Rondwandeling. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. bedrijf over 1935. Blijkens deze rekening sluit het dienstjaar 1935, wat de afdeeling van baten en lasten betreft, met een batig saldo'van f21.551.18. Overeenkomstig het advies van de Commissie van bijstand stellen B. en W. voor van dit batig saldo een bedrag van f 20.000.ten goede tè laten komen aan den algemeenen dienst (op de gemecnte- begrooting 1935 is met deze ontvangst reeds reke ning gehouden) en de rest ad f 1551.18 te storten in het reservefonds van het bedrijf. Z.h.st. aangenomen. 17. OPHEFFING SERVITUUT. Jhr. Mr. W. A. Baud te Haarlem, handelende in zijn hoedanigheid van curator over Elizabeth van Vloten (gescheiden echtgenoote van wijlen Willem Arnold Witsen), verzoekt om ten behoeve van den bouw van drie enkele villa's op het drie hoekig terrein, gelegen te Aerdenhout, tussehen den Schulpweg, de Eikenlaan en den Aerdenhouts- duinweg, op te heffen na te melden gevestigde erf dienstbaarheid ten laste van het kadastrale perceel gem. Bloemendaal no. 2534 en ten nutte en ten gebriiike van de kadastrale perceelen gem. Bloe mendaal. sectie B, no's 2370 en 2372 (thans 2590), welke erfdienstbaarheid luidt: „Behalve een heeren huis, koetshuis en stalling en de getimmerten, die gerekend kunnen worden tot een heerenhuis te behooren, zal op den verkoch ten grond geen gebouw of getimmerte mogen worden opgetrokken of aan wezig zijn". B. en W. stellen voor de opheffing van gemelde erfdienstbaarheid te doen geschieden onder beding dat verzoeker daarvoor aan de gemeente zal be talen een som van tien gulden, terwijl overigens de kosten van de uit hoofde van dit besluit op te maken akte en de inschrijving dier akte in de open bare registers voor rekening van verzoeker komen. De heer ENSCHEDE meent dat bij opheffing van dit servituut de grond, die indertijd tegen billijken prijs verkocht is, belangrijk in waarde stijgt. Spr. meent dat een bedrag van f 10. voor de opheffing van het servituut veel te weinig is en zou liever zien dat b.v. een bepaald percen tage van de meerdere waarde in de gemeentekas wordt gestort. De heer QGARLES onderstreept deze woorden. De heer SCHULTZ vraagt hoe de gemeente aan dit servituut is gekomen, en of het moreel ge oorloofd is dat de gemeente geldelijke voordeelen uit de opheffing verkrijgt. De heer CRAMER (S.D.) vraagt of dit verzoek niet aangehouden kan worden om het door den heer Enschede voorgestelde nader te bezien. Het voorstel wordt aangehouden. 18. ONTHEFFING BEBOUWINGSVOOR SCHRIFTEN. B. en W. stellen voor: le. ontheffing van het bepaalde in artikel 2 der Bebouwingsvoorschriften te verleenen aan: a. J. Keijzer en H. Oxsener voor het bouwen van 2 garages aan de Asterlaan; b. J. M. Kakebeeke v oor het bouwen van een garage bij perceel I.onbar, Petrilaan 5; c. L. Klaassen voor het bouwen van 2 garages aan de Vrijburglaan; d. N. Rahussen, voor het bouwen van een erker aan perceel Oosterduinweg 243; 2e. afwijzend te beschikken op een verzoek van A. A. Gocmans en J. C. Ruigrok om ontheffing voor den bouw van 3 enkele woonhuizen en één dubbel woonhuis aan den Vogelenzangscheweg, omdat het bouwterrein buiten de bebouwde kom is gelegen, zoodat de bebouwingsvoorschriften i. c. niet van toepassing zijn. Z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. De heer NOORMAN vraagt of B. en W. hun standpunt ten opzichte van de afzetting van den weg aan het strand niet kunnen herzien, in verband met het onlangs voorgevallen ongeval. De VOORZITTER merkt op dat deze kwestie Verkeerd beinvloed is door de telegrammen die hierover verzonden zijn en de verkeerde voorlich ting van een bepaald blad. De heer CRAMER zegt dat de geheele prikkel draadversperring hem een klein gedoe lijkt. Als dit verdrinkingsgeval er toe zou kunnen bijdragen dat de kwesties tussehen Bloemendaal en Zandvoort werden opgelost, zou spr. het toejuichen. De heer BOUVY vraagt of de kruising voor wielrijders bij den Watertoren niet zoodanig ver beterd kan worden dat door het snoeien van de heesters het uitzicht beter wordt; de reflectoren die reeds aangebracht zijn, brachten veel ver betering. De VOORZITTER wijst er nog op in dit ver band dat in de boomen aan den Bloemendaalschen weg de reflectoren wel 3 a 4 maal per jaar ver nieuwd moeten worden, omdat zij vernield worden of totaal verdwijnen. Beter is misschien een witten band om de boomen te schilderen., Weth. PRINSENBERG wil nog iets opmerken over de woorden van den heer Quarles als zouden de begiootingen van den heer de Jong met eenig wantrouwen moeten worden bezien. Deze ambte naar is reeds 25 jaar in dienst der gemeente, en het is toch niet zoo erg dat er in die 25 jaar eens eenmaal een overschrijding plaats vindt. De heer QUARLES vraagt of weth. Prinsenberg een lijstje heeft dat bij de begrootingen van den heer de Jong slechts eenmaal een overschrijding plaats vond. waarna de VOORZITTER zegt het tijd te vinden de discussie en tevens de vergadering te sluiten, wat te 5 minuten voor vieren geschiedt. 0 Weer een voetje bezeerd. hlDe 6-jarige F. v. M. uit de Wouwerman- straat te Haarlem kwam, toen zij bij haar vader op diens rijwiel zat, op den Bentveldweg, met haar voet tussehen de spaken van het achterwiel. Met vrij ernstige verwondingen werd de kleine door een passereend automobilist naar een der Haarlemsche ziekenhuizen vervoerd om ver bonden te worden. 0 Voor een goed doel. blDoor leerlingen van de Chr. School alhier werd ten bate van het Christelijk Blindentehuis „Sönneheerdt" te Ermelo, door middel van -prikbaarten een bedrag van f 130.40 bijeengebracht. Examens. blOnze plaatsgenoot, de heer J. Scheepstra, be haalde te Amsterdam het diploma drogist. Mej. M. M. van Santen te O verveen slaagde voor het diploma Engelsche Handelscorrespon dentie van de Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelswetenschappen. Voor het examen Boekhouden van de Vereeni ging van Leeraren in Handelswetenschappen slaagde onze plaatsgenoote Mej. T. van Riessen. blOnze plaatsgenooten, de dames Rie Boel- houwer, Anneke Boonstra en Bertha Eger slaag - den voor het examen onderwijzeres. De dames Boelhouwer en Eger slaagden tevens voor het diploma nuttige handwerken. De heer J. E. van Gogh Jr., te Overveen legde met goed gevolg het voor-examen af ter ver krijging van het diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. Van de leerlingen der Chr. School voor L.O. en U.L.O. te Bloemendaal werden zeven van de acht candidaten toegelaten tot het Chr. Lyceum. Tot de tweede klasse der R.II.B.S. te Velsen werd toegelaten C. Smit, tot de derde klas Joh. Brugman, terwijl F. Lanson toegelaten werd tot de vierde klas der H.B.S. A. te Haarlem. Het einddiploma met aanteekening voor handels correspondentie Engelsch van de Rijkstuinbouw school te Boskoop werd behaald door K. H. J. Scholten te Aerdenhout. J. Maks te Aerdenhout behaalde eveneens het einddiploma van de Rijkstuinbouwschool te Boskoop. Aan de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal vonden de volgende bevorderingen plaats: Bevorderd van de 4de klasse naar de 5de: A. Bierens de Haan, N. van den Brandeler, I. Büller, T. Gunning, G. Huynink, S. van der Laan. M. van Loghem, M." van Nierop, J. Odink, A. Schor, J. Swens, S. van Toulon van der Koog, C. Vermeulen, H. Vink en G. van der Weide. Niet bevorderd: 2. Herexamen 1. Van de 3de naar de 4de: T. Adriani, E. van Arkel, W. Hagedoorn, T. Hijmans, H. Jansonius, C. Kutzleb, T. van der Laan. L. Lastotsjkin Pelsky, K. Limburg, A. Mendels de Leon, M. van Reenèn, I. van Seherpenberg, N. Siewertsz van Reesema, M. Smidt van Gelder, C. van Toeion van der Koog, L. Vis, F. van der Vlugt en N. van Waveren. Niet bevorderd: 4. Van de 2de naar de 3de E. Bakker, I. de Beaufort, M. Bierens de Haan, S. Bierens de Haan, Th. Dclbriick, E. de Flines, W. Geel, G. Graper, J. Groenevclt, M. Groenevelt, A. ter Haar Romeny, N. Hagedorn, N. Hoogland, B. Klijzing, N. Kohier, II. de Leede, E. Naessens, J. Posthumus Meyjes, R. Sehuller, G. van Thiel, W. de Voogt, P. van Weezei en N. de Wit. Niet bevorderd: 4. Van de 1ste naar de 2de: D. Adriani, G. Bak ker, T. van Beeck Vollenhoven, L. Bentinck, T. Brandt, T. Carp, N. Crommelin, ,T. Dyse- rinek, H. Ilinlopen, H. Hoogland, E. Laan, M. de Lestrieux Hendriclis, D. Limburg, J. Mel- lema, A. Muller, A. Nijland, R. van de Poll, C. van Randwyck, D. Reigersman, N. Rot, M. Schor, N. Straatenbroek, M. Vink en D. Wijntjes. Niet bevorderd: 2. Toegelaten tot de 1ste klasse: M. Aberson, J. Duinker, I. Hauptmann, L. Keg, E. Kerkhoven, W. Kloppenburg, I. Meyer, J. Schendstok, E. Sluyterman, C. Smits, L. Stoop G. Veninga en J. Wiilemsen. Arbeidsbeurs. biJ.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 198 manl. en 2 vrouwl. per sonen, in totaal 200 werkzoekenden, gesplitst als volgt Stucadoors 2 Loodgieters4 Behangers2 Timmerlieden6 Schilders4 Metselaars4 Opperlieden3 Grondwerkers9 Overige bouwvakai beiders3 Electriciens3 Monteurs (div. soorten) 19 Bankwerkers5 Chauffeurs 21 Bloemist-, land- en tuinbouwarb43 Handels- en Kantoorpersoneel16*) Losse arbeiders41 Diverse beroepen15 200 waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Bloemend.weg 313 le Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Tel. te bereiken onder no. 10795 10796. Alle bemiddeling geschiedt geheel koste loos. Burgerlijke Stand. Bevallen: B. F. CerfontainSchuijff. Ondertrouwd: F. Dol en C. M. J. Schoorl; H. L. Schaake en C. B. Goscn. Getrouwd: H. C. Jansen en C. E. Taega: Th. N. Hillyard en H. J. C. Rieder; F. Bakker en A. Th. P. Koch. Overleden: J. A. van der Veer, 85 j.; M. P. Roeien, 1 jaar; M. Yapp, 42 j., echtgenoote van D. v. Reyendam; J. Lamber», 59 j., 0 Bij een Brabantschen boer te gast. Zoo nu en dan hulpeloos teruggezonden door de stortregens, wandelden we door de vrije Bra- bantsche bosschen, vluchtende bij een of andere boerderij, waar de gastvrijheid hcerscht. „Kom biencn en ga sit, ge zult wel nat weze, ga wah bij den aard zitte, dan zeide gauw droeg". Op de plattebuiskacliel staan reeds de ver schillende potjes en pannen te pruttelen, die de stof voor het middagmaal bevatten. „Komde gij uit Ooiland?" Met een Bloemendaalsch accent wil ik ant woorden, doch al spoedig zegt de boer: „Sprikte gij maer zooals ge gebekt zijt, dan kunnen we jou beter verstaen". Aangezien de damp al van mij begon op te stijgen en het tegen 12 uur liep, werd ik uitge- noodigd te blijven dineeren. Dit liet ik mij geen tweemaal zeggen. De tafel werd vergroot met eenige planken, een helder wit laken kwam uit de linnenkast, de noodige diepe borden met lepels en vorken werden klaar gezet en tegen den tijd dat er opgeschept zou worden, liep de vrouw naar buiten en sloeg met een eind hout op een oud potdeksel, zooeits als de soldaten: „Kok in de keuken." Aan de borden en lepels had ik al gemerkt, dat er een heel groot regiment te verschijnen stond, en jawel, vader met zoons en dochters komen van het land, waar de rogge gemaaid en de „flambozen" werden geplukt. Nadat allen zich aan de pomp hebben ver- frischt, zit het heele geval in geen tijd aan tafel. De petten gaan af, een kruiske wordt gemaakt en in een oogwenk worden eenige kilo's heerlijke aardappelen met slaboontjes en een stukske van het verreken naar binnen gewerkt, terwijl als toespijs de karnemelksche pap de gaatjes komt vullen. Inmiddels scheen de zon weer door de ruiten, en met hartelijk afscheid en dank vertrokken we met den roep: „Ge kompt gerust nog maer eens aan, as ge lust het oudoe worre"! Intusschen was het huishouden vermeerderd met 13 biggeskus Onder de smokkelaars. De avondwandelingen (bij lichte maan en geen regen) lokt menig burger naar buiten en is de hei met de dennebosschen hier en daar afgewisseld met roggevelden en weilanden, waarop grazende koeien, een vriendelijk stuk natuur schoon. Wordt het wat later in den avond en het midder nachtelijk uur gaat aanbreken, dan is het voor stadsmenschen maar beter te bed te liggen. Hier langs de grensstreep ontmoet men dan de gewapende macht met het brevet „Koninklijke", voorzien van rijwiel zonder verlichting, alsmede enkele gummiedeelen, minder geschikt voor ra- deerend werk, doch beter bedoeld voor slagwerk; terwijl aan een koordje nog een proppesehieter ft. (opgeborgen, welke beter op een haas of konijn dan op eenig deel van het menschelijk lichaam een ingang "kan vinden. Plotseling verschijnt aan ons oog een rustbank, waarop een in wollen vacht gedekte commies van de belastingen ligt, die zich onledig houdt met smokkelaars, die in grooten getale aanwezig zijn om suiker, sigarettenpapier en margarine, alsmede meer verboden artikelen over de grens te smokkelen, om daarmede een daggeldje te verdienen, te verschalken. Was het alleen maar over de grens brengen, dan zou ondergeteekende daar nog wel toe^ in staat zijn, doch men moet b.v. met 50 K.G. suiker uren en uren door tippelen onbegaanbare wegen en dikwijls in volle duisternis. Heeft zoo'n smokkelaar nu den wind tegen cn loopt hij in de armen van vorenbedoelde ltèeren, dan is het pleit in eerste instantie binnen enkele minuten volbracht, met achterlating van rijwiel en waar, doch met medeneming van een entreebiljet voor het gebouw van Justitie. Terwijl liet ook voorkomt, dat een smokkelaar het hazen pad kiest als hij vlugger blijkt dan zijn opspoorder. De inbe slaggenomen waren worden naar dc douanekantoren vervoerd ter verdere distributie. Bij het tweede bedrijf volgt dan als prijs een veroordeeling volgens het Wetboek van Straf recht, en het komt dan ook meermalen voor, dat als premie een verbod van zes maanden zich te bevinden beneden den spoordijk Brcda- Tilburg wordt aan toegevoegd. Hierdoor wordt het aen overtreder onmogelijk gemaakt de grens te benaderen. Zoo waren we dan gisteren nog getuige van een processiefeest op Belgisch grondgebied, dat door de geloovigen uit den omtrek met een straal van 10 kilometer werd bezocht. Autobussen en duizenden fietsers brachten handenvol werk aan de Nederlandsche kommiezen, die de geloovigen en de ongcloovigen aan den lijve onderzochten. En het is dan maar aan U Bloemendalers, de waarheid en niets anders dan de waarheid te vertellen om de uiteenzetting als bovenbedoeld te ontgaan! JAN HAMER. o Landdag A.N.G.O.B. te Bentveld. bl— De Algemeene Nederlandsche Geheel onthoudersvereeniging A.N.G.O.B. houdt op Zater dag 25 en Zondag 26 Juli zijn 37e algemeene vergadering in het gebouw van de „Arbeiders- genieenschap der Woodbrookers" te Bentveld. De vergadering zal des middags geopend worden om 14.30. Door de goede zorgen van de Haarlemsche afdeeling van den A.N.G.O.B. zullen dc afge vaardigden na afloop van dc eerste zitting vergast worden óp een bijeenkomst, waarin instrumentale en dramatische kunst zal worden uitgevoerd. De avond wordt doorgebracht op het landgoed „Elswout", dat daartoe welwillend werd open gesteld. Ook hier zullen dc afgevaardigden kunnen ge nieten van muziek, welke irt dc rustpauze ten gehoore zal worden gebracht. Na de morgenzitting op Zondag 26 Juli, waarin de rest van de agenda zal worden afgehandeld, wordt gezamenlijk naar Zandvoort gewandeld, waarna een bézoek aan het strand het programma voor de algemeene vergadering van den A.N.G.O.B. besluit. Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uilsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. Prospectus op aanvrage GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING Afscheid. blMej. A. v. d. Vliervloet heeft na vele jaren het onderwijs in deze gemeente gediend te hebben, wegens haar huwelijk afscheid genomen. In het Slöjdlokaal van de Bornwaterschool had zich het personeel verzameld, met de oude bekenden van de M.U.L.O., waar mej. v. d. Vlier vloet vóór de splitsing werkzaam was. Als attentie werd haar een leeslamp aange boden. In het gymnastieklokaal van de Chr. U.L.O.- school aan de Zomerzorgerlaan heeft mej. M. C. Lenselink, na een 20-jarige verbintenis aan deze school, in tegenwoordigheid van schoolbestuur, Oudercommissie, personeel en leerlingen afscheid genomen. Waardeerende woorden werden tot de scheidende onderwijzeres gericht door Ds. J. C. van Dijk, die een zilveren rooinstelletje aanbood; door het hoofd der school, den heer K. Roosjen, die eveneens een geschenk aanbood, en door Ds. Joh. C. Brus- saard, als bestuurslid. o De Oranje Garde. blDe Oranje-Garde, afd. Haarlem, hoopt op Dinsdag 28 Juli 1936 op de speelplaats van de Chr. M.U.L.O.-school, Bosch- en Duinlaan la, 's avonds 7 uur een propaganda-avond te houden. Als spreker hoopt op te treden de lieer Leo Lens uit Delft, met het onderwerp „Wat wil de Oranje- Garde?" De mondorgelclub van de Oranje-Garde zal haar beste beentje voorzetten. De E.H.B.O. geeft een demonstratie, terwijl fluit en voordracht mede zullen dienen om de gezelligheid te verhoogen. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. Entrée is vrij o Examens. bl- Bij de te Amsterdam en Haarlem gehouden eindexamens voor het M.U.L.O.-diploma zijn tot lieden geslaagd de volgende leerlingen van de Hartenlustschool voor diploma B: J. W. de Boer, G. W. Beun, D. Maasen en R. Alting du Cloux; voor diploma A: P. de Vries. De examens worden voortgezet tot I Augustus. De volgende leerlingen van de Hartenlustschool legden met gunstig gevolg een toelatingsexamen af voor inrichtingen van Middelbaar Onderwijs; J. van Baasbank, J. Cohen, J. Emck, Fris, A. Hedland, W. Nieliorster, F. Standaart, W. Strik- kers, H. Douma, Willy Kloppenburg, Ans Timmer, Corry Yeenenbos, Gini Veninga, G. Lolkus, E. Damstra, J. Kruyer, H. Feirabend. Tot de Machinistenschool te Amsterdam werd toegelaten: D. Pels; tot de Electrotechnische school: H. Coolhaas en B. van Engers. o Excursie. blDe Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde houdt Donderdag 13 Augustus a.s. een excursie naar de kweekerij der Firma van Empelen en Van Dijk, Zandvoortschelaan 159, Aerdenhout. o Hooge raad van Arbeid. blBij K.B. zijn voor het tijdvak van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 1940 benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid, o.a. de heeren E. Kupers te Bloemendaal, Dr. L. C. Kersbergen en F'. S. Noordhoff te Haarlem. o Gunning. blDe bouw van een politiebureau in deze gemeente, volgens ontwerp van architect H. W. van Kempen, is na de onlangs gehouden aan* besteding, waarvoor 23 biljetten ingekomen waren, gegund aan de laagste inschrijfster (voor f 53.864.-). de firma G. J. Evers te Bloemendaal. 28567 Bakker. A„ Rijnstraat 6, Heemstede. 23858 Crémer, Herbert, „Nova Zembla" Duin en Kruidberg, Santpoort. 2856:' Drukker, Bernard. „De Boethovenhof", rironstoeweg 26, Heemstede. 12751 DuinkerGoedkoop, C.C.C., Brakenburgh- straat 30 rood. 23996 Hollandsche Tegelhandel N.V., Wulverder- laan 9, Santpoort. 12798 Iloogeveen Lz„ P.. Makelaar, Joh. van Oldenbarneveldtlaan 19. 23821 l'laatzer van den Hull, Mej. M. E„ Apo theker, Jan Gijzenkade 181. 16774 RoelvinkRijnveld, B„ Cruquisstraat 5. 13244 Staadegaard J„ Handel in boter, kaas èn eieren, soep- en braadkippen; Spaanseht- vaartstraat 44. o

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 5