Juist nu 71.V. Wed. Oosten Zoon *Qavtel\oHsstraat 13-17 Welvaart-Comité. De Burgemeester van Haarlem voor het Hof. Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Van de Leestafel. RADIO TOESTEL Reeds vanaf f 89. TAMMER Tooneel. Henische Tapijten en Kleedjes PRINSES JULIANA. KRACHTIGE VOORTZETTING DER ACTIE. Een manifest aan de burgerij. Nu de vacanties voorbij zijn en veronder steld mag worden, dat alle Haarlemmers en ook de inwoners der gemeenten in den omtrekt tot hun haardsteden zijn teruggekeerd gaat het Welvaart-Comité te Haarlem zijn actie tot vermindering der werkloosheid met kracht voortzetten. Reclame-affiche. Trouwens, ook in de vacantie heeft het niet stil gezeten: ongetwijfeld hebben vele stadgenooten in openbare gebouwen, gemeentelijke instellingen, autobussen, vervoermiddelen der Gemeentereini ging, bankinstellingen, zaken en bedrijven, enz. het pakkende reclame-affiche van het comité (ontwerp Misset en Zoon, alhier) gezien waarop twee nijvere handen, waarvan één een truffel draagt, bezig zijn met metselwerk. Op den achtergrond is een steiger van een bouwwerk aangeduid. Het affiche draagt het korte, maar veelzeggende opschrift: „Welvaart door Werk", met de bijvoe ging „Welvaart-Comité, Nassauplein 4, Tel. 11663" Een manifest. Voorts is en wordt een „Manifest aan de ingeze tenen van Haarlem en omstreken" verspreid, dat als volgt luidt: Het Welvaart-comité te Haarlem vraagt uwe welwillende aandacht voor hare werkzaamheden, teneinde te komen tot vermindering der werkloos heid en een terugkeer tot het normale zakenleven Het Welvaart-comité heeft ten doel u aan te sporen, Nijverheid, Handel in Industrie weer van orders te voorzien. De werkloosheid kan niet bestreden worden door steun, hoezeer dit een gewaardeerde hulp beteekent aan de duizenden werkloozen hier ter stede, doch werk moet er komen. Hieraan kunt u allen meehelpen, door uwe in- koopen bij handelaar of winkelier niet langer uit te stellen. Grootere en kleinere reparaties, tot bouworders toe moeten niet nagelaten of aange houden worden. De „Meer-werk-Actie" in Amsterdam heeft bewezen, dat men door gemeenschappelijke samen werking uitstekende resultaten kan bereiken, ook in Haarlem is dit mogelijk, indien gij allen hieraan naar vermogen wilt medewerken. De geringste opleving in Handel en Nijverheid beteekent werk voor den arbeider. Herwonnen levenskracht en levensvreugde voor de vele beproefde gezinnen. Gevoelt u met ons, dat hulp zeer dringend noodig is, zoo ja, dan zullen wij het ten zeerste waardeeren indien u onze actie daadwerkelijk wilt steunen. Laat de oproep tot bestrijding der werkloosheid in Haarlem niet tevergeefs geklonken hebben. Geeft dan nog heden uwe opdrachten. U dient hiermede het algemeen belang en uzelf. Helpt mee de welvaart opbouwen door werk, orders en vertrouwen. Welvaart-Comité Haarlem en Om streken, Nassauplein 4, Tel. 11663 Tot zoover dit manifest, waarvan met reden verwacht mag worden, dat het zijn uitwerking niet zal missen. Wij bevelen het met warmte aan. Van de bekende circulaires van het Welvaart- Comité zijn tot heden verzonden ongeveer 9000 stuks, terwijl ruim 1600 gereed liggen voor ver zending. Men legge ze niet ongelezen ter zijde, maar vuile ze in. Zoo werkt men naar vermogen mede met het Welvaartcomité om de nog altijd groote werkloosheid in Haarlem en omstreken zoo niet geheel te doen verdwijnen, dan toch in belangrijke ■Mtte te doen verminderen. VERDACHT VAN VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. BEVESTIGING VAN DEN EISCH GEVRAAGD: F 2500.— BOETE. AMSTERDAM, 8 Sept. De burgemeester van Haarlem, de heer C. M., heeft zich heden voor het Hof te verantwoorden gehad, terzake dat hij, aldus de beschuldiging, door roekeloos rijden met zijn auto het bekende ongeluk op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem op Goeden Vrijdag, 19 April 1935 waarbij een motorrijder die met een motorfiets een stilstaande auto passeerde, werd gedood zou hebben veroorzaakt. Het Hof heeft op 25 Juni in deze strafzaak een interlocutair arrest gewezen, waarbij het onderzoek niet volledig werd geoordeeld en een nader getui genverhoor werd op heden gelast. De procureur- generaal had bevestiging van het vonnis der Haar- lemsche Rechtbank geëischt, waarbij Burge meester M. tot f 2500.boete, subs 50 dagen hech tenis, zoomede intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar was veroordeeld. De burgemeester heeft zooals men weet steeds zijn onschuld betoogd, hij zou volkomen rechts hebben gereden en de motorrijder zou bij het passeeren van een stilstaanden auto op de linkerhelft van het wegdek zijn gaan rijden. Het verhoor van vandaag betrof twee getuigen. De eerste, een bloemist uit Haarlem, had zich na de zitting van het Hof in Juni tot den Haar- lemschen burgemeester gewend met de mededee- ling, dat hij „er alles van afwist". Deze getuige, die zoowel het slachtoffer als den burgemeester kende, was naar de president mr. Jolles onder streepte niettemin dadelijk na het ongeluk, waar hij zegt bij te zijn geweest, weggegaan. Getuige verklaarde, dat hij er vandoor was gegaan, omdat hij nog een gevangenisstraf tegoed had en hij bang was gearresteerd te worden, en ook „om dat het onaangenaam was, indien het slachtoffer werkelijk schuld had aan zijn eigen dood". De president vond het ook vreemd, dat getuige zich niet had aangemeld, toen de Zaak te Haarlem diende. „Ik zat toen net in de gevangenis", ver klaart getuige. Pres.: „Ja, met de waarheid hebt U het nooit zoo erg nauw genomen, U bent vijfmaal wegens oplichting veroordeeld, nietwaar 7" Getuige verklaart nog, dat hij dien bewusten middag per auto van Halfweg naar Haarlem was gereden, hij had erge last van de zon gehad. De motorrijder had hij zien naderen met een snelheid van 35 a 40 K.M. bij het voorbijrijden van den stilstaanden auto had de motorrijder 'n zwaai naar links gemaakt, waarvoor volgens getuige geen reden was. Toen getuige de plek van het passeeren voorbij was, hoorde hij een zwaren slag, het ongeluk was gebeurd. Getuige handhaafd hardnekkig zijn lezing, dat de schuld bij het slachtoffer lag. Een Amsterdamsche chauffeur, de tweede ge tuige, die het ongeval uit de verte had zien gebeu ren, meent, dat het plaats had op het oogenblik dat de burgemeester en de motorrijder een stil staande auto passeerden. Hij meent, dat de ver dachte op het midden en zeker niet op de linkerhelft van den weg reed. Pres. (tot verd.): „Hebt U nog iets te zeggen?" Verdachte: „Ja, meneer de president, ik heb aan de goede zijde gereden, reehts van den weg. Dat is de volle waarheid." REQUISITOIR De Procureur-Generaal, Mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, hecht aan deze getuigen verklaringen weinig waarde. De verdachte had in ieder geval weer moeten wachten tot de motorrijder weer op zijn rechter helft van den weg was geko men. Aangenomen dan, dat het ongeluk gebeurde op het moment, waarop verd. een stilstaande auto passeerde. Spr. persisteert tenslotte bij zijn eisch tot bevestiging van het vonnis der rechtbank (2500 gulden boete en een jaar intrekking van het rijbewijs). De verdediger, Mr. A. Bruch, besprak nogmaals uitvoering de gebeurtenis van dien middag. Spr. was van meening, dat het ongeluk niet aan den burgemeester was te wijten, zoodat hij met klem op vrijspraak aandrong. Niemand immers heeft aannemelijk kunnen maken, dat verdachte links reed. Arrest 22 Sept. VR00LIJK EN GEZELLIG de moderne keuken. Maar hier passen ook sclioone, vleklooze keukendoeken bij. Een rekje met door BIJVOET gewassehen glazen- en borden doeken geeft Uw keuken een kraakhelder aan zicht. Nermt U maar eens 'n proef! Bijvoet, Bloemendaal, Telefoon 22016. aarverslag 1935 14209 Arkel, Mej. Dr. C. G.vanVerspronckw. 123 14106 Auto-Verhuur A.C.A.V.O., filiaal Jan Steen- straat. 14435 Blommenstein, C. B. van; Jan Steenlaan 1 Heemstede. 26306 Briel, H. van den; Vondelkade 10, Heem stede. 11360 Bommel-Boot, S. en W. van; Weissen- bruchweg 16, Heemstede. Boudewijn, P. J.;' Ie Luitenant Korp Motordienst, Ign. Bispineklaan 9, Bloe mendaal. Crama en Zonen, Fa. P.KI. Houtstraat 7, Laan Crok; Cesar Franklaan 11, Heem stede. Lom, G. H. van; „Cevalo", Handelsonder neming, Narcissenlaan 2, Heemstede. 13185 Matthes-van Leeuwen Boomkamp, Mevr. P. J. van Lankeren, Floraplein 18. 11523 Manen, Mr. M. van; Pieter de Hoogh straat 5, Heemstede. 11701 Mok, S. L.; Makelaar en Taxateur Onroe rende Goederen, Hypotheken en Assuran tiën, Verspronckweg 89. (Bij g.g. Privé adres Nieuwe Gracht 62, telef. 14535). 23883 Post, Mevr. A.; Gediplomeerd Masseuse. Genestetweg 4, Bloemendaal. 13545 Remmers-v. d. Lans, Mevr.; Psygometriste en Helderziende, te spreken van 210, Prinsen Bolwerk 46. 12738 Rozelaar, HermanVerlichtingsartikelen en Metaalwaren, Pijntorenstraat 28. 16020 Smit, Kick; Sigarenm. Schoterweg 26 23881 14998 28648 26423 Reclasseeringswerk Heils. Leger des is het de tijd, om een te koopen. Ruime keuze in Philips en Erres-Radio. Gaarne komen wij bij U demonstreeren. (Betaling In overleg). onafhankelijk Radio-handelaar Kleverlaan 176, t.o. sportveld, Tel. 14753, Haarlem; Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telef. 23937, Bl'daal Mr. W. P. M. van der Loo, secretaris Werkgevers- vereenigingen; Dr. E. J. Tobi, economisch advi seur; A. Delfos, drukkerij-uitgeverij „De Hofstad", 's-Gravenhage. De Raad van Advies wordt gevormd door de heeren Mr. W. G. Wendelaar, Nederl. GrossiersbondII. G. Verburgt, secretaris Comm. van samenwerkende Kruideniers-organisaties; C. W. Hoffmann, N.V. Corn Products Co., Amster dam; J. H. de Jong, Douwe Egberts N.V. te Utrecht en E. Ostermann, N.V. E. Ostermann Co's Handel Maatschappij te Amsterdam. Wij ontvingen het Jaarverslag over 1935 van het Reclasseeringswerk door Het Leger des Heils verricht. Bij het doorlezen van dit verslag blijkt, dat het een overzicht geeft van alle onderdeden van het Reclasseeringswerk en de daarin bereikte resultaten. Door grafieken, statistische gegevens en ver schillende mededeelingen wordt het celbezoek, het voorlichtir g swerk ten behoeve van de met straf bedreigden, de voorwaardelijke invrijheidstelling, de recreatie in de strafgestichten, de psychopaten zorg, het werk onder ontslagen gevangenen, de talrijke maatschappelijke inrichtingen voor man nen, vrouwen en kinderen, enz. onder de aandacht gebracht. Ondanks de groote finantieele lasten en de steeds dringender bezuinigingseischen, breidt het werk zich nog steeds belangrijk uit. Het verslag getuigt van de groote liefde waarmee het werk wordt verricht, van de zegen die er op ontvangen wordt, maar dringt ook tot steun van dezen mooien arbeid. De afdeeling Reclasseering van het Leger des Heils is ondergebracht in het hoofdkantoor Prins Hendrikkade 4951, Amsterdam-C. „Raad en Daad". Wij ontvingen van Drukkerij en Uitgeverij „De Hofstad" te Den Haag, Scheepmakersstraat 1, het eerste nummer van het nieuwe maandblad voo~ kruideniers „Raad en Daad". Zooals uit het inleidende artikel van den hoofd redacteur blijkt, stellen de uitgeefsters zich ten d >el de positie van den zelfstandigen kruidenier te versterken. Zij gaan van de gedachte uit, dat een flinke, degelijke middenstandszakenman het nog best kan opnemen tegen het groot-distributie bedrijf, mits die zelfstandige middenstander be hoorlijk is onderlegd en alles doet, om op de hoogte van zijn tijd te blijven. Helaas wordt in middenstandskringen veel op den breeden rug van de crisis geschoven, dat daar niet hoort; zeer vaak zijn slecht gaande midden- standsondernemii gen voor een gvooter of kleiner deel te wijten aan onkunde en gebrek aan ont wikkeling van de middenstanders zelve. Met dit nieuwe tijdschrift wil men den zelfstan digen kruidenier op alle geb eden, welke voor hem van belang zijn, de noodige kennis bib -engen, voor zoover hij die no» niet bezit. Doel is op voedende arbeid, want alleen een zakelijk des kundig middenstander is in staat het hoofd te St. Joanne" door Bernard Shaw, bij de Amster- dansche Tooneelvereenlging (regie A. Defresne). Met dit allerbeste stuk van Bernard Shaw heeft ons allerbeste tooneelgezelschap het nieuwe seizoen ingeluid. Is het 't allerbeste stuk van Shaw? Zeker is het 't meest weidsche, 't meest universeele, maar of 't zoo boeiend is als b.v. „Mevrouw Warren's Bedrijf", is weer eene andere vraag. Hoe dan ook, belangwekkend was deze voor stelling in hooge mate. Men kent de geschiedenis: Jeanne d'Are, door voor haar alleen hoorbare stemmen van St. Catliarina en nog eene andere heilige, gemaand den Engelschen vijand uit te drijven, zich aan het hoofd der Fransche troepen te stelleh en den overigens zwakzinnigen dauphin tot koning te Reimsh te zalven, wordt door de macht der Kerk, welke die inspiratie niet gedoogt de Kerk is middelaarster de eigen persoonlijkheid is ijdel en door de macht van wereldsche intriges tot den brandstapel veroordeeld wegens ketterij. Dit geschiedde in 1431, in 1456 werd zij gerehabiliteerd, in 1901 heilig verklaard, in 1908 gelukzalig, in 1920 heilig. Het gaat nu om het feit van 1451, terwijl de epiloog die typisch Shaw's irenisch is in 1920 geschiedt waar de schim van den dauphin met dien van Jeanne spreekt en nog eenige andere schimmen, welke wij in levende lijve in vorige tafreelen aanschouwden. Wanneer Jeanne weer op aarde zou komen, zou zij wederom worden verbrand (zij het dan in figuurlijken zin) ge lijk Jezus opnieuw gekruisigd worden. Charlotte Kohier speelde de titelrol. Dit was prachtig en geheel zuiver; het geïnspireerde, krijgshaftige, teedere, lieflijke boerenmeisje. Al deze tegenstrijdige gevoelens bracht zij tot uiting. Wij hebben deze creatie gezien destijds van Nel Stants en van twee beroemde buitenlandsche speelsters: van Ludmilla Pitoêff en van Elisabeth Bergner. Charlotte Köhlerging ver boven Nel Stants die het zwaartepunt op het krijgshaftige legde, uit. en was weer anders, doch niet minder dan de twee andere genoemden. De regie ook schitterend. Prachtig de terecht zitting der geestelijken. Een en al raffinement van Paul Huf, Albert van Dalsum, die ik maar alleen noem en waarmede ik de anderen niet te kort wil doen. Anders zou ik de namen van het heele programma moeten vermelden. Een voorstelling dus, die voor het beste in het buitenland niet ten onder behoeft te doen en ik heb het reeds meermalen gezegd er wordt r. i neu uei reeus meermalen gezet a er v bieden aan deAiem bedreigendemoeihjkheden. in Nederiand nog wel goed foon°e, geSpeeldl In het inleidend artikel wordt gereleveerd dat de 1 cmmvm vrc« poging gedragen wordt door een samenwerking 1 van alle betrokkenen uit het levensmiddelen-1 bedrijf: fabrikanten, grossiers en kruideniers en hunne organisaties, welke samenwerking tevens bewijst dat hier een ideëel doel nagestreefd wordt. In den Raad van Toezicht hebben zitting de heeren M. Kropveld, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, district 's-Gravenhage; EDMOND VISSER. „Och, waren alle mantellen wijt.." (Dat It heelemaal niet noodig, als ze achter het ituur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) bericht de ontvangst van een mooie nieuwe collectie waarvan thans GEETALEERD. - ZEER LAGE PRIJZEN.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3