onderzoek van een te benoemen ambtenaar; de vakonder wij zeres bij het openbaar lager onderwijs: 1. indien zij in het bezit zijn van een bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs in het vak waarvoor zij zijn aangesteld f 100ri20 per wekelijksch lesuur per jaar, en 2. indien zij in het bezit zijn van een middelbare bevoegdheid in dat vak f 125f 145 per wekelijksch lesuur per jaar; de aanplakker van stukken f 35.per jaar; de werkvrouwen in ambtelijken dienst, voor het politiebureau f 550.per jaar; de agent der Arbeidsbemiddeling f 500.- per jaar, met dien verstande dat deze wedde in minde ring wordt gebracht op de belooning die de daartoe benoemde ambtenaar in zijn hoofdbetrekking geniet. Boven en behalve de wedden en toelagen naar bovenstaanden maatstaf geniet het personeel een kindertoelage van 3 per kind beneden den 18-jarigen leeftijd, met dien verstande dat deze toelage ten minste f 60.en ten hoogste f 216. per kind per jaar uitmaakt. o Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Het is niet de bedoeling om hier uiteen te zetten hoe het kampleven zich langzamerhand ontwikkeld heeft, welke vereenigingen cr zich speciaal mee bezig houden en wat de mogelijkheden er van zijn dergelijke dingen kan men uitvoerig in elke kampprospectus lezen maar wel om te trachten den indruk weer te geven die men in groote trekken meeneemt, als men voor het eerst heeft gekam peerd. Om tevens ook alle ouders met drang aan te sporen hun kinderen te laten kampeeren, als die er, wat hun leeftijd betreft, geschikt voor zijn geworden. Het niet te jong te doen is dunkt ons een zaak van groot belang, omdat de indrukken zoo velerlei en zoo hevig zijn, wat ooi zaak zou kunnen worden van een gevoel van verbijstering, hetgeen den algemeenen invloed zeker niet ten goede zou komen. Men moet, om zoo te zeggen, gedeeltelijk er boven staan, zoodat men het niet alleen ondergaat, maar er zelf ook actief deel aan kan hebben, wat echter niet wegneemt, dat men zich in de eerste plaats open moet stellen, voor alles wat geboden wordt. Dikwijls wordt kampeeren voorgesteld als een dTang terug naar de natuur, a la Rousseau, wat dan gebruikt wordt als argument tegen de lieden- daagselie inrichting van de maatschappij, waarin de arme jeugd zich krom leert over de boeken gebogen, of zich afbeult in bedompte fabrieken. Voor het laatste soort mag dit dan al eenigermate gelden, voor de leerende jeugd zeker niet. Zóó erg is het nu over het algemeen nog niet gesteld op de scholen in de groote stéden, dat alle betere gevoelens in het gedrang raken, door het gemis aan omgang met de natuur, vooral bij de steeds groo- ter wordende eischen, gesteld door de hygiëne. Als trouwens onze geestesgesteldheid afhanke lijk was van het al of niet aanwezig zijn van natuur schoon, zou het er al heel treurig met ons uitzien. Natuurlijk valt de heilzame werking van de natuur in vele gevallen niet te ontkennen, evenmin als de gelegenheid tot schoonheid genieten die ons daar geboden wordt, maar toch zijn we de idee te boven, dat wij terug moeten naar de liefelijke oude agra- (f 1.20 per maand dit onbevooroordeeld zijn maakt de sfeer in het kamp zoo zuiver, als die in het gewone leven haast niet mogelijk is. Men verwacht van iedereen even veel, omdat men van niemand iets bepaalds ver wacht zooals indien men met kennissen zou gaan. Daarom ook is het verkieselijker den eersten keer naar een kamp te gaan, waar men niemand kent. Het moet natuurlijk zoover komen, dat de sfeer nog zuiver gebleven is, als men de menschen heeft leeren kennen, en het ideaal is, dat zij tenslotte, juist doordat men de menschen goed kent, ver diept en nog zuiverder wordt. "Verder heeft de hulpvaardigheid van iedereen voor iedereen een heel groote bekoring, die misschien wel zijn be staan te danken heeft juist aan den korten duur. Maar zelfs al gelooft men, dat het in het gewone leven nooit zóó kan worden, je hebt als je weer thuis komt, toch meer vertrouwen in het streven naar de verwezenlijking van dien goeden geest. En wij gelooven, dat de leiders(sters) gelijk heb ben, als ze zeggen, dat, als je maar iels rijker terug gaat dan je gekomen bent, als je maar iets meer van den ernst van het leven doordrongen bent geworden, één oogenblik tot bezinning bent geko men, de korte kamptijd niet voor niets is geweest. De natuur mag hier dan als een aangenaam décor achter staan en de dingen daardoor vergemakke lijken, als het goed is zouden wij toch evengoed moeten kunnen „kampeeren" in een of ander ver gaderlokaal of op den Eiffeltoren, want het ideaal van kampeerders is immers niet: algeheele terug keer tot de natuur (wat de consequentie van de „natuur-opvatting" zou zijn), maar de menschen zoover te brengen, dat ze dood alleen kunnen „kampeeren" op hun zolderkamertje, in de Gouds bloemdwarsstraat, in een balzaal of aan een machine, in dien zin, dat de „kampgeest" vaardig over hen wordt, en dat ze de dingen niet meer zien als een verward kluwen van afzonderlijke persoon lijke belangetjes, maar in het groote verhand en „sub specie aetermtatisA gerangschikt is in de 2e klasse van het Bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren. B. en W. merken op dat deze indeeling minder juist is. Een andere ernstige bedenking tegen de ver gelijking is gelegen in de omstandigheid dat in Bloemendaal tot op heden geen kindertoeslag wordt toegekend. B. en W. hebben thans een herziening ontworpen van de bestaande verordening, en deze aan de goedkeuring van den Minister onderworpen, die zich er mee vereenigd heeft, en die in hoofdzaak als volgt luidt: blWoensdagavond wilde een luxe auto, be- stiird door A. W. H. te Aerdenhout-Bentveld, een stilstaande auto passeeren, op het Zandvoorter- pas ter hoogte van de woning van den heer Hout graaf. Op hetzelfde moment passeerden twee dames, de gezuters E. en A. B., resp. 18 en 17 jaar, uit Haarlem. Waarschijnlijk door den uitstaanden richtingwijzer van de luze auto, werd mej. E. B. geraakt, waardoor zij tegen haar zuster aanviel en beiden met hun rijwielen tegen den grond terecht kwamen. Dr. Bos, die spoedig ter plaatse was, constateerde bij beide zusters een lichte herschenschudding. Mej. E. B. kreeg voorts een dikke buil aan het hoofd, terwijl mej. A. B. een verwonde linkerenkel bekwam. Per taxi werden beiden naar huis vervoerd. Proces-verbaal werd opgemaakt. ongeschoold werkman f 22.83f 28.29; geschoold werkman f 24.2029.66; chauffeur, hulpfitter, bloemist f 25.57f 31.03; meteropnemer-geldophaler, gemeentelijk gas- en waterbedrijf, parkwachter, bloemist-kweeker f 26.94—f'32.40; monteur, straatmaker, fitter, electricien, smid f 29.67—f 35.13; chef-monteur, ploegbaas, controleur, concierge f 31.50f 36.96; kantoorbediende f 600f 800; schrijver-typist f 900f 1300; klerk 2e klasse, adjunct-teekenaar f 1140 f 1710; klerk le klasse f 1330—f 1900; bode f 1600—f 1900; deurwaarder, opzichter-doodgraver, machinist bij de waterleiding f 1600f 2000; ambtenaar voor maatschappelijk hulpbetoon, adj.-commies 2e klasse f 1800—f 2200; opzichter der wegen, opzichter der bedrijven f 2000—f 2400; adjunct-commies le klasse f 2000f 2750; commies ter secretarie 2e klasse f 2090f 2850; boekhouder bij den dienst van publieke werken, boekhouder bij de bedrijven f 2200f 3000; commies ter secretarie le klasse, technisch amb tenaar JE 2750—f 3350} FRANS LISZT 31 Juli a.s. is het 50 jaar geleden, dat de beroemde Hongaarsehc com ponist Franz Liszt stierf.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 4