I FF" pening na r i j z e n IENDAAL en andwagens 1 leverbaar anal f 8.50 14905 lanwezig HAARLEM jebroken FORT" >on 17077 EMENDAAL Opening Aula ,/t Kopje". Een Voetgangerstunnel nabij Station Bloemendaal. Fotografie. HAARLEMSCHE Coöperatieve Diner-vereen. Prospectus op aanvrage Steun-Comité „Bloemendaal." Dakrepara- n en badka- enz. IJKE PRIJS Tel. 22844 ember a.s. iheerder van te bediening. AAPKAMER :r pension te 5EVELEND. s slnds!875 LLIJK i „I .i i van: uur ilages ie opnamen d .Electro Fort' us bij normaal g ruim 47 jaar 3 jaar garantie 9 - f 50.00 Telefoon van 5—5 uur 22387 Garage Lansdorp K Telefoon na 5 uur 22198 I III #11 IIIÉWII - blNa de rede, door den heer Mr. F. J. D. THEIJSE gehouden ter gelegenheid van de ope ning der aula en eenige nieuwe lokalen van de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje", en de rede van de directrice der School, Mej. IJ. J. M. STEIJNS, waarvan wij in ons vorig nummer reeds uitvoerig verslag gaven, volgden nog ver schillende gelukwenschen. Eerste spreker was de burgemeester van Bloe- mendaal, Jhr. Mr. C. J. A. DEN TEX, die uiting gaf aan de blijdschap van het gem.-bestuur over de uit breiding van ,,'t Kopje". Na een persoonlijke herin nering aan deze school uit zijn jeugd gereleveerd te hebben, zeide spreker dat het gemeentebestuur den school in moeilijke jaren gaarne had gesteund om haar te behouden, doch wanneer 't Kopje zelf geen levenskracht zou gehad hebben, was het nog niet gelukt. Het is verheugend dat de hulp niet meer noodig is, en spr. hoopt dat de school in volgende jaren in haar bloei moge voortgaan. Dr. S. ELZINGA, inspecteur van het M.O., wilde beginnen met de leerlingen geluk te wenschen. Want dat is primair voor de school, al liet andere is daaraan ondergeschikt, ook de onderwijsstof. Dit is in Nederland veel vergeten. Toch wil spr. ook personeel en ouders feliciteeren met het school gebouw dat nu aan de eisclien kan voldoen. Spr. zegt overtuigd te zijn dat de inrichting van het gebouw kan meewerken aan het scheppen van een goede sfeer en aan de ontwikkeling van de geestkracht der leerlingen. De vrij snelle ont wikkeling van deze school, die een zeer gelukkige is, ziet spr. als een symptoom van de algemeene ontwikkeling van het meisjesonderwijs in ons land. Voor het onderwijs en de inrichting van Middel bare Meisjesscholen is in ons land nog veel te doen zegt spr., alles is nog niet zooals de meisjes dit behoeven, doch spr. hoopt dat de gelukkige voortgang die begonnen is zich moge voortzetten in de" allereerste plaats tot heil van de leerlingen zelf. Namens de Gecommitteerden hij de eindexa mens der school spreekt dan Dr. C. BROUWER, die zegt als gecommiteerde zich nimmer als dwarskijker gevoeld te hebben doch altijd zich opgenomen voelde in de harmonie van 't Kopje. Wij voelen ons als kind in huis. Spr. wenscht het bestuur geluk met de aula, die een geest van harmonie, maar ook van soberheid ademt. Mevr. M. de LANGEZIEREN spreekt hierna namens de docenten en geeft de verzekering dat ieder van hen naar beste vermogen zal trachten 't Kopje en den Ivopjes-geést te dienen. Mej. TILLY GUNNING sprak tcslotte namens de leerlingen en overhandigde mej. ten Brugge- cate een bloemenhulde, waarna onder leiding van den lieer Reijnders door een tiental leerlingen liet onderstaande openingslied ten beste werd gegeven Kent gij dat, huis op Holland's duin In Kinheims oud gebied? 't Verloor de band mét onze setiooi Sinds Juffrouw Barger het verliet. Maar Kopjes' leven en traditie Bergt veilig dit gebouw, En hoe ook 't zichtbaar beeld moog' wiss'Ien, 't Karakter blijft het trouw. Want Kopjesgeest En Kopjesband. Bestaan en blijven naderhand. Hoe klonk de hamer door 't gebouw, Hoe liep men af en aan. De muren groeiden uit den grond, Voltooid zien w'alles staan. Bewond'rcnd st aan w'in onze aula En 't zij hier dikwijls feest. Het is het hart van onze Kopjesscliool Hier bloeit de Kopjesgeest. Wie d'aula ziet Met ons geniet, En luider klinkt het Kopjeslied. Zij bergt het beeld der ganse school, In d'aula zijn we een, Zij roept tesaam, wie 't Kopje kent Van nu en van voorheen. Zoo zij de aula ons een teken Eendrachtig saam te gaan, Aan 't Kopje hart en ziel te gei en, Want daartoe maant zij aan. Zij onze plicht Daarop gericht, Want eenheid maakt liet werken licht. Ons stemt dit uur in deze zaal Tot dankbaarheid en vreugd Ons treft de kracht der Kopjesscliool Haar nieuwe bloei, haar nieuwe jeugd. Wie onzer zou niet gaarne helpen. En bouwen aan baar roem. Zoo lange rijen oudjes deden Enlat'ren zullen doen. En met de wens Sluit onze zang: Het Kopje, 't Kopje leve lang! De aanwezigen bezichtigden hierna de uitbrei ding die het schoolgebouw heeft ondergaan. Opening Comestibles en fijne vleeschwarenwinkel^ hlDe heer M. A. Verdel, heeft in liet perceel Warmoesstraat 12 een zaak geopend in comestibles, fijne vleesehwaren en margarine. De eisclien aan hygiënie en moderne comfort zijn wel volkomen in toepassing gebracht door de keurige arrangeering van de diverse artikelen terwijl de helder betegelde muren en de goede verlichting aan liet geheel een frisschen aanblik geven. Aangesloten bij de vereeniging van Nederland- sche Melkinrichtingen „Ncmi" geeft de onder nemer ter gelegenheid van liet 12 %-jarig bestaan dezer vereeniging aan de cliënten bij aankoop van elke halfponds carton verpakking aan de boter- merken „Nemi" en,,Kluitje"een coupon. 30 stuks geven recht op een luxe koperen boerendeken- kistje. Deze inrichting is voorts ruim gesorteerd m alle soorten margarine en plantenboter, het laatst genoemde artikel speciaal voor vegetariërs. blDoor de welwillendheid van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen zijn wij in staat onze lezers hierbij een afbeelding te geven van den ontworpen voetgangerstunnel, die voor rekening der gemeente Haarlem nabij liet station Bloemen daal zal worden gemaakt, en waarvan de aanbe steding Dinsdag 22 September a.s. te Utrecht zal plaats vinden. Reeds langen tijd is de behoefte aan dezen tunnel gevoeld; de zich steeds uitbreidende ge meente Haarlem raakt met haar Noordelijk ge deelte bijna de Bloemendaalsclie gemeentegrens; de tallooze forensen die Haarlem-Noord bevolken, zien tot dusverre de treinen op slechts korten afstand passeeren, doch een directe verbinding met liet diehtstbij zijnde station bestaat niet cn slechts via de Kleverlaan of met het in de waagschaal stellen van eigen leven langs den (verboden) spoorweg is liet Bloemendaalsclie Station te bereiken. Er is thans echter uitzicht dat aan dezen toe stand binnen afzienbaren tijd een einde komt. De ontworpen tunnel zal zijn uitmonding op Bloemendaalsch gebied krijgen op liet Stations plein, daar waar de Noorder Stationsweg begint. Aan de Haarlemsehe zijde komt hij uit op een nieuw aan te leggen Stationsplein, t anwaar recht streeks een straat is geprojecteerd op een alsnog over de Delft te bouwen brug direct aansluitende aan de Zaanenlaan. Naar de andere zijde bestaat reeds een verbinding met de brug die in de lengte van de Stuyvesantstraat Haarlem-Noord met het „over-Delftsche" verbindt. Tijdens de werkzaamheden voor den tunnel worden de heide sporen door middel van hulp bruggen over de ontgraving van den tunnel geleid; deze werkzaamheden zullen zeer waar schijnlijk in den nacht moeten geschieden. Het geheele werk moet uiterlijk 8 maanden na de gunning opgeleverd worden. Tegelijk met den tunnelbouw wordt op liet emplacement een pompgeboinvtje gemaakt. De begrooting van het werk beloopt f 33.000. Internationale Keuze-tentoonstelling. Focus' tweede Fotosalon. bl—r Terwijl Amsterdam zieli opmaakte den nationalen feestdag te vieren ter eerc der ver loving van onze Prinses met or.zen Prins (want de aanstaande van Prinses Juliana is als bet, ware met een geweld van blijdschap van nagenoeg geheet ons volk één-twee-drie tot een der onzen gebombardeerd) opende onze plaatsgenoot, de heer Adriaan Boer. de tweede fotosalon (ook de vorige was in „Arti" aan het Rokin), waartoe de redactie r an het bekende foto-tijdschrift Focus een deel van de pers, bekenden en autoriteiten had uitgeïioodigd. Wij herinneren ons den tijd, dat gestreden werd naar aanleiding van de vraag of fotografeeren een kunst was of slechts een techniek. De tentoon stellingen der Nederlandsche. Amateurfotografen- Vereeniging (volgend jaar krijgen we van haar een groote -vak- en amateur-fototentoonstelling, ook in ,,Arti") en nu deze tweede fotosalon van Focus demonstreerden ook voor liet niet ingewijde pu blick de waarheid dezer stelling: dat fotografeeren is een niet-zuiver meclianischcn arbeid, die door kunstzin van den werker op tal van wijzen en met behulp van eenvoudige of meer ingewikkelde procédé's kan worden geadeld. De fotografie, een product der voortgeschreden mechanische beschaving, behoeft dus geenszins vervlakkend te werken, of met andere woorden: ook de foto- grafcerkunst kan de cultuur helpen opvoeren tot liooger ontwikkeling met behulp van een techniek, die niet de slaaf is van mekaniek en chemie. De fotografcerkunst kan in handen van den menscli van ontwikkeling, goede smaak en technische bedrevenheid zelfs scheppen wat wij zouden willen noemen een objectieve schoonheid met subjee- tieven inslag. De uiterlijke wereld heeft in stilstand een eigen schoonheid, treffende momenten die in licht en donker straks ook in kleuren, mechanisch kan worden vastgelegd op de plaat. De goede fotograaf kenmerkt zieli dan allereerst door zijn keuze van moment; maar hij kan binnen zekere, door de voortschrijdende techniek zich steeds uit breidende grenzen bovendien in liet gekozen moment eenige willekeurige, zelfgekozen effecten leggen, dit onderstrepen, iets anders vervagen, en aldus zoo nu en dan zelfs, en daar is het de kunst ten slotte om te doen, aandoeningen en stem mingen wekken. De grootste kunstenaar onder de fotografen is dan liij, die in zijn foto aan het eenvoudigste object de kracht tot het wekken van aandoening en stemming verleenen kan Uit den aard der zaak leenen drie onderwerpen zieli daartoe het best: bloemen, het landschap en het portret. Vooral van het portret vinden wij in deze expo sitie zoovele schitterende stalen, dat wij alleen daarom niet alleen fotografeerenden, maar ook alle andere cultuurvrienden een bezoek zeer kunnen aanbevelen. De tentoonstelling is geopend van 12 tot 27 September. Eigenaardig is ditmaal, dat geen werk uit Nederland, maar wel uit alle werelddeelen en zelfs uit China, Japan, Rusland, ons Indië, Engelsch- ïndië en Zuid-Afrika aanwezig is. De enorme arbeid welke aan liet samenbrengen van deze 3 cn y2 honderd nummers besteed werd moet dus al dadelijk zeer worden geroemd. Dene marken maakt geen markanten indiuk. Maar al dadelijk bij het binnenkomen in de rechter- voorzaal valt een prachtig portret uit Zweden op van Koos Vorrink. Amerika is zoowel in kwaliteit als in kwantiteit sterk vertegenwoordigd, o.a. met een prachtig portret in cliioro-bronridc door Hector Rabezzaha (no. 62) en met vijf zeer bij zondere werken van den geinviteerden New- Yorker Edward Steichen, de man wiens werk in zijn eigen land met goud betaald wordt. Het werk van den Belgischen mijningenieur Leonard Mi- sonnc te Gilly (vier oliedrukken) werd ook zeer geroemd. De pogingen van Guntlier Karkoska te Castrop- Rauxel om objecten van verschillenden aard over elkaar af te drukken, waarvan het eene symbool is van het andere, zouden o. i. op filmgebied meer tot haar recht komen dan in de foto. Geweldige prestatie's laat Alfred Person uit Frankfort zien. In zijn 5 groote personbromide's geeft hij blijk van een durf, die allerlei mogelijk heden openbaart, waarvan jaren geleden zelfs niet kon worden gedroomd. Bij onze veis door de wereld, op deze fotosalon door ons gemaakt, trof bet ons hoe, de Aziatische landen daargelaten, de menscli, speciaal de oude menscli, de Argwanende Oude uit Weenen (no. 308), de Opa uit Engelseh-Indië met een faux air van onzen Berlage, of ,,Mon vieux" uit Flint, overal dezelfde is. Mevr. Derksèn uit Berlijn kon door ongesteld heid niet ir.zénden. Zij zal echter Irare schade straks voor ons inhalen in de AmateurfotocJub. Naast Amerika is Hongarije het talrijkst vertegen woordigd. - Voorzitter der Ncderl. Vereeniging van ''AtTrafeurfotograferrrhet blijkbaar-op pri js stellende dat deze tweede Focus-salon zijne vereeniging het gras niet voor de r oeten wegmaaide door ditmaal Néderlandsch werk uit te sluiten, stak de iieeren Boer een pluim op den hoed door te Verklaren dat de Focus-fotosalon reeds nu een gebeurtenis is geworden voor al or.zc amateur-fotografen. De Voorzitter van dc Ned. Vakfotografen-Vereeniging sloot zieli daarbij aan met de betuiging, dat r an Focus' Salons ook een opwekkende en oproedende werking uitgaat voor het groote publiek. De lieer' Adr. Boer memoreerde bij zijn inleidend woord het feit, dat ook onze nieuwe Prins een enthousiast amateur-fotograaf is. Zoo was er aan alle kanten reden tot tevredenheid. Van het Russische werk hadden wij graag wat meer gezien dan was opgehangen, al was 't alleen maar om het land met het zonderlinge volk wat heter te leeren kennen. In de catalogus staan de Russen, die aan de grenzen door onze douanen lang waren opgehouden, niet vermeld. T. AANKOMST VAN DEN GOUVERNEUR-GENE RAAL TE BLOEMENDAAL BELUISTERD. blIn den nacht van Dinsdag op Woensdag is de nieuwe Gouverneur-Generaal in Nederlandsch- Indië aangekomen. De heer D. Verduin, Korte Kleverlaan 9, heeft dien nacht de radio-uitzending van deze gebeurtenis beluisterd, welke uitzending plaats vond op golflengte 29 meter. Door bemiddeling van de eerste reportagewagen van de N.I.R.O.M. werd te kwart voor één dc aan komst van de G.G. per stoomschip Johan van Oldebarneveld aan de haven van Tandjong-Priök gemeld. De tien minuten voor éénen verliet de G.G. het stoomschip langs de valreep, word verwelkomd door een muziekcorps dat het Wilhelmus speelde en opgewacht door een commissie van ontvangst die met andere %enoodigden den G.G. naar den gereedstaanden trein geleidden. Te één uur vertrok de trein; het vertreksein, door den chef van dienst gegeven, wordt door den machinist met. enkele stootcn op de stoomfluit goed waarneembaar beantwoord. De reporter ver telde dat op verschillende punten in de stad en Koningsplein reportage-wagens stonden opgesteld op welke wagens de uitzending werd overgescha keld. De studio zond onderwijl enkele muziekstuk ken uit. Te 1.17 uu wordt de 2e reportagewagen inge schakeld; de reporter vertelt dat na eenige minu ten de trein met den G.G. zal aankomen; een dichte drom van menschen staat op dit vroege uur opgesteld en de reporter vertelt alle bijzonder heden over het verloop der dingen die na aankomst van den nieuwen landvoogd zullen geschieden. Wegens het vergevorderde nachtelijke uur werd de beluistering van de uitzending te half twee ge staakt. o „ALGEMEEN BELANG". blTe Utrecht vergaderde het Hoofdbestuur van liet Nationaal Radicaal Verbond „Algemeen Belang", waarin besloten werd aan de Tweede Kamerverkiezing deel te nemen. In kieskringen Haarlem, Leiden en 's Gravcn- hage werd no. 1 gesteld de heer Mr. J. II. Schultz van Haegen te Aerdenliout. o Bakenessergracht 27 - Tel. 14393 Diner THUISBEZORGD f 0.90, met soep of toespijs f 0.15 meer Geen extra bezorgloon Gebruik van uitsluitend natuur boter, le soort duinaardappelen en verder de beste grondstoffen. GEEN LIDMAATSCHAP GEEN OMZETBELASTING blDoor het Steun-Comité Bloemendaal is een circulaire verzonden waaraan -Hij het volgende ontleenen Dank zij de milddadigheid van eenige ingezete nen, die hun vaste bijdragen, destijds aan het Crisis-Comité verleend, ook na de opheffing daar van, aan ons toen opgericht Steun-Comité zijn blijven verleenen, zijn wij in staat geweest om van 1 Vlei j.l. af aan verschillende verzoeken om steun in geld of natura (voedingsmiddelen) te voldoen. Ónze geldmiddelen zijn echter zoodanig beperkt, dat wij met zekerheid kunnen zeggen niet bij machte te zullen zijn om in den komenden winter de te verwachten meerdere verzoeken te kunnen inwilligen. Wij achten ons ontslagen van de verplichting U nog te moeten overtuigen van liet feit, dat er tal van gezinnen in onze gemeente zijn, waarin dc nooddruft zoo hoog is gestegen, dat aan de aller eerste behoeften aan voedingsmiddelen, schoeisel, kleeding en brandstoffen, zonder hulp van buiten, niet ten volle kan worden voldaan. Evenals vorige jaren doen wij dus een dringend beroep op de milddadigheid r an onze ingezetenen, die zich in hetere omstandigheden bevinden en die bereid en in staat zijn om ons Comité te steunen in haar pogen om de ergste nood, ook in de gezinnen der zoogenaamde „stille armen" eenigszins te leni- gen. Het zal u bekend zijn, dat hij de opheffing van liet Crisis-Comité (op aandrang van ons Gemeente bestuur) tot de instelling van ons Steun-Comité werd overgegaan, terwijl voorts zij vermeld, dat in de wijze waarop de van U te ontvangen gelden en kleedingstukken worden besteed nagenoeg geen wijziging is gekomen. Bij die verdeeiing en toewij zing wordt door ons Comité, voor zoover noodig, voeling gehouden met de gemeentelijke autoritei ten of met de diaconiën r an de verschillende godsdienstige gezindten ter plaatse. Dat het beheer van geld en goed met de grootst mogelijke zuinigheid geschiedt spreekt vanzelf. De Werk-commissie van liet Comité houdt iede- ren Vrijdag zitting in liet Jeugdhuis (Donkerelaan) van 1012 uur; tot nadere inlichtingen is ieder onzer gaarne bereid. Het Steun-Comité Bloemendaal bestaat uit de volgende dames en lieeren: II. Meinesz, voorzitter; C. W. de Visser, Onder-voorzitter; Mevr. E. Velt- manNienhuys: Mevr. A. E. H. Baronesse van Dedem-ZubliJ. Tli. Bomwater; Ds. J. C. van Dijk; F. C. II. Harmens; H. Hogenhirk; Pastoor G. van Niekerk; S. P. Rijnierse; A. IJzermanen J. Kuyper, Secr.-penningm., Tel. 22494, Prof. van Vlotenweg 6. De Commissie van Bijstand wordt gevormd door Mevr. N. Dyserinckvan Gilse van der Pais en de heeren J. A. Boskamp, G. H. Bührmann, Mr. A. J. Enschedé, N. J. Nijmans en Mr. F. J. D. Theijse. Opening Fotohandel „F.F.", Zijlweg 86. hlJ.l. Maandag opende de lieer Meijhoom een keurig ingericht fotobedrijf, Zijlweg 86 te Haarlem. Het perceel dat geheel is gemoderniseerd, leent zich uitstekend voor dit bedrijf. Er is ruimte te kust en te keur. De groote winkel met goed ver zorgde vitrine waarin de talrijke fotografie-artike len verkrijgbaar zijn vormt de entree van het per ceel, terwijl daarachter de projectiezaal is gelegen, een prachtige, gezellige zaal, een bioscoop in liet klein, voor dc vertooning van smalfilms, één def wanden is ingericht voor fotografische exposities in het klein. De amateur fotograaf kan in deze zaak alles vinden ter verdere ontwikkeling van zijn fotogra fische kennis. De „Camera Obscura" is een bezichtiging ten volle waard, met de modernste toestellen is hier alles té bereiken ten aanzien van ontwikkelen, vergrooten en verkleinen van foto's. Het perceel is geheel centraal verwarmd en ge meubileerd met luxe stalen meubelen. De talrijke bloemstukken getuigen van een groote belangstelling. Heropening dames- en heerenkapsalon. hlDe bekende kapperszaak van .den heel Arthur Brohaar is van eigenaar veranderd. Dczs wijziging lxeeft aan deze inrichting een geheel nieuu aanzien gegeven. De salons zijn geheel opnieuw gestoffeerd en gemeubileerd niet alleen, maar ook de bediening geschiedt uitsluitend door eerste klas personeel. Aangezien het wachten voor de cliënten in een goed kappersbedrijf ten eencnmale uitge sloten is, heeft de nieuwe eigenaar, de heer Anton Olsthoorn ook zorg gedragen voor een goed ver zorgde leestafel. In 't kort: een gezellige sfeer, een goede bedie ning, modern materiaal en een billijke berekening. Allen factoren welke ook voor een snellen groei van een dergelijke zaak van groot belang zijn. Rest ons voorts nog te melden dat de heer Olsthoorn een vakman is op 't gebied van tooneelkappen. Wij wenschen den ondernemer veel succes en verwijzen onze lezers naar een desbetreffende advertentie voorkomend in dit nummer. ~-4Èièï<,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 7