4 Nieuwe Aansluitingen Rijkstelefoon. Adriaan en Dick Boer. Arbeidsbeurs. De Wereldjamboree 1937. Gevonden Voorwerpen. Burgerlijke Stand. De Redactie van „Het Bloemendaalsch Weekblad" 14644 Bock-Verdel, Nely de. Pianoleerares, Dipl. M. O. Maatschappij tot bev. der Toonkunst, IOeveriaan 124. 16770 Bosscher, H., Algemeen Teelinisch Advi seur, Prins Hendriklaan 87, Overveen. 15902 Cate, A. ten (Wijnhandelaar Wed. G. Oud Pz. en Co.), van Dortstraat 66. 28689 Dalen, J. van, Bedrijfsleider Fa. Hcenk, Haarlem, woonhuis Spaarnziehtlaan 19, Heemstede. *6790 Garage „A.E.R.O.", Luxe verhuur met en zonder chauffeur, Leeghwaterstraat 13. .6788 Jonker, Wed., Handel in groenten en fruit, Raamgracht 46. 16479 Keune, J. D. J., Administrateur, Jacob van Ruysdaellaan 7, Heemstede. 16167 Mijnssen, Mr. J. H. P. E., Ruysdaellaan 34, Heemstede. 16608 Nijgh, C„ in Goud, Zilver, Horloges, Sant poorterstraat 4. 16431 Olsthoorn's, A., Dames en Heeren Kappers- bedrijf, Mr. Cornelisstraat 31. 15915 Regouin, A. O. J. J. B., Dansschool, Wil- helminastraat 45. 16809 Rewo, N.V., Vleeschwarencentrale, Kleine Houtweg 7. 14855 Rikkers, J., Waldeck Pyrmontlaan 18, Overveen. 26610 Rijwielmagazijn „A.C.O.", J. A.' Sleeman, Zandv. laan 34, Heemstede. 28692 Schoute, D. H., Franz Schubertlaan 74, Heemstede. 15567 Staay, Jac. G. van der, Bisschop Callier- straat 8. 26950 Suringar, E. W., Oosterduinweg 239, Aerdenliout. 16870 Taxibedrijf J. J. van Koperen, Dr. Schaep- manstraat 19 rood. 26384 Vigeveno, Mevr. Dr. Annie, Merellaan 3, Bentveld, Aerdenhout. 16106 Vliet-van Vliet, Mevr. N. J. van, Wilhel- minastraat 37. 15157 Volmüller, H. G., Verspronckweg 59, Haarlem. 16785 Vonk, Mr. G., Julianalaan 126, Overveen. 16038 Vries, C. de, Slager, Floresstraat 17. 16692 Yntema, J., Doopsgezind Predikant, Lo- rentzplein 37. Over de Uitgeversmaatschappij „Focus", inder tijd door den fotograaf Adriaan Boer te Bloemen- daal gesticht en waarin sinds de laatste jaren naast den vader ook de zoon Diek Boer een leidende plaats inneemt, schrijft H. C. Cannegieter een artikel in Mork's Magazijn. Met Dick Boer, die zich ook als mede-oprichter van de Nederlandsche Smalfilmliga in het film-amateurisme beweegt, heeft de heer Cannegieter een gesprek gehad, waarvan hij in Morks magazijn vertelt. „Focus", zooals niets slechts de uitgeverszaak maar ook een van de door de heeren Boer geredi geerde tijdschriften heet, aldus schri jft dan de heer Cannegieter, heeft bij het publiek een ietwat ge heimzinnige klank. Sommigen denken, dat het een foto-atelier is, waar men zijn portret kan laten maken, anderen mcenen er fototoestellen te kunnen koopen, weer anderen koesteren de ver onderstelling met een agentuur van foto-technische apparaten te doen te hebben. „U vraagt mij, of ik iets over onze zaak wil vertellen. Dat wil ik", aldus lichtte Dick Boer mij hieromtrent al dadelijk in, „graag doen en dan zeg ik maar meteen, dat deze zaak eigenlijk geen zaak is! Althans, wij beschouwen haar niet als zoodanig, en wij weten zeker, dat de tallooze amateur-fotografen, die bij ons om hulp en voor lichting aankloppen, het net zoo zien als wijdat „Focus" is een instituut van voorlichting, een vraagbaak op het gelieele gebied der fotografie. Dat is zoo gekomen. Mijn vader, die vroeger vakfotograaf is geweest, en zich door zelfstudie opgewerkt heeft tot dat wat liij nu is, was al op zeer jeugdigen leeftijd medewerker aan het oude Weekblad voor Fotografie". Later is hij redacteur geweest van verschillende andere fotografische tijdschriften, tot hij in 1914, zes maanden voor liet uitbreken van den oorlog, zijn eigen tijdschrift „Focus" oprichtte. Dit tijdschrift is nu in zijn drie-en-twintigsten jaargang en heeft ongelooflijk veel voor de Nederlandsche amateur-fotografie gedaan. Het interesseert u misschien te hooren, dat mijn vader destijds van Baarn, waar hij veel aan het Hof te Soestdijk gefotografeerd heeft, naar Bloemendaal verhuisde, omdat de kans groot was, dat aan de Haarlemsclie School voor Kunstnijver heid een cursus ter opleiding van vakfotografen zou worden geopend, waarvan mijn vader toen als directeur zou optreden. Het was toch dringend noodzakelijk, dat in Nederland, waar iedereen zich vakfotograaf kan noemen, en waar geen enkele gelegenheid tot opleiding bestond, eindelijk een goede, zij het kleine school voor vakfotografie opgericht zou worden. Helaas was daarvoor in het rijke Holland géén geld. Daarom werd enkele jaren na „Focus opgericht het blad „Bedrijfsfotografie", studieblad voor vakfotografen, dat al spoedig ook officieel orgaan werd van de Nederlandsche Fotografen-Patroons- Vereeniging. Was „Focus" het studieblad voor amateur- fotografen, in „Bedrijfsfotografie" werden talrijke methoden, die van belang zijn voor den vakfoto graaf, besproken en daarin werd, naast Neder landsche fotokunst, voortreffelijk werk van buiten- landsche vakfotografen gereproduceerd. Mijn vader, die verschillende nieuwe procedé's blJ.l. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 211 mannelijke en 2 vrouwelijke personen, in totaal 213 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Stucadoors2 Loodgieters5 Behangers3 Timmerlieden4 Schilders5 Metselaars2 Opperlieden2 Grondwerkers6 Overige bouwvakarbeiders 3 Electriciens3 Monteurs (diverse soorten)17 Bankwerkers6 Chauffeurs 19 Bloemist-, land- en tuinbouwarbeiders 46 Handels- en Kantoorpersoneel18 (waaronder 2 dames) Losse arbeiders57 Diverse beroepen 15 213 Het kantoor is gevestigd Bloemendaalscheweg 313 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur voorm. Telefonisch te bereiken onder de nos. 10795 en 10796. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. blHet is nu wel algemeen bekend, dat in 1937 de Wereld Jamboree in ons land zal gehouden worden. Uit alle landen der wereld komen dan in de maand Augustus tienduizenden padvinders naar ons mooie Hollandsche landschap bij Vogelenzang, te midden van duin, wei en boseli. Als gij hierover even nadenkt, zal het u duidelijk zijn van hoeveel belang deze gebeurtenis kan zijn, internationaal en nationaal. Internationaal! Immers daar komen overal vandaan al die jongens bijeen, allen verschillend naar landaard, uiterlijk en levenswijze; allen één in hun streven eerlijke, goedwillende jongens te zijn, hulpvaardig voor den medemenscli, eerlijke, goedwillende mannen te worden. Al deze jongelui, vereenigd op hun Wereldjamboree, dragen hun steentje bij tot het één worden der mensehheid, tot een beter begrijpen en waardeeren der volken onderling. Nu als zelf in het buitenland ging beoefenen, om ze hier te kunnen demonstreeren, heeft oiitZiigttjk gedaan voor het invoeren van den kooldruk, den gomdruk en ook pigmogravure of broomoliedruk in Nederland. Hij is één van de drie vakfotografen geweest, die de moeilijke heliogravure in eigen praktijk hebben beoefend. De andere twee zijn Craigli Annan in Schotland en Rudolph Dürkopp in Hamburg, beiden in de kunstfotografie bekende personen". Technische Procédé's. „Het zal", viel ik mijn gastheer in de rede, „wel moeilijk zijn, voor den leek in het van een eenigs- zins duidelijke omschrijving van deze technische procédé's te geven „Inderdaad zal ik u daarmee liever niet lastig vallen. Ofschoon toevallig in de laatste nummers van „Focus" mijn vader op verzoek van enkele lezers een uiteenzetting heeft gegeven over den gomdruk." „Een dergelijke uiteenzetting is", merkte ik op, reeds voldoende om te overtuigen, hoeveel er aan de eigenlijke fotografie vastzit, .waaraan men bij het schijnbaar zoo eenvoudige kiekjes-maken niet denkt. Ik begrijp nu, dat menschen als uw vader en u er een levenstaak op zichzelf in kunnen vinden, den fotograaf b;j z'jn moeilijk en ingewikkeld werk voo«- te lichten". „Steeds is", verklaarde hierop mijn gastheer, „het devies van ons werk gebleven datgene wat mijn vader in het eerste nummer van „Focus" schreef: „Dit blad wil dienen!" Zoowel door „Focus" en „Bedrijfsfotografie" als door talloooze lezingen voor fotoclubs, cursussen voor Volks universiteiten en radio-voordrachten, heeft hij de Nederlandsche amateur-fotografen aangespoord, tot het maken van kunstzinnig, doorvoeld werk. Een amateur-fotograaf, die vooruit wil, kan,,Focus" niet missen. Een sterke stimulans aan de Nederlandsche kunstfotografie hebben wij willen geven door het organiseeren van den Eersten „Focus"-Foto- Salon, die in 1935 r.erd gehouden in de prachtige zalen van „Arti et Amieitiae" te Amsterdam, waar alleen zeer hoogstaand buitenlandseh werk te zien was. Uit vijf-en-twintig landen was daar het beste fotokunstwerk bijeengebracht en wij zullen dezen Salon voortaan jaarlijks herhalen. Voor den aan staanden Salon in September zijn reeds prachtige werken binnengekomen". De „Focus"-Foto-Salon. Omtrent de beteekenis van den Focus"-Foto- Salon geven verschillende beschrijvingen beoor deelingen door de dagbladen aan de ten vorige jare gehouden tentoonsteilii g een indruk. Een ge- illustreerde beschrijving van deze tentoonstelling- treft men o.a. aan in Het Landhuis" waarin G. Dieterlé een opstel daarover heeft geschreven dat ooik onze lezers een indruk omtrent dit stuk arbeid van de heeren Boer kan verschaffen. •De Internationale „Focus"-Foto-Salon, dezer dagen te Amsterdam in „Arti et Amieitiae" ge houden, gaf een markant beeld van de invloeden en stroomingen in de internationale kunstfoto grafie te zien. Alle wereldeelen, behalve Autralic, waren vertegenwoordigd, hiervan kwamen Europa en Noord-Amerika met het grootste aantal inzen dingen uit. Een van de feiten, die de technische zijde van deze expositie raakte, was, dat de inzen dingen op bromide en gas.ichtpapier sterk de kunst en edel procédé s overtroffen, een ander feit was jongens! Maar aan de jeugd is de toekomst later als verantwoordelijke mannen, geslacht na ge slacht. Nationaal ook, want een welgeslaagde Jamboree zal den goeden naam van ons land over de lieele wereld verbreiden, en de talrijke Nederlandsche padvinders zullen daaraan helpen, door hun broeders het beste van hun kunnen te laten zien. Verdient deze Wereld Jamboree dus niet uw steun? Gij zult ons dien niet onthouden, er is immers zoo heel veel noodig om alles tot een goed einde te brengen. Als vorm voor dien steun is een loterij opgezet met vele en aantrekkelijke prijzen. Zendt er uw postwissel heen of gireer op 286074, onder den naam Stichting Wereld Jamboree 1937 Bloemendaal-Vogelenzang, Afdeeling Loterij, Alex- anderstraat 20, Den Haag; of koopt uwe loten bij de Kantoren van de Incasso Bank. f 0.50 voor een lot is niet veel; maar aller hulp doet de Jamboree slagen en dat draagt den goeden naam van ons land de wereld door. blGevonden en terug te bekomen bij: II. König. Duinvlietspad 4, Overveen, een rijwiel- belastingmerk; Kennel Kleist. Houtvaart pad 206 Haarlem, een zwarte hond; H. Everts Haitsma Mulierstraat 7, Haarlem, een jongensjasje; D. J. van Wichen, Spaanschevaartstraat 90, Haarlem, een verm. gouden hangertje; v. d. Bent, Willem de Zwijgerlaan 89 Overveen, een grijze regenjas; een zwarte poes; kennel „Fauna" Haarlem; Luyrink, P. C. Hooftkade 3, Heemstede, een portemonnaie met inhoud; II. van Steenis, Dompvloedslaan 47, Overveen, een unster; J. Komin, Platanenlaan 83, Bloemendaal, een rozenkrans; J. v. Koon, Prins Hendriklaan 152 Overveen, een blaser; aan het bureau van politie Overveen, een wandelstok; een zilveren kettingeen portefeuilleeen Lipssleutel een paar beige dameshandschoenen; een Nappa handschoen. o Vrijz. Dem. Bond. 61Dinsdag 22 Sept. hield de afd. Bloemendaal van den Vi-ijz. Dem. Bond onder voorzitterschap van den heer W. H. Dalmeijer een goed bezochte huishoudelijke vergadering in café „Rusthoek". Na opening memoreerde de voorzitter het over lijden van een der oudste en kranigste strijders van den V.D.B., den heer Ketelaar. Hierna be spreekt hij de verloving van Prinses Juliana; een feit, waarover de afd. zich van harte verheugt. Voorstellen voor de algemeene vergadering op 21 en 22 Nov. a.s. te Amsterdam te houden, zijn de aanwezighe d van een collectie kleuren-foto- grafie Vüa-Madame Yevonde te Londen, die in dit milieu van zwart-en-wit-beelden sterk de aandacht trok. De collectie fotowerken, die in „Arti" geëxpo seerd waren, demonstreerden een belangrijk frag ment uit de geschiedenis der internationale foto grafie, zijn belangrijkheid ligt in de geestelijke stroomingen en invloeden, die hier tot uiting kwa men, hoe de cultuur van de eene nationaliteit haar invloed op de andere uitoefende en de eene kunstenaar individueel zijn invloed op den andere deed gelden. Wanneer deze waarnemingen zicht baar aan elkaar verbonden werden, was het resul taat een onontwarbare kluwen. Bij de Chineesehe, Japansche en Britscli- Indische inzendingen is de Aziatische opvatting bijna geheel verloren gegaan in de opvatting der Westersche cultuur. Van de individueele invloeden gaf deze „show" een merkwaardig specimen. In deze Salon constateerde men ook dat de extremistisch-moderne fotografie, waarvan prof. L. Moholy-Nagy een der pionieren was, zich binnen de grenzen der bevattelijke realiteit teruggetrok ken heeft. Zeer zeker hebben de extremistisclie- modernen hun invloed op de film en in het bijzonder op de fotografie niet gemist; de beelden zijn daar door meer geconcentreerd geworden, de structuur van het geheel krachtiger, in de compositie werd de schoonheid der lijnen meer geaccentueerd en in de nuaneeeringen van licht tot donker heeft men een markanter spel van zwart en wit verkregen. Inderdaad, de Internationale „Focus"-Foto- Salon is een belangrijk evenement geweest in het fotografisch leven van Nederland". De Smalfilm. Omtrent de smalfilm en de Nederlandsche Smal filmliga, waarvan liij een der oprichters is geweest, deelde Dick Boer het volgende mede. „De geestelijke vader van de Smalfilmliga is Mannus Franken, de bekende filmer. Hij zocht contact met de Nederlandsche Amateur-Foto grafen-Vereeniging, de redactie van „Focus" en de Vereeniging voor Cultureele Films en op Zater dag 19 December 1931 is oj> een vergadering van belangstellenden in „Americain" te Amsterdam een werkconunissie gevormd, bestaande uit Leo R. Krijn, voorzitter; Mannus Franken, W. Alvarez Correa, L. Blok, Dick Boer, F. Eulderink, D. Knegt, Dick Laan en J. C. Mol. Door die voorloopige werkcommissie werd besloten, dat de Liga zich zoowel op het ma ken als op het vertoonen van smalfilms zou toeleggen, terwijl één van haar opgaven zou zijn, jonge veelbelovende krachten op te sporen ten einde ze in de gelegenheid te stellen verder te komen. Dat doel is later iets gewijzigd, want het is een vereeniging geworden vn smalfilm-amateurs, die over het geheele land nu 'n vijftien bloeiende afdeelingen heeft. Daar vertoonen de amateurs onderling hun films, houden afdeelingswedstrijdcn waarvan het beste wordt afgevaardigd naar den Nationalcn Ivinowedstrijd, die door de Neder landsche Smalfilmliga ieder jaar wordt gehouden. De beste films daarvan worden dan weer afgevaar digd naar het Internationale Concours en op twee dezer concoursen heeft Nederland den eersten prijs gewonnen. Door deze hoogste onderscheiding op het Eerste Internationale Concours te Brussel ge houden, kreeg de Smalfilmliga het recht, liet Tweede Internationale Concours in Nederland te houden. niet ingekomen, Bij de rondvraag wordt de hoop. uitgesproken, dat inwoners van onze gemeente, die sympathiseeren met de beginselen van den Vrijz. Dem. Bond, zich, mede in verband met de a.s. verkiezingen, als lid aan het secretariaat Prins Hendriklaan 66, zullen opgeven. bl- Bevallen: T. de Jong-Wiersma, dochter. A. A. M. Rolf von den Bauenvan der Waarden, dochter. M. G. de Winterde Langen, zoon. J. Versteegde Rijke, dochter. Getrou w dJ. I. Clarisse en J. J. de Maar. J. W. H. van Rijn en L. M. Boldingh. J. II. A. van der Wal en E. A. van Riessen. Overleden: W. Donkerlo, 80 jaar, wed. van J. G. Priesman. C. J. Havelaar, 70 jaar, wed. van W. J. Hoffman (wonende te Den Ilaag). o Propaganda-avonden Esperanto. saOp 29 September a.s. te 8 uur in „De Toorts", Duinweg te Santpoort-Station, en 1 Oct. in „De Wijman" te Santpoort-Dorp, zullen door de Federatie van Arb. Esperantisten propaganda- avonden worden georganiseerd, waaraan verbon den is een openbare les in Esperanto. Een ieder, die iets meer van Esperanto wenscht te vernemen, moet een dezer bijeenkomsten be zoeken. De toegang is vrij en iedereen is welkom. Inlichtingen worden ook gaarne verstrekt door de voorzitster mevr. M. A. Postuma-Eigerman, Bre- derodelaan 39, Santpoort-Station. ontvangt gaarne van alle vereeni- gingen en openbare instellingen, bericht van vergaderingen, uit voeringen, enz., zoo mogelijk met agenda of programma. Toezending van jaarverslagen en mededeelingen van algemeen be lang wordt tevens zeer op prijs BI gesteld. Dat is schitterend geslaagd', maar het was een dure eer. Ook toen won Nederland den eersten prijs en nu staan we aan den vooravond van het Vijfde Concours, dat nu ter gelegenheid van de Olympiade in Berlijn wordt gehouden. De vorige vonden plaats in Parijs en in Barcelona. Het speciale blad voor den Nederlandschen Smalfilmer „Het Veerwerk" wordt ook door ons uitgegeven en ook dit blad volgt de lijn van onze andere bladen, n.l. dienen. Het is vooral de 8 m.m.-film, die de smalfilm beweging groot zal maken, want deze goedkoope manier van filmen stelt duizenden in staat om van gezin, liefhebberij en reizen prachtige films te maken, met betrekkelijk geringe kosten. Ik wijs u ook nog even op het groote geluk, dat dergelijke films kunnen geven, wanneer door de vele Hollandsche gezinnen in Indië gefilmd wordt. U begrijpt wat het voor de grootouders is als zij zoo om de paar maanden een spoeltje film uit Indië kunnen ontvangen en de eigen kinderen en kleinkinderen springen daar in de Hollandsche huiskamer over het doek. Dat is natuurlijk nog sterker dan de fotografie een middel dat de gezinnen in Nederland en Indië van één zoo'n familie prachtig kan samenbinden. „Focus"-uitgaven. Aan het slot van ons onderhoud toonde Dick Boer mij nog enkele door „Focus" uitgegeven ge schriften, waaronder het bekende boekje van A. P. W. van Dalsum: „Met Lens en vulpen in den Dierentuin", dat thans bij 't eeuwfeest van Artis weer bijzonder actueel is geworden. Behalve dit geschrift zijn bij „Focus" o.a. nog veertien andere foto-boeken verschenen, waar onder een viertal, geschreven door Adriaan Boer. te weten: „De Fotografie vereenvoudigd (vierde druk), „Portretfotografie voor den Amateur" (tweede druk), „Fotocritiekjcs en Vergróöten" (tweede druk). Voorts eenige handleidingen van verschillende deskundigen, onder anderen over stereografie door G. Borg, over het retoucheeren door Practicus, over microfotografie door K. II. Idema, over kleurenfotografie door J. L. Mulder, over fotochemecaliën en recepten door J. J. Hansma (tweede druk), over fotografie in de tropen door ir. E. J. G. Schermerhorn. II. Vonck, schreef in deze serie „Recepten en Wenken voor den Amateur", C. Vredenburgh Jr. „Succes in de Foto grafie", F. Eulderink „Wij filmen". Jaarlijks verschijnt de „Focus"-Fotokunst-ka- lender, welke bestaat uit reproducties van kunst- foto's met critische besprekingen daarvan. Veel vuldig zijn onder de fotografen „Focus"-fotometer, een hulpmiddel ter bepaling van den belichtingstijd, en „Foeus"-belichtingstabellen voor alle maanden in gebruik. „En dan geven wij ten slotte nog uit", besloot mijn gastheer ons gesprek, „het propagandablaadjc „Fotovreugd", dat iedere maand in duizenden exemplaren de vreugde in de fotografie wil ver- hoogen. Dit is bestemd voor jongelui en moedigt hen aan in het maken van mooie en aardige foto's. U ziet, dat is ook een cultureele streven. Het wak kert de liefde voor de natuur aan, het leert het sclioooe in de natuur zien en al heet het in het buitenland „Iedere Hollander teekent", wij hopen het nog zoo ver te brengen, dat iedere Hollander fotografeert en goed fotografeertVoor dat doel zullen mijn vader en ik door „Focus" en onze andere bladen steeds onze beste krachten geven".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1936 | | pagina 3